KEF X300A - Melem za uši

poruka: 82
|
čitano: 30.626
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "KEF X300A - Melem za uši".
12 godina
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
soundstream kaže...
Dead kaže...

A evo Šuštić hvali na veliko Dali Zensor 3. Isti tip zvučnika i cijena para 2790 kn u Nove boje zvuka. To je jako dobra ponuda ako je zvučnik tako dobar.

 Eto i recenzije

 

Dali ZENSOR 3, prvi puta predstavljeni javnosti sredinom 2013. godine na Münchenskom High End Show-u, pokupili su brojne nagrade i priznanja kao uvjerljivo najbolji bookshelf zvučnici, stoga nam nije preostalo ništa drugo, već ih i sami isprobati.

 

http://www.avmax.hr/isprobali-smo-jesu-li-dali-zensor-3-zaista-best-buy-zvucnici~tekst_710.html

 

U linksu i ronisu 2589kn

 U Elipsu su 2400kn i još nije akcija. Na akciji budu 2100kn a po toj cijeni su best buy.

I tu dolazimo do problema naših specijaliziranih dućana. Svaka čast na njihovoj susretljivosti u pogledu savjeta ili isprobavanja no ekipa to koristi, sasvim opravdano, kako bi došli do informacije a onda robu kupili online ili u jeftinijim dućanima.

 

Što se Dali zvučnika tiče, imao sam par tamo negdje 2000.god. Pamtim to jer je taman bio prelaz s DEM na €. Plaćeni su 1500DEM par i u trenutku kupovine su bili najviše zvuka što se za taj novac moglo nabaviti. Jedina mana im je što nisu dugo trajali. Kroz par godina su procvrčali iako su bili na odgovarajućem pojačalu, prostoriji bez vlage, kuhanja i sl. i nisu nikada previše pojačavani.

Ružno iskustvo koje i danas ima utjecaj na moj izbor.

12 godina
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
Dead kaže...


 

Što se Dali zvučnika tiče, imao sam par tamo negdje 2000.god. Pamtim to jer je taman bio prelaz s DEM na €. Plaćeni su 1500DEM par i u trenutku kupovine su bili najviše zvuka što se za taj novac moglo nabaviti. Jedina mana im je što nisu dugo trajali. Kroz par godina su procvrčali iako su bili na odgovarajućem pojačalu, prostoriji bez vlage, kuhanja i sl. i nisu nikada previše pojačavani.

Ružno iskustvo koje i danas ima utjecaj na moj izbor.

 Hmmm, uzet ću to iskustvo u obzir najozbiljnije. Upravo gledam brojne recenzije zvučnika koji me zanimaju. Ne znam, to su sve nijanse, jako slični jedno drugome, sličnih karakteristika..., ali kao da malo preteže B&W 685 S2. Cijena je na strani Dalija bez konkurencije, ali ne gleda se samo cijena.

 Uzmi u obzir i da je to bilo prije 17-18 godina.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
KEF X300A - Melem za uši

Svakome se dogodi "ćorak". Moji B&W DM302 su 18-19 godina stari i izgledaju/zvuče mint, a opet siguran sam da ima ljudi kojima su crkli puno prije. 

Naravnoda sve to utječe na naš budući odabir jer je ta odluka značajnim dijelom subjektivna. Ne vjerujem da Dali (ili bilo koji ugledni brand) ima izrazite probleme s pouzdanošću, pogotovo kada govorimo o hi-fi zvučnicima.

U svakom slučaju, kolegi ne gine obilazak dućana i slušanje :D

Tread softly because you tread on my dreams.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
ElektričnaOvca kaže...

Svakome se dogodi "ćorak". Moji B&W DM302 su 18-19 godina stari i izgledaju/zvuče mint, a opet siguran sam da ima ljudi kojima su crkli puno prije. 

Naravnoda sve to utječe na naš budući odabir jer je ta odluka značajnim dijelom subjektivna. Ne vjerujem da Dali (ili bilo koji ugledni brand) ima izrazite probleme s pouzdanošću, pogotovo kada govorimo o hi-fi zvučnicima.

U svakom slučaju, kolegi ne gine obilazak dućana i slušanje :D

Da... Meni se dogodilo da su mi Wharfedale Diamond 10.5 došli tako da je jedan zvučnik imao damping materijal preko porta iznutra To kad si baksuz, jbg... Osim tog problemčića, divno sviraju već par godina.

 

Kad smo već tu i vidim da ste se razbrbljali o Zensorima, u Provox je došla nova Diamond 11 serija koja je tu negdje cijenom pa možda ne bi škodilo pogledati i poslušati: http://www.provox.hr/audio/katalog.aspx?IDProizvodjaca=94&myDataListIndex=43

 

Btw, imaju i oni svog aktivnog konja od 6000 kn za utrku, pojma nisam imao... http://www.provox.hr/audio/proizvod.aspx?IDProizvoda=3553&myDataListIndex=43&IDProizvodjaca=94&Source=1

Također i floorstander, interesantno, ali šteta što tog nema kod nas https://www.whathifi.com/wharfedale/diamond-a2/review

16 godina
moderator
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
Mirko935 kaže...

Da... Meni se dogodilo da su mi Wharfedale Diamond 10.5 došli tako da je jedan zvučnik imao damping materijal preko porta iznutra To kad si baksuz, jbg... Osim tog problemčića, divno sviraju već par godina.

 

Kad smo već tu i vidim da ste se razbrbljali o Zensorima, u Provox je došla nova Diamond 11 serija koja je tu negdje cijenom pa možda ne bi škodilo pogledati i poslušati: http://www.provox.hr/audio/katalog.aspx?IDProizvodjaca=94&myDataListIndex=43

 

Sve sam se čudio kako još nitko nije spomenuo Wharfedale  Nešto sam načuo da ovi novi Diamondi 11 nisu na visini zadatka, barem 11.1. Valjalo bi poslušati.

Never put Dolby on snake detectors, that's what we must remember.
14 godina
neaktivan
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
Davor kaže...

Sve sam se čudio kako još nitko nije spomenuo Wharfedale  Nešto sam načuo da ovi novi Diamondi 11 nisu na visini zadatka, barem 11.1. Valjalo bi poslušati.

Ne znam, ovo je jedini review koju sam uspio naći, od cijele serije, s tim da inače više volim vidjeti detaljniji review koji bi uključivao i kojekakva mjerenja (npr. kako radi Audioholics.com), bar neki frequency response plot i to, a ne samo ovako subjektivno k'o kod What Hifija, ali to nije sad tema ovdje https://www.whathifi.com/wharfedale/diamond-111/review

Nego, očito su vrlo nedavno izašli, vijest o dostupnosti u Provoxu je od prošlog tjedna. Ovo ti je idealna prilika da budeš među prvim recenzentima

16 godina
odjavljen
offline
KEF X300A - Melem za uši

Lijepo se ovaj topic zahuktao . Nadam se da nece utihnuti . Davore..ili preimenuj u neki speaker topic ili...whatever :)

People who boast about their IQ are losers - Stephen Hawking
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
Dead kaže...
Mirko935 kaže...

 

Kad smo već tu i vidim da ste se razbrbljali o Zensorima, u Provox je došla nova Diamond 11 serija koja je tu negdje cijenom pa možda ne bi škodilo pogledati i poslušati: http://www.provox.hr/audio/katalog.aspx?IDProizvodjaca=94&myDataListIndex=43

 

Btw, imaju i oni svog aktivnog konja od 6000 kn za utrku, pojma nisam imao... http://www.provox.hr/audio/proizvod.aspx?IDProizvoda=3553&myDataListIndex=43&IDProizvodjaca=94&Source=1

Također i floorstander, interesantno, ali šteta što tog nema kod nas https://www.whathifi.com/wharfedale/diamond-a2/review

 Diamond 11.2 izgledaju obečavajuće. 3150 kn na gotovinu, hmm valjda je za par zvučnika. Neki daju cijenu za jedan komad.

 Wharfedale je uvijek imao cijene za par tako da nemaš brige  

Pogledaj si niže u cjeniku i "staru" seriju 10 ako želiš malo prištediti, a nije ti najbitnija stvar u životu imati baš najnovije.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
KEF X300A - Melem za uši

Imam Wharfedale Diamond 9.3 i prezadovoljan... skoro sam išao Magnate iz Elipsa uzet...

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
KEF X300A - Melem za uši

čuo sam jučer ove kefe na djelu. je, zvuk je krasan ali samo ako navrneš glasnoću i ako zvuk ne dolazi iz nekog opakog hi-fi izvora. onak, potiho, kak moram doma, nemaju smisla.  još jedna stvar: borba protiv debilizma objavljivanja "cijene za 1 kom." je uzaludna. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
Ajar kaže...

čuo sam jučer ove kefe na djelu. je, zvuk je krasan ali samo ako navrneš glasnoću i ako zvuk ne dolazi iz nekog opakog hi-fi izvora. onak, potiho, kak moram doma, nemaju smisla.  još jedna stvar: borba protiv debilizma objavljivanja "cijene za 1 kom." je uzaludna. 

 Čemu borba protiv cijene po komadu? 1+1=2 jel tako? U 99,9% slučajeva ćeš kupiti 2 komada no što ako ti pri transportu jedan ispadne iz auta? Padne sa police i razbije se?

Osim toga, ovi KEF-ovi se sigurno ne prodaju na komad jer lijevi i desni nisu isti.

14 godina
neaktivan
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
spiderhr kaže...

Imam Wharfedale Diamond 9.3 i prezadovoljan... skoro sam išao Magnate iz Elipsa uzet...

Sjećam se kako sam se iznenadio veličinom tih zvučnika kad sam ih vidio prvi put... Šteta što više ne stavljaju 20 cm membrane na Diamond bookshelfe.

Dead kaže...

 Tako je. 10.2 izgledaju privlačno. Jučer sam u shopu Dobar zvuk imao prilike poslušati bookshelf zvučnike na vlastitim stalcima Franco Serblin Accordo spojene na Prima Luna integrirac. Po strani to što izgledaju senzacionalno (fotka iz shopa), ali zvuk... Znam da sve to ovisi i o drugim komponentama, ali ipak mislim da onaj glavni upliv u zvučnu sliku dolazi od zvučnika. Na kraju balade te s nogu obori cijena od 50 000 kn. Šteta.

Zato ja izbjegavam gledati, kamoli slušati stvari koje si ne mogu priuštiti.

BlueMax kaže...

 Čemu borba protiv cijene po komadu? 1+1=2 jel tako? U 99,9% slučajeva ćeš kupiti 2 komada no što ako ti pri transportu jedan ispadne iz auta? Padne sa police i razbije se?

Osim toga, ovi KEF-ovi se sigurno ne prodaju na komad jer lijevi i desni nisu isti.

Problem je (bar meni) što je u 99% slučajeva cijena zvučnika za par, a dućani često ne naglase kad je po komadu pa se čovjek malo neugodno iznenadi.

 

Btw, zašto svi toliko preferirate bookshelfe? Ili mi se čini?

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.11.2017 13:55 (Mirko935).
16 godina
moderator
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
Ajar kaže...

čuo sam jučer ove kefe na djelu. je, zvuk je krasan ali samo ako navrneš glasnoću i ako zvuk ne dolazi iz nekog opakog hi-fi izvora. onak, potiho, kak moram doma, nemaju smisla.  još jedna stvar: borba protiv debilizma objavljivanja "cijene za 1 kom." je uzaludna. 

 

Trenutno na stolu imam zvučnike koji su super i za slušanje "potiho", zvuče na razini ili bolje od KEF-ova kad se poštenije potjeraju, a usto su i 3.000 kuna jeftiniji. Taman za tebe! Više detalja uskoro 

Never put Dolby on snake detectors, that's what we must remember.
12 godina
neaktivan
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši

Ja bih rado neke lijepe floorstandere, ali ih nemam gdje strpati :D. Moja preferencija bookshelfa je jednostavno uvjetovana prostorom. Razmišljao sam da si čak napravim stalke koji bi bili nekakvog oblika slova C, ali mi se ne da zafrkavati, zvuk mi je skroz ok u ovom klasičnom setupu.

Tread softly because you tread on my dreams.
14 godina
neaktivan
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
ElektričnaOvca kaže...

Ja bih rado neke lijepe floorstandere, ali ih nemam gdje strpati :D. Moja preferencija bookshelfa je jednostavno uvjetovana prostorom. Razmišljao sam da si čak napravim stalke koji bi bili nekakvog oblika slova C, ali mi se ne da zafrkavati, zvuk mi je skroz ok u ovom klasičnom setupu.

Kako ne bi imao... Izbaciš ovu biljku nepotrebnu , nabaviš manju komodu i police i eto ti mjesta za Grande Utopiu, a ne za neki obični floorstander.

12 godina
neaktivan
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
Odlična ideja, sad još samo da to saopćim ljepšoj polovici :D. Iako, biljka ja pomalo na izdisaju pa ono...al komoda mi je jako draga, nje bih se teško odrekao hah.
Tread softly because you tread on my dreams.
15 godina
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši

Umjesto niskih stalaka za na policu (koji su i meni ružni), probaj ispod zvučnika postaviti odbojnike za vrata od tvrdog silikona. Ima ih u Bauhausu, prozirni su, u paketu 8 komada, koštaju čini mi se 18 ili 28 kuna. Tako ćeš dobiti osnovu izolaciju od podloge tj. čišči zvuk u određenoj mjeri, za praktički nikakav novac.

 

Samo je važno da je komoda masivna (čini mi se da tvoja i jest) i da zvučnici nisu baš na zidu. Optimalan smještaj zvučnika u prostor ionako možeš dobiti samo na pravim (samostalnim) stalcima a vrlo rijetko u slučaju smještanja na komodu. Zato što većinom zvučnici traže više prostora od stražnjeg zida nego što je to moguće kad stoje na komodi ili TV ormariću, al naravno da većina nas za to nema mjesta. Pogotovo ako je riječ o dnevnoj sobi, što većinom jest - ko ima posebnu sobu za slušanje glazbe? Ja bi ju vrlo rado imao....

 

Tak da mislim da su ove podloške iz Bauhausa solidna i povoljna alternativa na konto zvuka, a soba vizualno ostaje soba i ne pretvara se u studio. Ja ih imam ispod svojih bookshelfa, na Ikeinim Kallax ormarićima punim knjiga.

 

Reporter: What is your ambition in life? Parvulescu: To become immortal, and then to die.
12 godina
neaktivan
offline
KEF X300A - Melem za uši

za sto i gdje su ovakvi zvucnici? ja imam corsair sp 2500 i nesmijem ih ni na pola pojacat jer tresu prozore u sobi. 

xfact
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši

Hah, misliš na ovo? Isto razmišljamo, ja sam naručio s ebaya za par kuna. Je, komoda je poprilično masivna (80kg). Ja sam čak razmišljao o diy malim stalcima od bambusove daske za rezanje(haha) i kratkih nogica, čisto da zvučnike podignem za nekih 7-10cm. 

 

Ovi zvučnici su inače dosta zanimljivi jer je bw eksperimentirao sa uklanjanjem zvuka iza zvučnika i to je rezultiralo tzv honeycomb pozadinom (ima fotki po netu). Mislim da im ne smeta ni da su jako blizu zidu. 

 

Sori na offtopicu, nisam gledao ima li ovakva tema na forumu. A ako nema, zašto pobogu nema? :D

Tread softly because you tread on my dreams.
13 godina
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši

Baš mi se sviđa dnevna, koji ti je to NAD? 302? Ja sam imao 310 i baš mi je žao kaj sam ga prodao.

Ja sam si isto te gumirane nogice uzeo sa ebaya i iskombinirao ih sa mini stalkom(noge ikea i MDF ploča) što sam stavio na desk.

Build a man a fire, and he*ll be warm for a day. Set a man on fire, and he*ll be warm for the rest of his life.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.11.2017 16:00 (Absu).
14 godina
neaktivan
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
ElektričnaOvca kaže...
Odlična ideja, sad još samo da to saopćim ljepšoj polovici :D. Iako, biljka ja pomalo na izdisaju pa ono...al komoda mi je jako draga, nje bih se teško odrekao hah.

 Da, WAF je uvijek problem Ja sam imao sreće čak, jedini uvijek je bio da budu lijepi (naravno ) i da budu crni.

=xfact= kaže...

za sto i gdje su ovakvi zvucnici? ja imam corsair sp 2500 i nesmijem ih ni na pola pojacat jer tresu prozore u sobi. 

Stvar je u kvaliteti zvuka, ne u glasnoći.

12 godina
neaktivan
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši

314 - neuništivi tenkić, otporan je koliko je i ružan hah. Ja sam, doduše, s vremenom zavolio nad-ovu ''estetiku''. Jedini razlog zbog kojeg bi mijenjao pojačalo je daljinski, ali me pomalo strah.

Tread softly because you tread on my dreams.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.11.2017 16:07 (ElektričnaOvca).
16 godina
moderator
offline
KEF X300A - Melem za uši

Isto kod mene, izbor zvučnika uvjetovan je prostorom. Svoj prvi hi-fi sustavić izgradio sam dok sam imao svoju sobu u kući roditelja, tu su samo bookshelfovi dolazili u obzir. Od tada živim u zagrebačkim stanovima, gdje mi se uvijek činilo da bi floorstanderi bili potpuno neiskorišteni, jer ih ne bi mogao slušati na nekim smislenim glasnoćama. Osim toga, glazbu primarno slušam pred računalom, zato sam zapravo i prešao na nearfield studijske monitore. U dnevnom boravku imam dva stara Klipscha B-2, zadnje što mi je ostalo od mojeg prvog hi-fi sustava. Kao "stalke" koristim knjige, spojeni su na Yamahin receiver i to sve skupa zvuči i izgleda čisto fino. Da nadograđujem te zvučnike, vjerojatno bih na Yamahin receiver probao spojiti neke floorstandere, čisto da vidim kako zvuče na nižim i srednjim glasnoćama. Ako bih tu dobio puno više zvuka nego od bookshelfova, prešao bi na njih, zašto ne.

 

U sadašnjem stanu imam "svoju sobu", u kojoj nije ništa osim kompa, zvučnika, DAC-a i cca 10 pari slušalica, tako da mi to ostaje #1 mjesto za slušanje. To mi je baš super i mislim da ću nešto slično tražiti i kad ću morati seliti 

 

Monitore držim na IsoAcoustics ISO-L8R155 stolnim stalcima. Jako su dobri, ali su i koštali bolesno puno, jer sam ih morao uvesti iz Amerike, što je uključivalo plaćanje carine i poreza 

Never put Dolby on snake detectors, that's what we must remember.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
Dead kaže...
ElektričnaOvca kaže...
Odlična ideja, sad još samo da to saopćim ljepšoj polovici :D. Iako, biljka ja pomalo na izdisaju pa ono...al komoda mi je jako draga, nje bih se teško odrekao hah.

 Ulij malo cidokora u biljku da joj ubrzaš izdisaj.

 Dovoljno mu je da nabavi macku :) Ili bar posudi dok biljka ne izdahne ili bude razvaljena :)

People who boast about their IQ are losers - Stephen Hawking
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
Dead kaže...

 Čitao sam u Stereophileu kako mnogi recenzentni bookshelfove jednostavno postave na Blu Tack, bilo da su na polici ili na stalku. Napraviš četiri kuglice Blu Tacka, staviš pod zvučnik i zalipiš na podlogu.

 

Probao sam to ("domaća" alternativa je UHU Patafix), može poslužiti i bolje je od izravnog nalijeganja zvučnika na stol, ali neusporedivo je s poštenim stalcima...

Never put Dolby on snake detectors, that's what we must remember.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
Dead kaže...
goddard kaže...

 

 

 Zanimljivo i nadasve jeftino riješenje. Najbitnije je to da zvučnici ne idu previše u visinu jer mu je visina komode otprilike onolika kao i da je na pravom stalku. Ne valja kad visokotonac bude mnogo viši od razine uha slušača.

 Jednostavno okrenes bookshelf-e naopacke i slusanje u tom slucaju bude sasvim ugodno . 

People who boast about their IQ are losers - Stephen Hawking
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
Dead kaže...
unimatrix001 kaže...

 Jednostavno okrenes bookshelf-e naopacke i slusanje u tom slucaju bude sasvim ugodno . 

 Je, znam za to iako mi je onda estetika u pitanju. Ali ako pogledaš njegovu komodu i televizor poviše nje mislim da ako bi zvučnike postavio na bilo kakav stalak njihov gornji rub bi zahvatio donju ravninu televizora i tako mu ograničio gledanje iskosa.

 Estetika bas i ne trpi puno a gledati i pogotovo slusati toliko iskosa mi je vec manje smisleno . Bar ako zeli uzivati u zvuku . A uvijek se TV moze malo pomjeriti prema gore . Je da se onda jos vise gubi u uskladjenosti TV-a i zvucnika...ali ni ovako nije bas savrseno :)

People who boast about their IQ are losers - Stephen Hawking
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.11.2017 14:56 (unimatrix001).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
KEF X300A - Melem za uši

Hah, raspisali se vi o mom rasporedu :D. Telka je podignuta prvenstveno jer nam tako više odgovara za gledanje + taman je 1cm iznad ruba poklopca od gramofona kada se on podigne. Btw, fotkano je ispod visine tv-a i nije baš perspektiva prenesena onako kako izgleda IRL. Zvučnike bih mogao staviti na stalke i dići ih bez problema i brige da će smetati pri gledanju. Ujedno, telka je na pomičnom nosaču.

No, kao što rekoh, zvučnici imaju slikonske pad-ove ispod i to sve skupa funkcionira fino. Ako bih išao na stalke, onda bih radio po mjeri stalke koji bi išli od poda ispod komode pa ''oko'' komode i završili tik iznad komode - nije da smatram da mi trebaju, al je to ideja koju jednom planiram izvesti. Ono što sam htio dočarati je samo da nemam baš puno mjesta za floorstandere sa ovim elementima i rasporedom.

Tread softly because you tread on my dreams.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
ElektričnaOvca kaže...

Ja bih rado neke lijepe floorstandere, ali ih nemam gdje strpati :D. Moja preferencija bookshelfa je jednostavno uvjetovana prostorom. Razmišljao sam da si čak napravim stalke koji bi bili nekakvog oblika slova C, ali mi se ne da zafrkavati, zvuk mi je skroz ok u ovom klasičnom setupu.

 Tv ti je previsoko  triba bit u visini očiju 

16 godina
odjavljen
offline
Re: KEF X300A - Melem za uši
ElektričnaOvca kaže...

 A znas kako je...povremeno se skrene malo tek toliko da topic ne zamre prije nego vise njih otkrije i ubaci nesto svoje . 

People who boast about their IQ are losers - Stephen Hawking
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice