Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nanotije

poruka: 28
|
čitano: 6.631
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nanotije".
13 godina
offline
Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nanotije

Malo sam razocaran, clanak je vani tri sata, a jos nema ni jedne gluparije od dezurnih antivakcinasa? Pff.. 

 

 

(Inace , odlicna serija clanaka od Doca)

 
11 0 hvala 1
15 godina
offline
Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nanotije

Plenki nam spada u rizičnu skupinu. 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nanotije

tko se nije cijepio,

mag ljama je bio.

iza pika ne pali

(ali ni ispred trefa),

ja iiiiiideeem.

 

dakle, cijepiti bi se trebale skupine čije podskupine ne moraju nužno biti u glavnoj skupini, ali skupine tih podskupina moraju pripadati nekoj od glavnih skupina. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nanotije

Doktore, kako stoje stvari s patentiranjem tog nazalnog spreja? Djeluju mi kao neke "skolske" procedure koje se ne mogu zastitit. A nisam bas ni siguran da se mogu patentirati antitijela ljama. To bi se moglo odraziti na brzinu i uspjesnost in vivo testiranja kod ljudi. Ili su vodje farmaceuta pronasli u medjuvremenu nesto sto kuca u prsnom kosu?

 

Takav sprej zvuci da bi mogao biti genericki lijek sto je odlicno za nas, ali ne bas i za industriju cjepiva (i spremnika za intravenoznu aplikaciju lijekova)

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.11.2018 10:41 (dado).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano

16 godina
neaktivan
offline
Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nanotije

Da bi pričao kako cijepljenje funkcionira moraš znati što su proteini, što antigeni i još sto nekakvih latinskih riječi, a ako negdje pogriješiš netko će to prepoznati i ispast ćeš nevjerodostojan u toj zajednici.

 

Da bi pričao protiv cijepljenja trebaš dva prsta na tipkovnici i poznavati stotinjak uobičajenih riječi, a što god napišeš protiv, tvoji istomišljenici će podržati bez ikakve provjere.

 

Na taj način se osiguralo da svi, bez obzira na intektualni kapacitet, mogu ravnopravno sudjelovati u raspravama o važnim pitanjima.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
9 1 hvala 2
10 godina
offline
Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nanotije

Kod nas se možeš javit upravi vodovoda za cijepljenje jer cjepiva nema. Tata se cijepi svake godine jer ima xy dijagnoza i 60+ godina, ali ove godine nema cjepiva. Samo ako ga kupi. Ambulanta dobila cjepivo u petak, u subotu nije bilo struje u ambulanti, kad je došla frižider se nije uključio i bye bye cjepivo. Nadležna epidemiološka služba je svo cjepivo podijelila i isto nema ništa. Svake godine kmeće kako se ljudi ne žele cijepiti i da ima viška doza a sad ispada da ga ambulatna ne može nigdje nabaviti. Genijalno 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
ddarknessfairyy kaže...

Kod nas se možeš javit upravi vodovoda za cijepljenje jer cjepiva nema. Tata se cijepi svake godine jer ima xy dijagnoza i 60+ godina, ali ove godine nema cjepiva. Samo ako ga kupi. Ambulanta dobila cjepivo u petak, u subotu nije bilo struje u ambulanti, kad je došla frižider se nije uključio i bye bye cjepivo. Nadležna epidemiološka služba je svo cjepivo podijelila i isto nema ništa. Svake godine kmeće kako se ljudi ne žele cijepiti i da ima viška doza a sad ispada da ga ambulatna ne može nigdje nabaviti. Genijalno 

 baš mi osvježi dan toplom ljudskom pričom 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
offline
Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nanotije

wut?!

 

I'm Afraid of Americans
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nanotije

ljamo, ljamo, druže moj

da li čuješ kašalj moj ...

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Dakle, argumentirano i bez osobnih napada, molim.

Prvo, hvala na obavijesti o novostima oko cjepiva. Nove metode su nam potrebne jer sadašnje ne vrijede pišljiva boba.

Kako ste dobro primjetili, procijenjeno je da je prošle sezone u SADu umrlo ~80000 ljudi od gripe. 90% od toga su osobe starije od 65 godina, njih 72000. Zašto baš oni, u tolikom broju? Prošle sezone je prevladavao H3N2 virus a učinkovitost cjepiva protiv tog soja je oko 30%, kod starijih od 65 godina jedva 14%. Što je najironičnije u svemu, to je populacija koja se redovito cijepi a ubio ih je virus protiv kojeg je cjepivo praktično jednako učinkovito kao i slatka vodica. Navalite po svoju dozu, u veleprodaji samo 100 kuna.
Ja rekoh
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nanotije

ne cijepim se zadnjih 100 godina jer me gripa neće....

tanak sam u nekim drugim stvarima no so gripom sam u dobrim odnosima.. 

ak te gripa oće moš si rokat deset bočica cjepiva dnevno, dobit ćeš ju...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
2 1 hvala 1
15 godina
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Anđeo bez falinge kaže...

ne cijepim se zadnjih 100 godina jer me gripa neće....

tanak sam u nekim drugim stvarima no so gripom sam u dobrim odnosima.. 

ak te gripa oće moš si rokat deset bočica cjepiva dnevno, dobit ćeš ju...

 znam. jednom sam (prije nekih 20 godina, kao osoba tad mlađe starije dobi) bio na cijepljenju i svejedno sam naj___. griper ne priznaje "ne" kao odgovor. ostala cjepiva (iz osnovnjaka još) šljakaju. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Ajar kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

ne cijepim se zadnjih 100 godina jer me gripa neće....

tanak sam u nekim drugim stvarima no so gripom sam u dobrim odnosima.. 

ak te gripa oće moš si rokat deset bočica cjepiva dnevno, dobit ćeš ju...

 znam. jednom sam (prije nekih 20 godina, kao osoba tad mlađe starije dobi) bio na cijepljenju i svejedno sam naj___. griper ne priznaje "ne" kao odgovor. ostala cjepiva (iz osnovnjaka još) šljakaju. 

 Razumijem kada ovako pričaju neobrazovani ljudi, ali za akademski obrazovane mi nije jasno.

 

Učinkovitost lijekova nije binarna (0% ili 100%) i ne možeš ju procjenjivati na jednom uzorku, čak i ako ti je baš taj uzorak jako bitan.

 

Statistike nedvosmisleno pokazuju veliku korisnost cijepljenja kao metode. Pojedina cjepiva mogu biti više ili manje dobra, pa čak i štetna, ali metoda naprosto nije upitna. 

 

Tko se boji big pharme treba svoje napore usmjeriti ka politici obuzdavanja velikih korporacija (jer nije samo pharma problem kada postane big), a ne pričati gluposti o cijepljenju kao metodi.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Visak:

Na stranu big pharma i ostale teorije, gripa se migolji, bježi, skriva i onda iskače iz paštete.

Sve ti piše u članku i mom prethodnom komentaru - stariji ljudi su se bogobojazno cijepili, ali je On imao slobodan dan, dok je cjepivo bilo praktično beskorisno za tu populaciju i evo 70+k mrtvih.

Nažalost, i doktor Berecki je podlegao histeriji pa iskomentirao i ono što nije, kao stručnjak, nikako smio. A to nam pokazuje da uvijek i u svakoj prilici treba tražiti podatke na izvoru, nikome se ne može pokloniti potpuno povjerenje. Uostalom, to je osnovni postulat logičkog i posebno znanstvenog rasuđivanja
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.11.2018 16:59 (Feudalac).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Feudalac kaže...
Visak:

Na stranu big pharma i ostale teorije, gripa se migolji, bježi, skriva i onda iskače iz paštete.

Sve ti piše u članku i mom prethodnom komentaru - stariji ljudi su se bogobojazno cijepili, ali je On imao slobodan dan, dok je cjepivo bilo praktično beskorisno za tu populaciju i evo 70+k mrtvih.

Nažalost, i doktor Berecki je podlegao histeriji pa iskomentirao i ono što nije, kao stručnjak, nikako smio. A to nam pokazuje da uvijek i u svakoj prilici treba tražiti podatke na izvoru, nikome se ne može pokloniti potpuno povjerenje. Uostalom, to je osnovni postulat logičkog i posebno znanstvenog rasuđivanja

 Procjena učinkovitosti prošlogodišnjeg cjepiva je oko 40% za cijelu populaciju. Da, stariji su umirali više, ali stariji uvijek umiru više, zato se i smatraju rizičnom skupinom. Čak i da je kod njih učinkovitost bila 'samo' 14%, to je još uvijek 12000 spašenih života, koje ti uopće ne vidiš. Taođer ne računaš na 'efekt krda', gdje su oni mlađi time što su cijepljeni smanjili broj zaraženih i time zaštitili one starije, čak i ako ovi nisu bili cijepljeni. Stoga je korisnost cjepljenja za njih bila daleko viša od tih 14%, odnosno broj mrtvih bez cijepljenja bi bio nekoliko puta veći, tako da ovih 80000 zapravo govori u prilog, a ne protiv cijepljenja. No kao i kod spominjanja nuspojava radi se logička greška da se izostavlja broj spašenih života: https://en.wikipedia.org/wiki/Nirvana_fallacy

 

Kod male djece 80% smrtnih slučajeva je bilo kod necijepljenih. Je li ti to dovoljno dobra statistika?

https://www.cdc.gov/flu/about/season/flu-season-2017-2018.htm

 

Feudalac kaže...
Navalite po svoju dozu, u veleprodaji samo 100 kuna. 

 Imaš li bolju alternativu?

 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Visak kaže...
Feudalac kaže...
Visak:

Na stranu big pharma i ostale teorije, gripa se migolji, bježi, skriva i onda iskače iz paštete.

Sve ti piše u članku i mom prethodnom komentaru - stariji ljudi su se bogobojazno cijepili, ali je On imao slobodan dan, dok je cjepivo bilo praktično beskorisno za tu populaciju i evo 70+k mrtvih.

Nažalost, i doktor Berecki je podlegao histeriji pa iskomentirao i ono što nije, kao stručnjak, nikako smio. A to nam pokazuje da uvijek i u svakoj prilici treba tražiti podatke na izvoru, nikome se ne može pokloniti potpuno povjerenje. Uostalom, to je osnovni postulat logičkog i posebno znanstvenog rasuđivanja

 Procjena učinkovitosti prošlogodišnjeg cjepiva je oko 40% za cijelu populaciju. Da, stariji su umirali više, ali stariji uvijek umiru više, zato se i smatraju rizičnom skupinom. Čak i da je kod njih učinkovitost bila 'samo' 14%, to je još uvijek 12000 spašenih života, koje ti uopće ne vidiš. Taođer ne računaš na 'efekt krda', gdje su oni mlađi time što su cijepljeni smanjili broj zaraženih i time zaštitili one starije, čak i ako ovi nisu bili cijepljeni. Stoga je korisnost cjepljenja za njih bila daleko viša od tih 14%, odnosno broj mrtvih bez cijepljenja bi bio nekoliko puta veći, tako da ovih 80000 zapravo govori u prilog, a ne protiv cijepljenja. No kao i kod spominjanja nuspojava radi se logička greška da se izostavlja broj spašenih života: https://en.wikipedia.org/wiki/Nirvana_fallacy

 

Kod male djece 80% smrtnih slučajeva je bilo kod necijepljenih. Je li ti to dovoljno dobra statistika?

https://www.cdc.gov/flu/about/season/flu-season-2017-2018.htm

 

Feudalac kaže...
Navalite po svoju dozu, u veleprodaji samo 100 kuna. 

 Imaš li bolju alternativu?

 

 

 Nemoj o spašenim životima, to je mlaćenje prazne slame fallacy. Prvo treba pogledati što pojmovi znače. Učinkovitost cjepiva protiv gripe se ne izražava u konačnim ishodima (smrt) već u broju posjeta bolnici i sličnim sporednim stvarima.  Na kraju CDC stranice koju si linkao je odgovor na pitanje o učinkovitosti cjepiva protiv gripe. Pa ti tamo kaže smanjuje posjete bolnici, smanjuje rizik od dobivanja gripi slične bolesti, a samo za djecu na kraju pasusa stidljivo spominju da smanjuje rizik od smrti, bez daljnjih podataka. Dakle, nema spašenih života, cjepivo je 40% učinkovito, sve skupa za cijelu populaciju, u "sprječavanju posjeta bolnici i dobivanja bolesti slične gripi". Dakle, to tvrde službene institucije, a ti na to dodaj zrno soli. Evo ti malo bolji link koji objašnjava kako stariji umiru s cjepivom i bez njega: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15710788

 

Ukratko rečeno, uz ovakvu prošlogodišnju statistiku smrti uz procijepljenost starije populacije od oko 70%, krajnje je neukusno spomenuti protivnike cijepljenja. Treba govoriti o katastrofalnoj neučinkovitosti cjepiva za populaciju koja ga pobožno, redovito uzima, a svejedno padaju kao pokošeni. I u tome je jedina vrijednost ovog članka, dobili smo informaciju o novoj metodi koja obećava. Tvoja alternativa je idemo se cijepiti tom slatkom vodicom pa kome bog pomogne? Nećemo postavljati pitanja i tražiti odgovore?

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.11.2018 20:39 (Feudalac).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Feudalac kaže...

 Nemoj o spašenim životima, to je mlaćenje prazne slame fallacy

 Ha ha, pa prva rečenica na linku koji si ti stavio je:

Observational studies report that influenza vaccination reduces winter mortality risk from any cause by 50% among the elderly.

Ajde se prvo dogovori sam sa sobom prihvaćaš li podatke koje sam prezentiraš, pa možemo dalje raspravljati.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Visak kaže...
Feudalac kaže...

 Nemoj o spašenim životima, to je mlaćenje prazne slame fallacy

 Ha ha, pa prva rečenica na linku koji si ti stavio je:

Observational studies report that influenza vaccination reduces winter mortality risk from any cause by 50% among the elderly.

Ajde se prvo dogovori sam sa sobom prihvaćaš li podatke koje sam prezentiraš, pa možemo dalje raspravljati.

 Ti si pravi milenijalac. Ne čitaš dalje od naslova, nemaš strpljenja ni za što? Ako nije to, onda je prilično mizeran pokušaj vrijeđanja sugovornika. Nisam to očekivao od tebe.

 

U nastavku teksta slijedi ovo: "CONCLUSIONS:

We attribute the decline in influenza-related mortality among people aged 65 to 74 years in the decade after the 1968 pandemic to the acquisition of immunity to the emerging A(H3N2) virus. We could ___not correlate____ increasing vaccination coverage after 1980with declining mortality rates in any age group. Because fewer than 10% of all winter deaths were attributable to influenza in any season, we conclude that observational studies substantially overestimate vaccination benefit

 

Na istoj stranici je link za Italiju:

We investigated trends in influenza-related mortality among the elderly population in Italy associated with increased vaccination coverage. Using Italian vital statistics data, we studied monthly death rates for pneumonia and influenza and all-cause for persons >/=65 years of age by 5-year age groups for 1970-2001. Using a classic seasonal regression modelling approach, we estimated the age-specific seasonal excess mortality rates among Italian elderly as a measure of influenza-related deaths. We studied trends in excess mortality after adjusting for population aging and analyzing separately seasons dominated by the severe A/H3N2 subtype and those dominated by other circulating influenza subtypes. After the late 1980s, no decline in age-adjusted excess mortality was associated with increasing influenza vaccination distribution primarily targeted for the elderly. These findings suggest that either the vaccine failed to protect the elderly against mortality (possibly due to immune senescence), and/or the vaccination efforts did not adequately target the frailest elderly. As in the US, our study challenges current strategies to best protect the elderly against mortality, warranting the need for better controlled trials with alternative vaccination strategies.

Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Gdje ti vidiš vrijeđanje?

Ovdje se govori da gledajući od 1980. nema povećanja zaštite kod starije populacije. Cijepljenje je počelo u pedesetima, pa to što nema naknadnog povećanja ne znači da nije bilo inicijalnog smanjenja. Studija, poput tebe, potpuno ignorira činjenicu da cijepljenje ostatka populacije, gdje je učinkovitost veća, značajno smanjuje izloženost starijih virusu, čime ih se prilično djelotvorno štiti.

Da, cjepivo nije vrlo učinkovito (no nije beskorisno) na starijima, ali ako ukinemo cijepljenje obolijevanje i smrtnost u svim grupama, pa i u starijoj će se drastično povećati. Upravo zahvaljujući cijepljenju nemamo više pandemije koje ubijaju desetke milijuna.

Tako da nije jasno što ti točno zagovaraš. Ako si protiv cijepljenja zapravo kažeš da bi više ljudi trebalo umrijeti, je cjepivo trenutno ne može zaštititi baš sve. Ako te samo smeta slaba učinkovitost jedino rjršenje je uložiti više novca u istraživanja i testiranja.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Visak:

Ovo postaje zamorno. Na zadnjem linku ti lijepo piše da je procijepljenost do 80-ih bila mizerna a od tada je značajno porasla i sada kad je na rekordnim visinama, apsolutno nikakvih dokaza nema da je došlo do redukcije smrtnosti, a govorimo o desetljećima podataka. I to ne samo u jednoj zemlji. Nemoj gledati imunitet krda i ostale sporedne stvari. Pitanje je samo jedno - hoćeš li umrijeti ili ne, malo temperature i tjedan dana ležanja samo po sebi nije nešto strašno. Cjepivo protiv gripe ne smanjuje smrtnost, nema dokaza, kraj priče. Ponovit ću - cjepivo protiv gripe ne smanjuje rizik smrti, nema dokaza unatoč 70 godina prakse. Možeš iz toga izvući kakav god zaključak hoćeš, ja samo iznosim javno i službeno dokumentiranu činjenicu. Za cjepivo protiv gripe, konkretno, ni manje ni više.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.11.2018 10:00 (Feudalac).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Nećemo gledati imunitet krda, jer se ne uklapa u tvoju priču? Ima još neka činjenica koja ti ne odgovara, pa da ju zanemarimo?

Nekoć su postojale pandemije koje su ubijale milijune, danas ih nemamo, a ljudi su danas puno mobilniji nego prije 100 godina, pa bi situacija trebala biti puno gora. Što je razlog?

Obje studije koje si naveo se bave ISKLJUČIVO starijom populacijom i ne tvrde da cjepivo ne smanjuje smrtnost, nego da to čini u manjem postotku od pretpostavljenog. Dakle prvo opet ideš kontra studije na koju se pozivaš i onda to još zlonamjerno prikazuješ kao rezultate za cijelu populaciju. Vrlo nepošteno.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
10 godina
offline
Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nanotije

Ček malo, znači, imam 33, gripu nikad nisam imao ali se protiv nje nisam niti cijepio a zbog "krda" bih trebao? Mama također nije nikad imala gripu sve do pred 3 godine kad se eto, prvi put cijepila protiv nje. I ne, nije se razboljela nakon cijepljenja već prije početka naredne sezone. 

 

Imunitet je čudna stvar. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
2 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Visak:

Ti si baš naumio, protivno nedostatku bilo kakvih dokaza, tvrditi nešto što niti jedna službena institucija ne tvrdi. Prvo, o mobilnosti današnjih ljudi - najgora gripa u povijesti dogodila se u vrijeme kada nisu postojali prekooceanski letovi, automobile su imali samo bogataši i to oni koji su si mogli priuštiti vlastitog mehaničara od 0-24. Prema tome, zloćka ne treba mobilnost da bi stigla do svih krajeva svijeta i napravila pokolj.

Studije koje sam naveo ne tvrde ništa o smanjenju vec kažu da nema korelacije između veće procijepljenosti i smrtnosti. U prijevodu, cijepljenje efekta NEMA.

Imunitet krda i bilo koji drugi parametar je potpuno irelevantan ako se ne zove sprječavanje smrti. Gripa sama po sebi ne ostavlja invalide niti bilo kakve posljedice. Ili je preživiš ili ne, ako je preživiš nema nikakvih posljedica osim imuniteta za sljedeću rundu. Prema tome, jedini relevantan parametar je smrtnost. Smrtnost je najveća kod starije populacije, u ovoj zadnjoj na njih je otpalo 90% a upravo oni se programima cjepljenja targetiraju kao rizična skupina, njih se poziva na cjepljenje. Kad ono drek na šibici, nitko još nije uspio dokazati da cjepivo smanjuje smrtnost upravo kod te ciljane i rizične populacije. Štoviše, nitko to nije dokazao ni za ostatak odraslih, a nešto malo natruha postoji da stvarno djeluje kod vrlo male (i ne zdrave) djece.

Normalno da sam zapeo za starije jer oni trpe 90% tereta, njih se cilja s cjepivom, oni poslušno kao ovce odlaze na cjepljenje, a dokaza da će ih cjepivo spasiti prerane smrti NEMA. Sve drugo je sporedno, što ti znači upola manja šansa da posjetiš liječnika ako je šansa umiranja od gripe nepromijenjena?

Ako te muči što sam zapeo za starije (koji su praktično i jedini koji trpe posljedice), ti umjesto ritanja zadnjim nogama slobodno nađi neovisnu studiju koja nalazi da cjepivo protiv gripe smanjuje smrtnost kod bilo koje druge dobne skupine ljudi. Svi ćemo nešto naučiti putem, a ja ću se ispričati što sam zanemario 2-3% preventabilnog rizika.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.11.2018 19:38 (Feudalac).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Feudalac kaže...

Ti si baš naumio, protivno nedostatku bilo kakvih dokaza, tvrditi nešto što niti jedna službena institucija ne tvrdi. Prvo, o mobilnosti današnjih ljudi - najgora gripa u povijesti dogodila se u vrijeme kada nisu postojali prekooceanski letovi, automobile su imali samo bogataši i to oni koji su si mogli priuštiti vlastitog mehaničara od 0-24. Prema tome, zloćka ne treba mobilnost da bi stigla do svih krajeva svijeta i napravila pokolj.

 U tijeku je bio svjetski rat, milijuni ljudi su bili u pokretu, mnogi i interkontinentalno. Ne mora svako putovanje biti na privatnoj jahti, dapače, u smrdljivom potpalublju ljudi bolje kašlju jedan po drugome.

Feudalac kaže...
Imunitet krda i bilo koji drugi parametar je potpuno irelevantan ako se ne zove sprječavanje smrti. Gripa sama po sebi ne ostavlja invalide niti bilo kakve posljedice. Ili je preživiš ili ne, ako je preživiš nema nikakvih posljedica osim imuniteta za sljedeću rundu. Prema tome, jedini relevantan parametar je smrtnost. Smrtnost je najveća kod starije populacije, u ovoj zadnjoj na njih je otpalo 90% a upravo oni se programima cjepljenja targetiraju kao rizična skupina, njih se poziva na cjepljenje. Kad ono drek na šibici, nitko još nije uspio dokazati da cjepivo smanjuje smrtnost upravo kod te ciljane i rizične populacije. Štoviše, nitko to nije dokazao ni za ostatak odraslih, a nešto malo natruha postoji da stvarno djeluje kod vrlo male (i ne zdrave) djece. 

Izvrćeš statistiku, zgražaš se nad udjelom starije populacije od 90%, što zapravo znači da je cjepivo bilo efikasno kod mlađih, pa je zato postotak starijih narastao. Naravno da u društvu gdje je manje mlađih oboljelo ima i manje starijih oboljelih, pa time i manje mrtvih. Cjepivo ne smanjuje direktno smrtnost, ali sprečava zarazu koja dovodi do smrtnih slučajeva. Evo graf s jedne antivakcinacijske stranice, koji pokazuje korelaciju cijepljenja i smrtnosti na Novom Zelandu, pa ti reci da nisu povezani:

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Visak:

Ako cjepivo sprječava zarazu, a zaraza vodi u smrt, onda cjepivo sprječava smrt. Kako si sam prihvatio da cjepivo ne sprječava smrt, (a suprotnih dokaza nema) onda je sva priča o sprječavanju zaraze današnjim cjepivom besmislena. Na evropskom CDCu postoji zanimljiva statistika o procjepljenosti. Kako je u većini zemalja preporučeno i besplatno cjepljenje medicinskig osoblja, jedino VB i Irska imaju gotovo 100% odziv, u ostalim zemljama je to oko 20-30%, upola manje od prosjeka ostale ciljane populacije. Uključujući i HR u kojoj radi naš dragi dr. Berecki. Bez komentara

Općenito o cjepivu protiv gripe, ono rapidno gubi učinak, tipa za 15% u mjesecu što će reći da učinak koji postoji u studenom, gotovo da je ispario u veljači; na Cochraneu spominju jednu studiju gdje su se kod cjepljenih pojavile natprosječno teške infekcije rinovirusima; uzgred Cochrane je još kritičniji prema cjepivu protiv gripe - nema pravih kliničkih ispitivanja, sve studije odreda su loše kvalitete po njima, učinak procjenjuju na jednoznamenkaste postotke i to samo u smanjenju simptoma, a za smrtnost - nula učinka. Tako je kako je dok ne smislimo nešto bolje. Mala prljava tajna modernog zdravstva....
Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nanotije

Kako tumačiš graf koji sam stavio?

 

Ovdje imaš analizu dvije dvostruko slijepe studije koje nedvosmisleno pokazuju smanjenje oboljevanja:

http://statisticsbyjim.com/hypothesis-testing/flu-shots-effectiveness/

 

Ti nisi ponudio nikakve dokaze osim pogrešnih interpretacija.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Gripa: ove sezone cjepivo, uskoro ljamina nano
Visak:

Graf koji je ispao odnekud nije vrijedan komentara.

Što se tiče izračuna koji je obavio statističar s podacima iz studija, on s time nije dokazao ništa novo, čak ti je više puta naglasio da će se cjepiti kako bi izbjegao tjedan dana patnje, dok ja cijelo vrijeme govorim o smrti jer i članak doktora Bereckog govori o smrti kao posljedici necjepljenja. inače, u Beranovoj studiji koju ovaj statističar uzima za primjer je umrlo pet ljudi dok je 560 (oko 5%) ispalo iz studije. Ovakve analize su preozbiljan posao da bi se njima bavili amateri poput mene, tebe ili Jima. Ja ću određeno povjerenje pokloniti službenim institucijama poput CDC-a, američkog ili evropskog, Cochrane kolaboraciji i slično. Ako CDC ne tvrdi da cjepivo sprječava smrt, o čemu imamo dalje trabunjati??
Ja rekoh
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice