Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?

poruka: 66
|
čitano: 22.603
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?".
13 godina
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?

Gdje? Doma.

Moj PC  
11 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
Mad Ant kaže...

Gdje? Doma.

 Ozbiljne firme još uvijek gledaju diplomu, a tako će vjerojatno i ostati.

 

E pa sad ako hoćeš kokošarit...

16 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?

Strucni studij i onda na Breganu.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.5.2018 8:31 (nixass).
15 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
Aldo kaže...
Mad Ant kaže...

Gdje? Doma.

 Ozbiljne firme još uvijek gledaju diplomu, a tako će vjerojatno i ostati.

 

E pa sad ako hoćeš kokošarit...

Da, ostat će tako vjerojatno na ovom našem nesretnom bunjištu. Barem među preživjelim mastodontima koji su organizacijski još u socijalizmu, državnim tvrtkama i u svemu što ima veze s državnom upravom. Ozbiljne firme naprave pošteni interview i traže da im pokažeš projekte. Diploma danas ne jamči čak ni elementarnu pismenost.

Deckard
13 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
Vise nas radi bez diplome, tj. strucnih certifikata. Dosta i sa samo odslusanim predavanjima. Nazalost ni para ni vremena, a ni kvalitete predavanja...
Moj PC  
7 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
Mad Ant kaže...

Gdje? Doma.

 pogotovo it, nema ti kruha na ffaksu, ti kući uči programiranje, dizajn itd. i znat ćeš i onda na posao, ovo je gubljenje vremena a i para 

CAUSE BABY I COULD BUILD A CASTLE OUT OF ALL THE BRICKS THEY THREW AT ME
14 godina
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?

Zanimljivo kako se mišljenje o faksevima promijenilo kroz ovih 7 godina od kad sam upisao (i odustao) faks.

I moje je mišljenje da je to OGROMAN gubitak novaca i pogotovo vremena.

Nitko o tome ne razmišlja prije upisivanja faks, kolko ti vremena, energije, živaca, zdravlja i para uložiš, nitko.

HTC Hero-iP 3GS-Nexus S-N7-Htc 8S-iP4-Galaxy S2-Sensation-Lumia 625-N8-Dell Venue 8-Z1C-M2 Note-M8-Z1C-BB 9900-Z1C-L630-Xperia E-OPO-HOX-N5-Nokia 6120-Nokia 5310-N5-iP4S-iP5S-S5-HTC10
Moj PC  
3 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
Aldo kaže...
Mad Ant kaže...

Gdje? Doma.

 Ozbiljne firme još uvijek gledaju diplomu, a tako će vjerojatno i ostati.

 

E pa sad ako hoćeš kokošarit...

 

Sasvim suprotno.  

Prije 10 godina je bilo tako. Danas je kontra. 

Nitko nece omalozavati diplomu, ona je uvijek plus... ali ak demonstriras znanje, nikakva diploma ti ne treba.

I to vrijedi za HW i SW strucnjake. 

 

BTW ako danas hoces naucit nekaj efikasno? Odes na Udemy.com

14 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
EZY-E kaže...

Zanimljivo kako se mišljenje o faksevima promijenilo kroz ovih 7 godina od kad sam upisao (i odustao) faks.

I moje je mišljenje da je to OGROMAN gubitak novaca i pogotovo vremena.

Nitko o tome ne razmišlja prije upisivanja faks, kolko ti vremena, energije, živaca, zdravlja i para uložiš, nitko.

 Zanimljivo. Ja recimo imam malo drukcije misljenje.

Ja nisam zavrsio faks, tj jesam ali ne informaticki, a radim kao programer, i voditelj razvoja zadnjih 15 godina. Pocinjem primjecivati da mi neka znanja i neka sirina ipak nedostaje, sta ekipa koja dolazi sa fakseva ima. Ja naravno jako i vise cijenim samostalno ucenje, i konkretno znanje, no ima i u faksevima nesto. 

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
6 godina
protjeran
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?

FOI hitno treba promjenit naziv fakulteta u "Fakultet neorganizacije i matematike"

 
6 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
neampojma kaže...

FOI hitno treba promjenit naziv fakulteta u "Fakultet neorganizacije i matematike"

 Šta, rušila te ministrica na OPM-u? 

-
7 godina
protjeran
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
CalvinRi kaže...
EZY-E kaže...

Zanimljivo kako se mišljenje o faksevima promijenilo kroz ovih 7 godina od kad sam upisao (i odustao) faks.

I moje je mišljenje da je to OGROMAN gubitak novaca i pogotovo vremena.

Nitko o tome ne razmišlja prije upisivanja faks, kolko ti vremena, energije, živaca, zdravlja i para uložiš, nitko.

 Zanimljivo. Ja recimo imam malo drukcije misljenje.

Ja nisam zavrsio faks, tj jesam ali ne informaticki, a radim kao programer, i voditelj razvoja zadnjih 15 godina. Pocinjem primjecivati da mi neka znanja i neka sirina ipak nedostaje, sta ekipa koja dolazi sa fakseva ima. Ja naravno jako i vise cijenim samostalno ucenje, i konkretno znanje, no ima i u faksevima nesto. 

 Pa da, metodologije pripreme za projekt, vodjenje projekta i sl. je nesto sto obicno ne bi ucio sam kuci.

14 godina
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?

Nakon državne mature počinje pravi život – pred mladog čovjeka postavlja se prvo životno pitanje – a što sad? Ako ste odlučili da je to kraj školovanja, poštujemo vaš izbor, no ipak, savjetujemo vam da nastavite dalje i upišete studij koji će (vam pružiti dodatna znanja i vještine u onome što volite!) nama omogućiti da zaradimo sebi plaću i beneficije!

 

There fixed :)

 

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
The Unforgiven kaže...
neampojma kaže...

FOI hitno treba promjenit naziv fakulteta u "Fakultet neorganizacije i matematike"

 Šta, rušila te ministrica na OPM-u? 

 Nije stigla,odustao sam na 7.roku haha,a knjigu mogu napisat šta se sve može dogoditi na upisu novog semestra,tako da riječ "organizacija" nema veze s tim faksom

8 godina
online
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
neampojma kaže...
The Unforgiven kaže...
neampojma kaže...

FOI hitno treba promjenit naziv fakulteta u "Fakultet neorganizacije i matematike"

 Šta, rušila te ministrica na OPM-u? 

 Nije stigla,odustao sam na 7.roku haha,a knjigu mogu napisat šta se sve može dogoditi na upisu novog semestra,tako da riječ "organizacija" nema veze s tim faksom

 Istina, fax je bio teska neorganizacija kad sam ja studirao '09-'14. Svakakve gluposti su izmisljali, backdateali obavijesti, lagali..... I onda kad je OPM upisalo 7 od 320 studenata, za sljedecu generaciju i sve poslije OPM obvezan Ali Blaza je uvijek bila korektna, Horvat je pe*er!!!

6 godina
protjeran
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
aleng3 kaže...
neampojma kaže...
The Unforgiven kaže...
neampojma kaže...

FOI hitno treba promjenit naziv fakulteta u "Fakultet neorganizacije i matematike"

 Šta, rušila te ministrica na OPM-u? 

 Nije stigla,odustao sam na 7.roku haha,a knjigu mogu napisat šta se sve može dogoditi na upisu novog semestra,tako da riječ "organizacija" nema veze s tim faksom

 Istina, fax je bio teska neorganizacija kad sam ja studirao '09-'14. Svakakve gluposti su izmisljali, backdateali obavijesti, lagali..... I onda kad je OPM upisalo 7 od 320 studenata, za sljedecu generaciju i sve poslije OPM obvezan Ali Blaza je uvijek bila korektna, Horvat je pe*er!!!

 Ma nije se ništa promjenilo i nikog ne boli kurac. Horvat dobro objasni,al je teško smeće kad ispravlja kolokvije i dobiješ tumor na mozgu kad ga slušaš. A Blaža računa prolaznost na uzorku 2 godine,jednom je izjavila da je prolaznost 80% na OPM-u,a nas 95 ponavljača te godine  xD

15 godina
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?

Realno Coursera je bolja nego bilo koja visa skola u HRV za softverski inzinjering (ne i Computer Science, ali to nude samo FER i PMF tako i tako).

 
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
neampojma kaže...
aleng3 kaže...
neampojma kaže...
The Unforgiven kaže...
neampojma kaže...

FOI hitno treba promjenit naziv fakulteta u "Fakultet neorganizacije i matematike"

 Šta, rušila te ministrica na OPM-u? 

 Nije stigla,odustao sam na 7.roku haha,a knjigu mogu napisat šta se sve može dogoditi na upisu novog semestra,tako da riječ "organizacija" nema veze s tim faksom

 Istina, fax je bio teska neorganizacija kad sam ja studirao '09-'14. Svakakve gluposti su izmisljali, backdateali obavijesti, lagali..... I onda kad je OPM upisalo 7 od 320 studenata, za sljedecu generaciju i sve poslije OPM obvezan Ali Blaza je uvijek bila korektna, Horvat je pe*er!!!

 Ma nije se ništa promjenilo i nikog ne boli kurac. Horvat dobro objasni,al je teško smeće kad ispravlja kolokvije i dobiješ tumor na mozgu kad ga slušaš. A Blaža računa prolaznost na uzorku 2 godine,jednom je izjavila da je prolaznost 80% na OPM-u,a nas 95 ponavljača te godine  xD

 Mi smo svi morali upisati u OPM ako smo htjeli na diplomski i onda nam uvalili Odabrane strukture s teorijom grafova (koja je po meni FULL laksa od OPM-a) obavezno svima na diplomskom bez obzira na smjer. Jos danas imam nocne more od vektora i Žugeca kako na tri prsta jedne ruke objasnjava okomiti polozaj vektora i 3D prostoru . OPM prolaznost prvi put je bila mozda 13%. Doslovno SVI koje sam znao su ponavljali OPM u 6. semestru gdje je prolaznost skocila na tih famoznih 80% .

Ali sve u svemu, nije FOI los faks. Ja sam posao nasao u roku 2 mjeseca od diplome. Projekti, projekti i projekti i to mi se svidjalo. Ubacis koji zuti ili zeleni kolegij da malo odmoris pa nastavljas s pink, plavim i bijelim. Uuuuuuuu sad sam se sjetio OS1 kod Goluba E to je primjer *ebene neorganizacije kolegija gdje profesora boli *urac.

15 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?

aleng3 U mojoj generaciji (2011-2016) golub je predavao samo na OS1 i to je preuzeo Magdalenić, svi njegovi predmeti su mi genijalni.

Što se tiče OPM-a, pošto se bavim razvojem igara čak bi mi puno značilo da je bilo više takvih predmeta ali sa nekom konkretnom primjenom, džaba mi sva ta teorija xD

 

A što se tiče zapošljenja i faksa, u mojoj generaciji sve koje znam su našli već posao prije nego su završili diplomski a neki i preddiplomski.

Generalno faks kao faks, ispunio mi je očekivanja, usmjerio me na put koji mi se prije faksa činio skoro nemogućim, ali svakako ima mjesta za napredak.

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
12 godina
neaktivan
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
... potpuno je nejasno kako je u ovom 'detaljnom' popisu izostavljen Odjel za strucne studije, Sveucilista u Splitu(navodno 2gi najveci grad u HR) sa svojim programom informatickog studija, prava misterija...
dalje, sve vise se primjjecuje da poslodavca prvo zanima kako nesto radi, a ne elaboriranje o tome ZAŠTO nešto tako radi, nekim institucijama to nikako ne odgovara
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
Stručni studiji i ovi bez diplome jako su privlačni privatnicima jer se fah-idiotima da lijepo manipulirati.

Čim netko zna nešto više, odmah je tu gazdin podozriv pogled popraćen mišlju kako će mu dotičnik zdimiti na bolje plaćen posao ili se, ne daj bože, učlaniti u sindikat.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
Molim te daj nam link pa cemo ubaciti ako se uklapa. Makar ovaj pregled radimo vec 5 godina zaredom, svake godine pronađemo iznenađenje koje smo, eto, zaboravili...
Vinko Krištić | BUG Marketing
14 godina
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
vincimus kaže...
Molim te daj nam link pa cemo ubaciti ako se uklapa. Makar ovaj pregled radimo vec 5 godina zaredom, svake godine pronađemo iznenađenje koje smo, eto, zaboravili...

klik

 

Mislim da je programom sličan,ako ne i isti stručnom studiju računarstva na FESB-u. Dok sam ja studirao dijelili su i neke profesore i asistente.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.5.2018 22:43 (bruno11).
14 godina
moderator
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
Ubacit ćemo na popis... Hvala na primjedbi!
Vinko Krištić | BUG Marketing
16 godina
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?

Fakultet ipak forsira pojedinca da uči "neprimjenjive" i apstraktne sadržaje koje se inače sam ne bi natjerao da uči "u vlastitoj radinosti", a još manje da ih uči kroz praksu. Kasnije se ta apstraktna znanja direktno manifestiraju, a oni koji ih nisu usvojili jasno da će rogoboriti protiv fakulteta kad ni ne znaju da postoje znanja izvan njihovog horizonta. Tržište trenutno treba enormno puno IT kadrova tako da nije ni čudno da su "svi pozvani", ali to ne znači da svi koji rade u IT-u imaju istu razinu stručnosti. Problem je samo što se u toj bujici IT poslova ta diferencijacija ne nazire na prvu loptu. No ovo ne treba shvatiti isključivo: nitko ovdje ne kaže da ne postoji mali postotak onih koji će puno naučiti i sami kod kuće, ali tendencija je da većina neće.

 

Posve je pak druga priča da kod nas obrazovne institucije ne zaslužuju nositi ime "obrazovne" jer na njima prevladavajuće nekvalitetan kadar kroji i provodi programe. No to logički ne vodi na općenit zaključak da "fakultet nije potreban", već samo da mnogi studiji u Hrvatskoj nisu relevantni za ovu diskusiju. Tako da se u našim, realnim, okolnostima zaključak iz mog prvog paragrafa mijenja: bolje učiti sam nego ići na bilo koji studij. Grub kriterij bio bi: što pojedinac ima više sam discipline da prolazi i usvaja stručne knjige to mu je manje potreban formalni sustav obrazovanja, ali i obrnuto: ako se ne možeš natjerati ni da prostudiraš "slikovnicu" od stotinu stranica za neku stručnu temu - bolje ti je da upišeš bilo što. Učenje na primjerima i kroz rad ovdje se ne računa - to ništa ne razvija apstraktna znanja i čovjek se kroz njih pretvara u "šljakera", a takvi Indijcima neće moći konkurirati.

 

I još jedna ograda: jedno je nešto formalno završiti, a drugo je to i prostudirati - tako da uopće ne bi trebala biti sramota uzeti si godinu-dvije-tri-N više nego što je formalno propisano za završavanje nekog studija ako je to potrebno za savladavanje teme. Stoga, mnogi završavaju studije, ali popunjeni checkboxovi u indeksu ne znače da su taj studij i prostudirali.

In the land of the blind, the one-eyed man is stoned to death. - Joan D. Vinge
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.5.2018 2:15 (4ndY).
 
6 1 hvala 1
6 godina
protjeran
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
aleng3 kaže...
neampojma kaže...
aleng3 kaže...
neampojma kaže...
The Unforgiven kaže...
neampojma kaže...

FOI hitno treba promjenit naziv fakulteta u "Fakultet neorganizacije i matematike"

 Šta, rušila te ministrica na OPM-u? 

 Nije stigla,odustao sam na 7.roku haha,a knjigu mogu napisat šta se sve može dogoditi na upisu novog semestra,tako da riječ "organizacija" nema veze s tim faksom

 Istina, fax je bio teska neorganizacija kad sam ja studirao '09-'14. Svakakve gluposti su izmisljali, backdateali obavijesti, lagali..... I onda kad je OPM upisalo 7 od 320 studenata, za sljedecu generaciju i sve poslije OPM obvezan Ali Blaza je uvijek bila korektna, Horvat je pe*er!!!

 Ma nije se ništa promjenilo i nikog ne boli kurac. Horvat dobro objasni,al je teško smeće kad ispravlja kolokvije i dobiješ tumor na mozgu kad ga slušaš. A Blaža računa prolaznost na uzorku 2 godine,jednom je izjavila da je prolaznost 80% na OPM-u,a nas 95 ponavljača te godine  xD

 Mi smo svi morali upisati u OPM ako smo htjeli na diplomski i onda nam uvalili Odabrane strukture s teorijom grafova (koja je po meni FULL laksa od OPM-a) obavezno svima na diplomskom bez obzira na smjer. Jos danas imam nocne more od vektora i Žugeca kako na tri prsta jedne ruke objasnjava okomiti polozaj vektora i 3D prostoru . OPM prolaznost prvi put je bila mozda 13%. Doslovno SVI koje sam znao su ponavljali OPM u 6. semestru gdje je prolaznost skocila na tih famoznih 80% .

Ali sve u svemu, nije FOI los faks. Ja sam posao nasao u roku 2 mjeseca od diplome. Projekti, projekti i projekti i to mi se svidjalo. Ubacis koji zuti ili zeleni kolegij da malo odmoris pa nastavljas s pink, plavim i bijelim. Uuuuuuuu sad sam se sjetio OS1 kod Goluba E to je primjer *ebene neorganizacije kolegija gdje profesora boli *urac.

Sve je identično isto kao prije haha. Ma previše teorije i glupih kolegija,premalo praktičnih stvari. Golub najjaći predavač ikada,zna čovjek zainteresirat ljude,al sve kod Magdalenića lako prepisat,pa učiš samo ono što te zanima :D

6 godina
protjeran
offline
Re: Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?
markoal kaže...

aleng3 U mojoj generaciji (2011-2016) golub je predavao samo na OS1 i to je preuzeo Magdalenić, svi njegovi predmeti su mi genijalni.

Što se tiče OPM-a, pošto se bavim razvojem igara čak bi mi puno značilo da je bilo više takvih predmeta ali sa nekom konkretnom primjenom, džaba mi sva ta teorija xD

 

A što se tiče zapošljenja i faksa, u mojoj generaciji sve koje znam su našli već posao prije nego su završili diplomski a neki i preddiplomski.

Generalno faks kao faks, ispunio mi je očekivanja, usmjerio me na put koji mi se prije faksa činio skoro nemogućim, ali svakako ima mjesta za napredak.

 Previše bubanja napamet definicija i teorema kojem ničemu ne služi,bilo bi super da su dozvolili Koneckom da ima ono za igrice,al bude jedne godine xd

16 godina
online
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?

Ako trebate neš direktno pitati nekoga tko drži neke od IT predmeta na VSMTI, pošaljite mi PM.

Twitter: @191x7
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?

hmm

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.5.2018 10:52 (tomko).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Gdje studirati informatiku u Hrvatskoj?

Ja, covjek s matematickim arsenalom koji konstantno usavrsavam, buduci magistar, jos ne radim, ne znam sto cu, gdje cu i kada cu, a buraz, covjek s gimnazijom i nekoliko tecajeva pythona/c# radi za Amerikance i zivi bez briga.

Diploma ne bi trebala znaciti nista, ali ono sto stoji iza nje - da. Stvar je sto se iz korijena, od samog pocetka skolovanja krivo uci uciti, ali kad to shvatis, onda znas da si naucio. I krivo ucenje je ucenje.

Razlika je samo to sto bez diplome tesko da ces raditi u znanosti/inzinjeringu (danas se svasta zove znanost i izinjering nazalost). Ne jamci to ni diploma, ali jamci zeleno svjetlo.

Kreativnost se postiže repeticijom. Analogno, talent - radom.
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice