Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali?

poruka: 24
|
čitano: 7.058
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali?".
15 godina
offline
Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali?

Suma sumarum:

kisik je užasno reaktivan, gladan 2 elektrona u drugoj orbitali.

Sile u drugoj orbitali su užasno jake i zato su reakcije prilično burne, show to watch: npr gorenje, visoke temperature, nekad i eksplozije. Ovisno o smjesi.

 

Savjet:

Jesti hranu bogatu antioksidansima. Laički: nešto što će lako otpustiti H+ da smiri kisik. 

 

Što?

Voće, povrće.

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.12.2022 12:55 (jozobozo).
 
7 0 hvala 2
8 godina
offline
Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali?

Pravo kažete, no ima ljudi koji ne jedu nikakvo povrće osim krumpira. To mi je teško za shvatiti. Ja pak ne mogu zamisliti obrok bez barem jedne vrste povrća. Kažu da je povrće skupo. Zar je kupus skup? 

 
10 0 hvala 2
8 godina
offline
Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali?

Pa jedu ljudi hrpu povrca u hamburgerima

 

A moji pak misle da je ukiseljeno povrce isto kao i svjeze i jedu ukiseljeno dok je svjeze dostupno...

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali?

E kad bi se novinarskim radovima bavili ljudi kao Nenad gdje bi ljudima bio kraj osvještenja.Na žalost malo je ovakvih članaka ima više onih kako je Severina nešto stavila u usta ili kako je Knoll izbacila dude.Bravo Neno ne trebaš dude a ni dupe da budeš čitan.

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali
Santana:

Kiselina olakšava probavu. I najbolji je način konzerviranja.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.12.2022 12:07 (Feudalac).
14 godina
offline
Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali?

općenito, konzumacija svježeg povrća opada jer raste udio procesirane hrane...

 

ali, ne bih odbacivao prirodno konzervirano/kiseljeno povrće kao loš izbor - kiselo zelje je vrh za zimsko razdoblje...

 

ali osim očiglednih "mesojednih" nacija poput SAD-a, i mi smo zagrezli u tom smjeru - ako nema mesine, tanjura nam je pust... (naravno izuzeci postoje)...

 

ipak smo mi mala, kmetska nacija koja je do 2. SR živjela na kaši, proji, puri (ne puretini !!!) a meso se jelo za glavnih par godišnjih blagdana...

 

pa kad je meso postalo dostupnije, prosječni obim struka nam je skočio za decimetre, a ne centimetre...

 

ipak nosimo tu "povijesnu" glad i nemaštinu skoro pa genetski (a definitivno kulturološki) u sebi....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali?

Nemate pojma. 
Carnosine je moćan antioksidant i ima ga napretek u mesu. 
Gospodin Raos je sigurno vrhunski kemičar ali to ne znači da poznaje a kamoli razumije ljudski metabolizam. Opet loši argumenti od autoriteta iz krivog područja (Appeal to Authority) Bugovih kolumnista.

 
1 3 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali
Feudalac kaže...
Santana:

Kiselina olakšava probavu. I najbolji je način konzerviranja.

 Ma je, al nije zamjena za svjeze povrce

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
8 godina
offline
Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali?

Izzum, ne znam odakle ste crpili svoje zvanje, ali i da je sve točno što ste napisali, ipak to ništa ne govori protiv voća i povrća u ishrani. Jesam li ja što napisao protiv jedenja mesa, naravno umjerenog? (Istraživanja su pokazala, da je pretjerana konzumacija crvenog mesa - 200 do 300 g/dan - povezano s rakom debelog crijeva.) Umjesto da dovodite u pitanje moju stručnost, preporučio bim Vam da pronađete pravog stručnjaka za to područje, liječnika ili nutricionista, pa ga pitate što mislli o mojem članku. Onda mi se javite. (Osobno: Prestao sam jesti meso kad sam vidio da imam alergiju na njega, koja se očitovala proljevom. Alergija je prestala, ali je navika ostala. Ne jedem meso više od jedanput tjedno, umjesto mesa jedem sir, jaja i ribu, naravno uz mnogo povrća, posebice kupusa. I mogu reći da se osjećam mnogo bolje; kad pojedem veću količinu mesa osjećam se kao da sam otrovan.)  

 
2 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali
Stric_Jura:

Debljina je problem cijelog razvijenog svijeta. To ne znači da nije naš ili da je zbog toga nebitan ali je kontraproduktivno i beskorisno nas isticati
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali
Danen:

Nitricionizam je u povojima. Mogli bi, mirne duše, ustvrditi da je sve što se objavljuje po tom pitanju, u najmanju ruku, pogrešno. I ne bi bili u krivu.
Ja rekoh
14 godina
offline
Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali?

Očekivao sam da Ajar napiše da su slobodni radikali vojvoda Obelix iz susjedstva koji ne zna reći slovo R i njegova ekipa. 

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali
Feudalac kaže...
Stric_Jura:

Debljina je problem cijelog razvijenog svijeta. To ne znači da nije naš ili da je zbog toga nebitan ali je kontraproduktivno i beskorisno nas isticati

 želiš reći da smo najrazvijeniji u EU ?

 

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Overweight_and_obesity_-_BMI_statistics

 

65% ???

 

dobri smo...

 

Ju je je? Je ju je!
2 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali
Stric_Jura kaže...

 

 ipak smo mi mala, kmetska nacija koja je do 2. SR živjela na kaši, proji, puri (ne puretini !!!) a meso se jelo za glavnih par godišnjih blagdana...

 pa kad je meso postalo dostupnije, prosječni obim struka nam je skočio za decimetre, a ne centimetre...

 ipak nosimo tu "povijesnu" glad i nemaštinu skoro pa genetski (a definitivno kulturološki) u sebi....

 Baš si ti kmet.

Najviše deblja hrana s visokim glikemijskim indeksom kao što su.... "pura", "kaša", krumpir,  jeftini ( bijelo brašno) bijeli kruh.. a to su najviše jeli.

Jeli su tu hranu, a nisu bili pretili jer su puno radili, trošili kalorije.

Nije krivac nedostatak mesa zbog njihove "kmetske" "dobre, vitke figure"

danen kaže...

 Osobno: Prestao sam jesti meso kad sam vidio da imam alergiju na njega, koja se očitovala proljevom. Alergija je prestala, ali je navika ostala. Ne jedem meso više od jedanput tjedno, umjesto mesa jedem sir, jaja i ribu, naravno uz mnogo povrća, posebice kupusa. I mogu reći da se osjećam mnogo bolje; kad pojedem veću količinu mesa osjećam se kao da sam otrovan.)  

Navika.

I ja jedem malo mesa, i što sam stariji manje mi prija. Vjerojatno je to nekakav proces ljudskog starenja.

Na fotki vam se vidi da ste prikladno smršavjeli, imate vitku liniju. 

uss kaže...

Očekivao sam da Ajar napiše da su slobodni radikali vojvoda Obelix iz susjedstva koji ne zna reći slovo R i njegova ekipa. 

 Ne bi Ajar spomenuo Šešelja u negativnom kontekstu ni da ga slobodni radikali bičuju.

No, zato često pljuje po Hrvatskoj, kao i Striček Jura. 

@gkelekov Da nije bilo domovinskog rata, Hrvatska bi sada bila 3-4 godine bliže ostatku svijeta !
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.12.2022 20:10 (Zaporožac).
15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali
izzum kaže...

Nemate pojma. 
Carnosine je moćan antioksidant i ima ga napretek u mesu. 
Gospodin Raos je sigurno vrhunski kemičar ali to ne znači da poznaje a kamoli razumije ljudski metabolizam. Opet loši argumenti od autoriteta iz krivog područja (Appeal to Authority) Bugovih kolumnista.

Sve 5 izzume. Ali niti premise niti zaključak nije na mjestu.

 

Gospodin Roas nije iznio ništa vezano za metabolizam, niti metaboličke procese, ni u jednoj rečenici. Članak je čisto u domeni kemije. Tako da nema smisla opovrgavati nešto što nije ni rečeno.

 

Što se tiće metbolizma i karnozina, ne bih dao ruke u vatru da je meso dovoljan nadomjestak u prehrani za antioksidanse. Iako nemam brojeve prilično sam siguran u to. Karnozin proizvodi jetra, po potrebi.

 

Jetra je čudesan organ. Npr proizovdi dovoljne količine kolesterola, po potrebi. Od prilike ako pojedeš 5 jaja, jetra na dnevnoj bazi proizvede još kolesterola kao da si pojeo 20 jaja. Zašto? Zato jer nije dovoljno unešeno kroz prehranu. A potrebno je održati homeostazu.

 

Nisi pojeo dovoljno ugljikohidrata danas? Okay. No problem. Jetra će iz mesa (proteina) glikoneogenezom proizvesti dovoljno glukoze. Jer bez glukoze jednostavno ne ide. Ali ima i posljedica. Organizam postaje kisel, a to za posljedicu može imati niz drugih tegoba. Ukoliko pH vrijednost organizmu nije u normalnom rangu, lagano lužnat, npr u slučaju acidoze ili alkaloze, kaskadno najebu svi organi redom, kao domino. Samo je pitanje vremena koliko traje kod koje osobe. Ako si tip top, sve 5, a ako si kronikus sa upalama, slijedi brzi mega cluster fuck.

 

Što se tiće količine karnozina u mesu, ima ga onoliko koliko ga jetra proizvede a ne napretek kako si naveo.

 

Uglavnom, mislim da ti komentar nije na mjestu, niti je dobronamjeran.

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.12.2022 21:02 (jozobozo).
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali
Stric_Jura:

I dalje je nebitno jesmo li prvi ili zadnji. Najbolji su na 50% populacije “predebelo”. Noje baš pohvalno ni to

Na povišen BMI se ne bih previše obazirao, ali nije i da nas nema puno previše debelih. Što je zbilja loše.

Vezani za BMI, kao i s drugim statistikama, treba vrlo pažljivo čitati. Vele da je viši od 25 povezan s većim rizikom od prijevremene smrti. Točno. Za koliko? Pa, za sve iznad 25 pa do 30, život može biti kraći 0,8 do 1 godinu kaže jedna studija iz Lanceta. Neke druge su našle da je sweet spot 26,5. I da, Lancet kaže da što veća debljina to manja šansa umrijeti zbog mentalnih bolesti, suicida ili nasilja općenito.

Pa sad nek svako za sebe procijeni koliko mu je dobro imati mali trbuščić
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.12.2022 22:29 (Feudalac).
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali

pa nema populacije sa 100% utreniranih spodoba ko Fidijini kipovi...

 

ali 2 od 3 je ne debelo nego gojazno...

 

uz pojačanu prehranu, osnovni problem je sjedilački način rada i života - i to ne kao stalno na istom mjestu, nego su nam guzice zakeljene za stolce...

 

ne trošimo ni 10% energije koje su nam preci 2 generacije unazad pržile svaki dan - nisam apologet krvavih žuljeva i motike, ali smo prebrzo došli na predobar život...

Ju je je? Je ju je!
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali
Stric_Jura:

Malo si pretjerao s brojkama. Nije 2 od 3 debelo već jedan od 4,5.

Osoba je debela ako ima BMI veći od 30, a to je otprilike svaki 5. stanovnik EU pa tako i kod nas.
Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali
Feudalac kaže...
Stric_Jura:

Malo si pretjerao s brojkama. Nije 2 od 3 debelo već jedan od 4,5.

Osoba je debela ako ima BMI veći od 30, a to je otprilike svaki 5. stanovnik EU pa tako i kod nas.

 gle na linku vele da 65% ima BMI iznad 25...

 

to nije 1/5 tj. 20%

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali?

Tekst je u redu, ali mi je iznimno žao da autor ne slijedi IUPAC-ovu Zlatnu knjigu koja kaže sljedeće:
"In the past, the term 'radical' was used to designate a substituent group  bound to a molecular entity, as opposed to 'free radical', which nowadays is simply called radical."
(PAC, 1994, 66, 1077. (Glossary of terms used in physical organic chemistry (IUPAC Recommendations 1994)) on page 1155)

 

Drugim riječima, autor se koristio već poodavno (od 1994.) zastarjelim nazivima "radikal" i "slobodni radikal" umjesto "funkcionalna grupa" i "radikal".

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.12.2022 9:25 (BMT).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali?

BMT, zaista ne znam što Vas smeta. U svome postu niste rekli ništa više nego što sam ja u članku rekao. Slažem se da "slobodni radikal" ne pripada suvremenoj terminologiji (što sam i napisao u članku), no često se taj termin pojavljuje u popularnoj literaturi, pa sam htio da čitatelj ne bude u zabuni. 

 
7 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali
Stric_Jura:

Pa sve sam ti objasnio. 65% ima BMI preko 25, ali to ne znači da je toliko ljudi debelo. BMI preko 30 znači da je osoba debela. Između 25 i 30 se smatra povišenom masom, ali ne i debljinom.

Uzgred, kaj zbilja oko sebe vidiš 65% debelih? Daj promijeni okulistu, striček
Ja rekoh
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali

A i taj BMI je bezveze brojka jer nisu svi iste tjelesne konstitucije.

Npr. ja sam donedavno imao BMI 33 a sad imam 28 i izgledam potpuno isto, tj. sad čak i izgledam deblje, a ispada sa sam izgledao mršavije dok sam spadao u skupinu pretio nego sad dok sam samo debel.

Hoću reć da neki s BMI 25 izgledaju deblje od nekih s BMI 35, pa mi nikak nije jasno od kud im uopće ideja kategorizirat po tak bezveze omjeru.

 

pan y agujas
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.12.2022 9:05 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#75): što su slobodni radikali
fer-de-lance:

Ima nekaj u toj mjeri i statistici, pretjerana debljina ide uz život kraći za cca 4-5 godina.

Ali, sve ispod 30 je poprilično zanemarivo. Ipak, žensko tijelo malo finije miriše na 25 nego na 35
Ja rekoh
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice