Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi privatni

poruka: 226
|
čitano: 35.756
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi privatni ".
3 godine
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
Friday kaže...
Gallu kaže...

 

Evo, ja sam kupio EV. Išao sam kupiti gradski auto ženi i izabrao Peugeot 208, s opremom koju sam htio - benzinac bi me došao 180kkn, a ja sam fino uzeo električni za 200kkn....

 

Odlicno! Sad lijepo sracunaj kako bi u njega stavio sebe, zenu, troje djece, 2 laptopa, kompletno racunalo, 7-8 putnih torbi (od toga dvije ogromne), nekoliko ruksaka, pun kufer poklona, karton guinnessa, 4-5 boca whiskey-a i kavez sa dvije papige. Kad s time zavrsis - sracunaj koliko bi ti trajao put od 2500 km u jednom smjeru (ne racunajuci trajekt i eurotunnel) sa svim punjenjima baterije.

Eto, to je ta alternativa koja nam se nudi u vidu elektricnih vozila - savrseno ocrtano

 Za sve to imam drugi auto. Meni treba jedan, ženi treba jedan, za nju je dovoljan bio i EV...

5 godina
neaktivan
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
morrisoN kaže...
Za početak, ograničiti nekako trend da svaka šiša mora imati automobil. Svjedoci smo da u ima slučajeva gdje četveročlana porodica ima 4 automobila, najčešće relativno stara, zbog čega je sve izraženiji, osim ekološkog i problem kapaciteta gradskih saobraćajnica, kao i parkinga.
Par prijedloga:
1. Max 1 automobil po porodici (poticanje na koriistenje javnog prijevoza i bicikala)
2. Podići dobnu granicu za vozačku dozvolu par godina
3. Besplatan javni prijevoz (subvencioniran od države). Gdje završi sav novac koji se kroz razne namete slijeva u državne kase na ime ekologije?
4. Bonusi na plaću onima koji na posao je dolaze automobilom (subvencioniranje od strane države).
5. Najuže gradske zone zabranjene za automobile (po uzoru na nekoliko evropskih gradova).
6. Strožiji kriteriji na tehničkim pregledima automobila. (Teoretski su strogi i sada, no znamo svi kako krševi prolaze na tehničkom pregledu i da je to formalnost).
7. Privatni automobili ograničene snage do npr 70 kW.
....
....
Možda nekom svi moji prijedlozi ne izgledaju pametni ili provodivi, no to i ne tvrdim. To su prijedlozi, lista je otvorena za dopune.

Dakle, postoje načini da se smanji polucija CO2 uzrokovana automobilima, no traže određena žrtvovanja.

 Dovoljno bi bilo uvesti zakonsko pravo na rad od kuće za sve uredske poslove, Corona je pokazala da se može. Time bi trenutačno promet na cestama u i oko gradova gdje je udio takvih poslova velik pao za barem 30%, možda i više ako se uzme u obzir da bi se smanjio i promet kojekakvih pratećih djelatnosti koje danas postoje samo radi zaposlenika u uredima (dostava hrane, čišćenje, ...). Zatim poticanje online shoppinga, bolje da nekoliko dostavnih vozila razvozi okolo, nego da svatko svojim autom vozi u trgovinu. Zatim digitalizirati svu javnu upravu, koliko ljudi se danas vozi samo da bi negdje potpisali neki papir.

 

U biti samo treba bolje iskoristiti tehnologije koje već imamo, umjesto da ideološki forsiramo elektroaute kako bismo svugdje drugdje sačuvali status quo, pa i dalje svaki dan prepunim prometnicama besmisleno putovali 20+ km u ured, trgovinu, banku i nazad, "štedeći pri tome i do 46% CO2". 

15 godina
online
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
Gallu kaže...
Friday kaže...
Gallu kaže...

 

Evo, ja sam kupio EV. Išao sam kupiti gradski auto ženi i izabrao Peugeot 208, s opremom koju sam htio - benzinac bi me došao 180kkn, a ja sam fino uzeo električni za 200kkn....

 

Odlicno! Sad lijepo sracunaj kako bi u njega stavio sebe, zenu, troje djece, 2 laptopa, kompletno racunalo, 7-8 putnih torbi (od toga dvije ogromne), nekoliko ruksaka, pun kufer poklona, karton guinnessa, 4-5 boca whiskey-a i kavez sa dvije papige. Kad s time zavrsis - sracunaj koliko bi ti trajao put od 2500 km u jednom smjeru (ne racunajuci trajekt i eurotunnel) sa svim punjenjima baterije.

Eto, to je ta alternativa koja nam se nudi u vidu elektricnih vozila - savrseno ocrtano

 Za sve to imam drugi auto. Meni treba jedan, ženi treba jedan, za nju je dovoljan bio i EV...

 .. a usputno, o ženi govoriš kao o nekom nižem biću, .. 'za nju je dovoljan'.. dok ti imaš 'pravo auto'. Smiješno-tužno u kontektsu teme besmisleno (co2.. osim kao isprdak).

+nećemo o računici, popust-cijena auta (veća razlika, samo je pitanje tko plaća ceh, ti ili država-porezni obveznici..) .. dok 'uštedu' na cijeni goriva možeš ostvariti nakon x-godina, kad opet trebaš novu bateriju itd.

-ostaje samo ova i ovakve studije koje 'dokazuju' i više od 100% uštede ili smanjenje emisije plinova ako to žele, jer je takva narudžba-želja promotora-interesa dok se raznim fondovima novac preljeva u eko džepove, mada koliko vidim po postovima 'svi znamo' .. opet je beskorisno to što znamo, bit će kako interesi odluče, ne pojedinci ili znanost-pamet.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
odjavljen
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
Gallu kaže...
Friday kaže...
Gallu kaže...

 

Evo, ja sam kupio EV. Išao sam kupiti gradski auto ženi i izabrao Peugeot 208, s opremom koju sam htio - benzinac bi me došao 180kkn, a ja sam fino uzeo električni za 200kkn....

 

Odlicno! Sad lijepo sracunaj kako bi u njega stavio sebe, zenu, troje djece, 2 laptopa, kompletno racunalo, 7-8 putnih torbi (od toga dvije ogromne), nekoliko ruksaka, pun kufer poklona, karton guinnessa, 4-5 boca whiskey-a i kavez sa dvije papige. Kad s time zavrsis - sracunaj koliko bi ti trajao put od 2500 km u jednom smjeru (ne racunajuci trajekt i eurotunnel) sa svim punjenjima baterije.

Eto, to je ta alternativa koja nam se nudi u vidu elektricnih vozila - savrseno ocrtano

 Za sve to imam drugi auto. Meni treba jedan, ženi treba jedan, za nju je dovoljan bio i EV...

 

Najjeftiniji elektricni 208 koji ja vidim online je "vec od 273.900 kn".  A ako si obicnog benzinca nagurao do 180 tisuca kn sa opremom - isti takav elektricni sa takvom opremom bi morao biti debelo u 300+ podrucju

Freak Show Inc.
3 godine
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
ihush kaže...
Gallu kaže...
Friday kaže...
Gallu kaže...

 

Evo, ja sam kupio EV. Išao sam kupiti gradski auto ženi i izabrao Peugeot 208, s opremom koju sam htio - benzinac bi me došao 180kkn, a ja sam fino uzeo električni za 200kkn....

 

Odlicno! Sad lijepo sracunaj kako bi u njega stavio sebe, zenu, troje djece, 2 laptopa, kompletno racunalo, 7-8 putnih torbi (od toga dvije ogromne), nekoliko ruksaka, pun kufer poklona, karton guinnessa, 4-5 boca whiskey-a i kavez sa dvije papige. Kad s time zavrsis - sracunaj koliko bi ti trajao put od 2500 km u jednom smjeru (ne racunajuci trajekt i eurotunnel) sa svim punjenjima baterije.

Eto, to je ta alternativa koja nam se nudi u vidu elektricnih vozila - savrseno ocrtano

 Za sve to imam drugi auto. Meni treba jedan, ženi treba jedan, za nju je dovoljan bio i EV...

 .. a usputno, o ženi govoriš kao o nekom nižem biću, .. 'za nju je dovoljan'.. dok ti imaš 'pravo auto'. Smiješno-tužno u kontektsu teme besmisleno (co2.. osim kao isprdak).

+nećemo o računici, popust-cijena auta (veća razlika, samo je pitanje tko plaća ceh, ti ili država-porezni obveznici..) .. dok 'uštedu' na cijeni goriva možeš ostvariti nakon x-godina, kad opet trebaš novu bateriju itd.

-ostaje samo ova i ovakve studije koje 'dokazuju' i više od 100% uštede ili smanjenje emisije plinova ako to žele, jer je takva narudžba-želja promotora-interesa dok se raznim fondovima novac preljeva u eko džepove, mada koliko vidim po postovima 'svi znamo' .. opet je beskorisno to što znamo, bit će kako interesi odluče, ne pojedinci ili znanost-pamet.

 

Totalno si fulao što sam mislio reći. Ona dnevno ne putuje dulje od 25km, a i ovaj 208 je skupčlji auto nego ovaj što sam vozim. Tako da stani malo na loptu kod zaključaka.

A tko plaća ceh kada se voze auti s motorima s unutarnjim izgaranjem? Moja pluća? Tvoja? Mog sina? Ko plača liječenje oboljelih od respiratornih bolesti uzrokovanih ispušnim plinovima?

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.3.2021 13:24 (Gallu).
3 godine
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
Friday kaže...
Gallu kaže...
Friday kaže...
Gallu kaže...

 

Evo, ja sam kupio EV. Išao sam kupiti gradski auto ženi i izabrao Peugeot 208, s opremom koju sam htio - benzinac bi me došao 180kkn, a ja sam fino uzeo električni za 200kkn....

 

Odlicno! Sad lijepo sracunaj kako bi u njega stavio sebe, zenu, troje djece, 2 laptopa, kompletno racunalo, 7-8 putnih torbi (od toga dvije ogromne), nekoliko ruksaka, pun kufer poklona, karton guinnessa, 4-5 boca whiskey-a i kavez sa dvije papige. Kad s time zavrsis - sracunaj koliko bi ti trajao put od 2500 km u jednom smjeru (ne racunajuci trajekt i eurotunnel) sa svim punjenjima baterije.

Eto, to je ta alternativa koja nam se nudi u vidu elektricnih vozila - savrseno ocrtano

 Za sve to imam drugi auto. Meni treba jedan, ženi treba jedan, za nju je dovoljan bio i EV...

 

Najjeftiniji elektricni 208 koji ja vidim online je "vec od 273.900 kn".  A ako si obicnog benzinca nagurao do 180 tisuca kn sa opremom - isti takav elektricni sa takvom opremom bi morao biti debelo u 300+ podrucju

 

- subvencija. Tako da je EV sa istom opremom kao benzinac od 180 došao 200k

3 godine
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
GUID kaže...
morrisoN kaže...
Za početak, ograničiti nekako trend da svaka šiša mora imati automobil. Svjedoci smo da u ima slučajeva gdje četveročlana porodica ima 4 automobila, najčešće relativno stara, zbog čega je sve izraženiji, osim ekološkog i problem kapaciteta gradskih saobraćajnica, kao i parkinga.
Par prijedloga:
1. Max 1 automobil po porodici (poticanje na koriistenje javnog prijevoza i bicikala)
2. Podići dobnu granicu za vozačku dozvolu par godina
3. Besplatan javni prijevoz (subvencioniran od države). Gdje završi sav novac koji se kroz razne namete slijeva u državne kase na ime ekologije?
4. Bonusi na plaću onima koji na posao je dolaze automobilom (subvencioniranje od strane države).
5. Najuže gradske zone zabranjene za automobile (po uzoru na nekoliko evropskih gradova).
6. Strožiji kriteriji na tehničkim pregledima automobila. (Teoretski su strogi i sada, no znamo svi kako krševi prolaze na tehničkom pregledu i da je to formalnost).
7. Privatni automobili ograničene snage do npr 70 kW.
....
....
Možda nekom svi moji prijedlozi ne izgledaju pametni ili provodivi, no to i ne tvrdim. To su prijedlozi, lista je otvorena za dopune.

Dakle, postoje načini da se smanji polucija CO2 uzrokovana automobilima, no traže određena žrtvovanja.

 Dovoljno bi bilo uvesti zakonsko pravo na rad od kuće za sve uredske poslove, Corona je pokazala da se može. Time bi trenutačno promet na cestama u i oko gradova gdje je udio takvih poslova velik pao za barem 30%, možda i više ako se uzme u obzir da bi se smanjio i promet kojekakvih pratećih djelatnosti koje danas postoje samo radi zaposlenika u uredima (dostava hrane, čišćenje, ...). Zatim poticanje online shoppinga, bolje da nekoliko dostavnih vozila razvozi okolo, nego da svatko svojim autom vozi u trgovinu. Zatim digitalizirati svu javnu upravu, koliko ljudi se danas vozi samo da bi negdje potpisali neki papir.

 

U biti samo treba bolje iskoristiti tehnologije koje već imamo, umjesto da ideološki forsiramo elektroaute kako bismo svugdje drugdje sačuvali status quo, pa i dalje svaki dan prepunim prometnicama besmisleno putovali 20+ km u ured, trgovinu, banku i nazad, "štedeći pri tome i do 46% CO2". 

 

Ja sam za, ali reci to poslodavcima :) Mada moj posao iziskuje bar 50% odlaska na teren tako da meni i sličnima to ne bi baš pomoglo...

Treba malo i napraviti izračun koji je omjer rada onih na terenu naspram onih u uredu. Kod mene je to 5:1

15 godina
online
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
Gallu kaže...
ihush kaže...
Gallu kaže...
Friday kaže...
Gallu kaže...

 

Evo, ja sam kupio EV. Išao sam kupiti gradski auto ženi i izabrao Peugeot 208, s opremom koju sam htio - benzinac bi me došao 180kkn, a ja sam fino uzeo električni za 200kkn....

 

Odlicno! Sad lijepo sracunaj kako bi u njega stavio sebe, zenu, troje djece, 2 laptopa, kompletno racunalo, 7-8 putnih torbi (od toga dvije ogromne), nekoliko ruksaka, pun kufer poklona, karton guinnessa, 4-5 boca whiskey-a i kavez sa dvije papige. Kad s time zavrsis - sracunaj koliko bi ti trajao put od 2500 km u jednom smjeru (ne racunajuci trajekt i eurotunnel) sa svim punjenjima baterije.

Eto, to je ta alternativa koja nam se nudi u vidu elektricnih vozila - savrseno ocrtano

 Za sve to imam drugi auto. Meni treba jedan, ženi treba jedan, za nju je dovoljan bio i EV...

 .. a usputno, o ženi govoriš kao o nekom nižem biću, .. 'za nju je dovoljan'.. dok ti imaš 'pravo auto'. Smiješno-tužno u kontektsu teme besmisleno (co2.. osim kao isprdak).

+nećemo o računici, popust-cijena auta (veća razlika, samo je pitanje tko plaća ceh, ti ili država-porezni obveznici..) .. dok 'uštedu' na cijeni goriva možeš ostvariti nakon x-godina, kad opet trebaš novu bateriju itd.

-ostaje samo ova i ovakve studije koje 'dokazuju' i više od 100% uštede ili smanjenje emisije plinova ako to žele, jer je takva narudžba-želja promotora-interesa dok se raznim fondovima novac preljeva u eko džepove, mada koliko vidim po postovima 'svi znamo' .. opet je beskorisno to što znamo, bit će kako interesi odluče, ne pojedinci ili znanost-pamet.

 

Totalno si fulao što sam mislio reći. Ona dnevno ne putuje dulje od 25km, a i ovaj 208 je skupčlji auto nego ovaj što sam vozim. Tako da stani malo na loptu kod zaključaka.

A tko plača ceh kada se voze auti s motorima s unutarnjim izgaranjem? Moja pluća? Tvoja? Mog sina? Ko plača liječenje oboljelih od respiratornih bolesti uzrokovanih ispušnim plinovima?

 

Gallu kaže...
Friday kaže...
Gallu kaže...
Friday kaže...
Gallu kaže...

 

Evo, ja sam kupio EV. Išao sam kupiti gradski auto ženi i izabrao Peugeot 208, s opremom koju sam htio - benzinac bi me došao 180kkn, a ja sam fino uzeo električni za 200kkn....

 

Odlicno! Sad lijepo sracunaj kako bi u njega stavio sebe, zenu, troje djece, 2 laptopa, kompletno racunalo, 7-8 putnih torbi (od toga dvije ogromne), nekoliko ruksaka, pun kufer poklona, karton guinnessa, 4-5 boca whiskey-a i kavez sa dvije papige. Kad s time zavrsis - sracunaj koliko bi ti trajao put od 2500 km u jednom smjeru (ne racunajuci trajekt i eurotunnel) sa svim punjenjima baterije.

Eto, to je ta alternativa koja nam se nudi u vidu elektricnih vozila - savrseno ocrtano

 Za sve to imam drugi auto. Meni treba jedan, ženi treba jedan, za nju je dovoljan bio i EV...

 

Najjeftiniji elektricni 208 koji ja vidim online je "vec od 273.900 kn".  A ako si obicnog benzinca nagurao do 180 tisuca kn sa opremom - isti takav elektricni sa takvom opremom bi morao biti debelo u 300+ podrucju

 

- subvencija. Tako da je EV sa istom opremom kao benzinac od 180 došao 200k

 -eto tko plaća, mi, ja-ti-svi.. a subvencije dobije netko, ne sve osobe po prihvatljivom kriteriju.

-cijena je cijena, neovisno tko plaća koji dio ukupnog iznosa, tj to što si ti platio dio a država-mi ostalo je i dalje ista cijena vozlila ako želiš računati razliku time isplativost ili uštedu... pa računaj.

-čemu sad u priču upetljavati patetiku, npr pluća djeteta? netko govori da plinovi nisu štetni? tko? .. ali gle, kakvo je stanje bilo prije godinu, deset, 50, ili imamo covid19 krizu, pa što s opasnostima-rizicima života? Možemo ukinuti vozila, no tad nemaš ni hitnu.. tj balans interesa-koristi i štetnosti, tj možemo tad ako želimo npr sigurnost, ograničiti brzinu vozila na recimo 30kmh.. što time dobijemo, što gubimo? Mobilnost. + smisao, razlika dobro-loše, ne samo jedna strana formule jer ne postoji, jer su obje strane prisutne a stvar je u balansu-vaganju..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
ihush kaže...
Gallu kaže...
ihush kaže...
Gallu kaže...
Friday kaže...
Gallu kaže...

 

Evo, ja sam kupio EV. Išao sam kupiti gradski auto ženi i izabrao Peugeot 208, s opremom koju sam htio - benzinac bi me došao 180kkn, a ja sam fino uzeo električni za 200kkn....

 

Odlicno! Sad lijepo sracunaj kako bi u njega stavio sebe, zenu, troje djece, 2 laptopa, kompletno racunalo, 7-8 putnih torbi (od toga dvije ogromne), nekoliko ruksaka, pun kufer poklona, karton guinnessa, 4-5 boca whiskey-a i kavez sa dvije papige. Kad s time zavrsis - sracunaj koliko bi ti trajao put od 2500 km u jednom smjeru (ne racunajuci trajekt i eurotunnel) sa svim punjenjima baterije.

Eto, to je ta alternativa koja nam se nudi u vidu elektricnih vozila - savrseno ocrtano

 Za sve to imam drugi auto. Meni treba jedan, ženi treba jedan, za nju je dovoljan bio i EV...

 .. a usputno, o ženi govoriš kao o nekom nižem biću, .. 'za nju je dovoljan'.. dok ti imaš 'pravo auto'. Smiješno-tužno u kontektsu teme besmisleno (co2.. osim kao isprdak).

+nećemo o računici, popust-cijena auta (veća razlika, samo je pitanje tko plaća ceh, ti ili država-porezni obveznici..) .. dok 'uštedu' na cijeni goriva možeš ostvariti nakon x-godina, kad opet trebaš novu bateriju itd.

-ostaje samo ova i ovakve studije koje 'dokazuju' i više od 100% uštede ili smanjenje emisije plinova ako to žele, jer je takva narudžba-želja promotora-interesa dok se raznim fondovima novac preljeva u eko džepove, mada koliko vidim po postovima 'svi znamo' .. opet je beskorisno to što znamo, bit će kako interesi odluče, ne pojedinci ili znanost-pamet.

 

Totalno si fulao što sam mislio reći. Ona dnevno ne putuje dulje od 25km, a i ovaj 208 je skupčlji auto nego ovaj što sam vozim. Tako da stani malo na loptu kod zaključaka.

A tko plača ceh kada se voze auti s motorima s unutarnjim izgaranjem? Moja pluća? Tvoja? Mog sina? Ko plača liječenje oboljelih od respiratornih bolesti uzrokovanih ispušnim plinovima?

 

Gallu kaže...
Friday kaže...
Gallu kaže...
Friday kaže...
Gallu kaže...

 

Evo, ja sam kupio EV. Išao sam kupiti gradski auto ženi i izabrao Peugeot 208, s opremom koju sam htio - benzinac bi me došao 180kkn, a ja sam fino uzeo električni za 200kkn....

 

Odlicno! Sad lijepo sracunaj kako bi u njega stavio sebe, zenu, troje djece, 2 laptopa, kompletno racunalo, 7-8 putnih torbi (od toga dvije ogromne), nekoliko ruksaka, pun kufer poklona, karton guinnessa, 4-5 boca whiskey-a i kavez sa dvije papige. Kad s time zavrsis - sracunaj koliko bi ti trajao put od 2500 km u jednom smjeru (ne racunajuci trajekt i eurotunnel) sa svim punjenjima baterije.

Eto, to je ta alternativa koja nam se nudi u vidu elektricnih vozila - savrseno ocrtano

 Za sve to imam drugi auto. Meni treba jedan, ženi treba jedan, za nju je dovoljan bio i EV...

 

Najjeftiniji elektricni 208 koji ja vidim online je "vec od 273.900 kn".  A ako si obicnog benzinca nagurao do 180 tisuca kn sa opremom - isti takav elektricni sa takvom opremom bi morao biti debelo u 300+ podrucju

 

- subvencija. Tako da je EV sa istom opremom kao benzinac od 180 došao 200k

 -eto tko plaća, mi, ja-ti-svi.. a subvencije dobije netko, ne sve osobe po prihvatljivom kriteriju.

-cijena je cijena, neovisno tko plaća koji dio ukupnog iznosa, tj to što si ti platio dio a država-mi ostalo je i dalje ista cijena vozlila ako želiš računati razliku time isplativost ili uštedu... pa računaj.

-čemu sad u priču upetljavati patetiku, npr pluća djeteta? netko govori da plinovi nisu štetni? tko? .. ali gle, kakvo je stanje bilo prije godinu, deset, 50, ili imamo covid19 krizu, pa što s opasnostima-rizicima života? Možemo ukinuti vozila, no tad nemaš ni hitnu.. tj balans interesa-koristi i štetnosti, tj možemo tad ako želimo npr sigurnost, ograničiti brzinu vozila na recimo 30kmh.. što time dobijemo, što gubimo? Mobilnost. + smisao, razlika dobro-loše, ne samo jedna strana formule jer ne postoji, jer su obje strane prisutne a stvar je u balansu-vaganju..

 Nije to patetika - to je realnost. Kakve veze imaju ostali rizici. Izmicanjem onečišćivaća iz grada u stacionarne izvore (sa boljom filtracijom btw) samo donosi poboljšanju kvalitete života, ne obrnuto. Cijena vozila je za mene bila 200k. Prijavi se sliedeće ili godinu nakon toga, doći će red i na tebe. Kupio ja auto ili ne i dalje ću plaćati subvencioniranje obnovljivih izvora. I drago mi je što će slijedeće godine još netko izabrati električni auto na moj račun.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.3.2021 13:25 (Gallu).
16 godina
neaktivan
offline
Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi privatni

Članak je nažalost loš, a pretpostavljam i istraživanje. No također i istraživanje o buci je vrlo upitno, jer je vjerojatno rađeno u idealnim uvjetima, bez sudjelovanja dvadeset godina starih dizelaša i ostalih real-life parametara (neispravni auspusi, pretovarena vozila, turiranje...).

 

Svatko se i bez istraživanja može uvjeriti slušanjem prometa da se motori automobila itekako dobro čuju pored zvuka guma, a oni koji žive pored križanja, gdje je buka još i veća zbog stalnog kretanja i visoke turaže prilikom šaltanja, to znaju itekako dobro.

 

GUIDovim riječima ta studija o buci je tendenciozno desnofosilno smeće.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
4 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva

Prastari dizelaši, proizvedeni po staroj regulativi koja je dozvoljavala veću buku su relikt prošlosti. Mislim da potezanje njih kao argumenta u usporedbi nije korektno - da od danas krene prodaja isključivo EV-a, i dalje bi imao te bučne dizelaše na cesti. Razlika u ukupnoj buci bi odgovarala razlici između buke EV-a i ICE-a proizvedenog po zadnjim standardima, niti bi ti stari, bučni postali tiši, niti bi nestali, niti oni išta govore o novim ICE-ovima.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
MrBlc kaže...

Prastari dizelaši, proizvedeni po staroj regulativi koja je dozvoljavala veću buku su relikt prošlosti. Mislim da potezanje njih kao argumenta u usporedbi nije korektno - da od danas krene prodaja isključivo EV-a, i dalje bi imao te bučne dizelaše na cesti. Razlika u ukupnoj buci bi odgovarala razlici između buke EV-a i ICE-a proizvedenog po zadnjim standardima, niti bi ti stari, bučni postali tiši, niti bi nestali, niti oni išta govore o novim ICE-ovima.

 Isto kao kad kolege uspoređuju CO2 najzelenijeg ICE-a s najrastošnijim EV-o  uz uvjet da je 100% proizvodnje iz ugljena i pametno tvrde da je EV gori, bez obzira kaj je realnost potpuno drugačija...

(u raspravama nije bitna korektnost i točni podaci, bitno je tko ima zadnju riječ, i da ostali ušute jer im se ne da svađat s budalom ).

 

Kruha i igala...
10 godina
offline
Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi privatni

Dakle poanta većine komentara jest bolje je napraviti ništa nego nešto. Zanimljivo za jedan "IT" forum.

Nadglednik dina
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi privatni

za ostatak svijeta me ne zanima baš (razumljivo jer, osim marketingašima, svaka je država specifična: npr. međusobno usporediti ciudad de méxico i tiranu, ili bilo koja dva grada nalikujućih razlika, je suluda svima osim prije spomenutim parazitima) no u rvackoj električni auti imaju smisla jednako kao i proglašavanje bandića svecem.

čitavo to pranje mozga s električnim vozilima još uvijek je (i stoljećima će još biti) čisti agitpropovski bulšit. započnimo od proizvodnje: zanima me usporedba cijena proizvodnje dizelaša (skupljih od benzinaca zbog ovoga i onoga - bez stvarnog ekonomskog opravdanja, jer je benzinski motor složeniji u odnosu na dizelski), benzinaca i strujaša (najjednostavniji za pošarafiti), uzevši u obzir sve faktore (plastika - što mislite, od čega se proizvodi?, metali, ogrjev, bla). kakve veze kvaliteta zraka u npr. zagrebu (pustinjski pijesak anybody?) ima s pekingom?

kad čitam sve te članke od ev-ima, ne postoji ama baš ikakvo opravdanje za njih (u odnosu na benzince ili dizelaše) osim korporacijskih sranja (prvo pokrivanje troškova pa profit: svejedno je odakle sve dok ga ima). želite reći kako je struja badava u odnosu na tekuće dinosaure, uključujući plin? dajte najte. ak vam se baca lova na prekenjavanje strujašima, be my guest. vaša lova - vaš problem. osim u tek šačici slučajeva, oni su idalje čista besmislica (infrastrukturno, cjenovno, isplativošću, bla) no svaka takva "novotarija" (koja je zapravo "staritarija") uvijek će naći kupca. ljudima je samozavaravanje uvijek bilo ispred svega (kozmetika, brakovi, crkve, demokracija ...). a to marketing i te kako zna iskoristiti. radije sam bez auta uopće nego da krvavo zarađenu lovu bacam na takvu 3,14zdariju. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.3.2021 12:49 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi privatni

Na tehničkom forumu, gdje se napredak tehnologije treba promatrat kao nešto normalno, nešto što čoviku pomaže u svakom smislu od pamtivijeka, imamo idiote koji još i tvrda da su ICE auta bolja od EV-a... Dizel protiv EV-a? U kojem vi svitu živite? 

EV će biti jeftiniji kada ih počmu masovnije proizvoditi veliki auto giganti, a općenito smjer razvoja automobila je drugačiji od zadnjih 100 godina. Pa tko će za 20 godina vozit auto po cesti? NITKO! Kao što ni konje nitko ne jaše po cesti :) 

#HŽV
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
Entry Point kaže...

Dakle poanta većine komentara jest bolje je napraviti ništa nego nešto. Zanimljivo za jedan "IT" forum.

 

Poanta vecine komentara je da mozes kupiti 2 passata u pic-pic stanju stara 3-4 godine (vjerojatno i mladje) za iznos jednog Renaulta Zoe. A ti passati btw trose toliko da je smijesno i za pricati o tome. Komfor je prica za sebe.

O tome se radi - nama malim ljudima se to nikako ne isplati. Neka gospoda izvole smisliti bolji nacin subvencioniranja (mozda na stetu nekih drugih sranja koje subvencioniraju) jer meni se to apsolutno ne isplati. Ne ocekujem od Renaulta da proizvede elektricni auto za 10 tisuca eura jer je to sa trenutnim stanjem u svijetu nemoguce. Ali onda ocekujem poteze od strane vlasti ako im je bitno da se smanji CO2 emisija...

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.3.2021 11:44 (Friday).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
Entry Point kaže...

Dakle poanta većine komentara jest bolje je napraviti ništa nego nešto. Zanimljivo za jedan "IT" forum.

Ovisi kako definiraš "ništa". Ako pod ništa misliš zaustaviti razvoj EV-a, onda to nitko ne misli.

 

Ako pod "ništa" misliš pustiti da se razvoj odvija prirodnim tokom i skladno s razvojem ostalih povezanih područja, te potaknuti razvoj prateće infrastrukture gdje i kad je to potrebno, onda je to "ništa" bolje od nekakvog ekonomski i ekološki upitnog forsiranog ubrzanog razvoja.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi privatni

a) Dok se cijene ne prilagode ništa od toga.

b) Još uvijek mi nije jasno zašto se forsiraju baterije, kad bi domet riješila elektrifikacija prometnica. Izvučeš trolu i pičiš. A di nema žice, lagano na baterije :)

 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi privatni

Da li biste prihvatili ponudu ZET-a da vas za iste novce odveze samo pola puta do posla i da ostatak morate pjeske? I da vam kazu "a gle, moramo svi skupa poraditi na ocuvanju okolisa". I to da jednako vrijedi za mladju osobu koja je puna snage i moze hodati do vrha Sljemena i neku stariju gospodju koja ima problema sa nogama ili kukovima? Tako je i ovdje - ekipa koja pliva u lovi kupuje Tesle i cudi se drugima sto voze prljave aute na benzin i plin. I kao "pa jel vama nije stalo do ocuvanja planete?"

Freak Show Inc.
 
14 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
Ajar kaže...

za ostatak svijeta me ne zanima baš (razumljivo jer, osim marketingašima, svaka je država specifična: npr. međusobno usporediti ciudad de méxico i tiranu, ili bilo koja dva grada nalikujućih razlika, je suluda svima osim prije spomenutim parazitima) no u rvackoj električni auti imaju smisla jednako kao i proglašavanje bandića svecem.

čitavo to pranje mozga s električnim vozilima još uvijek je (i stoljećima će još biti) čisti agitpropovski bulšit. započnimo od proizvodnje: zanima me usporedba cijena proizvodnje dizelaša (skupljih od benzinaca zbog ovoga i onoga - bez stvarnog ekonomskog opravdanja, jer je benzinski motor složeniji u odnosu na dizelski), benzinaca i strujaša (najjednostavniji za pošarafiti), uzevši u obzir sve faktore (plastika - što mislite, od čega se proizvodi?, metali, ogrjev, bla). kakve veze kvaliteta zraka u npr. zagrebu (pustinjski pijesak anybody?) ima s pekingom?

kad čitam sve te članke od ev-ima, ne postoji ama baš ikakvo opravdanje za njih (u odnosu na benzince ili dizelaše) osim korporacijskih sranja (prvo pokrivanje troškova pa profit: svejedno je odakle sve dok ga ima). želite reći kako je struja badava u odnosu na tekuće dinosaure, uključujući plin? dajte najte. ak vam se baca lova na prekenjavanje strujašima, be my guest. vaša lova - vaš problem. osim u tek šačici slučajeva, oni su idalje čista besmislica (infrastrukturno, cjenovno, isplativišću, bla) no svaka takva "novotarija" (koja je zapravo "staritarija") uvijek će naći kupca. ljudima je samozavaravanje uvijek bilo ispred svega (kozmetika, brakovi, crkve, demokracija ...). a to marketing i te kako zna iskoristiti. radije sam bez auta uopće nego da krvavo zarađenu lovu bacam na takvu 3,14zdariju. 

 E, ovo je dobar stav (mislit općenito, a čak se i za zadnju rečenicu slažem, jer na tržištu još uvijek ne postoji EV koji bi mi se uopće sviđao i da mi nije potpuno odbojan, premda sam totalno za EV, makar jedino kaj želim je da ja jedini na svijetu imam EV, Android mobitel i Windows PC, ali to se nikad ne bude ostvarilo).

Uglavnom, u samoj usporedbi bi svaki ICE popušio gadno i kad bi se uspoređivala sama "ekološka cijena" proizvodnje; ljudi nisu ni približno upoznati s količinom obrade i proizvodnih postupaka kroz koje prolaze dijelovi dok se ne dođe do završnog proizvoda, i doslovno sama izrada ICE motora je po tom pitanju 100 puta gora of svega ostaloga u autu zajedno.

A i sama sirovina, pisao sam već na jednoj temi, kad bi uspoređivali ICE i EV iste mase, ukupni zbir "grdih" materijala za okoliš je puno gori u ICE i još su baš ti najgrdiji najviše obrađivani, tak da...

A ovo za korporacijski bulšit se slažem, ja bih organizirao javna pogubljenja svakog pojefinca koji na bilo koji način promovira ekologiju, održivost, EV, vegeterijanstvo (i veganstvo pogotovo), zdrav život, i ostale "in" pojmove.

Samo kaj su danas svi totalni mekušci, i masovno su nam zabranili lomače i giljotine....

 

BTW, sad kad nema Mikija i Zagreb padne na 100 000 stanovnika u sljedećih 10 godina (kad se ercegovci i cigani odsele) ionak ne bude nikakvih problema sa zagađenjem zraka, i bar se bude moglo naći parkirališno mjesto između 4:30 i 16:30 unutar grada - svaka mu čast i pokoj mu duši, ali svako zlo za neko dobro 

 

Kruha i igala...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
Friday kaže...

O tome se radi - nama malim ljudima se to nikako ne isplati.

 Nijedna visoka tehnologija nije u odmah bila dostupna malim ljudima. Videorekorderi su u početku koštali preko 1000 DEM, a za 20 godina ih je imao svaki klošar.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
odjavljen
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
Visak kaže...
Friday kaže...

O tome se radi - nama malim ljudima se to nikako ne isplati.

 Nijedna visoka tehnologija nije u odmah bila dostupna malim ljudima. Videorekorderi su u početku koštali preko 1000 DEM, a za 20 godina ih je imao svaki klošar.

 

 

Ma slazem se ali ovdje se ne radi o tome da netko iz pakosti ne zeli voziti EV. Premalen im je domet za neke duze rute i premalo nude u odnosu na klaiscne aute.

Pa ja bih prvi kupio EV da ima domet od 1000km i da je solidno velik i opremljen. Pa makar i bio NESTO skuplji. Ali uzeti npr Zoe na kredit od 400 eura mjesecno (uz polog od 8000 eura) da ustedim na gorivu 100 eura? Neka, hvala.

Freak Show Inc.
12 godina
offline
Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi privatni

A što bi se dogodilo u Hrvatskoj kad bi svi privatni auti vozili na struju.

- HEP se prodaje mađarskome Elektrometnemty Dobalczaku, pregovore vodi Sanader u istom restoranu samo s maskom. Ne zbog prikrivanja nego zbog korone.
- Vlada podiže trošarine za crveni Marlboro, žestoka alkoholna pića i struju.
- Zbog sigurnosti na cestama i niske razine buke uvodi se obavezno glasno slušanje Halida Bešlića i Cece Ražnjatović tijekom kretanja vozila. Lakat kroz prozor nije obavezan ali se preporučuje.
- Ivan Vrdoljak i HNS potpisuju ugovor s njemačkim partnerom o uvozu 10.000 vjetroelektrana za dvije milijarde eura i isporuku dvadeset tisuća muške prvorođenčadi rođene od trenutka stupanja ugovora na snagu.
- Vlada uvodi mjere štednje pa spaja ministarstvo pravosuđa i financija i za ministra imenuje Rimca starijeg kao garanta za razvoj domaće industrije EV-a
- Vlada uvodi TV pretplatu na nova brojila za struju jer se na njima može pratiti program HTV-a u teoriji.
- Daimler Benz objavljuje da će prve isporuke elektro Mercedesa biti za dvije godine jer sva trenutna proizvodnja isporučuje u Imotski
- U Saboru ukradeno 10 MW struje jer su neki zastupnici punili električne kombajne i bagere svojih kumova, odgovorni čuvar državnog pancera Saucha tvrdi da ne zna ništa jer je imao elektrodisridiju, bolest neprepoznavanja stanja na brojilu.
- Krizni stožer za koronu je za svoje potrebe uvezao 40 dizel Golfova 1998 godište iz Sarajeva
- Nadbiskup i poduzetnik Mate Rimac je predstavio novu liniju invalidskih kolica koja razvijaju brzinu do 250 km/h i postižu od 0 do 100 km/h za 2,8 sekundi. Na predstavljanju je došlo do incidenta jer je testni devedesetgodišnjak umro na pola vožnje od korone, a četvero gledatelja je umrlo od hrvatskog jala.

 
13 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
MrBlc kaže...

Prastari dizelaši, proizvedeni po staroj regulativi koja je dozvoljavala veću buku su relikt prošlosti. Mislim da potezanje njih kao argumenta u usporedbi nije korektno - da od danas krene prodaja isključivo EV-a, i dalje bi imao te bučne dizelaše na cesti. Razlika u ukupnoj buci bi odgovarala razlici između buke EV-a i ICE-a proizvedenog po zadnjim standardima, niti bi ti stari, bučni postali tiši, niti bi nestali, niti oni išta govore o novim ICE-ovima.

 Današnji novi dizelaši (i benzinci, jer ni oni nisu nečujni, bez obzira što studije govorile) će za dvadeset godina biti ti bučni dizelaši. Ako ih prestanemo proizvoditi postepeno će ih biti sve manje, ako nastavimo bit će ih sve više, jer broj vozila raste.

 

Tko se ikada malo dulje vozio iza auta s lošim karikama, a da nije dimnjačar po struci, bi trebao uviđati prednosti EV. Prigovori su uglavnom 'trenutno je stanje s EV ovakvo...'.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
Visak kaže...

 Nijedna visoka tehnologija nije u odmah bila dostupna malim ljudima. Videorekorderi su u početku koštali preko 1000 DEM, a za 20 godina ih je imao svaki klošar.

Naravno, ali videorekorder se onima koji si mogu priuštiti dati 800 DEM nije subvencvionirao od TV pretplate, da bi onda oni koji su ga kupili s visoka gledali na one koji ga nemaju.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
Visak kaže...

 Današnji novi dizelaši (i benzinci, jer ni oni nisu nečujni, bez obzira što studije govorile) će za dvadeset godina biti ti bučni dizelaši. Ako ih prestanemo proizvoditi postepeno će ih biti sve manje, ako nastavimo bit će ih sve više, jer broj vozila raste.

 

Tko se ikada malo dulje vozio iza auta s lošim karikama, a da nije dimnjačar po struci, bi trebao uviđati prednosti EV. Prigovori su uglavnom 'trenutno je stanje s EV ovakvo...'.

To se lako riješi i neke države već imaju - zna se koliko se max dB smije pojačati zvuk kako automobil stari, a ako je glasniji, znači da nije adekvatno održavan, odnosno nije ispravan i ne prolazi tehnički dok ne riješiš što moraš.

 

Također, treba razlikovati buku u kabini od vanjske buke. Buka u kabini se pojačava i zbog propadanja izolacije, starenja plastika, na što ni EV nisu otporni. Na otvorenoj cesti je buka motora zanemariva u odnosu na buku guma i strujanja zraka.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
Friday kaže...

 

Ma slazem se ali ovdje se ne radi o tome da netko iz pakosti ne zeli voziti EV. Premalen im je domet za neke duze rute i premalo nude u odnosu na klaiscne aute.

Pa ja bih prvi kupio EV da ima domet od 1000km i da je solidno velik i opremljen. Pa makar i bio NESTO skuplji. Ali uzeti npr Zoe na kredit od 400 eura mjesecno (uz polog od 8000 eura) da ustedim na gorivu 100 eura? Neka, hvala.

 Pa tko te tjera da ih sada kupuješ? Ni ne proizvode se u dovoljnim količinama da bi ih svi mogli kupiti.

Radi se o razlici dva pristupa

1. Dizlo je zakon, EV neće u moju kuću to guraju zeleni debili

2. EV je potencijalno dobra stvar i kada počne zadovoljavati moje potrebe i mogućnosti preći ću na to.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
MrBlc kaže...

To se lako riješi i neke države već imaju - zna se koliko se max dB smije pojačati zvuk kako automobil stari, a ako je glasniji, znači da nije adekvatno održavan, odnosno nije ispravan i ne prolazi tehnički dok ne riješiš što moraš.

 

Također, treba razlikovati buku u kabini od vanjske buke. Buka u kabini se pojačava i zbog propadanja izolacije, starenja plastika, na što ni EV nisu otporni. Na otvorenoj cesti je buka motora zanemariva u odnosu na buku guma i strujanja zraka.

 Ne, zakon se lako donese, ali zakon ne rješava problem. I sada postoje tehnički pregledi. U praksi se takvi auti i dalje voze.  Meni je otišao lonac i trebalo mi je par dana da ulovim termin kod majstora. Za to vrijeme su moji susjedi uživali. A svaki dan nekome ode lonac.

 

Na moju priču o buci u gradu ti odgovaraš da buka na otvorenoj cesti nije veća? Super, drago mi je čuti.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
jel se može kupiti EV polovni za 3000€...toliko sam platio prvi Twingo prije 8 godina...evo 80000km do sada...150 kn kvarova

Dacia Duster je meni ljubav na prvi pogled...ustvari to je Land Rover Defender ali on mi je overkill za financije

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Evo što bi se doista dogodilo kad bi svi priva
MrBlc kaže...

Ovisi kako definiraš "ništa". Ako pod ništa misliš zaustaviti razvoj EV-a, onda to nitko ne misli.

 

Ako pod "ništa" misliš pustiti da se razvoj odvija prirodnim tokom i skladno s razvojem ostalih povezanih područja, te potaknuti razvoj prateće infrastrukture gdje i kad je to potrebno, onda je to "ništa" bolje od nekakvog ekonomski i ekološki upitnog forsiranog ubrzanog razvoja.

 Ništa, kao ništa. Dizel i benzin je najbolji, bilo kakav trud za pomak na drugu stranu je uzaludan i blesav. Brought to you by desnica.

 

Forsirani ubrzani razvoj je djelomično biznis, a djelomično jer smo se doveli do situacije da moramo spašavati vlastite guzice i guzice naše djece.

 

Svatko sa znanjem fizike osnovne škole zna da ni jedan zatvoreni sustav nema nema beskonačno dostupnih resursa. Sad resurs može biti energija, CO2 -> O2 itd. Sad kad smo sami sebe stjerali doslovno u kut i kad se pokušava nešto napraviti, nailazimo na otpor sebičnih i kratkovidnih. Upravo zbog toga što većina ne može gledati dalje od svojeg životnog vijeka i svoje guzice, ljudski rod nije civilizacijski spreman napredovati i kao takav će vrlo vjerojatno u bliskoj budućnosti pasti na niže civilizacijske razine vlastitom rukom.

 

Uporno pokušavamo sami sebe uvjeriti da mi nismo dio svoje okoline (iliti planeta), nego iznad nje. Mi smo dio ekosustava kao i svaka druga životinja, i kojeg uporno i uporno uništavamo.

 

Ne kažem da je nagli prelazak na EV jedini put i krajnje rješenje. Ali isto tako prelazak je prvi korak u rješavanju ostalih problema.

 

Ali za to sve treba imati neku svijest, obrazovanje i pogled u budućnost. Nama je krajnji cilj kupiti izraubanu golf sedmicu 1.6 TDI iz Njemačke, stavit auspuhe i kurčiti se po selu.  Ova naša mala jadna izmučena zemlja je idealni otpad za otpisanu kramu sa zapada.

Nadglednik dina
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice