Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po digital

poruka: 42
|
čitano: 10.411
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po digital".
15 godina
offline
Re: Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po dig
telefon 2 kaže...

https://www.bostonglobe.com/2020/05/23/metro/more-than-one-five-boston-public-school-children-may-be-virtual-dropouts/

 

U ovom članku se raspravlja o djeci u Bostonu koja se za vrijeme lockdowna i škole od kuće nisu niti jednom prijavila u svoju on-line nastavu. Mnogi od njih su imigranti i imaju čak i jezičnih problema koja im otežavaju korištenje svojih prava. Naše je društvo manje socijalno podijeljeno, manji je jaz, pa su možda i zato rezultati digitalne pismenosti ovako dobri. Mada sam na vijestima vidjela da je i kod nas bilo djece za koje učiteljice kažu da se nikad nisu prijavili ili predali zadaću. Da li je netko istraživao koji su razlozi kod takvih slučajeva kod nas? Možda bi neka inicijativa studenata pedagoških fakulteta i udruga koje u središtu imaju dobrobit djece mogla biti plodonosna na tom polju. Na link sam naletjela u ovom članku, isto zanimljivo štivo: https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2020/07/reopening-bars-easy-schools-are-difficult/613861/

 Ovo je veoma dobra tema.

 

Uzrok izostancima vidim i u tome da iako djeca znaju baratati uredjajima, njima ne znaju baratati roditelji, pa je stoga vrlo lako moguce da ili nemaju kontrolu, ili im dijete moze neko vrijeme lagati o ispunjavanju svojih obaveza.

 

Sto se USA tice, nekoliko je problema, u usporedbi sa nama:

1. U mnogim krajevima USA skola je jedino mjesto gdje dijete moze dobiti odgovarajucu skrb tih 8 sati dok su roditelji na poslu. To je toliko ozbiljan problem da su se na mnogim mjestima skupljale donacije za obrok, jer bi mnogoj djeci rucak u skoli bio jedini obrok do povratka roditelja sa posla

2. Radni sati u USA nisu uskladjeni sa boravkom djece u skoli, pa je moguce da zbog potebe roditelja da radi vise poslova ili razne smjene, dijete bude bez nadzora. Kod nas je popularan baka-servis, no kod znacajnog broja populacije u USA nema rodbine u blizini.

3. Skole ili roditelji nemaju uvjete za osigurati sve potrebne uredjaje, jer se neke skole u USA financiraju lokalno, pa ako je zajednica siromasna i skola je lose opremljena, kao i sto roditelji nisu u mogucnosti sami osigurati uredjaje i stabilnu internet vezu.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
6 godina
neaktivan
offline
Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po digital

Ne smatran ovo istraživanje imalo ozbiljnim, zvuči mi ka nekakva propaganda. Šta se smatra osnovnom informatičkom pismenošću; aktiviraj računalo (najčešće mobitel) - pokreni preglednik - upiši adresu potrebne stranice (najčešće društvene mreže) - log-in? A šta bi se smatralo nadprosječnom informatičkom pismenošću; navedeno + instalacija Windowsa i Ccleanera? U svemu tome nema ikakve vještine, čak i za neizmjerno veću količinu znanja je dovoljno samo baratat engleskim jezikom, te čitat s razumijevanjem. 

 

Glede rasprava o mlađim i starijim generacijama - istina je samo jedna; ljudi su uvijek isti, samo se vrijeme mijenja. Međutim, današnjica je donila mnogo blesavih i štetnih trendova, vrijednosti su se u velikoj mjeri pomrsile, živimo u opasnoj iluziji koje su malobrojni svjesni, u ružnoj stvarnosti zamotanoj u ljubičasti omot sa šljokicama. Time rečeno, smatran da je spletom okolnosti današnja populacija u prosjeku ipak slabije kvalitete od nekadašnje, nešto ka supermarket mlijeko u usporedbi s domaćim kravljim.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po digital

Mogao bih, naravno, na sve ove wyks-ove argumente i argumentirano, logički, odgovoriti. To sam već i učinio - ali ne pomaže. Upravo to pokazuje da iza cijele priče ne stoji nekakava logika, akademska diskusija ili sl., nego da je riječ o neurozi. Nažalost, okruženi smo neutrotičarima, pa je poznavanje osnova psihoalnalize svakome potrebno. Ono mi je mnogo pomoglo u životu. Pisati pak "Ovdje se na kritiku privatnog odabira pojedinca, odgovara uspostavljanjem apsolutno arhaicnih, glupih i nedokazanih analiza i dijagnoza necijeg psihickog stanja" znači biti mentalno ograničen. Ne priznaje se vrijednost vjere, a sada, vidim, ni psihoanalize. Ne priznaje se - ukratko - ono što se ne razumije, ili - točnije - ono što se ne želi razumjeti. A ne želi se razumjeti upravo zbog psihičkih blokada. Upravo to dokazuje moju dijagnozu. Razum, naime, sve propitkuje i relativizira, prema svemu je kritičan, pa tako i prema vjeri. Sa svoje strane mogu reći da nisam vjernik, dapače sam ateist ili - bolje rečeno - agnostik, pa ipak ne odričem vrijednost vjere kako za pojedinca tako i za civilizaciju. Naravno, vjera ima i svoje loše strane.  Isto kao i ateizam. No trebamo biti tolerantni, ako se već pozivamo na demokraciju. A ovako bez veze i prave svrhe napadati sve što se tiče vjere? Čemu i kome to služi? Hoćemo li time nekoga odvratiti od vjere? Možemo samo napraviti nedemokratsko društvo, u stilu Staljinove Rusije i komunističke Albanije u kojoj su sve bogomolje porušili, a crkvu stavili izvan zakona. Isto bi se moglo reći i za Hitlerovu Njemačku, premda je to tamo činjeno na malo suptilniji način. Uostalom, da je riječ o nečemu načelnome, a ne o neurozi, moj bi se oponent sa mnom barem u nečemu složio. Nije valjda da sam ja 100% u krivu, a on 100% u pravu.  No besmisleno je ići s bilo kakvim argumentom, ako se on već unaprijed odbacuje.  

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po dig
danen kaže...

Mogao bih, naravno, na sve ove wyks-ove argumente i argumentirano, logički, odgovoriti.

 Tko te sprijecava, osim vremena? Kojeg ja danas imam vise nego inace, pa eto, imam vremena odgovarati.

 

danen kaže...

To sam već i učinio - ali ne pomaže.

Jedini argument je da vjera doprinosi boljitku pojedinca - ali koja vjera, i kakvom boljitku?

Ja bih istu argumentaciju koristio kada bi se uspostavljao nekakav Sreconauk, koji bi imao arbitrarno uzak plan ucenja i koji bi ucio da je neki drugaciji plan pseudo-nauka ili cak zlocin.

 

danen kaže...

Nažalost, okruženi smo neutrotičarima, pa je poznavanje osnova psihoalnalize svakome potrebno. Ono mi je mnogo pomoglo u životu.

Psihoanaliza je veoma sirok i kontroverzan pojam, izuzetno je arogantno i zanimljivo hrabro korisiti to kao argument. Ali kako se pozivas na neuroze i Freuda, rekao bih da je tvoje shvacanje psihoanalize ne samo zastarjelo vec i oboreno.

 

Posebice jer moje kritiziranje vjeronauka u skolama nazivas posljedicom neuroze, termina koji se medicinski ne koristi od 1980e, a svaka drzava ima ministarstva koja upravo i stalno analiziraju i vrednuju ostale skolske predmete - pa zasto bi vjeronauk bi lisen skrutiniziacije?

 

danen kaže...

Ono mi je mnogo pomoglo u životu. Pisati pak "Ovdje se na kritiku privatnog odabira pojedinca, odgovara uspostavljanjem apsolutno arhaicnih, glupih i nedokazanih analiza i dijagnoza necijeg psihickog stanja" znači biti mentalno ograničen.

Kao sto rekoh, psihoanaliza i neuroza su nakritiziraniji pojmovi u psihijatriji, i temeljenje cjelokupne argumentacije na takvom pausalnom sudu sugovornika je:

1. Arhaicno jer su se termini kritizirali i za vrijeme Freuda i Junga (oboje su se bavili i krajnje idiotskom pseudoznanscu), a i izbaceni iz ucenja u 80ima

2. Glupo jer se ne temelji na argumentima kojima se i odredjuje stanica ostalih predmeta u skolama

3. Nedokazana analiza - jer nisi psihijatar ili medicinski obrazovana osoba.

 

danen kaže...

Razum, naime, sve propitkuje i relativizira, prema svemu je kritičan, pa tako i prema vjeri.

Razum je i doveo od odcjepljenja vjere od drzave, i donosenja trajne zabrane uplitanja vjerskih nauka u zakonik gradjanstva, jer po istom vjerskom nauku nismo svi jednaki.

Pobogu, prosvjetiteljstvo, kao svrgnjavanje neupitnosti bozanskog statusa trijumvirata klera, feudalaca i autoriteta boga, je uzrokovalo i gradjanski i znanstveni napredak u kojem uzivamo i danas.

 

danen kaže...

A ovako bez veze i prave svrhe napadati sve što se tiče vjere? Čemu i kome to služi?

Sluzi da 10% (sa tendencijom rasta) nasih sugradjana uziva u jednakim pravima pred zakonom.

 

danen kaže...

 Hoćemo li time nekoga odvratiti od vjere?

Ne, maliciozno je to i inputirati u raspravu, jer ja to ne tvrdim. Vjera moze biti sasvim privatna i sasvim javan faktor kulture, dapace, neke vrednote je potrebno iz postovanja i ocuvati, no prije toga je potrebno iskorijeniti sve zle namjere iz iste. Dok god Crkva misli zabranjivati neka uspostavljena ljudska prava, njoj nije mjesto u civiliziranom diskursu.

 

Molio bih te da se kao intelektualac suzdrzis od takvih generaliziranja, no ti nastavljas:

 

danen kaže...

Možemo samo napraviti nedemokratsko društvo, u stilu Staljinove Rusije i komunističke Albanije u kojoj su sve bogomolje porušili, a crkvu stavili izvan zakona.

Vjera moze biti sasvim lijep dio kulture, i moja argumentacija ne ide u smjeru ovih fasistickih i agresorkih pokreta.

Budizam, bar prema dostupnim zapisima, inheretno niti ne spominje seksualne orijentacije, pa samim time se ne uplice u tu politicko-zakonsku sferu zivljenja.

 

No, kako je Crkva agresivno htjela kontrolirati sve aspekte ljudksog zivota, ona je Ustavom morala biti odjeljena od zakona.

 

Nitko ne zagovara rusenje Crkvi, iako je Crkva zakonom zahtjevala materijalne koristi na ustrb pucanstva.

 

danen kaže...

Isto bi se moglo reći i za Hitlerovu Njemačku, premda je to tamo činjeno na malo suptilniji način.

Ovo je neki ekstremisticki primjer kuda moze dovest kriva argumentacija. Vjerske slobode su u drzavama u kojima je manji utjecaj jedne religije na zakon daleko vece, netrepeljivosti je manje i ljudi su po svim mjerenjima sretniji.

 

danen kaže...

Uostalom, da je riječ o nečemu načelnome, a ne o neurozi, moj bi se oponent sa mnom barem u nečemu složio. Nije valjda da sam ja 100% u krivu, a on 100% u pravu.  No besmisleno je ići s bilo kakvim argumentom, ako se on već unaprijed odbacuje.  

Jos cekam citat i poveznicu na IJEDAN znanstveni rad koji dokazuje tvrdnju da Edipov kompleks uzrokuje ateizam.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
8 godina
offline
Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po digital

Neuroze ne postoje, psihoanaliza je pseudoznanost, Freud i Jung su idioti.... Tko to i tako govori? Neurotičari. (Nedavno sam razgovarao s jednim mladim liječnikom na specijalizaciji iz psihijatrije. Veli da će se posvetiti neurotičarima - jer ih je najviše.) 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po dig
danen kaže...

Neuroze ne postoje

 Od 1980. i DSM-III skupni naziv neuroza se vise ne koristi, vec su podrobnije objasnjeni i definirani poremecaji npr. anksioznosti, stresa, fobije i sl.

 

https://icd.who.int/browse10/2019/en#/F40-F48

 

Po ICDu, postoje neuroticki poremecaji, ali su definirani i klasificirani.

 

http://www.zzjzpgz.hr/nzl/25/neuroza.htm

 

Evo i nasa klasifikacija, pa cak i da koristis kolokvijalizme, opet je navedeno da je neuroza zastarjela klasifikacija.

Ukoliko meni zelis nesto dijagnosticirati, ili budi jako, jako precizan, inace vrijedjas.

 

danen kaže...

psihoanaliza je pseudoznanost

Ja nigdje nisam rekao da je psihoanaliza pseudoznanost (ali postoje mnogi kriticari iz struke koji to nedvosmisleno tvrde, neki idu toliko daleko da ju nazivaju vjesticarenjem), vec da je kontroverzna praksa oko koje postoje razlicita strucna misljenja i kao takvo nije prijenjivo kao argument u pausalnom osudjivanju sugovornika.

Dio razvoja psihijatrije upravo i lezi u kritiziranju Freudovih teorija, kao i obaranju njegovih postulata psihoanalize.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5459228/

 

Nastavno:

danen kaže...

psihoanaliza je pseudoznanost, Freud i Jung su idioti

Jung se bavio teorijom sinkroniciteta koja jest pseudoznanost, pa samim time je njegovo istrazivanje idiotsko. Mozda u kontekstu vremena ne treba biti toliko ostar, ali eto.

 

Freud je bio mnogo konzistentniji, no opet, kao sto se ne bih nikada usudio nekome dijagnosticirati i minornu bolest, ne bi mi ikada palo na pamet dijeliti dijagnoze iz polja medicine kojeg najmanje znamo, a kamoli da te dijagnoze temeljim na teroijama oko kojih se u najmanju ruku lome koplja desetljecima - ako je rijec "pseudoznansot" koju koriste mnogi psihijatri u kritiziranju vec prejaka.

 

Inace, malo guglanja kaze da prosjecna psihoanaliza kao praksa traje 5.7 godina.

Odlicno da si ti, kemicar, to skratio na 14 sati i 4 posta na informatickom forumu.

 

danen kaže...

Neuroze ne postoje, psihoanaliza je pseudoznanost, Freud i Jung su idioti.... Tko to i tako govori? Neurotičari. (Nedavno sam razgovarao s jednim mladim liječnikom na specijalizaciji iz psihijatrije. Veli da će se posvetiti neurotičarima - jer ih je najviše.) 

I sad nagradno pitanje!

 

Kome se pripisuje slijedeca parafraza:

______________ suggests that religion and neurosis are similar products of the human mind: neurosis, with its compulsive behavior, is "an individual religiosity", and religion, with its repetitive rituals, is a "universal obsessional neurosis".

 

Pa nadalje:

"Our knowledge of the historical worth of certain religious doctrines increases our respect for them, but does not invalidate our proposal that they should cease to be put forward as the reasons for the precepts of civilization. On the contrary! Those historical residues have helped us to view religious teachings, as it were, as neurotic relics, and we may now argue that the time has probably come, as it does in an analytic treatment, for replacing the effects of repression by the results of the rational operation of the intellect."

 

"The whole thing is so patently infantile, so foreign to reality, that to anyone with a friendly attitude to humanity it is painful to think that the great majority of mortals will never be able to rise above this view of life," he suggested. "It is still more humiliating to discover how a large number of people living today, who cannot but see that this religion is not tenable, nevertheless try to defend it piece by piece in a series of pitiful rearguard actions."

 

At various points in his writings, he suggested that religion was an attempt to control the Oedipal complex (as opposed to the Electra complex), a means of giving structure to social groups, wish fulfillment, an infantile delusion, and an attempt to control the outside world.

 

 

A tvoja teza je slijedeca:

 

danen kaže...

 Ako se malo upustimo u psihoanalizu taj motiv nije teško naći u opiranju autoritetu, u opiranju volji oca, drugim rječima u Edipovom kompleksu. Dakle, napad na religiju nije ništa drugo nego transfer neuroze, tj. mrzimo vjeru zato što ne možemo osvjestiti svoju mržnju prema vlastitom ocu.  Kada se tako sagledaju stvari, postaje jasno da svi logički argumenti protiv religije nisu ništa drugo nego racionalizacija neuroze, racionalna kompenzacija Edipova kompleksa. Jasno je, što je čovjek inteligentniji i učeniji to će njegove racionalizacije biti bolje, no to opet neće promijeniti njegovu  neurotičnu motivaciju. No i bez dubljeg ulažanja u tajne psiholanalize, svakom se čovjeku postavlja pitanje zašto netko toliko energije i misaonog napora ulaže u nešto što nema nikakve dodirne točke s njegovim životom, a usto svojim pisanjem ne može ništa promijeniti. 

Rekao bih da stajalista "oca" psihoanalize o edipovom kompleksu i religiji i tvoja intrepetacija razlikuju kao nebo i zemlja.

 

(mali HINT: ja, tako netolerantnan i nedemokratican - pak branim vjerovanje od Freudove netocne analize te prakse kao infantilne neuroze.)

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po dig
danen kaže...

Naravno, vjera ima i svoje loše strane.  Isto kao i ateizam. No trebamo biti tolerantni, ako se već pozivamo na demokraciju. A ovako bez veze i prave svrhe napadati sve što se tiče vjere? Čemu i kome to služi? Hoćemo li time nekoga odvratiti od vjere? Možemo samo napraviti nedemokratsko društvo, u stilu Staljinove Rusije i komunističke Albanije u kojoj su sve bogomolje porušili, a crkvu stavili izvan zakona. Isto bi se moglo reći i za Hitlerovu Njemačku, premda je to tamo činjeno na malo suptilniji način.

 Kako se ovaj nadasve netocan argument povlaci vec drugi put u diskusiji, moram ga po treci pot oboriti.

 

Pregled mape ateizma - koji je u rapidnom porastu svugdje osim u Sub-Saharskoj Africi, pokazuje da ne postoji kauzacija ne-religioznosti i nestabilnosti drustva, dapace, da drustva koja su u vrhu po ostalim mjerilima progresivnosti i ljudskih sloboda(koje i uzivaju najvise religijske slobode, i koje najvise stite i religijske manjine od klerofasista) takodjer masovno i rapidno postaju ne-religiozna.

 

Ili cemo argumentirati da Svedska, Ceska, Novi Zeland i Kanada idu u smjeru nedemokraticnosti i totalitarizma?

 

Porast religioznosti pojavljuje se samo kod imigracije religioznih pojedinaca, pa recimo Svdeska i Francuska imaju porast muslimanske vjeroispovijesti.

 

Naravno ovo ne znaci da bi trebali kao u Kini provoditi nasilnu ateizaciju, ali bas zapadne zemlje pokazuju da je izbor bitan - i da kad je izbor slobodan sve vise pojedinaca izabire ne slijediti vjeru.

Ta cinjenica je dovoljna da se uopce ne razmatra nauk vjere kao skolski predmet - jer izostanak takvog nauka nema negativnih posljedica po pojedinca.

 

Kao podargument mogu navesti da bi hipotetska revizija koja bi uzrokovala smanjenje satova matematika ili jezika imala negativne posljedice po ispunjenju potencijala pojedinca i njegove prilike i prosperitet.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Generalno, u mjerenju se detaljno opisuje sto se i na koji nacin mjerilo, i mjeri se vec neko vrijeme, u dvogodnisnjim ciklusima.

 

Umanjivati ove vjestine ili ih pogrdno nazivati "logiranjem u fejs i instu" je debilizacija ravna raskopavanju ceste jer osim u Crkvu i Knjiznicu vodi i u striptiz klub i kino.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
10 godina
neaktivan
offline
Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po digital

Veliko pozivanje na slobodu i ljudska prava, ali bi zabranio da vjeronauk bude izborni predmet, sto znaci da je slobodni odabir svakog roditelja za vlastito dijete. Zanimljivo

 

I nevezano uz sve ove gluposti, najveci rast u istocnom dijelu EU Poljska, najveci u zapadnom Irska.

Hrvatska nazalost toliko losa da ima svoju kategoriju.

Sve 3 drzave katolicke i imaju vjeronauk. Znaci vjeronauk u skoli nema nikakve veze sa gospodarskim napretkom drustva.

 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po digital

Ma ne znam odakle da počnem! Neuroze ne postoje jer se drugačije zovu. Ljudi danas više ne oboljevaju od sušice nego od tuberkuloze. I ne znam komu su i čemu ovakve diskusije potrebne. Kažeš da nisi protiv religije, ali da ona mora biti strogo u privatnoj sferi. Istu su tezu potezali pravnici u Staljinovoj eri kada su rekli da je, istina, sloboda misli zagarantirana ustavnom, no ta se sloboda odnosi samo na proces u ljudskoj glavi, dakle smiješ misliti što hoćeš, ali to ne smiješ izreći. Sloboda vjere znači da čovjek može slobodno očitovati svoju vjeru, deklarirati se kao vjernik, osnivati vjerske institucije i slobodno je propagirati. Sličan je slučaj s homoseksualizmom. Nitko nije nikome zabranjivao da bude homoseksulac, samo nije bilo dozvoljeno da se to zna. Upravo je javnost djelovanja znak demokracije. Živimo u društvu u kojem je zazorno napadati homoseksualce i lezbijke, ali je OK napadati crkvu. Je li to znak slobode? Po meni nije. Ne možemo jednima dati slobodu tako da je drugima oduzemo. A ako se netko boji utjecaja crkve, i to danas, u demokratskom društvu (ne u srednjem vijeku, u doba inkvizicije) ja u tome ne mogu vidjeti drugo nego fobiju. Uzrok fobije mi je nepoznat, ali pretpostavljam da proizlazi iz nekog oblika neurotične fiksacije na oca.  

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po dig
texas.bug kaže...

Veliko pozivanje na slobodu i ljudska prava, ali bi zabranio da vjeronauk bude izborni predmet, sto znaci da je slobodni odabir svakog roditelja za vlastito dijete. Zanimljivo

 

I nevezano uz sve ove gluposti, najveci rast u istocnom dijelu EU Poljska, najveci u zapadnom Irska.

Hrvatska nazalost toliko losa da ima svoju kategoriju.

Sve 3 drzave katolicke i imaju vjeronauk. Znaci vjeronauk u skoli nema nikakve veze sa gospodarskim napretkom drustva.

 

 Porastom temperature zraka raste prodaja sladoleda i stopa zločina. Hoćeš reći da bi možda trebali zabraniti sladoled, ili možda da zažmirimo na pokoje ubojstvo kako BDP ne bi patio zbog smanjene prodaje sladoleda ako počinitelja zatvorimo pa ne može više činiti zločine i kupovati sladoled?

15 godina
offline
Re: Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po dig
texas.bug kaže...

Veliko pozivanje na slobodu i ljudska prava, ali bi zabranio da vjeronauk bude izborni predmet, sto znaci da je slobodni odabir svakog roditelja za vlastito dijete. Zanimljivo

I nevezano uz sve ove gluposti, najveci rast u istocnom dijelu EU Poljska, najveci u zapadnom Irska.

 Statistika je super jer rast sa 2 na 6 znaci rast od 300%, a sa 100 na 101 znaci 1% rasta.

 

Svakako je lijepo da raste.

texas.bug kaže...

Sve 3 drzave katolicke i imaju vjeronauk. Znaci vjeronauk u skoli nema nikakve veze sa gospodarskim napretkom drustva.

Prouci sto je bila originalna teza i sto je moj argument pobijao.

 

Objasniti cu ponovo - teza danena je da ne-religioznost vodi u nedemokraticnost, a iz kretanja stavova stanovnistva o religioznosti vidljivo je da se moze zakljuciti kako je demokratska stabilnost i jednakost jedan od dobrih prediktora ateizma, tj. nereligioznosti odraslih - jer se djecu ne pita.

 

Moj argument je da u drzavama u kojima je vjerska sloboda jaca - tj. gdje vise vjera moze prakticirati svoje obicaje slobodnije, da je veci dio populacije izabrao biti nereligiozan.

Nijednom rjecju nije spomenut gospodarski rast, niti ekonomija, vec stabilnost demokratskog drustva tj. danenova teza da manjak religioznosti vodi u nestabilnost.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Eurostat: mladi u Hrvatskoj vodeći u EU po dig
danen kaže...

Ma ne znam odakle da počnem! Neuroze ne postoje jer se drugačije zovu.

 Ne, to se ne tvrdi. Tvrdi se da ne postoji lakonska i pausalna dijagnoza neuroze, vec da je kao i sva medicina i psihijatrija odlucila kroz internu znanost biti preciznija na korist pacijenta.

 

Ukoliko nije jasno zasto se borim protiv takvih nepreciznih argumenata citirati cu jednog znanstvenika iz druge teme.

danen kaže...

Svaki narod razvija svoj jezik i stručnu terminologiju na svom jeziku. To vrijedi i za imenovanje biljnih i životinjskih vrsta (taksonomija). Insekt se hrvatski kaže "kukac", a buba može značiti bilo što, nekakav člankonožac ili bilo kakva manja životinja. Govoriti za životinju na slici da je "buba" isto je što i govoriti za dupina ili kita da je riba. Riječi treba upotrebljavati u njihovom pravom značenju, a ne im nametati šatrovačka ili pomodna značenja. Nažalost, zato što danas piše i govori svatko kako zna i hoće, imamo poplavu takvih riječi, ne samo kad se o znanosti govori. Primjerice: najoptimalnije, najminimalnije, najbitnije, katastrofa... Znaju li oni koji izgovaraju te riječi što one uistinu znače? A kada se govori ono što se ne razumije onda je to blebetanje, brbljanje, trokeljanje i sl. Može li se govornika koji tako govori shvatiti ozbiljno? 

Zamjeni rijeci buba sa rjecju neuroza i ako prilagodimo ostatak argumenta suvremenom psihijatrijskom rjecniku dobiti cemo u potpunosti identican, cvrst i utemeljen argument.

 

Neuroza uzrokovana Edipovim kompleksom nije univerzalno prihvacena psihijatrijska dijagnoza, a teza da to uzrokuje ateizam granici sa ludoscu.

 

danen kaže...

Kažeš da nisi protiv religije, ali da ona mora biti strogo u privatnoj sferi.

Da, zato sto postoji vise vjera i SVATKO je slobodan prakticirati svoju vjeru. Samim time njoj je mjesto van akademskog okruzenja, jer se universitas studiorum s razlogom zove tako. Ne uci se iskljucivo flauta i iskljucivo povijest hrvatskog naroda, dok je neispravno tvrditi da je neka subjektivna nauka intrizicno bolja od druge.

 

U slucaju nedostatka mjesta naukovanja religije, to se moze organizirati u skolskim prostorima.

danen kaže...

Sloboda vjere znači da čovjek može slobodno očitovati svoju vjeru, deklarirati se kao vjernik, osnivati vjerske institucije i slobodno je propagirati.

Nitko nije predocio argument kojim se pobija ova tvrdnja, iako je to doseg sekularizma, jer vjere, povijesno i zakonski nisu trpile druge religije u svom lokalitetu.

 

danen kaže...

Istu su tezu potezali pravnici u Staljinovoj eri kada su rekli da je, istina, sloboda misli zagarantirana ustavnom, no ta se sloboda odnosi samo na proces u ljudskoj glavi, dakle smiješ misliti što hoćeš, ali to ne smiješ izreći.

Staljinizam je sustav koji je s pravom odbacen, s pravom se ne propagira i sa pravom mu se dodjeljuju karakteristike masovnih zlocina protiv covjecnosti. Dapace, ja cu osobno reci da je to grozan zlocin protiv covjecnosti.

Ne znam kakve veze s temom ima sustav koji je civilizacijski odbacen prije nekoliko desetljeca.

 

Intelektualno je neposteno da u potpunosti ignorias povijesnu cinjenicu da su SVI sustavi vladanja u povijesti, pa i danasnje demokracije, korigirali prakticiranje vjera, od zabrane zrtvovanja, pa odbacivanja Levitskih i inih zakonika, pa i danas kada se crkvenjake moze optuziti za zlocin iz mrznje.

 

danen kaže...

Sličan je slučaj s homoseksualizmom. Nitko nije nikome zabranjivao da bude homoseksulac, samo nije bilo dozvoljeno da se to zna. Upravo je javnost djelovanja znak demokracije.

Vjerska oranizacija je ta koja pokusava ograniciti necija prava, a na javnosti da da takvu agresiju prepozna:

 

B.   whereas homophobia manifests itself in the private and public spheres in different forms, such as hate speech and incitement to discrimination, ridicule and verbal, psychological and physical violence, persecution and murder, discrimination in violation of the principle of equality and unjustified and unreasonable limitations of rights, which are often hidden behind justifications based on public order, religious freedom and the right to conscientious objection,

 

Europska rezolucija o Homofobiji direktno navodi da se homofobija najcesce skriva iza sintagme "vjerske slobode".

 

Znaci dandans se strucno i zakonski korigira vjerski nauk. Je li EU staljinisticka tvorevina?

 

danen kaže...

Živimo u društvu u kojem je zazorno napadati homoseksualce i lezbijke, ali je OK napadati crkvu. Je li to znak slobode? Po meni nije.

Zato sto je jedno agresija, a drugo obrana.

 

Da religija tj. Crkva ne brani prava ne-hetero osobama, ne bi bilo reakcije iz drugog tabora, dapace dio gay populacije se osjeca i potlaceno upravo jer su iskljuceni iz vjerskog zivota kojem teze.

 

Znaci Crkvena borba je usmjerena limitiranju prava - dok moja borba ide ka sirenju prava - da i gay osoba smije biti clan vjerske zajednice - jer ista prima i pripadnike drugih vjera, ukoliko zele nastaviti prakticirati te obicaje.

 

danen kaže...

Ne možemo jednima dati slobodu tako da je drugima oduzemo.

Opet izjednacavas krive teze. Sloboda gay osobe na brak nije ista sloboda Crkve da oduzima prava i onima koji nisu clanovi Crkve.

 

Crkva je sama sebi na 2. Vatikanskom Koncilu "oduzela pravo" na praksu proglasavanja Zidova deicidistima i krivovjernicima, i time pokusala iskorijeniti agresivnu i zlocinacku praksu sikaniranja Zidova unutar crkvenih zajednica.

Zasto se isti napredak ne primjeni i na gay osobe?

 

Nostra Aetate kaze:

True, the Jewish authorities and those who followed their lead pressed for the death of Christ;(13) still, what happened in His passion cannot be charged against all the Jews, without distinction, then alive, nor against the Jews of today. Although the Church is the new people of God, the Jews should not be presented as rejected or accursed by God, as if this followed from the Holy Scriptures. All should see to it, then, that in catechetical work or in the preaching of the word of God they do not teach anything that does not conform to the truth of the Gospel and the spirit of Christ.

Furthermore, in her rejection of every persecution against any man, the Church, mindful of the patrimony she shares with the Jews and moved not by political reasons but by the Gospel's spiritual love, decries hatred, persecutions, displays of anti-Semitism, directed against Jews at any time and by anyone.

 

danen kaže...

A ako se netko boji utjecaja crkve, i to danas, u demokratskom društvu (ne u srednjem vijeku, u doba inkvizicije) ja u tome ne mogu vidjeti drugo nego fobiju.

Opet, ponavljam, da je u EU prepoznala diskriminaciju koja se krije pod sintagmom vjerskih sloboda, te istu deklarirano i nedvosmisleno osudjuje.

 

Ponavljam i da je iz povijesnog opreza Crkva Ustavom odjeljenja od civilnih duznosti.

 

danen kaže...

Uzrok fobije mi je nepoznat, ali pretpostavljam da proizlazi iz nekog oblika neurotične fiksacije na oca.  

Opet:

1. Dokazi i citati na znastvene radove koji dokazuju noeurozu prouzrokovanu edipovim kompleksom

2. Citati na znastvene radove koji povezuju edipov kompleks i nekakav organizirani napad na vjeru.

 

Vidim da si, intelektualno neposteno, zanemario sto je sam Freud pisao o religiji i fiksaciji na oca tj. da je upravo religioznost pokusaj smirivanja infantilnog neurozisa uzrokovanog edipovim kompleksom. (isto krivo, ali ja to ne tvrdim)

 

Nikad nisam vidio da netko, pogotovo znanstvenik, moze uzeti neciju tezu i onda ju u potpunosti izokrenuti, ali se i dalje pozivati na autoritet postavljaca teze.

 

Ono sto ti cinis je slijedece:

1. Newton je otkrio princip gravitacije kao privlacne sile kojom veci objekt privlaci manji, stoga ja tvrdim da je to "bozanska odbojnost" ili "mocni vjetar" kojim manji objekt odbija veci.

U pravu sam jer je Newton - Newton.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice