GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"

poruka: 12
|
čitano: 4.901
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"".
14 godina
offline
GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"

10-bitni?! Ako me zdrav razum još služi, to bi trebao biti dekadski sustav, tj. isti onaj koji svi domorodci na kugli Zemaljskoj od pada Rimskoga Carstva vazdan rabe.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.2.2019 16:02 (BarbaVeli).
 
0 9 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"

Očito te ne služi. 10-bitni je binarni broj s max 10 znamenki koje mogu biti 0 ili 1.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"

Hmm, interesantno...

Budući da GPS sateliti imaju raspoloživ bandwith od 50 bita u sekundi, a čak 10 bita koriste samo za datum, a timecode mora biti dosta precizan, na njega ziher ode i oko 20 bita, i još identifikator satelita par bita i već nema bandwitha.

Zapravo, nikaj drugo ni ne moraju slati da bi se lokacija mogla triangulirati, tak da se bezveze čudim, ima i viška bandwitha....

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.2.2019 16:56 (fer-de-lance).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"

a kako ću onda znati gdje sam? da pitam usputnu babu ili milicajca? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 2 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"

A sad, ti bi znao i gdje si i kad si...

 

Znaš onaj kad je Wernera Heisenberga zaustavila policija i pita policajac "znate li koliko brzo ste vozili?", a Heisenberg odgovara "ne, ali zato znam gdje sam".

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"
BarbaVeli kaže...

10-bitni?! Ako me zdrav razum još služi, to bi trebao biti dekadski sustav, tj. isti onaj koji svi domorodci na kugli Zemaljskoj od pada Rimskoga Carstva vazdan rabe.

 

Imao sam loš dan - ovo ga je popravilo

www.eurekamoment.eu, www.plecko.com.hr, www.it-experts.hr, plecko.com.hr, recepti.plecko.com.hr, www.facebook.com/ParkiramKaoIdiot
14 godina
offline
Re: GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"
MrBlc kaže...

A sad, ti bi znao i gdje si i kad si...

 

Znaš onaj kad je Wernera Heisenberga zaustavila policija i pita policajac "znate li koliko brzo ste vozili?", a Heisenberg odgovara "ne, ali zato znam gdje sam".

 Šta misliš koliki bi postotak drotova skontao ovaj vic?

 

Zaustavi policajac potpuno pijanog lika i traži mu vozačku. Lik jedva gleda na oči pita policajca - "Gdje sam ja ovo, hiik..."

Policajac misli da ga ovaj zeza, kaže mu "Znaš li ti tko sam ja?"

Kaže ovaj: "U jeeboote, ja ne znam gdje sam, ti ne znaš tko si."

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
7 godina
offline
Re: GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"
Dead kaže...
Širok izbor; Polaris, mahovina, godovi, kora drveta...

 

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
 
5 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"
fer-de-lance kaže...

Hmm, interesantno...

Budući da GPS sateliti imaju raspoloživ bandwith od 50 bita u sekundi, a čak 10 bita koriste samo za datum, a timecode mora biti dosta precizan, na njega ziher ode i oko 20 bita, i još identifikator satelita par bita i već nema bandwitha.

Zapravo, nikaj drugo ni ne moraju slati da bi se lokacija mogla triangulirati, tak da se bezveze čudim, ima i viška bandwitha....

 

 

 10 bita samo za tjedan. Nije čak ni točan datum. Baš zanimljivo.

Inače, GPS sateliti šalju identifikator satelita, almanah o pozicijama i putanjama svih satelita, točno vrijeme i još poneku stvar, a sve to na dvije frekvencije, ali ni to nije sve i tako jednostavno.

16 godina
neaktivan
offline
Re: GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"
Kako bi u 10 bita ugurao točan datum? S 10 bita imaš 1024 različite kombinacije na raspolaganju.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
online
GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"

"Naime, GPS sustav vrlo precizno mora mjeriti vrijeme, na čemu se i zasniva triangulacija položaja i navigacija na Zemlji."

 

Trilateracija, a ne triangulacija.

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: GPS u travnju doživljava svoj "Y2K bug"
Mandor kaže...

 

 10 bita samo za tjedan. Nije čak ni točan datum. Baš zanimljivo.

Inače, GPS sateliti šalju identifikator satelita, almanah o pozicijama i putanjama svih satelita, točno vrijeme i još poneku stvar, a sve to na dvije frekvencije, ali ni to nije sve i tako jednostavno.

 Almanah sa podacima o satelitima se šalje svakih mislim 11-12 minuta i ako nemate već učitan almanah ili preuzet sa interneta i konektujete se baš u trenutku nakon što je slanje početo, može se desiti da čekate nekoliko minuta za uspostavljanje prve konekcije sa satelitima. Naravno ukoliko imate AGPS i internet konekciju stvar radi u nekoliko sekundi.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice