EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovljivih

poruka: 14
|
čitano: 4.077
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovljivih ".
16 godina
offline
EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovljivih

"ne smije biti podvrgnut nikakvoj naknadi ili naknadi za vlastitu energiju do 2026. godine, s određenim ograničenim izuzećima koja su predviđena nakon toga"

 

Jao, opet će nahebati ljude na glupost... napraviš projekt kućne solarne elektrane, digneš kredit, platiš sav harać državi, izgubiš pun k vremena i živaca i dok ti je sve gotovo i konačno si misliš: E sad nek mi se samo investicija počne vraćati, pa za 7-8 godina budem nešto počeo i zarađivati... TRESSS u glavu! Evo ti poreza, prireza, razreza i ostalih P.M. i ostane  ti goli k u ruci, a ne zarada! 100 puta do sad već viđeno...  

Moj PC  
8 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovlji
EU vojni proracun iznosi 250 milijardi zelembaća...zamislimo kad bi ta lova otisla na istrazivanje nuklearne fuzije....koliko se samo moze kupiti solarnih panela i onda ih "besplatno" podilis....sve je to DEMAGOGIJA....elektricna energija je opasna za sadasnje politicke elite....jerbo nama ljudima pruza energetsku neovisnost...sad nas ucjenjuju sa cijenom benzina....a kad imas ELV ona ga punis sa vlastitog krova....onda nema ucjena....samo onda ce ovesti porez na sunce...sunce ce postati njihovo vlasnistvo....i tako ce nas pritiskati....dok se ne dogodi jedna nova francuska revolucija
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovlji
HCMAA kaže...
EU vojni proracun iznosi 250 milijardi zelembaća...zamislimo kad bi ta lova otisla na istrazivanje nuklearne fuzije....koliko se samo moze kupiti solarnih panela i onda ih "besplatno" podilis....sve je to DEMAGOGIJA....elektricna energija je opasna za sadasnje politicke elite....jerbo nama ljudima pruza energetsku neovisnost...sad nas ucjenjuju sa cijenom benzina....a kad imas ELV ona ga punis sa vlastitog krova....onda nema ucjena....samo onda ce ovesti porez na sunce...sunce ce postati njihovo vlasnistvo....i tako ce nas pritiskati....dok se ne dogodi jedna nova francuska revolucija

 inače... makar vjerojatno dona nemaš solarnu, niti vjetro, niti iki slični k, "porez" već plaćaš (samo što se ne zove baš porez) kroz naknadu za obnovljive izvore energije...

http://www.hep.hr/opskrba/poduzetnistvo/cesta-pitanja-1410/sto-je-naknada-za-obnovljive-izvore-energije-oie/1434

 

Drugim riječima, država već sad otima sirotinji da se određeni maleni broj pojedinaca bogatio

https://www.hrote.hr/poticajne-cijene

 

Probaj ti dobiti ove poticajne cijene kod prodaje energije državi, najvjeojatnije možeš dobiti jedino k krasni, ako ne podmažeš prave ljude...

7 godina
online
Re: EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovlji
HCMAA kaže...
....elektricna energija je opasna za sadasnje politicke elite....jerbo nama ljudima pruza energetsku neovisnost...sad nas ucjenjuju sa cijenom benzina....a kad imas ELV ona ga punis sa vlastitog krova....onda nema ucjena....samo onda ce ovesti porez na sunce...sunce ce postati njihovo vlasnistvo....i tako ce nas pritiskati....dok se ne dogodi jedna nova francuska revolucija

 

Malo licemjerno.

Da država želi tvoje zemljište da izgradi autocestu, prodao bi im, ne bi im darovao.

Tak i oni tebi imaju pravo naplatit energiju koju si ti sam proizvodiš solarima, jer za prikupljanje te energije si koristio njihov zračni prostor.

To ti je kao da se želiš voziti po autocesti (ili bilo kakvoj drugoj cesti) a da ne platiš .

Naravno, zračni prostor im nije trošak, ceste jesu, ali sve države svijeta drže zračni prostor strateškim resursom i normalno da ne daju nikome besplatno.

Jednostavno, to ti je kapitalizam/monetarni sistem općenito.

 

A kaj se tiče ovog zakonskog prijedloga; sviđa mi se - ide u dobrom smjeru (prema idealnom - onom američkom), a ovi dodatni porezi itd. budu samo zahvatili one koji u to krenu kao u komercijalnu djelatnost, pa neki način regulacije i oporezivanja proizvođača mora postojati, jer budu ionak koristili mrežu koja nije njihovo vlasništvo.

Sve u svemu, ide se u dobrom smjeru.

 

 

 

 

Kruha i igala...
16 godina
offline
Re: EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovlji
fer-de-lance kaže...
HCMAA kaže...
....elektricna energija je opasna za sadasnje politicke elite....jerbo nama ljudima pruza energetsku neovisnost...sad nas ucjenjuju sa cijenom benzina....a kad imas ELV ona ga punis sa vlastitog krova....onda nema ucjena....samo onda ce ovesti porez na sunce...sunce ce postati njihovo vlasnistvo....i tako ce nas pritiskati....dok se ne dogodi jedna nova francuska revolucija

 

Malo licemjerno.

Da država želi tvoje zemljište da izgradi autocestu, prodao bi im, ne bi im darovao.

Tak i oni tebi imaju pravo naplatit energiju koju si ti sam proizvodiš solarima, jer za prikupljanje te energije si koristio njihov zračni prostor.

To ti je kao da se želiš voziti po autocesti (ili bilo kakvoj drugoj cesti) a da ne platiš .

Naravno, zračni prostor im nije trošak, ceste jesu, ali sve države svijeta drže zračni prostor strateškim resursom i normalno da ne daju nikome besplatno.

Jednostavno, to ti je kapitalizam/monetarni sistem općenito.

 

A kaj se tiče ovog zakonskog prijedloga; sviđa mi se - ide u dobrom smjeru (prema idealnom - onom američkom), a ovi dodatni porezi itd. budu samo zahvatili one koji u to krenu kao u komercijalnu djelatnost, pa neki način regulacije i oporezivanja proizvođača mora postojati, jer budu ionak koristili mrežu koja nije njihovo vlasništvo.

Sve u svemu, ide se u dobrom smjeru.

 

 

 

 

 glavni problem je u tome da neki dobiju subvencije i poticaje, a drugi k i namete... kao i u svim "poslovima" s državom

7 godina
online
Re: EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovlji

Kod nas da, slažem se, ali uopće ne sumnjam da to može funkcionirati besprijekorno u uređenim zemljama.

Rvačku izuzmi iz jednadžbe.

 

Nego, budući je naša prčija punokrvna članica EU, ubrzo se i kod nas budu morale stvari pomicati u dobrom smjeru, jer budemo inače brzinski i odlepršali van...

 

 

 

 

Kruha i igala...
16 godina
neaktivan
offline
Re: EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovlji
fer-de-lance kaže...
HCMAA kaže...
....elektricna energija je opasna za sadasnje politicke elite....jerbo nama ljudima pruza energetsku neovisnost...sad nas ucjenjuju sa cijenom benzina....a kad imas ELV ona ga punis sa vlastitog krova....onda nema ucjena....samo onda ce ovesti porez na sunce...sunce ce postati njihovo vlasnistvo....i tako ce nas pritiskati....dok se ne dogodi jedna nova francuska revolucija

 

Malo licemjerno.

Da država želi tvoje zemljište da izgradi autocestu, prodao bi im, ne bi im darovao.

Tak i oni tebi imaju pravo naplatit energiju koju si ti sam proizvodiš solarima, jer za prikupljanje te energije si koristio njihov zračni prostor.

Jedino sto oni mogu naplatiti je tvoja prodaja te elektricne energije natrag u sustav. Jer je elektricnu mrezu trebalo izgraditi, postaviti dalekovode, trensformatore, bandere, kablove... Ono sto osoba proizvodi za sebe mora biti besplatno. Ako ja odem u trgovinu i kupim mali solarni panel da punim mobitel ili laptop, kazi ti meni koje objasnjenje drzava mora tebi dati da je tebi normalno da im platis nekakav porez? Na isti nacin onda mogu poceti oporezivati to sto udisemo zrak, naplata poreza za kisnicu koja padne u tvoje dvoriste ili porez na plodove koje je rodila vocka u tvome vrtu.

 

Zracni prostor pripada TEBI. Drzavu cine građani, ona nije neko fiktivno bice koje odrzava ljude koji zive u njoj na zivotu i za to onda oni moraju platiti porez.

7 godina
online
Re: EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovlji

Slažem se s tobom, ali ne funkcionira to tak, premda bi to bilo idealno.

Takvi su međunarodni dogovori i gotovo.

Npr. postoji jako mali dio spektra elektromagnetnog zračenja koji smiješ na bilo koji način (nekomercijalni) koristiti besplatno, a sve ostalo se plaća.

Vidiš da ti ipak naplaćuju zračni prostor.

Npr. mobilni operateri plate državi par sto milijuna godišnje svaki za upotrebu zračnog prostora, a to opet mi platimo.

I slažem se, dok god budeš koristio zračni prostor nekomercijalno mora biti besplatan, a tako i je i u ovom prijedlogu zakona.

Ja sam pričao za komercijalnu upotrebu, tad je zračni prostor resurs koji ti država naplaćuje.

Očito si me krivo shvatio...

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.6.2018 17:43 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovlji
Nije američki sustav nimalo bolji. Ne smiješ prdnuti bez prave inspekcije i odobrenja da nešto priključiš, net mettering je živa katastrofa - obračunaju ti potrošnju po njihovim cijenama, a onda financijski prebiju račun s tvojom isporukom koju zaračunavaju po manjoj cijeni umjesto da ti naplate golu razliku - ono što si ukupno povukao iz mreže. Naravno, gdje je solar uzeo maha, cijene kilovata skaču u nebo - maksimalno dopušteni iznos kaj je obično 8% godišnje i tako naokrug. Nedao bog ameriku ovdje.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.6.2018 21:37 (Feudalac).
7 godina
online
Re: EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovlji

To valjda ovisi od savezne države do savezne države.

Evo jedan konkretan primjer:

https://diynewman.wordpress.com/2016/07/24/how-to-install-solar-panels-yourself-for-4k-diy-7kw/

Doslovno je napravio cijeli projekt (i to sam) bez ikakvih problema s birokracijom, a baš idem provjeriti i račune, da vidim kak mu obračunavaju.

Ali, bidući je SAD liberalizirao energetsko tržište, uopće ne sumnjam da sad već stvari super stoje, jer sad već imaju znatno veće slobode po pitanju spajanja na mrežu itd., a onda konkurencija radi svoje...

 

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovlji
fer-de-lance kaže...

To valjda ovisi od savezne države do savezne države.

Evo jedan konkretan primjer:

https://diynewman.wordpress.com/2016/07/24/how-to-install-solar-panels-yourself-for-4k-diy-7kw/

Doslovno je napravio cijeli projekt (i to sam) bez ikakvih problema s birokracijom, a baš idem provjeriti i račune, da vidim kak mu obračunavaju.

Ali, bidući je SAD liberalizirao energetsko tržište, uopće ne sumnjam da sad već stvari super stoje, jer sad već imaju znatno veće slobode po pitanju spajanja na mrežu itd., a onda konkurencija radi svoje...

 

 

 Malo pojednostavljeno to gledaš. Čovjek je napravio idejni projekt sam - to svi radimo. Međutim, na to je morao dobiti odobrenje/proračun certificiranog statičara. Obično to ne ide online i bez pregleda konstrukcije. Trebao je, potom, odobrenje susjeda, odobrenje zavoda za gradnju po inspekciji izvršenih radova i odobrenje lokalne elektre također po izvršenim radovima. Sve zajedno u uređenoj državi ide kao po špagi, ok.

 

Ono glavno je nešto drugo - u njegovom slučaju se poklopilo jako puno stvari - da je on sam vješt s rukama, nema problem s hodanjem po krovu, da se poprilično razumije u temu, da mu je krov idealno orjentiran i nezasjenjen. Ono što se može iščitati između redaka je da sam priznaje da je pogriješio s podkonstrukcijom od drveta koja traži stalne provjere, dotezanje vijaka (čitaj: rizik od curenja krova), a najvažnije - sam kaže da će sve to morati premontirati za petnaestak godina jer drvo propada, da nije dobro proveo kablove itd.

 

Sve u svemu, to je vrlo specifičan slučaj i nije pravilo. Pravilo je ono što je naveo - platiš firmu, stručne ljude koji ti pregledaju krov, predlože popravak ako postoji problem koji će se manifestirati kroz idućih 25 godina radnog vijeka panela, provjere zasjenjivanje i prema tome projektiraju inverterski sustav, a onda sve to i ugrade. Priča, takva, košta i onda je cifra realnih 18-20k sa subvencijom za njegovu lokaciju i 7 KW sustav pa je rok otplate, bez troška financiranja, 8-10 godina. E onda tu uskaču potencijalni kvarovi, pederska politika elektre - vidiš po njegovim računicama da mu je struja prije priključenja solara bila 12,5 centi, a sada mu je oko 30 c/ kWh.

Njegov sustav je velik, a lokacija očito dobro osunčana (12000 kWh godišnje potrošnje je barem dva puta više nego kod nas) pa se ti fiksni troškovi projekta i ostalog lakše prebiju, kod nas je trošak invertera od 15000 kuna sa naših 3500-4000 kWh (2900-3300 kn) na godinu vrlo teško opravdati. Pa ona dolazi manja proizvodnja po kvadratu panela i tako dalje.

 

Zato je, mislim, dobar potez EU da se pojednostavi procedura, a s masovnošću će i manji inverteri i paneli otići još malo dolje pa će biti isplativo prebiti si dio potrošnje, napuniti vlastiti auto i slično.

 

Ja rekoh
7 godina
online
Re: EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovlji

Sve 5, samo kažem da takav model i nama treba, kad ti nitko iz birokratskog aparata ne radi probleme, a to upravo ovaj prijedlog i donosi.

Tehnički detalji su nebitni, kad postane masovnije ionak bude konkurencija dovela do toga da ljudi mogu povoljno naći majstore da im sve postave, pa odmah i ROI vrijeme pada, a kaj se otkupne cijene tiče, i to se bude korigiralo, tak da bude sve došlo na svoje.

Sve su to samo zakoni tržišta, ali ovaj primjer dobro pokazuje kak to funkcionira kad postoji uređeni sustav.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2018 20:24 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovlji
fer-de-lance kaže...

Sve 5, samo kažem da takav model i nama treba, kad ti nitko iz birokratskog aparata ne radi probleme, a to upravo ovaj prijedlog i donosi.

Tehnički detalji su nebitni, kad postane masovnije ionak bude konkurencija dovela do toga da ljudi mogu povoljno naći majstore da im sve postave, pa odmah i ROI vrijeme pada, a kaj se otkupne cijene tiče, i to se bude korigiralo, tak da bude sve došlo na svoje.

Sve su to samo zakoni tržišta, ali ovaj primjer dobro pokazuje kak to funkcionira kad postoji uređeni sustav.

 Ne mogu se više složiti s tobom. Ono što nam treba je idiot-proof sistem - poveži "par" kutija s jednim kabelom, dovuci do ormara, pozovi elektru i bok. Evo ideje za biznis :-)

Ja rekoh
13 godina
neaktivan
offline
EU dogovorila cilj od 32% energije iz obnovljivih

"Obnovljivi izvori energije" - biznis za odabrane. 

Što je posebno jasno kad se vidi koliko je demonizirana nuklearna energija. 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=ciStnd9Y2ak

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice