Kako do električne energije?

poruka: 16
|
čitano: 19.429
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako do električne energije?".
8 godina
offline
Kako do električne energije?

Ne mogu vjerovati da su ljudi toliko popušili solar. Pa mi imamo jedva tisuću sunčanih sati godišnje. Šta koristiti ostalih 7760 sati? Mislite da će baterije ikad biti dovoljno jeftine i velike da si ljetnu struju pospremite do zime?

Ja rekoh
Moj PC  
2 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako do električne energije?
Feudalac kaže...

Ne mogu vjerovati da su ljudi toliko popušili solar. Pa mi imamo jedva tisuću sunčanih sati godišnje.Šta koristiti ostalih 7760 sati? Mislite da će baterije ikad biti dovoljno jeftine i velike da si ljetnu struju pospremite do zime?

1000 sati sunca godišnje nema niti jedno mjesto u RH, najmanje je 1500-1600.

 

15 godina
offline
Re: Kako do električne energije?

Frend ima solare i ima visak struje u kontinentalnoj HR. Isplatilo mu se bu za 6-7 godina, sad se i na struju vozi. Baterije se ne stavljaju nego feedas u mrezu i mreza onda vraca tebi kad nema sunca.

 

Cak i da ne proizvodi uopce struju od jeseni do proljeca barem ne moraju vrtjeti elektrane na plin i ugljen ostatak godine.

 

Recimo da pokrijes svoju dnevnu potrosnju kroz proljece i ljeto, to znaci da 1/4 vremena nisi trebao ugljen. Ako to svi naprave 1/4 struje proizvodis od sunce, od nicega.

 

Najbolja investicija ako imate kucu.

Linux, Arch Linux.
8 godina
offline
Re: Kako do električne energije?
Ante:

Dobra je investicija dok elektra uzima ljetni višak i vraća ga 6 mjeseci kasnije bez ikakve naknade, 1 za 1. A kamo to vodi ako svi postanu tako pametni kao tvoj frend s kopna?
Ja rekoh
15 godina
offline
Kako do električne energije?

kako? biciklom i pješice. i redovnim plaćanjem računa. ako zaboravim/zakasnim, ovršit će me i iskopčati pa eto vraga, skok na skok. nema bzzzz. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kako do električne energije?

Višak energije na kraju mjeseca nikako ne želite imati, jer ce vas onda HEP prebaciti na tarifu proizvođača ili kako se to zove te vam je regularna struja onda daleko skuplja. Ako se ubode subvencija može to biti jako dobro, pogotovo jer za neka mjesta su znale biti i po 80%, tako da...Otočni sustavi su dostaskuplji, baterije nisu jeftine, pa ono, isplativost istih kad imate priključak na HEP je upitna, druga stvar ako ste negdje u PM i nemate električnu mrežu provučenu do objekta.

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako do električne energije?

Djeco, u osnovnoj školi se uči o eksploataciji strojeva, najčešće na primjeru tekstilnih tvornica u začecima industrijske revolucije. Sjećate se zašto se radilo trosmjenski?

E, po istom principu su manekenke niskougljične generacije, solari i vjetar, najskuplji generatori električne energije. Sve da se paneli i vjetrenjače dijele besplatno, bili bi najskuplji, jer trebaju taj skriveni pogon na fosilna goriva u pozadini, ali skuplji jer mora uvijek biti na raspolaganju, dimenzioniran da pokrije sve potrebe i raditi sporadično.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako do električne energije?
Fallen87 kaže...

Višak energije na kraju mjeseca nikako ne želite imati, jer ce vas onda HEP prebaciti na tarifu proizvođača ili kako se to zove te vam je regularna struja onda daleko skuplja. Ako se ubode subvencija može to biti jako dobro, pogotovo jer za neka mjesta su znale biti i po 80%, tako da...Otočni sustavi su dostaskuplji, baterije nisu jeftine, pa ono, isplativost istih kad imate priključak na HEP je upitna, druga stvar ako ste negdje u PM i nemate električnu mrežu provučenu do objekta.

 Na kraju mjeseca ili na kraju godine?

14 godina
offline
Re: Kako do električne energije?

Na kraju godine.

 

Iz vlastitog iskustva:

  • - imam elektranu 4,9 kWp
  • - godišnje proizvedem cca. 5000 - 5500 kWh. U kontinentalnoj Hrvatskoj sam (okolica Virovitice), istočna strana krova, 4 stupnja prema jugu
  • - standardna potrošnja + grijanje na struju (klime), godišnja potrošnja cca. 6000 kWh
  • - godišnje platim struje cca. 1500 kn. Ranije sam struju + grijanje na plin (kondenzacijski bojler) plaćao cca. 8500 kn
  • - u elektranu sam investirao 60k, u klime 30 k. ROI mi je na nekakvih 13 godina, nisam imao nikakve subvencije jer sam pehista općenito, uvijek uložim 2 godine prije nego se nešto subvencionira (krov, prozori, fasada isti slučaj). ROI bi bio bolji da sam inicijalno investirao u grijanje na struju umjesto na plin

 

Uz subvencije i izuzeće od PDV-a, bolju geopoziciju i orijentaciju prema jugu,  isplativost same elektrane je 5-7 godina. Inače nije tako brzo.

 

just when i thought i got out they pull me back in
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.2.2023 18:22 (markez_cro).
3 godine
offline
Re: Kako do električne energije?

Nisu najskuplji ako se napravi kvalitetan mix PVa, vjetroelektrana i reverzibilnih hidroelektrana.

 

Cost and Performance Characteristics of New Generating Technologies, Annual Energy Outlook 2022 (eia.gov)

 

Obnovljivi izvori i plin su daleko najjeftiniji.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.2.2023 11:19 (Gallu).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Kako do električne energije?

Even in below-freezing weather, solar panels turn sunlight into electricity. That's because solar panels absorb energy from our sun's abundant light, not the sun's heat. In fact, cold climates are actually optimal for solar panel efficiency. So long as sunlight is hitting a solar panel, it will generate electricity

15 mjeseci
offline
Kako do električne energije?

Al se zato svima tresu gače kad se spomene Nuklearna Elektrana, premda je jedan od najisplativijih i zeleni izvor struje.

 
2 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kako do električne energije?
HoceNece kaže...

Al se zato svima tresu gače kad se spomene Nuklearna Elektrana, premda je jedan od najisplativijih i zeleni izvor struje.

 

Cost and Performance Characteristics of New Generating Technologies, Annual Energy Outlook 2022 (eia.gov)

 

Lazard.com | Levelized Cost Of Energy, Levelized Cost Of Storage, and Levelized Cost Of Hydrogen

 

Nisu ni najjeftinije, a i štetne su za zdravlje.

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18067131/

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.2.2023 13:41 (Gallu).
14 godina
offline
Kako do električne energije?

danas nuklearka košta 10 milijardi €. Da ne pričam o gorivu, odlaganju potrošenog goriva, redovnom održavanju... 
Nisu niti druge elektrane jeftine, ali nuklearke su izuzetno skupe i ne znam zašto netko misli da je to "jeftina energija".
Najjeftinija energija je ona iz protočnih hidroelektrana.

Moj PC  
4 0 hvala 0
5 godina
offline
Kako do električne energije?
Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.3.2023 12:07 (Al Crane).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kako do električne energije?
jozef kaže...

danas nuklearka košta 10 milijardi €. Da ne pričam o gorivu, odlaganju potrošenog goriva, redovnom održavanju... 
Nisu niti druge elektrane jeftine, ali nuklearke su izuzetno skupe i ne znam zašto netko misli da je to "jeftina energija".
Najjeftinija energija je ona iz protočnih hidroelektrana.

 
Prva poljska koštat će 20 milijardi u startu, s time da se fondovi i rokovi u pravilu premašuju. Radovi bi trebali započeti 2026, a gotovi do 2033, što je izuzetno optimističan scenarij... pa još dok se zaagriijeee... neće to tako skoro, pa možda i nikad.
A za nas to je ćisti SF  .

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice