Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

poruka: 48
|
čitano: 10.477
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona".
16 godina
odjavljen
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Nemon kaže...

 
Jebiga stari, doslovno si propustio gradivo fizike 7 i 8 razred. Znaci budalastina ili ne, ali ti i ja zivimo na planeti Zemlji, tj njezinoj povrsini, gdje vrijeme ima drugaciju brzinu nego predmet koji se nalazi u orbiti, recimo 1000+ kilometara.

Zapravo jos ludje je da ti glava zapravo starija nego tvoje noge. 

https://www.nist.gov/news-events/news/2010/09/nist-clock-experiment-demonstrates-your-head-older-your-feet

 

Isao sam na natjecanja iz fizike, nisam nista propustio

 

Samo sam rekao da mi ne pase to objasnjenje. Nekako mi je previse in medias res. Kao da su si mislili "ma OK, to cemo razraditi kasnije".

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon

https://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/team.html

 

kad pročitam ovo, malo mi bude smiješno

 

a da ne velim kako je ovo neka prastara stranica

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.3.2021 1:00 (Del_Boy97).
14 godina
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Friday kaže...
Nemon kaže...

 
Jebiga stari, doslovno si propustio gradivo fizike 7 i 8 razred. Znaci budalastina ili ne, ali ti i ja zivimo na planeti Zemlji, tj njezinoj povrsini, gdje vrijeme ima drugaciju brzinu nego predmet koji se nalazi u orbiti, recimo 1000+ kilometara.

Zapravo jos ludje je da ti glava zapravo starija nego tvoje noge. 

https://www.nist.gov/news-events/news/2010/09/nist-clock-experiment-demonstrates-your-head-older-your-feet

 

Isao sam na natjecanja iz fizike, nisam nista propustio

 

Samo sam rekao da mi ne pase to objasnjenje. Nekako mi je previse in medias res. Kao da su si mislili "ma OK, to cemo razraditi kasnije".

 
Isao sam i ja pa kaj? Jel to zvuci kao referenca da smijes prozivati nesto "budalastinom"?

Meni uopce ne zvuci kao "zesca budalastina" - ima na desetke stvari u fizici koje mi puno vise "mind fuck" nego "warp bubble" za koji totalno mogu zamisliti kao sustav u koji stavis energiju (pa makar to bila i egzoticna tvar koja mozda uopce ne postoji, ali je koristimo rasprave radi) i dobijes "something in return".

Ponavljam, mi isto zivimo u gravitacijskom polju gdje nista nije isto, tj sa kvadratom udaljenosti gravitacijski utjecaj je sve manji i manji, i vrijeme doslovno ne tece istom brzinom ali bez obzira na to, zivimo i postojimo. 

Da je netko prije 100 godina tvrdio da vrijeme na vrhu planine tece brze nego na razini mora, poslali bi ga u ludnicu, ali evo tebe danas prozivas i seres bezveze.

Ako si frajer, napisi konkretno zasto je to debilno. Talk is cheap. Sapere aude.


16 godina
odjavljen
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Nemon kaže...

Ako si frajer, napisi konkretno zasto je to debilno. Talk is cheap. Sapere aude.


 

Ako sam frajer? Sta smo se vratili u srednju skolu jbt?

Ja napisem da mi se ne svidja kako objanjenje pocinje (i jebeno citiram dio koji mi se ne svidja) a ti hoces da napisem konkretno??? Pa jel ima konkretnije od toga?

Freak Show Inc.
11 godina
offline
Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

"Prema novom radu, za stvaranje warp pogona ne bi trebala negativna energija, već izuzetno snažno gravitacijsko polje"
"Još jedno zanimljivo otkriće nove studije je da bi manje energije trebalo za ubrzavanje letjelice kada bi ona imala oblik kovanice ili tanjura koji leti plosnatom stranom prema naprijed"

drugim rijecima Bob Lazar je bio u pravu..

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon

Mi točno znamo što je gravitacija. To je nešto što ne postoji.

 

Gravitaciju su, kao silu, u fiziku uveli fizičari 17. stoljeća (Newton je samo udario pečat na teoriju), a onda je u 20. Einstein pokazao da to nije baš tako. To što mi i dalje baratamo s njom, a ne sa zakrivljenim prostorvremenom, je samo zato što je to puno jednostavije, a za veliku većinu stvari je dovoljno precizno.

 

Međutim da ni OTR nije baš skroz u pravu kaže nam kvatna fizika, za koju isto nismo baš sigurni da je tako, jer se ne slaže s OTR, a priroda je samo jedna pa ne mogu biti dvije teorije. Ali što da se radi, zasad nema boljeg, a ove dvije dobro služe za većinu stvari.

 

Ali kako ljudi prije Galileja nisu znali za gravitacijsku silu, a Newton nije imao pojma o relativističkim efektima, tako ni mi ne znamo kako to sve zapravo funkcionira, ali valjda će mo jednog dana saznati. Do tad će se OTR i kvantna fizika morati međusobno trpjeti.

 

Međutim, vidi vraga, kad pomirimo OTR i kvantnu fiziku to će mo vjerovatno nazvati opća teorija kvantne gravitacije. I tako se gravitacija nikako ne da istjerat iz fizike. Ali Newton i društovo su to i zaslužili. 

42
11 godina
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Nemon kaže...
Da je netko prije 100 godina tvrdio da vrijeme na vrhu planine tece brze nego na razini mora, poslali bi ga u ludnicu, ali evo tebe danas prozivas i seres bezveze. Ako si frajer, napisi konkretno zasto je to debilno. Talk is cheap. Sapere aude.



 Djeco smirite se

5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Drago kaže...
Renesis kaže...

 

 

Doslovno na ovom istom kanalu koji ste linkali u clanku imate i video koji objasnjava zasto opca teorija nije potpuna i da dosta toga fali.

 

 

I bas zato se treba svadat s opcom teorijom, jer premda moze objasniti gravitacijske lece, u drugim scenarijima koji postoje u prirodi se pak potpuno raspada.

 

 

Doslovce u ovom istom tredu koji komentiraš nekoliko postova iznad smo eksplicitno to isto rekli - da se OTR i kvantna fizika međusobno ne slažu (i ti sad otkrivaš toplu vodu i daješ link na video koji to isto kaže):

 

"Pa opća teorija relativnosti objašnjava gravitaciju kao geometrijsku posljedicu svijanja prostorvremena oko materije i energije u tom prostorvremenu. Ne znam što bi trebalo značiti ovo da se ni dan danas ne zna što je gravitacija i koji je njen izvor. Gravitacija je privlačenje mase ili energije u prostoru (svjetlost, odnosno fotoni). Dakle, znamo što je gravitacija.
Što je izvor, imamo dvije teorije.

Po općoj teoriji za to je zaslužna sama geometrija prostorvremena, po kvantnoj fizici postoje nositelji gravitacijske sile, gravitoni, odnosno kvantno polje.
M-teorija ili teorija struna pokušala je objediniti to uvodeći novu paradigmu, ali čini se da dalje od interno konzistentnih matematičkih modela nema potvrde ni načina da se u stvarnom svijetu potvrde teorije koje proizlaze iz ove teorije (zbog čega sve više gubi na značaju).

Opća teorija jako dobro opisuje gravitaciju i objašnjava izvor, empirijski dokazano, a problem je u nekompatibilnosti s kvantnom fizikom, koja također daje također daje dobra predviđanja (u  svojoj domeni koja se ne bavi gravitacijom), potvrđena u pokusima i praksi višestruko."


(https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/fizicari-rijesili-matematicke-zamke-warp-pogona/281238.aspx?page=0&jumpto=6327168&sort=asc&view=flat)

Problem je šta iz toga ne slijedi da "ne znamo što je gravitacija niti ne znamo odakle dolazi".

Kao što u videu koji si stavio Sabine lijepo više puta kaže - OTR je empirijski potvrđena, kao i njena predviđanja. Problem je u neslaganju s kvantnom fizikom pa po tome znamo da "nešto" nije u redu, a ne da ne znamo što je gravitacija i odakle dolazi.

 ako si bas zapeo u detalje teorije relativnosti

onda shvati da po njoj gravitacija nije posljedica krivljenja prostor vremena vec posljedica vremenske dilatacije u prostoru

7 godina
online
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Friday kaže...
Nemon kaže...

Ako si frajer, napisi konkretno zasto je to debilno. Talk is cheap. Sapere aude.

Ako sam frajer? Sta smo se vratili u srednju skolu jbt?

 Dobro znate da ovo možete riješiti samo na jedan način: kokanje za pokemon karte .

šesti ce, najbolji je!!!!

 

Kruha i igala...
5 godina
neaktivan
offline
Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

problem je sto je higgsovo polje dokazano otkricem bozona koji po teoriji mora biti u interakciji sa gravitonom i to je empirijski dokaz gravitonu

to je razlog prestanka rada cerna i njegove nadogradnje jer zele proizvesti crnu rupu i time dobiti jos jedan empirijski dokaz gravitonu

a onda einstenovo krivljenje odlazi u povijest krivljenja ljudske pameti jer to onda znaci da graviton i kvarkovi, elektron su u (metricki zamisljenom) iskrivljenom djelovanju po metrici vremenske dilatacije

znaci ne krivi se nista u svemiru i gravitacija je sila

 

graviton

 

Najslabija, ali ipak najizrazitija, od 4 temeljne sile prirode je gravitacija. No, ipak standardni model je još uvijek ne može objasniti na zadovoljavajući način. Gravitacija predstavlja jedan od najvećih neriješenih problema u fizici

 

ja ne znam u kojim skolama ste vi crpili znanja da toliko razumijete gravitaciju.... da je toliko jednostavna posljedica krivljenja prostorvremena

primjetite da u linku pise ono sto sam jucer pisao, kako je Einstein cijeli zivot posvetio trazeci nacin da gravitaciju objasni kao elektromagnetnu silu:

 

U novije doba također se mnogo radi na takozvanoj unificiranoj teoriji polja, kojoj je i Einstein posvetio dugi niz godina istraživanja. Ta teorija trebala bi istim jednadžbama obuhvatiti i gravitacijsko i elektromagnetsko polje

jer na kraju krajeva, nuklearne sile su elektromagnetna sila, sve je elektromagnetno osim jos tog misterija od gravitacije

zivio ludjak Tesla, i eter se dokazalo da postoji i ime mu je higgsovo polje. samo za razliku od starog (ne teslinog) etera, nije svjetlovodan

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.3.2021 10:21 (sks78).
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
fer-de-lance kaže...

 Dobro znate da ovo možete riješiti samo na jedan način: kokanje za pokemon karte .

šesti ce, najbolji je!!!!

 

 

Ja sam mislio da moramo ukrstiti sablje - dick fight

Freak Show Inc.
7 godina
online
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon

Slobodno, samo nas ostale nemojte "počastiti" tom informacijom 

(za početak vam je najbolje duplo nizozemsko kormilo , da se priviknete...)

 

Kruha i igala...
11 godina
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
sks78 kaže...

problem je sto je higgsovo polje dokazano otkricem bozona koji po teoriji mora biti u interakciji sa gravitonom i to je empirijski dokaz gravitonu

to je razlog prestanka rada cerna i njegove nadogradnje jer zele proizvesti crnu rupu i time dobiti jos jedan empirijski dokaz gravitonu

a onda einstenovo krivljenje odlazi u povijest krivljenja ljudske pameti jer to onda znaci da graviton i kvarkovi, elektron su u (metricki zamisljenom) iskrivljenom djelovanju po metrici vremenske dilatacije

znaci ne krivi se nista u svemiru i gravitacija je sila

 

graviton

 

Najslabija, ali ipak najizrazitija, od 4 temeljne sile prirode je gravitacija. No, ipak standardni model je još uvijek ne može objasniti na zadovoljavajući način. Gravitacija predstavlja jedan od najvećih neriješenih problema u fizici

 

ja ne znam u kojim skolama ste vi crpili znanja da toliko razumijete gravitaciju.... da je toliko jednostavna posljedica krivljenja prostorvremena

primjetite da u linku pise ono sto sam jucer pisao, kako je Einstein cijeli zivot posvetio trazeci nacin da gravitaciju objasni kao elektromagnetnu silu:

 

U novije doba također se mnogo radi na takozvanoj unificiranoj teoriji polja, kojoj je i Einstein posvetio dugi niz godina istraživanja. Ta teorija trebala bi istim jednadžbama obuhvatiti i gravitacijsko i elektromagnetsko polje

jer na kraju krajeva, nuklearne sile su elektromagnetna sila, sve je elektromagnetno osim jos tog misterija od gravitacije

zivio ludjak Tesla, i eter se dokazalo da postoji i ime mu je higgsovo polje. samo za razliku od starog (ne teslinog) etera, nije svjetlovodan

Pa što odmah ne kažeš da ne voliš Einsteina, a obožavaš Teslu, pa bi sve bilo jasnije.

 

 

p.s.

 

E da, nije ovo sjednica CK SKJ ili srpskog parlamenta pa da treba netko živjeti. Usklik "živio" možda nešto znači u popolizmu, ali u znanosti nije nikakav argument.  

42
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.3.2021 17:19 (markoBT).
11 godina
offline
Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

nitko ne komentira cinjenicu da je ono cemu su se smijali "ludom" Bobu Lazaru prije 30 i nesto godina sada pokazuje kao istina ....

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
U znanosti nema svetih krava. Temeljni princip znanosti je propitivanje. Nema dogme, nema apsolutne istine. Sve je podložno testiranju.
Mnoštvo hipoteza i teorija vodi napretku. Mnoge se odbacuju, zamjenjuju ih nove.
Je li ova teorija ispravna? Ne znam. Znanost će pokazati. Samo malo strpljenja. 😀
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
markoBT kaže...

Pa što odmah ne kažeš da ne voliš Einsteina, a obožavaš Teslu, pa bi sve bilo jasnije.

 

 

p.s.

 

E da, nije ovo sjednica CK SKJ ili srpskog parlamenta pa da treba netko živjeti. Usklik "živio" možda nešto znači u popolizmu, ali u znanosti nije nikakav argument.  

 uh uh

da ne volim einsteina

za mene jedan od najvecih znanstvenika

naprosto se divim njegovoj specijalnoj teoriji relativnosti koliko je carobna

 

p.s

samo mu ne pripisujem nesto sto ga ne slijedi - objasnjenje gravitacije

on se gravitacijom bavio samo iz jednog razloga - zato jer se stara newtonova teorija nije uklapala u njegovu specijalnu relativnost, i sve sto je napravio jest to da je uveo nove gravitacijske jednadjbe po kojima se ona slaze sa specijalnom teorijom i nazvao to opca teorija relativnosti. uopce nije objasnio gravitaciju na fundamentalnom nivou. i nemam nista protiv njegove teorije gravitacije, dapace pokazala se tocnijom od newtonove

ali me zanima sto je gravitacija a to einstein nije znao onda i niko ne zna danas. u opcoj teoriji einstein je samo pokazao da se na gravitaciju moze gledati kao na (necu reci posljedicu) nepoznato svojstvo vremenske dilatacije

ali cinilo se njemu tada, cini se i danas vecini da je gravitacija jedan oblik elektromagnetne sile kao sto su to i nuklearne sile

i tome tezi teorija struna i teorija polja, da gravitaciju objasni elektromagnetnom silom i ujedini sve u elektromagnetan fundament, takozvano veliko ujedinjenje

a sto se tice tesle, tesla je to i govorio pa su ga ismijavali... a danas znanost trazi nacin da se slozi s teslom jer je ocito - svemir je eter ali ne svjetlovodan kako se prije smatralo

ali danas se teorija relativnosti malo bolje razumije nego onda, mnogi su je nakon einsteina doradili i otkrili njena svojstva, kao npr putovanje brzinom svjetlosti

velika je zabluda da nista ne moze putovati brze od svjetlosti, teorija relativnosti dopusta te brzine cak i stvarima koje imaju masu

jedini je uvijet da te stvari nikad nisu putovale ispod svjetlosne brzine. 

znaci ako je nesta samo jednom putovalo ispod brzine c, ono ne moze ubrzati do c jer se je upisalo u higgsovo polje (eter). ako je nesta pa kolku god masu imalo putovalo jednako c ili vecom brzinom, putovat ce i dalje. i na tome su ismijavali teslu kad je rekao da stvari mogu putovati brze od c

tesla se nije bavio teorijom ali je intuitivno razumio stvari koje mi tek danas pokusavamo shvatit

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.3.2021 23:22 (sks78).
15 godina
offline
Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

Super,volim dobar sf.

Realnost je da smo mi kao ljudska vrsta daleko od spremnosti da krenemo na međuzvjezdana putovanja,ne mislim samo tehnološki več umno.

Kaj,da nađemo novu planetu i poubijamo se oko resursa usput ubijajuči i planetu?

"Primitivnim vrstama" nije mjesto u galaktičkoj civilizaciji. :)

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
sks78 kaže...
markoBT kaže...

Pa što odmah ne kažeš da ne voliš Einsteina, a obožavaš Teslu, pa bi sve bilo jasnije.

 

 

p.s.

 

E da, nije ovo sjednica CK SKJ ili srpskog parlamenta pa da treba netko živjeti. Usklik "živio" možda nešto znači u popolizmu, ali u znanosti nije nikakav argument.  

 uh uh

da ne volim einsteina

za mene jedan od najvecih znanstvenika

naprosto se divim njegovoj specijalnoj teoriji relativnosti koliko je carobna

 

p.s

samo mu ne pripisujem nesto sto ga ne slijedi - objasnjenje gravitacije

on se gravitacijom bavio samo iz jednog razloga - zato jer se stara newtonova teorija nije uklapala u njegovu specijalnu relativnost, i sve sto je napravio jest to da je uveo nove gravitacijske jednadjbe po kojima se ona slaze sa specijalnom teorijom i nazvao to opca teorija relativnosti. uopce nije objasnio gravitaciju na fundamentalnom nivou. i nemam nista protiv njegove teorije gravitacije, dapace pokazala se tocnijom od newtonove

ali me zanima sto je gravitacija a to einstein nije znao onda i niko ne zna danas. u opcoj teoriji einstein je samo pokazao da se na gravitaciju moze gledati kao na (necu reci posljedicu) nepoznato svojstvo vremenske dilatacije

ali cinilo se njemu tada, cini se i danas vecini da je gravitacija jedan oblik elektromagnetne sile kao sto su to i nuklearne sile

i tome tezi teorija struna i teorija polja, da gravitaciju objasni elektromagnetnom silom i ujedini sve u elektromagnetan fundament, takozvano veliko ujedinjenje

a sto se tice tesle, tesla je to i govorio pa su ga ismijavali... a danas znanost trazi nacin da se slozi s teslom jer je ocito - svemir je eter ali ne svjetlovodan kako se prije smatralo

ali danas se teorija relativnosti malo bolje razumije nego onda, mnogi su je nakon einsteina doradili i otkrili njena svojstva, kao npr putovanje brzinom svjetlosti

velika je zabluda da nista ne moze putovati brze od svjetlosti, teorija relativnosti dopusta te brzine cak i stvarima koje imaju masu

jedini je uvijet da te stvari nikad nisu putovale ispod svjetlosne brzine. 

znaci ako je nesta samo jednom putovalo ispod brzine c, ono ne moze ubrzati do c jer se je upisalo u higgsovo polje (eter). ako je nesta pa kolku god masu imalo putovalo jednako c ili vecom brzinom, putovat ce i dalje. i na tome su ismijavali teslu kad je rekao da stvari mogu putovati brze od c

tesla se nije bavio teorijom ali je intuitivno razumio stvari koje mi tek danas pokusavamo shvatit

 

Dobro. Živio Tesla, Marx i Engels. 

42
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice