HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovinom

poruka: 65
|
čitano: 12.485
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovinom ".
12 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
pravi_covijek kaže...
...

 

 U prosincu prosle godine, prije 8 mjeseci cijena bitkona je bila oko £13000, da bi dosegla u £47000 u travnju. Povecanje 3.6X

Cijena ADA (Cardano) u prosincu £0.10, a £1.76 u travnju. Povecanje 17.6X puta.

 

Ako te zanima slijedeca generacija kripta koja moze ostvariti ovaka rast onda imas SOLANU, Cosmos i Polkadot. Ima ih jos, sto dolaze, ali eto samo od nekih. A i ETH nije jos stao sa rastom.

Mozda nisi upoznat sa kriptom, ali voz jos nije prosao daleko od toga.

Ma čuj, odvojit koju kunu za to je imho sasvim prihvatljivo (do max 10% ušteđevine je nekakvo zlatno pravilo koliko znam). Problem su ovi manijaci koji se zalete i prodaju vlastitu mater (sestru uvale džabe) za 0.00001 BTC-a.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.7.2021 21:23 (pr0n_addict).
2 godine
protjeran
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
zzib kaže...
Noel kaže...

A gdje je upozorenje da dolar, euro, kuna... i sav ostali novac centralnih banaka sam po sebi nema nikakvu vrijednost i da mu sa godinama pada vrijednost i da može skroz izgubiti vrijednost kao u Venezueli?

 

 Navedene valute gube vrijednost prema "planu", odnosno očekivanoj godišnjoj inflaciji. Ne mogu izgubiti vrijednost kao u Venezueli jer se "skrivaju iza Uncle Same-a", odnosno USDX indeksa (tiskaju novac "malo" jedni, "malo" drugi, tako da im odnos ostaje manje-više nepromijenjen). Sve pod budnim patronatom NATO-a.

 

U budućnosti, kad i ako se keš izbaci, i ostanu samo nule i jedinice(čitaj - plaćanje karticama) - tko i što će onda odlučivati o vrijednosti novca?

Koliko shvaćam, danas je to tiskanje novca - što više natiskaš, manje vrijedi jer ga "ima više". A i da bi ga natiskao treba ti novac za tiskanje.

U budućnosti kada keš nestane, netko u X klikova stvori novac. Barem ja to tako gledam (i razumijem).

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.7.2021 22:11 (Dex.amx).
15 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Noel kaže...

 Zašto ne? To je stvar vlasnika trgovine što će prihvatiti. Državi je bitno samo da si izdao račun u kunama i platio porez. Kao što sam rekao trampa nije zabranjena samo što je to lakše raditi sa novcem. Rijetki ili ne rijetki slučajevi, zakon omogučava da primaš bitcoine uz obračun u kunama što je i normalno. Zadržao ja kao vlasnik trgovine bitcoine ili ih kupio kasnije potpuno je isto i to je moja osobna stvar a ne državna.

 E, ali ako ti doneseš jednu jabuku, a tamo ti netko u skladištu da dvije kruške u zamjenu, ti nisi platio niti lipe poreza. Takvu trampu možeš raditi od firme do firme (prebijat dugove i slično) jer su u sustavu PDV-a, ali to ne mogu raditi niti ja, niti ti, a da ne kršimo zakon. Poanta novca nije samo razmjena, već i praćenje toka kako bi se mogao naplatiti porez.

 

Upravo je zbog toga tržište kriptovaluta k'o stvoreno za kriminalce, i one nalik tome a da toga nisu svjesni. Npr, dolazi mi poznanik sa pričom kako mu je kćer izgubila nešto novca na kriptovalutama, ali i dobila, tako da je na kraju ipak nešto zaradila. I da na to nije potrebno platiti porez. Vrlo je brzo prestala sa trgovanjem kada sam mu objasnio da se na svaku dobit plaća porez i da je to dužna prijaviti poreznoj. I neka bude sretna ako se radi o malom iznosu, jer porezna vjerojatno neće reagirati kada dobije tromjesečni izvještaj od banke.

 

A mogao sam ga i uputiti na neki bankomat u Zagrebu koji izbacuje keš u zamjenu za kriptovalute (anonimno).

14 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Mislite na ovo
Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
zzib kaže...
Noel kaže...

 Zašto ne? To je stvar vlasnika trgovine što će prihvatiti. Državi je bitno samo da si izdao račun u kunama i platio porez. Kao što sam rekao trampa nije zabranjena samo što je to lakše raditi sa novcem. Rijetki ili ne rijetki slučajevi, zakon omogučava da primaš bitcoine uz obračun u kunama što je i normalno. Zadržao ja kao vlasnik trgovine bitcoine ili ih kupio kasnije potpuno je isto i to je moja osobna stvar a ne državna.

 E, ali ako ti doneseš jednu jabuku, a tamo ti netko u skladištu da dvije kruške u zamjenu, ti nisi platio niti lipe poreza. Takvu trampu možeš raditi od firme do firme (prebijat dugove i slično) jer su u sustavu PDV-a, ali to ne mogu raditi niti ja, niti ti, a da ne kršimo zakon. Poanta novca nije samo razmjena, već i praćenje toka kako bi se mogao naplatiti porez.

 

Upravo je zbog toga tržište kriptovaluta k'o stvoreno za kriminalce, i one nalik tome a da toga nisu svjesni. Npr, dolazi mi poznanik sa pričom kako mu je kćer izgubila nešto novca na kriptovalutama, ali i dobila, tako da je na kraju ipak nešto zaradila. I da na to nije potrebno platiti porez. Vrlo je brzo prestala sa trgovanjem kada sam mu objasnio da se na svaku dobit plaća porez i da je to dužna prijaviti poreznoj. I neka bude sretna ako se radi o malom iznosu, jer porezna vjerojatno neće reagirati kada dobije tromjesečni izvještaj od banke.

 

A mogao sam ga i uputiti na neki bankomat u Zagrebu koji izbacuje keš u zamjenu za kriptovalute (anonimno).

 Evo tekst od kolege sa foruma

 

"

nemogu HR predociti nikakve dobiti kada nemam nikakvu dobit na racunu!! Kako ceu nesto oporeziti kada nema uvid u nikakvu banku, a nepostoji nikakv zakon jos specifican za kriptovalute i njihove mjenjacnice.

JOs HNB kaze: prema članku 21. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci i članku 4. Zakona o deviznom poslovanju, Bitcoin ne predstavlja novac, niti sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj niti stranu valutu, odnosno strano sredstvo plaćanja. U svom dopisu HNB navodi da, s obzirom na to da vrijednost Bitcoina ne odražava vrijednost novca koji je za njega primljen, Bitcoin ne može biti niti elektronički novac u smislu članka 2. točke 2. Zakona o elektroničkom novcu. 

 

Porezni obveznik je kupio 1 Bitcoin u vrijednosti 10.000 dolara te ga prodao unutar razdoblja od 2 godine za 15.000 dolara. Ako je ove novce isplatio na bankovni račun, dužan je platiti porez na kapitalnu dobit koji iznosi “5.000*10%+(5.000*10%)*18%=590 dolara”.

10 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Farmercinakriptovaluta kaže...
zzib kaže...
Noel kaže...

 Zašto ne? To je stvar vlasnika trgovine što će prihvatiti. Državi je bitno samo da si izdao račun u kunama i platio porez. Kao što sam rekao trampa nije zabranjena samo što je to lakše raditi sa novcem. Rijetki ili ne rijetki slučajevi, zakon omogučava da primaš bitcoine uz obračun u kunama što je i normalno. Zadržao ja kao vlasnik trgovine bitcoine ili ih kupio kasnije potpuno je isto i to je moja osobna stvar a ne državna.

 E, ali ako ti doneseš jednu jabuku, a tamo ti netko u skladištu da dvije kruške u zamjenu, ti nisi platio niti lipe poreza. Takvu trampu možeš raditi od firme do firme (prebijat dugove i slično) jer su u sustavu PDV-a, ali to ne mogu raditi niti ja, niti ti, a da ne kršimo zakon. Poanta novca nije samo razmjena, već i praćenje toka kako bi se mogao naplatiti porez.

 

Upravo je zbog toga tržište kriptovaluta k'o stvoreno za kriminalce, i one nalik tome a da toga nisu svjesni. Npr, dolazi mi poznanik sa pričom kako mu je kćer izgubila nešto novca na kriptovalutama, ali i dobila, tako da je na kraju ipak nešto zaradila. I da na to nije potrebno platiti porez. Vrlo je brzo prestala sa trgovanjem kada sam mu objasnio da se na svaku dobit plaća porez i da je to dužna prijaviti poreznoj. I neka bude sretna ako se radi o malom iznosu, jer porezna vjerojatno neće reagirati kada dobije tromjesečni izvještaj od banke.

 

A mogao sam ga i uputiti na neki bankomat u Zagrebu koji izbacuje keš u zamjenu za kriptovalute (anonimno).

 Evo tekst od kolege sa foruma

 

"

nemogu HR predociti nikakve dobiti kada nemam nikakvu dobit na racunu!! Kako ceu nesto oporeziti kada nema uvid u nikakvu banku, a nepostoji nikakv zakon jos specifican za kriptovalute i njihove mjenjacnice.

JOs HNB kaze: prema članku 21. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci i članku 4. Zakona o deviznom poslovanju, Bitcoin ne predstavlja novac, niti sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj niti stranu valutu, odnosno strano sredstvo plaćanja. U svom dopisu HNB navodi da, s obzirom na to da vrijednost Bitcoina ne odražava vrijednost novca koji je za njega primljen, Bitcoin ne može biti niti elektronički novac u smislu članka 2. točke 2. Zakona o elektroničkom novcu. 

 

Porezni obveznik je kupio 1 Bitcoin u vrijednosti 10.000 dolara te ga prodao unutar razdoblja od 2 godine za 15.000 dolara. Ako je ove novce isplatio na bankovni račun, dužan je platiti porez na kapitalnu dobit koji iznosi “5.000*10%+(5.000*10%)*18%=590 dolara”.

 Ovaj zakon od nedavno više ne vrijedi za bitcoin. Bitcoin je postao i službeno strana valuta, odnosno strano sredstvo plaćanja pa se prema njemu treba odnositi kao i prema svakoj drugoj valuti.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2021 8:01 (Noel).
10 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
zzib kaže...
Noel kaže...

 Zašto ne? To je stvar vlasnika trgovine što će prihvatiti. Državi je bitno samo da si izdao račun u kunama i platio porez. Kao što sam rekao trampa nije zabranjena samo što je to lakše raditi sa novcem. Rijetki ili ne rijetki slučajevi, zakon omogučava da primaš bitcoine uz obračun u kunama što je i normalno. Zadržao ja kao vlasnik trgovine bitcoine ili ih kupio kasnije potpuno je isto i to je moja osobna stvar a ne državna.

 E, ali ako ti doneseš jednu jabuku, a tamo ti netko u skladištu da dvije kruške u zamjenu, ti nisi platio niti lipe poreza. Takvu trampu možeš raditi od firme do firme (prebijat dugove i slično) jer su u sustavu PDV-a, ali to ne mogu raditi niti ja, niti ti, a da ne kršimo zakon. Poanta novca nije samo razmjena, već i praćenje toka kako bi se mogao naplatiti porez.

 

Upravo je zbog toga tržište kriptovaluta k'o stvoreno za kriminalce, i one nalik tome a da toga nisu svjesni. Npr, dolazi mi poznanik sa pričom kako mu je kćer izgubila nešto novca na kriptovalutama, ali i dobila, tako da je na kraju ipak nešto zaradila. I da na to nije potrebno platiti porez. Vrlo je brzo prestala sa trgovanjem kada sam mu objasnio da se na svaku dobit plaća porez i da je to dužna prijaviti poreznoj. I neka bude sretna ako se radi o malom iznosu, jer porezna vjerojatno neće reagirati kada dobije tromjesečni izvještaj od banke.

 

A mogao sam ga i uputiti na neki bankomat u Zagrebu koji izbacuje keš u zamjenu za kriptovalute (anonimno).

 Opet ti moram ponavljati.

 

Fizičke osobe mogu međusobno raditi trampu bez da krše ikakvi zakon. Npr. mogu zamjeniti veći stan za dva manja. Pri tom obje strane plaćaju porez i pri tom nema uopće novca u toj razmjeni.

 

Funkcija bitcoina je PLAĆANJE isto kao i fiat valutama. Nedavno je netko u HR kupio auto za bitcoine. Obračun je napravljen u kunama jer je to službena valuta. Dakle nije kupio za kune, samo je obračun napravljen u kunama. Donio je bitcoine u trgovinu a ne kune i to je zakonski dozvoljeno.

 

Trgovac može zadržati bitcoine ako to želi tj. ne mora ih mjenjati u kune. To je njegova osobna odluka.

 

99% kriminala se odvija u fiat valutama. Kriminal rade i sa kešom i preko bankovnih računa. Ajmo zabranit fiat valute jer ih dokazano kriminalci više koriste nego bitcoin. Bitcoin transakcije je lakše pratiti nego gotovinu i lakše nego bankovne račune na kajmanskom otočju.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2021 8:29 (Noel).
5 godina
offline
HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovinom

Trenutno kriptovalute imaju isključivo špekulativnu ulogu. To kažem kao netko tko je pristojno zaradio na bitcoinu (nije to bogatstvo da ne moram više ništa raditi, samo pristojna svota).  A glavni pokretač vrijednosti kriptovaluta je ljudska pohlepa i strah od propuštanja dobitka. 99% ljudi koji zagovaraju kriptovalute rade to zbog vlastitog dobitka. Priče o nekakvoj decentralizaciji, općem dobru...to su priče za malu djecu.  Mislim, sve je to legitimno. Ali zašto lijepo ne kažu : imam X coina, želim da ih i svi vi kupujete kako bi ima narasla vrijednost a kad budem mislio da je vrijednost na vrhuncu prodati ću ih za omrznute flat valute, kupiti kuću sebi, stan za rentanje...  (beton je ipak beton)

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Kapetan Nemo kaže...

Trenutno kriptovalute imaju isključivo špekulativnu ulogu. To kažem kao netko tko je pristojno zaradio na bitcoinu (nije to bogatstvo da ne moram više ništa raditi, samo pristojna svota).  A glavni pokretač vrijednosti kriptovaluta je ljudska pohlepa i strah od propuštanja dobitka. 99% ljudi koji zagovaraju kriptovalute rade to zbog vlastitog dobitka. Priče o nekakvoj decentralizaciji, općem dobru...to su priče za malu djecu.  Mislim, sve je to legitimno. Ali zašto lijepo ne kažu : imam X coina, želim da ih i svi vi kupujete kako bi ima narasla vrijednost a kad budem mislio da je vrijednost na vrhuncu prodati ću ih za omrznute flat valute, kupiti kuću sebi, stan za rentanje...  (beton je ipak beton)

 Sve je špekulativno: zlato, dionice, nafta, brašno pa i fiat valute preko centralnih banaka i forex tržišta.

Država je jedan od največih špekulanata. Ona preko investicijskih firmi kupuje dionice sa printanim novcem iza kojeg ne stoji nikakva vrijednost i tako manipulira tržištem. Jure je na poziciji odlučivanja a Mate ima veliki broj dionica neke firme. Dovoljno je da se Jure i Mate nađu na kavi. Ostatak priče znaš. Jure na kraju sa jednim potpisom dobije vilu sa bazenom prijavljenu na njegovoj babi a plaća mu dođe kao džeparac.

 

Sa večim uplivom kapitala a zbog svoje preciznosti i transparentnosti koje ne postoje kod zlata i fiat valuta, kriptovalute će sve teže biti manipulirati.

 

Sa legaliziranjem bitcoina kao valute tj. potpunog ukidanja poreza doći će i veća primjena bitcoina kao sredstvo plaćanja u svakodnevnoj trgovini.

To je i jedan od razloga zašto se bitcoin rijetko koristi za plaćanje jer regulator nije stavio bitcoin ravnopravno sa ostalim fiat valutama. To se nije spomenulo u ovom izvješću HNB-a.

 

Priča o decentralizaciji je priča o transparentnosti i osobnim slobodama i to nisu "priče za malu djecu" već činjenice. Kod bitcoina tu se fundamentalno ništa nije promjenilo.

Svatko tko je odavno u kriptu i dalje naglašava prednosti bitcoina u odnosu na postojeći netransparentni i visoko centralizirani monetarni sistem kojim upravlja uski krug ljudi.

 

Normalno je da svatko želi zaraditi. Ljudi vole zaraditi i na dionicama, zlatu, forexu... Tu trgovanje kriptovalutama nije nikakvi posebni izuzetak.

Možeš reći jednako i za dionice, zlato, fiat valute:

"Imam X dionica, poluga zlata, Eura, Dolara želim da ih i svi vi kupujete kako bi im narasla vrijednost a kad budem mislio da je vrijednost na vrhuncu prodati ću ih".

 

Fiat valute nisu omrznute već se u kripto zajednici naglašavaju njeni nedostaci te se nastoji nači bolje rješenje.

Kriptovalute i fiat valute bez problema istovremeno funkcioniraju.

 

Beton je dugoročno rizičniji nego bitcoin.

Netko će uložiti u nekretnine a netko će zadržati bitcoin jer će lakše prodati bitcoin nego nekretninu ili direktno kupiti sa bitcoinom ako mu na brzinu treba nešto drugo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2021 10:38 (Noel).
2 godine
offline
HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovinom

Nekada je postojao tzv. Zlatni standard kojim je novac imao pokriće u zlatu.. (konvertibilnost zlato>novac 1:1)

Ta je praksa davno ukinuta i ne znam čime danas vlade svih zemalja pokrivaju vrijednost svoga novca.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu, osim o Covidu.
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Zaporožac kaže...

Nekada je postojao tzv. Zlatni standard kojim je novac imao pokriće u zlatu.. (konvertibilnost zlato>novac 1:1)

Ta je praksa davno ukinuta i ne znam čime danas vlade svih zemalja pokrivaju vrijednost svoga novcaDoslovno .

Doslovno ničim. A i da pokrivaju sa zlatom tko bi im vjerovao da je to istina i provjeravao poluge jesu li prave ili lažne. Također kako bi amerikanci vjerovali kinezima i obrnuto koliko tko ima zlata.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2021 10:35 (Noel).
15 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Noel kaže...
 Opet ti moram ponavljati.

 Fizičke osobe mogu međusobno raditi trampu bez da krše ikakvi zakon. Npr. mogu zamjeniti veći stan za dva manja. Pri tom obje strane plaćaju porez i pri tom nema uopće novca u toj razmjeni.

 

Funkcija bitcoina je PLAĆANJE isto kao i fiat valutama. Nedavno je netko u HR kupio auto za bitcoine. Obračun je napravljen u kunama jer je to službena valuta. Dakle nije kupio za kune, samo je obračun napravljen u kunama. Donio je bitcoine u trgovinu a ne kune i to je zakonski dozvoljeno.

 

Trgovac može zadržati bitcoine ako to želi tj. ne mora ih mjenjati u kune. To je njegova osobna odluka.

 

99% kriminala se odvija u fiat valutama. Kriminal rade i sa kešom i preko bankovnih računa. Ajmo zabranit fiat valute jer ih dokazano kriminalci više koriste nego bitcoin. Bitcoin transakcije je lakše pratiti nego gotovinu i lakše nego bankovne račune na kajmanskom otočju.

 

 

Nismo se razumjeli, govorio sam da probaš otići u trgovinu i napraviti trampu, odgovorio si: zašto ne? Zato što trampu možeš raditi među fizičkim osobama, ali ne možeš tako  lako između fizičke i pravne, a da je u skladu sa zakonom.

 

Možda je kripto-transakcije lakše pratiti, ali ne i tko stoji iza njih. Naravno da se većina kriminala odvija u fiat valutama, kada su one i najzastupljenije kod plaćanja.

5 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Noel kaže...
Priča o decentralizaciji je priča o transparentnosti i osobnim slobodama i to nisu "priče za malu djecu" već činjenice. Kod bitcoina tu se fundamentalno ništa nije promjenilo.

Svatko tko je odavno u kriptu i dalje naglašava prednosti bitcoina u odnosu na postojeći netransparentni i visoko centralizirani monetarni sistem kojim upravlja uski krug ljudi.

 

 

 Razumijem ja što ti želiš reći i čak se mogu složiti s tobom. Ali mislim da 99,99% sudionika u kriptopriči ne interesiraju transparentnost i osobne slobode već zarada. I zato kriptovalute imaju budućnost, zbog ljudske pohlepe,  a ne zbog nekakvih osobnih sloboda i transparentnosti. 

 Za netransparentni i visoko centralizirani monetarni sistem koju upravlja uzak broj ljudi si u pravu ali budimo realni, iz velikih skokova vrijednosti nekih kriptovaluta stoje manipulacije velikih igrači. A tweet npr Muska može poprilično lansirati ili srozati vrijednost nekog coina (ili tokena, svejedno) 

14 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Zaporožac kaže...

Nekada je postojao tzv. Zlatni standard kojim je novac imao pokriće u zlatu.. (konvertibilnost zlato>novac 1:1)

Ta je praksa davno ukinuta i ne znam čime danas vlade svih zemalja pokrivaju vrijednost svoga novca.

Da je još uvijek na snazi zlatni standard teže bi bilo izbjeći visoku inflaciju, pad investicija, socijalne nemire. Funkcija novca nije samo biti sredstvo razmjene, već i stabilizacija i omogućavanje rasta gospodarstva kroz monetarnu politiku.
Vrijednost novca pokrivena je:
a) povjerenjem u izdavatelja /dok kriptovalute nemaju izdavatelja pa nemaš u koga imati povjerenje, svaki scammer može izdati nekakav altcoin a Nakamoto je izmišljeni lik i pitanje tko/što zapravo stoji iza tog imena

b) prihvaćanjem na razini društva /isto kao i kriptovalute, ali uz veći broj sudionika na tržištu, što institucionalni novac čini demokratičnijim i stabilnijim od kripta

15 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Noel kaže...
Zaporožac kaže...

Nekada je postojao tzv. Zlatni standard kojim je novac imao pokriće u zlatu.. (konvertibilnost zlato>novac 1:1)

Ta je praksa davno ukinuta i ne znam čime danas vlade svih zemalja pokrivaju vrijednost svoga novcaDoslovno .

Doslovno ničim. A i da pokrivaju sa zlatom tko bi im vjerovao da je to istina i provjeravao poluge jesu li prave ili lažne. Također kako bi amerikanci vjerovali kinezima i obrnuto koliko tko ima zlata.

 

To nije točno. Svjetska se trgovina odvija u dolarima, a ostali razmjenjuju svoje valute za dolare. Tako da je postavljen USD index, odnosno jedna veilka ekonomija (SAD), nasuprot ostatka (Euro,Yen,Funta,Franak,Kruna,kanadski Dolar). Zlatni standard je zamjenjen: crnim zlatom, odnosno naftom.

 

 

2 godine
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
zzib kaže...
To nije točno. Svjetska se trgovina odvija u dolarima, a ostali razmjenjuju svoje valute za dolare. Tako da je postavljen USD index, odnosno jedna veilka ekonomija (SAD), nasuprot ostatka (Euro,Yen,Funta,Franak,Kruna,kanadski Dolar). Zlatni standard je zamjenjen: crnim zlatom, odnosno naftom.

 

 Ja pročitao ovo;

 

Za vrijeme predsjednika Charles de Gaullea, Francuska je do 70-ih godina 20. stoljeća smanjila rezerve dolara kupujući za njih zlato od vlade SAD-a, smanjujući time američki ekonomski utjecaj u svijetu. To je skupa s financijskom stiskom izazvanom Vijetnamskim ratom natjeralo predsjednika Richarda Nixona1971. godine ukinuti Zlatni standard, odnosno direktnu konvertibilnost dolara u zlato. Time su moderne svjetske valute izgubile materijalnu podlogu, a središnje banke od kojih su mnoge u privatnom vlasništvu, dobile teorijsku mogućnost izdavanja novca u neograničenim količinama. (c/p wiki)

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu, osim o Covidu.
10 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
zzib kaže...
Noel kaže...
 Opet ti moram ponavljati.

 Fizičke osobe mogu međusobno raditi trampu bez da krše ikakvi zakon. Npr. mogu zamjeniti veći stan za dva manja. Pri tom obje strane plaćaju porez i pri tom nema uopće novca u toj razmjeni.

 

Funkcija bitcoina je PLAĆANJE isto kao i fiat valutama. Nedavno je netko u HR kupio auto za bitcoine. Obračun je napravljen u kunama jer je to službena valuta. Dakle nije kupio za kune, samo je obračun napravljen u kunama. Donio je bitcoine u trgovinu a ne kune i to je zakonski dozvoljeno.

 

Trgovac može zadržati bitcoine ako to želi tj. ne mora ih mjenjati u kune. To je njegova osobna odluka.

 

99% kriminala se odvija u fiat valutama. Kriminal rade i sa kešom i preko bankovnih računa. Ajmo zabranit fiat valute jer ih dokazano kriminalci više koriste nego bitcoin. Bitcoin transakcije je lakše pratiti nego gotovinu i lakše nego bankovne račune na kajmanskom otočju.

 

 

Nismo se razumjeli, govorio sam da probaš otići u trgovinu i napraviti trampu, odgovorio si: zašto ne? Zato što trampu možeš raditi među fizičkim osobama, ali ne možeš tako  lako između fizičke i pravne, a da je u skladu sa zakonom.

 

Možda je kripto-transakcije lakše pratiti, ali ne i tko stoji iza njih. Naravno da se većina kriminala odvija u fiat valutama, kada su one i najzastupljenije kod plaćanja.

 Možeš raditi trampu i između fizičke i pravne osobe. Bitno je da je napravljen ugovor i iskazana vrijednost ali normalno da to neče nitko raditi svakodnevno. Sa novcem je lakše jer je on zamjena za trampu. Nekad su to bile školjke i kamenje a danas je novac.

 

Shvati bitcoin kao keš pa češ lakše razumjeti. Stvar je jednaka. Kada podižeš keš na bankomatu ti nisi anoniman. Kada sa tim kešom kupuješ u trgovini ti si anoniman. Svoj keš možeš dati kome hočeš.

 

Bez obzira i da su jednako zastupljene, kao što sam rekao lakše je pratiti bitcoin transakcije nego fiat valute .

15 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi

Ti vjeruj u službena objašnjenja koliko hoćeš. Već it teksta vidiš da tu nešto ne štima: netko je SAD prisilio da prodaje zlato? Ili su možda znali da je u pripremi novi standard?

15 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Noel kaže...
Shvati bitcoin kao keš pa češ lakše razumjeti. Stvar je jednaka. Kada podižeš keš na bankomatu ti nisi anoniman. Kada sa tim kešom kupuješ u trgovini ti si anoniman. Svoj keš možeš dati kome hočeš.

 Dao sam ti primjer kripto-bankomata u Zagrebu: odeš sa mobom uz karticu na bonove koju si prethodno dobio bez da si bio dužan otkriti identitet (i nikada nisi nadoplatio bon online otkrivajući identitet), zamjeniš kriptovalutu za keš, i ostaneš anoniman. Probaj to na klasičnom bankomatu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2021 11:17 (zzib).
10 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
zzib kaže...
Noel kaže...
Zaporožac kaže...

Nekada je postojao tzv. Zlatni standard kojim je novac imao pokriće u zlatu.. (konvertibilnost zlato>novac 1:1)

Ta je praksa davno ukinuta i ne znam čime danas vlade svih zemalja pokrivaju vrijednost svoga novcaDoslovno .

Doslovno ničim. A i da pokrivaju sa zlatom tko bi im vjerovao da je to istina i provjeravao poluge jesu li prave ili lažne. Također kako bi amerikanci vjerovali kinezima i obrnuto koliko tko ima zlata.

 

To nije točno. Svjetska se trgovina odvija u dolarima, a ostali razmjenjuju svoje valute za dolare. Tako da je postavljen USD index, odnosno jedna veilka ekonomija (SAD), nasuprot ostatka (Euro,Yen,Funta,Franak,Kruna,kanadski Dolar). Zlatni standard je zamjenjen: crnim zlatom, odnosno naftom.

 

 

 Svjetska se trgovina odvija u raznim valutama. I EU i Rusi se zbog velikog printanja odmiču od dolara. Kakvo crno zlato čovječe? Što misliš da FED ili ECB kad printa novac gleda koliko imaju zaliha nafte? Printaju kad god im se ukaže potreba da stimuliraju ili manipuliraju ekonomiju. Taj novac nema nikakvo zaleđe. Pogledaj koliki je globalni javni dug po državama. To ne može pokrit niti jedna zaliha nafte po sadašnjim cijenama.

https://www.economist.com/content/global_debt_clock

10 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
zzib kaže...
Noel kaže...
Shvati bitcoin kao keš pa češ lakše razumjeti. Stvar je jednaka. Kada podižeš keš na bankomatu ti nisi anoniman. Kada sa tim kešom kupuješ u trgovini ti si anoniman. Svoj keš možeš dati kome hočeš.

 Dao sam ti primjer kripto-bankomata u Zagrebu: odeš sa mobom uz karticu na bonove koju si prethodno dobio bez da si bio dužan otkriti identitet (i nikada nisi nadoplatio bon online otkrivajući identitet), zamjeniš kriptovalutu za keš, i ostaneš anoniman. Probaj to na klasičnom bankomatu.

 Opet mješaš kruške i jabuke.

Kripto bankomat nije u klasičnom smislu bankomat gdje podižeš sa svog bankovnog računa novac.

Kripto bankomat je automatizirana mjenjačnica gdje mjenjaš ili kupuješ bitcoine za keš po određenom tečaju.

Jednako kao i kod klasičnih mjenjačnica gdje mjenjaš Eure za Kune postoje limiti do kojeg iznosa možeš ostati potpuno anoniman.

Kad dođeš u mjenjačnicu promjenit 2000 EURA za kune nitko te ne pita osobnu kartu.

15 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Noel kaže...
 Svjetska se trgovina odvija u raznim valutama. I EU i Rusi se zbog velikog printanja odmiču od dolara. Kakvo crno zlato čovječe? Što misliš da FED ili ECB kad printa novac gleda koliko imaju zaliha nafte? Printaju kad god im se ukaže potreba da stimuliraju ili manipuliraju ekonomiju. Taj novac nema nikakvo zaleđe. Pogledaj koliki je globalni javni dug po državama. To ne može pokrit niti jedna zaliha nafte po sadašnjim cijenama.

https://www.economist.com/content/global_debt_clock

 Je, probali su prodavati naftu u drugim valutama, pa je završilo sa Amerima na Bliskom istoku, okružujući Iran i probližavajući se ruskim granicama, nakon čega su Rusi aneksirali Krim. Prijatelju, svaki dolar koji SAD tiska, ima pokriće u nafti i ostaloj robi jer moraš trgovati dolarima, htio ne htio.

 

Što se tiče duga, zna se kako funkcionira: računa se samo kamata, odnosno zarada. Dugovi se mogu oprostiti, prebiti (ja tebi dugujem toliko, ti meni toliko, nadjemo se negdje u sredini), itd.

15 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Noel kaže...
Kripto bankomat je automatizirana mjenjačnica gdje mjenjaš ili kupuješ bitcoine za keš po određenom tečaju.

 

Upravo tako, kripto bankomat nije isto što i klasični bankomat. Glavno da smo se konačno složili.

10 godina
offline
HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovinom

News flash: Lopov kaze da ti ne treba kljucanica na vratima!

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
zzib kaže...
Noel kaže...
 Svjetska se trgovina odvija u raznim valutama. I EU i Rusi se zbog velikog printanja odmiču od dolara. Kakvo crno zlato čovječe? Što misliš da FED ili ECB kad printa novac gleda koliko imaju zaliha nafte? Printaju kad god im se ukaže potreba da stimuliraju ili manipuliraju ekonomiju. Taj novac nema nikakvo zaleđe. Pogledaj koliki je globalni javni dug po državama. To ne može pokrit niti jedna zaliha nafte po sadašnjim cijenama.

https://www.economist.com/content/global_debt_clock

 Je, probali su prodavati naftu u drugim valutama, pa je završilo sa Amerima na Bliskom istoku, okružujući Iran i probližavajući se ruskim granicama, nakon čega su Rusi aneksirali Krim. Prijatelju, svaki dolar koji SAD tiska, ima pokriće u nafti i ostaloj robi jer moraš trgovati dolarima, htio ne htio.

 

Što se tiče duga, zna se kako funkcionira: računa se samo kamata, odnosno zarada. Dugovi se mogu oprostiti, prebiti (ja tebi dugujem toliko, ti meni toliko, nadjemo se negdje u sredini), itd.

 Nevjerojatno ali u EU možeš trgovati i sa eurima. U EU trgovci mole da im platiš sa dolarom a ne sa eurom.

Što se tiče duga on uglavnom raste jer se puno nafte proizvodi a naročito prošle godine.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2021 12:18 (Noel).
15 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Noel kaže...
 Nevjerojatno ali u EU možeš trgovati i sa eurima. U EU trgovci mole da im platiš sa dolarom a ne sa eurom.

Što se tiče duga on uglavnom raste jer se puno nafte proizvodi a naročito prošle godine.

 Ne da mi se više, idem nešto (korisno) radit, a ne mlatit po forumima. Svjetska trgovina, dakle izmedju, a ne unutar zemalja, nameće dolar kao sredstvo plaćanja. Naravno da se unutar EU koristi Euro, Japana Yen, itd. Dug raste zbog zaduzivanja drzava. Proizvodnja nafte, naročito prošle godine, je smanjena kako je i dogovoreno u OPEC-u, radi korona krize. Odnosno, navedeno je kako se ide u smanjene prizvodnje sve do svibnja 2022 godine.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2021 12:31 (zzib).
12 godina
neaktivan
offline
HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovinom

Očito su kriptovalute "hot" tema kad se svi toliko pale na njih. 

 

No dok kolege prosipaju pamet i znanje i troše svoje dragocijeno vrijeme u kripto svijetu to izgleda ovako...

 

VISA Plans to Make Crypto More Usable Than Any other Currency

https://coingape.com/just-in-visa-plans-to-make-crypto-more-usable-than-any-other-currency/

 

Visa Plans to Build Out Its Cryptocurrency Ecosystem

https://u.today/visa-plans-to-build-out-its-cryptocurrency-ecosystem

 

Naš HNB je kao i obično zapeo u vremenu i samo kopi-pejsta isto upozorenje iz godine u godinu, čisto ograđivanje i da kasnije u slučaju da sve ode u ništa mogu reći "rekli smo vam".

Ova izjava najbolje pokazuje koliko ih nije briga "Upotreba kriptoimovine kao novca  ̶  u platne svrhe  ̶  gotovo je nepostojeća". Istovremeno VISA iznosi podatke o 1B$ u 6 mjeseci. JP Morgan priprema BTC fond za svoje klijente, u pripremi su razni BTC ETF-ovi... PayPal, Revolut... svi usvajaju kripto podršku.

 

J.P. Morgan Creates Digital Coin for Payments

https://www.jpmorgan.com/solutions/cib/news/digital-coin-payments

 

French Bank Société Générale issues security token on the Tezos blockchain (XTZ)

https://fxcryptonews.com/french-bank-societe-generale-issues-security-token-on-the-tezos-blockchain-xtz/

 

Meanwhile HNB živi u nekom svom paralelnom svijetu. 

 

Naravno brzo je bankarski sustav shvatio da je kripto tu vjerojatno na duže staze, pa su krenuli po dobroj staroj "If you can't beat them, join them". Mastercard ima ugovor sa Geminijem, VISA ima svoje planove. Ušli smo u drugu fazu prilagodbe kriptovaluta i sada se već najnormalnije može s njima trgovati, konverzije se obavljaju u pozadini, ali i to je pozitivan korak prema konačnom cilju.

 

Trenutno se najveća galama diže na račun "eko" otiska. Osobno sam uvjeren da će kripto svijet brže od bilo čega drugog na ovom planetu postati eko. Svi su se sad uhvatili BTC-a, ali treba shvatiti da je to prvi takav oblik vrijednosti i da je normalno da nije savršen, ali kripto dizajneri su pokazali da su svjesni problema i već danas imamo puno kriptovaluta koje su ekološki prihvatljive.

 

Druga stvar je što se sada milijuni malih majnera stavljaju pod nekakvo povečalo, dajte ljudi budite ozbiljni, većina njih troši par stotina W/h. Oni koji troše megawatte ti su velike ribe i oni će zagađivati ovaj planet na jedan ili drugi način. Kripto se razvija ekstremno brzo. Evo čim se malo digla buka oko BTC-a Kinezi su pogasili postrojenja, radi se migracija u SAD i počinju se koristiti obnovljivi izvori energije. Znači napredak.

 

Treba li uvesti reda u kriptotržište, treba. Tamo sad ima svega od vrhunskih projekata do prevaranata i muljatora koji prodaju bezvrijedne novčiće zapakirane u super priču. HNB bi trebao osnovati kripto odjel koji će savjetovati građane koje kriptovalute treba izbjegavati i zašto, ali to opet zahtijeva trud i rad, nešto što nije previše poželjno, pa je lakše izdati općenito upozorenje "čuvajte se kripto valute su opasne".

 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovinom

A zbog čeg je to sve interesantno? Zbog pohlepe.

Da nema zarade nitko ne bi znao što je kriptovaluta.

Svi bi pare preko noći, a da se sve regulira ne bi bilo tolike fluktuacije vrijednosti isto kao kod dionica. O trgovanju dionicama ni slova na forumu.

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovinom

Kriptoimovina označuje elektroničke kriptografske zapise čije se kopije distribuiraju, pohranjuju i potvrđuju decentralizirano. Takvi zapisi, sami po sebi, nemaju vrijednost. Njihova je vrijednost određena ponudom i potražnjom u koju su istodobno ugrađena očekivanja glede porasta vrijednosti te zarade u razlici između kupovne i prodajne cijene.

 

Kao da centralizirani elektronički zapisi u banci imaju intrinsičnu vrijednost...

Razlika između elektroničkog zapisa u banci i kriptovalute je samo u tome što je u slučaju kriptovalute taj zapis kriptiran i decentraliziran.. što je i bolje za korisnika, loše jedino za banke.

 

Upotreba kriptoimovine kao novca  ̶  u platne svrhe  ̶  gotovo je nepostojeća.

 

Ovo jest istina ali to je i razlog nestabilnosti kripto-valuta a rješenje je da ih se sve više koristi za plaćanje (što se i događa), a ne da se od njih bježi samo zato jer je u interesu banaka da se držimo valuta pod njihovom kontrolom.

Amenoum
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: HNB upozorava na rizike povezane s kriptoimovi
Dex.amx kaže...
 

U budućnosti kada keš nestane, netko u X klikova stvori novac. Barem ja to tako gledam (i razumijem).

Očekujem dolazak Kese koji će ti pojasniti kako to banke već danas rade. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice