Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

poruka: 73
|
čitano: 12.061
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona ".
16 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Nemon kaže...

 
Znaci POW ce imati svoju buducnost u puno projekata, ne vidim da ce u nekoj buducnosti POW nestati, a sto se tice POS - prvo moramo vidjeti kako ce to sve funkcionirati in real life, a tek onda pricati "Kako je to dobro buraz". 

Naravno da crypto treba nesto bolje, brze i jeftinijem ali sve te odluke imaju svoje PRO vs CON. 

POW i POS oboje mogu imati 51% napade, svake svoje vrste, i kako ti pricas o "mainstreamu" mozemo isto tako naci milion problema sa FIAT-om pa je i dalje "mainstreamu" - znaci ta granica izmedju "mainstreamu" i "ne-mainstreamu" je relativno mutna, jer moras isto tako gledati "korisnost" i sve ostalo sto ide sa time.

Mozemo reci da je Internet tek postao "mainstreamu" negdje 2015-2016 kada je polovica ljudi na planeti imala pristup internetu, dok smo se ti i ja brijem surfali i 15 godina prije toga.


EDIT: Idemo u sirinu i neda mi se vise tipkati :).
Najbolje se vratiti ovdje za jedno 5-10 godina pa vidjeti tko je bolje prognozirao.

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.3.2021 1:20 (ivoleko).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Nemon kaže...

Ima nekih studija, ali nitko ne postavlja dobra pitanja, tj nitko se ne bavi full velikom slikom. Samo FED godisnje u Americi potrosi oko $1 milijardu na printanje novcanica (U ovo ne ulazi drugi troskovi, distribucije, sigurnost i sve ostale gluposti).

https://digiconomist.net/bitcoin-energy-consumption

Trenutno godisnji trosak struje na Bitcoin mining je oko $3.8-4 milijarde dolara. To je za citavu godinu, i iskreno to nije uopce veliki iznos za takvu vrstu sigurnosti.

Sada bi trebalo se pozabaviti koliko struje sve centrale banke potrose za printanje i sve ostalo sto ide sa time, pa napraviti komparaciju, ali ponavljam, to je jako veliki posao, jer ima jako puno parametara (i moramo se dogovoriti koje parametre cemo uopce uzeti u obzir)

 Sad usporedi koliko se transakcija napravi u dolaru, a koliko u BTCu, pa onda dodatno skaliraj tih već sad nepovoljnih 1:4 da vidiš koliko bi koštalo samo tu jednu valutu zamijeniti.

 

A centralne banke se ne bave samo tiskanjem novca. Osnovna stvar je održavanje cijena i ekonomskog rasta. Ekonomiji kojoj je jedina valuta neregulirana ne piše se dobro, a takva valuta za cijeli svijet je katastrofa. Kod nas pola ekonomista plače zbog prelaska na Euro, jer gubimo monetarni suverenitet, iako će i dalje postojati centralna banka koja će ju voditi, samo neće biti nacionalna, ali još uvijek unutar prijateljskog kruga u kojem imamo utjecaj. Sad zamisli valutu koju nitko ne kontrolira, a koriste ju svi, pa kako se Amerima sprdne da zajebu Ruse ili Kinezima da zajebu Amere, tako cijelom svijetu skoče cijene ili padne zarada. Ovaj vrtuljak koji gledamo na krivulji BTCa bi bile naše ekonomije i zivotne ušteđevine.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Nemon kaže...

To sto ti zoves "besmislenim računskim operacijama" - ja nazivam sigurnost. Dobro si to opisao, dodje neki idot na vlast i sa jednim gumbom unisti svu tvoje novce u banci (na ovaj ili onaj nacin). Dok na Bitcoin-u to nije moguce, tj mogucnost takvog dogadaja je x1000 puta manja.

Meni je zao ako nisi u stanju vidjeti veliku sliku i glupost ovog sto si napisao. Ponavljam, FIAT koristi ogromne kolicine struje / energije, ali nije sve "racunalna" - FED u Americi trosi $1 milijardu godisnje na printanje novih novcanica - kak to nije lose potrosen novac? A gdje su sve druge gluposti u lancu (transport novca, trezori, osiguranje + sva ostala logistika).

Naprimjer ako se svaki ATM puno jednom tjedno (ajmo reci rasprave radi), i ako imas 4-5 miliona ATM-ova world wide - znaci to je bilo gdje izmedju 15-20 miliona transporta / dostava mjesecno sa kamionima da se ti ATM-ovi napune. Koliko je to benzina? Koliko je to energije? Koliko je to dodatnog zagadenja zraka etc (Jednom kada krenes gledati sve sto ide u FIAT proizvodnju, odrzavanje, distribuciju skuzis da je sustav uzasno kompleksan).

ATM-ovi su samo jedan primjer, koliko ima glupih banaka, servera, desktop racunala + AC klima u tim istim zgradama i milione ljudi koji rade u bankama a koje bi virtualna valuta mogla sigurno smanjiti za 50-80%.

 zovem besmislenim operacijama jer ako nema boljeg načina za sigurost osim potrošnje struje kao argentina, onda to nije dobro rješenje. vidiš da trenutni monetarni sustav, s tehnološke strane, savršeno funkcionira bez tih računskih operacija. dakle može se.

mi još nismo spremni izbaciti gotovinu iz upotrebe što znači da atm ostaje. misliš da sutra možemo prebaciti cijeli svijet na bezgotovinsko plaćanje? ako i možemo, za to nam apsolutno nije potreban kripto, već rješenja poput, recimo, revoluta, keks paya i sličnih.

čisto ako nisi shvatio, nisam protiv bitcoina ili kripta kao takvog, niti govorim da je to glupost, nego treba spustiti loptu na zemlju. osobno mi je svejedno čime ću kupiti kruh ujutro, kunom, eurom, pepelom ili nečim trećim. zaboli me kifla u punom smislu te riječi, ne diže mi se na sredstvo plaćanja. preferiram kunu jer mi je nepraktično plaćati bitcoinom ili u naturi s jabukama ili kokošjim jajima. a i kunu netko regulira, drži tečaj sigurnim, tako da mi kruh svako jutro košta 5kn, dok bitcoin ne regulira nitko i ujutro vrijedi jedno, popodne drugo. ne treba daleko ići u prošlost da se vidi što monetarna deregulacija radi ekonomiji.

Visak kaže..

 Sad usporedi koliko se transakcija napravi u dolaru, a koliko u BTCu, pa onda dodatno skaliraj tih već sad nepovoljnih 1:4 da vidiš koliko bi koštalo samo tu jednu valutu zamijeniti.

 

A centralne banke se ne bave samo tiskanjem novca. Osnovna stvar je održavanje cijena i ekonomskog rasta. Ekonomiji kojoj je jedina valuta neregulirana ne piše se dobro, a takva valuta za cijeli svijet je katastrofa. Kod nas pola ekonomista plače zbog prelaska na Euro, jer gubimo monetarni suverenitet, iako će i dalje postojati centralna banka koja će ju voditi, samo neće biti nacionalna, ali još uvijek unutar prijateljskog kruga u kojem imamo utjecaj. Sad zamisli valutu koju nitko ne kontrolira, a koriste ju svi, pa kako se Amerima sprdne da zajebu Ruse ili Kinezima da zajebu Amere, tako cijelom svijetu skoče cijene ili padne zarada. Ovaj vrtuljak koji gledamo na krivulji BTCa bi bile naše ekonomije i zivotne ušteđevine.

 kak ne kužiš, 1 btc uvijek vrijedi 1 btc.

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.3.2021 10:31 (bruno1026).
14 godina
offline
Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

nego, kako teta na pos-u utipka vrijednost kile parizera u bitcoinima?

nula zarez nula nula nula nula... koliko sam upisala? devet? deset? a nema veze. 😁

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
all_or_nothing kaže...

nego, kako teta na pos-u utipka vrijednost kile parizera u bitcoinima?

nula zarez nula nula nula nula... koliko sam upisala? devet? deset? a nema veze. 😁

 

 Nemoj ti svoju glavu opterecivati takvim stvarima. Vjerojatno nisi znala (inace nebi pisala pizdarije), ali eto postoji u upotrebi i mBTC tako da nije nikakav problem za tete.  A kad BTC dovoljno naraste cijene ce se racunat u satoshijima. Lijepi pozdrav 

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.3.2021 11:44 (geronimo4661).
15 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
Nuclear_Phoenix kaže...
Nemon kaže...
Nuclear_Phoenix kaže...

Meni osobno su kriptovalute neprivlačne iz jednog jedinog razloga - nestabilnost.

 

Netko je naveo prodaju kuće ili auta u bitcoinima - zamisli danas prodaš kuću za 150k eur ali u BTC. Zbog oscilacija na tržištu to sutra može bit 151k, 149k ili u krajnosti (Kina zabrani trgovanje, neka država X zabrani rudarenje jer napinje elektroenergetsku mrežu do samog ruba pucanja, neki pump&dump, tweet od Muska "sell all now"...) odjednom imaš 0 eura.

 

EUR ne može preko noći pasti na nulu a i ako se to dogodi, imali bi puno više problema od nestalog novca...

 

Kao valuta za dnevnu uporabu nema smisla, bar ne danas. Kao ulaganje - da ali u to ne ulazim.

 
Ti imas mogucnost da ti netko plati iz Japan za tvoju kucu / stan i da ti se u samoj transakciji to pretvori u FIAT - i ti gubis nista. 

https://support.bitpay.com/hc/en-us/articles/203324073-What-fees-will-I-pay-to-use-BitPay-for-payment-processing-

To sto ti govoris je tvoja odluka ako zelis zadrzati BTC - ali isti problem je ako prodas stan za zlato ili naftu (ili neke dionice) cijena istih varira.

Sto se tice samog Bitcoin-a i sve sto ide sa time, Bitcoin je jos uvijek kao neki "startup". Recimo da si MOGAO kupovati GOOGLE dionice prije nego je Google napravio IPO - isto bi imao nestabilnost, tj svaki put kada bi google pao - taj dan bi dionice pale za 50% ili vise, a drugi dan ako imaju puno novih korisnika idu na 60% gore, ili bilo koja druga kompanija (startup ponavljam) CEO se otkrije da krade / kriminalac / bilo sto - dionice bi pale 20-30-50% - ali kada tvrtka jednom dodje na burzu i prodje IPO fazu, onda bi mogli reci da je to neka faza zrelosti.

Bitcoin toga nema, on je od prvog dana na "burzi" tj sve je 100% transparentno, netko u Kini kaze da ce Bitcoin biti zabranjen, vrijednost sa $100 padne na $13 i suportno. Ti zapravo imas full look u Bitcoin (ako bi ga gledao kao neku startup kompaniju) od nultog dana, pa do nekog dana u buducnosti koji bi mozda mogli nazvati IPO "day" za Bitcoin. (Ovo je samo primjer, jer naravno da BTC nema IPO jer se ne radi o kompaniji etc).

Za mene bi IPO "dan" za Bitcoin bio kada Bitcoin bude negdje na $5+ trillion market cap, tj stabilnost mreze ce onda biti jako velika, i dnevne varijacije ce biti puno manje.

Nadam se da ti gornji primjer ima smisla.

 Ne govorim o nikakvom zadržavanju, pričam o "preko noći". I usporedba sa dionicama/naftom/zlatom nema smisla u ovom kontekstu jer iznimno mali dio prodaja nekretnina ide na taj način.

 

Ovdje pričamo o konkretnoj uporabi BTCa za "svakodnevnu" stvar. Zamisli otvoriti kafić i da primaš samo i isključivo bitcoine - pa svakih sat vremena bi korigirao cijene jer bi kava ujutro koštala 4kn a popodne 6kn. Karikiram ali ne mora biti svakih sat vremena, ujutro pogledaš burzu i odlučiš da je danas kava x satoshija, usred dana zbog cijene struje u Kini, vlage u zraku u Meksiku i broju vjeverica na sjeveru Colorada dođe do promjene od 15% i ti taj dan završavaš sa minusom u kasi.

Ne, nego cijenu kave formiraš u kunama. Npr. expresso kava 6 kn a tko želi platiti BTC-om odabere na displaju plaćanje BTC-om i u tom trenutku mu izračuna koliko je to satoshija + eventualno uvećano za neki "transaction fee". Ti opet te satoshije možeš čuvati ili odmah isti tren konvertirati u kn tako da ne bude minusa u kasi zbog cijene struje u Kini, vlage u zraku u Meksiku i broju vjeverica na sjeveru Colorada.

8 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
JackIsBack kaže...
Ne, nego cijenu kave formiraš u kunama. Npr. expresso kava 6 kn a tko želi platiti BTC-om odabere na displaju plaćanje BTC-om i u tom trenutku mu izračuna koliko je to satoshija + eventualno uvećano za neki "transaction fee". Ti opet te satoshije možeš čuvati ili odmah isti tren konvertirati u kn tako da ne bude minusa u kasi zbog cijene struje u Kini, vlage u zraku u Meksiku i broju vjeverica na sjeveru Colorada.

 A ipak su kune/euri u igri...

14 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
geronimo4661 kaže...
all_or_nothing kaže...

nego, kako teta na pos-u utipka vrijednost kile parizera u bitcoinima?

nula zarez nula nula nula nula... koliko sam upisala? devet? deset? a nema veze. 😁

 

 Nemoj ti svoju glavu opterecivati takvim stvarima. Vjerojatno nisi znala (inace nebi pisala pizdarije), ali eto postoji u upotrebi i mBTC tako da nije nikakav problem za tete.  A kad BTC dovoljno naraste cijene ce se racunat u satoshijima. Lijepi pozdrav 

kako procjenjuješ spol tako i budućnost.

 

u čemu god računao, računaj da će te zajebati.

 

3 godine
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
all_or_nothing kaže...

nego, kako teta na pos-u utipka vrijednost kile parizera u bitcoinima?

nula zarez nula nula nula nula... koliko sam upisala? devet? deset? a nema veze.

 Prava je tragikomedija da je ovo razina diskusije na jednom IT forumu u 2021. godini - čini mi se da se čak i na Indexu rijetko viđaju takvi biseri.

 

 Neki dan sam na drugoj temi napisao da je ovaj forum paradoksalno postao okupljalište anti-EV "stručnjaka" (doslovce svaki članak o istima je popraćen provalama tipa "to je smeće koje nitko ne kupuje") ali po svemu sudeći slično vrijedi i za Bitcoin. Riječ je očito o nekom sistemskom problemu.

14 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal

opusti se. nervozni oko bitcoina su jedino oni koji na njemu grade egzistenciju. 

 

9 godina
protjeran
offline
Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

Ma naravno, ekipa kojoj se gadi to mešetarenje miljardera i wall streeta počevši s dvoličnim smećem Muskom koji ulaže u sustav koji zagađuje ko jedna Argentina- s trendom velikog  povećanja, dilanje tehnoloških korporacija s kineskim/ruskim polukrimosima zbog čega običan čovjek mjesecima ne može kupiti kompjuter, utaja poreza i crkavice ekipi iz država trećeg svijeta su obični trogloditi koji ne idu u korak s napretkom.

Čemu onda briga vizionari, uložite sve što imate u to i gledajte kako vam lova raste, sami ste uvjereni da je to budućnost i još vas predvodi mesija elon, pa nemrete pogriješit

Bon chance

 
0 2 hvala 0
10 godina
offline
Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput balona

Ako susjedu crkne krava nitko sretniji od mene

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koliko ste već puta čuli "bitcoin je poput bal
D3lBoy kaže...

Ako susjedu crkne krava nitko sretniji od mene

 Ma ne možeš ti zajebati hrvackog malog Ćovijeka, prepametan je on da popuši te bitcoin fore. Nek se glupi Ameri, Rusi, Kinezi, Korejci i Izraelci bave time, ima on pametnijeg posla. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice