HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarne el

poruka: 23
|
čitano: 6.420
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarne el".
15 godina
odjavljen
offline
HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarne el

Kako bi Sunce moglo doseći svoj parat, cijena struje ide u nebo...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarne el

Znači bit će posla.
Uskoro u noćnu u firmu koja ih proizvodi.
Ali prvo kavica 

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.4.2019 20:18 (Crypt).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarne el

Dobar dio morske strane velebita bi mogao poslužiti za solar. Moguće i Pag, ovisno o vremenskim uvjetima (sol, vjetar). Samo valjalo bi sad provjeriti koje panele stavljaju. 

Postoji ogromna razlika u iskoristivosti starijih i novih rješenja. Također, mislim da reverzibilna h-elektrana velebit neće više biti dovoljna, trebat će i baterijskih stabilizacijskih elektrana. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarne el

Je samo da nema vjetra, mozda bi paneli i prezivjeli godinu ispod velebita,  :) ja svoj kapital bas nebi investirao tamo, jedino u vjetroelektrane

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn
overhaul kaže...

Dobar dio morske strane velebita ..

 -hvar? ili zašto.. tj zašto bi mi (hrv) morali solarce postavljati na južnu stranu ili južnije od čega, njemačka je cca 1000km sjevernije i ima sunca dovoljno za njihove projekte, zagorje, posavina? nije samo hvar sunčan, tj tamo postoji važniji resurs, turizam, tj može svugdje, bilo gdje pa i na krovovima u zg gdje se nalazi uprava hepa.

 

-veći problem vidim u tome da hep to do sad opstruira, ako i sad ozbiljno ide u projekt (ili je samo nužnost-eu-projekti ili neko zamračenje.. novca i sl.).. naravno, postoji šansa da su hepovci sad preko noći postali 'dobri' a ja sam nepotrebano skeptičan :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn
bus kaže...

Je samo da nema vjetra, mozda bi paneli i prezivjeli godinu ispod velebita,  :) ja svoj kapital bas nebi investirao tamo, jedino u vjetroelektrane

I vjetroelektrane imaju svoj limit po pitanju snage vjetra, a ne vole baš ni divlje udare kakve bura ima podno Velebita.

Ovako izgleda kad vjetroelektrani na prejakom vjetru otkaže kočnica:

https://www.youtube.com/watch?v=jA3nL5gw3UI 

 

ihush kaže...

zašto bi mi (hrv) morali solarce postavljati na južnu stranu ili južnije od čega

Pa, nije baš da ih možeš staviti na sjevernu padinu velebita i očekivati neku proizvodnju. Nije ih baš ni pametno stavljati na plodno tlo jer time gubiš površinu plodnog tla, a za krčiti šume da bi stavio solare moraš biti idiot svoje vrste. To ostavlja južne padine krškog terena kao najbolje lokacije, iako opet na 90% takvih padina imaš tehničke i estetske probleme.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn

-naravno, kao ni na sjevernu stranu medvednice? btw spominje morsku stranu koja je recimo zapad :) .. ili misliš da i dalje govorimo o stranama svijeta, govorim o lokaciji, kao dalmacija, u glavama naš jug ali jednako može istok-zapad-sjever, ne neke planine nego države.

-plodno tlo? bolje da je prazno, neobrađeno-korov? betonirati za parking i sl? .. isplativost je stvar .. isplativosti, možeš zasijati kukuruz, maricu, solarke.. ovisi što je isplativo ili potrebno. Da imamo nestašicu zemlje, tad bi tvoj strah bio opravdan, no naprotiv, imamo dovoljno (ali nema ništa, ni ljudi na njoj..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn
Eto ja cu drage volje dat svojih 10ha zemlje u Slavoniji za suncanu elektranu u zamjenu za besplatnu el. energiju. I tako lik kojem sam ju dao u zakup tamo sadi djetelinu i kuka kako mu je puno svake godine dat mi 150kn po hektaru (sto bi se reklo "skoro dzaba").
To ask why we fight, is to ask why the leaves fall. It is in their nature...
15 godina
offline
HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarne el

kad bi postojala elektrana na glupost, rvacka bi postala svjetska energetska velesila. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.4.2019 11:21 (Ajar).
Moj PC  
3 3 hvala 0
16 godina
offline
HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarne el

Al ce se podrumi i tavani stambenih objekata napunit solarnim panelima i popratnom opremom :)

Ovo bude poprilicna akvizicija koja ce najverojatnije bit popracena makinacijama :)

Truth in engineering.
 
5 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn
overhaul kaže...

Dobar dio morske strane velebita bi mogao poslužiti za solar. Moguće i Pag, ovisno o vremenskim uvjetima (sol, vjetar). Samo valjalo bi sad provjeriti koje panele stavljaju. 

Postoji ogromna razlika u iskoristivosti starijih i novih rješenja. Također, mislim da reverzibilna h-elektrana velebit neće više biti dovoljna, trebat će i baterijskih stabilizacijskih elektrana

 

Skupo.

Što se tiče balansiranja sustava, graditi će se HE Senj2 i proširenje akumulacije u Kosinju. To je preko 100 MW vršne električne energije.

 

btw. HEP i država debelo kasne po pitanju solara, a još nismo dogovorili zakonodavstvo kućnih solara. Naša mala susjedna Slovenija proizvodi 4 puta više električne energije iz PV elektrana od Hrvatske.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.4.2019 8:47 (Keops).
15 godina
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn
Batista kaže...

Al ce se podrumi i tavani stambenih objekata napunit solarnim panelima i popratnom opremom :)

Ovo bude poprilicna akvizicija koja ce najverojatnije bit popracena makinacijama :)

 -ma neee? Zar će pocuclati fondove, javni natječaji za kumove, cijene x-puta pošelane.. baš me čudi kako ti tako nešto na um padne. (nije sarkazam, nego daleko gore... tuga jer je relnost).

a kad spominješ podrume.. ne bi se začudio da paneli završe omaškom u podrumu, akumulatori na krovu, to bi bilo prosvjetljenje na naš način, nazovimo to hepotizam.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn
ihush kaže...
Batista kaže...

Al ce se podrumi i tavani stambenih objekata napunit solarnim panelima i popratnom opremom :)

Ovo bude poprilicna akvizicija koja ce najverojatnije bit popracena makinacijama :)

 -ma neee? Zar će pocuclati fondove, javni natječaji za kumove, cijene x-puta pošelane.. baš me čudi kako ti tako nešto na um padne. (nije sarkazam, nego daleko gore... tuga jer je relnost).

a kad spominješ podrume.. ne bi se začudio da paneli završe omaškom u podrumu, akumulatori na krovu, to bi bilo prosvjetljenje na naš način, nazovimo to hepotizam.

 

Truth in engineering.
5 godina
neaktivan
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn
Njemačka je samo prošle godine instalirala skoro 3 GW solara, dok je HEP-ova ambicija bijednih 350 MW do 2030.g.
https://www.pv-magazine.com/2019/01/31/germany-installed-almost-3-gw-of-solar-in-2018/
15 godina
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn

-njemačka ima 20x populaciju, tad smo statistički mi duplo jači. Tj statističarkim moćima (nešto nadnaravno, pod nazivom normalizacija-indexacija..) mi imamo 100% više po stanovniku, jer je omjer samo 1:10 u GW (oflje, precizno smo još ''jači'')  ..  a to je relevantno iz čega? Neki link na neku stranicu..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarne el

mislim da su u "troškovniku" zaboravili na ovo: 

 

 

iako zaposliti robote nije problem sve dok imaju primjerenu stranačku iskaznicu.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn
ihush kaže...
overhaul kaže...

Dobar dio morske strane velebita ..

 -hvar? ili zašto.. tj zašto bi mi (hrv) morali solarce postavljati na južnu stranu ili južnije od čega, njemačka je cca 1000km sjevernije i ima sunca dovoljno za njihove projekte, zagorje, posavina? nije samo hvar sunčan, tj tamo postoji važniji resurs, turizam, tj može svugdje, bilo gdje pa i na krovovima u zg gdje se nalazi uprava hepa.

 

-veći problem vidim u tome da hep to do sad opstruira, ako i sad ozbiljno ide u projekt (ili je samo nužnost-eu-projekti ili neko zamračenje.. novca i sl.).. naravno, postoji šansa da su hepovci sad preko noći postali 'dobri' a ja sam nepotrebano skeptičan :))

 A zbog broja sunčanih dana. Obalna strana velebita ih ima oko 2500-2700 sati godišnje. Sam Velebit se pobrine za blokadu oblaka. Njemačka tu nemože konkurirati. Ali da, vjetar je tu poseban problem, a prekriti turističke lokacije crnim pločama nije najsretnija ideja, osim dakako krovova. Ja sam htio kod sebe na moru na krov postaviti solar da nadopunjuje električnu mrežu, ali previše je to troškova, ugovora i komplikacija da bi mi se isplatilo mučiti. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.4.2019 2:30 (overhaul).
15 godina
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn
overhaul kaže...
..

..Ja sam htio kod sebe na moru na krov postaviti solar da nadopunjuje električnu mrežu, ali previše je to troškova, ugovora i komplikacija da bi mi se isplatilo mučiti. 

 -nije to 'samo papiri-birokracija..' to je namjerno.. osim par sporadičnih izuzetaka-primjera koji služe kao paravan

 

-broj sunčanih dana je važan za komercijalu-isplativost (koja će tad uzeti termo i sl.) dok bi ljudi osobno kao i ti ipak to koristili i imali koristi.. ''ali''..

-grad, krovovi su najisplatljivije/optimalno mjesto.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarne el

Znam da nije tema al imam pitanje... Dal hep daje besplatan prikljucak, znaci od stupa do ormarica s satom... Nesto sam cu al nezz dal istina? 

403 Forbidden This file removed due to violation of ImageShack Terms of Service or by user request
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn

Ti priključak kupuješ kakav trebaš od HEP-a. Na njihovom webu imaš obrazac i cjenik za snage. Za hrvatsku ti je cijena oko 1300 kuna po kilovatu, a ako si u Zagrebu onda je 1700 kuna za jedan kw. Naravno, ne možeš uzeti točno koliko želiš već snagu doneseš prema nekom limitatoru, npr. 25 ampera ti daje 5.75 kilovata, 20A 4.6kW itd. 

 

Plaća se svaki priključak tako da ne znam zašto se ne bi plaćao onaj za struju niti sam čuo za to.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
15 godina
neaktivan
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn
Ako živiš na Kozari boku i glasaš za Bandića onda se ne plaća baš svaki priključak.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn
Znaci sada, kako su razradili plan kako da nam naplaćuju sunce, svi ulažu. Puj smeca.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: HEP planira uložiti 750 milijuna kuna u solarn
Endymon kaže...
Znaci sada, kako su razradili plan kako da nam naplaćuju sunce, svi ulažu. Puj smeca.

 Pa solarni paneli koštaju, koštaju i transformatori, dalekovodi, mreža, održavanje. A uostalom, nitko ti ne brani da staviš panele na vlastiti krov pa prodaješ energiju HEP-u ili ju spremaš u baterije pa sam trošiš. 

Ovo je bitno za naš elektroenergetski sistem zbog više faktora, HEP kao firma ima velike hidroenergetske kapacitete što će se još poboljšati izgradnjom vršne elektrane HE Kosinj što je idealno za integraciju isprekidanih izvora energije poput vjetra i solarne energije, a mi smo uvoznici energije izvana, s druge strane NE Krško će dok se ove vjetro i solarne elektrane izgrade biti pred samim krajem svog radnog vijeka čime će Hrvatska izgubiti 350 megavata čiste, garantirane električne energije koja je dostupna 24 sata na dan gotovo cijelu godinu pa će se ovim projektima hrvatski elektroenergetski sustav pripremiti za to.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice