Koliko se plastike stvarno reciklira?

poruka: 56
|
čitano: 21.136
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koliko se plastike stvarno reciklira?".
16 mjeseci
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
cvaja997 kaže...

Reciklaža plastike je dobra, funkcionira u granicama mogućnosti. Laički, koliko je meni objašnjeno, dodaje se "novoj, svježoj" smjesi u maksimalnom mogućem postotku. Ne može se potpuno reciklirat jer većina plastike, s obzirom na svoj kemijski sastav i kemijsku vezu, gubi svojstva zbog kojih ih koristimo. Što se tiče spaljivanja, ja sam 100% pobornik toga. Kontrolirano spaljivanje smeća, uz veoma skupe, ali učinkovite katalizatore, filtre, kemijske i organske, nema tolike opasnosti za ljude. Velika je prednost jer se smanji količina govana koje vjetar raspuhuje, u mikro i nano veličinama, koja nam već kolaju krvožilnim sustavom. Također, temperatura izgaranja je krucijalna za svaku kemijsku reakciju oksidacije. Oksidacija, princip rada turbine, upumpavaš zrak u kotao, dižeš temperaturu, povećavaš korisnost i smanjuješ emisije bilo čega. Ali gospodin je pročitao da mali Mika na selu pali plastiku na livadi i gume i da to stvara dioxine. Stoga, gospodin piše, kakvo paljenje, reeeeeeeeeeeeeeeeeeee. O smanjenju volumena otpada radi spaljivanja u spalionici da i ne govorimo. O proizvedenoj toplinskoj energiji, koja grije vodu, čija para ide ljeti na lopatice turbine i dela struju za tvoju klimu, gospodine dioxin, a zimi ti grije gu**cu preko gradske toplane, nećemo govorit. A zeleni iz EU daju potpore za takve projekte. Zamisli si biznis, iz cijele RH smece ide u Zagreb u suvremenu ogromnu spalionicu koja u kompleksu ima generator i kotlovnicu spojenu na sustav toplovoda. Ali... Dioxin.
edit: pardon, na periferiji, 5-10 kilometara od Zagreba, da se ljudi ne preplaše.

 

Slažem se s tobom, ali gdje kod nas postoji takva spalionica koja bi proizvodila toplinsku energiju i pri tome ne bi zagađivala okoliš? Nisam istraživao, ima li barem kakav nadolazeći projekt? Jer, mi u RH za sada samo gomilamo otpad, ne rješavamo problem. BTW izgaranje PE ne proizvodi dioxin, u pitanju su druge vrste plastike, prvenstveno mislim na PVC . Činjenica je da nedovoljno visoka temperatura izgaranja uz nedostatak adekvatnih filtera rezultira otrovnim nusproduktima. Još jedna stvar, mi, korisnici "debelo" smo, također, krivi za gomilanje plastičnog otpada (osim samih proizvođača): jedan banalan primjer - voda JANA KIDS puni se u boce od 250 ml. Dakle za bocu od 500 ml "normalne JANE" sada imaš volumenom i masom više otpadne plastike, više nego duplo. Čemu to prese**vanje...novac naravno. Ali ako bi netko u Vladi zabranio takva pakiranja (ne samo JANI, bilo kome) ....? Takvih proizvoda ima na tisuće (ne samo sokova).

 

8 godina
offline
Koliko se plastike stvarno reciklira?

Neki tu si misle da se nista ne reciklira. Firma u kojoj radim godisnje kupi do 50 tona reciklirane plastike, a jos reciklira sama svoje.

Ta plastika ide u proizvod koji je manje zahtjevan (npr. za građevinu).

Naravno da nece bit reciklirane plastike u posudi za Ledo sladoled.

Evo primjer firme koja se bavi reciklažom 

http://www.plastika-santek.com/index.php?content=Proizvodnja

Ima ih više u RH

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.2.2023 13:02 (Santana).
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Santana kaže...

Neki tu si misle da se nista ne reciklira. Firma u kojoj radim godisnje kupi do 50 tona reciklirane plastike, a jos reciklira sama svoje.

Ta plastika ide u proizvod koji je manje zahtjevan (npr. za građevinu).

 

 To je down-cycling i, kao što sam naveo, glupo je to brojati kao recikliranje.

Amenoum
8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
PaleRider kaže...
Santana kaže...

Neki tu si misle da se nista ne reciklira. Firma u kojoj radim godisnje kupi do 50 tona reciklirane plastike, a jos reciklira sama svoje.

Ta plastika ide u proizvod koji je manje zahtjevan (npr. za građevinu).

 

 To je down-cycling i, kao što sam naveo, glupo je to brojati kao recikliranje.

 Nije glupo. Plastika se ponovo koristi. Nije bacena u rupu.

 

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
13 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Feudalac kaže...
Bitno da se zabranjuju plastične slamke

 Bila je statistika, da plasticne slamke se zabranile jer evo, u oceanima radile probleme a postotak je apsolutno zanemariv, ali recimo mreže i sl ribara koje cine najbitniju komponentu oplasticnog otpada u morima (vidim spominju se brojke 75-86% recimo) nitko ne spominje, jer nije baš zgodno i lobi je tu i tako nešto...

16 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Santana kaže...
PaleRider kaže...
Santana kaže...

Neki tu si misle da se nista ne reciklira. Firma u kojoj radim godisnje kupi do 50 tona reciklirane plastike, a jos reciklira sama svoje.

Ta plastika ide u proizvod koji je manje zahtjevan (npr. za građevinu).

 

 To je down-cycling i, kao što sam naveo, glupo je to brojati kao recikliranje.

 Nije glupo. Plastika se ponovo koristi. Nije bacena u rupu.

 

 

 

Ne, samo je malo odgođeno bacanje u rupu jer je proces jednokratan, jel sad jasno?

Amenoum
8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
PaleRider kaže...
Santana kaže...
PaleRider kaže...
Santana kaže...

Neki tu si misle da se nista ne reciklira. Firma u kojoj radim godisnje kupi do 50 tona reciklirane plastike, a jos reciklira sama svoje.

Ta plastika ide u proizvod koji je manje zahtjevan (npr. za građevinu).

 

 To je down-cycling i, kao što sam naveo, glupo je to brojati kao recikliranje.

 Nije glupo. Plastika se ponovo koristi. Nije bacena u rupu.

 

 

 

Ne, samo je malo odgođeno bacanje u rupu jer je proces jednokratan, jel sad jasno?

 Bolje je i tak nego nikak.

Cemu koristenje friske sirovine za nebitne stvari 

 

Toga imas gotovo u svemu. 

U svoj printer sigurno ne stavljas reciklirani papir. 

 

Metali su drugo, al ne mozemo bas sve radit od metala

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
16 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Santana kaže...
PaleRider kaže...
Santana kaže...
PaleRider kaže...
Santana kaže...

Neki tu si misle da se nista ne reciklira. Firma u kojoj radim godisnje kupi do 50 tona reciklirane plastike, a jos reciklira sama svoje.

Ta plastika ide u proizvod koji je manje zahtjevan (npr. za građevinu).

 

 To je down-cycling i, kao što sam naveo, glupo je to brojati kao recikliranje.

 Nije glupo. Plastika se ponovo koristi. Nije bacena u rupu.

 

 

 

Ne, samo je malo odgođeno bacanje u rupu jer je proces jednokratan, jel sad jasno?

 Bolje je i tak nego nikak.

Cemu koristenje friske sirovine za nebitne stvari 

...

 

Bolje jest, to nitko ne osporava, ali nemojmo se zavaravat da se radi o recikliranju.

Amenoum
14 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
PaleRider kaže...
...ali nemojmo se zavaravat...

 Kako sta? Pa urusio bi se cijeli drustveni poredak. Morali bi ne natrag u pecine nego natrag u more 

8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Santana:

Metali su drugo, da.

Ali biorazgradive tvari? Stvari biljnog ili životinjskog porijekla se neprekidno i beskonačno puta recikliraju. Prije 100 godina nije postojao problem smeća. Organsko strune, željezo zahrđa. Pa ispočetka.
Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Feudalac kaže...
Santana:

Metali su drugo, da.

Ali biorazgradive tvari? Stvari biljnog ili životinjskog porijekla se neprekidno i beskonačno puta recikliraju. Prije 100 godina nije postojao problem smeća. Organsko strune, željezo zahrđa. Pa ispočetka.

 Nemora materijal biti biorazgradiv da bude prihvatljiv za upotrebu, samo treba biti neskodljiv po okolinu tako da biorazgradivost samu nema potrebe siliti kao sto se sada sili. 

Ali ,da, marketinski biorazgradivo mnogo bolje zvuci nego neskodljivo po okolis a posto je marketing danas sve i iznad svega ukljucujuci i znanost...

8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
KonjRR:

Plastika, u današnjem obliku, većina njih, je inertna i neškodljiva. Pa vidi kud nas je to dovelo. Lagana je pa je vjetar i voda nose tako da je sad ima od stratosfere do Marijanske brazde. Osim toga, stalno bušimo zemlju i vadimo naftu da bi proizveli još više plastike koje se samo gomila…
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Feudalac kaže...
Santana:

Metali su drugo, da.

Ali biorazgradive tvari? Stvari biljnog ili životinjskog porijekla se neprekidno i beskonačno puta recikliraju. Prije 100 godina nije postojao problem smeća. Organsko strune, željezo zahrđa. Pa ispočetka.

 Naveo sam za primjer papir gore. Mozes ga reciklirat, al opet određeni proizvodi zahtjevaju novu sirovinu.

S tim da se cesto kombinira sa plastikom 

U tetrapaku ima plastike.

 

 

Ja sam za manje plastike uvijek ,al ocito da nemamo rjesenja za sve 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.2.2023 20:28 (Santana).
15 godina
offline
Koliko se plastike stvarno reciklira?

Grad planira izgraditi spalionicu opasnog otpada usred luksuznog kvarta Maksimir, okružen zgradama, bez studije za okoliš i medijski tiho.

Lljudi prosvjeduju, medijski se slabo pokriva: https://www.24sata.hr/news/na-rebru-prosvjedovali-protiv-izgradnje-spalionice-ima-boljih-rjesenja-koja-nisu-na-stetu-ljudi-892511

Koji luđak može takvu glupost upće predložiti, graditi spalionicu među kućama??? To se radi na periferiji ili 10-50km od grada, ne pored vrtića i bolnice.

Nema tog filtera koji te može spasiti od povremenih nesreća. Kancerogenih tvari u okolini i oboljenja od raka imamo dovoljno, ne treba graditi nove izvore.

Idi i radi nešto korisno!
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Keso:

Da da. Not in my back yard, but yours is just fine. Imaš dobru bolnicu blizu? Neke stvari moraš i potrpiti.
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?

Dobiti rak mislim da nitko ne treba potrpiti - ili bi ti volio dobiti i tvoja familija/djeca da dobe?

Ima puno bolnica u Zagrebu. Po toj logici bi cijeli grad trebalo udaviti u spalionicama i opasnim otrovima.

Ideš najopasnije stvari raditi usred gusto naseljenog naselja umjesto tamo gdje nema stanovnika? Mogli su odmah pobiti ljude.

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.3.2023 11:33 (Keso).
14 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Feudalac kaže...
KonjRR:

Plastika, u današnjem obliku, većina njih, je inertna i neškodljiva. Pa vidi kud nas je to dovelo. Lagana je pa je vjetar i voda nose tako da je sad ima od stratosfere do Marijanske brazde. Osim toga, stalno bušimo zemlju i vadimo naftu da bi proizveli još više plastike koje se samo gomila…

 wtf? 

3 godine
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
konjRR kaže...
Feudalac kaže...
Santana:

Metali su drugo, da.

Ali biorazgradive tvari? Stvari biljnog ili životinjskog porijekla se neprekidno i beskonačno puta recikliraju. Prije 100 godina nije postojao problem smeća. Organsko strune, željezo zahrđa. Pa ispočetka.

 Nemora materijal biti biorazgradiv da bude prihvatljiv za upotrebu, samo treba biti neskodljiv po okolinu tako da biorazgradivost samu nema potrebe siliti kao sto se sada sili. 

Ali ,da, marketinski biorazgradivo mnogo bolje zvuci nego neskodljivo po okolis a posto je marketing danas sve i iznad svega ukljucujuci i znanost...

 

I kako napraviti materijal koji nije biorazgradiv, a nije štetan? Pa plastika je generalno inertna i na kraju je stvorila problm koji danas imamo. 

14 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Gallu kaže...
konjRR kaže...
Feudalac kaže...
Santana:

Metali su drugo, da.

Ali biorazgradive tvari? Stvari biljnog ili životinjskog porijekla se neprekidno i beskonačno puta recikliraju. Prije 100 godina nije postojao problem smeća. Organsko strune, željezo zahrđa. Pa ispočetka.

 Nemora materijal biti biorazgradiv da bude prihvatljiv za upotrebu, samo treba biti neskodljiv po okolinu tako da biorazgradivost samu nema potrebe siliti kao sto se sada sili. 

Ali ,da, marketinski biorazgradivo mnogo bolje zvuci nego neskodljivo po okolis a posto je marketing danas sve i iznad svega ukljucujuci i znanost...

 

I kako napraviti materijal koji nije biorazgradiv, a nije štetan? Pa plastika je generalno inertna i na kraju je stvorila problm koji danas imamo. 

Nemoras ga napraviti. Ima ga posvuda. Ali zaboravljam ako marketing ne gura ne postoji? 

3 godine
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Keso kaže...

Grad planira izgraditi spalionicu opasnog otpada usred luksuznog kvarta Maksimir, okružen zgradama, bez studije za okoliš i medijski tiho.

Lljudi prosvjeduju, medijski se slabo pokriva: https://www.24sata.hr/news/na-rebru-prosvjedovali-protiv-izgradnje-spalionice-ima-boljih-rjesenja-koja-nisu-na-stetu-ljudi-892511

Koji luđak može takvu glupost upće predložiti, graditi spalionicu među kućama??? To se radi na periferiji ili 10-50km od grada, ne pored vrtića i bolnice.

Nema tog filtera koji te može spasiti od povremenih nesreća. Kancerogenih tvari u okolini i oboljenja od raka imamo dovoljno, ne treba graditi nove izvore.

 

Gdje piše da je to što bise paliko opasni otpad? Neke vrste otpada, a i plastike, možeš bez problema paiti a da ne presttavljaju opasnost po zdravlje.

8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
KonjRR:

Super. može zamijeniti milijarde tona plastike i još ga nitko nije otkrio. Nemoj mi reći, prvo patentiraj i postani bogatiji od Elona Muska
Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Feudalac kaže...
KonjRR:

Super. može zamijeniti milijarde tona plastike i još ga nitko nije otkrio. Nemoj mi reći, prvo patentiraj i postani bogatiji od Elona Muska

 Wtf? 

4 godine
neaktivan
offline
Koliko se plastike stvarno reciklira?

Slažem se da je recikliranje skupo i neefikasno. Možda bi trebalo razmisliti o novom načinu pakiranja proizvoda.

 
2 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
Cijeli život mislim da je staklo inertno kad ono plastika je ta.
 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Koliko se plastike stvarno reciklira?

Još 90-ih, u Hrvatskoj smo imali ulje, mlijeko, mineralna voda itd., u staklenoj povratnoj ambalaži, ali naravno da je da smo se prilagodoli svjetskoj ekonomiji i počelo se sve živo pakrikati u plastiku.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koliko se plastike stvarno reciklira?
silvio3105 kaže...
Cijeli život mislim da je staklo inertno kad ono plastika je ta.

 https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/bpa/faq-20058331

 

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice