Koncept katamarana koji plovi bez valjanja po valo

poruka: 11
|
čitano: 3.803
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koncept katamarana koji plovi bez valjanja po valo".
15 godina
offline
Koncept katamarana koji plovi bez valjanja po valo

Ja si ovo nikada ne bih kupio

 

Ovo nema šanse da radi dugo i pouzdano.  Jedno je kratko testiranje u zaljevu bez ozbiljnih valova i sa umanjenim modelom. 

 

Jer kad Se sustav pokvari,  naravno da će se zaglaviti u najgorem položaju....  jahta će se prevrnuti u roku odmah

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koncept katamarana koji plovi bez valjanja po

Svi takvi i slični sustavi u pomorstvu imaju redundanciju (i trostruku). 

 

Najjednostavnije rješenje za ublažavanje "morske bolesti" (motion sicknes) je da se gleda u plafon ako ste unutar prometala/plovila ili samo nebo ako ste u nenatkrievenom prometalu/plovilu. 

Oči/mozak ne smiju vidjeti horizont i to je to. 

 

 

vicious
13 godina
online
Koncept katamarana koji plovi bez valjanja po valo

Nije bas tocno. Naime, postoje uredjaji (stabilizatori) koji prilicno mogu smanjit uticaj valova, odnosno, ljuljanja broda. Ima ih u nekoliko izvedbi (krilni, gyro).

 

Kolega u prvom postu je dobro primjetija da bi otkazivanje sistema moglo bit problem, ali brodovi moraju dobit odobrenje klase (npr Hrvatski Registar Brodova) da bi smjeli plovit i oni provjeravaju sigurnost ovakvih sistema. Veci problem bi bio kakvi su uopce benefiti, usporedo s dokazanim sistemima, a uzimajuci u obzir i troskove. O estetici necu govorit :)

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Koncept katamarana koji plovi bez valjanja po valo

Tako je, postoji dosta načina za stabilizaciju broda tijekom plovidbe. Općenito se djele na aktivne i pasivne sustave. Pasivni sustavi su više prilagođeni teretnim brodovima. Napravljeni su kao ljuljne kobilice koje se nalaze na bokovima trupa i kao tankovi u obliku U u kojima se tijekom ljuljanja voda premješta s jednog kraja na drugi i tako stvara stabilizacijski moment. Aktivni sustavi cijelo vrijeme prate gibanje broda te sami određuju potrebni moment za stabilizaciju. To mogu biti aktivni tankovi sa pumpama i ventilima, peraje koje se izvlače iz trupa, te žiroskop.

Ovakav sustav kakav su razvili za jahtu vjerojatno može djelomice stabilizirati putnički prostor (podsjeća me na amortizere kod auta) ali neće stabilizirati trupove koji su u vodi pa će se vjerojatno osjetiti udari u valove.

Do not feed the trolls!!
Moj PC  
5 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Koncept katamarana koji plovi bez valjanja po valo

Nisam siguran da je ljuljanje jedini razlog morsku bolest. Po meni je ljuljanje najbolji dio plovidbe.

Znam da me samo jednom uhvatila mučnina, I to u privezanom brodu u marini s minimalnim ljuljanjem dok sam radio nešto u kabini.

Mislim da nekim ljudima sam pogled na otvoreno more izaziva mučninu, isto kao što nekima pogled s visine izaziva mučninu.

 

Meni osobno je ovo skroz bezveze, zbog više razloga.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Koncept katamarana koji plovi bez valjanja po
Sve ovisi o realizaciji... Iako ideja nije loša ali budimo realni koliko moraš biti nasmrkan da ovakvim katamaranom uđeš u otvoreno more po oluji?
Moderni putnički brodovi novih generacija imaju raznih sustava za antiroll broda. Jedan sustav ako rikne ničemu ne sluzi...
 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Koncept katamarana koji plovi bez valjanja po valo

Moze li mi netko odgovoriti zasto je hydrofoil kompliciran ili neucinkovit (to zakljucujem jer ga nitko ne spominje) jer je to po meni daleko najelegantnije , bez ikakvih pokretnih djelova, rijesenje za dati problem?

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.1.2022 16:14 (toni3453).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koncept katamarana koji plovi bez valjanja po
dankodr kaže...

Ja si ovo nikada ne bih kupio

 

Ovo nema šanse da radi dugo i pouzdano.  Jedno je kratko testiranje u zaljevu bez ozbiljnih valova i sa umanjenim modelom. 

 

Jer kad Se sustav pokvari,  naravno da će se zaglaviti u najgorem položaju....  jahta će se prevrnuti u roku odmah

 Da. Hvala Bogu pa sam siromašan i ne mogu si priuštiti ovo ni za 100 života.

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.1.2022 13:43 (DuxCro).
8 godina
offline
Re: Koncept katamarana koji plovi bez valjanja po
Brzina
Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Koncept katamarana koji plovi bez valjanja po

problem i dalje ostaje jer je poznato da hydrofoil nema dobru učinkovitost na valovima

15 godina
offline
Koncept katamarana koji plovi bez valjanja po valo

protiv kinetoze unešto su (u odnosu na jahtu) jeftinije tablete ili flasteri. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice