Iz svjetlosti - vodik

poruka: 18
|
čitano: 6.972
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Iz svjetlosti - vodik".
15 godina
offline
Iz svjetlosti - vodik

Zanimljiv clanak.

 

Jedno pitanje, kakva rjesenja postoje za skladistenje vodika?

Negdje sam citao da ima problema pri skladistenju jer vodik voli curiti, odnosno zbog velicine molekule tesko ga je zadrzati.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Iz svjetlosti - vodik

nije li jednostavnije genetičkim inženjeringom načiniti smilje i bosilje koje će se hraniti smradom iz zraka i, postfotosintezno, ispuštati  ementalerni vodik? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Iz svjetlosti - vodik
odlican clanak
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Iz svjetlosti - vodik

Vodik nikad nije zaživio, jer nema smisla. Čak i da je proizvodnja vodika 100% iskoristiva, treba ga jos komprimirati, transpotirati i onda iskoristiti u vodikovoj ćeliji, koja možda ima iskoristivost 40%.

Generalno, ako imaš 100kWh za proizvodnju vodika, na kraju iz gorive ćelije dobiješ 35kWh, a 2/3 energije je bačeno. Ako istih 100kWh iskoristiš za punjenje baterije, iz nje dobiješ nazad 85kWh.

Cijena vodika je oko 15$/kg na pumpama, a treba ti oko 5kg za napuniti rezervoar, znači oko 75$. Auto s baterijama možeš napuniti za 10$, a da prođe jednaki put kao auto na vodik sa 5kg vodika.

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Iz svjetlosti - vodik

Vodik je nezgodan plin, to je točno. Lako prolazi kroz sve i svašta zbog svojim malih molekula. U tekućem stanju ima gustoću od samo 0,07 g cm-3, a usto se može dobiti samo umjetnim putem. No unatoč svemu tome ne bih bio toliko pestimističan kao čitatelj prije mene. Treba naime znati da ima mnogo otpadne električne energije s kojom elektrane ne znaju što će (pa je puštaju neiskorištenu u tlo). Nju bi bilo najlakše pretvarati u vodik, jer skladištenje energije u obliku vodika ipak je jefrinije nego skladištenje u električne baterije. Problem obnovljivih izbora sasvim sigurno nećemo riješiti na jedan način, nego na mnogo. U tom obilju metoda bit će mjesta i za vodik. 

 
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Iz svjetlosti - vodik
danen kaže...

Vodik je nezgodan plin, to je točno. Lako prolazi kroz sve i svašta zbog svojim malih molekula. U tekućem stanju ima gustoću od samo 0,07 g cm-3, a usto se može dobiti samo umjetnim putem. No unatoč svemu tome ne bih bio toliko pestimističan kao čitatelj prije mene. Treba naime znati da ima mnogo otpadne električne energije s kojom elektrane ne znaju što će (pa je puštaju neiskorištenu u tlo). Nju bi bilo najlakše pretvarati u vodik, jer skladištenje energije u obliku vodika ipak je jefrinije nego skladištenje u električne baterije. Problem obnovljivih izbora sasvim sigurno nećemo riješiti na jedan način, nego na mnogo. U tom obilju metoda bit će mjesta i za vodik. 

 struja se može skladištiti i u reverzibilnim hidroelektranama koje su vrlo efikasne. ovo sa skladištenjem vodika - elektroliza pa ponovno korištenje (kako? plinska turbina, gorivne ćelije) ima još više problema. može li malo više podataka ili link na kakvu studiju izvedivosti vezano za financije skladištenja u vodiku.

btw, vezano za sam članak, efikasnosti o kojima se govori ne opravdava korištenje tehnologije u praktične svrhe - fotosinteza je već toliko efikasna i događa se sama od sebe. Uspoređujem to s fotosintezom jer su razmjeri potrebnog prostora još veći, i u glavnom neizvedivo u bilo kakvom praktičnom smislu na velikoj skali.

Ja rekoh
8 godina
offline
Iz svjetlosti - vodik

Prioda je istraživanja, kako u znanosti tako i u tehnici i tehnologiji, da nikad ne znaš što se iza brda valja. Da je netko u doba braće Wright rekao kako će avioni za manje od sto godina nositi preko oceana za nekoliko sati stotine putnika iz Europe u Ameriku i potpuno istisnuti parobrode rekli bi mu da je sto posto lud. I to s punim pravom, jer je su prvi avioni imali motore od 20 KS, a rušili su ih naleti vjertra i krtičnjaci na sletnim stazama. Mi ne znamo dokle će vodikova tehnologija napredovati i gdje će sve naći primjenu. Evo, na zagrebačkom strojarskom fakutetu razvijaju bicikl s pomoćnim motorom na vodik. Reverzne elektrane su dobra stvar za skladištenje viška električne energije no kako ćete takvu elektranu napraviti u zamljama poput Saudijske Arabije? Konačno, i voda je vrijedan resurs, a izgradnja hidroelekrana ne može ići u nedogled. 

 
5 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Iz svjetlosti - vodik
Može li se napraviti kombinirani panel - viši dio spektra proizvodi struju, a niži vodik? Sve što je za to potrebno je da jedan od dva panela bude proziran za dio spektra koji ne može iskoristiti.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Iz svjetlosti - vodik

Ta ideja se mota i samo za proizvodnju električne energije već jako dugo.

Mislim da prvi prototipovi su nastali 1999. ako se dobro sjećam jednog predavanja.

S tim da im maksimalna teoretska iskoristivost može iznositi čak oko 86% (gledano na ukupnu insoliranu energiju na ploču, međuslojevi imaju različite efikasnosti).

Problem je kaj bi se ogromni dio spektra preklapao s ovim za proizvodnju vodika tak da bi bilo efikasnije onda koristiti dva odvojena sistema.

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Iz svjetlosti - vodik
U doba braće wright bila je poznata teorija, maksimalna iskoristivost motora itd. Upravo o tome ovdje govorim, ako je qe 5% govorimo o potrebi prekrivanja cijelog kopna hermetički zatvorenim i ostakljenim spremnicima, a to onda nije put koji trebamo istraživati u smislu zamjene sadašnjih izvora energije. Bez ljutnje, ovo me podsjeća na nove super baterije koje samo sto nisu, svaka tri mjeseca, promijenile svijet. Dajte nam malo mesa u ovakvim člancima, nemamo svi 40-50 dolara za otvaranje originalnog članka samo radi komentiranja na nekom bezveznom forumu
Ja rekoh
8 godina
offline
Iz svjetlosti - vodik

Ja ne mogu u ovoj rubrici pisati o drugome nego o znanosti: što znanstvenici rade i do kojih su rezultata došli. Do znanstvenog otkrića ne dolazi se na način profesora Baltazara, da čovjeku odjednom nešto padne na pamet - i gotova stvar. Znanost ne nastaje ex nihilo nego se postepeno gradi na rezultatima prethodnika. To što netko ima drugu predodžbu o tome, nije moja krivnja. Nakon 40 godina bavljenja znanstvenim radom teško će me neki laik uvjeriti da on bolje zna što je to znanost i znanstveni rad od mene - ili bih mišljenje takvih trebao  prihvatiti "jer je kupac uvijek u pravu". 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Iz svjetlosti - vodik

Naravno da pisete o znanosti. Ali obzirom da ovdje ne oobitava publika koja to sanja, dobro bi došlo još malo podataka, pozadina priče zašto se istražuju bas ugljikovi nitridi, otkud tu fosfor. I zašto bi se znanost i znanstvenici s gađenjem odnosili prema praktičnoj primjeni? Koliko vidim iz najave na stranicama fakulteta u osaki, cilj je doći do tehnologije umjetne fotosinteze kako bi smo od sunca izravno dobivali gorivo koje se može prilično jeftino skladištiti i transportirati. Zato su i dobili novac, a ne da istražuju rude i gubljenje vremena. U tom smislu to je obična industrija, sadašnja efikasnost je u smeću i mi smo još jednom dobili dvije minute hajpa o vodikovoj ekonomiji koja nikako da se materijalizira. A vrlo zgodno vrijeme, Tesla, VW i drugi najavljuju čuda po pitanju vozila bez emisija. 

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.11.2017 22:44 (Feudalac).
14 godina
offline
Re: Iz svjetlosti - vodik
Feudalac kaže...

Naravno da pisete o znanosti. Ali obzirom da ovdje ne oobitava publika koja to sanja, dobro bi došlo još malo podataka, pozadina priče zašto se istražuju bas ugljikovi nitridi, otkud tu fosfor. 

 A zašto bi nekom (teškom) laiku bilo bitno zašto je tu sad, baš ono - fosfor? Ono kao - da je željezo, magnezij, natrij - to je već ok. Ali brate mili - FOSFOR!? E to je već...

 

Stvarno, kakve koristi osoba van struke može imati od te informacije?

 

Znamo da je svim trima tvarima zajedničko je da su u njihovim molekulama atomi povezani u heksagonsku mrežu, što možda pomaže apsorbciji vidljivog i infracrvenog zračenja. Kako su se igrali sa omjerom, tako su se možda igrali i sa tvarima - a možda su te tvari već poznate iz prijašnjih istraživanja. I znamo da sve tri tvari trebaju da bi pločica imala dovoljno jaku aktivnost za razlaganje vode.

Detaljnije od toga stvarno ne treba.

8 godina
offline
Re: Iz svjetlosti - vodik
A mislim zašto je uopće napisano bilo sto kad smo svi laici i to o jednom u nizu eksperimenata, sličnih, s ugljikovim nitridima s dodatkom fosfora na ovaj ili onaj način. Po meni cijela zanimljivost ove štorije je baš u pokušaju stvaranja jeftinog nemetalnog katalizatora i to bi me zanimalo kao kakav roman. Siguran sam da profesor to može približiti laicima, a ne se baviti dopisnim izvještavanjem o jednom ne baš posebnom eksperimentu. Javite kad dođu na qe 10%, to će biti vijest.
Ja rekoh
8 godina
offline
Iz svjetlosti - vodik

Hajdemo spustiti loptu. Čitatelj pita zašto spominjem fosfor. Pa fosfor je biogeni element, glavni sastojak našega tijela, koje se obično kemijski krati kao CHONSP (ugljik, vodik, kisik, dušik, sumpor i fosfor). Usto je fosfor jeftin i pristupačan element. Sve u svemu još jedan korak prema nečemu korisnom. Nije opet na meni da znam koliko tko od čitatelja zna i koliko ga što zanima, moje je da opišem istraživanje što jasnije i da ga smjestim u što širi kontekst - a na čitetelju je onda da prema pročitanome izgradi svoj stav. Može se doduše pisati čisto reporterski bez ulaženja u narav fizičko-kemijskog procesa, no onda to više nije popularizacija znanosti. I na kraju bih htio reći i to kako pravo zanimanje za znanost dolazi od znatiželje, a ne od (ponekad nerealnih) očekivanja o njezinoj primjeni.  

 
6 0 hvala 3
5 godina
offline
Re: Iz svjetlosti - vodik
syncmaster245b kaže...

Zanimljiv clanak.

 

Jedno pitanje, kakva rjesenja postoje za skladistenje vodika?

Negdje sam citao da ima problema pri skladistenju jer vodik voli curiti, odnosno zbog velicine molekule tesko ga je zadrzati.

 

Amonijak.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0360319918339272
https://en.wikipedia.org/wiki/Ammonia#As_a_fuel

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.10.2020 2:31 (Al Crane).
15 godina
offline
Re: Iz svjetlosti - vodik
Al Crane kaže...
syncmaster245b kaže...

Zanimljiv clanak.

 

Jedno pitanje, kakva rjesenja postoje za skladistenje vodika?

Negdje sam citao da ima problema pri skladistenju jer vodik voli curiti, odnosno zbog velicine molekule tesko ga je zadrzati.

 

Amonijak.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0360319918339272
https://en.wikipedia.org/wiki/Ammonia#As_a_fuel

 'Ajd, bolje ikad nego nikad dobiti odgovor.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
5 godina
offline
Re: Iz svjetlosti - vodik
syncmaster245b kaže...
Al Crane kaže...
syncmaster245b kaže...

Zanimljiv clanak.

 

Jedno pitanje, kakva rjesenja postoje za skladistenje vodika?

Negdje sam citao da ima problema pri skladistenju jer vodik voli curiti, odnosno zbog velicine molekule tesko ga je zadrzati.

 

Amonijak.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0360319918339272
https://en.wikipedia.org/wiki/Ammonia#As_a_fuel

 'Ajd, bolje ikad nego nikad dobiti odgovor.

 

Odgovor je zapravo puno stariji i od postavljača pitanja i od odgovarača. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.10.2020 3:26 (Al Crane).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice