Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

poruka: 61
|
čitano: 16.760
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile".
15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
picajzla0707 kaže...


Navedeno isključivo pravo reproduciranja ograničeno je, između ostalog, reproduciranjem autorskog djela za privatno i drugo vlastito korištenje (tzv. privatno kopiranje) u članku 82. ZAP-a, kad se objavljenim autorskim djelom treća osoba može koristiti bez autorovog odobrenja.

dakle, nebitno je otkuda skidaš istovjetnu kopiju i koristiš se pravom na reproduciranje/korištenje u osobne svrhe, pravom koje ti daje plaćanje btl nameta i to bez autorovog odobrenja (isto tako i bez odobrenja udruga ili drugih osoba koje zastupaju autora)

Oprosti, ali ja ne vidim da piše to što ti kažeš. Ovdje ne piše da smiješ kopirati bilo što, već da se smiju raditi kopije za vlastito korištenje, što je u biti citiran zakon.

Ustavni sud se u tom rješenju nije bavio tumačenjem što točno zakon govori o kopiranju, već da li je ustavno dozvoljeno i pravedno prema svim sudionicima na tržištu uvođenje naknade za autorska prava na sve medije i opremu koja može služiti za kopiranje autorskog djela.

Dupuštam da je moguće da si u pravu, ali nisam vidio tumačenja, primjere sudske prakse niti pravomoćne presude gdje su ljudi optuženi pa oslobođeni za privatno kopiranje, a da nisu kupili autorska djela. Možda samo ja nisam informiran.

Međutim, linkovi koje si naveo: online članak koji je samo nečije mišljenje i rješenje ustavnog suda na predmet koji je malo drugačiji od toga o čemu ti i ja raspravljamo. Piše da možeš raditi privatnu kopiju, ali ne spominje moraš li ili ne moraš imati kupljeno djelo od vlasnika prava.

14 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Korny1603987 kaže...

99% hrvata su sirotinja - da je sve legalno 30% hrvata ne bi imali ni grijanje za zimu. Dajte prosječnu plaću od  2 000 Eura uz zadržavanje postrojećih troškova.

Kupovali bi se i original igre po 60 USD, original pjesmuljci, filmovi i serije.

 

Dajem ruku u vatru da je 90% softvera po lokalnim samoupravama ilegalno. Naravno da neću kupovati original pjesme - dovoljno je imati jednu seosku zabavu i mora se platiti ZAMP 500 kuna.

 

 

 

Ovo boldano ti samo podtvrdjujem ne zivim u Hrv ali zivim u susjednoj BiH gdje sam vidio u da u drzavnim ustanovama imaju pirat windows a za lokalne da ne govorim.

AMD AntiBoy
15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
dreadmoore kaže...
..

 

 

Ovo boldano ti samo podtvrdjujem ne zivim u Hrv ...

-naravno, neznanje.

-država plaća MSu paušal, nema pirata ali ima neznanja pa i tog da po npr školama ravnatelji ne znaju ili neće tražiti pristup licencama. Drugi problem je što većinom se bave amateri, umjesto pravih informatičara ili entuzijasta.. tek u ponekoj školi kao iznimka (vidljivo na npr natjecanjima..). Razni nećaci i xeroxboysi kojima je možda pripadnost stranki donjela posao, ne znanje za taj posao.

-da je stvarno piraterija, tad bi odavno došle kazne. Kao i post iznad ili naslov teme..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
ihush kaže...
dreadmoore kaže...
..

 

 

Ovo boldano ti samo podtvrdjujem ne zivim u Hrv ...

-naravno, neznanje.

-država plaća MSu paušal, nema pirata ali ima neznanja pa i tog da po npr školama ravnatelji ne znaju ili neće tražiti pristup licencama. Drugi problem je što većinom se bave amateri, umjesto pravih informatičara ili entuzijasta.. tek u ponekoj školi kao iznimka (vidljivo na npr natjecanjima..). Razni nećaci i xeroxboysi kojima je možda pripadnost stranki donjela posao, ne znanje za taj posao.

-da je stvarno piraterija, tad bi odavno došle kazne. Kao i post iznad ili naslov teme..

 Da su bogdo samo skole ima i drugih drzavnih ustanova a pogotovo ako pogledamo one koje provode zakone 

AMD AntiBoy
15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz

opet.., HR plaća licencu, paušal, sve je pokriveno licencama na državnom nivou, tako da svaka javna institucija ima valjanu licencu za win.. škole su samo primjer dok npr na fakultetu student može dobiti licencu za svoje računalo..

-nema piraterije, odnosno ima kad ne znaju da je to besmisleno.. jer je već plaćeno, kao krađa svojega.. no ljudi su takvi, blentavi :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Korny1603987 kaže...

99% hrvata su sirotinja - da je sve legalno 30% hrvata ne bi imali ni grijanje za zimu. Dajte prosječnu plaću od  2 000 Eura uz zadržavanje postrojećih troškova.

Kupovali bi se i original igre po 60 USD, original pjesmuljci, filmovi i serije.

 

Dajem ruku u vatru da je 90% softvera po lokalnim samoupravama ilegalno. Naravno da neću kupovati original pjesme - dovoljno je imati jednu seosku zabavu i mora se platiti ZAMP 500 kuna.

 

 

 Ja sam i dalje uvjeren da velika većina ne bi...Kod nas vlada specifična vrsta pohlepe.

8 godina
neaktivan
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

Kad ukinu ZAMP pljačku koju plaćam bez da od toga imam ikakve koristi onda ću i ja krenuti poštenim vodama. (iako se ne sjećam kad sam zadnji put nešto skinuo kad je sve na stream servisima)

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

Što se glazbe tiče slušam 50e i 60e. Sve vrijedno sam piratizirao još početkom 2000ih. Sada na disku čami i po potrebi se stavi na mobitel.

Ono što je možda meni bitnije, a što opet piratiziram su audio knjige - povijesne i znanstveno fantastične.

Boris_CRO (War thunder, il2 Sturmovik, Steam account)
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

S obzirom koliko albuma izlazi, a da ih zelim slusati, ne vidim smisao za piratiziranjem.

 

Zadnja 3 albuma koja sam kupio:

Deep Purple - inFinite - 2017
Mike Oldfield - Return to Ommadawn - 2017
Roger Waters - Is This the Life We Really Want? - 2017

 

U 2018. jos nije izaslo nista po mome "smeku".

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Mandor kaže...

Oprosti, ali ja ne vidim da piše to što ti kažeš. Ovdje ne piše da smiješ kopirati bilo što, već da se smiju raditi kopije za vlastito korištenje, što je u biti citiran zakon.

Ustavni sud se u tom rješenju nije bavio tumačenjem što točno zakon govori o kopiranju, već da li je ustavno dozvoljeno i pravedno prema svim sudionicima na tržištu uvođenje naknade za autorska prava na sve medije i opremu koja može služiti za kopiranje autorskog djela.

Dupuštam da je moguće da si u pravu, ali nisam vidio tumačenja, primjere sudske prakse niti pravomoćne presude gdje su ljudi optuženi pa oslobođeni za privatno kopiranje, a da nisu kupili autorska djela. Možda samo ja nisam informiran.

Međutim, linkovi koje si naveo: online članak koji je samo nečije mišljenje i rješenje ustavnog suda na predmet koji je malo drugačiji od toga o čemu ti i ja raspravljamo. Piše da možeš raditi privatnu kopiju, ali ne spominje moraš li ili ne moraš imati kupljeno djelo od vlasnika prava.

uf, pročitaj još jednom citirani dio presude ustavnog suda... cijelo, ne samo ovo što si citirao (ne mislim cijelu presudu nego ono bitno što sam izvukao)

 

presuda se i ne odnosi na bilo što, nego na autorsko djelo ili na njegovu istovjetnu kopiju

ustavni sud se izričito bavi i člankom 82., koji nama građanima omogućuje kopiranje/korištenje bez dozvole autora, uz sustav blt plaćanja naknade

 

sudsku praksu nećeš niti vidjeti, jer se privatno kopiranje niti ne spominje kao prekršaj ili kazneno djelo, već je zakonom omogućeno

da bi se optužnica postavila, u prekršanjim i kaznenim odredbama zakona stajalo bi ovako nešto: ...tko napravi "to ili to" kaznit će se kaznom zatvora/novčanom kaznom

 

pa naravno da se ne spominje moraš li za kopiranje imati "kupljeno djelo od vlasnika prava" kad prije objašnjava da su kopije istovjetne originalu i da se te kopije mogu naći posvuda

također izričito kaže da možeš raditi kopiju/koristiti autorsko djelo ili istovjetnu kopiju za privatnu namjenu bez dozvole autora ili onog koji ga zastupa - autor ili zastupnik ti daje dozvolu kad ti prodaje djelo/kopiju, ti za privatno korištenje tu dozvolu/kupnju djela ne trebaš

15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
picajzla0707 kaže...

uf, pročitaj još jednom citirani dio presude ustavnog suda... cijelo, ne samo ovo što si citirao (ne mislim cijelu presudu nego ono bitno što sam izvukao)

 

presuda se i ne odnosi na bilo što, nego na autorsko djelo ili na njegovu istovjetnu kopiju

ustavni sud se izričito bavi i člankom 82., koji nama građanima omogućuje kopiranje/korištenje bez dozvole autora, uz sustav blt plaćanja naknade

 

sudsku praksu nećeš niti vidjeti, jer se privatno kopiranje niti ne spominje kao prekršaj ili kazneno djelo, već je zakonom omogućeno

da bi se optužnica postavila, u prekršanjim i kaznenim odredbama zakona stajalo bi ovako nešto: ...tko napravi "to ili to" kaznit će se kaznom zatvora/novčanom kaznom

 

pa naravno da se ne spominje moraš li za kopiranje imati "kupljeno djelo od vlasnika prava" kad prije objašnjava da su kopije istovjetne originalu i da se te kopije mogu naći posvuda

također izričito kaže da možeš raditi kopiju/koristiti autorsko djelo ili istovjetnu kopiju za privatnu namjenu bez dozvole autora ili onog koji ga zastupa - autor ili zastupnik ti daje dozvolu kad ti prodaje djelo/kopiju, ti za privatno korištenje tu dozvolu/kupnju djela ne trebaš

 Dakle, ti tvrdiš da je u Hrvatskoj prema hrvatskim zakonima dozvoljeno preuzimanje filmova, glazbe, programa, njihova konzumacija i spremanje na medij poput tvrdog diska ili DVD-a zbog toga što je plaćena naknada za autorska prava za prazne medije i opremu za njihovo korištenje?

11 godina
online
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Mandor kaže...

 Dakle, ti tvrdiš da je u Hrvatskoj prema hrvatskim zakonima dozvoljeno preuzimanje filmova, glazbe, programa, njihova konzumacija i spremanje na medij poput tvrdog diska ili DVD-a zbog toga što je plaćena naknada za autorska prava za prazne medije i opremu za njihovo korištenje?

 ne tvrdim ja nego zakon, koji u članku 32. određuje i naknadu za taj dio korištenja, te u članku 82. definira to pravo korištenja

 

Članak 32.

(1) Kad se autorsko djelo može reproducirati bez autorovog odobrenja u skladu s odredbama članka 82. ovoga Zakona, autor djela za koja se, s obzirom na njihovu prirodu, može očekivati da će bez njihova odobrenja biti reproducirana fotokopiranjem ili snimanjem na nosače zvuka, slike ili teksta za privatno ili drugo vlastito korištenje, ima pravo na odgovarajuću naknadu od prodaje tehničkih uređaja i praznih nosača zvuka, slike ili teksta.

Članak 82.

Fizička osoba može reproducirati autorsko djelo na bilo koju podlogu ako to čini za privatno korištenje, kao i reproducirati autorsko djelo u obliku fotokopije i za drugo vlastito korištenje, koje nema izravno ili neizravno komercijalnu svrhu i nije namijenjeno ili pristupačno javnosti. Nije dopušteno reproduciranje cijele knjige osim ako su primjerci te knjige rasprodani najmanje dvije godine, grafičkih izdanja glazbenih djela (u daljnjem tekstu: notni materijal), elektroničkih baza podataka, kartografskih djela kao ni izgradnja arhitektonskog objekta, ako ovim Zakonom ili ugovorom nije drukčije određeno.

čak su autori i oni koji ih zastupaju/distribuiraju njihova djela dužni skinuti zaštite (tehničke mjere) koje onemogućavaju privatno korištenje po članku 82. 

uz ogradu da se to ne primjenjuje za programe

 

Članak 98.

(1) Kada je po odredbama članka 82. – 87. ovoga Zakona dopušteno korištenje autorskog djela, a korištenje autorskog djela ili pristup autorskom djelu onemogućeni su primjenom tehničkih mjera iz članka 175. ovoga Zakona, autori odnosno druge osobe koje su te mjere primijenile ili koje imaju ovlast i mogućnosti otkloniti ih, dužni su, osiguravanjem posebnih mjera ili sklapanjem sporazuma, omogućiti korisnicima ili njihovim udrugama pristup tim autorskim djelima i njihovo korištenje u skladu s ograničenjima iz članaka 82. – 87. ovoga Zakona. Odredbe ovoga stavka se ne primjenjuju na računalne programe.

 

pročitaj malo taj zakon, puno toga će ti postati jasnije

15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Mandor kaže...
picajzla0707 kaže...

uf, pročitaj još jednom citirani dio presude ustavnog suda... cijelo, ne samo ovo što si citirao (ne mislim cijelu presudu nego ono bitno što sam izvukao)

 

presuda se i ne odnosi na bilo što, nego na autorsko djelo ili na njegovu istovjetnu kopiju

ustavni sud se izričito bavi i člankom 82., koji nama građanima omogućuje kopiranje/korištenje bez dozvole autora, uz sustav blt plaćanja naknade

 

sudsku praksu nećeš niti vidjeti, jer se privatno kopiranje niti ne spominje kao prekršaj ili kazneno djelo, već je zakonom omogućeno

da bi se optužnica postavila, u prekršanjim i kaznenim odredbama zakona stajalo bi ovako nešto: ...tko napravi "to ili to" kaznit će se kaznom zatvora/novčanom kaznom

 

pa naravno da se ne spominje moraš li za kopiranje imati "kupljeno djelo od vlasnika prava" kad prije objašnjava da su kopije istovjetne originalu i da se te kopije mogu naći posvuda

također izričito kaže da možeš raditi kopiju/koristiti autorsko djelo ili istovjetnu kopiju za privatnu namjenu bez dozvole autora ili onog koji ga zastupa - autor ili zastupnik ti daje dozvolu kad ti prodaje djelo/kopiju, ti za privatno korištenje tu dozvolu/kupnju djela ne trebaš

 Dakle, ti tvrdiš da je u Hrvatskoj prema hrvatskim zakonima dozvoljeno preuzimanje filmova, glazbe, programa, njihova konzumacija i spremanje na medij poput tvrdog diska ili DVD-a zbog toga što je plaćena naknada za autorska prava za prazne medije i opremu za njihovo korištenje?

 -baš ti ništa nije jasno?

-prvo ću reći ne.. (kao odgovor, ne u Hrvatskoj.. i proširiti..) ne samo u Hrvatskoj, nego u cijelom svijetu, EU, Švica itd.. u svim zemljama u sustavu ZAMPa a to je cca 197. HR je 'samo' jedna od prvih koja je zakon uvela u zakonodavstvo (ulazak u EU, proteklih desetak godina.. cca 2003-2007..). NEke zemlje još nisu uvele u zakon, no po EU pravilima, ni ne moraju, jer je za EU .. i primjenjuje se.

ako zagooglaš ili pogledaš teme na bofu iz vremena 2011-13.. vidjet ćeš npr izjavu predstavnika MUPa (Borovec), naći ćeš npr presudu Švicarsokg suda (i obrazloženje..), Portugal itd. ili kao što ti picajzla kaže, nemaš sudskih presuda, jer nema kaznenog djela, tj legalno je, dok se ustavni bavi npr tumačenjem..

-postoje teme, svake godine bar jedna.. u kojima se to ponavlja. Čak se nakanadno u slučaju dvojice kaštelana to objašnjava službenom izjavom policije ili kad je bilo uvođenja sopa-pipa.. o prisluškivanju bez naloga.. itd. BSA je konstantno pamfletima (vjerojatno mitom i ucjenom prema novinarima..) ne slučajno izbacivao naslove koji veze s djelom nemaju npr u zatvor zbog win i sl.. i teško je to iskorijeniti iz 'svijesti' građana.

-još gore, posljedica, i dalje većina jednostavno ne zna i iz tog neznanja krše zakone npr torrentom, jer ne znaju da ne moraju, da postoji dovoljno legalnih načina no pošto je to stalno bilo 'zamagljivano' (namjerno), običnim ljudima je to sve ''isto'', ''internet'', pa se također bune protiv ZMAPa, koji je ipak OK i koji im to sve omogućava, leglano. (treba gledati odvojeno od afera zampirion i sl, kao i sve malverzacije u kojima sudjeluje politika.. dok ljudi tako reagiraju na svaki namet pa i na plaćanje parkinga ili rtv pristojbe..)

 

-sve, baš sve kazne, novinski natpisi.. u kontekstu piraterije, svugdje u svijetu, su zbog npr distribucije (torrent) ne zbog downloada, snimanja i korištenja za osobne potrebe, dok (stari njemački zakon) neke zemlje u tom dijelu navode i broj kopija.. do 7 ili 9 kao što se npr za drogdillera uzima u obzir količina zapljenjenog.. no to je iz vremena prije desetak godina dok je danas digitalizacija otišla dalje.. sve je digitalno, i možeš npr imati na mobitelu muziku.. broj kopija i sl je jednostavno izbačen kao kriterij. (jedino je indikator za npr cd-dvd naštancane medije, što znači da si ipak pirat i da je umnažanje za distribuciju-prodaju..). Soft i sve digitalno (danas AudioVIzulani materijali, iptv..) je materijalno ali i soft.. nije važna količina kopija jer se trenutno mogu napraviti i jer se sam medij širi, npr danas u cloud ili streaming servise.. dok si nekad kupio cd od lokalnog pirata koji je zbog toga bio stvarno pirat. Već godinama glazbenici (izvođači..) ne moraju nositi originalan cd-audio medij dok su prije inspektori naplaćivali kazne.. i isključivo im je origianaln medij bio dokaz legalnosti što je tek nebuloza jer običan medij na sebi ima zabranu-text.. javnog izvođenja.. dok se takav odgovarajući nikad nije ni nalazio u prodaji koji bi to npr dozvolio, kao master-distributivni medij.. -nema više, doba dinosaura ili do prije desetljeća..

 

edit: opet dodatak na picajzlov post.. o skidanju zaštite..

-da, postoje tako 'ogledni' slučajevi, italija, španjolska.. (služe kao test zakona kad se takve stvari uvode-mijenjaju..).. i zakon tad kaže, da je na zahtijev korisnika-konzumneta vlasnik (zampovskog djela) dužan ukloniti zaštitu koja ometa normalno korištenje i izradu backupa na koju korisnik ima pravo.. npr macrovizija-copyprotection.. koju ima svaki cd-dvd.. no osim tih test-presuda, ne prakticira se. Jednostavno vlasnici prava kao RIAA su odustali od takvog forsiranja i više nema takvih slučajeva ili potrebe za njima. Promijenio se sam medij, internet. Svi mediji su danas pravno i činjenično izjednačeni. Sve je legalno jer je pokriveno zakonom, zampom, jedino se pri konzumiranju ne smiju kršiti ostali zakoni kao crack, hack, distribucija itd.. ali to tad nema veze s ovim nego je sasvim drugi zakon-slučaj karikirano, ne smiješ zgaziti pješaka.. mada slušaš glazbu na radiju.

 

edit-2

kao što picazjla kaže, ne kaže to on, nego zakon.. i glasnogovornici policije, zampa, predstavnici institucija koje su za to nadležne. On i ja samo to ponavljamo-prenosimo, dok npr ustavni sud tumači :) .. i ja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.4.2018 10:30 (ihush).
15 godina
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

Puno si napisao, ali možeš li mi odgovoriti jasno na pitanje?

Dakle ti tvrdiš kao i picajzla da je legalno skidati muziku i filmove (i softver) i koristiti u privatne svrhe?

Pusti sad to "ne ja nego zakon..".

Moramo li stvarno tako? Čemu disklejmer??

Hoćemo ovako... Ti tvrdiš da suci tvrde da je zakonodavac ustvrdio.... da je ono što sam gore napisao?

 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Mandor kaže...

Puno si napisao, ali možeš li mi odgovoriti jasno na pitanje?

Dakle ti tvrdiš kao i picajzla da je legalno skidati muziku i filmove (i softver) i koristiti u privatne svrhe?

Pusti sad to "ne ja nego zakon..".

Moramo li stvarno tako? Čemu disklejmer??

Hoćemo ovako... Ti tvrdiš da suci tvrde da je zakonodavac ustvrdio.... da je ono što sam gore napisao?

 legalno je skidati muziku i filmove, softver ne:

 

Članak 109. st. 2.

Odredbe iz članka 17., 32., i 82. ovoga Zakona ne primjenjuju se na računalne programe. Računalni programi ne mogu biti predmetom javne posudbe, osim ako je ugovorom drukčije određeno.

i daj stvarno malo probrljaj po zakonu, jer nema smisla više ponavljati ono što tamo piše

jer ako već imaš volju za raspravom, daj bar malo pokaži i volje za informirati se o temi

 

15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Mandor kaže...

Puno si napisao, ali možeš li mi odgovoriti jasno na pitanje?

Dakle ti tvrdiš kao i picajzla da je legalno skidati muziku i filmove (i softver) i koristiti u privatne svrhe?

Pusti sad to "ne ja nego zakon..".

Moramo li stvarno tako? Čemu disklejmer??

Hoćemo ovako... Ti tvrdiš da suci tvrde da je zakonodavac ustvrdio.... da je ono što sam gore napisao?

 -da. Sve što možeš skinuti s legalnog izvora, ne kršeći pri tome neke druge zakone ili korištenjem nedozvoljenih sredstava..

npr ako misliš za soft (greška picajzle.. primjer..).. evo ti link na MSovu str. za DL win i svega što nude ili npr idi na steam itd. itd. da ne spominjemo FOSS ili linux distribucije.

-razlika AV materijala i softa, za soft moraš imati važeću-valjanu licencu.. pa evo i licence koju sam bezbroj puta naveo kao primjer (koja uz ostalo dozvoljava npr distribuciju.. i to je stvar vlasnika, on dozvoljava ili ne.. dok se zakon samo provodi u slučaju kršenja i zakon ne određuje vlasniku hoće li biti free i sl.). Dok za AV ne moraš imati nikakvu licencu (ili osobnu dozvolu vlansika/autora, jer bi bilo nemoguće-neizvedivo), nego konzumiraš.. free, sve je pokriveno ZAMPom.

 

-pokazao sam dobru volju, linkove, kao i picajzla.. može li se očekivati i s druge strane isto?

-ako pak pomisliš na sve presude.. provjeri, vidjet ćeš činjenicu, nikad nigdje nitko nije presuđen za DL, nego za UL-distribiciju (nema komercijalnog-legalnog torrenta) i sl. tj za pirateriju, dok konzumiranje nije piraterija nego legalno, zakonom predviđeno i regulirano pravo temeljem RTV pristojbe i ZAMPa, dok se za soft može DL i koristiti npr demo-trial ili najnovije, bez ograničenja osim upozorenja.. To je stvar vlansika, ne zakona. Vlasnik nešto dozvoljava ili ne dozvoljava. Tek kad to vlasnik ne dozvoli, tad se može govoriti o npr kršenju copyrighta, ako pak crackaš win-igru i sl. to je pandan kalauzu-obijanju brave-provali, KazneniZakon po sili zakona, ne po privatnoj tužbi. -itd..

 

muzika? Prije nekoliko godina VIP (operater).. sklopio ugovor sa hds-zampom.. i kao korisnik sma imao pravo na DL nekoliko tisuća pjesama, legalno-legitimno bilo i na tv-medijima. Slično je imao i Peugeot promo, DM s pokojnim Tošom... Parni valjak, koncert, kao promo.. svatko s kartom je s njihove str. mogao skinuti novi album prije koncerta.. legalno, jer to dozvoljava vlasnik i zakon nema ništa s tim. Kao što na raznim online/itunesima možeš kupit pjesmu npr za 1$..

-youtoube, legalan ili ilegalan? ebay? itd..

ako su ilegalni, korisnici s tim nemaju baš ništa, jednako da sad ti imaš neku tv-radio stanicu i emitiraš 'na crno'.. to je tad kršenje zakona tebe kao distributera ako nemaš ugovor-papire-dozvole, ne konzumenta. Agrokor-todorić.. kriv je nešto kupac u trgovini fizičkoj ili online??, uz napomenu da ni cijena ne zanči baš ništa, jer može biti i legalno-free kao što i pirati prodaju kopije-fejkove i sl. dok MS može sad dijeliti promo win .. i to je legalno jednako kao kupljeno, uz razliku, firma mora imati račun zbog poslovanja, fiskalizacije, porezne i ne može koristiti freeware jer je komercijala.. a ovo je tema o kućnim korisnicima i kozumentima, AV materijala.. tak da..

 

-kraće, nađi grešku-ispravi, bit ću zahvalan :) ili prihvati činjenice kao npr zakone.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.4.2018 13:40 (ihush).
11 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Koliko rasprave o tom što je legalno a što ilegalno a živimo u Hrvatskoj. Kriminalci vode državu i gradove. Zar je uopće bitno jel legalno ili ilegalno ako država krajnjeg korisnika i ne dira. Radije si postavite pitanje jel moralno oštetit autora koji stvara tu glazbu i od toga živi. Čemu proučavati zakon koji nitko ne provodi, bar za sada?
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz

Vau, pa naravno da je bitno.

"Čemu proučavati zakon koji nitko ne provodi" Stvarno??

"Nitko" je jako velika tvrdnja.

To što živimo u Hrvatskoj ne znači da smo dno. Čak i da smo dno ne znači da trebamo odustati. 

Pa ti govoriš o moralu, a ne misliš da je zakon bitan?

te kriminalce koji vode smo sami izabrali. Možda država ne dira zato što su te neke stvari u biti legalne, ako što neki ovdje tvrde.

15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
ihush kaže...
 

-pokazao sam dobru volju, linkove, kao i picajzla.. može li se očekivati i s druge strane isto?

-ako pak pomisliš na sve presude.. provjeri, vidjet ćeš činjenicu, nikad nigdje nitko nije presuđen za DL, nego za UL-distribiciju (nema komercijalnog-legalnog torrenta) i sl. tj za pirateriju, dok konzumiranje nije piraterija nego legalno, zakonom predviđeno i regulirano pravo temeljem RTV pristojbe i ZAMPa, dok se za soft može DL i koristiti npr demo-trial ili najnovije, bez ograničenja osim upozorenja.. To je stvar vlansika, ne zakona. Vlasnik nešto dozvoljava ili ne dozvoljava. Tek kad to vlasnik ne dozvoli, tad se može govoriti o npr kršenju copyrighta, ako pak crackaš win-igru i sl. to je pandan kalauzu-obijanju brave-provali, KazneniZakon po sili zakona, ne po privatnoj tužbi. -itd..

 

muzika? Prije nekoliko godina VIP (operater).. sklopio ugovor sa hds-zampom.. i kao korisnik sma imao pravo na DL nekoliko tisuća pjesama, legalno-legitimno bilo i na tv-medijima. Slično je imao i Peugeot promo, DM s pokojnim Tošom... Parni valjak, koncert, kao promo.. svatko s kartom je s njihove str. mogao skinuti novi album prije koncerta.. legalno, jer to dozvoljava vlasnik i zakon nema ništa s tim. Kao što na raznim online/itunesima možeš kupit pjesmu npr za 1$..

-youtoube, legalan ili ilegalan? ebay? itd..

ako su ilegalni, korisnici s tim nemaju baš ništa, jednako da sad ti imaš neku tv-radio stanicu i emitiraš 'na crno'.. to je tad kršenje zakona tebe kao distributera ako nemaš ugovor-papire-dozvole, ne konzumenta. Agrokor-todorić.. kriv je nešto kupac u trgovini fizičkoj ili online??, uz napomenu da ni cijena ne zanči baš ništa, jer može biti i legalno-free kao što i pirati prodaju kopije-fejkove i sl. dok MS može sad dijeliti promo win .. i to je legalno jednako kao kupljeno, uz razliku, firma mora imati račun zbog poslovanja, fiskalizacije, porezne i ne može koristiti freeware jer je komercijala.. a ovo je tema o kućnim korisnicima i kozumentima, AV materijala.. tak da..

 

-kraće, nađi grešku-ispravi, bit ću zahvalan :) ili prihvati činjenice kao npr zakone.

 Napisao si jako puno stvari ovdje.

Ja bih ti dao linkove na presude da ih imam. Nemam. Znam da je bila rasprava pred dosta godina o ovome i da su zaključci (od zamp i sličnih institucija) bili da naknada plaća samo kopiranje već kupljenog, a ne ukradenog. Možda su tjerali vodu na svoj mlin. Trebali bismo snimku saborske rasprave da vidimo što je bila namjera. nije baš sve jasno.

 

Dakle, kažeš da postoji razlika izveđu softvera i glazbe. Za softver treba licenca koja je u biti dozvola za korištenje. Ne znam zašto se ne bi posjedovanje originalnog medija (ok kopije napravljene od strane distributera, nemojmo cjepidlačiti) smatrala dozvolom. U redu, neka je tako.

 

Navodiš primjer gdje si legalno imao pravo na download pjesama, međutim znači li to da sad smiješ te pjesme dijeliti s drugima?

Na itunesu možeš kupiti pjesmu za dolar. Znači li to da tu pjesmu smiješ dijeliti s drugima?

Ili kažeš ne smiješ dijeliti ali ako ti podjeliš, onaj tko je kopirao sebi nije u prekršaju, a ti jesi?

Youtube nije upitan. Sadržaj smiju dijeliti oni koji imaju pravo na to. Ako postoji sumnja, youtube skida sadržaj. Što se glazbe na youtube tiče, danas sami autori/njihovi izdavači dijele glazbu jer je to najbolja promocija.

Ebay? Što s ebayom? Rabljeni cd-i?

Radio stanica... OK radio stanica emitira i pretpostavka je da radio stanica treba platiti danak zampu. Ti smiješ to konzumirati/slušati, ali moje pitanje je je li legalno napraviti snimku? Ti tvrdiš da je, ja nisam siguran.

 

Ne znam što si mislio s Agrokorom, uopće ne mogu povezati u cjelinu taj dio.

15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz

nema dijeljenja.. (terminologija) u zakonu, pa ni u mojim porukama. Postoji distribucija, postoji javno izvođenje.. i postoji osobna upotreba/konzumacija.

- moram li navoditi što je kad dozvoljeno ili kad nije?

- agrokor je primjer firme koja može prodavati nešto, medij-cd.. film/glazba, plaća li pri tome naknade vlasniku, kupac ne zna niti može znati. To zna firma i vlasnik + država/inspektorat tj imaju ili nemaju ugorov o distribuciji.

- imam li pravo slušati pjesme koje sam npr kupio? Imam.. nemam pravo javno izvoditi, distribuirati itd, ali možeš u kući, autu s drugima, to je i dalje za osobnu upotrebu, ne na javno dostupnom mjestu neograničenom broju korisnika.. npr radio stanica, internet ili koncert.. i to piše na svim medijima.

- kojim god načinom, legalnim došao do pjesme, smiješ s njom jednako, jer je sve izjednačeno, medij-digitalija, nema razlike origianlni CD ili dl s itunesa a nekad to nije bilo tako, no oni koji to ne znaju, -ne znaju.. treba se updejtati. :)

-ebay? .. kupnja bilo čega, npr win licence, zar je to nejasno?

 

ne komentiraš npr tvrdnju o downloadu, npr s MSovih str, ili licence npr 7z ili .. itd.

-koliko dokaza treba, pečat Sabora? (Milas ga možda još ima..) :))

 

razlike između softwarea i AV materijala.

-prva, AV je stariji cca 100 godina, glazba-film i prije su se izborili za takav status, dok je soft tek unazad 50g.. i u početku PCja nije bio ni smatran nekom 'robom'.. nečim što bi netko kupio kao DOS.. ostalo je povijest. AV se izborio lobiranjem i zakonima za 'porez'.

-druga, zbog načina konzumiranja-korištenja .. naplata, nije moguća kao ZAMP/RTV pristojba.. nego ti direktno vlasnik prodaje soft (ili kroz posrednika-trgovca/OEM) ne emitira ga FTA kao radio antena.. i za korištenje recimo trebaš licencu, key-aktivaciju, .. ako soft nije aktiviran ne radi, radi u demo modu i sl. .. ako crackaš tad je to KZ. Ako nemaš licecnu nikom ništa, ne postoji ni jedna privatna tužba u svijetu protiv kućnog korsnika, sve po drugoj osnovi KZa.. npr za win bez licence. Sad ti MS daje, prije se win gasio itd. Kao i razlika za komercijalu, npr nema ni jednog freewarea koji je ok bez licence za komercijalu, isključivo za kućnog.. tj isti soft s deugom licencom i jesi ili nisi legalan.. za AV tog nema, nema licence. Licenca je dozvola kao za voziti auto ili posjedovati oružje, pri tome možeš biti kriv za neko djelo, ubojstvo.. i nema veze s dozvolom. Bez dozvole npr za vožnju, ne moraš ni napraviti djelo, ako te zaustave, kazna. To je za komercijalu recimo.. R1 i važeća/valjana licenca + korištenje u skaldu s uvijetima licence.. itd. Nema slušanja glazbe u skladu s uvjetima.. npr tiho slušajnje?.. ili bez žvakanja kokica.. :) no može biti zabranjeno brbljanje u kinu ako to ometa druge itd.. Tad ti kupnja karte ne daje pravo ometati druge ili puštati svoju glazbu, mada si 'kupio kartu' ili imaš 'original'.. i šeraš-dijeliš.. itd..

-itd.

 

zapravo, skratimo priču, pronađi nešto što ne drži vodu, neki primjer (pošto presudu nećeš pronaći, jer je nema, jer je ne može ni biti.. jer je LEGALNO!)... :))

ili misliš da je slučajnost što google ne izbaci neki broj takvih presuda da postoje..? Dok je picajzla dao suprotnu i zakon.. što još? Pečat? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

Ne znam što drži vodu. 

Možeš li mi odgovoriti na pitanje koje sam prije postavio (Picajzli)?

 

"Dakle, ti tvrdiš da je u Hrvatskoj prema hrvatskim zakonima dozvoljeno preuzimanje filmova, glazbe, programa, njihova konzumacija i spremanje na medij poput tvrdog diska ili DVD-a zbog toga što je plaćena naknada za autorska prava za prazne medije i opremu za njihovo korištenje?"

Možemo se fokusirati samo na AV ako su programi drugačiji. Zanemari softver.

 

Ili da drugačije kažem:

Ako ja pronađem na nekom forumu link na mega.nz kojim preuzmem rar datoteku koja sadrži najnoviji album Miroslava Škore (:-D) i spremim to na svoj HDD i kasnije raspakiram i slušam. Da li sam prekršio neki zakon ili nisam. I hajde da kežmo da ga na mega.nz nije stavio niti autor niti bilo tko tko bi mogao imati ikakva zakonska prava na to autorsko djelo, ako to baš moram isticati.

 

Picajzla i Ihush? Molim vas vaše mišljenje. Ne morate se ograđivati "zakon to kaže", "daj ti dokaze"... Jednostavno koje je vaše mišljenje. I molim vas počnite sa "da" ili "ne" jer je teško iz nekoliko paragrafa s različitim primjerima i temam isčitati.

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.4.2018 21:50 (Mandor).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz

-da, sve što možeš skinuti s interneta, ne kršeći pri tome druge zakone je legalno, možeš i snimiti ne kršeći nikakav zakon.

-mega je 'poseban'.. kad netko podigne optužnicu i presudi, ili donese zakon, tad ćemo reći da je nelegalan servis (što znamo i sad..) .. pošto je to izvor, tad nemaš početnu legalnost sadržaja, 'plod kiselog voća' kažu ameri.. tj ako znaš da je izvor nelegalan, kao i sadržaj tad to znaš. Mega nije dostupan kao npr TPB nego moraš imati link, .. i sad je jasno zašto pitaš za sheranje-dijeljenje.. nema dijeljenja tuđeg, bez dozvole vlasnika, to je opet kazneno djelo u tom dijelu, upload-distribucija, dlown bi bio ok, ali za njega znamo da je bez ugovora, dozvole.. kao što to znamo za AlCaponea.. no to će netko morati riješiti, ne ja-ti ili HR.. do tad, nedefinirano, mada znamo nezakonito..

 

odnosno, zašto bi ja ili picajzla objašnjavali mega? Čovac je na poznatoj lokaciji, nateže se sa sudom.. dok se to oni ne dogovore, što mogu ja reći ili HR/EU zakon?

-ali zato pitam/kažem za npr YT, ebay, dam link na MSov soft.. i to je sve legalno. Ne dajem link niti ikome preporučam mega.. no po zakonima koji to definiraju, nije kriv onaj koji downloada, nego onaj koji uploada, koji omogući javno dostupan sadržaj bez odobrenja vlasnika, tad je to pirat-KZ, korisnik nije i bar do presude .comu ne vidim kako bi korsnik bio kriv za bilo što.

 

koliko vidim, NZ sud, prošla godina. 2017... o ekstradiciji u USA.. (ne vidim kasnije, jel uopće isporučen, u usa, optužnica i sl..) ali moje mišljenje, pirat-kriv. No kao za Todorića, treba vrijeme... i presuda, do tad je nevinašce.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz

Dobro, hvala. Ipak ne zanima me što misle u Americi ili gdje već o specifičnim slučajevima nego samo u Hrvatskoj i u EU ako se EU oresude odnose i na nas.

Ne treažim vas da objašnjavate mega nego samo pitam za konkretan primjer. Budimo realni, file share i torrent je najčešći oblik pribavljanja AV materijala. Torrent je sam po sebi i upload (iako se možda može i konfigurirati da nije), ali file share može biti samo download pa me čisto zanimalo vaše tumačenje. Jer, ima i drugih tumačenja.

6 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
ihush kaže...

 -da. Sve što možeš skinuti s legalnog izvora, ne kršeći pri tome neke druge zakone ili korištenjem nedozvoljenih sredstava..

 

Sto je to legalan izvor i kako cu ja kao obican korisnik znati sto je legalan izvor?

15 godina
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

ja sam pokušao piratizirati jednu curu iz ilegalnog izvora (tzv. tihi obrt) no došao je neki krkan i tražio plaćanje tantijema za nju. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
love2ml86 kaže...
ihush kaže...

 -da. Sve što možeš skinuti s legalnog izvora, ne kršeći pri tome neke druge zakone ili korištenjem nedozvoljenih sredstava..

 

Sto je to legalan izvor i kako cu ja kao obican korisnik znati sto je legalan izvor?

ne trebaš se zamarati onim što te se ne tiče

nigdje u zakonu ne piše da ti kao korisnik moraš znati koji je izvor legalan - ti si našao na netu materijal koji je nečije autorsko djelo ili istovjetnu kopiju i imaš ga pravo koristiti jer unaprijed plaćaš naknadu za to pravo

bitno je da pritom ne kršiš druge zakone - npr. da ne hakiraš nečije računalo ili web stranoicu da bi došao do tog materijala, da istovremeno ne dijeliš taj materijal putem torrenta i slično

ako ti je dostupno za skidanje, za tebe i tvoje privatno korištenje (što znači taj pojam precizno objašnjava zakonu) je legalno, a je li onaj koji distribuira legalan ili ne, nije na tebi da procjenjuješ

 

npr. ti nikako nemereš znati jel neka registrirana web trgovina koja prodaje neki glazbeni album dobila dozvolu od autora za prodaju, niti to moraš znati

isto tako ne znaš jel neki lik distribuira isti taj album preko megasharea, a da je prije autoru platio i dobio dozvolu za distribuciju - možda baš on ima dozvolu, a ona web trgovina nema - ti kao korisnik nemaš to obavezu provjeravati

zato nigdje u zakonu se i ne spominje legalnost izvora za tebe kao privatnog korisnika, već se spominje isključivo da imaš pravo koristiti av materijal za privatne svrhe jer je naknada za korištenje plaćena unaprijed

6 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
Ako skidam film sa bubam filmoteke, taj film skidam legalno? Odnosno ja ne kršim nikakav zakon?
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.4.2018 10:06 (love2ml86).
11 godina
online
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
love2ml86 kaže...
Ako skidam film sa bubam filmoteke, taj film skidam legalno? Odnosno ja ne kršim nikakav zakon?

nisam nikad koristio tu stranicu, pa ne znam jel funkcionira kao torrent odnosno na principu dijeljenja

ako je samo download file, onda ne radiš ništa ilegalno za potrebe privatnog korištenja - ako je tko u ilegali, onda je to onaj koji distribuira i tebe to uopće ne treba zamarati jer nije na tebi da utvrđuješ tko ima pravo distribucije

tvoje je pravo skinuti taj film na hdd/usb stick ili štoveć i pogledati ga, jer si to pravo unaprijed platio u cijeni tog hdd-a ili usb sticka

15 godina
offline
Re: Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz
love2ml86 kaže...
ihush kaže...

 -da. Sve što možeš skinuti s legalnog izvora, ne kršeći pri tome neke druge zakone ili korištenjem nedozvoljenih sredstava..

 

Sto je to legalan izvor i kako cu ja kao obican korisnik znati sto je legalan izvor?

 -to nije tvoj posao, to rade nadležni.. jednako kao pitanje ima li neki taxi licencu, vozilo registraciju ili je osoba na ulici kriminalac.. sve firme su upisane u npr sudski registar, jurisdikcija.. i upravo ovih dana kooordinirana akcija za DDoS.. nekoliko zemalja. Što korisnik ima s tim? Što imaš s npr falsificiranom novčanicom? .. ista stvar.

 

love2ml86 kaže...
Ako skidam film sa bubam filmoteke, taj film skidam legalno? Odnosno ja ne kršim nikakav zakon?

 -ako pri tome ne koristiš nedozvooljena sredstva (kategorija kalauz-prbijanje, npr crack-hack..) tj neka stranica ti dozvoli download, tad ti ne krišiš ni jedan zakon u normalnim zemljama. Zakon krši distributer ako nije distirbuter (ovlašten).

 

+fileshare od iznad, nema legalnog dijeljenja.. to je samo efemerizam termina distribucija. Glazbu npr mogu slušati u svojoj kući, pri tome može biti obitelj, društvo, .. 'sto ljudi' i imam pravo slušati, kao i ostali.. no to nije javno izvođenje ili distribucija, jer je u privatnim prostorijama, ne u javnom prostoru. Istu stvar ne mogu na npr stadionu.. jer je javni prostor, odnosno mogu ako platim zamp.. itd.

-što je tu nejasnog?

 

onaj tko uploada je distributer, onaj koji downloada nije i pokriven je zampom, može snimiti kamo god želi, ali ne smije distribuirati, javno izvoditi itd.. može isključivo za osobnu upotrebu, konzumirati.

-torrent, nema bez uploada (naivci).

-mega, kriv je .com i uploader, odnosno možeš sam sebi npr mailom ili cloudom, tad uplaoad nije distribucija.. to što nekom daš, je jednako kao dati-posuditi automobil.. a ako je to biz, tad je na crno ilegalan, ako je registriran tad se nazove rentacar i legalan je.. -razumljivo? :)  + riječ sheranje je izmišljena kao pokušaj opravdavanja kaznenog djela.. dok osoba samam sebi ne može sherati tj tad nema sheranja (mrežna terminologija za mrežni share je nešto drugo). Ako to nazovemo distribucija, tad je legalno ili kazneni zakon, ovisno o tome imamo li ili ne dozvolu-papire za taj posao, no to netko treći (korisnik, civil na ulici..) ne može-ne mora znati... to je stvar države-zakona-kontrole..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Dvije trećine Hrvata glazbu sluša ili skida iz ile

Porazavajuca anketa

 

Da u zemlji sa toliko velikim postotkom izjasnjavanja katolicke vjeroispovjesti 1/3 Hrvata laze

Nadam se da medju ostalim narodima u RH nije u tolikom postotku lazova

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice