Istraživači slučajno izradili žice od srebra deblj

poruka: 13
|
čitano: 3.847
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Istraživači slučajno izradili žice od srebra deblj".
16 godina
odjavljen
offline
Istraživači slučajno izradili žice od srebra deblj

Sad ce morati platiti naknadu ZAMP-u jer na tim zicama bi se potencijalno mogli svirati hitovi nasih renomiranih umjetnika...

Freak Show Inc.
 
41 0 hvala 0
16 godina
offline
Istraživači slučajno izradili žice od srebra deblj

Popravio si mi dan s ovom provalom 😁

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Istraživači slučajno izradili žice od srebra d

Meni pokvario. Jadno

11 godina
offline
Re: Istraživači slučajno izradili žice od srebra d
Tri komentara. Optimist, pesimist i opaljeni gastarbajter.
Bug forum u svoj svojoj slavi
Moj PC  
20 0 hvala 0
15 godina
offline
Istraživači slučajno izradili žice od srebra deblj

-za temperaturni otpor se odavno zna.. razlika što deblje žice imaju neku vodljivost i kad se tope, dok ova kao žarna nit u žarulji radi ili pregori-pukne.

tj.. kao supravodljivost na niskim temperaturama bluzu (apsolutne) nule, dok je sa čistu nulu smatra da zaustavlja kretanje elektrona (koji prenose elektricitet..) time ista stvar, tj postaje 'poluvodić' ili 'izolator'. Zgodno, slučajnost, + super fičer jer su poluvodiči važni (pa i važniji) od samih chipova, tj najvažnjia osobina tranzistora su vrata, on-off dok klasičan pnp/npn radi ostalo bitno, tj nakupine tranzistora = cpu tj kao osnovni građevni blok-cigla.. za sve u ITu.

.. slučajno! :) .. oče to ponekad, kao loto.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Istraživači slučajno izradili žice od srebra d
picajzla0707 kaže...
Tri komentara. Optimist, pesimist i opaljeni gastarbajter.

 

I picajzla!

Freak Show Inc.
11 godina
offline
Re: Istraživači slučajno izradili žice od srebra d
touche :D
16 godina
neaktivan
offline
Istraživači slučajno izradili žice od srebra deblj

"U nekom trenutku, pri 300 K, ovakva žica iz vodiča se pretvara u izolator."

 

U nekom trenutku shvatiš da treba preći na originalni članak.

 

Iz teksta se ne može baš shvatiti da li je žica vodljiva iznad ili ispod neke temperature. Nije baš baš pri 300 K, nego oko 200 K. A i "u nekom trenutku" nije baš sretan odabir riječi.

 

Fali slika niže.

 

 

 

 

 
3 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Istraživači slučajno izradili žice od srebra d

Točnije u nekoj točci između 200 i 300 K, ali iz ovih podataka se ta točka ne može odrediti jer je taj graf interpolacija.

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Istraživači slučajno izradili žice od srebra d
MrBlc kaže...

Točnije u nekoj točci između 200 i 300 K, ali iz ovih podataka se ta točka ne može odrediti jer je taj graf interpolacija.

 

 

 Graf dolje desno prikazuje vodljivost pri nekoj temperaturi. Koljeno je oko 200K. Prema oba grafa se vidi da vodljivost nastavlja padati s promjenom temperature od 200 K na niže. Stvarno ne vidim otkuda ovo "u nekoj točci između 200 K i 300 K"-

15 godina
odjavljen
offline
Re: Istraživači slučajno izradili žice od srebra d

Na prve tri točke imaš jako malu nelinearnost, a onda na četvrtoj točci imaš ogromnu nelinearnost. Bez barem još jedne vrijednosti između 200 i 300, ne možeš znati da li krivulja ima oblik koji su oni nacrtali ili jednu od dvije varijante koje sam ja dodao. Ok, ako su mjerili, a nisu prikazali na lijevom grafu, onda mogu znati, ali iz podataka na lijevom grafu i ucrtanih točaka, ne.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Istraživači slučajno izradili žice od srebra d
MrBlc kaže...

Na prve tri točke imaš jako malu nelinearnost, a onda na četvrtoj točci imaš ogromnu nelinearnost. Bez barem još jedne vrijednosti između 200 i 300, ne možeš znati da li krivulja ima oblik koji su oni nacrtali ili jednu od dvije varijante koje sam ja dodao. Ok, ako su mjerili, a nisu prikazali na lijevom grafu, onda mogu znati, ali iz podataka na lijevom grafu i ucrtanih točaka, ne.

 

Iz originalnog teksta:

 

Below 200 K, the current through ASWs is close to zero in the applied voltage range, and thus the conductance of ASWs approaches zero (Fig. 5d), implying an insulating behavior, i.e., the device is switched off. At 300 K, the linear I–V relation of ASWs demonstrates the Ohmic conductance (Fig. 5c) with a value of 1.5 nS (Fig. 5d) calculated from the slope of the red I–V curve in Fig. 5c, and, thus, the device is switched on.

 

Lijepo piše ispod 200 K, a ne između 200 K i 300 K.

 

Za ovu priču je bolji desni graf. Ako su u stanju proizvesti žice debljine jednog atoma, onda su sigurno u stanju kvalitetno aproksimirati krivulju, a gotovo sigurno imaju više od 4 točke koje su vjerojatno istaknute zbog lijevog grafa. Ovo što si nacrtao desno je blago sumnjivo jer si izgubio koljeno koje se vidi lijevo od 200 K (i koje spominu u tekstu: "below 200 K")

 

Još iz originalnog teksta:

 

Finally, temperature-dependent electrical measurements were carried out by using a semiconductor characterization system (Keithley 4200)

 

Ako su nacrtali desno graf s koljenom ispod 200 K, a mjerili su s Keithley 2400 uređajem (www.tek.com/keithley-4200a-scs-parameter-analyzer), sklon sam vjerovati da to koljeno postoji i da je točaka btino više od te 4 istaknute.

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Istraživači slučajno izradili žice od srebra d

Ništa od napisanog ne govori o ponašanju vodljivosti u rasponu između 200 i 300. Linarnost koju si istaknuo govori o linearnoj ovisnosti struje o naponu, što znači da je otpor čisto omski, a ne kao kod diode da postoji nelineranost struje u odnosu na napon. Ne tvrde da je vodljivost linearna s temperaturom.

 

Sve crte na mom grafu odgovaraju ucrtanim točkama i opisu. Ako je njihov graf točan, onda je to na temelju izmjerenih podataka koje nisu dali.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice