Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p

poruka: 54
|
čitano: 11.195
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p".
12 godina
offline
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p

Umjesto ankete ljetno/zimsko računanje vremena možda bi bilo dobro napraviti malo neutralniju anketu tipa.

 

U kojem vremenskom terminu želite imati izlaske/zalaske sunca:

 

 

A) Izlazak između 04:00 i 7:30 i zalazak između 16:00 i 20:00

 

B) Izlazak između 05:00 i 08:30 i zalazak između 17:00 i 21:00

 

Please vote now!

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.9.2018 19:11 (Yuda).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju
Stric_Jura kaže...

 

 pa zimsko je prirodno i ljudski metabolizam bi trebao se po tome ravnati...

 

nađi sui posao da si do 16 h gotov i nema problema...

 striče... "prirodno vrijeme" ne postoji... sat je ljudska izmišljotina, a metabolizam sa satom nema nikakve veze.

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.9.2018 18:12 (lllnuclearlll).
14 godina
offline
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p
gle, postoji, u 12:00 sunce treba biti u zenitu, sad može +-10ak minuta biti otklona, ali se s tim da živjeti

zato se i zove podne (pola dana) ne?
Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
online
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p

Kada se pročitaju komentari, najbolje rješenje bi bilo da se nekom direktivom zagarantuje da svaka osoba ima pravo na vlastitu vremensku zonu.

Jeste da bi to dovelo do određenih poteškoća, ali mala je to cijena u odnosu na to da svako ima izlazak i zalazak sunca tačno u momentu koji njemu odgovara.

 
9 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju
Stric_Jura kaže...
gle, postoji, u 12:00 sunce treba biti u zenitu, sad može +-10ak minuta biti otklona, ali se s tim da živjeti

zato se i zove podne (pola dana) ne?

A u čem je problem ako je zenit oko 13h? Zašto se s tim ne da živjeti?

 

Ma OK... slažem se da bude vrijeme sa zenitom u podne, ali samo ako će svima radno vrijeme ić sat unatrag... I doći ćemo onda na istu stvar kao s ljetnim računanjem vremena. Tak mi svejedno koja je varijanta, bitno mi je da ujutro ne prespavam pola danjeg svjetla pošto radim od 8, a kad dođem s posla da imam više svjetla za razne aktivnosti.

 

Ako tako ne bude, selim u državu gdje će bit  Ne treba mi veći dio godine mrakača kad se vratim s posla, džaba mi onda i posao i sve.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju
Stric_Jura kaže...
gle, postoji, u 12:00 sunce treba biti u zenitu, sad može +-10ak minuta biti otklona, ali se s tim da živjeti

zato se i zove podne (pola dana) ne?

 Shvaćaš li da u tome nema ničeg prirodnog, nego su se ljudi tako dogovorili prije više stotina godina, kada se živjelo drugačije i nepovezano, pa je svako selo moglo imati svoje podne?

U to doba dužina se mjerila 'prirodnim mjerama', palcima i stopama, hoćemo li se i na to vratiti?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p

Čini se da dosta ljudi ovdje ne razumije što je zenit i kako izgleda dinamika osunčanja tijekom dana.

 

Radi se o prirodnom, a ne društveno konstruiranom ciklusu, upravo zato i jest problem poigravanje s istim.

 

Mogao je dan biti podijeljen i na 20 ili 10 jedinica, a ne 24, ali uvijek je referentna točka ciklusa zenit, tj. trenutak kada je sunce najviše na nebu.

Dani se duže i krate, ali ta točka se uvijek dostiže u sasvim pravilnim vremenskim razmacima, koje mi bilježimo kao 24 sata.

 

Zato je lokalno vrijeme orijentir o trenutku prirodnog ciklusa, a ne samo neki administrativni podatak kojega možeš šutat vamo i tamo.

 

Za druge, "belosvetske" upotrebe, postoji GMT sustav, a i ono Swatch internetsko vrijeme.

 

Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p

Zenit će biti uvijek na pola dana, nećemo ga micati, znači sve ostaje prirodno. Samo ćemo vrijeme računati kako nama paše, što smo i do sada radili. Gotovo nitko nema zenit u podne i većina ga neće imati bez obzira što odlučili.

 

Znaš da Nova Godina nije na dan kada je Zemlja najbliže Suncu? Kako to podnosiš?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
4 1 hvala 1
14 godina
offline
Re: Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju

ja dobro, a ti?

 

jeste zapeli, kao da će vam se neznam kaj promijeniti...

 

a inače, ja se sjećam da su moji starci radili od 6-14 h, to što u konzumerističkom rat raceu su svi nategnuti da rade od 8-16 ili 9-17... e nađite si firmu koja ima klizno radno vrijeme, neće vas j...t "zimsko"/"ljetno" radno vrijeme...

 

još jednom, glasah za ukidanje i postavljanje na "zimsko" tj. vrijeme normirano putanjom Sunca na obzoru...patite!

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p

 

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Moj PC  
3 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p

Najpametnije bi bilo zimi promijeniti radno vrijeme.

npr tko je radio od 6 do 14h treba raditi dva sata manje odn neka radi od 8 do 14.

svejedno pola sata ode na pauzu, pa dvije kutije cigareta pa međuobrok, traćanje kolegica i kolega....

Dakle, full iskorištenost bez pauze i eto rješenja.

dočim, lejti treba raditi od 6 do 16 jer svejedno poslije 16h imate brdo svjetla do 21 h.

 

ne dirajte po satovima.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju
Stric_Jura kaže...
a inače, ja se sjećam da su moji starci radili od 6-14 h, to što u konzumerističkom rat raceu su svi nategnuti da rade od 8-16 ili 9-17... e nađite si firmu koja ima klizno radno vrijeme, neće vas j...t "zimsko"/"ljetno" radno vrijeme...

Srećom, više ne moramo dizati se u 4 da bi bili na poslu u 6. Srećom došla neka nova vremena.

Nije uopće problem posao, meni svejedno - ja dođem kao hoću, odem kad hoću, ako uopće dođem. Problem su mi recimo djeca i njihove obaveze, usklađenost s drugim (primarno europskim) državama i brdo drugih stvari.

A govoriti o "prirodnom" je smiješno. Nema tu ništa "prirodnog" od pojave mjerenja vremena.

16 godina
offline
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p

Meni je bilo cisto ok s pomicanjem sata malo sim, malo tam...

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p

Paničarite bezveze - sjeverne zemlje će eventualno ostati na zimskom, južne na ljetnom, a nebi me čudilo da svi uzmu ljetno, iako sjever neće bit sretan.

 

Nama je tu relativno svejedno koje će biti, iako osobnom preferiram ljetno (a imam klince i radim da ne vjr, ne spavam do podne kako neko reče).

 

Problem nastaje na sjeveru (u grubo, tamo od recimo Danske) gdje po regularnom vremenu sunce zalazi oko 22h+ kad su dani u dužoj fazi, sumrak do 00h. To je problem. Pola sata kod nas je relativno nebitno, veći je problem micanje sata i prilagodba kao takva.

 

Nisam 100%, mislim da su Rusi inicijalno ukinuli i ošli na ljetno, skužili da im ne odgovara i vratili zimsko. Nisam siguran dal je to neka pouka nama s obzirom na veličinu i položaj same Rusije.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p

Pa da, problem su zimski dani ako bi se prebacili na ljetno vrijeme...

 

- Ako bi zadržali ljetno računanje vremena, tijekom zime bi sunce izlazilo tek u 8:39 minuta. To znači da išli po mraku u školu i na posao za vrijeme zimskih mjeseci.

https://www.vecernji.hr/vijesti/prednosti-i-mane-treba-li-hrvatska-izabrati-ljetno-ili-zimsko-racunanje-vremena-1269831

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p
Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju
Stric_Jura kaže...

 

još jednom, glasah za ukidanje i postavljanje na "zimsko" tj. vrijeme normirano putanjom Sunca na obzoru...patite!

 mislim da ćeš ti patit, jer je vrlo izgledno da kompletna EU ide na ljetno vrijeme. 

16 godina
offline
Re: Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju
Kant kaže...

 

 

- Ako bi zadržali ljetno računanje vremena, tijekom zime bi sunce izlazilo tek u 8:39 minuta. To znači da išli po mraku u školu i na posao za vrijeme zimskih mjeseci.


To je par dana u godini... I problem bi postojao možda 4-5 tjedana godišnje. To nije neko dugo razdoblje, a koristi ljetnog vremena su višestruke naspram zimskog. A i računaj da se razdanjuje prije izlaska sunca, nekih 45min prije već počinje svitanje... Dakle u 8 bi već polako bio dan. Što je i OK, dođeš na posao i razdanjuje se lagano, a kad se vratiš doma imaš sat vremena svjetla više i zimi... Meni to sasvim odgovara. A kako god okreneš, po mraku ćeš zimi ili na posao ili doma s posla... onda radije na posao po mraku, a doma po svjetlu.

 

Kao što rekoh, zbog takvih stvari trenutno pomičemo sat... ali kad već većini ne odgovara, onda ljetno vrijeme :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.9.2018 11:49 (lllnuclearlll).
16 godina
offline
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p
Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Moj PC  
0 3 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p

Zagovornici ljetnog vremena mi ga dođu kao neka vrsta "političara". Nepromisle dobro prije nego bubnu, pa jioš i nanesu štetu.

 

1. ne može se pričati o ljetnom vremenu cijele godine, jer je to zapravo druga vremenska zona. Dakle, ne želi se cjelogodišnje ljetno vrijeme, nego se želi biti u vremenskoj zoni s Engledkom, Škotskom its.

 

2. bolje je turiste "otjerati" zalaskom sunca s plaže ranije, jer će više trošiti u preostalom dijelu večeri.

 

3. mala dijeca po mraku u školu, to je već otrcano

 

. . .

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.9.2018 14:20 (mikulam).
 
1 3 hvala 0
12 godina
offline
Re: Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju

Veci BS dugo nisam procitao:

 

"S ljetnim računanjem vremena, primjerice u Berlinu, učenici i radnici upeterostručit će broj sati u kojima ustaju u mraku. S ljetnim računanjem vremena oni će navečer dobiti 10 posto više dana, ali ujutro čak 500 posto više mraka."

 

To je naprosto nemoguce jer se i pocetak i kraj danjeg svjetla pomicu za jedan sat - dakle jednako. To u konacnici znaci da kolicina danjeg svjetla ostaje ista, samo je drugacije rasporedeno te radi toga privatne aktivnosti zimi nakon skole ili posla mozemo obavljati po danu, a ne po mraku. Dakako to moze samo blagotvorno utjecati na depresiju (koja je na sjeveru jos izrazenija u zimskom periodu), a ne negativno kako je u clanku napisano.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju
mikulam kaže...

3. mala dijeca po mraku u školu, to je već otrcano

 Očito ni danje svjetlo nekima nije puno koristilo u školi.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju se p

Da, zimskim računanjem bi se ustajali po mraku, što se zapravo i sada događa, ali bi i zimi i ljeti imali poslije posla/škole više danjeg svjetla. Ružni dio dana bi bio još ružniji, a lijepi još ljepši. Sam odlazak na posao je zapravo ista stvar, uništiš si jutro (i veći dio dana) zato da bi ti popodne bilo bolje jer imaš novaca.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Konačan prijedlog EU: sljedeće godine ukidaju
BMT kaže...
Mandor kaže...
BMT kaže...
Zimsko je pravo samo točno na 15° IZD-a. Kako je većina naše države istočno od podnevnika po kojem računamo vrijeme - što je zapravo rjeđi slučaj u svijetu - u gradovima poput Osijeka i Dubrovnika tek malo više fulamo od stvarnog podneva po "ljetnom" nego po "zimskom" vremenu.

 Zimsko vrijeme je pravo od 7,5 do 22,5 stupnjeva ako zaokruzujemo na sat, a najistocnija tocka Hrvatske je 19,5.

To nije tek malo vise vec 130% vise. A to je naj naj istocnije. Ako cjepidlacis, cjepidlaci tocno.

Postavlja se pitanje jesi li ti uopće pročitao post i jesi li ga razumio. Ovo što si napisao uopće nije odgovor na moj post; čak ni na ove dvije rečenice, a kamoli na necitirani ostatak.

 

Ovo o 130% uopće ne znam na što se odnosi.

 

Ja sam naveo, istina ekstreman primjer, koji pokazuje da će se u Osijeku na dan vraćanja kazaljki na "zimsko" vrijeme, čak manje griješiti s "ljetnim" vremenom (29 min) nego sa "zimskim" (32 min) od stvarnog geografskog podneva, a ne od raspona vremenske zone o čemu u postu i govorim i što je, konačno, relevantnije za argumente tipa "ovo je prirodno, a ono nije prirodno".

 U pravu si.

Ipak, to je možda 15 dana u godini.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice