Fina omogućila slanje i primanje novca putem broja

poruka: 12
|
čitano: 4.999
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Fina omogućila slanje i primanje novca putem broja".
15 godina
offline
Fina omogućila slanje i primanje novca putem broja

Uf, uhljebi se guraju u fintech baru. Kao i prava uhljebska aplikacija korištenje treba zakomplicirati maksimalno moguće:

"Kako bi to bilo moguće, potrebno je upisati se u registar kod Fine, dati svoje kontakt podatke koji će se povezati s IBAN-om....."

"Prijava na uslugu Frendi za korisnike je besplatna. Moguće ju je izvršiti na njihovom webu, kao i u nekoj od poslovnica. U slučaju da se prijava radi online, potrebno se autentificirati putem usluge FINA Autentikator, unutar Finine mobilne aplikacije mFina."

 

Znači da bi koristio aplikaciju trebam otiči u polovnicu FINE ili se autentificirati aplikacijom FINA Autentikator kojeg nemam. Da bi aktivirao FINA autentikator moram ispuniti PDF i dostaviti im online a potrebno je potpisati najmanje naprednim elektroničkim potpisom koji se temelji na kvalificiranom certifikatu.

 

I sve to za korištenje aplikacije kojih na našem tržištu ima več nekoliko.

 

 

 
27 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Re: Fina omogućila slanje i primanje novca putem b

Ne zaboravi 25 kn državnih biljega, sliku 42 x 61 mm (Dva komada), potvrdu o uplati 2,00 kn upravne pristojbe s pečatom, potvrdu poslodavca, ugovor o radu (na neodređeno), 3 zadnje platne liste (dva primjerka), sanitarnu knjižicu, liječničko uvjerenje kao i potvrdu o nekažnjavanju te izvadak iz matične knjige rođenih.

Nakon registracije, šifra za aktivaciju usluge će vam stići brzojavom u roku 3 - 66 (radnih) dana, a šifra je valjana 48 sati nakon slanja. U slučaju da vam šifra istekne, možete novu zatražiti osobno u poslovnicama FINA-a ili Hrvatske Pošte uz predočenje putovnice, ne starije od 2 (dva) mjeseca od izdavanja.

U slučaju smrtnog slučaja, unesrećeni se treba što prije osobno javiti za poništenje računa i povrat sredstava s računa uz predočenje smrtnog lista, ovjerenog kod javnog bilježnika i 20kn državnih biljega te potvrdu o uplati 2,00 kn upravne pristojbe na račun državnog proračuna.

10 godina
offline
Fina omogućila slanje i primanje novca putem broja

Znači uhvatila ih panika. Žele da potpuno prate sve vaše transakcje da vas mogu u suradnji sa političarima još više zajebavat.

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Fina omogućila slanje i primanje novca putem broja

2008. god. jedna od korsinijih inovacija iz Ugande za stanovnike Afričkih zemalja obzirom da ih dosta nema pristup bankama

2021. god. trend iz fine

Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep.
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Fina omogućila slanje i primanje novca putem broja

Ok, nakon svih normalnih brzih prijenosa, sad bi trebao se ici registrirati u fini za nesto sto se kod drugih rjesava prilikom registracije u autentifikacije ahahahahahaah 🤣🤣🤣🤣🤣

 
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Fina omogućila slanje i primanje novca putem b
A kako su oni (mislim, FINA) agencija koja se ne bavi ničim doli kompliciranjem (tzv. hadezenjiranjem), očekujem da država na sebe preuzme prisilu nutkanja kako bi korištenje baš ove aplikacije bilo dobrovoljno obvezno u poslovne (i privatne) svrhe.
Pis on ju :P
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.3.2021 23:14 (Antiseptik).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Fina omogućila slanje i primanje novca putem broja

Na stranu uobicajeni cinizam kad su u pitanju drzavni organi, ja ovo vidim kao napredak. Naravno, trenutni oblik usluge ce koristiti malo ljudi, no starijem stanovnistvu bi moglo biti pristupacno.

Pozitivu vidim u cinjenici da je ovime blize sustav gdje su osnovne usluge poput bankarstva direktno povezane s identitetom osobe (oib/osobna). Da se recimo svugdje u drzavi moze placati/dizati gotovina osobnom iskaznicom ili podesenim mobilnim uredjajem s nfc-om koji podrzava naprednije biometrijske metode (jos treba razraditi sigurnosne implikacije oko dvo-faktorske autentifikacije). Trazenje osobe po imenu/prezimenu/oibu i uplata na racun. (takodjer potrebno razraditi probleme s privatnosti, koji dio informacije je javan i kako se njemu moze pristupiti)

Ali da, idemo negdje, drzava koliko god da je spora nam se ipak krece!

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Fina omogućila slanje i primanje novca putem broja

Ne sviđa mi se ta ideja. Ne treba miješati kruške i jabuke.

Broj računa je za plaćanje nikako broj mobitela ili bilo što drugo što je relativno lako promjenjivo.

U čijem je ovo interesu? Brže korištenje možda, jel znate brojeve mobitela napamet, ista stvar je i s brojevima računa (jednom moraš upisati i snimiš za sljedeći put)?

 

Meni bi bila bolja fora da sve banke imaju standardni format tj. protokol s kojim pošalješ QR kod (može biti kriptiran certifikatom Fine) koji možeš dijeliti bilo kako, a druga strana koja ga otvori može birati s kojom mobilnom app bankarstva želi otvoriti. Nakon toga skeniranja forma za plaćanje bude popunjena i samo provjeriš te autoriziraš plaćanje i gotovo. To je kontra ideja ove trenutne spomenute u članku ... ne trebam znati niti broj mobitela, niti broj računa samo iznos i broj na koji treba taj iznos uplatiti. Ovo bi se moglo koristiti i za web plaćanja (ne treba ti nikakve pay gateway barem u istoj državi ili još bolje unutar EU, nema nikakvih naknada osim od transakcije vlastite banke, vjerojatno je i sigurnije plaćanje, nego preko interneta). 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.3.2021 4:30 (LIFO).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Fina omogućila slanje i primanje novca putem broja

Mozda je bolje pitanje koliko para je ulozenu u razvoj ovoga i koji su to odabrani "sretnici" koji su dobili taj zadatak

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
 
1 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Fina omogućila slanje i primanje novca putem b
glava11 kaže...

2008. god. jedna od korsinijih inovacija iz Ugande za stanovnike Afričkih zemalja obzirom da ih dosta nema pristup bankama

2021. god. trend iz fine

 trend iz FINE ipak traži bankovni račun, vezu na Internet, smartphone. Sve što civilizirani europejac ima. A ne ko ovi divljaci iz afrike. 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.3.2021 9:12 (ccc2002).
13 godina
offline
Fina omogućila slanje i primanje novca putem broja
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Fina omogućila slanje i primanje novca putem b
Pa da me lakše ovrše.. ne hvala. Jednom su me ovršili i tad sam zaronio u sivu zonu, ne izranjam iz nje dok se država ne prestane baviti lihvarenjem 😉 dakle Revolut i slični zaštićeni stealth sustavi do daljnjega 🤣
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice