Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

poruka: 267
|
čitano: 80.723
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?".
12 godina
neaktivan
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Baš sam bio kod staraca, stigli im računi za režije, od tri državne firme dvije su po meni izdale neispravan račun.

 

Vodovod - glavna cijena u kunama, informativna u eurima. Obrnuto od onog kako treba biti.

HEP - njih boli neka stvar, sve cijene su isključivo u eurima, nigdje ni spomena od kuna 

Čistoća - jedini su za divno čudo uspjeli složiti ispravan račun

 

Bitno da se prijeti poduzetnicima i šalju inspekcije, a svoje dvorište ne znaju počistiti.

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Kakav je ovo uzas da ljudi moraju stedjet na hrani i to bas na najosnovnijim namirnicama,nije da se tu prezderavate kavijarom i guscjom pastetom.Sa jedne strane citam da je prosjecna placa u Hr 980eu sa druge strane da je prosjecna placa ispod 600eu.....

Sta moze samac podstanar u Zgb sa 600eu....300-400eu od ne stan,hrana,rezije.....

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Mozes preziviti i zivit od place do place.

Nego reci ti meni dali neki obicni radnik moze u njemackoj sam rentat stan i stediti? Samac, bez cimera ili familije. Nekako sumnjam. Mislim da je isto u zg i vecim njemackim gradovima
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Prosjecna placa je kurva, i besmislen podatak....

Imas firmu, direktor ima 5000eura, ima 3 djelatnika kojima daje 600eur, sestru (mamu,baku, komsijinu kcer) kojoj daje 1000eur, i iednog koje zavalja svaki mjesec i ne da mu nista.

7800eur podjeli na 6, prosjecna placa u toj firmi je...tadaaaaa.... 1300eura...

Mjerodavniji je postotak, od ukupnog broja zaposlenih, koliko ih radi za koji raspon place - 600-800eur, 800-1000......
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
5 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
MEGATAMA kaže...

Kakav je ovo uzas da ljudi moraju stedjet na hrani i to bas na najosnovnijim namirnicama,nije da se tu prezderavate kavijarom i guscjom pastetom.Sa jedne strane citam da je prosjecna placa u Hr 980eu sa druge strane da je prosjecna placa ispod 600eu.....

Sta moze samac podstanar u Zgb sa 600eu....300-400eu od ne stan,hrana,rezije.....

Ako misliš na moje savjete, ja ih provodim zbog zdravlja, ne zbog uštede. Financijski sam zbrinut, na svu sreću.

14 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Damir22 kaže...
Prosjecna placa je kurva, i besmislen podatak....

 Zato se obično gleda medijan.

7 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
mzopg kaže...

Eto baš sam to mislio napisati kolegi Damir22 , puno troši na taj kruh. 

Kg dobrog brašna, ja uzmem eko pirovo, dođe oko 2 eura, a ako ćeš obično bijelo pšenično onda ga ima i za 60 centi.

Struje se potroši cca 25 centi po kruhu od 500 grama, što je dovoljno za dvije osobe za dva dana.

Znači mjesečno je to 18,75 eur za zdravu varijantu ili 8,25 eura za jeftiniju, ali opet bolju od većine kupovnih.

Divlji kvasac sami uzgojite to nije problem.

Za struju si u krivu, ne potroši ni blizu toliko.

Motor potroši totalno zanemarivo (nazivna snaga mu je nekih cca. 60W i radi svega par minuta po programu), a grijač radi samo jedan dosta mali dio vremena (možda pola sata radi ukupno, čak i manje jer je posuda malena i ne treba puno energije da se digne do temperature pečenja, a onda se samo pali povremeno da održava temperaturu, i kod dizanja samo kratko radi da postigne optimalnu temperaturu pa se ugasi).

Baš ću jednom staviti powermeter da izmjerim koliko je točno, ali odokativno nema šanse da potroši više od 0,2-0,4 kWh po kruhu od 500 grama.

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.1.2023 19:06 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
MEGATAMA kaže...

Kakav je ovo uzas da ljudi moraju stedjet na hrani i to bas na najosnovnijim namirnicama,nije da se tu prezderavate kavijarom i guscjom pastetom.Sa jedne strane citam da je prosjecna placa u Hr 980eu sa druge strane da je prosjecna placa ispod 600eu.....

Sta moze samac podstanar u Zgb sa 600eu....300-400eu od ne stan,hrana,rezije.....

 Ma daj ajde šta se kuka. Danas bio u lidlu u 10 ujutro nema mjesta na parkingu to se nikad nije dogodilo, lidl pun svi kupuju nema se para. Ista stvar u jučer u super novoj u DM do izlaza red dugačak  na blagajni to u životu nisam vidio.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
fer-de-lance kaže...
mzopg kaže...

Eto baš sam to mislio napisati kolegi Damir22 , puno troši na taj kruh. 

Kg dobrog brašna, ja uzmem eko pirovo, dođe oko 2 eura, a ako ćeš obično bijelo pšenično onda ga ima i za 60 centi.

Struje se potroši cca 25 centi po kruhu od 500 grama, što je dovoljno za dvije osobe za dva dana.

Znači mjesečno je to 18,75 eur za zdravu varijantu ili 8,25 eura za jeftiniju, ali opet bolju od većine kupovnih.

Divlji kvasac sami uzgojite to nije problem.

Za struju si u krivu, ne potroši ni blizu toliko.

Motor potroši totalno zanemarivo (nazivna snaga mu je nekih cca. 60W i radi svega par minuta po programu), a grijač radi samo jedan dosta mali dio vremena (možda pola sata radi ukupno, čak i manje jer je posuda malena i ne treba puno energije da se digne do temperature pečenja, a onda se samo pali povremeno da održava temperaturu, i kod dizanja samo kratko radi da postigne optimalnu temperaturu pa se ugasi).

Baš ću jednom staviti powermeter da izmjerim koliko je točno, ali odokativno nema šanse da potroši više od 0,2-0,4 kWh po kruhu od 500 grama.

Lako moguće, to sam otprilike računao za klasičnu pečnicu, računao sam oko 2kWh, a peče se do 60 min.

Mi obično "smiksamo" sve u pekaču i onda prebacimo u pečnicu jer ljepše ispadne kruh, a i možemo se igrati s oblicima.

Nisam nikada gledao koliko troši pekač, ali sigurno si u pravu, ima manji grijač + sve što si napisao... evo sad sam bacio oko snaga mu je oko 550W.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.1.2023 21:42 (mzopg).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Daj lupi recept za kru
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Memphis kaže...

 Ma daj ajde šta se kuka. Danas bio u lidlu u 10 ujutro nema mjesta na parkingu to se nikad nije dogodilo, lidl pun svi kupuju nema se para. Ista stvar u jučer u super novoj u DM do izlaza red dugačak  na blagajni to u životu nisam vidio.

 Daj ti... Barem ovde, u Lidl se ide po jeftine namirnice, a ponedeljkom i četvrtkom se čeka ispred ulaza dok se ne otvori jer su tim danima nove akcije i najpovoljnije stvari se razgrabe (dopune oni to kasnije, ali bude i da nečega nestane).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Malo sam zbunjen, propustio sam taj detalj, a u moru kvalitetnih informacija ga je tesko sad pronaci :)

Prijelazni period je gotov, kunom se platiti, barem sluzbeno, vise ne moze. Dali ce je netko privatno uzeti, pa ici mjenjati, to je druga prica.

No, cemu i zasto cemo jos cijelu ovu godinu gledati i cijene izrazene u kunama?

Cemu to tocno sluzi da iskazujemo cijene u nepostojecoj valuti, usporedjivanje vise nema smisla, da je sve poskupilo i zaokruzeno svi smo svjesni.....znaci, cemu taj detalj, koga zanima iz nostalgije lako moze izracunati koliko bi nesto bilo "u kunama"......
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 1 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
silvio3105 kaže...
Daj lupi recept za kru

pa onaj osnovni je jednostavan, nema previše mudrosti. Brašno, kvas, voda, sol i masnoća. 

 

- ubaciš u posudu divlji kvasac oko 150gr, 500g brašna, 10g soli (možeš i manje, zdravije je), 25g ulja (mi koristimo maslinovo ulje, ali može i drugo ili maslac), voda cca 60% hidratacije (ovisi o tipu brašna, integralno i bogatije proteinima/glutenom će upiti više vode pa hidratiziranost može biti veća, naučiš nakon par pokušaja koja ti mjera najbolje odgovara. Bolje je krenuti sa manjim postotkom jer je lakše za raditi s brašnom, kad imaš više prakse hidratacija se može povećati na 65-70%) znači na 500g brašna ide oko 300g vode (sobne temp., bitno da nije hladna iz hladnjaka) i pokreneš miješanje.

- zatim prvo dizanje oko sat i pol (ovisi o vanjskoj temp.) otprilike se treba poduplati, zatim se ponovno malo promiješa (rasteže se da se aktivira gluten iz brašna, može ručno ili u pekaču)

- prebaci se u nauljenu posudu (može se koristiti i papir za pečenje umjesto uljenja posude, praktičnije je) u kojoj će se peći (posuda sa poklopcem, može biti vatrostalna ili lonac koji smije u peć) nakon toga 1h dizanje vani na sobnoj temp. u pokrivenoj posudi i onda preko noći u hladnjak (u istoj toj posudi).

- ujutro se izvadi iz hladnjaka, tijesto se zareže (najlakše žiletom ili oštrim nožem, dubine 4-5cm, može biti X, može linija, a možeš i crtati po njemu ako imaš smisla za to), peć staviš na grijanje na 175 stupnjeva. Kad se ugrije ubaci se kruh u peć sa poklopljenom posudom i tako se peće 20min., zatim se otklopi i peće još 30min. i nakon toga se peće još 10min. tako da su vrata peći malo otvorena. Izvadiš kruh iz posude i zamotaš ga u krpu dok se malo ne ohladi. I to je to, imaš zdravi i ukusni kruh.

 

 

 

Dodatno, po želji se u tijesto mogu ubaciti sjemenke (suncokretove, bučine, sezamove) i isto se može i posuti po kruhu, samo ih malo "utabaš" nakon posipanja da kasnije ne otpadnu pri rezanju kruha. Isto tako kad ti dosadi osnovna verzija možeš se igrati s dodacima, npr. u tijesto se ubaci nasjeckana mozzarella i sušene rajčice, ili špek na kockice, crne ili zelene masline i mozzarella, ili začinsko bilje tipa ružmarin, koromač (odličan za probavu)...

 

Kad to sve završi provjeriš jesu li ti svi računi za režije pravilno konvertirani u eure. 

 

Damir22 kaže...
Malo sam zbunjen, propustio sam taj detalj, a u moru kvalitetnih informacija ga je tesko sad pronaci :)

Prijelazni period je gotov, kunom se platiti, barem sluzbeno, vise ne moze. Dali ce je netko privatno uzeti, pa ici mjenjati, to je druga prica.

No, cemu i zasto cemo jos cijelu ovu godinu gledati i cijene izrazene u kunama?

Cemu to tocno sluzi da iskazujemo cijene u nepostojecoj valuti, usporedjivanje vise nema smisla, da je sve poskupilo i zaokruzeno svi smo svjesni.....znaci, cemu taj detalj, koga zanima iz nostalgije lako moze izracunati koliko bi nesto bilo "u kunama"......

Pretpostavljam da je to kako bi stekli "osjećaj" vrijednosti i omjera eur/hrk. Svi znaju koliko je 5, 10, 50, 100 eura, ali kada ti u pekari sada za burek piše 2.58 eura onda se na kratko zamisliš koliko je to u biti kuna, ovako imaš informaciju i nakon nekog vremena ćemo prestati obraćati pažnju na to koliko je to bilo u hrk.

14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Ivan(4) kaže...
Memphis kaže...

 Ma daj ajde šta se kuka. Danas bio u lidlu u 10 ujutro nema mjesta na parkingu to se nikad nije dogodilo, lidl pun svi kupuju nema se para. Ista stvar u jučer u super novoj u DM do izlaza red dugačak  na blagajni to u životu nisam vidio.

 Daj ti... Barem ovde, u Lidl se ide po jeftine namirnice, a ponedeljkom i četvrtkom se čeka ispred ulaza dok se ne otvori jer su tim danima nove akcije i najpovoljnije stvari se razgrabe (dopune oni to kasnije, ali bude i da nečega nestane).

Ne vidim baš da se općenito manje kupuje. Da se manje kupuje cijene bi bile manje.

8 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Kolege s posla žicaju u ducanima da im vrate kune jer na poslu je aparat za kavu još na kunama

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2023 14:41 (Santana).
Moj PC  
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Neznam dali je ista praksa bila i u ostalim zemljama, to iskazivanje cijena u nepostojecoj valuti, no, mislim da to samo dodatno zbunjuje....

 

Primanje imas u valuti u kojoj placas, kosta toliko koliko kosta, i opet se vracamo na to da je, cak i zbog usporedbe, besmisleno raditi usporedbu. ;)

 

10 eura moze kupiti isto koliko i 75,35kn, no kako kuna vise nema, ostaje da nemas o cemu razmisljati, imas 10 eura i za njih ces kupiti tocno ono sto mozes kupiti za 10 eura....  I udio 10 eura u placi je isti kao i udio 75,35kn u istoj.

 

Vezano za aparate..... 3kn bijase kava. Pa poskupila na 4. Sad je 80centi.....

 

U tri tjedna (maltene), u aparat je ubaceno ravno 0kn i 0eur. :)

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2023 14:51 (Damir22).
Moj PC  
0 2 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
digitall kaže...
keš ne koristim pa mi je potpuno svejedno.
još samo da pekare i birtije uvedu plaćanje karticama...

 

Ne znam u koje pekare i birtije zalaziš, al u većini birtija ti daju da platiš karticom ak pitaš tijekom naručivanja. Lokalne pekare ne primaju kartice, al recimo Dubravica da.

9 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Damir22 kaže...

Neznam dali je ista praksa bila i u ostalim zemljama, to iskazivanje cijena u nepostojecoj valuti, no, mislim da to samo dodatno zbunjuje....

 

Primanje imas u valuti u kojoj placas, kosta toliko koliko kosta, i opet se vracamo na to da je, cak i zbog usporedbe, besmisleno raditi usporedbu. ;)

 

10 eura moze kupiti isto koliko i 75,35kn, no kako kuna vise nema, ostaje da nemas o cemu razmisljati, imas 10 eura i za njih ces kupiti tocno ono sto mozes kupiti za 10 eura....  I udio 10 eura u placi je isti kao i udio 75,35kn u istoj.

 

Vezano za aparate..... 3kn bijase kava. Pa poskupila na 4. Sad je 80centi.....

 

U tri tjedna (maltene), u aparat je ubaceno ravno 0kn i 0eur. :)

Ako baba vidi da je ulje 3€/22kn a ona zna da je bilo nezz 15kn možda ga ne kupi u toj trgovini... ne pravi se grbav.

8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Grbav?

Sto babi vrijedi da zna koliko je nesto BILO, ako po toj cijeni nigdje vise nema.....

Totalno fulana usporedba
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 3 hvala 0
9 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

"grbav" kao praviš se da ne razumiješ zašto je nešto.... stvar je jednostavna - navika. Navikli smo plaćati u kunama i "razmišljati" u kunama (u marketu) - zato ostaje dvojni prikaz cijena dok se i oni koji su malo nevičniji takvim promjenama ne naviknu... kao što i sam znaš al eto...

14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Damir22 kaže...
Grbav?

Sto babi vrijedi da zna koliko je nesto BILO, ako po toj cijeni nigdje vise nema.....

Totalno fulana usporedba

 nije fulao...

 

i ja se razveselim svakom novom računu.... dok se ne sjetim da trebam množiti s 7.5345 da ga usporedim s prošlomjesečnim...

 

ne samo matematički, ovo je čisto i psihološki otvoreno lovište na ionako sve tanji džep hrvatskih građana (posebno starijih), dok se ne naviknu na ojre i manje brojkice na račun ali skuplju robu....

 

tko preživi, pričat' će...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Memphis kaže...
Ivan(4) kaže...
Memphis kaže...

 Ma daj ajde šta se kuka. Danas bio u lidlu u 10 ujutro nema mjesta na parkingu to se nikad nije dogodilo, lidl pun svi kupuju nema se para. Ista stvar u jučer u super novoj u DM do izlaza red dugačak  na blagajni to u životu nisam vidio.

 Daj ti... Barem ovde, u Lidl se ide po jeftine namirnice, a ponedeljkom i četvrtkom se čeka ispred ulaza dok se ne otvori jer su tim danima nove akcije i najpovoljnije stvari se razgrabe (dopune oni to kasnije, ali bude i da nečega nestane).

Ne vidim baš da se općenito manje kupuje. Da se manje kupuje cijene bi bile manje.

 Točno. Ne samo da se vise kupuje (po broju racuna) nego se i vise trosi pa smo samo u prvih 10 dana ove godine potrosili 100 milijuna eura vise nego lani (cca 12%vise racuna). (Vec sam to u temi rekao, ima na poslovni.hr).

 

Cijenu svih proizvoda tu u Eu diktira trziste (osim nafte i ovo sto se ogranicilo). Ako ste spremni potrosit 15% vise za neki proizvod, on nece pojeftinit.

 

Ako je frizer poskupio, ili plati ili trazi jeftinijeg. 

 

Kad dionice Tesle padnu, to znaci da kupci vise ne zele kupiti istu po visokoj cijeni pa su prodavatelji "prisiljeni" spustat cijenu ako misle doc do gotovine. Isto vrijedi i za bas sve u trgovini. Da svi potrose 10%manje, vjerovali ili ne ali cijene bi pale za - 10%. Kad trgovina vidi da joj dnevni promet pada - sta mislite da ce mjesec dana cuvat proizvode i na kraju ih bacit? One prikolice iz bauhausa - tko ih kupi je debil, naplatio bi mu je i 1000€.

 

Svojim novcem nagradite dobre proizvode koji zasluzuju poskupljenje, npr moj brico sta je sa 65kn digao na 10€ jer mu se ne da vracat sitnis, a odlican je. Dao bi i 15€. Al tunjevinu rio mare nisam kreten placat za 3€.

 

Ja u Bauhaus necu vise uc nikad pa neka si "logistiku" naplacuju u Rumunjskoj. Nek propadne, postoji sto malih lokalnih zeljezara. Pa taman da besplatno dijele prikolice, za mene su supci. Tko god je tim trgovinama radio letke mora isto da je fah idiot, svi su znali da ce se cijene uspoređivati i umjesto da stave jeftinije proizvode, a ima ih, ne - oni stave prikolicu koja je 150€ skuplja. Totalni kretenizam.

 

Hvala bogu trgovina ima i previse, ima ih jos 10 koji planiraju doc u HR, nek dodu oni koji ce moc zaradit bar sa istim cijenama kao i u Slo.

 

Tako da - ako zelite da proizvodi pojeftine - trosite manje i u trgovinama gdje je jeftinije. Em cete spustit cijene i smanjit inflaciju, em cete imat vise novca za neke pametnije investicije i povecanje zivotnog standarda.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
6 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Rvacki čoek voli luksuz, sumanuto kupuje u trg. centrima, poslije nepotrebno baca. Lijen je odvajati otpad. Ima najnovije mobove, tv-e, pretplate na Netflixe, luksuzne tarife. Visi po kavama i pekarama. Pretio je i ždere nekvalitetno, puno aditiva, soli i šećera. Posjeduje nekretnine, živi sa roditeljima do mirovine. Voli parazitirati. Ne izlazi na izbore. Uuups, jesam li to ja?
najdix
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
najdix kaže...
Rvacki čoek voli luksuz, sumanuto kupuje u trg. centrima, poslije nepotrebno baca. Lijen je odvajati otpad. Ima najnovije mobove, tv-e, pretplate na Netflixe, luksuzne tarife. ...

 Teško. U UK imaš jednu Netflix pretplatu na 5-6 stanovnika, u Hrvatskoj jednu na 60 (izvor izvor)

 

najdix kaže...
... Visi po kavama i pekarama. Pretio je i ždere nekvalitetno, puno aditiva, soli i šećera. ...

 Opisao si prehrambene navike siromašne osobe.

 

najdix kaže...
... Posjeduje nekretnine, živi sa roditeljima do mirovine. ...

Tvrdnja na ivici oksimorona.

 

najdix kaže...
... Ne izlazi na izbore. ...

 Lumpenproleterijat - populacija toliko pritisnuta pukim preživljavanjem da joj ne ostaje vremena ni energije da razvije političku svest.

 

 

 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
13 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
ivan dragi kaže...
Memphis kaže...
Ivan(4) kaže...
Memphis kaže...

 Ma daj ajde šta se kuka. Danas bio u lidlu u 10 ujutro nema mjesta na parkingu to se nikad nije dogodilo, lidl pun svi kupuju nema se para. Ista stvar u jučer u super novoj u DM do izlaza red dugačak  na blagajni to u životu nisam vidio.

 Daj ti... Barem ovde, u Lidl se ide po jeftine namirnice, a ponedeljkom i četvrtkom se čeka ispred ulaza dok se ne otvori jer su tim danima nove akcije i najpovoljnije stvari se razgrabe (dopune oni to kasnije, ali bude i da nečega nestane).

Ne vidim baš da se općenito manje kupuje. Da se manje kupuje cijene bi bile manje.

 Točno. Ne samo da se vise kupuje (po broju racuna) nego se i vise trosi pa smo samo u prvih 10 dana ove godine potrosili 100 milijuna eura vise nego lani (cca 12%vise racuna). (Vec sam to u temi rekao, ima na poslovni.hr).

 

Cijenu svih proizvoda tu u Eu diktira trziste (osim nafte i ovo sto se ogranicilo). Ako ste spremni potrosit 15% vise za neki proizvod, on nece pojeftinit.

 

Ako je frizer poskupio, ili plati ili trazi jeftinijeg. 

 

Kad dionice Tesle padnu, to znaci da kupci vise ne zele kupiti istu po visokoj cijeni pa su prodavatelji "prisiljeni" spustat cijenu ako misle doc do gotovine. Isto vrijedi i za bas sve u trgovini. Da svi potrose 10%manje, vjerovali ili ne ali cijene bi pale za - 10%. Kad trgovina vidi da joj dnevni promet pada - sta mislite da ce mjesec dana cuvat proizvode i na kraju ih bacit? One prikolice iz bauhausa - tko ih kupi je debil, naplatio bi mu je i 1000€.

 

Svojim novcem nagradite dobre proizvode koji zasluzuju poskupljenje, npr moj brico sta je sa 65kn digao na 10€ jer mu se ne da vracat sitnis, a odlican je. Dao bi i 15€. Al tunjevinu rio mare nisam kreten placat za 3€.

 

Ja u Bauhaus necu vise uc nikad pa neka si "logistiku" naplacuju u Rumunjskoj. Nek propadne, postoji sto malih lokalnih zeljezara. Pa taman da besplatno dijele prikolice, za mene su supci. Tko god je tim trgovinama radio letke mora isto da je fah idiot, svi su znali da ce se cijene uspoređivati i umjesto da stave jeftinije proizvode, a ima ih, ne - oni stave prikolicu koja je 150€ skuplja. Totalni kretenizam.

 

Hvala bogu trgovina ima i previse, ima ih jos 10 koji planiraju doc u HR, nek dodu oni koji ce moc zaradit bar sa istim cijenama kao i u Slo.

 

Tako da - ako zelite da proizvodi pojeftine - trosite manje i u trgovinama gdje je jeftinije. Em cete spustit cijene i smanjit inflaciju, em cete imat vise novca za neke pametnije investicije i povecanje zivotnog standarda.

u prvih 10 dana se više kupovalo jer su se trošile preostale kune.. bilo je već da trgovci traže dobavljače da "surađuju" i smanje cijene jer se smanjila potrošnja

14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
ministar kaže...
ivan dragi kaže...
Memphis kaže...
Ivan(4) kaže...
Memphis kaže...

 Ma daj ajde šta se kuka. Danas bio u lidlu u 10 ujutro nema mjesta na parkingu to se nikad nije dogodilo, lidl pun svi kupuju nema se para. Ista stvar u jučer u super novoj u DM do izlaza red dugačak  na blagajni to u životu nisam vidio.

 Daj ti... Barem ovde, u Lidl se ide po jeftine namirnice, a ponedeljkom i četvrtkom se čeka ispred ulaza dok se ne otvori jer su tim danima nove akcije i najpovoljnije stvari se razgrabe (dopune oni to kasnije, ali bude i da nečega nestane).

Ne vidim baš da se općenito manje kupuje. Da se manje kupuje cijene bi bile manje.

 Točno. Ne samo da se vise kupuje (po broju racuna) nego se i vise trosi pa smo samo u prvih 10 dana ove godine potrosili 100 milijuna eura vise nego lani (cca 12%vise racuna). (Vec sam to u temi rekao, ima na poslovni.hr).

 

Cijenu svih proizvoda tu u Eu diktira trziste (osim nafte i ovo sto se ogranicilo). Ako ste spremni potrosit 15% vise za neki proizvod, on nece pojeftinit.

 

Ako je frizer poskupio, ili plati ili trazi jeftinijeg. 

 

Kad dionice Tesle padnu, to znaci da kupci vise ne zele kupiti istu po visokoj cijeni pa su prodavatelji "prisiljeni" spustat cijenu ako misle doc do gotovine. Isto vrijedi i za bas sve u trgovini. Da svi potrose 10%manje, vjerovali ili ne ali cijene bi pale za - 10%. Kad trgovina vidi da joj dnevni promet pada - sta mislite da ce mjesec dana cuvat proizvode i na kraju ih bacit? One prikolice iz bauhausa - tko ih kupi je debil, naplatio bi mu je i 1000€.

 

Svojim novcem nagradite dobre proizvode koji zasluzuju poskupljenje, npr moj brico sta je sa 65kn digao na 10€ jer mu se ne da vracat sitnis, a odlican je. Dao bi i 15€. Al tunjevinu rio mare nisam kreten placat za 3€.

 

Ja u Bauhaus necu vise uc nikad pa neka si "logistiku" naplacuju u Rumunjskoj. Nek propadne, postoji sto malih lokalnih zeljezara. Pa taman da besplatno dijele prikolice, za mene su supci. Tko god je tim trgovinama radio letke mora isto da je fah idiot, svi su znali da ce se cijene uspoređivati i umjesto da stave jeftinije proizvode, a ima ih, ne - oni stave prikolicu koja je 150€ skuplja. Totalni kretenizam.

 

Hvala bogu trgovina ima i previse, ima ih jos 10 koji planiraju doc u HR, nek dodu oni koji ce moc zaradit bar sa istim cijenama kao i u Slo.

 

Tako da - ako zelite da proizvodi pojeftine - trosite manje i u trgovinama gdje je jeftinije. Em cete spustit cijene i smanjit inflaciju, em cete imat vise novca za neke pametnije investicije i povecanje zivotnog standarda.

u prvih 10 dana se više kupovalo jer su se trošile preostale kune.. bilo je već da trgovci traže dobavljače da "surađuju" i smanje cijene jer se smanjila potrošnja

 https://n1info.hr/vijesti/u-prvim-danima-2023-fiskalizirano-100-milijuna-eura-vise-nego-2022/

 

U prvih 10 mjeseci svi su poduzetnici u sustavu fiskalizacije prijavili gotovo 25 posto veći promet nego lani (2021). Do kraja listopada ostvarili su više od 214 milijardi kuna odnosno oko 42 milijarde više nego u 10 lanjskih mjeseci, s tim da je broj računa povećan 11,6 posto.

 

Ocito se rjesavamo tih kuna vec par godina. Stvar je zapravo jednostavna. Imamo godisnje 20-30% drzavnog proracuna pod madracima i carapama koje danas nemas kako potrosit osim u trgovini. Također, kupujemo bez mozga umjesto da se novci trose na ulaganje (obrazovanje, usavrsavanje, alati za rad, otvaranje obrta itd). Zato u "poslovnim zonama" imamo 3 bauhausa 4 lidla, konzum, tomi, plodine ntl, spar, kaufland, pevex, sve u krugu od 300 metara. Da se ne trosi na gluposti mjesec dana sve bi cijene pale 20%. Kad se prosjecnom lancu isplati dat 300 eura za kvadrat zemlje (mislim da su i to sad digli do 400), a treba im oko 7000m², racunaj kolike smo mi budale.

 

Manje trosite na gluposti i preskupu stranu robu. Kupujte domace proizvode lokalnih proizvodjaca pa ce ta para bar nasem covjeku otic u kucni budzet.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
6 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
ivan dragi kaže...

 

Manje trosite na gluposti i preskupu stranu robu. Kupujte domace proizvode lokalnih proizvodjaca pa ce ta para bar nasem covjeku otic u kucni budzet.

Volio bi, samo dosta često domaće se vodi pod premium ili bio hranu a toliko novca nemam.

8 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Koliko ste "ne"spremni za ukidanje prikaza dvojne cijene? Meni odobno ni dalje  nije eur legao i dalje sve gledam koliko je sta  u kunama...Prvenstveno sto nista ne vjerujem da kada se makne skroz kuna bude jos gora manipulacija cijena

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
5 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Najgora razlika mi je na bankomatu, prije kad si isao na bankomat pa dignes XXXX kn ono bankomat ispusta zvukove kao "trrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrt" dok sve novcanice prodje, a sad sa Eurom to zvuci samo kao "trt" i gotovo :).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
sseennoonn kaže...

Koliko ste "ne"spremni za ukidanje prikaza dvojne cijene? Meni odobno ni dalje  nije eur legao i dalje sve gledam koliko je sta  u kunama...Prvenstveno sto nista ne vjerujem da kada se makne skroz kuna bude jos gora manipulacija cijena

Dvojne cijene više nemaju smisla jer je inflacija ionako napravila ogromnu razliku u odnosu prije godinu dana.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice