Leću za novi svemirski teleskop mogla bi oblikovat

poruka: 6
|
čitano: 5.987
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Leću za novi svemirski teleskop mogla bi oblikovat".
14 godina
offline
Leću za novi svemirski teleskop mogla bi oblikovat

Koja bi to genijalna stvar mogla biti. Teleskopi bi bili neusporedivo veći i puuuno jeftiniji. Inače, kada se lijeva staklo za teleskop, ono se rastali u rotacijskoj peći, tako da površina dobije površinu parabole. Na taj način se jako puno smanjuje postupak brušenja, jer je oblik uglavnom već tu, samo se parabola mora prebrusiti i ispolirati u hiperbolu što nije neka velika masa stakla koje se treba odstraniti. Vjerovatno će teleskopi u svemiru oblikovani od tekućine biti parabolični, ali će sekundarno zrcalo korigirati greške teleskopa. Tako da će ovi teleskopi koji su građeni na Zemlji i koji su užasno skupi biti napravljeni u svemiru, s vjerovatno znatno manjim troškovima po metru promjera zrcala, nego teleskopi napravljeni na Zemlji.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.4.2022 19:38 (učo).
Moj PC  
9 0 hvala 0
12 godina
offline
Leću za novi svemirski teleskop mogla bi oblikovat

Tu ce se odmah naci 10-20 kooperanata za dopremu vode i u konacnici ce to kostati nekih30 milijardi dolara. 

vicious
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Leću za novi svemirski teleskop mogla bi oblik
Ne pričajte u metaforama
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Leću za novi svemirski teleskop mogla bi oblikovat


Koliko se sjećam, u "Brodolomu kod Thule" je Predrag Raos još tamo 1979. opisao lijevanje čitavog trupa svemirskog broda na sličan način, u orbitalnom brodogradilištu. Ah kakva veličanstvena knjiga... kapetan Kurčagin - moj omiljeni pseudonim na nekoliko foruma 
Ubiću se ak su mi ju puhovi pojeli na tavanu...

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Leću za novi svemirski teleskop mogla bi oblik
Al Crane kaže...


Koliko se sjećam, u "Brodolomu kod Thule" je Predrag Raos još tamo 1979. opisao lijevanje čitavog trupa svemirskog broda na sličan način, u orbitalnom brodogradilištu. Ah kakva veličanstvena knjiga... kapetan Kurčagin - moj omiljeni pseudonim na nekoliko foruma 
Ubiću se ak su mi ju puhovi pojeli na tavanu...

 Čitao i ja davnih dana, super knjiga. Stari sam ljubitelj SF-a, još od vremena Siriusa i Andromede. Imao sve izašle brojeve Siriusa i onda se dao nagovoriti i sve razdijelio .

dolazim odmah - Godot
8 godina
online
Leću za novi svemirski teleskop mogla bi oblikovat

Ej a šta bi sa onim "interferometrima", povezanim teleskopima na velikim udaljenostima efektivne površine veličine cijele zemlje?

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice