Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

poruka: 61
|
čitano: 16.710
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile".
14 godina
neaktivan
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

Da li je onda youtube legalan ili ilegalan? Molim autora teksta za objasnjenje.

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

Nije da nam ne naplaćuju namet na piratluk za svaki kupljeni medij za pohranu podataka.

Inače, ja sam korisnik Deezera koji mi pruža legalnu mogućnost da i kod besplatnog korištenja mogu reproducirati moje favorite koje sam legalno učitao u mobitel dok sam imao aktivnu premium pretplatu. Po potrebi, povremeno, platim 50 kuna za mjesec dana korištenja, osvježim svoje favorite novim pjesmama i peglam dalje. Legalno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.4.2018 9:51 (Punti).
 
2 1 hvala 0
16 godina
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

99% hrvata su sirotinja - da je sve legalno 30% hrvata ne bi imali ni grijanje za zimu. Dajte prosječnu plaću od  2 000 Eura uz zadržavanje postrojećih troškova.

Kupovali bi se i original igre po 60 USD, original pjesmuljci, filmovi i serije.

 

Dajem ruku u vatru da je 90% softvera po lokalnim samoupravama ilegalno. Naravno da neću kupovati original pjesme - dovoljno je imati jednu seosku zabavu i mora se platiti ZAMP 500 kuna.

 

 

Boris_CRO (War thunder, il2 Sturmovik, Steam account)
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.4.2018 9:51 (Korny1603987).
 
23 0 hvala 3
15 godina
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

ja piratiziram samo josipovićeve "skladbe"* jer za sve ostalo već plaćam zamparinu. 

 

*dobro se prodaju, osobito "drmeš za pendereckog", na ljubičastom tržištu sredstava za mučenje zarobljenih džihadista 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.4.2018 17:53 (Ajar).
Moj PC  
17 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Zasto mislis da je softver u “lokalnim samoupravama” ilegalan?
12 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz

Youtube je oboje. Ako glazbena odnosno izdavacka kuca stavi pjesmu na youtube oni ostvaruju profit po streamu, ukoliko to rade obicni useri koji nemaju prava na to onda je ilegalno(odnosno dobiva strike i sva zarada ide direktno kući koja se bavi zaštitom autorskih prava, a oni zo prosljedjuju glazbenom izdavacu). Slusanje glazbe nije ilegalno, downloadanje jeste.

Streaming usluge kao recimo spotify takodjer su legalne. Ako te jos nesto zanima pitaj.

everyday i'm shuffling...
11 godina
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

obzirom da je zamp uveo btl (blank tape levy), odnosno tzv. sustav privatnog kopiranja, kojim ugrađuje namet za autorska prava u svaki uređaj na koji je moguće snimanje sadržaja - to pokriva slušanje, gledanje i reproduciranje (snimanje) autorskih djela za privatno i drugo vlastito korištenje

 

Kroz jedinstveni sustav naplate naknada za privatno kopiranje, HDS ZAMP prikuplja jedinstvenu naknadu za autore glazbenih djela, umjetnike izvođače, proizvođače fonograma, nositelje prava na audiovizualnim djelima, filmske producente i redatelje, nakladnike i književnike. Naknade prikupljene u ovom sustavu dijele se udrugama navedenih nositelja prava (HDS, HUZIP, ZAPRAF, DHFR, ZANA, DHK) koje ih dalje distribuiraju svojim članovima. HDS ZAMP naknade za privatno kopiranje raspodjeljuje hrvatskim i inozemnim autorima glazbenih djela, a 30% od ukupno prikupljenih naknada za autore glazbenih djela putem natječaja svake godine dijeli za poticanje umjetničkog stvaralaštva. Na taj način dosad je svake godine sufinancirano više desetaka različitih manifestacija od onih koji se odnose na amatersko stvaralaštvo, preko festivala i manifestacija demo bendova do već afirmiranih festivala.

 

ako dakle ovaj namet pokriva autorska prava za privatno korištenje, čemu tolika strka oko legalnosti skidanja?

evo, kao autor koji svake godine od zamp-a primi dio te naknade, uopće ne vidim problematiku skidanja mojeg djela i korištenja u privatne svrhe kad sam već namiren tom naknadom

 

na koncu - građani za svoje privatne potrebe mogu skidati i koristiti glazbu s interneta jer im to dopuštaju hrvatski propisi, a s kojeg izvora to rade sasvim je svejedno jer sami građani ne rade ništa ilegalno - ilegalan je onaj koji taj sadržaj distribuira

čemu dakle ovo istraživanje kojim se implicira da je dvije trećine hrvata u ilegali? što sad hoće koji kujac? opet neki namet traže?

 

poruka autoru (čisto da ubuduće ne prenosi pamflete kojekakvih udruga)

da citiram autora:

Prema rezultatima istraživanja provedenog online na 800 ispitanika u dobi od 15 do 64 godine starosti Hrvati imaju dobru percepciju o tome što je intelektualno vlasništvo i smatraju (80% njih) da bi umjetnici trebali moći živjeti od svojeg rada. No, kad je riječ o provođenju ove tvrdnje u djelo, tu još podosta "zapinjemo". Naime, isto je istraživanje pokazalo, a prenosi Muzika.hr, da iako 95% građana svakodnevno sluša glazbu, njih čak 66% koristi neki od piratskih izvora glazbe – u što su autori istraživanja ubrojili skidanje glazbe s YouTubea ili putem torrenta.

 

ništa mi kao građani ne "zapinjemo" u provođenju, jer za svoje potrebe slušanja glazbe plaćamo naknadu unaprijed

ako što zapinje to je onda nadzor/mjere nad onima koji tu glazbu distribuiraju (piratski izvori), a što se nas građana ne tiče jer po zakonu imamo pravo skidanja glazbe s interneta i bez obzira na izvor mi kao privatni korisnici nismo u ilegali. točka

 

 

Moj PC  
20 0 hvala 7
6 godina
neaktivan
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

Što se tiče piratluka, iz "insajderskih izvora" znam da poveći broj glazbenih producenata (što domaćih, što stranih) koristi piratizirani softver za audioprodukciju, pritom zarađujući na glazbi koju plasiraju na online store-ove.

 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

ja imam preko 600 originalnih cd-a i oko 40 lp-a,da mi glazba nije dio života i da ne čujem razliku između originala i mp3 -a skinutog sa interneta za cd-e nebih dao ni lipe ovako sam tijekom godina skupio lijepu kolekciju (mogao sam i pušiti kutiju cigara dnevno ili se trovati alkoholom,ili trošiti lovu u kladionicama),imam odličnu hi-fi aparaturu i uživam u lijepoj glazbi,naravno da im i ljudi koji glazbu slušaju  usput ili nemaju novaca ili princip,koristim i google play music ali nije to to nema do originalnog cd-a ili lp-a još kad je i vrhunski zvuk nikakav glazbeni format skinut sa interneta se ne može kvalitetom mjeriti sa originalom

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Moj PC  
9 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
picajzla0707 kaže...

..

 

poruka autoru (čisto da ubuduće ne prenosi pamflete kojekakvih udruga)

da citiram autora:

Prema rezultatima istraživanja provedenog online na 800 ispitanika u dobi od 15 do 64 godine starosti Hrvati imaju dobru percepciju o tome što je intelektualno vlasništvo i smatraju (80% njih) da bi umjetnici trebali moći živjeti od svojeg rada. No, kad je riječ o provođenju ove tvrdnje u djelo, tu još podosta "zapinjemo". Naime, isto je istraživanje pokazalo, a prenosi Muzika.hr, da iako 95% građana svakodnevno sluša glazbu, njih čak 66% koristi neki od piratskih izvora glazbe – u što su autori istraživanja ubrojili skidanje glazbe s YouTubea ili putem torrenta.

 

ništa mi kao građani ne "zapinjemo" u provođenju, jer za svoje potrebe slušanja glazbe plaćamo naknadu unaprijed

ako što zapinje to je onda nadzor/mjere nad onima koji tu glazbu distribuiraju (piratski izvori), a što se nas građana ne tiče jer po zakonu imamo pravo skidanja glazbe s interneta i bez obzira na izvor mi kao privatni korisnici nismo u ilegali. točka

 

 

 -da. (napokon ne moram tipkati plahtu nerazumljivog texta..)

i pojačati pristisak na autora, kad prenosi bsa-zamp pamflete, razmisliti, pogledati malo zakon i tako to ili napisati plaćeni oglas.

-sve što je korisnicima/građanima dostupno, je legalno. Distrubeteri i njihova legalnost je stvar države-nadzora.. ne građana koji plaćaju namet i imaju pravo konzumirati sve pa i snimiti i reporducirati osim ono što bi bilo piraterija a to je distribucija, javno izvođenje itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.4.2018 21:55 (ihush).
11 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Oprosti al moram te ispraviti. Kažeš da se ne bi dao ni lipe da nema razlike u glazbi sa CD-a i glazbi skinutoj sa interneta. Kažeš da se nijedan format ne može mjeriti sa originalom? Kao vlasnik hi-fi opreme očekivao bi da si upoznat sa lossless formatima. Glazba na tvom CD-u je digitalna, nule i jedinice, lossless kopija koju pribaviš bilo legalno ili ilegalno (nebitno) je 100% identična. Još da se nadovežem na ovo za slušanje glazbe i FLAC je overkill, više puta sam probao uočiti razliku i testirao ljude koji tvrde da to mogu na boljim audio sustavima al nakon 256kbps zvuči više manje isto. Lossless formate više vidim kao formate za "skladištenje".

Ako ćemo iskreno jedini pravi razlog za posjedovanje fizičkih kopija je psihološki ili zato što je tako "bolji doživljaj".
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.4.2018 22:17 (ruzcheHR).
15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Punti kaže...

Nije da nam ne naplaćuju namet na piratluk za svaki kupljeni medij za pohranu podataka.

 

 Taj namet je naknada za to što bi ti mogao napraviti kopiju svoje legalno kupljene glazbe, a ne za piratluk.

16 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
world kaže...

Da li je onda youtube legalan ili ilegalan? Molim autora teksta za objasnjenje.

Normalno da je ilegalan, uostalom pitaj pohlepan Američki WMG  zašto tolko kasne sa skidanjem ovog albumčeka sa Jubituja.Jezuš kristuš na kvadrat, pa šta se čeka skidajte to dole več su prošle tri godine.

 

Ajar kaže...

ja piratiziram samo josipovićeve "skladbe"* jer za sve ostalo već plaćam zamparinu. 

 

*dobro se prodaju, osobito "drmeš za pendereckog", na ljubičastom tržištu sredstava za mučenje zarobljenih džihadista 

Izvoli pa kopiraj, i djeli što više to bolje.

 

 

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
6 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
@ihush

Što je dostupno korisnicima je legalno? Droga, oružje, baza osobnih podataka (laprdam radi poante).
15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
rambox kaže...
Ajar kaže...

ja piratiziram samo josipovićeve "skladbe"* jer za sve ostalo već plaćam zamparinu. 

 

*dobro se prodaju, osobito "drmeš za pendereckog", na ljubičastom tržištu sredstava za mučenje zarobljenih džihadista 

Izvoli pa kopiraj, i djeli što više to bolje.

 

 

 

 

 malena zahvala. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
6 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
love2ml86 kaže...
@ihush

Što je dostupno korisnicima je legalno? Droga, oružje, baza osobnih podataka (laprdam radi poante).

 Sve je legalno dok te ne uhvate s gacama oko gleznjeva.

Ali iskreno, od kada sam zaposlen igrice uzimam legalno. Muziku i filmove mi ne pada na pamet, sto zbog principa (autori muzike dobivaju mizeriju od prodaje) a sto od nemogucnosti (treba naci Thor Ragnarok za relativno normalne novce).

Nedavno je bilo postavljeno i pitanje, koliko bi ljudi kupovalo takvu multimediju da nemaju opciju ilegalnog downloada i rezultati su da velika vecina jednostavno ne bi to ni kupovala. Zadnja igrica koju sam skinuo je bila Rimworld. Igrica je toliko genijalna da nisam ni razmatrao kada sam dosao do novaca i uzeo ju da podrzim devove i imam ju legalno.

8 godina
protjeran
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

Ja imam svu muziku što domaću šta je dosad izašlo što stranu isto tako u FLAC formatu preko 2TB meni dovoljno sve sam skinuo "legalno" 

Napad je najbolja obrana :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

Dosad sam koristio Deezer, medutim sad koristim Google Music .

Prezadovoljan sam jer ne trpim reklame na youtubeu.

Battlenet - TheProdigy#2234
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

Meni iskreno kad napravim remix nesmeta da ga je netko ilegalno skinuo jer sam vec placen za njega, ali to ide na stetu originalnog autora. Jedna pjesma kija se share-a milijun puta po nekoj download stranici recimo zippyshare, a nakon 6 mjeseci ti stize statement da si zaradio 15 eura.

Dok DJ Pere iz nekog obliznjeg sela, sa tvojom pjesmom na noc zaradi 200-400 kn u lokalnom kaficu.

 

Valjda shvacate sad kako stetite glazbenicima.

everyday i'm shuffling...
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.4.2018 10:06 (Luka123).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
ruzcheHR kaže...
Oprosti al moram te ispraviti. Kažeš da se ne bi dao ni lipe da nema razlike u glazbi sa CD-a i glazbi skinutoj sa interneta. Kažeš da se nijedan format ne može mjeriti sa originalom? Kao vlasnik hi-fi opreme očekivao bi da si upoznat sa lossless formatima. Glazba na tvom CD-u je digitalna, nule i jedinice, lossless kopija koju pribaviš bilo legalno ili ilegalno (nebitno) je 100% identična. Još da se nadovežem na ovo za slušanje glazbe i FLAC je overkill, više puta sam probao uočiti razliku i testirao ljude koji tvrde da to mogu na boljim audio sustavima al nakon 256kbps zvuči više manje isto. Lossless formate više vidim kao formate za "skladištenje".

Ako ćemo iskreno jedini pravi razlog za posjedovanje fizičkih kopija je psihološki ili zato što je tako "bolji doživljaj".

 ever heard about DSD ? pustim ti demo blind test kako god hoces,i ako na prvih 5 sekundi ne cujes razliku gluh si ;) . Flac ovise ovisi kako je ripan i kakav je org izvor snimljen. A da nema razlike izmedju mp3ca flaca itd ima...Na tebi je dal to cujes ili ne . A DSD da i ne spominjem..imam 2 albuma flac/dsd ista...i razlika je kao sto sam i pustao demo par ljudi prepoznali su odmah da im je DSD zvucao bolje u 90% slucajeva

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz

Točno tako.Sad bi ja sa svojih 3500 kuna plače trebal kupovat original cedeje ili platit streaming?Malo sutra,jedva preživljavam od te plače.Dajte nam veču platežnu mogučnost i piratluk če se smanjiti.

11 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Nije nitko rekao da razlike nema, ima je al je mp3 sa većim bitrate za slušanje dovoljan čak i na boljoj opremi. A za taj tvoj slučaj gdje je razlika između istog albuma DSD i Flac ogromna je 99% drugi master. Konvertiraj DSD u flac pa onda pusti sljepi audio test i budi iskren. DSD je tehnički napredniji istina. Ali pričat o tome kako je ugodniji sluhu i zvuči "analogno" zbog distorzija na većim frekvencijama od 20kHz apsolutna glupost, pogotovo mi je smiješno kad ti to dolazi od nekoga 40+ godina tko ne čuje preko 8kHz.
8 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz

pa čekaj sad malo..rekao si da 256kbps zvuci vise manje isto.Normalnom slušaocu je mp3 dovoljan to je istina,ali da razlike nema ima...a isto tako konvercija DSDa u flac ? pa onda mogu i kompresirat u mp3 i rec da zvuci kak zvuci. Bit i toga je da je DSD bolji format od FLACa isto ako i flac od mp3-a . Sto naravno ne znaci ako ces mp3 format u flac bacit da ce zvucat bolje. A ako konvertiram DSD u flac je degradacija  i kompresija isto kao i flac u mp3..ili griješim ? Izmedju ostalog..vecina ljudi koja slusa mp3ce i nije im to bitno slusa na linijama ilti stvarima nizeg cjenovnog razreda ili im jednostavno nije bitna kvaliteta dalje od mp3-a . 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
love2ml86 kaže...
@ihush

Što je dostupno korisnicima je legalno? Droga, oružje, baza osobnih podataka (laprdam radi poante).

 -tema nije zakon o drogama ili oružju.. kao i bazama podataka (osobnih i sl.).. svako od tih je u odgovarajućem zakonu obrađeno-objašnjeno.

ovo se odnos i na zakon (više zakona) o autorskim pravima, .. bsa-riaa-zamp. Tu se ne obrađuju npr oružja (koje je bw u nekim zemljama dostupno, dostupno i kod nas..)

 

neću sad tražiti linkove na razne sudske i sl odluke, potraži ako te zanima.. i pronaći ćeš, da je sve, što je korisniku dostupno bez kršenja nekih drugih zakona, legalno-legitimno, za konzumiranje. Zna se što je zabranjeno, npr javno izvođenje-reproduciranje.. i sl. ili korištenje nedozvoljenih sredstava kao crack (pandan kalauzu za obijanje brave).

-svi mediji, sve države su u sustavu ZMAPa, pa ti je tako jednako legalno slušati kod nas radio, snimiti, ili negjde u fransuskoj, brazilu.. ili koristiti yt ili bilo koji danas dostupan javni servis. Digitalizacija je sve medije izjednačila, starinska radio/tv stanica s odašiljačem ili iptv.. isto je s razlikom da je internetom dostupno globalno, no pravo ostaje isto.

 

ako je neka baza podataka javno dostupna, tad je legalno, to određuje vlasnik, kao za glazbu ili bilo što drugo. Ako ti hackom ili bilo kojom metodom dođeš do te baze, tad to nije stvar prava pristupa-konzumacije, nego kazneni zakon, provala-krađa. Ulazak u npr kino nije kazneno djelo, jer su vrata otvorena-otključana, ulazak u taxi također, no ako je bez dozvole vlasnika, ako je zaključano-provaljeno.. tad je kazneno djelo. Dovoljno jasna razlika?

 

Konzumacija svega dostupnog (dostupno ti je bitna riječ u tome) je legalno-legitimno. Distribucija je pak stvar druge strane, država i nadležni se o tome brinu, ne korisnik-konzument koji to ne može znati niti ima ikakvu mogućnost provjeriti legitimnost nekog distributera.. npr web stranice-servisa.

- npr jel ebay ili yt legalan? Njihovo poslovanje, npr emitiranje glazbe-filma ili prodaja win licenci za 5$..? Što korisnik ima s tim? Jesu li pirati-ilegalni ili javni-legalni s uredno prijavljenom djelatnošću, poznatim vlasnicima, upisani u sedske registre itd. i vlasnici sadržaja znaju za njih, znaju za njihovo poslovanje pa bi tako MS ili kroz BSA već tužio ebay.. no takve tužbe nema. Što je Piraterija? Što je legalno? Što je konzumacija? Što je ZAMP? -tek tad ćeš znati :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Ako pogledaš kome sam odgovorio na poruku shvatit ćeš što sam napisao. Da skratim priču DSD je superiorniji format od flaca ali 90% ljudi kao što si to napisao sigurno ne može primjetiti tu razliku. A moja poanta da taj album prebaciš u flac je bila da je vjerojatno drugi master albuma i da ti zato bolje zvuči.
11 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Mandor kaže...
Punti kaže...

Nije da nam ne naplaćuju namet na piratluk za svaki kupljeni medij za pohranu podataka.

 

 Taj namet je naknada za to što bi ti mogao napraviti kopiju svoje legalno kupljene glazbe, a ne za piratluk.

 ne, taj namet nije izmišljen radi par desetaka ljudi koji su kupili dva dvd uređaja pa presnimavaju originale, nego upravo za skidanje sadržaja s interneta i to na pritisak raznoraznih udruga koje brinu o autorskim pravima svojih članova

 

u ovom tekstu ti je donekle pojašnjeno - link

 

ovdje ti je pak mišljenje ustavnog suda - link

 

građani mogu s interneta skidati i za svoje potrebe koristiti glazbu, filmove itd., jer naknadu za autorska prava plaćaju u cijeni uređaja koji koriste (hdd, sdd, cd, mobiteli itd.)

nije do građana da procjenjuju koja web stranica je piratska, a koja nije - to je posao nadležnih službi koje takvu distribuciju sadržaja trebaju nadzirati i kažnjavati

 

15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz

Picajzla, mislim da nisi u pravu.

Mislim da ti to što ti tumačiš ne piše u toj odluci ustavnog suda.

 

"Fizička osoba može reproducirati autorsko djelo na bilo koju pod­logu ako to čini za privatno korištenje, kao i reproducirati autorsko djelo u obliku fotokopije i za drugo vlastito korištenje, koje nema izravno ili neizravno komercijalnu svrhu i nije namijenjeno ili pristupačno javnosti. Nije dopušteno reproduciranje cijele knjige osim ako su primjerci te knjige rasprodani najmanje dvije godine, grafičkih izdanja glazbenih djela (u daljnjem tekstu: notni materijal), elektroničkih baza podataka, kartografskih djela kao ni izgradnja arhitektonskog objekta, ako ovim Zakonom ili ugovorom nije drukčije određeno."

 

Međutim, tu ne kaže da smiješ reproducirati djelo u čiji posjed si došao ilegalni sredstvima, zar ne?

Prvo platiš i onda smiješ reproducirati to što si već platio, ali za tu reprodukciju moraš opet platiti, ali ne trebaš tražiti dopuštenje autora. To je bit.

To smo već raspravljali prije 5-6-7 godina.

15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Mandor kaže...

Picajzla, mislim da nisi u pravu.

Mislim da ti to što ti tumačiš ne piše u toj odluci ustavnog suda.

..

 -nasuprot, piše u svim sudskim presudama na tu temu kao i u zakonima temeljm kojih su presude donešene.. (take it or leave it.. nemam sad vremena tražiti presude ili izjave glasnogovornika policije, zakone, .. dokaze koje nije potrebno tražiti jer su javno znani.. ili gogole for it.)

-btw ustavni sud s tim nema previše veze, za to je normalan sud a ustavni se miješa kad se zakoni pogrešno tumače, (ne)provode ili sl...

 

edit: .. i što su ilegalna sredstva, ilegalni izvori? tko to regulira? .. za korisnika je to 'internet', sredstva? npr ako je torrent, tad je kazneno djelo, ne zbog downloada ili zampa nego zbog distribucije istog, tj sasvim drugo djelo, osnova. No dok to novinari ne distinkciraju, ne mogu ni 'obični' korisnici, kojima je sve to 'internet'.. i tad u neznanju često nepotrebno krše zakone.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.4.2018 15:03 (ihush).
11 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Mandor kaže...

Picajzla, mislim da nisi u pravu.

Mislim da ti to što ti tumačiš ne piše u toj odluci ustavnog suda.

 

Međutim, tu ne kaže da smiješ reproducirati djelo u čiji posjed si došao ilegalni sredstvima, zar ne?

 kojim ilegalnim sredstvima?

plaćaš pristup internetu i na njemu imaš dostupne sadržaje - je li njihova distribucija legalna s pojedine stranice, neka procjenjuju nadležne službe

princip ti je kao švedski stol - platiš i jedeš sve što je ponuđeno

 

a da ustavni sud u odluci govori i o kopijama autorskih djela, koja su istovjetna originalu i mogu se naći između ostalog i na internetu, kažu u ovom pasusu:

Autorska i srodna prava po svojoj su naravi privatna imovinska i moralna prava autora i drugih nositelja prava, koja pripadaju svojim nositeljima i s kojima njihovi nositelji mogu slobodno raspolagati. Zakonom propisana ograničenja autorovih isključivih prava predstavljaju uravnoteženje između isključivih autorovih i srodnih prava, s jedne strane, i potrebe zadovoljavanja općih interesa društva, s druge strane. Ukoliko ne bi postojalo ograničenje iz članka 82. ZAP-a, ne bi bilo pravno moguće učiniti niti jednu kopiju bilo kojeg autorskog djela ili predmeta srodnog prava bez prethodne dozvole autora, odnosno nositelja srodnog prava.
»Digitalno okružje« (koje se javilo osamdesetih godina 20. stoljeća) značajno je promijenilo način iskorištavanja autorskih djela jer je u suvremenom svijetu digitalne tehnologije daleko lakše izrađivati kopije djela, a kvaliteta kopije istovjetna je izvorniku. Također, posebna složenost odnosa na ovom polju autorskih prava došla je masovnom primjenom i korištenjem Interneta, koji omogućava stvaranje softverskih programa, koji omogućuju nezaštićeno preuzimanje u vlastitu računalnu datoteku cijelog niza pjesama i audiovizualnih radova, bez plaćanje autorske naknade.

i u nastavku:

Autorsko djelo se reproducira i fiksira osobito grafičkim postupcima, fotokopiranjem i drugim fotografskim postupcima, kojima se postiže isti učinak, zvučnim ili vizualnim snimanjem, građenjem, odnosno izvedbom djela arhitekture, pohranom autorskog djela u elektroničkom obliku, fiksiranjem autorskog djela prenošenog računalnom mrežom na materijalnu podlogu.
Navedeno isključivo pravo reproduciranja ograničeno je, između ostalog, reproduciranjem autorskog djela za privatno i drugo vlastito korištenje (tzv. privatno kopiranje) u članku 82. ZAP-a, kad se objavljenim autorskim djelom treća osoba može koristiti bez autorovog odobrenja.

dakle, nebitno je otkuda skidaš istovjetnu kopiju i koristiš se pravom na reproduciranje/korištenje u osobne svrhe, pravom koje ti daje plaćanje btl nameta i to bez autorovog odobrenja (isto tako i bez odobrenja udruga ili drugih osoba koje zastupaju autora)

15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
picajzla0707 kaže...
..

dakle, nebitno je otkuda skidaš istovjetnu kopiju i koristiš se pravom na reproduciranje/korištenje u osobne svrhe, pravom koje ti daje plaćanje btl nameta i to bez autorovog odobrenja (isto tako i bez odobrenja udruga ili drugih osoba koje zastupaju autora)

-da. Uz dodatak, pojašnjenje.. npr pošto se software i autorska prava kao film-glazba isprepleću.. (kraće AV prava)..

-za sve što se koristi, ugl je potrebna dozvola vlasnika, to se odnosi na materijalno.. i na npr soft (licenca). To se za AV ne traži, jer je nemoguće, jer bi tad svaki slušatelj osobno od autora tražio osobni pristank-dozvolu.. i to zapravo mada se tako naziva, nije autorovo vlasništvo nego je vlasništvo vlasnika, izdavača, kuće koja je otkupila vlasnička prava-ditributer.. pa tako nro pokojni Michael Jackson i dalje prohoduje vlasnicima-Sonyju.. i ne moramo tražiti popirnatu dozvolu, nego je tu ZAMP. Dok distributeri kao RTV također ne traže to, nego imaju tzv brojače emitiranja, po svakom emitiranju po cjeniku uplate dio ZAMPa.

 

-kakve to veze s ičim ima? .. pa ima, korisnik-konzument to ne zna, ne može znati niti ima ikoji mehanizam provjere, plaća li neki distributer takva prava za distrivuciju-emitiranje. To je stvar vlasnika i zakona-države. Korisnik je tad prejudicirano legalan, osim ako nekako drugačije krši (neki drugi) zakon.. npr torrentom..

-ZAMP je (mada se mnogi bune) super stvar, porez pod drugim nazivom, globalan. U današnje vrijeme realno jedini moguć-izvediv. koliko nam može smetati namet na medije na koje ćemo ''možda snimiti'' nešto.. mada nam ne pomaže npr da ćemo na SD karticu snimati svoje vlastite fotke.. plaćamo kao da ćemo snimiti jasksona.. no to je OK ili nema boljeg..

Poraterija je tad npr distribucija, umnažanje za daljnju prodaju i sl kao i falsificiranje .. Piraterija nije ono što prečesto unazad par desetljeća papagajski ponavla RIAA-BSA-ZAMPići.. ali tako je i s tim, dovoljno puta se ponovi i postane 'činjenica'.. dok novinari možda iz neznanja a možda iz daleko goreg razloga (pod utjecajem, mitom i sl.) to ne ispravljaju u svojim naslovima, teško je to isrpaviti, kao u ostalom svako mišljenje :)) osim kuhačom po glavi.. ili kad se takva tema-naslov pojavi, reagirati..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice