Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri

poruka: 30
|
čitano: 5.134
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri".
15 godina
neaktivan
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri

Wolowitz je objasnio da do problema dolazi zbog 'russian potatoes based diet'.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
19 0 hvala 0
7 godina
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri

i to nam lažu... a svi dobro znamo da su se izlila sranja a ne voda

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
 
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri

nisi čitao, ovu su Rusi napravili a u američkom dijelu je...

 

dakle vjerojatno je problem u sladunjavim pićima koje Ameri piju....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
Stric_Jura kaže...

nisi čitao, ovu su Rusi napravili a u američkom dijelu je...

 to je međunarodni incident... očekuje se trumpova žestoka reakcija

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
12 godina
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri

Ovo nije prvi puta da se svemirski WC pokvario. Prošla verzija zakazala je tijekom 2008. godine, a ubrzo je zamijenjena ovom koja je trenutačno u upotrebi. Ista je postavljena u američkom modulu Tranquility, ali su je izradili stručnjaci ruske kompanije RSC Energia. Koštala je oko 19 milijuna dolara.

 

I nije puno. Toliko koštaju dva, tri wc-a po zagrebačkim okretištima, s time da su kumovski puno pouzdaniji od ruskih jer ne lebde govna i voda po zraku.... premda tu i gravitavija ima svoj doprinos, al' dobro sad..

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.2.2019 15:07 (ante_etna).
 
17 0 hvala 2
12 godina
neaktivan
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri

"....Takozvani "Univerzalni sustav za upravljanje izmetom" (Universal Waste Management System)"

 

 

Otkad se "waste" prevodi kao "izmet"

 
2 0 hvala 0
16 godina
online
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri

human waste = izmet

 

Ako je vezan za WC šolju, onda je to to. 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
5 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
Ivan(4) kaže...

human waste = izmet

 

Ako je vezan za WC šolju, onda je to to. 

 "Human waste (or human excreta) refers to thewaste products of the human digestive system and the human metabolism, namely feces and urine.

 

Koliko ja znam urin nije izmet

12 godina
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
versus2 kaže...
Ivan(4) kaže...

human waste = izmet

 

Ako je vezan za WC šolju, onda je to to. 

 "Human waste (or human excreta) refers to thewaste products of the human digestive system and the human metabolism, namely fecesand urine.

 

Koliko ja znam urin nije izmet

 a ovo "feces"? Što mu to dođe?

15 godina
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
ante_etna kaže...

 a ovo "feces"? Što mu to dođe?

 3d ispis iz dupeta (kod rvackih polit'čara - iz usta). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.2.2019 16:02 (Ajar).
8 godina
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri
Treba malo pogledati etimologiju riječi izmet, da bi se proniklo u njezino puno značenje. Izmet je očito nešto što se iz nečega iz-meće, pa je ljudski izmet nešto što je iz čovjeka, tj. njegova tijela iz-meće, dakle izmet bi, u širem značenju riječi, trebao biti i urin. To se posebice odnosi na slučaj kada je jedno s drugim izmješano, recimo u septičkoj jami, ili kada se radi o nečemu što se više ne dovodi izranavno u vezu s fiziolološkim procesom, tj nastankom ili postankom (npr. "Nosio je punu kiblu izmeta.") Stoga je autor ovoga članka ispravno postupio kada je u hrvatskom jeziku pronašao riječ koja najbolje odgovara engleskoj sintagmi "human waste", a ne - kao neki - da piše engleske riječi kada mu ponestane hrvatskih.
 
4 1 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
ante_etna kaže...
versus2 kaže...
Ivan(4) kaže...

human waste = izmet

 

Ako je vezan za WC šolju, onda je to to. 

 "Human waste (or human excreta) refers to thewaste products of the human digestive system and the human metabolism, namely fecesand urine.

 

Koliko ja znam urin nije izmet

 a ovo "feces"? Što mu to dođe?

 Waste je i jedno i drugo, izmet samo ono prvo

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.2.2019 16:25 (versus2).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
danen kaže...
Treba malo pogledati etimologiju riječi izmet, da bi se proniklo u njezino puno značenje. Izmet je očito nešto što se iz nečega iz-meće, pa je ljudski izmet nešto što je iz čovjeka, tj. njegova tijela iz-meće, dakle izmet bi, u širem značenju riječi, trebao biti i urin. To se posebice odnosi na slučaj kada je jedno s drugim izmješano, recimo u septičkoj jami, ili kada se radi o nečemu što se više ne dovodi izranavno u vezu s fiziolološkim procesom, tj nastankom ili postankom (npr. "Nosio je punu kiblu izmeta.") Stoga je autor ovoga članka ispravno postupio kada je u hrvatskom jeziku pronašao riječ koja najbolje odgovara engleskoj sintagmi "human waste", a ne - kao neki - da piše engleske riječi kada mu ponestane hrvatskih.

 "Izmet ili stolica je naziv za odbacujući proizvod probavnog sustava, koji se izbacuje kroz anus"

 

Kad se prevede tako ispada da se ovde samo s...e.

Nije baš dobro "izlučevina", al je (po meni) bolje nego izmet.

8 godina
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri
Čitam engleski rječnik: izmet - excrement, dirt, trash; izmetine - faeces. "Excrement" bi se najbolje prevelo kao "izlučevina". Kao što vidimo, riječ "izmet" (u jednini i kao zbirna imenica) ima vrlo široko značenje, koje se ne svodi na samo usko stručno (medicinsko). Na kraju kako prevesti "human waste"? Ja bolju riječ od "izmeta" ne nalazim. Ako je tko vidi neka je napiše.
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
Pozdrav danen i ostali!

Prijevod - Univerzalni sustav za upravljanje izmetom" (Universal Waste Management System) je trebao glasiti:

Univerzalni sustav za upravljanje crnim vodama

Ako se radi o wc-u. Ako je to sustav koji skuplja svu vodu, tekućine i izlučevine, onda je to opet nešto drugo. Onda je to waste.

Iz toga izlazi da je pisac članka loše preveo tekst.

Crne vode obuhvaćaju ljudske fekalije i urin.

Waste se prevodi kao sav kućni otpad (crne, sive i ostale vode), što obuhvaća fekalije, urin, vodu iz perilica itd.

Waste je ono što u Indiji zovu pitkom (destiliranom) vodom.

Lp
vicious
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.2.2019 19:44 (viciousone).
8 godina
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri
Lijepo rečeno, ali "crne vode" je stručni termin koji, priznajem, prvi put čujem, a ne smatram se neukim. U pravilu u znanstveno-popularnim i općenito novinskim člancima treba izbjegavati stručne izraze. Tako nećemo pisati "etanol" nego "alkohol", "ocat" a ne "razrijeđena etanska kiselina" itd. Kako god se uzme, mislim da nikome od čitatelja nije bilo nejasno kakva se to tekućina izlila po zraku svemirske stanice. I stoga je "izmet" dobar prijevod, jer čitatelja ne dovodi u zabunu i nedoumicu. I još bih htio reći da se jasnoća stila ne postiže gledanjem u rječnike (kad ne treba) nego upotrebom riječi i izraza koje će u datom kontekstu svatko razumjeti. (Ljudski je jezik, za razliku od životinjskog glasanja modalan. To znači da riječi dobivaju svoje puno značenje tek u sklopu rečenice.)
 
5 0 hvala 1
16 godina
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri

Tolika rasprava oko običnog govneta... 

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Moj PC  
10 1 hvala 0
8 godina
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri
O, da. O tome bi se i knjiga mogla napisati.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
Viciousone:

Dobro je da si spomenuo crnu i ostalu vodu, međutim šekret u uvjetima mikrogravitacije nije vodeni već zračni pa bi bio AC što bi uvelo konfuziju s izmjeničnom strujom (nije da je baš pogonska u svemiru, ali svejedno).

Stoga je engleski termin sustav za upravljanje otpadom prilično dobar. Za danena i još neke koji se slažu da je izmet dobar prijevod, treba reći da se u originalnom članku kao i u NASAinim dokumentima koji se tiču ovog sustava nigdje ne koristi riječ “human”. Sustav jednako tako može obraditi i životinjski otpad, razlika je samo u načinu prikupljanja. Već su imali laboratijskih životinja a sigurno će ih biti još pa je vjerojatno i to razlog što nisu imenovanje sustava ograničili samo na ljudski. Eto, kad već idemo u širinu. Ovakvim nepotrebnim sužavanjem značenja se zbunjuje čitatelje i odbacuju informacije. Primjerice, imaju i žene u posadi, što je s krvarenjem tijekom menstruacije, to je isto izmet? Našlo bi se još stvari koje treba obraditi o kojima na zemlji uopće ne govorimo jer su toliko obične, a kanta za smeće ili školjka se pobrinu da to nekud ode... izmet je, najblaže rečeno, nedostatan pojam, a u osnovi potpuno pogrešan.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.2.2019 9:16 (Feudalac).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
Velika i mala nužda su bitne isto koliko i jedenje i pijenje, samo su društveno manje eksponirane. Pokušajte par dana bez njih.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
nije govno...nego se pas posrao
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri
Izmet nije "nedostatan pojam" ako ga se shvati u njegovom pravom, najširem smislu koji proizlazi iz etimologije, a ne iz njegove upotrebe kao eufemizma. Riječ "izmet" ima isto značenje kao riječ "smeće", samo je za "izmet" naglaženo da se on iz nećega meće (izmeće) dok se smeće s nečega meće (slične riječi: smetati, smetnuti - dakle nešto što smo maknuli, odstranili ili bismo htjeli odstaraniti). U širem bi smislu stoga riječ "izmet" značilo isto što i "smeće": izmet je smeće koje dolazi iz nečega. Kako god da bilo mi za izmet, u onom značenju kojim se upotrebljava u članku, nemamo bolje riječi. Možda jedino perifrastički, "tekuće smeće organskog porijeka" (TSOP). No zar tako pistati i to još u jednom znanstveno-popularnom članku ne bi bilo pretjerano?
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri

- Kononenko: "krepala nam vecejuška, druzja."

- Houston: "sereš."

- Mclain (iz zapadnog krila): "ne više! reci im."

- Saint-Jacques (iz istočnog krila): "već se i raspada. ne osjeća se do dolje kak smrdi?"

- Houston: "shit."

 

prijedlog: orbitalni raketni drveni zahod s urezanim srcem u vratima. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
Ajar kaže...

- Kononenko: "krepala nam vecejuška, druzja."

- Houston: "sereš."

- Mclain (iz zapadnog krila): "ne više! reci im."

- Saint-Jacques (iz istočnog krila): "već se i raspada. ne osjeća se do dolje kak smrdi?"

- Houston: "shit."

 

 

prijedlog: orbitalni raketni drveni zahod s urezanim srcem u vratima. 

 Ti se zezaš ali zamisli kako bi tek s nama bilo.

 

-    halo Udbina, imamo problem na svemirskoj stanici "Alfa Agrokor", imamo kvar na jedinici za... kako se reče.., šaljite nam

ono za izmet, za crne vode, human waste, govno.... i to. (zlu ne trebalo nabrojiše sve nazive)

 

(nakon dostave)

 

- halo, što ste nam to poslali? Paket DVD-a serije "Lud, zbunjen, normalan"??

- pa rek'o si "ono sa Izet"

- zašto gajbu praznih flaša ždrepčeve krvi?

- pa htio si nešto za crno

- čemu ova odjeća?

- pa reko si hjuman veste, vesta za čo'eka

- a zašto ove najlonske rukavice s vrećicama sa slikama lesija?

- pa govno ili se pas posro

14 godina
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri

apropos vrlim apologetima engleskog kao idelno preciznog jezika:

 

kaj je onda "wasteland"? zagovnana zemlja..

 

ili dok zlikovac u filmu veli: I wasted him? - zagovnao sam ga? 

 

skatofili svih zemalja....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri

možda ne bi bilo loše upitati stalnog sudskog tumača, da ne velim mene.  dr. Nenad može pitati buraza Predraga

 

waste = otpad (upotrebljiva sirovina, primjerice lički šerif "the dado" milinković)

trash = smeće (neupotrebljiv otpad, primjerice ercecrap vaso brkić)

excrement =izmet ali i izlučevina (raznovrsna agregatna, primjerice premijerovi komentari bilo čega)

feces = shit = crap = govno (država u kojoj životarimo)

 

 

elem, u tekstu je pogrešno prevedeno. govno (pišalina/krv/znoj/suze) je na ISS-u reciklabilna sirovina (za kavu? neam pojma) pa je "waste zapravo točan izraz > otpad. ionak se u vece može zveknuti bilo kaj (čikovi, ulošci, mobiteli, mačka ...) a gore se, bogami, i mora. da, lakše je otvoriti prozor pa k'o u studentskim domovima i inim zgradama. no gore je to malo zajebanije. uostalom, odite pa vidite.

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.2.2019 17:58 (Ajar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
Danen izraz za vode koje dolaze iz kupaonske školjke nazivaju se "crne vode". Tako imaš i sakupljače "crnih voda". Jednako tako postoje i "sive vode".
Ti pojmovi su u opticaju stvarno dugo vremena, kako kod nas tako i u svijetu. Ljudi koji projektiraju, servisiraju, nadgledaju te sisteme i sakupljače te vlasti pojedinih zemalja (u dokumentima kada ih predaješ u sakupljače) koriste te pojmove.

To što si ti učen, a nisi čuo ili ne koristiš taj izraz stvarno ovdje nije bitno. Imati dobro opće znanje ne znači da se svaki dan ne može naučiti nešto novo. Uvijek ima više onoga što ne znamo.

Ugodan dan i lp!
vicious
12 godina
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
Pozdrav Feudalac!
Crvena krvna zrnca izbacuješ kroz mokraću. Doduše odumrla. Sve skupa je urin. 😉
Što se tiče menstruacije kod ženskih članova posade ISSa, vjerujem da se ona u večini slučajeva sakuplja na ulošku/tamponu i da uložak/tampon ne bacaju u školjku. Imam visoko mišljenje o tim astronautima, pa ne vjerujem da im toaletna školjka koristi za išta drugo osim velike i male nužde.
Radio sam sa nekim ljudima (moje kolege 🤣) koji su imali često problema sa svojim sustavima ( jer su blesavi) i unutra su ubacivali čarape, hranu, uredski papir, zubne proteze (ovoga sam molio da ih ne stavi nazad u usta jer sam znao da će za koji dan otići po nju - te stvari se skupe na filteru prije ulaza u spremnik crnih voda) i sl...

Lp
vicious
5 godina
offline
Re: Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u pro
shit happen:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Houston, trebamo vodoinstalatera! Na ISS-u procuri
Kad se sve sabere, mislim da je diskusija sazrela za znanstveni projekt pod tentativnim naslovom: "Lingvistička analiza riječi "izmet" te njezinih izvedenica i istorznačnica u jezicima indoevropske skupine." Nažalost, nisam lingvističke struke, a i u mirovini sam, pa se ne mogu okroristiti svojim prijedlogom. No bilo bi mi drago da to učini netko od mlađih istraživača; ne zavidim mu nimalo niti tražim bilo kakvu naknadu za svoju ideju.
 
2 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice