Električni automobili su jako zimogrozni, kaže stu

poruka: 57
|
čitano: 13.760
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Električni automobili su jako zimogrozni, kaže stu".
11 godina
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
memulica kaže...
markoBT kaže...
/cut

U Sibiru je manje više stalno oko -40. Znate li kako oni pale svoje SUI aute. Ne gase ih. A ako se slučajno ugase, onda prvo nalože vatru ispod motora, malo pričekaju pa kresnu i ako imaju sriće auto upali.

Eh ti urbani mitovi nikako da isčeznu.

 

Evo hladan start bemzinaca i dizelaša na temperaturama od -30 do -50 po Sibiru i Kanadi. LADA pali u svim prilikama,a odma do nje na drugom mjestu su Japanci.

 

 

I za kraj LADA u ulozi ralice

Dizel ne može hladno upalit na -30 jer se gorivo smrzava na -15 do -20 (ako ima prave aditive, inaće već na -5). Benzin može izdržat malo više, ali na -40 ni on nije baš previše tekuć. Izparit tako hladno gorivo gotovo je nemoguće. A bez para nema gorenja, pa onda ni paljenja. Toliko bi trebao znati.

42
16 godina
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
pravi_covijek kaže...
/cut

 Pa dobro da li si kupio Audi A6? Ako nisi, sto te nervira Tesla.

 Mene samo nervira što moram finacirati kupovinu el.automobila nekom Marku Markoviću, a koji već ima Audi A6 u garaži.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
14 godina
odjavljen
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
memulica kaže...
pravi_covijek kaže...
/cut

 Pa dobro da li si kupio Audi A6? Ako nisi, sto te nervira Tesla.

 Mene samo nervira što moram finacirati kupovinu el.automobila nekom Marku Markoviću, a koji već ima Audi A6 u garaži.

 A ne nervira te što ti je zrak zagađen i što svaki dan trpiš buku motora?

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
offline
Električni automobili su jako zimogrozni, kaže stu

Smoga nema kod mene, a buke i čestica ima i kod el automobila.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.2.2019 18:54 (memulica).
Moj PC  
2 2 hvala 0
14 godina
offline
Električni automobili su jako zimogrozni, kaže stu

Pa ak vas sve toliko nervira zagađen zrak u gradovima.

Nije HR samo Zagreb i par gradova, tolika Slavonija, Lika, Gorski kotar zjape prazni i nenaseljeni.

Čistog zraka koliko u gradu nikad ali apsolutno nikad neće biti ni s vašim magičnim EVovima. 

Moj PC  
3 3 hvala 2
14 godina
odjavljen
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
memulica kaže...

Smoga nema kod mene, a buke i čestica ima i kod el automobila.

 Tako je, laži si, tako je najlakše.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
protjeran
offline
Električni automobili su jako zimogrozni, kaže stu

Ako je EV spojen na punjač, nema nikakvih prepreka da klimu upalite 10-15 minuta prije nego što uopće sjednete u auto (npr. ujutro prije nego što idete na posao). Zagrijat ćete putnički prostor ali i bateriju, te samim time djelomično kompenzirati pad kapaciteta iste zbog niskih temperatura. Dodatna prednost je što u tom slučaju nema ni struganja leda. Renault Zoe na daljinskom upravljaču ima tipku za uključivanje klime, upravo u tu svrhu.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
 
4 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
Ajar kaže...

 

eh2: u električnim autima ne vidim ikakav naprdak. bilo ih je i prije pa niš. čitav problem (ne samo tim autima) su baterije. kapitalinjare više ne znaju što bi pa raji uvaljuju poluproizvode pod super foru (da ne spominjem nekakvu kvaziekologiju koju ni jedan auto riješit neće): aute, softver, telefone, bla. čitav koncept će imati smisla, matematički rečeno, onda i samo onda (ako i samo ako) riješe uskladištenje (čak i proizvodnju) struje, tj. baterije, tako da postanu bezopasne, trajne, neusporedivo većih kapaciteta i manjih dimenzija nego što su sad, jeftine i bla. to ne samo da nemamo sad, nego nećemo ni u dogledeno vrijeme (ponovo, vidi pod "kapitalizam/profit/velike kompanije/sl.). marketing kuću gradi od krova (= muda pod bubrege) a ne od temelja, kako se gradi. dakle, samo ti nasjedaj i kupuj, sori, ali ja neću jer imam dovoljno znanja i iskustva da mogu procijeniti smisao i svrhu i kvalitetu i ostale značajke onoga za što dajem 

 

Recimo da za neki srednji domet u lošim uvjetima trebamo oko 70 kWh. Po današnjim cijenama to je oko 8000-9000 dolara. Motor u klasičnom automobilu je oko 5000. Razlika nije velika, a cijene baterija svakodnevno padaju. Kritična točka je blizu...

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
markoBT kaže...

Dizel ne može hladno upalit na -30 jer se gorivo smrzava na -15 do -20 (ako ima prave aditive, inaće već na -5). Benzin može izdržat malo više, ali na -40 ni on nije baš previše tekuć. Izparit tako hladno gorivo gotovo je nemoguće. A bez para nema gorenja, pa onda ni paljenja. Toliko bi trebao znati.

Lakše je ugrijati malu količinu goriva i eventualno ulja nego čitav battery pack. Danas ionako svaki dizel ima predgrijavanje goriva, a za polarne uvjete su dostupni i na benzincima. Uz odgovarajuće aditive, nema problema.

 

Što se tiče grijanja kabine, noviji auti imaju brzo grijanje kod kojeg se u početku koristi toplina ispuha za predgrijati vodu, a oni koji su ciljani za hladne uvjete imaju i webasto.

 

Ironično, najveći problem predstavlja smrzavanje akumulatora.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
MrBlc kaže...
markoBT kaže...

Dizel ne može hladno upalit na -30 jer se gorivo smrzava na -15 do -20 (ako ima prave aditive, inaće već na -5). Benzin može izdržat malo više, ali na -40 ni on nije baš previše tekuć. Izparit tako hladno gorivo gotovo je nemoguće. A bez para nema gorenja, pa onda ni paljenja. Toliko bi trebao znati.

Lakše je ugrijati malu količinu goriva i eventualno ulja nego čitav battery pack. Danas ionako svaki dizel ima predgrijavanje goriva, a za polarne uvjete su dostupni i na benzincima. Uz odgovarajuće aditive, nema problema.

 

Što se tiče grijanja kabine, noviji auti imaju brzo grijanje kod kojeg se u početku koristi toplina ispuha za predgrijati vodu, a oni koji su ciljani za hladne uvjete imaju i webasto.

 

Ironično, najveći problem predstavlja smrzavanje akumulatora.

Da, sve je lako kad se nešto hoće/voli. A kad se neće/ne voli onda je sve teško.

 

E da, još nešto. Baterije imaju veliki problem sa grijanjem, a nekad se znaju i samozapalit, pa se smišljaju razni načini za njihovo hlađenje. Sječate se da je Tesla odlučila bušit rupice po kučištu ne bi li se bolje odvodio višak topline. A sad je niska vanjska temperatura veliki problem. Zar se po hladnoči baterije ne griju? Fizaka kaže da bi se i onda trebale grijat. Ili je fizika u krivu?

42
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.2.2019 21:29 (markoBT).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
markoBT kaže...

Da, sve je lako kad se nešto hoće/voli. A kad se neće/ne voli onda je sve teško. 

Prvo tvrdiš da nešto ne može, a onda, kad te se pobije, odjednom se kao može, ali je teško, a onome kome nije teško, nije teško jer on to voli!? A da se malo držimo argumenata?

 

Inače, po pitanju masovne zastupljenosti tipa vozila, ekstremna hladnoća ne predstavlja neku bitnu stavku, ali kad pričamo o tome, onda ajmo pričati o tome argumentirano i činjenično. Dizelaš s grijanim filtrom s ljetnim gorivom može upaliti na -20, a sa onim kojem bi inače pao protok kroz filter na -15 (CFPP) uredno pali na -20.

 

U Europi je za zimu propisan CFPP -20 °C, a skandinavske zemlje -32 °C, dok je dostupno i gorivo s CFPP-om -44 °C. Dostupno je i ispod, ali je bazirano na kerozinu i ima niži oktanski broj.

 

Benzinci još bolje podnose niske temperature, a benzin se smrzava ispod -80 °C, i niže, ovisno o sastavu.

 

Dakle, tvoja tvrdnja da na -30 dizel neće upaliti, a da na -40 neže ni benzinac je čista izmišljotina.

 

 

Nadalje, što se tiče praktičnosti EV-a u hladnim uvjetima, mogućnost paljenja grijanja pola sata prije polaska je zgodna mogućnost, pod uvjetom da je EV na utičnici koja podnosi snagu grijača, međutim, ako je u garaži u kojoj je koliko toliko toplo, onda to više nije ni toliko bitno. Ako nije onda će i samo punjenja baterija biti neefikasnije jer treba grijati i baterije da bi se uopće mogle puniti. I jedno i drugo se odražava i na račun za struju.

 

I na kraju, rezervu goriva uvijek možeš imati u garaži, a spremiti rezervu struje je malo teže, pogotovo kad krenu padati temperature. Primjerice, ovi sretnici su 2002. u Kentuckyu bili gotovo dva tjedna bez struje jer je ledena kiša oborila dalekovode. Slično se događalo i kod nas. Ako pričamo o ekstremnim hladnoćama, onda ne možemo ignorirati tu mogućnost.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
MrBlc kaže...
markoBT kaže...

Da, sve je lako kad se nešto hoće/voli. A kad se neće/ne voli onda je sve teško. 

Prvo tvrdiš da nešto ne može, a onda, kad te se pobije, odjednom se kao može, ali je teško, a onome kome nije teško, nije teško jer on to voli!? A da se malo držimo argumenata?

 

Koji argumenti? Ako želiš upalit SUI motor na -120 °C, upalit ćeš ga. Drugo je pitanje koliko će te to koštat.

 

I zanimljivo je kako se oni jadnici iz Kentuckya nisu sjetili ugradit dizel agregat. S njim nikad ne bi imali problema. A i usisivač im je mogao bit na Otto-motor pa im struja ne bi ni trebala.

42
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.2.2019 21:59 (markoBT).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
Pa imas poseban prikljucak za EV cak i ako ga kuci punis. Ne znam tko to radi na obicnoj uticnici?
6 godina
neaktivan
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
Pa imas poseban prikljucak za EV cak i ako ga kuci punis. Ne znam tko to radi na obicnoj uticnici?
12 godina
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
MrBlc kaže...

Nikad nije ni bio problem u vrsti pogona. Električna vozila bez baterija prometuju po Zagrebu od 1910.

 

Osobna vozila ? Nisam to znao.

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.2.2019 22:05 (gavranpero).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
gavranpero kaže...
MrBlc kaže...

Nikad nije ni bio problem u vrsti pogona. Električna vozila bez baterija prometuju po Zagrebu od 1910.

 

Osobna vozila ? Nisam to znao.

 A osobna elektricna vozila su se i prije 1910 i jedno ih je vrijeme bilo vise nego "obicnih". 

 

12 godina
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže

Wikipedija je čudo.

9 godina
neaktivan
offline
Električni automobili su jako zimogrozni, kaže stu

Nagledao sam se desetke dokumentaraca od automobilima u proslom stoljecu,tako i avionima. 

Da su EV losa nebi dosli opet do njih. Osobno mi se ne svidaju jer ne proizvode zvuk osim trenja guma. 

Iako jedan hybrid za po gradu nije los. 

Jesi li ikad trcao i pisao?

 
2 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
dva_ujutro kaže...
Pa imas poseban prikljucak za EV cak i ako ga kuci punis. Ne znam tko to radi na obicnoj uticnici?

 Ja punim Zoe na običnoj utičnici (vuče 10A iz takve). Raspitivao sam se i o ugradnji posebne utičnice, najjeftinija i najjednostavnija je instalacija nadžbukne Green'up utičnice (koja maksimalno isporučuje 16A, sve na jednofaznoj struji). Izvedivo je, ali treba bušiti zid jer se spaja direktno na razvodnu kutiju, uz poseban osigurač.

 

markoBT kaže...

 Zar se po hladnoči baterije ne griju? Fizaka kaže da bi se i onda trebale grijat.

 Ovo je točno tj. dok se Zoe puni (po hladnoći) sustav grijanja baterije se ne uključuje. Koliko sam uspio primjetiti, uključuje se povremeno (automatski) tek ako je Zoe spojen na punjač, a baterija je puna, pa je proces punjenja zaustavljen.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.2.2019 23:36 (Vortac).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
markoBT kaže...

Koji argumenti? Ako želiš upalit SUI motor na -120 °C, upalit ćeš ga. Drugo je pitanje koliko će te to koštat.

 

I zanimljivo je kako se oni jadnici iz Kentuckya nisu sjetili ugradit dizel agregat. S njim nikad ne bi imali problema. A i usisivač im je mogao bit na Otto-motor pa im struja ne bi ni trebala.

Tvoja inicijalna tvrdnja je da ga ne možeš upaliti. U uvjetima u kojima EV ima ikakvog smisla, običan dizel s adekvatnim gorivom će upaliti. Tamo gdje su temperature i niže, a EV-om se nećeš usrećiti - obično se radi o rijetko naseljenim područjima s lošom infrastrukturom, što nije baš prijateljsko stanište za EV.

 

U nedostatku argumenata odlaziš u apsurde.

 

dva_ujutro kaže...
Pa imas poseban prikljucak za EV cak i ako ga kuci punis. Ne znam tko to radi na obicnoj uticnici?

Pa većina zagovornika EV-a na forumu, kad se spomene problem priključne snage, govore da se za komuting uredno može puniti na običnoj utičnici.

 

Međutim, kad Tesla upali grijače kabine i grijače baterije, može potegnuti i do 11 kW, što je više od priključka manje obiteljske kuće. Na kraju te više dođe priključna snaga za grijati Teslu nego instalacija za polarne uvjete na ICE-u, ali, eto, barem imaš bonus što možeš napuniti EV 0 - 100% u jednu noć. 

 

gavranpero kaže...
MrBlc kaže...

Nikad nije ni bio problem u vrsti pogona. Električna vozila bez baterija prometuju po Zagrebu od 1910.

Osobna vozila ? Nisam to znao. 

Jesam ja negdje spominjao osobna vozila u općenitoj priči o pogonu i baterijama?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
MrBlc kaže...
markoBT kaže...

Koji argumenti? Ako želiš upalit SUI motor na -120 °C, upalit ćeš ga. Drugo je pitanje koliko će te to koštat.

 

I zanimljivo je kako se oni jadnici iz Kentuckya nisu sjetili ugradit dizel agregat. S njim nikad ne bi imali problema. A i usisivač im je mogao bit na Otto-motor pa im struja ne bi ni trebala.

Tvoja inicijalna tvrdnja je da ga ne možeš upaliti. U uvjetima u kojima EV ima ikakvog smisla, običan dizel s adekvatnim gorivom će upaliti. Tamo gdje su temperature i niže, a EV-om se nećeš usrećiti - obično se radi o rijetko naseljenim područjima s lošom infrastrukturom, što nije baš prijateljsko stanište za EV.

 

U nedostatku argumenata odlaziš u apsurde.

 

 Ah, dobro. Pobjedio si.

42
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.2.2019 23:47 (markoBT).
16 godina
protjeran
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
MrBlc kaže...

Pa većina zagovornika EV-a na forumu, kad se spomene problem priključne snage, govore da se za komuting uredno može puniti na običnoj utičnici.

 

Međutim, kad Tesla upali grijače kabine i grijače baterije, može potegnuti i do 11 kW, što je više od priključka manje obiteljske kuće.

 11 kW za grijače? Čini mi se kao prevelika brojka, ali je pretpostavljam moguće u nekakvoj ekstremnoj varijanti i ukoliko Tesla za grijanje ne koristi toplinsku pumpu već klasične grijače. Zoe ima toplinsku pumpu koja troši znatno manje električne energije (navodno 1 kW za 3 kW grijanja) i uredno funkcionira na običnoj utičnici.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
15 godina
odjavljen
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže

Nalazio sam različite podatke na različitim mjestima, moguće da stariji modeli imaju grijač, a noviji toplinsku pumpu.

 

S druge strane, ni toplinska pumpa nije idealno rješenje - kad je vani temperatura ispod -5, efikasnost naglo počinje padati, a nije baš praktična ni u zatvorenom prostoru jer hladi prostor.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Električni automobili su jako zimogrozni, kaže stu
I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.2.2019 10:20 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
Jakovp kaže...
TripperNX kaže...

Ma No big deal. Ionako ekološki osviješteni kupci takve ekološki osviještene tehnologije znaju da grijanje/hlađenje uzrokuje globalne klimatske promjene, pa ga neće ni koristiti. Zanimljivo da nisu testirali u SAD-u gubitak kapaciteta na temperaturama ispod -6C (sad je bila prilika u Chicagu, bilo je -40+) ili iznad +32C (npr. Australija pred koji tjedan) jer je za očekivati da će uslijed globalnog grijanja biti sve više takvih ekstrema. Pa čisto da vidimo koliko je ta svemirska tehnologija stvarno napredna i praktična za svakodnevni život.

 

Btw, baš me zanima da li će među tim istim Norvežanima nakon 10ak godina provesti anketu o zadovoljstvu korištenja takvog prometala.

 Bez brige, na -40 motori SUI niti ne pale, tako da opet električni imaju prednost. A na +32 baterije imaju nešto malo veći kapacitet.

 

koliko vidim iz ovog videa za paljenje ispod -30 imaju najviše problema sa kapacitetom akumulatora... i još su to sve dizeli... ladni...

 

 

16 godina
offline
Električni automobili su jako zimogrozni, kaže stu

Sto znaci da nismo dovoljno zagadili ovaj planet podizanjem CO2 razine, globalno zatopljenje treba povecat na visu razinu kako niske temperature ne bi bile problem za baterije.

Truth in engineering.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Električni automobili su jako zimogrozni, kaže
Gnjavator kaže...
Jakovp kaže...
TripperNX kaže...

Ma No big deal. Ionako ekološki osviješteni kupci takve ekološki osviještene tehnologije znaju da grijanje/hlađenje uzrokuje globalne klimatske promjene, pa ga neće ni koristiti. Zanimljivo da nisu testirali u SAD-u gubitak kapaciteta na temperaturama ispod -6C (sad je bila prilika u Chicagu, bilo je -40+) ili iznad +32C (npr. Australija pred koji tjedan) jer je za očekivati da će uslijed globalnog grijanja biti sve više takvih ekstrema. Pa čisto da vidimo koliko je ta svemirska tehnologija stvarno napredna i praktična za svakodnevni život.

 

Btw, baš me zanima da li će među tim istim Norvežanima nakon 10ak godina provesti anketu o zadovoljstvu korištenja takvog prometala.

 Bez brige, na -40 motori SUI niti ne pale, tako da opet električni imaju prednost. A na +32 baterije imaju nešto malo veći kapacitet.

 

koliko vidim iz ovog videa za paljenje ispod -30 imaju najviše problema sa kapacitetom akumulatora... i još su to sve dizeli... ladni...

 

 

 pa to sam i ja napisal: jedini i najveći problem su baterije (kapacitet, snaga, trajnost, sigurnost, bla). ostalo nebitno. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice