Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

poruka: 24
|
čitano: 12.153
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern".
9 godina
protjeran
offline
Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

" mišljenje je kao šupak, svatko ga ima"

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

Meni se čini da bi se najbrže filtriralo 99% internet bullshita uvođenjem obavezne naplate pristupa sadržajima - makar 1 cent (euro ili US nebitno).

Ali naplate mora biti...

I šta će se onda dogodit? Većina ljudi tehnički nije pismena uspostaviti neki vid online plaćanja pa će odmahnuti rukom i neće čitat linkani članak sa www.vrhunskevijesti.hr

A i ako im bude baš zanimljivo čitat neki online portal, već će naći načina da se na njega pretplate, ali svakako neće za 345 portala napraviti isto.

 

I onda imaš situaciju kao s novinama - ako se ljudima ne sviđa sadržaj ne kupuju ga. Dakle, kvalitetom privuci oglašivače.

A trenutno svaki klik generira naplatu oglašavanja, pa su "clickbait" članci nažalost preplavili sve.

Nekad je novina morala imati pametnog urednika i redakciju, a danas se svak novinarom naziva :(

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

Google i Facebook kontrola sadržaja? Bože sačuvaj.

 

Isto kako se ljudi zgražaju da se hrvatska Wikipedija uređuje od strane desničara, tako isto i među Facebook/Twitter "factcheckerima" prevladava lijevi spektar.

 

Kako to riješiti, a da ne završimo u 1984.?

 

 

Why so serious?
 
4 1 hvala 2
7 godina
offline
Re: Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je In
mjenjat sistem, dok god postoje i ljevi i desni bit ce svađe, jer svi štite "svoje" bez obzira na istine ili laži.
15 godina
offline
Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

Mijenjati sistem, ali na takav način da "lijevi" i "desni" mogu efikasnije i efektivnije komunicirati, razmjenjivati ideje i raditi zajedno... Jer uvijek će biti ljevice i desnice samo će se možda drugačije zvati...

Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je In
dabar_solta_V2 kaže...
mjenjat sistem, dok god postoje i ljevi i desni bit ce svađe, jer svi štite "svoje" bez obzira na istine ili laži.

 Uvijek je društvo, narod, bilo podijeljeno. Čak i u socijalizmu iako manje...

A situacija sa Coronom je nešto što nitko od nas prije nije doživio (osim stogodišnjaka koji su se rodili u doba Španjolske gripe ali su bili bebe pa možemo to zanemariti). Pa halabuka oko 5G... 

I eto, spoj pandemije i nove tehnologije (pandemija je čvršći "dokaz"/dokaz) je baš plodno tlo za razne špekulacije i vizije... Vrijeme će pokazati što je bilo točno predviđanje a što netočno.

A Facebook i Google, kao što kolega reče, mogu vršiti cenzuru jer su privatne firme... 

Nisam ja ništa prčko.
10 godina
offline
Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

 

 

Hm, ovo je vrlo jednostavno. Gledaš nečije refrence, te kod više izvora provjeriš isto.

Mislim, npr. za učenje developanja više cijeniš hard print, nego one šugave on line tutoriale. Za trenkanje pitaš trenera sa iskustvom i diplomom.

Za povijest isto tako, te knjiga koja je napisana na dokumentaciji. Za medicinu odeš doktoru.

Za kompjutere i tehnologiju uvijek prvo kontaktiraš BUG/Mrežu.

 

I bitno je da nikada ne raspravljate i razmišljate o bulls*iterima.

 

Kako lijepo Oton piše, treba se samo mentalno potruditi, kako ti ne bi netko prodavao m*uda pod bubrege.

 

Tehnologija je samo alat. A, ljudi se po djelima poznaju.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

“Ako ne čitaš novine onda nisi informiran, no ako ih čitaš onda si dezinformiran.”

Mark Twain

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.6.2020 9:53 (HCMAA).
Moj PC  
17 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je In
PzKpfw kaže...

 

Hm, ovo je vrlo jednostavno. Gledaš nečije refrence, te kod više izvora provjeriš isto.

Mislim, npr. za učenje developanja više cijeniš hard print, nego one šugave on line tutoriale. Za trenkanje pitaš trenera sa iskustvom i diplomom.

Za povijest isto tako, te knjiga koja je napisana na dokumentaciji. Za medicinu odeš doktoru.

 Bas zato sto ovo nije slucaj u stvarnosti i imamo problem.

 

Kad je tema financijska ili kratkorocna zivotna korist, tj. instantna zivotna korist, dio ljudi ce pregaziti neki princip ili ideal koji zastupaju (to dolazi i od onoga da je osobama koje cijenimo moguce ne primjetiti neke ocite mane), ili uopce nece registrirati da su pregazili neke ranije zastupani stav - najekstremniji primjer su pedofilski zlocini svecenika (koji niti dobivaju adekvatnu osudu same svecenicke sluzbe, niti javnosti), blizi nam je primjer koliko se samorpozvanih domoljuba-politicara drznulo krasti javni novac i koliko ce im to biraci oprostiti ukoliko se platforma gradi na domoljubnim emocijama ili imovinskoj koristi.

 

Tako i u slucaju teorija zavjere - draz nije u tome da se postigne objektivno dobar cilj, vec je draz bas u tome da se ide "kontra" uvrijezenog stava - biti pametniji od slijepe mase podilazi egu, dok je cilj tek zamaskiran u sintagmu "objektivnog dobra", ali se u stvarnosti radi o najosobnijoj zadovoljstini.

 

Postoji i teza da mozak iskalkulira sto ce biti manje bolno - prihvacanje cinjenice ili zivot u deluziji. Ovo ima i prakticnih primjera - engleska voznja drugom stranom kolnika se cini jednostavnim za prenamjeniti u standard vecine svijeta, ali prepreka nije samo fizicka (koja je jednostavniji dio posla) vec je psihicka, jer bi navikavanje ljudi u biti bilo najtezi dio. Slicno i sa americkim imperijalnim jedinicama.

Primjer "psihe" bi bio kad pojedinac ne shvaca da je vezi dosao kraj pa se mrcvare emocije i stvaraju iskrivljene naracije kako bi se odrzao neki privid veze.

 

Tako da nije bitna ekspertiza - jer je bas draz u tome da se ide kontra ekspertize (kompleks spasioca, mesije, intelektualne superiornosti itd.), a kad se neupitno dodje do cinjenice koja nepobitno negira pocetnu tezu - mozak iskalkulira da bi pirhvacanje toga bilo prebolno jer se mijenja kompletna licnost koja je izgradjena na lazi.

 

Uzmi za primjer Pernara - da sutra odustane od aluminijske folije, i da pretpostavimo da nije maliciozni oportunist koji se okoriscuje lazima - sto bi ostalo od njegove licnosti? Cijela njegova licnost pociva na borbi protiv eksperata koji teroriziraju malog covjeka preko banaka, zracenja i politike, no, sto ostane kad to maknes? Pazi, tip je postavio djeciji krevetic i foliju kako bi sprijecio nekakvo zracenje - znaci da taj cijeli izmisljeni narativ toliko jako utjece na njegov zivot. Vjerojatno postoji i nacin na koji maze maslac.

 

Ljude psihicki pogodi i otkaz, jer mjenja rutinu, a kamoli kad im se kaze da im je cilj u kojeg su mozda i dobronamjerno vjerovali (ili kompleks spasioca) apsolutna laz. Jer Pernar jest izvor takvih lazi - ali lazi se sire preko dobronamjernih osoba koje samo zele pomoci. Kako ih uvjeriti da ne pomazu, ako je bas autoritet eksperta sustina onoga protiv cega se bore? Primjerice u slucaju cjepiva - bas je strucnjak - zlo.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

Kolega je već spomenuo to u temi - uvesti naplatu pretplate na portale.

Ne mora biti velika, niti novine nisu koštale neke astronomske iznose, ali da postoji naplata, makar par kuna mjesečno. Samim time si maknuo 90% clickbaitova koji bi izgubili svrhu, da ne govorimo da bi automatski ljudi htjeli biti pretplaćeni na neke kredibilnije portale, da bi kvalitetiniji članci lakše isplivali na površinu...

 

Btw, dali je autor ovog teksta, Oton Ribić, isti onaj Oton Ribić koji je (sad već prije gotovo dvoznamenkastog broja godina) na portalu F1-HR redovno pisao one odlične "retrovizore"? 

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

HDZ-ov HRT sa nevjerovatnih 3000 uhljeba zna sve o dezinformiranju.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

već prva i meni (iz "tehničkih razloga") mahom najbitnija stvar na netu koju (valjda zbog mazohizma) redovno pratim i kozultiram (iako unaprijed znam da nema veze s vjerodostojnošću, čak usprkos debeloj znanosti u pozadini) je uglavnom notorna dezinformacija u više od 90% slučajeva: vremenska prognoza. za sve ostalo mislim da su laži/bajke/opsjene najmanji problem i nije ih teško (čak i pasivno) "detektirati". takve su, primjerice, religije (posebno "teističke") i politikarenja. najveći problem (a rijetki razumiju u kojoj mjeri zapravo) su tzv. poluistine: nešto (točno, ±) se objavi a postalo jednostavno prešuti. čitav svjetski sustav oglašavanja (svih sorti) je na tome osnovan a širi se svuda i u sva područja "informiranja" (o bilo čemu). i tako konstatiram kao točno/objektivno samo ono što sam iskusim/vidim/bla. ostalo prolazi kroz ludaru k'o neutrini (osim ako je pogodno za zajebanciju; tad se nemilice izrabljuje). ne vidim lijeka u palijativnoj formi (zabrane, brisanja, "banovine" ...) već u zdravoj pameti i edukaciji korisnika. budali se sve može uvaliti. i na tome čak i izvrsno zaraditi. ako me baš niš ne "tangira", nema štete. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.6.2020 16:08 (Ajar).
Moj PC  
6 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

Upravo je mass media najveci manipulator i iskrivljivac vijesti kako bi kreirali narativ koji odgovara onima koji su vlasnici tih medija,a koji je u raskoraku sa istinom onoliko koliko istinu treba iskriviti.

Ovi manji mediji koji kreiraju apsurdne teorije zavjera samo jasu na valu fake newsa koji su stvorili ovi prethodni.

 

I tako sve vodi ka ustanovljavanju ministarstva istine, a kao opravdanje nalaze se teoreticati urota.

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
 
4 1 hvala 1
16 godina
offline
Re: Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je In
speedy56 kaže...

Kolega je već spomenuo to u temi - uvesti naplatu pretplate na portale.

Ne mora biti velika, niti novine nisu koštale neke astronomske iznose, ali da postoji naplata, makar par kuna mjesečno. Samim time si maknuo 90% clickbaitova koji bi izgubili svrhu, da ne govorimo da bi automatski ljudi htjeli biti pretplaćeni na neke kredibilnije portale, da bi kvalitetiniji članci lakše isplivali na površinu...

 

Btw, dali je autor ovog teksta, Oton Ribić, isti onaj Oton Ribić koji je (sad već prije gotovo dvoznamenkastog broja godina) na portalu F1-HR redovno pisao one odlične "retrovizore"? 

 

Nažalost mi se čini da bi to prošlo u samo nekoj utopističkoj verziji. U kapitalizmu više nije svrha zaraditi novce nego zaraditi "sve" novce... Uzimali bi novce od pretplate, a reklame i clickbaitovi bi bili bonus zarada.

 

Isto kao i u kinu, platiš ulaznicu, ali ti opet puštaju reklame prije filma... para je para, nisu oni tu da nama bude lijepo nego da zarade.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je In
Nama treba totalitarni rezim,onaj u kojem osoba koja nije sposobna iznjeti osobno misljenje potkrepljeno dokazima,cinjenicama i iskustvom,nema pravo na misljenje.
Treba pustiti da oni s mozgom razmisljaju za one koji nemogu.
Jer ovi silni teoreticari zavjere koji su zavrsili za pomocnog smetala,a suprostavljaju se doktorima,znanstvenicima,inzinjerima,trebaju nauciti svoje mjesto negdje u cosku.
Da se razumijemo,nit sam doktor,niti znanstvenik ali cijenim sto se netko skolovao 20 godina da bi naucio nesto i sirio znanje,doprinjeo svijetu,pa onda dode random internet debil i samo kaze "bullshit",i onda svi vjeruju njemu (ne svi,but you get the point) a ne nekom covjeku koji je pola.svog.zivota proveo istrazivajuci nesto.
Zato danas i imamo sve te budale,okruzeni smo njima,zato sto im je netko dao pravo glasa.
Ne treba svatko imat pravo glasa i to je cinjenica. Jer najbolje je kada ima reda,a red prave oni na vrhu,a da bi dospio do vrha,budi pametan,a ako si na dnu,s razlogom si tamo.
Svakodnevno se susrecem sa "protu pet ge aktivistima" ,da vi cujete sto oni pricaju mislim da bi vam se glava okrenula za 720 stupnjeva.
Od opce poznatih "corona is cause of 5g" do toga da i kad nadu prave i kvalitetne clanke na stranicama poput faktografa,samo kazu "bill gates financira faktograf pa lazu".
Frustriran sam sto se takve osobe ne kaznjavaju,sto ih se barem kao kaznu ne potjera u skolu na jedno 5 godina,da se nauce pameti,a jedva cekam kad.i kod nas krenu ostecivat "5ge tornjeve" pa budu isli u zatvor.
Debili,debili,debili.
Moj PC  
5 2 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je In
filipvk1000 kaže...
Nama treba totalitarni rezim,onaj u kojem osoba koja nije sposobna iznjeti osobno misljenje potkrepljeno dokazima,cinjenicama i iskustvom,nema pravo na misljenje.
Treba pustiti da oni s mozgom razmisljaju za one koji nemogu.
Jer ovi silni teoreticari zavjere koji su zavrsili za pomocnog smetala,a suprostavljaju se doktorima,znanstvenicima,inzinjerima,trebaju nauciti svoje mjesto negdje u cosku.
Da se razumijemo,nit sam doktor,niti znanstvenik ali cijenim sto se netko skolovao 20 godina da bi naucio nesto i sirio znanje,doprinjeo svijetu,pa onda dode random internet debil i samo kaze "bullshit",i onda svi vjeruju njemu (ne svi,but you get the point) a ne nekom covjeku koji je pola.svog.zivota proveo istrazivajuci nesto.
Zato danas i imamo sve te budale,okruzeni smo njima,zato sto im je netko dao pravo glasa.
Ne treba svatko imat pravo glasa i to je cinjenica. Jer najbolje je kada ima reda,a red prave oni na vrhu,a da bi dospio do vrha,budi pametan,a ako si na dnu,s razlogom si tamo.
Svakodnevno se susrecem sa "protu pet ge aktivistima" ,da vi cujete sto oni pricaju mislim da bi vam se glava okrenula za 720 stupnjeva.
Od opce poznatih "corona is cause of 5g" do toga da i kad nadu prave i kvalitetne clanke na stranicama poput faktografa,samo kazu "bill gates financira faktograf pa lazu".
Frustriran sam sto se takve osobe ne kaznjavaju,sto ih se barem kao kaznu ne potjera u skolu na jedno 5 godina,da se nauce pameti,a jedva cekam kad.i kod nas krenu ostecivat "5ge tornjeve" pa budu isli u zatvor.
Debili,debili,debili.

 Otvoreno se zalazes za diktaturu i kaznjavanje nekoga na temelju misljenja?

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
8 godina
neaktivan
offline
Re: Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je In
Odličan članak koji balansirano razlaže složen problem na proste faktore. Dugo već nisam neš ovakvo pročitao.
Što se tiče teme, nekad je bilo jednostavno...ono šta je rekao kralj i pop u crkvi to se vjerovalo. Danas ljudi više ne vjeruju nikom jer su svaki dan prevareni na neki način. Zbog tehnologije imamo osječaj da je čovjećanstvo pametnije neg šta stvarno jest. Zato je teško vjerovati stručnjacima da neznaju naći lijek ili šta treba radit da se zaštitimo kad svaki "stručnjak" ima svoje "mišljenje" i svaki dan ga mijenja. Lakše je vjerovati da lažu i neš skrivaju što opet pumpa publiku bullshiterima.
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.6.2020 14:53 (ZeroEffect).
 
0 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je In
speedy56 kaže... 

Btw, dali je autor ovog teksta, Oton Ribić, isti onaj Oton Ribić koji je (sad već prije gotovo dvoznamenkastog broja godina) na portalu F1-HR redovno pisao one odlične "retrovizore"? 

 Da, to je on! 

Inače, Oton je dugogodišnjih suradnik Buga, pisao je o mnogim temama, ponajviše o audio uređajima i softveru.

Prošle godine održao je i zapaženo predavanje na .debug konferenciji!

...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je In
Dokle god mi kao drustvo zbog takvih misljenja nemozemo napredovati,da,za diktaturu sam dok to ne stane na kraj.
Svako ima pravo na misljenje,i to je u redu,problem je sto radi tih misljenja (koji su krivi) dolazi do ostecivanja imovine,kocenja napretka itd..
Tako da da,za kaznjavanje sam.radi krivog.misljenja,tako je.
Pogledaj malo sta pisu u grupama protiv 5g mreze na fejsu,koja su to.razmisljanja,to u britaniji sto je bilo je goli k kako ce vamo,po uzoru na BIBINJE i drugi radit..kao sto rekoh,debili.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je In
filipvk1000 kaže...
Dokle god mi kao drustvo zbog takvih misljenja nemozemo napredovati,da,za diktaturu sam dok to ne stane na kraj.
Svako ima pravo na misljenje,i to je u redu,problem je sto radi tih misljenja (koji su krivi) dolazi do ostecivanja imovine,kocenja napretka itd..
Tako da da,za kaznjavanje sam.radi krivog.misljenja,tako je.
Pogledaj malo sta pisu u grupama protiv 5g mreze na fejsu,koja su to.razmisljanja,to u britaniji sto je bilo je goli k kako ce vamo,po uzoru na BIBINJE i drugi radit..kao sto rekoh,debili.

 Svakoga tko unistava treba kaznit po zakonua a to i sada imamo.

Druga stvar je da ljudi u nekim slucajevima (zapravo cesto kod nas) prosvjeduju zbog loseg zakona koji regulira postavljanje odašiljača, a onda telekomi to zele prikazati kao da prosvjeduju zaostali paranoici koji se boje 5G.

Kad smo vec kod postavljanja telekom odašiljača Hrvatska je jedina država u EU u kojoj nije potrebna građevinska ili lokacijska dozvola ni za antenske stupove (tornjeve) na tlu niti za krovne prihvate na krovovima postojećih objekata. Osim toga, Hrvatska je 1 od 4 zemlje u Europi u kojoj nije obavezna javna rasprava, pa čak ni obavještavanje lokalne zajednice i lokalne uprave o planiranim lokacijama baznih stanica. Ostale tri zemlje su Rumunjska, Slovačka i Portugal, no za razliku od Hrvatske, u njima su potrebne građevinske dozvole, pa lokalna uprava ipak ima određenu mogućnost utjecaja.

 

Koliko ce medija pisati o ovoj problematici kad se mozebitno u takvom mediju telekom vise nece oglasivati i tako ce izgubit prihod od marketinga?

https://zadarski.slobodnadalmacija.hr/zadar/4-kantuna/iznad-nasih-glava-vec-su-stavili-cetiri-bazne-stanice-598107

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
12 godina
offline
Re: Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je In
Miro kaže...

 Da, to je on! 

Inače, Oton je dugogodišnjih suradnik Buga, pisao je o mnogim temama, ponajviše o audio uređajima i softveru.

Prošle godine održao je i zapaženo predavanje na .debug konferenciji!

 Odlično! Moram reći da sam tek sada vidio njegovo ime na bug-u, ali s obzirom da volim pročitati ovakve kolumne, a i tema audia mi baš nije strana, ne sumnjam da ću ga se još susresti s njegovim štivima ovdje.

 

Ti retrovizori su bili prva liga...još par kolega s foruma tog bivšeg portala ih se sjetilo pred nekog vremena.

 

Offtopic off 

15 godina
neaktivan
offline
Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

Meni je još najizrazitiji primjer onaj od prije korone, da je Zemlja ravna ploča. Uništavanje ponekog odašiljača me nije dirnulo, a što se tiče samog virusa, i stručnjaci ga još istražuju i imaju razna mišljenja što je normalno kada se nešto novo pojavi i svako ima interes u svojoj verziji priče. Očito nedostaje transparentnosti kada neko dođe pred odašiljač i nije siguran da li je 4G ili 5G, znači da nije jasno označen i to je odgovornost vlasnika odašiljača.
I kad bi neko htio kontrolisati šta je istina, šta ne, vidjeli smo da ima u tome politike i propagande i raznih problema, nepravde, grešaka i neželjenih nuspojava, kao kada se podigne popularnost nekih novih portala i publika se samo premjesti na drugo mjesto, što je protiv interesa Facebooka i Youtuba koji žele biti naš centar svijeta. Pokušava se iskoristiti umjetna inteligencija, potaknuto i time jer nedostaje urednika zbog korone, a ona još uvijek pokazuje nesavršenosti, jedino što možda nije toliko politički obojena, mada se i to može isprogramirati.
Šta je rješenje, na individualnom nivou da se manje čita svaštarije i zamara s time, a na širem nivou da se ide prema sve većoj kontroli po uzoru na Kinu i Orwellovu knjigu "1984" ili da se pomirimo s time da ne misle svi kao mi, da nešto drugi bolje razumiju, a nešto mi, i da niko nije 100% u pravu, ali da bar svako može reći svoje mišljenje bez straha da će kineska policija doći po njega da ga strpa u kamp ili odvede na liječenje od korone.

Radnja romana, smještena u London istoimene godine opisuje futurističko totalitarno društvo čiji oligarhijski vlastodršci upotrebljavaju najsuvremenija dostignuća tehnologije i psihologije da bi mase držali u pokornosti.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

Doći do činjenica nije teško, treba imati samo volje za to, kako  onih koji plasiraju informacije (novinari, znanstvenici) tako i onih koji ih koriste (čitatelji). Taj je sustav razrađen u znanosti već 300 godina. Svaki članak trebaju pročitati dva ili tri recenzenta, i - dakako - urednik časopisa da bi procijenili njegovu točnost. U novinarstvu treba pak njegovagovati objektivni stil, tj. iznostiti sve aspekte problema (ovaj kaže ovo, ali onaj kaže ono, suprotno od prvog). A kada se prave analize onda ići u dubinu, a ne grepsti po površini. Sve je to poznato, valjda tisuću godina. No danas je ljudima to prestalo biti važno, jer je informacija postala roba kao i svaka druga, a roba je to bolja što se bolje proda, bez obzira na kvalitetu. A da bi se bolje prodala, treba napraviti modu, kako haljina i cipela, tako i političkih i inih stavova. Jesu li žene u neravnopravom položaju prema muškaracima samo unazad pet godina? Kako da nitko od milijuna ljudi, ni žena ni muškaraca, nije dosad to primjetio? Zašto je to tek sada postalo toliko važno? Što je s pravima homoseksualaca? Jučer su ih svi kudili, sada ih svi hvale. I jao si ga onom tko drugačije misli - i onda i danas. Je li to demokracija? Je li to sloboda mišljanja? Netko plasira ideologiju da bi nešto mogao prodati. U slučaju lažnih vijesti nekome je u interesu da proda vijest, bez obzira odgovara li ona činjenicama ili ne. 

 

 
3 1 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Doba Potemkinovog kredibiliteta ili kako je Intern

.

Why so serious?
 
2 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice