Izrael razvija pametni tenk

poruka: 58
|
čitano: 11.509
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Izrael razvija pametni tenk".
16 godina
odjavljen
offline
Izrael razvija pametni tenk

E tako je raspravo o tehnici otišla u glupu političku raspravu 

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
Ivan(4) kaže...
syncmaster245b kaže...

... U vojsci sam bio ciljac na T-55 (redovna vojska, ne u ratu) i prva recenica koju su nam rekli na obuci je "Tenk je borbeno okopno vozilo koje sluzi kao podrska pjesadiji". ...

 Sad ću verovatno pokazati svoje (realno) vojno neznanje, ali nije li to bila tenkovska doktrina u I svetskom ratu?!

 

Koliko sam citao o 1. svj. ratu, tenk je uveden prvenstveno da razbije pat poziciju na bojistu.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
11 godina
online
Re: Izrael razvija pametni tenk
XXX kaže...

...i to u vrijeme dok nisu postojala današnja antitenkovska oružja protiv slabo opremljene vojske. Na to si mislio?

 a jbga, nije to baš toliko daleka prošlost da nisu postojala antitenkovska oružja

puno gubitaka su imali 2006., to nije 1. svjetski rat

 

također, sukob u gazi se odigrao prije par godina, piše da su zabilježili stotine atgm napada i niti jedan uništeni tenk - nakon ranijeg iskustva i usavršavanja

ne kažem da sam ikakav vojni stručnjak, no ovaj tekst koji sam linkao ipak govori nešto drukčije od forumskih stručnjaka, prema kojima ispada da su ti tenkovi kutije šibica koje lete u zrak čim ih malo ružnije pogledaš

 

16 godina
offline
Izrael razvija pametni tenk

Što se tiče friških ratova u Ukrajini, Siriji i Jemenu samo su se ruski T-90 i francuski Leclerc nešto iskazali protiv modernih AT sistema.

 

Ostali su prošli ko kokice u tavi.

 

Po meni jedino pravo rješenje je smještaj posade u donji dio tenka kao što su Rusi uradili sa Armatom ili razvoj dron tenka.

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Izrael razvija pametni tenk

Kof,kof...

 

 

 

 

 

Kake merkave bozje,dajte ajde.......kao sto rekoh, lako napaceni bos narod gazit tenkovima.....

I've lived in darkness a long time, over the years my eyes adjusted, until the dark became my world, I could see.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.7.2018 0:46 (lmutak).
Moj PC  
3 2 hvala 0
11 godina
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
lmutak kaže...

...

U ratu tenk se najčešće parkira na brdu i čeka da ga pogodi AT raketa. Bože sačuvaj da bi se pomaka. Zapuca? To ne dolazi u obzir. Samo strpljivo čekat da te pogode. I onda postaneš zvijezda na YouTube.

 

Super stvar. Svaki tenkist sanja o tom.

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.7.2018 2:10 (markoBT).
16 godina
online
Re: Izrael razvija pametni tenk
Ko ima air superiority taj ima koristi od tenkova inace su oni "nist korist". Tenk je support pjesadiji i mobilni oklopljeni top za razbijanje bunkera pod uvjetom da tvoje zracne snage neutraliziraju protivnicki oklop. Pogledajte kaj su ameri napravili iraku u pustinjskoj oluji. Irak je imal 4500 tenkova od kojih su izgubili 3300(prema drugim izvorima 3700) a saveznici 31 komad! Tenku je najmanji problem pjesadija jer tenk nejde solo negdi bez pjesadije i sitnijeg oklopa, tenka muce helikopteri, avioni, drugi tenkovi a tek onda pjesadija. Moderni tenkovi vec desetljecima imaju termalne optike i ti npr. zapucas na njega automatskim oruzjem a on ti sekundu kasnije ispali projektil u facu.

Merkava je inace solidan tenk i napravljen s ciljom da maximalno stiti posadu. Israel je mala zemlja i njima skolovane posade vrijede puno vise od tenkova.
15 godina
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
NEW_MAN kaže...
 Moderni tenkovi vec desetljecima imaju termalne optike i ti npr. zapucas na njega automatskim oruzjem a on ti sekundu kasnije ispali projektil u facu.

 

Ne znam o kojem tenku tocno govoris, ali koliko sam upoznat takvo nesto nema ni Abramsm ni Leopard II ni Challenger....

Kada sam bio u vojsci, iste takve price su kruzile jos iz Domovinskog rata o M84, sto je apsolutna izmisljotina.

 

Uigrana posada, koja postuje pravila motrenja okoline tenka ponekada moze izgledati kao da je neka vrhunska tehnologija u pitanju, a u principu nije nista drugo nego 3 para ociju (kada je M84 u pitanju, 4 para u T-55).

Inace u T-55 i M84, zapovjednik tenka ima dugme za akviziciju mete, odnosno moze preuzeti kontrolu azimuta kupole od ciljaca kako bi ga usmjerio na cilj sa vecim prioritetom. Izvana to moze izgledati kao da cijev je nekom automatikom promijenila smjer, sto u slucaju navedenih tenkova nije slucaj.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.7.2018 12:01 (syncmaster245b).
15 godina
offline
Izrael razvija pametni tenk

I u 2020-toj nema mira u "Kraljevstvu Nebeskom".

Moj PC  
6 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
Envy kaže...

I u 2020-toj nema mira u "Kraljevstvu Nebeskom".

Da da dobro si se sjetio epiloga iz kraljevstva Nebeskog 

Empatiju na stranu, gledajući čisto vojno, Izrael je država okružena sa svih strana brojačno višestruko nadmoćnijim "neprijateljima", s kojima je ili u ratu, ili u predratnom stanju od osnutka, tamo iza WW2. Osim napredne tehnike smatram da izraelci imaju borbeno najiskusnije tenkovske i avionske posade na svijetu, to je jebena vojna sila, a force to be reckoned with rekli bi Ameri.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.7.2018 12:47 (Paolo Maldini).
14 godina
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
syncmaster245b kaže...

 

Ne znam tko ti je to pricao, ali to jednostavno nije tocno, a i ovaj tvoj P.S. je malo Grunfolika recenica (Alan Ford)

 

U vojsci sam bio ciljac na T-55 (redovna vojska, ne u ratu) i prva recenica koju su nam rekli na obuci je "Tenk je borbeno okopno vozilo koje sluzi kao podrska pjesadiji".

Dakle, tenk sam za sebe je, osim u iznimnim situacijama i uslovima, lose iskoristeno sredstvo.

pričao mi je čovjek koji je završio VA KOV u Beogradu, a potom bio na specijalizacijama u Berlinu i Moskvi, kad je prešao u HV degradirali su ga, pa je onda napredovao tako da mislim da je ipak umirovljen kao general. Ne znam gdje je čovjek danas, ima dosta godina ako je još živ. Možda sam ja njega krivo shvatio, ali čisto sumnjam da ti i ja (pa i tvoji instruktori!) znamo bolje od njega. Također imam frenda koji je predavao na akademiji u ZG (također umirovljen prije par godina), mogu njega pitati za mišljenje.

Ovaj pod PS je česta praksa u novije doba. Iz više izvora (neprovjerenih) sam čuo da je sigurnije biti vani nego unutra. Sve ovisi o situaciji, ako netko gađa tenk to valjda neće biti baraža već izravni pogodak nekim kumulativnim projektilom ili slično. 


Ivan(4) kaže...

 Sad ću verovatno pokazati svoje (realno) vojno neznanje, ali nije li to bila tenkovska doktrina u I svetskom ratu?!

i da i ne. Tenkovi iz WW1 su zapravo nešto sasvim drugo. Tenkovi se danas ne koriste toliko na otvorenim prostorima, ne koriste iste formacije itd (jer to bi bilo samoubojstvo). Tenk je danas podrška pješaštvu kao brzi samohodni top koji sa strateške pozicije ispali 1-2-3 granate kako bi poboljšao situaciju za pješaštvo, a onda mijenja položaj jer taj s kojeg je djelovao za minutu-dvije više ne postoji. 

 

 

picajzla0707 kaže...

 

čini se da ipak te "škatulje" nisu baš tako lako uništive

Svaka čast Merkavi, ali dobar rezultat je prije svega zasluga taktike i posada a ne tehnike.

Negdje je dolje napisao: lako je borit se protiv slabo obučenih neznalica, i to je sasvim točno.

11 godina
online
Re: Izrael razvija pametni tenk
jozef kaže...
picajzla0707 kaže... 

čini se da ipak te "škatulje" nisu baš tako lako uništive

Svaka čast Merkavi, ali dobar rezultat je prije svega zasluga taktike i posada a ne tehnike.

 pa tamo je i rečeno da su poslije velikih gubitaka u ratu 2006. izraelci došli do više zaključaka, između kojih je i to da bi se veliki dio atgm napada spriječio boljom uvježbanošću posade

 

ali isto tako su upozorili na slabosti u oklopu i protumjerama - oklope su pojačavali odozdola, straga i s boka, a rade i na modernim sustavima protumjera, poput trophya ili iron fist sustava

negdje sam čitao da su baš rafaelov trophy ugradili kratko prije sukoba u gazi i da je najviše zahvaljujući tom sustavu odbijen najveći broj atgm napada na merkave

uz trophy merkave opremaju i drugim sustavim poput iron fista, a sve to upravo kao protumjere raznoraznim protutenkovskim projektilima

 

tako da tehnika ipak jest dobrim dijelom zaslužna za rezultate, pogotovo kod izraelaca koji su izrazito napredni u tim sustavima protumjera, ne samo kod zaštite tenkova nego aviona i druge tehnike

15 godina
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
jozef kaže...

pričao mi je čovjek koji je završio VA KOV u Beogradu, a potom bio na specijalizacijama u Berlinu i Moskvi, kad je prešao u HV degradirali su ga, pa je onda napredovao tako da mislim da je ipak umirovljen kao general. Ne znam gdje je čovjek danas, ima dosta godina ako je još živ. Možda sam ja njega krivo shvatio, ali čisto sumnjam da ti i ja (pa i tvoji instruktori!) znamo bolje od njega. Također imam frenda koji je predavao na akademiji u ZG (također umirovljen prije par godina), mogu njega pitati za mišljenje.

Ovaj pod PS je česta praksa u novije doba. Iz više izvora (neprovjerenih) sam čuo da je sigurnije biti vani nego unutra. Sve ovisi o situaciji, ako netko gađa tenk to valjda neće biti baraža već izravni pogodak nekim kumulativnim projektilom ili slično. 


 Najblize sto su nas ucili na obuci a da bi bilo usporedivo tvojoj originalnoj izjavi od "75 sekundi", je prilikom bliskog tenkovskog boja ( pod bliskim bojem se smatra od 800m na nize) moguce je ispaliti 2 projektila prema drugoj tenkovskoj meti prije nego sto se moze ocekivati uzvrat.

Ukoliko je dobra posada na drugoj strani, to bi znacilo kraj, ukoliko ne, dobiti ce se vrijeme za eventualno treci projektil.

 

Sto se tice tvog P.S. rekao si ako se puca na tenk, sigurnije je biti vani.

 

To me podsjetilo na Grunfove izjave tipa: Ako želite pobijediti u utrci, morate prvi proći kroz cilj

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
neaktivan
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
syncmaster245b kaže...
NEW_MAN kaže...
 Moderni tenkovi vec desetljecima imaju termalne optike i ti npr. zapucas na njega automatskim oruzjem a on ti sekundu kasnije ispali projektil u facu.

 

Ne znam o kojem tenku tocno govoris, ali koliko sam upoznat takvo nesto nema ni Abramsm ni Leopard II ni Challenger....

Kada sam bio u vojsci, iste takve price su kruzile jos iz Domovinskog rata o M84, sto je apsolutna izmisljotina.

 

 

 Izvini, sto je tu izmišljotina? Da imaju termalne optike? Pa ako ih danas ugrađuju u mobilne telefone zašto ne bi i u tenkove? Na kraju krajeva M1A1 imao je termalnu optiku vec 1991. u prvom napadu na Irak. 

Ono o ispaljivanju projektila u facu karikiranje mogućnosti, ali nije nemoguce. Ne automatski, ali svakako je moguće nanišaniti vidljivu prijetnju i gađati. 

Life is a sexually transmitted disease and there is a 100% mortality rate.
14 godina
offline
Izrael razvija pametni tenk

Te spike o automatskoj vatri M-84 na položaj iz kojeg je gađano su posljedica stoljetne hrvatske zatucanosti i straha...

 

Iskra (današnja Fotona) je uvodila termoviziju na M-84 potkraj 1980-ih, koja u omogućuje da se vidi i toplina nastala ispaljivanjem rakete, ali se kroz periskop vidi i prašina koja se diže pri ispaljivanju...

 

da ne govorim da su me uvjeravali da M-84 ak mu crkne motor može na akumulator tako 10-15 km prijeći do sigurnosti... za one koji ne znaju ima 42 t i 1000-1200 KS turbo-dizel stroj za pokretanje tih 42 tona..

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
desh kaže...

 Izvini, sto je tu izmišljotina?

 Ovo:

i ti npr. zapucas na njega automatskim oruzjem a on ti sekundu kasnije ispali projektil u facu.

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
14 godina
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
picajzla0707 kaže...

baš sam malo bacio oko na gugelj

izraelci itekako imaju iskustva u tenkovskim borbama, pogotovo protiv raznoraznih anti-tank oružja

 

ovdje se govori o ratu 2006., gdje su imali dosta gubitaka, zbog kojih su poboljšavali oklop i drugu zaštitu, što je rezultiralo daleko manjim štetama u sljedećim sukobima

kako kažu, do 2014. su ih toliko usavršili da su odradili ratnu operaciju u gazi bez iti jednog izgubljenog tenka, iako su zabilježili stotine atgm napada na merkave

 

čini se da ipak te "škatulje" nisu baš tako lako uništive

Ma u pustinji i na otvorenom tenkovi su dobro iskoristeni sigurno nisu na prvoj crti obrane ili napada.Zato su u urbanim djelovima pokretne kutije za unistavanje.Eto podsjetite se ovi stariji koji su dozivili i prezivili domovinski rat a pogotovo oni heroji koji su bili u trpinjskoj ulici  ili kako se kaze groblje tenkova.Isli su sa svim i svacim od t55 pa do t84 koji je bio i ostao najbolji tenk 90 ih godina proslog stoljeca djaba njemu keramika na kupoli.

AMD AntiBoy
14 godina
offline
Izrael razvija pametni tenk

@desh...

 

ovdje govorimo o "inteligentnom" tenku... sad se tek razvija... a u ratovima potkraj 20. st. nema toga ni u tragovima...

 

"inteligencija" u vojnom smislu je prije svega prepoznavanje prijetnje, i odgovor na istu... 

 

razmisli malo o analizi satelitskih slika (kamuflirana mehanizacija neprijatelja, ljudstvo itd...)...

 

opičiš standardnu forku, pa slikaš isto područje ICom, pa radarski....pa ubaciš sve u računalo koje prožrmlja podatke i prepoznaje uzorke... pa veli na koordinati x/y imamo vektor, pa još jedna paralelni s njim koji zatvaraju dva vektora pod 90° - hint: pravokutnik... pa gle imamo i jedna manji vektor na njemu... je li to tenkovska cijev? pa analizira IC sliku na tim koordinatama - da li je cijeli objekt topliji od okoline, a osobito na jednom kraju (motor je najčešće straga, ali baš Merkava ima sprijeda)... pa naravno usporediš s kontrolnim snimkama neprijateljskog arsenala... uglavnom ima tu hrpa analize..

 

a termovizija ti prikaže i vatru, koje uvijek ima u ratu, od djelovanja sat-dva prije, ili jednostavne logorske vatre koja je ostala nakon povlačenja neprijatelja...

 

tako da scenarij, Pera Pešak ispali RPG na tenk i mam se tenk okrene (i naravski ako ima automatski punjač odabere i eksplozivnu umjesto probojne granate), izračuna kut i opali granatu i zatuče jadnog Peru, a posada u tenku se za to vrijeme igra Jovanke i Joze, baš i ne drži vodu...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.7.2018 16:01 (Stric_Jura).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
dreadmoore kaže...

Ma u pustinji i na otvorenom tenkovi su dobro iskoristeni sigurno nisu na prvoj crti obrane ili napada.Zato su u urbanim djelovima pokretne kutije za unistavanje.Eto podsjetite se ovi stariji koji su dozivili i prezivili domovinski rat a pogotovo oni heroji koji su bili u trpinjskoj ulici  ili kako se kaze groblje tenkova.Isli su sa svim i svacim od t55 pa do t84 koji je bio i ostao najbolji tenk 90 ih godina proslog stoljeca djaba njemu keramika na kupoli.

 Jos jednom, tenk je borbeno vozilo koje sluzi kao potpora pjesadiji.

 

Trpinjska cesta je izvrstan primjer kako NE koristiti oklopnistvo

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.7.2018 16:06 (syncmaster245b).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
pera pešak više ne mora ni biti u vidnoj putanji tenka da bi gađao tenk...može biti iza brda a cilja ga potpuno drugi pero sa desete pozicije.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Izrael razvija pametni tenk

Ovo razglabanje na forumu zanimljivo je jedino što u naslovu teksta postoji riječ "pametni", mada je ovo informatički portal, a informatički jezik je isključivo jedan - engleski. Stoga savjet za Bugovce: više riječi "Smart" umjesto "Pametni".

 

Vraćanje na temu: Ovo današnji ratovi nisu ništa drugo nego gerilski ratovi za koje ne postoje nikakva pravila a razvoj i štancanje tenkova već nakon drugog svjetskog rata dokazano je da nema baš puno koristi. Jedina pozitivna strana ove priče jeste da ovo silno naoružanje, na žalost, jako dobro koristi ekonomiji neke zemlje (Primjer: Švedska) i ogromom broju ljudi koji se bogate na račun budžeta date države sve radi jednog pravog cilja - ubijanju ljudi, koji mnogi drugi to malo drugačije kažu da je glavni cilj - samoodbrana.

 

Jedan mi je geograf-istoričar rekao da je današnje pravo ratovanje zapravo - ekonomsko ratovanje. Ja se bolje ne mogu složiti, jer tipičan primjer je Njemačka: postali su totalni vojni patuljci, ali zato ekonomski giganti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Izrael razvija pametni tenk

Njemačja je druga vojna sila u EU, odmah iza Francuske sada kada su Britanci na izlasku. Njemačka je u samom svjetskom vrhu po opremi.

Moj PC  
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
Envy kaže...

Ja se bolje ne mogu složiti, jer tipičan primjer je Njemačka: postali su totalni vojni patuljci, ali zato ekonomski giganti.

 Ako cemo suditi prema povijesti izmedju 1. i 2. svj rata, njemcima je 6 godina cisto dovoljno da od vojnog patuljka narastu u velesilu za koju se cijeli svijet trebao udruziti da bi ih se polomilo.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
11 godina
online
Re: Izrael razvija pametni tenk
Envy kaže...

razvoj i štancanje tenkova već nakon drugog svjetskog rata dokazano je da nema baš puno koristi

 da je tako, izraelci, koji sigurno imaju ponajviše iskustva u ratovanju nakon 2. svjetskog rata, sigurno ne bi trošili lovu na štancanje, a još manje usavršavanje ovih merkava

15 godina
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
XXX kaže...

Njemačja je druga vojna sila u EU, odmah iza Francuske sada kada su Britanci na izlasku. Njemačka je u samom svjetskom vrhu po opremi.

Ma čovječe božiji iz kojih podataka si te nabuloze izvuko? Iz kojih jeste i ako jesu tačni Njemačka je fiktivna vojna sila. 

Najveća njemačka vojna baza (ili je bila najveća ne da mi se googlat) Ramstein Air Base nije ništa drugo nego: Controlled by United States Air Force. Njemačka ima 10 nuklearni bombi. Misliš Njemačkih u Spangdahlem Air Base? Jesu tih 10 nuklearnih bombi u toj bazi ali stvarno čijih. Evo čijih: Branch: United States Air Force
Part of United States Air Forces in Europe - Air Forces Africa koja nije ništa do drugo nego američja The 52nd Fighter Wing divizija.

 

Koji njemački vojni avioni lete i gdje? koji njemački tenkovi se voze i gdje i na kraju najvažnije pitanje sa kim i gdje Njemačka ratuje?

Jesi li od kad postoji moderni internet negdje pročitao da Njemačka prijeti nekoj zemlji? Nisi i još duo dugo godina nećeš.

Njemačka može samo 10 do 100 vojnika poslati u nekom uragan razorenom području kao pomoć civilima i to je sav domet njemačke vojske i tako će ostati dok je vijeka.

 

Ovo je okvirno pravi podatak: Za jedan Audi A6 koja Njemačka izvede, Kini za isti novac mora u porsjeku poslati 21 kontejner robe ta kućanstvo.

 

Oprosti ali ja se isključujem dalje iz ove teme. Pukni TD ako se ne slažeš (to je valjda i prava funkcija ovih TD/TU budalaština) ali molim te kao kolegu forumaša - nemoj živ mi bio ništa odgovarat - izvrnut će mi se želudac.

 

Bolje ovako (nije flame): Evo piva: 

16 godina
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
XXX kaže...

 

/cut

 Njemačka je u samom svjetskom vrhu po opremi.

 

Turski Leopardi se nisu iskazali u Siriji.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
15 godina
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
Stric_Jura kaže...

 

da ne govorim da su me uvjeravali da M-84 ak mu crkne motor može na akumulator tako 10-15 km prijeći do sigurnosti... za one koji ne znaju ima 42 t i 1000-1200 KS turbo-dizel stroj za pokretanje tih 42 tona..

 Ah, nisam ni skuzio da se "pomahnitala krtica" vratila u diskusiju

 

M84 paleta motora se kretala od 800KS do 1200KS ( u Pazinu smo imali dva komada, jedan sa 800KS i jedan sa 1100KS)

Koliko se sjecam, rijec je bila o bi-turbo visegorivim motorima (dizel, kerozin,benzin), s tim da dimnu zavjesu je mogao proizvoditi samo sa dizelom.

Vozio sam se par puta u njima, i u usporedbi sa T-55 izgledali su tko Formula 1 (naime nesto slicno se sjedilo u njima kao u F1)

 

Ovu provalu sa akumulatorima nisam cuo, vecinom su samo bajali o automatskom uzvracanju paljbe.

S obzirom da sam obuku zavrsio na T-55, on je imao 4 akumulatora u paraleli od 120Ah i sjecam se ako si verglao 3 puta na akumulatore (bez da si kombinirao sa komprimiranim zrakom) i nisi uspio upaliti, akumulatori su se vadili i nosili na punjace. Toliko o voznji na akumulatore.

 

 I? Kako ti se zasad cini moje WoT iskustvo?

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.7.2018 13:40 (syncmaster245b).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Izrael razvija pametni tenk
Envy kaže...
/

Po tvojoj logici Sjeverna Koreja je najjača vojna sila jer prijete svima

 

Imaš na netu statistiku pa si čitaj

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice