Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja iskust

poruka: 73
|
čitano: 20.945
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja iskust".
16 godina
offline
Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja iskust

Eh, imao velika ocekivanja od ovog Tech Radara, ali nekako ostao razocaran. Svaka cast njima dvojici, ali poznavajuci ITjevce ovdje u Irskoj, njihov slucaj je poprilican izuzetak, velika vecina ne dobije bolju ponudu u HR ili nekoj drugoj zemlji, i vecina koju ja znam su softverski inzenjeri, UX/UI dizajneri, admini baza, devops. 

Steta sto nismo culi i tu stranu price, prosjecan programer koji zivi i radi u Irskoj, i nema neku namjeru vratiti se skoro u Hr.

 

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Moj PC  
11 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
hudo kaže...

Steta sto nismo culi i tu stranu price, prosjecan programer koji zivi i radi u Irskoj, i nema neku namjeru vratiti se skoro u Hr.

 

 da, i ja sam imao slightly drukcija ocekivanja od ovog radara.

svaka cast ovoj dvojici, al manager i sales rep. mi nekako nisu primjer "obicnog malo IT covijeka" o kojem bi bilo ok diskutirati u ovakvoj emisiji.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
10 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
jozef kaže...
freman kaže...

Netko je napisao da su porezi u hr 60-80% što je potpuna laž. Hrvatska ima manje poreze i prireze nego Njemačka ili Švedska koje su pojam za tehnološki naprednu EU. Hrvatska tu zapravo ne radi ništa posebno gore nego ostale države (iako mnogi tvrde da je). Veći problem leži u prethodno napisnom, a to je da je potreba za stručnjacima manja nego ponuda. Tome ne pomaže što smo se u zadnjih 10 godina potpuno preorjentirali na turizam čime smo usporili rast ikakve industrije i potakli masovno iseljavanje stručnjaka, a u isto vrijeme povećali potražnju za NKV radnicima.

Čitaj s razumijevanjem. Napisao sam da ti od plaće uzmu 60-80% (dakle nisam napisao da je porez toliki), pošto se svi doprinosi slijevaju izravno u proračun i ne troše se namjenski (to je praksa naslijeđena iz SFRJ) možemo ih čak smatrati porezima, pa makar i indirektnim. Uspoređivao sam stanje s SAD jer se drugi komentator pozivao na tu državu, ali možemo uspoređivati i s Njemačkom i Švedskom gdje je porezno opterećenje veliko. Čak ne moramo razmišljati o tome što zaista dobiješ za svoj novac (kvaliteta i raspoloživost javnih usluga koja je višestruko bolja), dovoljno je pogledati koje porezne povlastice i odbitci postoje pa će ti se taj veliki porez u Njemačkoj ili Švedskoj u nekim slučajevima čak i prepoloviti.
S ovime za turizam se slažem - dugoročno bi bolje bilo za RH da turizam nismo nikad niti imali, to je put u propadanje i siromaštvo.

 

Pardon, moja greška. U tom slučaju jest istina - život je relativno skuplji nego u ostalim zemljama. Ali imamo i mi svoje kvalitete - većinom je život ležerniji te je klima jedna od boljih na svijetu uopće (bar na Jadranu).

 

Taraba kaže...

Koliko je meni poznati, i kod nas u Hrvatskoj IT-ijevci žive dobro! Za kolegu koji je na marsu, eto ja sam branitelj, jel imamo mi nekih problema možda?

 

Ja isto mislim da žive dobro, no IT imaju konstantnu potrebu uspoređivati se sa svojim kolegama iz drugih država, i pri tom su najglasniji od svih struka u tome. Valjda zato što od svih imaju najviše prilike raditi vani i ukloniti taj problem nejednakosti, za razliku od drugih struka.

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.11.2018 18:29 (freman).
5 godina
neaktivan
offline
Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja iskust

Ma dobro, pustimo sada IT-jevce! Nego, šta ćemo s rapidno rastućim brojem influencera, youtubera, vloggera i sličnih "zanimanja"?

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
blackalbum kaže...
znači naša država u njih ulaže ogroman novac da bi oni izgrađivali tuđu državu,prvo isplati državi školovanje a onda odi gdje god želiš

Složio bih se s tobom, žalosno je što imamo besplatno školovanje i to navodno jedno od boljih,
strah me zapravo pomisliti kakvih sve ima jer današnje školstvo je generalno u ku*cu, 

ali ti novci koji su uloženi u školovanje, u besplatne knjige i ostale stvari su uzalud ako država nije konkurenta.
Besmisleno je što obrazuješ ljude, a ti ljudi jedva da rade za minimalac nakon tog obrazovanja ili teško da i pronađu posao.

Da bi zaradio nešto više, ljudi otvaraju obrte, snalaze se na razne načine i gledaju zaobići visoke poreze kojih nema skoro nigdje tako visokih osim kod nas.

Samim tim da se mi moramo snalazit na razne načine je glupost, i postavlja se pitanje zašto ću svojim radom doprinosit uhljebima i lošim političarima. 

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is

Neki dan je objavljeno da su u 2017 godini doznake u Hrvatsku iz inozemstva iznosile 1.07 milijardi EUR. To nije "ogroman novac"? Tu lovu ne salje Djed Mraz nego nasi gastarbajteri i iseljenici. 

12 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
nixass kaže...
hudo kaže...

Steta sto nismo culi i tu stranu price, prosjecan programer koji zivi i radi u Irskoj, i nema neku namjeru vratiti se skoro u Hr.

 

 da, i ja sam imao slightly drukcija ocekivanja od ovog radara.

svaka cast ovoj dvojici, al manager i sales rep. mi nekako nisu primjer "obicnog malo IT covijeka" o kojem bi bilo ok diskutirati u ovakvoj emisiji.

Slazem se, ova dvojica u Hr sigurno nemaju ispod 20k netto + bonusi (a vjerojatno sam i malo rekao). Zbog pausalnog obrta se doduse povecao broj programera sa tolikim prihodima, ali to nije klasicno zaposlenje i nosi druge rizike pa ne bih bas usporedivao... 

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.11.2018 22:28 (Tanuki).
16 godina
offline
Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja iskust

Btw, 

primjer razlike u porezu, u IRL ces dobiti ccs 25% vise za isti bruto (bruto 2) iznos koji poslodavac daje za radnika. 

Njemacka i skandinavske zemlje imaju vece poreze od IRL, iako manje nego HR, ali usluga drzave koja se dobije zauzvrat je neusporedivo bolja, i od IRL i HR.

Najbolja u EU je Svica, ali hrvati su na dnu ljestvice sto se tice viza, rumunji i bugari imaju cak prednost u odnosu na nas. Poslodavac prvo mora dokazati da nije nasao njemca, talijana, francuza ili rumunja za taj posao i tek onda moze aplicirati za izdavanje radne vize. 

UK je isto nesto bolja u IRL, iako je tamo super raditi kao konzultant/contractor jer je dosta veci neoporezivi dio dobit firme. Al taj vlak je prosao sada. 

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
Jozef:

Prosjek je zajebana stvar, a treba i uspoređivati kruške s kruškama. Da, prosječni amer mora iz bruta platiti 30% ali gdje je mirovinski, a gdje je zdravstveno? Imaju još jedan porez - na nekretnine i prosječan amer plaća 2000+ godišnje što je jedna plaća prosječna. (Median obiteljska primanja su 40k i nešto sitno.

Kod nas isto više nije 60%, nikad nije ni bilo. Za plaću od 1000 eura s dvoje djece bruto je 11k pa su sva davanja uključujući zdravstveno i dopunsko 32%. Mogli bi to prikazati kao 47% kad bi davanja uspoređivali s netom, ali onda bi i ameri imali davanja od 47%. Međutim, porezi se obračunavaju na i iz bruta, a ne iz neta kako neki manipuliraju kad hoće drvljem po državi i onda za usporedbu uzimaju postotqk iz bruta u USoA. Njemačka također ima isti sistem kao mi i mrvicu veći postotqk nego mi tako da tu priču trebq prekrižiti. MI NISMO IZUZETAK.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
Marsovac zemaljski:

Ti si zamijenio argumente i napao čovjeka zbog onog što nije rekao. Čak si ga vrijeđao da je glup. A čovjek govori vrlo jasno - ministarstvo obrazovanja guta preko dvije milijarde eura godišnje. Saborske, boračke, braniteljske i sve ine povlastice zajedno nisu ni blizu tome. Naravno, slažem se s nekima koji su već rekli da nije rješenje ograničiti ljudima kretanje već stvoriti uvjete da ljudi žele ostati ovdje. To svakako ne mogu biti novci u apsolutnom iznosu plaće jer će uvijek negdje biti više. Državna birokracija koja ništa ne radi i stvara dojam bezperspektuvnosti tjera ljude van. Hebote, ljudi s osnovnom školom odu u Njemačku i gore brže, lakše i jeftinije obave dokumente, upis djece u vrtić i slično pa i nađu posao nego mi ovdje gdje smo rođeni i gdje živimo cijeli život.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
Nixass:

Ja sam mislio napisati nešto na tragu tvoje izjave. Menadžerska klasa se uopće ne može uspoređivati s bilo čim drugim. Njima je svejedno gdje su, a primanja takva da uvijek bezbrižno idu kroz život. Kao što je Mladen rekao - avionu su jeftini, bitno mu je da idu na što više destinacija da ne mora puno presjedati (taj dio nije rekao, ali je impliciran)
Ja rekoh
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
Nije toliko problem koliko se daje državi, problem je što dobijemo za taj novac. Dobijemo službene aute s grijanim sjedalima, penzije HVOa, plaće i penzije svećenika, milijun udruga itd. Proračunski novac se velikim dijelom troši za kupovanje glasova onih koji uopće ne uplaćuju, a ne za usluge onima koji stvarno uplaćuju u proračun. Istu stvar imamo i na lokalnoj razini.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
13 2 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
Hrvatsko skolstvo je na razini juge sto nije nuzno lose jer proizvodimo kadar koji je vani trazen osim pravnika i ekonomista jer su stvarno to postali cevap diplome... Iden na cevape i dobijem dipomu..
Jako je vazno napomenut ovdje da cak i dobri faksevi energetike elektronike automatike u hrvatskoj zbilji nemamo sto trazit tu jer zaposlit se sa mag.ing. el automatike energetike i slicnog na neki posao kako treba treba stranacka veza...
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
E i za automatiku su oglasi tipa trazim nekoga da radi sve i svasta obicno treba to bit od eplana programiranja hardwera softwera pogona pustanja u pogon...
Nemoguce je za jednog čovjeka da bude strucan u tome pogotovo ne sa 30 godina mozda sa 30 godina radnog iskustva ali u hrvatskoj kad završiš faks i ides na intervjue za posao osjecas se ko najveci debi jer tamo sto ti ljudi sebi dopustaju je stvarno van svake pameti... Pod uvjetom da je natjecaj nenamjesten i da se ne zna ko ce se primit ali uvik ima neki rodak kum bratic...
Najgori sa fakulteta su bili najgori jer su znali da im treba komad papira za savrseni posao mi drugi smo budale trazili posao i vecina nas je vani...
Tako da ti znanstvenici inženjeri i slicni profili su 95% uhljebi ili stranacki ili rodbinski i kao takvi su nerelevantni za bilo sto ozbiljno...
Moj PC  
2 2 hvala 2
16 godina
odjavljen
offline
Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja iskust

Ja evo upravo na poslu slusam ovo i uopce ne znam sta bih za ovo sve rekao...

 

"Uspjesan" IT-ovac koji zivi u stanu od 40 kvadrata?

Covjek se vratio nakon 13 mjeseci i dijeli savjete, povlaci paralele?

Irska nikako nije za ljude sa djecom jer je skupo???

Pauza za rucak pola sata?

Covjeku fale kave pod radnim vremenom i opustenost?

 

Malo sam si povratio u usta...

Ova dvojica da su stvarno tako dobri imali bi place od 6-7k neto mjesecno i ne bi bilo te HR firme koja bi ih mogla vratiti nazad.

 

 

 

Freak Show Inc.
 
14 2 hvala 3
16 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
Meni je najbolje dok lik na kraju konstatira da vidi perspektivu za svoju obitelj. Je perspekitva je urusavanje mirovinskog i bankrot drzave te devalvacija kune.
Hrvatska i perspektiva nemaju kaj trazit u istoj recenici. Drzava je duzna ko Grcka, mirovinski funkcionira na dobre vibracije i kredite izvana, a zdravstvo je groblje, doslovno.

Iskreno ne znam nikoga ko je bez posla u RH, svi moji frendovi rade i svi imaju iznadprosjecne place. Svi ali svi dobro zive i dobro im je. Problem je kaj su oni manjina u RH i kaj takav sustav jednostavno nije odrziv. Preglomazni, prespori, preskupi aparat u drzavi u kojoj su najveci kriminalci politicari pocevsi od lokalnih serifa pa sve do ekipe u vladi.

gl hf
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
NEW_MAN kaže...
Meni je najbolje dok lik na kraju konstatira da vidi perspektivu za svoju obitelj. Je perspekitva je urusavanje mirovinskog i bankrot drzave te devalvacija kune.
Hrvatska i perspektiva nemaju kaj trazit u istoj recenici. Drzava je duzna ko Grcka, mirovinski funkcionira na dobre vibracije i kredite izvana, a zdravstvo je groblje, doslovno.

Iskreno ne znam nikoga ko je bez posla u RH, svi moji frendovi rade i svi imaju iznadprosjecne place. Svi ali svi dobro zive i dobro im je. Problem je kaj su oni manjina u RH i kaj takav sustav jednostavno nije odrziv. Preglomazni, prespori, preskupi aparat u drzavi u kojoj su najveci kriminalci politicari pocevsi od lokalnih serifa pa sve do ekipe u vladi.

gl hf

 

Bar moze popiti kavu pod radnim vremenom. To je ocito bitan faktor...

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
Friday kaže...
NEW_MAN kaže...


gl hf

 

Bar moze popiti kavu pod radnim vremenom. To je ocito bitan faktor...

 Bitno je imat prioritete u zivotu :)

 

Da doma dobim job sa istom lovom ili vecom ne bi se vratio iz prije navedenih razloga. Pajdo je radil uredski posel u Vz i preseklo ga u ledima, cekal je na snimku kicme skoro pol godine. Za trajanja cekanja mu je ukljestilo zivac i sad jednu nogu skoro pa ima za ukras. Pajdo je invalid s cetrdeset godina jer je ovima trebalo pol godine da mu snime kraljeznicu i to prek veze!!! Termin za operaciju je dobil opet nakon par mjeseci nakon pregleda i sad je invalid jer s nogom nemre dici vise od jedne kile. Ono hoda i krece se ali su mu spojili kraljesnjake. Nakon svega mu se jos jedan kraljeznjak izlijao pa je opet zavrsio na bolovanju, cekanju i operaciji. Cijeli cirkus mu je oduzel dvije godine zivota, ima kicmu u banani i jedva hoda. Od zene ujak je imal isti problem u subotu, snimili su ga nakon sat vremena i drugi dan u nedjelju operirali. Ujak je u Austriji i nema nikakvo dopunsko osiguranje, to je normalna praksa.

Otisel sam od doma prije sedam godina i ne vracam se doma ni da dobim na lotu. Vikendi i chillanje u hr su ok ali sve ostalo ne dolazi u obzir.

 

 

14 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
Horatio_Hornblower kaže...
E i za automatiku su oglasi tipa trazim nekoga da radi sve i svasta obicno treba to bit od eplana programiranja hardwera softwera pogona pustanja u pogon...
Nemoguce je za jednog čovjeka da bude strucan u tome pogotovo ne sa 30 godina mozda sa 30 godina radnog iskustva ali u hrvatskoj kad završiš faks i ides na intervjue za posao osjecas se ko najveci debi jer tamo sto ti ljudi sebi dopustaju je stvarno van svake pameti... Pod uvjetom da je natjecaj nenamjesten i da se ne zna ko ce se primit ali uvik ima neki rodak kum bratic...
Najgori sa fakulteta su bili najgori jer su znali da im treba komad papira za savrseni posao mi drugi smo budale trazili posao i vecina nas je vani...
Tako da ti znanstvenici inženjeri i slicni profili su 95% uhljebi ili stranacki ili rodbinski i kao takvi su nerelevantni za bilo sto ozbiljno...

 Hahahha. Ja sam u 9. mjesecu završio automatiku i od onda tražim posao vezan za plc programiranje / puštanje u pogon jer me to zanima. Javio sam se na manje više sve postavljene oglase na moj posao, al zasad ništa. Ja sam kasnije upisao faks i tijekom faksa normalno radio kao električar održavanja (skupilo se dosta iskustva čak i programiranje Logo!). Nije ti stvar da su automatičari uhljebi nego većina ima preporuku i ako prođe testiranje manje više to je to. Automatizacijom se bave privatne firme pa mislim da si nitko od njih ne bi dopustio "skupog" uhljeba koji nema pojma.

15 godina
offline
Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja iskust

Ima ona priča kad je britanska avijacija za drugog svjetskog rata zvala matematičare da im na temelju rupa od metaka na avionima procijeni gdje bi bilo najbolje pojačati oklop, trup, što god.

- Oko motora!

- Ali nemaju baš toliko rupa oko motora...

- Zato što se ti s rupama oko motora NISU VRATILI

 
8 0 hvala 1
6 godina
protjeran
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
NEW_MAN kaže...
Meni je najbolje dok lik na kraju konstatira da vidi perspektivu za svoju obitelj. Je perspekitva je urusavanje mirovinskog i bankrot drzave te devalvacija kune.
Hrvatska i perspektiva nemaju kaj trazit u istoj recenici. Drzava je duzna ko Grcka, mirovinski funkcionira na dobre vibracije i kredite izvana, a zdravstvo je groblje, doslovno.


strašan si ekonomsko socijalni analitičar.

trebalo bi te zaposliti u nekom ministarstvu RH pa da podijeliš koji savjet.

 

ali ne, nisu tvoji na vlasti pa širiš demagogiju.

pozdravi Bauka i i onu trandžu Mrak.. 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
5 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is

 

91. kad je počeo rat dragovoljno sam se javio, vodila me ljubav prema Hrvatskoj, nikada mržnja prema drugoj strani. Ništa nisam dobio na račun sudjelovanja u ratu osim par plaća (više se niti ne sjećam točno koliko je to iznosilo). 

 

Radim u IT industriji, pristojno zarađujem (bez poslova s državom)  i mogu više nego dobro živjeti. Bilo je nekih prilika za odazak, ne sada, prije 10-15 godina... Ali da ne dužimo, nismo svi isti. Tebi je najvažnije ono :  u se, na se i poda se. Malo karikiram i nemoj to shvatiti doslovno. Tebi je Domovina tamo gdje bolje zarađuješ. I to je tvoje pravo, tvoj izbor, ja ti to ne zamjeram. 

 

Zašto to pišem? Pa eto ima nas koji volimo tu kiflu od Hrvatske, koji nešto, možda i bezuspješno, pokušavamo iznutra. Ali kad dođe zadnja ura (možda i bez penzije jer će se mirovinski fond raspasti) mislim da ću se rado sjećati svog puta.

 

Svako dobro ti želim.

5 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
Kapetan Nemo kaže...

 

91. kad je počeo rat dragovoljno sam se javio, vodila me ljubav prema Hrvatskoj, nikada mržnja prema drugoj strani. Ništa nisam dobio na račun sudjelovanja u ratu osim par plaća (više se niti ne sjećam točno koliko je to iznosilo). 

 

Radim u IT industriji, pristojno zarađujem (bez poslova s državom)  i mogu više nego dobro živjeti. Bilo je nekih prilika za odazak, ne sada, prije 10-15 godina... Ali da ne dužimo, nismo svi isti. Tebi je najvažnije ono :  u se, na se i poda se. Malo karikiram i nemoj to shvatiti doslovno. Tebi je Domovina tamo gdje bolje zarađuješ. I to je tvoje pravo, tvoj izbor, ja ti to ne zamjeram. 

 

Zašto to pišem? Pa eto ima nas koji volimo tu kiflu od Hrvatske, koji nešto, možda i bezuspješno, pokušavamo iznutra. Ali kad dođe zadnja ura (možda i bez penzije jer će se mirovinski fond raspasti) mislim da ću se rado sjećati svog puta.

 

Svako dobro ti želim.

 

Ovaj odgovor je išao New_manu

12 godina
neaktivan
offline
Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja iskust

Čim sam čuo da su obadvojica oženjeni, odmah mi je sve bilo jasno i ostatak sam slušao sa zrnom soli...

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
Kapetan Nemo kaže...

 

91. kad je počeo rat dragovoljno sam se javio, vodila me ljubav prema Hrvatskoj, nikada mržnja prema drugoj strani. Ništa nisam dobio na račun sudjelovanja u ratu osim par plaća (više se niti ne sjećam točno koliko je to iznosilo). 

 

Radim u IT industriji, pristojno zarađujem (bez poslova s državom)  i mogu više nego dobro živjeti. Bilo je nekih prilika za odazak, ne sada, prije 10-15 godina... Ali da ne dužimo, nismo svi isti. Tebi je najvažnije ono :  u se, na se i poda se. Malo karikiram i nemoj to shvatiti doslovno. Tebi je Domovina tamo gdje bolje zarađuješ. I to je tvoje pravo, tvoj izbor, ja ti to ne zamjeram. 

 

Zašto to pišem? Pa eto ima nas koji volimo tu kiflu od Hrvatske, koji nešto, možda i bezuspješno, pokušavamo iznutra. Ali kad dođe zadnja ura (možda i bez penzije jer će se mirovinski fond raspasti) mislim da ću se rado sjećati svog puta.

 

Svako dobro ti želim.

 Meni je brat s osamnaest godina otisao u rat kad sam ja imao trinaest. Rat je zavrsio kao casnik nakon oluje u kojoj je izgubil dva decka i imal je pet ranjenih. Pukel je jer je pet godina bil u ratu, ubijal i vidio kako mu ubijaju prijatelje. Sa dvadeset godina me izvan sebe od srece nazval sa terena sav sretan jer je ubil deset cetnika! Mama je bila medicinska sestra u sanitetu i isto tak je bila na prvoj liniji bojisnice. Mi smo iz Vz i Vz nije vidio rata osim prvih tjedan dana dok se nisu predale vojarne. Moja obitelj je dala dovoljno za lijepu nasu koja je danas jedna od najjadniji clanica EU, a trebala je biti nova Svicarska ako je Predsjednici za vjerovat. 

 

Brat je u Njemackoj vec skoro petnaest godina a ja u Austriji osmu godinu. Odavno smo prerasli romantiku i ne vidim smisao borbe sa vjetrenjacama. RH je pokradena i kaj je najbolje dalje se kradu milijarde pod maskom domoljublja. Meni se to sranje ne gleda niti ne trpi.

Premalo ljudi radi a previse je u penziji, puno previse ljudi koji rade su uhljebi te ne stvaraju dodatnu vrijednost.

 

Zelim tebi i tvojima sve najbolje. Nadam se da sam u krivu i da bude sve najbolje a ne kak si mislim ali nazalost matematika ne laze.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
Horatio_Hornblower kaže...
E i za automatiku su oglasi tipa trazim nekoga da radi sve i svasta obicno treba to bit od eplana programiranja hardwera softwera pogona pustanja u pogon...
Nemoguce je za jednog čovjeka da bude strucan u tome pogotovo ne sa 30 godina mozda sa 30 godina radnog iskustva ali u hrvatskoj kad završiš faks i ides na intervjue za posao osjecas se ko najveci debi jer tamo sto ti ljudi sebi dopustaju je stvarno van svake pameti...

Upravo tako. U Hrvatskoj uopće ne postoji pravi posao za inženjera automatizacije što podrazumijeva projektiranje nekog automatskog sustava. U Hrvatskoj uopće ne postoji tvrtka koja se bavi razvijanjem takvog proizvoda za kojeg su potrebni visokokvalificirani inženjeri. Ovdje postoje samo tvrtke koje su podizvođači stranih tvrtki, odnosno drugim riječima, neki Hans iz Hamburga u uredu isprojektira sustav i onda ga šalje nekom Ivanu u Zagreb i on ode u Indiju ili Bangladeš i tamo godinu dana po Hansovim uputama i nacrtima taj sustav stavlja u pogon spavajući po kontejnerima i na licu mjesta ispravljajući sve Hansove greške. Bitno je napomenuti da Hans u ovom slučaju ima puno veću plaću nego Ivan, a Ivan mora biti "Katica za sve" na terenu kao što je Horatio_Hornblower to primjetio. Za inženjera automatizacije u Hrvatskoj je to maksimum, puštati u pogon sustav po nacrtima i uputama nekog Hansa iz Hamburga.

 

mac92 kaže...

 Hahahha. Ja sam u 9. mjesecu završio automatiku i od onda tražim posao vezan za plc programiranje / puštanje u pogon jer me to zanima. Javio sam se na manje više sve postavljene oglase na moj posao, al zasad ništa. Ja sam kasnije upisao faks i tijekom faksa normalno radio kao električar održavanja (skupilo se dosta iskustva čak i programiranje Logo!). Nije ti stvar da su automatičari uhljebi nego većina ima preporuku i ako prođe testiranje manje više to je to. Automatizacijom se bave privatne firme pa mislim da si nitko od njih ne bi dopustio "skupog" uhljeba koji nema pojma.

Probaj se javit u Systec, oni uvijek traže mlado meso.

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
8 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
New_man:

Hrvatska nije zadužena ništa više od Njemačke. Mirovinski se neće urušiti jer je masa penzionera na 1400 kuna, vrlo malo na 2000 i više. I odumiru.

Glavni problem je pravosuđe i u širem smislu pravna država - pravila se mijenjaju nepromišljeno i prebrzo, a sudovi to ne prate.

Zdravstvo ima novce kao i svi drugi u EU, ali se krivo financira obiteljska medicina što limitira bolnice. Iz nekog razloga to nikako ne žele promijeniti iako im je Svjetska banka sugerirala metodu (zdravorazumsku, ostatak svijeta je oduvijek koristi) ima već 15 i više godina...
Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
Feudalac kaže...
New_man:

Hrvatska nije zadužena ništa više od Njemačke. Mirovinski se neće urušiti jer je masa penzionera na 1400 kuna, vrlo malo na 2000 i više. I odumiru.

Glavni problem je pravosuđe i u širem smislu pravna država - pravila se mijenjaju nepromišljeno i prebrzo, a sudovi to ne prate.

Zdravstvo ima novce kao i svi drugi u EU, ali se krivo financira obiteljska medicina što limitira bolnice. Iz nekog razloga to nikako ne žele promijeniti iako im je Svjetska banka sugerirala metodu (zdravorazumsku, ostatak svijeta je oduvijek koristi) ima već 15 i više godina...

 Njemacka je svjetska industrijska velesila a RH je svjetska sirotinja tak da usporedujes kruske i jabuke. Na svakog penzionera u RH ima 1,25 radnika! (Austrija 3,3 radnika na jednog penzica) ili tak nekaj, ne znam tocne brojke. Austrija vec dvije godine ima penziju od 67 godine a ovi debili u RH nikak da se dogovore bi ili ne bi, ko da se tu kaj ima za dogovorit. Vise od 200k penzionera nisu niti 65 godina. Svake godine za penzije fali milijarda kuna koje se krpaju iz proracuna.

 

Problema ima beskrajno puno od kriminalne privatizacije do sudstva koje je korumpirano te je nedodirljivo.

 

Zdravstvo nema novce i duzni su milijarde dobavljacima lijekova, a usluga je dno dna.

 

 

14 godina
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
nj0fra kaže...
Horatio_Hornblower kaže...
E i za automatiku su oglasi tipa trazim nekoga da radi sve i svasta obicno treba to bit od eplana programiranja hardwera softwera pogona pustanja u pogon...
Nemoguce je za jednog čovjeka da bude strucan u tome pogotovo ne sa 30 godina mozda sa 30 godina radnog iskustva ali u hrvatskoj kad završiš faks i ides na intervjue za posao osjecas se ko najveci debi jer tamo sto ti ljudi sebi dopustaju je stvarno van svake pameti...

Upravo tako. U Hrvatskoj uopće ne postoji pravi posao za inženjera automatizacije što podrazumijeva projektiranje nekog automatskog sustava. U Hrvatskoj uopće ne postoji tvrtka koja se bavi razvijanjem takvog proizvoda za kojeg su potrebni visokokvalificirani inženjeri. Ovdje postoje samo tvrtke koje su podizvođači stranih tvrtki, odnosno drugim riječima, neki Hans iz Hamburga u uredu isprojektira sustav i onda ga šalje nekom Ivanu u Zagreb i on ode u Indiju ili Bangladeš i tamo godinu dana po Hansovim uputama i nacrtima taj sustav stavlja u pogon spavajući po kontejnerima i na licu mjesta ispravljajući sve Hansove greške. Bitno je napomenuti da Hans u ovom slučaju ima puno veću plaću nego Ivan, a Ivan mora biti "Katica za sve" na terenu kao što je Horatio_Hornblower to primjetio. Za inženjera automatizacije u Hrvatskoj je to maksimum, puštati u pogon sustav po nacrtima i uputama nekog Hansa iz Hamburga.

 

mac92 kaže...

 Hahahha. Ja sam u 9. mjesecu završio automatiku i od onda tražim posao vezan za plc programiranje / puštanje u pogon jer me to zanima. Javio sam se na manje više sve postavljene oglase na moj posao, al zasad ništa. Ja sam kasnije upisao faks i tijekom faksa normalno radio kao električar održavanja (skupilo se dosta iskustva čak i programiranje Logo!). Nije ti stvar da su automatičari uhljebi nego većina ima preporuku i ako prođe testiranje manje više to je to. Automatizacijom se bave privatne firme pa mislim da si nitko od njih ne bi dopustio "skupog" uhljeba koji nema pojma.

Probaj se javit u Systec, oni uvijek traže mlado meso.

 Imam frendove koji su završili automatizaciju (FER, TVZ, UNIN, SLO itd.) ovi koji su htjeli raditi tako terenski radi u dobrim firmama svi su počeli bez iskustva. Mene j*be što sam radio uz faks u "struci" znači bilo je posla elektromontaže ( spajanje ormara, strojeva, kanalica itd.), parametriranja frekventnih ispravljača, pid regulatora, 1-2 programiranje LOGO! plc-a i ostatak kaj već ide. Jedino nisam radil u EPLAN-u nego nešto sitno u SEE electrical. Većinom na razgovoru dobim pitanje dal znam čitati sheme i kakvo mi je znanje eplana lol. 
Čitati sheme znam eplan ne znam i vjerujem da nije problem ga naučiti. Meni je žalosno da sa stvarnim iskustvom ne mogu dobit PLC programiranje tj. barem da me na testiranje pozovu ili koji k. Na predzadnjem razgovoru lik mi je rekao da nemam iskustva u tome (kolko ljudi koji završe faks imaju iskustvo?). Praktički istina osim logo!, al jbt za završni sam radio na programiranju i upravljanju frekventnog preko plc-a i touch screen-a (profinet). Ništa prejednostavno ništa prekomplicirano jednostavno proširio znanje. Svi očekuju da dobe nekog gotovog, al ak ne odgovaram sa stažem i iskustvom onda u 3pm. 

Vezano za systec bili su na faksu na predstavljanju manje više čini se ok. Čitajući po forumima nekome odgovaraju nekome ne. Ako ne nađem za 2-3 mjeseca niš drugo idem do njim da skupim neko iskustvo, jezik i van. Nema smisla sve to. Systec mi je trenutno među opcijama iako imam još 2 razgovora ove god i želim vidjeti kaj bude s time. Ovo zasad za razliku od systeca vodi sve u "normalne" države i gradove, systec radi čeličane bogu iza nogu. 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako žive hrvatski IT-jevci u Irskoj? Svoja is
Prije svega kakvo ti je znanje Siemensa - Step5, Step7, TIA Portal itd.? Zavrsni ti nije los, isto tako to iskustvo koje imas ce ti na terenu dobro doci. E sad, bez iskustva nema ni dobrih terena. Systec salje bogu iza nogu ali isto tako placa jako dobro i 1-2 godine u Systecu ce ti vrijedit ko suho zlato i nakon toga ces moci birati firmu i teren a nakon jos par godina ces moci raditi jako malo i kupiti vrhnje sa vrha. I to sve u Hrvatskoj. Takoder Systec je zapravo Danieli a to je najveca i najpoznatija firma za celicane na svijetu i to iskustvo ce ti biti jako cijenjeno gdje god da odes u svijetu. I uz to nije nikakav problem dobiti posao tamo ako imas ikakvog pojma jer ljudi im kronicno nedostaje i jos ce te oni besplantno nauciti svemu sto ne znas. Istina i bacit ce te odmah u vatru na prvi teren, ali kazem ti to iskustvo ce ti vrijedit ko suho zlato, kroz par godina ce se itekako isplatiti. Kad kazem isplatiti, nadam se da znas kakvi se iznosi vrte u ovom poslu.
Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice