Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provode "d

poruka: 29
|
čitano: 11.665
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provode "d".
15 godina
offline
Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provode "d

to, majstori! ali razmislite još jednom. mail je nepouzdana stvar. struja, veze i to. možda ipak ne bi bilo loše da vam iz ministranstva donesu papir pa ga vi prvo skenirate i tek onda ispišete pa šaljete golubom 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
20 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
Ajar kaže...

to, majstori! ali razmislite još jednom. mail je nepouzdana stvar. struja, veze i to. možda ipak ne bi bilo loše da vam iz ministranstva donesu papir pa ga vi prvo skenirate i tek onda ispišete pa šaljete golubom 

 ccc pa email je jos mlada tehnologija i treba joj dati vremena da se iskaze. Plus nema svatko email, polako. 

15 godina
offline
Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provode "d

Sad zaposlit mladji hdz kadar je stariji ne zna stisnut print...

 
15 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provode "d

Ovo nije besmisleno. Imamo masu starih i siromašnih ljudi koji niti imaju računalo niti znaju što je PDF. Problem je kad iz svoje informatički pismene perspektive pokušavamo projicirati potrebe na čitavu populaciju. 

This space for rent!
 
14 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod

Nedavno sam uvezao auto iz Njemačke.

Na carini mi nisu htjeli preko telefona reći koji iznos trebam uplatiti i na koji račun (nakon što sam već bio tamo, predao sve papire sa zahtjevom za carinjenje itd.)

Kad sam osobno došao tamo, gospođa mi je dala te podatke ispisane rukom na komadu papira....

 

PSN - DeniZg80
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.11.2018 12:36 (DeniZg).
15 godina
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
Drago kaže...

Ovo nije besmisleno. Imamo masu starih i siromašnih ljudi koji niti imaju računalo niti znaju što je PDF. Problem je kad iz svoje informatički pismene perspektive pokušavamo projicirati potrebe na čitavu populaciju. 

 Uf kad bi znao kakva je situacija sa zemljisnjim knjigama, katastrom iz austrougarske i ostalim dokumentima, ovo bi ti imalo smisla kolko i svemirski centar u lici. Na zalost ovo sluzi iskljucivo dodatnom uhljebljivanju u posti. Usluga ce bit losa kao i svaka druga...

16 godina
online
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
DeniZg kaže...

Na carini mi nisu htjeli preko telefona reći koji iznos trebam uplatiti i na koji račun.

 

Ovo se, realno, ne daje telefonom.

zlosobno kaže...

f kad bi znao kakva je situacija sa zemljisnjim knjigama, katastrom iz austrougarske i ostalim dokumentima.

Ne diraj AU. Ono što je bilo pod AU je još donekle i složeno.

Ajde riješi ono što je bilo pod Italijom...

11 godina
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
Old Iggy kaže...
DeniZg kaže...

Na carini mi nisu htjeli preko telefona reći koji iznos trebam uplatiti i na koji račun.

 

Ovo se, realno, ne daje telefonom.

 Nisu htjeli ni poslati e-mailom, iako sam e-mail podatke morao upisati na nekoliko mjesta.

PSN - DeniZg80
14 godina
offline
Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provode "d

ne priznajem dok nije uklesano uglatom glagoljicom na 3 prsta debeloj mramornoj ploči metar sa dva metra...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
19 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
DeniZg kaže...
Old Iggy kaže...
DeniZg kaže...

Na carini mi nisu htjeli preko telefona reći koji iznos trebam uplatiti i na koji račun.

 

Ovo se, realno, ne daje telefonom.

 Nisu htjeli ni poslati e-mailom, iako sam e-mail podatke morao upisati na nekoliko mjesta.

Ne čudi me...

12 godina
offline
Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provode "d

A gdje je pečat!?

Ovo u Njemačkoj postoji već godinama,

da se u odredišnoj pošti ispisuju dokumeti

i šalju na adresu primaoca.

Barem će oni trebati popunjavati dostavnicu,

ili će biti uvjek ona "Non Reclame - Nije zatečen,

obaviješten nije predigao pošiljku".

Sve je ovo dobro za stariju generaciju, ali neka

za nas digitalno osvještne uvedu elektronski

potpis, certifikat i sve drugo, a ne isprintaj,

potpiši, pečatiraj, skeniraj i šalji natrag državi.

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
Stric_Jura kaže...

ne priznajem dok nije uklesano uglatom glagoljicom na 3 prsta debeloj mramornoj ploči metar sa dva metra...

 I treba da bude pečatirano. Bez toga ne vrijedi.

6 godina
protjeran
offline
Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provode "d

nikakva promjena..

umjesto da jedni pakiraju u kuverte, pakirat će drugi.

u čemu je kvaka ?!

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provode "d

Možda je ova usluga sprdnja, ali objektivno i današnje digitalne komunikacije su više-manje sprdnja kako funkcioniraju. S jedne strane imamo sveprisutan standardizirani mail koji nažalost sve teže dolazi na svoje odredište zbog enormne količine spama i svih zaštitnih mehanizama koji su izmišljeni u borbi protiv istog, a da ne govorim o problemu enkripcije i verifikacije sadržaja i pošiljatelja (mail bez toga putuje više-manje kao razglednica Internetom, iako je situacija zadnjih godina bolja jer se zahtijeva obavezna enkripcija pri spajanju na mail servere). S druge strane, imamo hrpu vlasničkih izoliranih platformi koje pokušavaju riješiti problem maila (enkripcija, verifikacija, provjera dostave i sl.), ali koje boluju od tog problema da su centralizirane i vlasničke pa nitko ne bi trebao biti lud da se oslanja na takve (zamislite da državna uprava šalje recimo domovnice preko Whatsappa?). U takvoj situaciji, ja bih isto najvažnije dokumente želio da mi se dostave poštom i da poštar mora dobiti moj potpis da je uspješno uručio dostavu, a ako netko zezne u lancu da se može naći odgovoran. Na Internetu važni podaci cure na svakodnevnoj bazi, a odgovorni se u pravilu ne mogu naći i ta činjenica ne ulijeva osjećaj sigurnosti u taj medij.

 

Nisam spomenuo ono što je de facto dobar standard za preuzimanje digitalnih dokumenata - skidanje s web stranice ustanove nakon uspješne autorizacije i autentifikacije (tokenom ili već kojom metodom). No to predstavlja problem, kako je Drago naveo, za informatički ne-toliko-pismenu populaciju, stoga je logično da postoji komplementarna usluga. Samo ne znam zašto bi to radila Hrvatska pošta i nudila kao uslugu koja se pretpostavljam dodatno plaća, a ne sama državna uprava (koja može outsourceati izvedbu HP ili kome već, nebitno, ali mi to kao korisnici ne moramo znati).

In the land of the blind, the one-eyed man is stoned to death. - Joan D. Vinge
 
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
Anđeo bez falinge kaže...

nikakva promjena..

umjesto da jedni pakiraju u kuverte, pakirat će drugi.

u čemu je kvaka ?!

Kvaka je u tome da uhljeb iz zemljišnoknjižnog više ne mora pjege do pošte.

K
14 godina
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
4ndY kaže...

Možda je ova usluga sprdnja, ali objektivno i današnje digitalne komunikacije su više-manje sprdnja kako funkcioniraju. S jedne strane imamo sveprisutan standardizirani mail koji nažalost sve teže dolazi na svoje odredište zbog enormne količine spama i svih zaštitnih mehanizama koji su izmišljeni u borbi protiv istog, a da ne govorim o problemu enkripcije i verifikacije sadržaja i pošiljatelja (mail bez toga putuje više-manje kao razglednica Internetom, iako je situacija zadnjih godina bolja jer se zahtijeva obavezna enkripcija pri spajanju na mail servere). S druge strane, imamo hrpu vlasničkih izoliranih platformi koje pokušavaju riješiti problem maila (enkripcija, verifikacija, provjera dostave i sl.), ali koje boluju od tog problema da su centralizirane i vlasničke pa nitko ne bi trebao biti lud da se oslanja na takve (zamislite da državna uprava šalje recimo domovnice preko Whatsappa?). U takvoj situaciji, ja bih isto najvažnije dokumente želio da mi se dostave poštom i da poštar mora dobiti moj potpis da je uspješno uručio dostavu, a ako netko zezne u lancu da se može naći odgovoran. Na Internetu važni podaci cure na svakodnevnoj bazi, a odgovorni se u pravilu ne mogu naći i ta činjenica ne ulijeva osjećaj sigurnosti u taj medij.

 

Nisam spomenuo ono što je de facto dobar standard za preuzimanje digitalnih dokumenata - skidanje s web stranice ustanove nakon uspješne autorizacije i autentifikacije (tokenom ili već kojom metodom). No to predstavlja problem, kako je Drago naveo, za informatički ne-toliko-pismenu populaciju, stoga je logično da postoji komplementarna usluga. Samo ne znam zašto bi to radila Hrvatska pošta i nudila kao uslugu koja se pretpostavljam dodatno plaća, a ne sama državna uprava (koja može outsourceati izvedbu HP ili kome već, nebitno, ali mi to kao korisnici ne moramo znati).

 

uf, koja kolicina dreka

 

kod mene sve s dostavom racuna sasvim dobro funkcionira

 

14 godina
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
zlosobno kaže...
Drago kaže...

Ovo nije besmisleno. Imamo masu starih i siromašnih ljudi koji niti imaju računalo niti znaju što je PDF. Problem je kad iz svoje informatički pismene perspektive pokušavamo projicirati potrebe na čitavu populaciju. 

 Uf kad bi znao kakva je situacija sa zemljisnjim knjigama, katastrom iz austrougarske i ostalim dokumentima, ovo bi ti imalo smisla kolko i svemirski centar u lici. Na zalost ovo sluzi iskljucivo dodatnom uhljebljivanju u posti. Usluga ce bit losa kao i svaka druga...

 Nije znanstvena fantastika otkriti kakvo je stanje sa zemljišnim knjigama i katastrom, no to nema nikakve veze sa ovom uslugom. Radi se o specifičnoj usluzi koju, siguran sam neće koristiti gotovo nitko osim onih koji zaista nemaju PC. Hoće li se netko zbog ovog konkretnog primjera (gdje će vjerojatno jedna službenica izgubiti ravno 2 minute da isprinta nešto jednom mjesečno i preda poštaru za dostavu) uhljebiti, pa ne vidim da se osim starijih gospođa u predpenzionim godinama itko trga za posao u Pošti.

 

Što se tiče stanja u gruntovnici ili katastru:

 

Kao e-građanin možeš dobiti kopiju plana ili vlasnički list besplatno, ili službenu kopiju prijavom u portal: https://oss.uredjenazemlja.hr/private/login.jsp

https://oss.uredjenazemlja.hr/public/lrServices.jsp?action=publicLdbExtract - gruntovnica - ako znaš česticu imaš vlasnički za 3 sekunde - neslužbena kopija, često dovoljna za sve.

https://oss.uredjenazemlja.hr/public/cadServices.jsp?action=dkpViewerPublic - ako nemaš broj čestice, nađi je ovdje - sa dva klika do kopije plana/posjedovnog lista/ vlasničkog lista - bilo koje čestice u HR - klikćite malo na todorićeve dvore (42 hiljade kvadrata) iznad Zagreba da vidite kakve sve terete ima.

 

One-Stop-Shop Zajedničkog informacijskog sustava zemljišnih knjiga i katastra (ZIS OSS) jedinstveno je poslužno mjesto za pristup podacima zemljišne knjige i katastra. Putem OSS-a i sustava e-Građani možete elektroničkim putem podnijeti zahtjev, odnosno bez odlaska u katastarski ured ili zemljišnoknjižni odjel preuzeti kopiju katastarskog plana, prijepis/izvod iz posjedovnog lista, zemljišnoknjižni izvadak i izvadak iz Baze zemljišnih podataka.

 

Sad će babe lakše i brže prepisivat zemlju na dobru dicu što uvelike pozdravljam. A i poštar će ih češće obić.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
Imao sam slican slucaj sa registracijom motora. Kupio novi yamaha motor u Split, dosao na tehnicki sa papirima. E, gle cuda, nedostaje 1 papir koji dokazuje da je taj ducan ovlasteni prodavac za yamahu. Zovem lika iz ducana, pita je moze fax? Naravno da ne moze, kaze covac iz tehnickog, mi primamo dokumente samo mailom. Ja u cudu, vidi hebote kako su se modernizirali. Nista, lik mi slika i posalje na whatsapp. Ja prosljedim na mail. E, ne smim ja njemu to slat jer ko kaze da nisam ja to krivotvorio? WTF? Ponovno zovem ducan, nitko se ne javlja, zavrsilo radno vrijeme. Nista, zovem kolegu da napravi neki yamaha mail na gmailu i posalje sliku na tehnicki. Sve to proslo, dosao mail. E, ne moze bit slika, samo pdf. Bang! Zbogom pameti. Ok, posalje kolega pdf. Super. Dosao mail, deda iz tehnickog printa pdf i salje ga faxom u Zagreb. Kad sam napokon registrirao motor, otisao sam u prvi ducan i kupio debeli konop za objesit se
9 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
DrFriks kaže...
Imao sam slican slucaj sa registracijom motora. Kupio novi yamaha motor u Split, dosao na tehnicki sa papirima. E, gle cuda, nedostaje 1 papir koji dokazuje da je taj ducan ovlasteni prodavac za yamahu. Zovem lika iz ducana, pita je moze fax? Naravno da ne moze, kaze covac iz tehnickog, mi primamo dokumente samo mailom. Ja u cudu, vidi hebote kako su se modernizirali. Nista, lik mi slika i posalje na whatsapp. Ja prosljedim na mail. E, ne smim ja njemu to slat jer ko kaze da nisam ja to krivotvorio? WTF? Ponovno zovem ducan, nitko se ne javlja, zavrsilo radno vrijeme. Nista, zovem kolegu da napravi neki yamaha mail na gmailu i posalje sliku na tehnicki. Sve to proslo, dosao mail. E, ne moze bit slika, samo pdf. Bang! Zbogom pameti. Ok, posalje kolega pdf. Super. Dosao mail, deda iz tehnickog printa pdf i salje ga faxom u Zagreb. Kad sam napokon registrirao motor, otisao sam u prvi ducan i kupio debeli konop za objesit se

 Kaj je bilo s konopom na kraju? 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
Trazili su me jos jedan papir pa sam odustao
5 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
Anđeo bez falinge kaže...

nikakva promjena..

umjesto da jedni pakiraju u kuverte, pakirat će drugi.

u čemu je kvaka ?!

 U tome da pismo ne mora putovati kamionom od npr. Osijeka u Dubrovnik, nego će taj put prevaliti elektronski pa će u Dubrovniku biti ispisano i dostavljeno?

7 godina
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
DrFriks kaže...
Trazili su me jos jedan papir pa sam odustao

 težak je tvoj križ

ravna zemlja i šupalj mjesec
16 godina
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
Ajar kaže...

to, majstori! ali razmislite još jednom. mail je nepouzdana stvar. struja, veze i to. možda ipak ne bi bilo loše da vam iz ministranstva donesu papir pa ga vi prvo skenirate i tek onda ispišete pa šaljete golubom 

 

Jedan cijeli odjel je printao iz Worda i onda skenirao da dobiju PDF kojeg salju mailom, iako sam im desetak puta pokazao kako mogu Word snimiti u PDF. Ja odustao i stavio u "not my f* job" ladicu.

15 godina
offline
Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provode "d

Iskorak bi bio kad jednoj državnoj instituciji ne bih morao printat i nosit papire samo da ih donesem u drugu državnu instituciju. Ako već imamo svoj digitalni račun na e gradjani nek si pogledaju tamo šta god ih zanima.

Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provode "d

Protiv sam digitalizacije ili bilo kakvog pojednostavljivanja procesa! Desetljećima su me vraćali sa šaltera zbog rodnog lista ne starijeg od šest mjeseci (u slučaju da sam se ponovo rodio negdje drugdje, na neki drugi datum) i sad kad sam napokon naučio sva pravila igre sad bi ih mijenjali? Ne može! Išao prije nekoliko godina uknjižavati neki stančić s malo nesređenim papirima i tražili me Zlatnu Bulu Bele IV i tabularnu izjavu potomka dva mongolska vojnika koji su ga ganjali, a ja iz torbe izvukoh tabularne izjave od Bele Nultog do Bele Učetvero, original Bašćanske ploče, složio poker face i puk'o sve papire na stol kao royal flush ili pet banki s belom u 'adutu. Reče šalteruša "hm, šef mora odobriti", a ja mobitel iz džepa, nazvao šefa (kojem sam dan prije tutnuo 100 eura), veli on maloj "puštaj to". Taj osjećaj kad pobijediš birokraciju i to po njihovim pravilima.. finale kupa je initiative qrac.

 

Ali vremena se ipak lagano mijenjaju, nedavno provodih darovni ugovor i došao u poreznu s papirima u 150 litarskoj vreći za smeće, od svih mogućih domovnica, biljega kao u numizmatičara pa do ljetopisa popa Dukljanina. Reče mi tamo lik "ne treba ništa, ovo i ovo dobivamo od javnog bilježnika, ovo i ovo vučemo sami, samo daj OIB usmeno i 'đenja". Srušio mi se svijet pred očima.

 
7 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
Ti si neki žešći muljator nekretninama? Zna li baba uopće da je potpisala darovni ugovor?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Re: Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provod
Visak kaže...
Ti si neki žešći muljator nekretninama? Zna li baba uopće da je potpisala darovni ugovor?

 Javni bilježnik zna, ostale detalje zaboravih....

6 godina
offline
Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provode "d

Radim trenutno u jednoj gradskoj firmi i mogu vam reci da debila ima na obe strane. I u firmi i medu strankama. Ima teskih ljencina, ima ekipe koja se ni ne pojavljuje na poslu, svega.

A sto se stranaka tice, ne prode tjedan da netko ne bane u sobu u kojoj radim i mrtvo hladno na pitanje "Kako vam mogu pomoci?" kaze "Poslali su me ovdje, nemojte mi reci da nisu, znam tocno da VAS trebam". Nikada ne trebaju mene nego ured do ali se onda uvrijede i dignu nos.
Prije par dana je covjek htio napraviti promjenu ali poucen trenutnim idejama o zastiti osobnih podataka poslao je kopiju osobne na kojoj je zacrnio ime, prezime, adresu stanovanja, oib i datum rodenja. Ostavio je svoju sliku, nije napisao za koji objekt zeli mijenjati podatke.

Tako da ima RH jos barem desetljece do digitalizacije, kada prosjecni budu ljudi koji su odrasli uz kompove budu u 40im godinama.

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Hrvatska pošta i Ministarstvo pravosuđa provode "d

Pogledajte malo ove cjenike: https://www.hrt.hr/cjenici/

Iisprintao iz worda, skenirao i onda iz slika napravljen PDF za download.

A sve zbog toga da se vide famozni "The Pečat & Potpis" na dnu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice