Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim životom

poruka: 13
|
čitano: 4.827
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim životom".
12 godina
offline
Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim životom

Bravo Sandroo!

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim životom

Wow! signal zabilježen je u Ohiu 1977. i sve do 2017. smatralo se da je možda došao iz inteligentnog izvora. Međutim, ispostavilo se da je riječ o odjeku kometa

 

Nije riječ o nikakvom odjeku već o regularnom elektromagnetskom zračenju koje ispušta oblak vodika koji obično okružuje sve komete u blizini Sunca (zaleđena voda iz kometa se pod utjecajem Sunca pretvori u vodenu paru, pa u vodik koji onda emitira na 1420 MHz).

 

Cijela priča je sasvim solidno objašnjena ovdje:

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/rijesen-misterij-vanzemaljskog-signala-poznatog-kao-wow-20160114

 

 

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
 
7 0 hvala 0
16 godina
online
Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim životom

Mislim da ljudi ne uzimaju u obzir koliko je to izuzetno teško. 
Prvo, "neinteligentan" oblik života je također teško detektirati, jedino ako baš znate što tražite pa detektirate nusprodukte metabolizma, poput kisika kod života na zemlji. 
Čak i kada smo sa sondom na mjestu gje tražimo život, mjerni instrumenti mogu dati zbunjujuće podatke.
https://phys.org/news/2016-10-year-old-viking-life-mars.html
A kad nemožemo ni približno do mjesta gdje tražimo život, stvar se, kao kod seti-ja svodi na banalnu potragu za radiosignalima na frekvenciji vodika. 
To je kao da zavezanih očiju, pješice, iglom tražite slona u hrvatskoj. Nadate se da ako ubodete dovoljno puta nasumično, jednom čujete i predviđenu riku.
Koliko smo mi radio-aktivni? Naš mjehur aktivnosti se ne proteže dalje od sto svjetlosnih godina. Sve inteligentne dalje od toga kosmičkog susjedstva sa zemlje dobijaju muk. 
Iako smo navodno inteligentni desetak tisuća godina.
Dakle, tu analogiju možemo primjeniti i mi na ostale: što slušamo i gledamo dalje, dalje škiljimo u prošlost. Dakle nije vjerojatnost života samo prostorno ograničena, nego i vremenski. 
Možda živimo i osluškujemo u krivom trenutku? Cijela naša civilizacija je vremenski gledano titraj u svemiru. Dalje, stvarno napredne civilizacije sigurno i stoposto izbjegavaju zagađenje 
radio spektra analognim signalom. I mi ćemo uskoro postati radio analogno nijemi. Samo broadband. Drakeova jednadžna ima poprilično više elemenata od onih koje je inicijalno ubacio.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
10 0 hvala 0
15 godina
offline
Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim životom

Tako je. Da li nas itko može detektirati? Samo u krugu 100 godina svjetlosti.

Svemir možda vrvi od života, ali udaljenosti su nezamislivo velike, tolike da nam trebaju milijuni godina da stignemo do prve koju otkrijemo, a tada smo i mi i oni odavno mrtvi.

Tako da je to više arheološka potraga: ako otkrijemo signal, to je arheološki dokaz da je prilije X milijuna godina postojala civilizacija koja ga je odaslala ali do nje ne možemo niti oni do nas, a oni više i ne postoje.

Udaljenost i vrijeme je zeznuta stvar.

 
7 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim životom

ako se netko pita "zašto" ih nismo vidjeli mislim da je dovoljno objašnjenje pogledati ovaj video do kraja.

naježio sam se na kraju videa

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim živ
Dipsomaniac kaže...

ako se netko pita "zašto" ih nismo vidjeli mislim da je dovoljno objašnjenje pogledati ovaj video do kraja.

naježio sam se na kraju videa

 

 Ma nemože to mozak uspoređivati ni pojmiti. Kakve god infografike metao. Gledao sam i fora pokušaj predočenja gdje se nalazi pretpostavljeni 9. planet koji eto još spada u sunčev sustav. 
Ni to nije pojmljivo. nakon što je astronom popikao sunce, merkur, veneru, zemlju, mars u srazmjerima unutar nekoliko metara, počela je ozbiljnija šetnja nakon asteroidnog pojasa, preko jupitera saturna do urana i neptuna i već je problem vidjeti gdje je to bila piknuta zemlja, a još nije došao do kuiperovog pojasa ili barem plutona.
Da bi pokazao gdje je, negdje u oortovom "oblaku" (to je sve samo ne oblak, materija tj. kometi i plinovi je tamo izuzetno rijetka) taj 9. planet, sjeo je u auto i opičio 2 sata vožnje. Ono... pazi, to je još sunčev sustav?! A prva susjedna zvijezda? Eee to je u tom mjerilu već u drugoj državi. 
Dakle i dalje nepojmljivo daleko do prve zvijezde čak i takvim prikazom maketa. Dakle dalje nemoram ni nabrajati. Ako su nam ikada igdje stigli "ancient alieni", sigurno nisu putovali ovim prostorom i relativističkim vremenom. Vrhunski je da se inžinjeri i naučnici trude detektirati signale, pojave, zračenja, čestice i sile, jer razvoj potrebne tehnologije je fantastična "nuspojava". Strah me samo da sve skupa ne nadrapa zbog sve snažnije pojave ovih kontrarevolucionara koji bi nazad u srednji vijek. Kad sam prvi put čuo prije desetak godina da su u Usa u ozbiljnim problemima da dokažu da evoluciji i nauci nema alternativnih činjenica kreacionizma i vjere...mislio sam da je to onako, kuriozitet u luisiani. A ne ovakva pojava pri kojoj 75% čitatelja indexa misli da nas vakcinama i chemtrailovima ljudi gušteri/illuinati/cionisti žele autistirati i sterilizirati.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
6 godina
protjeran
offline
Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim životom

Pitate li se nekada zašto informacije medijâ glavne struje nikada nisu ni približno slične onima čiji se glas zatire i ne smije čuti?

Zlo se vratilo. Ime mu (b)je Arendelle.
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim živ
Mary Sue kaže...

Pitate li se nekada zašto informacije medijâ glavne struje nikada nisu ni približno slične onima čiji se glas zatire i ne smije čuti?

 prosječno svake 3 minute i 27 sekundi. no odgovora niotkuda. nije lako. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.5.2018 9:47 (Ajar).
15 godina
offline
Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim životom

95% rvata misli da ako glasa isto, da će dobiti drugačiji rezultat, i tako 30 godina. Nema inteligentnog života u svemiru...

(čast rijetkim izuzecima)

 
1 1 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim živ
Keso kaže...

95% rvata misli da ako glasa isto, da će dobiti drugačiji rezultat, i tako 30 godina. Nema inteligentnog života u svemiru...

(čast rijetkim izuzecima)

 a takvi poput tebe su dokazali da nema ?!

dosta mi je u životu i crkvenjaka i glupana. sve teže to podnosim s mojih 48 godina.

15 godina
offline
Re: Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim živ
Je, nije ti lako bit sam sa sobom. Ima samo 10 vrsta ljudi: oni koji kuže foru (i binarne brojeve) i oni koji ne kuže.
5 godina
protjeran
offline
Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim životom

e...jaka ti "fora" 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Kratka povijest potrage za izvanzemaljskim životom

Cijela ova priča oko otkrića života u svemiru vrti se oko nesrazmjera ljudskog i svemirskog (geološkog) vremena. Ako uzmemo da milijun godina traje samo jednu sekundu, onda je Zemlja stara 75 minuta. Čovjek se pojavio prije 0,2 sekunde, a prve civilizacije prije 0,01 sekunde. Život u svemiru tražimo manje od 100 godina, dakle manje od 0,1 milisekunde. To vam je isto kao da slušate što se događa u šumi 0,1 ms i onda iz toga pokušavate saznati ima li u njoj štogod živoga.  

 
3 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice