Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila

poruka: 12
|
čitano: 5.297
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila".
2 godine
protjeran
offline
Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila

Hvala na jos jednom odlicnom tekstu. Hemiju sam mrzio od mog prvog susreta u osnovnoj skoli. Kao ljubitelj jednacina matematike i fizike nisam mogao prihvatiti cudne zakonitosti hemijskih jednacina. Ovakvi tekstovi bi me sigurno privukli hemiji. 

 

Interesuje me koliko se hrana zatruje tradicionalnom pripremom kao kiseljenjem zimnice ili soljenjem mesa u pripremi za susenje. U skandinaviji se meso priprema za zimnicu u soli i seceru u omjeru 10:1:1 ili 10:1:0,5 (meso:so:secer). Tako pripremljeno meso se moze ali i ne mora dimiti. Da li takva priprema mesa  dovodi do povisenog nivoa stetnih materija kao i kod industrijeske obrade mesa? 

 
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila

Ovakva je priprema salamure OK, jer ne sadri ništa osim soli i šećera. No ne valja unositi u se previše soli i šećera, pa u jedenju tako priređene hrane treba biti umjeren. Ili, još bolje, kada jedete takvu hranu nomojte ništa što jedete uz nju soliti. 

 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila

theophrastus bombastus je imao pravo (i još uvijek ima) no u njegovo doba nije bilo "industrijski prerađene" hrane. umjetna se bojila mogu izbjeći samo ako sve što smažemo uzgajamo doma. meni zasad ide samo s crnim gljivama po kupaonskim pločicama i mravima u kuhinji. povremeno uleti i kakav miš ali se ne stigne udebljati. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2022 11:44 (Ajar).
Moj PC  
10 0 hvala 0
10 godina
offline
Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila

 

Lijepi članak. Štp manje procesuirane hrane.

 

Dal je ova posljednja knjiga namjerno izašla na isti datum, kao i ova '44? Ili je to čista slučajnost?

(...U onoj drugoj knjizi, što je izišla točno 76 godina nakon prve.....)

 

Neka je vječna slava Ivanu Raosu.

To je bio velikan pisane riječi. Zadužio je kulturu.

dzg
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila

Koliko se dnevno može lizati Trumpa nakon što se ujutro uredi s e-160b i e-160c?

Pitam za Melaniju.

 

PzKpfw kaže...
Neka je vječna slava Ivanu Raosu.

To je bio velikan pisane riječi. Zadužio je kulturu.

 Šta ti je?!

Zar je umro?

 

Krivo pročitao ime, oprostite na gluposti.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2022 13:54 (notloB).
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila
notloB kaže...

Koliko se dnevno može lizati Trumpa nakon što se ujutro uredi s e-160b i e-160c?

Pitam za Melaniju.

 

PzKpfw kaže...
Neka je vječna slava Ivanu Raosu.

To je bio velikan pisane riječi. Zadužio je kulturu.

 Šta ti je?!

Zar je umro?

Je, 1987.  

42
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila

danen 

poštovani, ako bi mogli pogledati od čega se sastoji ovaj proizvod: tekući kisik, može li on imati kakve benefite na kronični umor koji me gnjavio godinama a s konzumacijom ovoga potpuno prestao?

uvjeravaju me da je placebo učinak, što ne sporim, jer ne znam biokemiju. pijem to već 3 godine i super se osjećam, prije sam bio svjež samo sat-dva ujutro.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
8 godina
offline
Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila

Zaista ne znam kakav bi učinak mogla imati zasićena otopina kisika kad je u svakoj vodi koju pijete otopljen kisik, vjerojano do zasićenja! Dokaz tomu je da ribe žive u vodi. Bit će međutim da je stvar u nečem drugom. Voda osvježava, posebice ujutro jer smo je noću mnogo izgubili, pa smo dehidrirani. Dehidraciji pripomaže crna kava i alkohol, a i pozne godine života jer ljudi pod stare dane gube osjećaj žeđi. 

 
2 0 hvala 1
8 godina
offline
Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila

I još nešto: osvježenju možda pripomaže sol i karbonati u kapljicama, jer nadoknađuju elektrolite. 

 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila

uh, placebo je stvarno moćan. jednako bi bilo da sam popio čašu donat mg-a. a jeftinije.

hvala puno. moj naklon.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
11 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila
all_or_nothing kaže...

uh, placebo je stvarno moćan. jednako bi bilo da sam popio čašu donat mg-a. a jeftinije.

hvala puno. moj naklon.

 Jeftinije i lakše je popiti čašu vode iz špine, da ne tegliš boce Donata iz trgovine . Za magnezij meni je magnezij-klorid sasvim ok (kad se doda malo cedevite da pokrije okus)

14 godina
offline
Kemičar u kući (#55): jedenje boja i bojila

Da, kako je već rečeno, uzrok vjerojatno nije ni placebo, bar ne onako kako zamišljamo taj pojam ("isključivo nešto psihogeno", iako je to dakako vrlo površno i nedovoljno precizno).

Odnosno, hoću reći kako je vjerojatniji uzrok zaista fizičke naravi (zato sam namjerno i rekao za placebo=isključivo psihogeno, premda to i nije u potpunosti tako, oštra distinkcija iz didaktičkih razloga),

osjećaj veće dobrobiti (poboljšanja) vjerojatno je samo rezultat povećane hidracije. Voda je bitna 😊 

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.3.2022 18:24 (DJED BOŽIĆNJAK).
Moj PC  
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice