Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za iznajml

poruka: 13
|
čitano: 4.728
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za iznajml".
11 godina
offline
Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za iznajml

Znači svaka vijest u kojoj se spomene mobitel za Bug je tehnološka vijest. Tako npr. ako čovjek šeta nadvožnjakom ispadne mu mobitel, razbije vjerobran na automobilu ispod, vozač izgubi kontrolu i zabije se u ogradu (na svu sreću nitko, osim automobila i mobitela, nije povrijđen), o događaju će mo sutra čitat na Bug.hr, ali ako umjesto mobitela čovjeku ispadne nešto drugo, recimo cigla, o tom događaju nećemo sutra čitat na Bug.hr. Detalje o tomu morat će mo potražiti na nekom drugom mjestu.

 

Upozoreni ste! Nemojte posle plakat ako vam promakne koja razbijena šoferšajba.

42
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2021 12:53 (markoBT).
 
1 3 hvala 0
5 godina
online
Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za iznajml

Nije mi jasno nekoliko stvari u ovoj prici

Airbnb svojim korisnicima više ne smije nuditi stanove u vlasništvu grada.

 

Ne nudi airbnb stanove, gore ih stavlja vlasnik, odnosno onaj tko ih ima pravo iznajmiti

 

Cilj je da Airbnb blokira adrese svih stanova u vlasništvu grada i tako spriječi njihovo iznajmljivanje

 

Ako su stanovi dodijeljeni gradskom stambenom poduzeću „Wiener Wohnen", koje ih iznajmljuje "po povoljnim uvjetima" gradanima, u cemu je onda problem preko koje platforme se iznajmljuju? Njuskalo ili Airbnb?

 

Ili je problem u tzv. kratkorocnom najmu, ako navedeno poduzece daje dane mu stanove samo u visednevni najam npr turistima, umjesto kako je namijenjeno gradanima na dulji period? Ako i je tako, o tome ni slova u tekst. Ako nije, u cemu je onda problem?

 
2 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za iznajml

Koliko sam shvatio Beč svojim građanima daje u najam te stanove po podnosljivim cijenama?

 

Upoznao sam građane Berlina koji stan u kojem zive i iznajmljuje za svoje potrebe stanovanja daje u podnajam preko airbnb u vremenu u kojem on i sam putuje. I na taj nacin financira svoje vlastito putovanje.

I to radi poskrivecki jer zbog nekog pravila taj stan ne smije davati u podnajam. Ne znam vise da li je zabrana stanodavca ili grada.

 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
 
3 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za izn
markoBT kaže...

Znači svaka vijest u kojoj se spomene mobitel za Bug je tehnološka vijest. Tako npr. ako čovjek šeta nadvožnjakom ispadne mu mobitel, razbije vjerobran na automobilu ispod, vozač izgubi kontrolu i zabije se u ogradu (na svu sreću nitko, osim automobila i mobitela, nije povrijđen), o događaju će mo sutra čitat na Bug.hr, ali ako umjesto mobitela čovjeku ispadne nešto drugo, recimo cigla, o tom događaju nećemo sutra čitat na Bug.hr. Detalje o tomu morat će mo potražiti na nekom drugom mjestu.

 

Upozoreni ste! Nemojte posle plakat ako vam promakne koja razbijena šoferšajba.

 Airbnb je, poput Ubera, jedan od simbola digitalne ekonomije novog doba, pa zašto ne bismo pratili na kakve sve poslovne izazove moraju odgovoriti? Uostalom, upravo naša publika koristi u velikom broju Airbnb, sigurno im nije strano o čemu je riječ.

texas.bug kaže...

Koliko sam shvatio Beč svojim građanima daje u najam te stanove po podnosljivim cijenama?

 

Upoznao sam građane Berlina koji stan u kojem zive i iznajmljuje za svoje potrebe stanovanja daje u podnajam preko airbnb u vremenu u kojem on i sam putuje. I na taj nacin financira svoje vlastito putovanje.

I to radi poskrivecki jer zbog nekog pravila taj stan ne smije davati u podnajam. Ne znam vise da li je zabrana stanodavca ili grada.

 

 Točno, građani su dobili te stanove u najam pod posebno povoljnim uvjetima, što im subvencionira grad, pa najmom turistima ostvaruju profit na tuđi račun. Očito Grad Beč sada očekuje od Airbnb da provjerava vlasnički list prije uvrštenja u ponudu nekog stana s njihovog područja.

...
15 godina
offline
Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za iznajml

Hmmm, nisam za restrikcije, ali u ovom slučaju - kupi si stan pa ga iznajmljuj. Ako si u iznajmljenom stanu onda vlasnik definira uvjete korištenja. 

 
11 0 hvala 0
5 godina
online
Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za iznajml

Dakle podnajam je problem. Onda je napad na Airbnb samo kolateralna zrtva, precica za nadzor provedbe zabrane podnajma: u teoriji, svaki gradanin koji tako iznajmljuje stan krsi ugovor. A u praksi, nemoguce je naci svakog gradanina koji to radi, osim ako ne pogledas platformu preko koje to rade i njoj lupis zabranu. 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za iznajml

živjeh u beču i njihovi "gradski stanovi" su za nas nedosanjan san, kvalitetom i funkcionalnošću. nota bene, oni se ne srame karla marxa a njegov "hof" je najdulja zgrada na svijetu. živio sam na 10 minuta od njega. prekrasna zgrada. ispred nje je autobusni terminal podzemne - heiligenstadt (posljednja stanica na istoku), blizu dunava i hudertwasserove fernwärme (toplana na smeće - fenomenalna fora s besplatrnom toplom vodom i nestajanjem smeća). prekrasno. 

 

toplana+na+smeće toplana+na+smeće
I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2021 19:44 (Ajar).
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za izn
Ajar kaže...

živjeh u beču i njihovi "gradski stanovi" su za nas nedosanjan san, kvalitetom i funkcionalnošću. nota bene, oni se ne srame karla marxa a njegov "hof" je najdulja zgrada na svijetu. živio sam na 10 minuta od njega. prekrasna zgrada. ispred nje je autobusni terminal podzemne - heilegenstadt (posljednja stanica na istoku), blizu dunava i hudertwasserove fernwärme (toplana na smeće - fenomenalna fora s besplatrnom toplom vodom i nestajanjem smeća). prekrasno. 

 

 Nisam uopće znao da imaju tako veliki broj gradskih stanova u najmu, to mi je fascinantno. 
Tko su korisnici takvih stanova? Je li to za mlađe obitelji, socijalno ugrožene ili nešto treće? I imaju li korisnici uopće motiva kupovati vlastitu stan ili cijelu život ostaju u tim stanovima?

...
15 godina
offline
Re: Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za izn
Miro kaže...

 Nisam uopće znao da imaju tako veliki broj gradskih stanova u najmu, to mi je fascinantno. 
Tko su korisnici takvih stanova? Je li to za mlađe obitelji, socijalno ugrožene ili nešto treće? I imaju li korisnici uopće motiva kupovati vlastitu stan ili cijelu život ostaju u tim stanovima?

 mlade familije, doseljenici, stranci ... ima svega. najam je simboličan, voda (i topla, uključiv grijanje) badava, svaka skupina tih zgrada ima ambulantu, sve je nadohvat (prijevoz, opskrba ...), smo snobovi žele živjeti u središtu grada, gdje su stanovi katastrofa (kao i u nas - instalacije još od austrugarske, visoki troškovi održavanja i to). ako se kupuje, to su kuće na periferiji - većini preskupo. ovi sus stanovi fenomenalno kvalitetni i imaju sve potrebno. jedino su u zgradama (i sve su skoro pa jednake), ak to nekome smeta. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
14 godina
offline
Re: Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za izn
Miro kaže...
Ajar kaže...

živjeh u beču i njihovi "gradski stanovi" su za nas nedosanjan san, kvalitetom i funkcionalnošću. nota bene, oni se ne srame karla marxa a njegov "hof" je najdulja zgrada na svijetu. živio sam na 10 minuta od njega. prekrasna zgrada. ispred nje je autobusni terminal podzemne - heilegenstadt (posljednja stanica na istoku), blizu dunava i hudertwasserove fernwärme (toplana na smeće - fenomenalna fora s besplatrnom toplom vodom i nestajanjem smeća). prekrasno. 

 

 Nisam uopće znao da imaju tako veliki broj gradskih stanova u najmu, to mi je fascinantno. 
Tko su korisnici takvih stanova? Je li to za mlađe obitelji, socijalno ugrožene ili nešto treće? I imaju li korisnici uopće motiva kupovati vlastitu stan ili cijelu život ostaju u tim stanovima?

korisnici su svi koji ostvaruju pravo na takav stan; zaposleni, drzavljani, gradjani beca, ispunjavaju financijske uvjete.

ako se najmoprimci usele u novoizgradjeni stan, nakon isteka nekog roka, obicno je to 10 godina imaju pravo otkupiti svoj stan po povlastenoj cijeni. obzirom na trzisne cijene stanova u becu, ta povlastena cijena je odlicna prilika. ako najmoprimac ne moze ili ne zeli otkupiti stan, i dalje moze nastaviti zivjeti u njemu, sve dok nastavi ispunjavati ugovorenu obvezu o najmu.

 

to nisu socijalni stanovi, i kao takve te stanove treba razlikovati od socijalnih koji imaju sasvim drugacije uvjete. mislim da socijalni stanovi nemaju pravo otkupa u nikakvoj varijanti...

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.5.2021 18:50 (flash6).
15 godina
offline
Re: Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za izn
Miro kaže...
Ajar kaže...

živjeh u beču i njihovi "gradski stanovi" su za nas nedosanjan san, kvalitetom i funkcionalnošću. nota bene, oni se ne srame karla marxa a njegov "hof" je najdulja zgrada na svijetu. živio sam na 10 minuta od njega. prekrasna zgrada. ispred nje je autobusni terminal podzemne - heilegenstadt (posljednja stanica na istoku), blizu dunava i hudertwasserove fernwärme (toplana na smeće - fenomenalna fora s besplatrnom toplom vodom i nestajanjem smeća). prekrasno. 

 

 Nisam uopće znao da imaju tako veliki broj gradskih stanova u najmu, to mi je fascinantno. 
Tko su korisnici takvih stanova? Je li to za mlađe obitelji, socijalno ugrožene ili nešto treće? I imaju li korisnici uopće motiva kupovati vlastitu stan ili cijelu život ostaju u tim stanovima?

 "vani" ti na nas gledaju kao na bogataše kada se pogleda koliko nas živi u vlastitoj nekretnini...

15 godina
odjavljen
offline
Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za iznajml

Grad vjerojatno može raskinuti ugovor najmoprimcima koji stan daju u podnajam, što je obično u uređenim državama uređeno ugovorom, uvjetima programa koji su sastavni dio ugovora ili čak zakonom koji takav program definira.

 

Ono što je problem jest to što AirBnB ne daje točnu lokaciju stana, pa grad nema mogućnost provjeriti. Ako nas razni oglasnici, banke i slični imaju pravo tražiti podatke koji služe da se spriječi rad na crno ili pranje novca, onda bi i ovakav zahtjev trebao biti legitiman.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Grad Beč dobio parnicu protiv platforme za iznajml

-važne pravne osnove:

.. vlasnik je taj koji dozvoljava ili ne dozvoljava sve vezano svojim vlasništvom, tj agencija nema pravo sklapati ugovor s trećom stranom.. (+subvencionirano, tj ako vlansik ne dozvoljava ugovorom, tad korisnik nema pravo rentanja, profitiranja itd jer to plaća porez-grad.. odnosno ako se zarađuje tad vlansik ima pravo tražiti i dobiti dio, + dio zakona ovisno o državi, o maximumu dana za takvu djelatnost u godini, čak za čiste vlasnike objekta, ne za podstanare koji nisu vlasnici..)

 

-druga, sad se agencija izvlači istim odgovorom kao uber.. tj ili si biz koji to radi ili si 'samo platforma' kao npr razlika između trgovine i malog oglasnika (posrednik).. naravno, nisu samo posrednik-platforma, no to ovisi o odvjetnicima, mitologiji-tumačenju itd.. odnosno političkoj želji neke države da uvede reda.

-problem koji nastane, pogotovo ako se sad predstavljaju kao 'samo platforma', je da oni tad nemaju kontrolu-provjeru vlasništva tj da tad po tom kriteriju praktički ne mogu poslovati u austriji.. jer je tad svaki oglas moguće kršenje upravo ove presude, tj ako je stan u vlasništvu grada.. tj kvaka-22, oni to moraju znati i po tome prihvatiti ili odbiti oglašavanje .. a to ne rade no ako žele nastaviti u austriji tad će to morati. .. i nastavak tog problema, eu tj ako je u jednoj eu državi nešto legitimno, u drugoj nije tad imamo problem.. tj može se jednostavno otvoriti ured u npr bratislavi .. itd itd. dok platforma stvarno može biti bilo gdje, kao serveri-računala itd. koji su možda u texasu, možda u rumunjskoj..

 

-vidjet ćemo, tj ako bude kao uber to je sve ništa.. tj treba zabraniti sve polu-sivo-nejasne biznise, odgovornost, porez itd. ići kriterijem dozvoljeno je ono što je dozvoljeno-regulirano, ostalo nije, tj ostalo zabranjeno, ako se želi uvesti reda, odnosno začepiti 'rupe' u zakonu kojih ima tisuće.. porezne oaze, izbjegavanje obveza npr ugovor o radu itd. tj sve ono što normalne djelatnosti moraju tj ono čime uber ima kao olakšicu naspram konkurencije. .. a tad kad se to riješi, možda krenu kao eu u riješavanje krupnih pitanja, kao google i podsjetnik o 13milijardi poreza.. o čemu se šuti, pravna-politička 'neugodnost'?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2021 10:24 (ihush).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice