Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

poruka: 50
|
čitano: 10.214
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta".
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
amd freak kaže...
bArut pLahor kaže...

 Naravno da nije zdravo to pit svaki dan. Zbog sastava sama po sebi mineralna djeluje negativno na zube i kosti, također povecava razinu kiseline želuca što s vremenom dovodi do gastritisa i sličnih bolesti želuca. Za jutru da ne pišem. 

 

A to što jamnica i ostali koji ih proizvode navode da je zdravo ti je isto kao što ni koka kola nikad nije izjavila da je njihovo pice zdravo a reklamira se da je pice za sve uzraste. Dakle piju je sve da li to znaci da je zdravo?

 

Životni recept je da sve u čemu pretjeruješ može postati nezdravo, treba bit umjeren u svemu. 

 

pa pice su za sve uzraste koji ih mogu jel'te konzumirati...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
amd freak kaže...
bArut pLahor kaže...
amd freak kaže...

 Naravno da nije zdravo to pit svaki dan. ...

 

.... Životni recept je da sve u čemu pretjeruješ može postati nezdravo, treba bit umjeren u svemu

 Boldano je kljuc. Po meni nema veze ako se pije svaki dan nego koliko se pije svaki dan. Ja isto vec dosta dugo pijem skoro iskljucivo mineralnu (sarajevski kiseljak) ali boca od litre i po mi traje i tri dana. Volim juhe i jedem ih cesto i puno pa na taj nacin (vjerojatno) dobijam potrebnu kolicinu tekucine . Ako ne racunam povremeno pivo :) A redovno godisnje dajem krv na analizu i sve stima.

11 godina
protjeran
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Gemišt je gemišt ako je Jamnica, ove druge vode (kiseljak, saguaro i sl.) imaju "željezni okus" u usporedbi s Jamnicom, i gemišt je onda domaći ko Bandić u Zg .. je, al nije.

 

Kad je taman vino, onda se pije čisto, eventualno bevanda.

 

Ako zahtijeva korekciju sa sodom (bikarbonom), onda ga sljedeći put ne pijem, tj. promijenim klijet.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

a ne, Studenac kakva Jamnica...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
Zechina kaže...

 

Je, potpisujem oboje.
Blaga bevanda nam je bila standardna okrijepa nakon podvodnog ribolova (nisam siguran za nadvodni), a dugo smo jedinu vodu imali iz gustijerne.
Fetivi su mahom bili ribari/težaci i bevanda je išla pod opremu za rad.

 Nadvodni ribari danas vecinom piju Campari/Martini/Jacky i sl... Ribe same skacu na jarbol :)

Truth in engineering.
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
amd freak kaže...

 Naravno da nije zdravo to pit svaki dan. Zbog sastava sama po sebi mineralna djeluje negativno na zube i kosti, također povecava razinu kiseline želuca što s vremenom dovodi do gastritisa i sličnih bolesti želuca. Za jutru da ne pišem. 

 

A to što jamnica i ostali koji ih proizvode navode da je zdravo ti je isto kao što ni koka kola nikad nije izjavila da je njihovo pice zdravo a reklamira se da je pice za sve uzraste. Dakle piju je sve da li to znaci da je zdravo?

 

Životni recept je da sve u čemu pretjeruješ može postati nezdravo, treba bit umjeren u svemu. 

 

Daj ne brij. Pijem skoro isključivo S. Kiseljak, upravo zbog odurno preklorirane vode (fala Bandiću); nekad smo u Zg dijelili pitku vodu na "Sljemensku bistricu" i "Savski rizling", danas je skoro svaka odurna. Trebalo bi je naliti u čašu i pustiti da odstoji preko noći i ne popiti čašu do kraja (talog), ali time valjda gubiš i ono minerala što nije štetno.

Učim od psa: pije isključivo s površine (svi psi inače, as usual), ali ako mu je premalo vode u zdjelici pije jedino ako mu je baš frka.  

 

Fala bogu da nemamo fluoriranu vodu kao u USA; jbt kad napišeš da "djeluje negativno na zube i kosti"  :D , pogledaj si malo WHO statistike za USA, relaciju između "dental cavities" i država gdje je fluorirana voda. Čitav svijet je zagađen fluorom, to je neizbježan nusprodukt industrije umjetnih gnojiva (koja je opet nužna je ne bi preživjeli...), ali i tzv. nuklearne industrije. Ljudi su možda idealan "čistač" te zagađenosti, ali daleko je to od onog da je to "zdravo, i pomaže čvrstim zubima i kostima". Je, u minimalnim količinama, površinski.

Klor ti je inače isto jako zdrav za želudac ;)

Drugo, daj ne brkaj mineralnu (postoje i nisko gazirane, negazirane) sa Coca Colom i sl. Od predoziranja šećerom, kofeinom, ortofosfornom kiselinom itd CO2 je valjda najmanje loša komponenta.
Uz to, npr pivo ločemo u nenormalnim količinama "ali to je zdravo jer ima vitamina B i minerala, a još je i diuretik"... u stvari trebali bi ukinuti jetrene probe za bilo kog tko pije pivo, jelte? Rakijca sjutra natašte je "zdrava", ali mineralna (pa i u gemištu) je groozna.

Potpisujem jedino za umjerenost, ali to svi znamo.  

7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
Stric_Jura kaže...

a ne, Studenac kakva Jamnica...

 Ne znam jel to govoriš općenito ili u zadnje vrijeme, ali definitivno sam prije priznao samo Jamnicu u gemištu, ali zadnjih godinu dana cca. Jamnica je sve gora i gora.

Ne znam kaj kemijaju, ali to više nema veze s vezom.

Studenac je odličan (nije na isti kalup ko Jamnica), a Kiseljak koji je kolega naveo daje najviše neutralan okus, i ubije okus vina već na 3:1, ostane neki čudan miks okusa, premda možda za žeđ po ljetu najbolji.

Uglavnom, svakom svoje, ali nekaj smrdi s tom Jamnicom...

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
Eld kaže...
amd freak kaže...

 Naravno da nije zdravo to pit svaki dan. ...

 

.... Životni recept je da sve u čemu pretjeruješ može postati nezdravo, treba bit umjeren u svemu

 Boldano je kljuc. Po meni nema veze ako se pije svaki dan nego koliko se pije svaki dan. Ja isto vec dosta dugo pijem skoro iskljucivo mineralnu (sarajevski kiseljak) ali boca od litre i po mi traje i tri dana. Volim juhe i jedem ih cesto i puno pa na taj nacin (vjerojatno) dobijam potrebnu kolicinu tekucine . Ako ne racunam povremeno pivo :) A redovno godisnje dajem krv na analizu i sve stima.

 
LOL my man :) 
Kiseljak sam "otkrio" uz Konzum dostavu, jer mi je Jamnička postala bezz, Radenska je odavno ošla u k., a Studenac oscilirao s podnošljivog na fuj.

Btw iz staklena boce ima daleko bolji okus, samo je logistički zahtjevnije.

Ja nadoknađujem predozirajući se nessom i čajevima, plus naravno variva i juhe.
Pivo se ne računa već podrazumijeva. :D

 

Vezano uz temu, s godinama sam skužio da mi paše gemišt nakon ručka, bar jednom mjesečno si moram spit bar čašu-dvije. Vino inače najviše trošim za kuhanje.

 

Jarvan kaže...

Gemišt je gemišt ako je Jamnica, ove druge vode (kiseljak, saguaro i sl.) imaju "željezni okus" u usporedbi s Jamnicom, i gemišt je onda domaći ko Bandić u Zg .. je, al nije.

 

Jamnica mi je "dobra" kolko mi je i Heiniken "pivo".

To ti je vjerojatno stvar navike.

Makar, Kiseljak s onim "silvancima" i  sl (koji inače nisu baš za gemište) stvarno napravi odurnu kombinaciju.

 

Jamnica je super s kiselišima, jer "popravi okus".

Frend, Talijan (oni inače nemaju baš kulturu "finog kiselog", pa baš ni gorkog), zgrozio se i odbio piti u restoranu gemišt sa "finim domaćim vinom" ("baš za gemišt"); ali dobra Graševina mu je ok a i inače voli rizlinge, s malo mineralne.
Jamnička mu je ok po okusu, ali "meh": imaju bar 5 vrsti gaziranja mineralnih, ovo mu je prejako.

 

Stric_Jura kaže...

a ne, Studenac kakva Jamnica...

 

LOL, trebao bi probati. Imam loša iskustva s oboje.

15 godina
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

holege, zastranili ste. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Radenska danas nema veze  s onom kakva je bila. Bio sam čak u pogonu, valjda jedino samu vodu ne sintetiziraju/dovode od  tko zna gdje. :)

Ajd dodani CO2, ali tvornički doziraju i "minerale u tragovima" i ostale Vegete (sad jbg ne znam, možda to svi rade).

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
Pratim tvoju horor priču s Radenskom i dižem na Coca Cola Smart vodu - destilirana, pa remineralizirana. I onda je još imaju obraza reklamirati da je za ljude koji provode vrijeme u prirodi...
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Udaljili bi se od teme kad bi je proširili na "umjetno uzgojeno meso" (što nam je vjerojatna budućnost), no izgleda da je to, osim što je (kažu) bezukusno, full zdravije od "prirodnog" - npr masnoće se doziraju po potrebi ("samo Omega  3, 6,... i omiljena 69"), a suplemenata se dozira baš koliko ti treba.

Matrix naš svagdašnji. :)

 

Glede Coca Cole, mislim da su baš za Cappy uspjeli napraviti mix pravog voća i aditiva - potpuno umjetno dizajniranog okusa. Odnosno, "popraviti prirodni okus" :D (što je ogroman uspjeh, jer se to u pravilu "pokolje" međusobno).
S druge strane, Fanta projekt (a i Sprite) mi je kao neki laboratorij, nekog pomaknutog prof. Baltazara. Što ćeš danas-sutra dobiti je kao ruski rulet. Popušio sam prošlo ljeto, u dućanu je bilo "imamo smo Fantu" i nije mi bilo sumnjivo... a još nije bila nešto hladna... svi smo to ostavili nepopijeno.

Godinu prije, supruga se zaželila Traubisode (?), pa uzela Sprite "jer je to slično". Ne  znam na koji je naletila ali je povraćala.

Heh, u zadnje vrijeme povremeno kupim "najnoviju" Cocktu, iz mazohizma: daklem koji su to eksperimenti, sve luđe od luđeg.

16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
Zechina kaže...
amd freak kaže...

 Naravno da nije zdravo to pit svaki dan. Zbog sastava sama po sebi mineralna djeluje negativno na zube i kosti, također povecava razinu kiseline želuca što s vremenom dovodi do gastritisa i sličnih bolesti želuca. Za jutru da ne pišem. 

 

A to što jamnica i ostali koji ih proizvode navode da je zdravo ti je isto kao što ni koka kola nikad nije izjavila da je njihovo pice zdravo a reklamira se da je pice za sve uzraste. Dakle piju je sve da li to znaci da je zdravo?

 

Životni recept je da sve u čemu pretjeruješ može postati nezdravo, treba bit umjeren u svemu. 

 

Daj ne brij. Pijem skoro isključivo S. Kiseljak, upravo zbog odurno preklorirane vode (fala Bandiću); nekad smo u Zg dijelili pitku vodu na "Sljemensku bistricu" i "Savski rizling", danas je skoro svaka odurna. Trebalo bi je naliti u čašu i pustiti da odstoji preko noći i ne popiti čašu do kraja (talog), ali time valjda gubiš i ono minerala što nije štetno.

Učim od psa: pije isključivo s površine (svi psi inače, as usual), ali ako mu je premalo vode u zdjelici pije jedino ako mu je baš frka.  

 

Fala bogu da nemamo fluoriranu vodu kao u USA; jbt kad napišeš da "djeluje negativno na zube i kosti"  :D , pogledaj si malo WHO statistike za USA, relaciju između "dental cavities" i država gdje je fluorirana voda. Čitav svijet je zagađen fluorom, to je neizbježan nusprodukt industrije umjetnih gnojiva (koja je opet nužna je ne bi preživjeli...), ali i tzv. nuklearne industrije. Ljudi su možda idealan "čistač" te zagađenosti, ali daleko je to od onog da je to "zdravo, i pomaže čvrstim zubima i kostima". Je, u minimalnim količinama, površinski.

Klor ti je inače isto jako zdrav za želudac ;)

Drugo, daj ne brkaj mineralnu (postoje i nisko gazirane, negazirane) sa Coca Colom i sl. Od predoziranja šećerom, kofeinom, ortofosfornom kiselinom itd CO2 je valjda najmanje loša komponenta.
Uz to, npr pivo ločemo u nenormalnim količinama "ali to je zdravo jer ima vitamina B i minerala, a još je i diuretik"... u stvari trebali bi ukinuti jetrene probe za bilo kog tko pije pivo, jelte? Rakijca sjutra natašte je "zdrava", ali mineralna (pa i u gemištu) je groozna.

Potpisujem jedino za umjerenost, ali to svi znamo.  

 Bio sam u medicini godinima i znam gro slučajeva gdje su ljudi godinama pili mineralnu umjesto vode i doslovno im je pojela jetru. Više desetaka osoba. Dakle ne pričamo o čašici mineralne nego o litrima dnevno x xy godina. To je ono što sam na svoje oči vidio dok sma radio u toj grani.

 

E sad dal ima razlike između proizvođaća i gdje ima više kemije u to ne ulazim. 

 

A što se tice vode iz vodovoda to je drugi niz papira. Zagorci su se godinama smijali zagrebčanima radi kvalitete vode dok nije prije koji mjesec kompletno zagorje imalo vodu sa naftom :D

 

Pijemo mi svakakva govna, ali bitno da bandić pred kamerama pokaže naciji kako je voda pitka. Pitka i ne znači kvalitetna :D

8 godina
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Nešto zanimljivo o mineralnim vodama. One su zapravo, kako što  rekoh, bikarbonatni puferi, dakle smjese sode bikarbone (NaHCO3) i ugljične kiseline (H2CO3), sve ostale sastojke možemo zanemariti.U to sam se osvjedočio na nekom znanstvenom kongresu gdje su napravili usporednu analizu svih mineralnih voda s našega područja i otkrili - da među njima nema statističke razlike. Njihov je kemijski sastav praktički jednak. Drugo je pitanje ukusa, jer male razlike u koncentraciji iona mogu bitno utjecati na okus. 

 
5 0 hvala 2
16 godina
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Hvala danenu na stručnom uvidu u tajne gemišta.

 

Da ubacim jedan emiprijski osvrt. Temom tajne dobrog gemišta bio sam se "prisiljen" baviti jer su me od dobre mineralne vode dijelile stotine kilometara: u Italiji, Njemačkoj i Austriji mineralne vode za gemište su očajne - s njima je gemišt bljutav i nedostaje mu glavno svojstvo - osvježenje. Sustavno sam u gemištima testirao razne mineralne vode koje se nude na njihovim tržištima te sam uspoređivao sastave s njihovih deklaracija. Zaključio sam sljedeće. Mjehurći (CO2) jesu bitan sastojak, ali ne i nužan za dobar i osvježavajuć gemišt. Ima voda koje su turbo mjehuričaste (nešto što u Hrvatskoj ni ne postoji), ali gemišt opet ispadne bljutav. Ispada da je količina natrijevih iona (Na+) daleko bitniji sastojak za dobar gemišt, a on nedostaje u većini mineralnih jer navodno, neko vrijeme je vladala fama da nije zdrav i kompanije su ga masovno izbacile iz svojih voda. Štoviše, u Italiji se gotovo svaka mineralna na etiketi hvali koliko malo Na+ ima! U pravilu ga nemaju više od 10-50 mg/L, u prosjeku 4-5 mg/L. One s najmanje Na+ su davale najgori okus gemištu.

 

Nakon toga sam s postavljenom hipotezom išao provjeriti količinu Na+ u vodama dostupnim na hrvatskom tržištu i rezultat me nije iznenadio: Jamnica ga ima najviše (800 mg/L) pa zato valjda postoji i konsenzus da je to najbolja voda za gemišt. Kiseljak je i dalje dobar (600 mg/L), Kalnička također (650 mg/L). Studenac nije baš omiljen za gemište, barem ne u prigorskom kraju (110 mg/L). Stoga, moje neko bazično nahođenje za odabir dobre mineralne za gemišt je dosta mjehurića (CO2), ali i puno natrijevih iona.

 

U Italiji sam se na kraju snašao tako da sam našao vodu s relativno puno Na+ (čak ne piše na deklaraciji koliko valjda da ne "otjera" kupce), ali nažalost bez mjehurića pa je onda pomiješam s onom vodom bez Na+ koja ima puno mjehurića. Tako se treba tri tekućine miješati za prihvatljiv gemišt :-)

Primjerci+s+jednog+testiranja+u+IT. Primjerci+s+jednog+testiranja+u+IT.
In the land of the blind, the one-eyed man is stoned to death. - Joan D. Vinge
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.3.2020 11:21 (4ndY).
 
5 0 hvala 2
8 godina
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Ovo ste jako dobro primijetili, dapače istražili. Koncentracija natrija je bitna, jer upravo on s ugljičnom kiselinom stvara NaHCO3, pa stoga i bikarbonatni pufer. Ako njega, natrija nema onda to nije mineralna voda u pravom smislu, nego soda voda, dakle otopina (samo) ugljične kiseline. Ako s takvom "mineralnom vodom" mijašate vino dobivate špricer, a ne gemišt. To bi se ovako, kvalitativno moglo reći. Malo teži bi međutim račun trebalo provesti da se vidi kada mineralna voda postaje - zbog natrija - bikarbonatni pufer. Čisto empirijski bi se moglo izmjeriti puferski kapacitet mineralne vode, no za to treba imati opremu, da ne kažem laboratorij. No ova priča o mineralnoj vodi prisjeća me na jedno takmičenje mladih kemičara. Učenik je morao izmjeriti pH "kisele vode", pa ga onda povisiti do neutralne vrijednosti (pH = 7) dodavanjem lužine. No problem je bio što to nije bila soda voda (=ugljična kiselina) nego mineralna voda (=bikrtonatni pufer) koja je odmah pokazivala lužnatu reakciju (pH>7). Blamaži priređivača pridonijeli su i mlađi kolege koji su na sva zvona rastrubili njihovo neznanje. U krajnjoj liniji, prije nego nekome daš da izvede pokus trebaš ga sam izvesti! (Dodatak: mogli biste odrediti puferski kapacitet mineralne vode ovako. Dovoljno je da pripremite nekoliko razrijeđenja vina s mineralnom vodom pa da im izmjerite pH, pH-metrom ili univerzalnim indikatorskim papirom. Trebate izmjeriti i pH vina i mineralne vode. Lijep pokus iz kemije, a i iz gemištologije.)   

 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
danen kaže...

Nešto zanimljivo o mineralnim vodama. One su zapravo, kako što  rekoh, bikarbonatni puferi, dakle smjese sode bikarbone (NaHCO3) i ugljične kiseline (H2CO3), sve ostale sastojke možemo zanemariti.U to sam se osvjedočio na nekom znanstvenom kongresu gdje su napravili usporednu analizu svih mineralnih voda s našega područja i otkrili - da među njima nema statističke razlike. Njihov je kemijski sastav praktički jednak. Drugo je pitanje ukusa, jer male razlike u koncentraciji iona mogu bitno utjecati na okus. 

dakle smiju li se bikarbonatni puferi cugati svaki dan ili to ubija jetru?

unaprijed hvala na odgovoru

8 godina
offline
Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta

Nažalost, na ovo Vam pitanje ne mogu odgovoriti, jer nisam liječnik. U svakom slučaju ne smijemo ni s čime pretjerivati, jer svaka tvar postaje otrov kada se prijeđu granice. 

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
danen kaže...

Nažalost, na ovo Vam pitanje ne mogu odgovoriti, jer nisam liječnik. U svakom slučaju ne smijemo ni s čime pretjerivati, jer svaka tvar postaje otrov kada se prijeđu granice. 

 Upravo tako. I obratno, zdrav organizam je sposoban ocistiti se i obraniti se i od otrova tj. losih tvari ako ih je primio u umjerenim dozama. I ako nije otrov npr. crne mambe :) Vec sam milion puta procitao da je casa vina poslije obroka zdrava ali litra dvije dnevno hm ...

14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#2): Tajna gemišta
Eld kaže...
danen kaže...

Nažalost, na ovo Vam pitanje ne mogu odgovoriti, jer nisam liječnik. U svakom slučaju ne smijemo ni s čime pretjerivati, jer svaka tvar postaje otrov kada se prijeđu granice. 

 Upravo tako. I obratno, zdrav organizam je sposoban ocistiti se i obraniti se i od otrova tj. losih tvari ako ih je primio u umjerenim dozama. I ako nije otrov npr. crne mambe :) Vec sam milion puta procitao da je casa vina poslije obroka zdrava ali litra dvije dnevno hm ...

 ima čaša i čaša....

 

 

Ju je je? Je ju je!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice