Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Watcha

poruka: 43
|
čitano: 14.441
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Watcha".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Wat

Apple watch konstantno u pozadini mjeri puls, detektira bradikardije, tahikardije, a ubuduće i fibrilaciju atrija. Ne treba se ništa koncentrirati, stajati, razmišljati. Mjeri u noći, u snu itd. , meni jednom u snu verificirao sinusnu tahikardiju, mom bratiću supraventrikularnu tahikardiju koja iziskuje liječenje.

Za funkciju EKG-a (da dobiješ jednokanalni EKG zapis na iPhonu, pa ga možeš eksportirati u PDF, što možeš odnijeti svom liječniku ili kardiologu na uvid) treba Series 4 ubuduće - s držanjem prsta na kruni, a druga elektroda je ispod kućišta. 

16 godina
neaktivan
offline
Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Watcha

Nije stvar samo u tahikardija, / fibrilaciji atrija. WatchOS 5 i Series 4 će detektirati i bradikardije (spori srčani ritam, blokove provođenja u srčanom provodnom sustavu). Opet će brojni ljudi (ogromna količina starkelja po SAD, UK... češće pravoremeno dobiti pacemaker i izbjeći sinkope/padove ili naglu smrt. Mi ponekad sasvim slučajno telemetrijom na odjelu nađemo periode bez srčanih otkucaja u trajnaju od više od 5 s. Takvi ljudi hodaju oko nas, ruše se na cesti, bez da znamo zašto. Jedan dobar dio takvih bolesti i smrti se opet može spriječiti s ovakvim uređajima. 

Kako sam napisao u prvom postu. Kreće jako uzbudljivo vrijeme, barem iz naše profesionalne perspektive.

Uopće nebitno, da li je to Apple ili netko drugi. Istina, Apple obično prvi izbaci gotov/ispoliran proiozvod koji jednostavno radi uz dodatak jakog marketinga. Ostali noname proizvođaći izbace nešto i prije, imaju patente itd., ali to skoro nikad ne radi kako bi trebalo. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 18:12 (MiH).
Moj PC  
5 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Wat
MiH kaže...

Apple watch konstantno u pozadini mjeri puls, detektira bradikardije, tahikardije, a ubuduće i fibrilaciju atrija. Ne treba se ništa koncentrirati, stajati, razmišljati. Mjeri u noći, u snu itd. , meni jednom u snu verificirao sinusnu tahikardiju, mom bratiću supraventrikularnu tahikardiju koja iziskuje liječenje.

Za funkciju EKG-a (da dobiješ jednokanalni EKG zapis na iPhonu, pa ga možeš eksportirati u PDF, što možeš odnijeti svom liječniku ili kardiologu na uvid) treba Series 4 ubuduće - s držanjem prsta na kruni, a druga elektroda je ispod kućišta. 

 Da li ispisuje taj EKG samo za vrijeme dok se drži prst na toj kruni, ili ima opciju za ispis EKG-a kroz neko dulje proteklo vrijeme, recimo zadnjih 24 sata? Ili makar zadnjih par sati?

16 godina
online
Re: Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Wat
telefon 2 kaže...
MiH kaže...

Apple watch konstantno u pozadini mjeri puls, detektira bradikardije, tahikardije, a ubuduće i fibrilaciju atrija. Ne treba se ništa koncentrirati, stajati, razmišljati. Mjeri u noći, u snu itd. , meni jednom u snu verificirao sinusnu tahikardiju, mom bratiću supraventrikularnu tahikardiju koja iziskuje liječenje.

Za funkciju EKG-a (da dobiješ jednokanalni EKG zapis na iPhonu, pa ga možeš eksportirati u PDF, što možeš odnijeti svom liječniku ili kardiologu na uvid) treba Series 4 ubuduće - s držanjem prsta na kruni, a druga elektroda je ispod kućišta. 

 Da li ispisuje taj EKG samo za vrijeme dok se drži prst na toj kruni, ili ima opciju za ispis EKG-a kroz neko dulje proteklo vrijeme, recimo zadnjih 24 sata? Ili makar zadnjih par sati?

 Ma mora se držati strujni krug. 
Ja ne pljujem po apple watchu što to ima - super da ima takve stvari. Nego pljujem što se to predstavlja kao prvo i jedino i revolucionarno. MiH, imali bi jednaka upozorenja i eksportiranja u pedf i štogod i sa manje skupim satom. Hodam sa fitness satom nemam pojma, valjda dvije godine, i to sve ima, zato jer je to za fitness valjda normalno. 
Zna sam skužiti da sam i koliko vozio bicikl na primjer, za razliku od trčanja, zna mi reći kvalitetu i trajanje spavanja, i da ne duljim. Nije amazing, revolutionary biggestbest ever. Dobro je da su se razgaliamili kako je amejzing samo utoliko što će to potjerati ostale da se iskažu i dokažu da su i oni amejzing. Pa će ljudi možda biti više spojeni na te bazične kontrole rada srca, krvnog tlaka i zasićenosti krvi kisikom i whatnot. Volio bih, da su uveli senzor mjerenja plinova (npr co2, vlage, tlak zraka) da su uveli mjerač temperature tijela, a i neki bazičan vid kontrole glukoze a da nije invazivnošto su kolale priče da im je u izradi: https://magazin.hrt.hr/383700/apple-razvija-senzor-za-mjerenje-secera-u-krvi-bez-igle

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
8 godina
offline
Re: Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Wat
Overhaul: ček malo, ti prigovaraš appleu zbog hajpanja EKG-a i kao kontra navodiš primjer no name kineza kojem ne radi stranica na engleskom i koji se hvali, citiram: Profesionall ECG. Kad je zdravlje u pitanju, ozbiljna firma ima odgovornost koju shvaća ozbiljno pa neće nikad natrabunjati takve bedastoće koje su jedva podnošljive u topshop jutarnjem programu za barice i štefice
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Wat
Dado:

Svakako, zanimljivo područje. Ovdje je jako važno imati ozbiljna istraživanja prije izlaska proizvoda, kritične evaluacije i naravno puno vremena da to sve sjedne. Obzirom kako to ide, trenutno možemo isključiti mogućnost da se ovim stvarima bavi bilo tko osim nekoliko krajnje velikih i profitabilnih kompanija.
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Wat
Feudalac kaže...
Overhaul: ček malo, ti prigovaraš appleu zbog hajpanja EKG-a i kao kontra navodiš primjer no name kineza kojem ne radi stranica na engleskom i koji se hvali, citiram: Profesionall ECG. Kad je zdravlje u pitanju, ozbiljna firma ima odgovornost koju shvaća ozbiljno pa neće nikad natrabunjati takve bedastoće koje su jedva podnošljive u topshop jutarnjem programu za barice i štefice

 ako se ozbiljnost (da ne velim odgovornost) mjeri količinom novca u posjedu, onda je epl zbilja ozbiljan. ostali se, inače, samo šale, jer im fali šuške. 

 

pe se: ja vas u bugu više ne kužim, a tu smo si negdje po dobi (M61). brišete zajebanciju, a ostavljate reklamersko trolanje "intervencijskog liječnika" (na koju se prvospomenuta odnosila). da ti uređaji išta vrijede, dobivali bi se preko socijalnog, a ne plaćali mokrim zlatom. dragec mi je da dr.sc. Raos (kojemu to nije uža specijalnost) ipak napisao ono o žicama u srcu i okolo za mjerenje ekg-a, kao protutežu ovome tu, jer to jest korisno i djelotvorno. ovakvi satići i ine igračke? dajteme najteme. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.9.2018 12:30 (Ajar).
8 godina
offline
Re: Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Wat
Ajar:

Kao i za sve drugo u medicini, ništa bez dubokih džepova. Ako će dio nagomilanog keša potrošiti na stvari koje mogu običnim ljudima spasiti ili produljiti život - zašto ne. Ovo je stvar koja ima smisla za razliku od 5% veće rezolucije, piano crne boje i sličnih bedastoća na koje se pale štefice...

Kaj se tiče tvog dodatka poruci, lijepo je objašnjeno što točno appleov EKG može napraviti, a što ne. I to je to. Nitko nije rekao da može išta više od toga, da liječi žuljeve, proljev, diže potenciju i slično.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.9.2018 12:42 (Feudalac).
15 godina
offline
Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Watcha

Ja sam kupio T6 za oko 350kn:

Nakon kalibracije s medicinskim tlakomjerom, griješi do 5mmHg, a ponekad pokazuje identično kao medicinski tlakomjer, i otkucaje i tlak. EKG ne mogu usporediti s medicinskim.

Za točno mjerenje, mora se mirovati (ne skakati i mahati rukom), i treba obrisati kožu makar majicom ili drugom rukom, a ne da je koža toliko znojna da se sve cijedi, makar i tad često očita skroz dobro.

Tu ih ima još: https://www.amazon.co.uk/s/ref=sr_st_review-rank?keywords=ecg+smart&rh=i%3Aaps%2Ck%3Aecg+smart&qid=1537287766&sort=review-rank

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.9.2018 18:43 (Keso).
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Watcha

Ovdje ima hrpa toga: https://www.banggood.com/search/pressure-wristband/0-0-0-1-4-44-0-price-0-0_p-1.html

A ovaj tip je recenzirao mnoge: https://www.youtube.com/channel/UCYeF5HjQaEr_b5TAUu7VCfw/videos

Keyword koji tražiš je ECG, a fizički sat sa strane koja dira kožu mora imati dvije veće metalne pločice za kontakt, najmanje 5mm svaka.

Ako to nema, ne može raditi ECG. Krvni pritisak radi s malom kamericom i zelenim svjetlom diode, gleda žile valjda kako se rastežu.

 
1 0 hvala 2
16 godina
online
Re: Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Wat
Keso kaže...

Ovdje ima hrpa toga: https://www.banggood.com/search/pressure-wristband/0-0-0-1-4-44-0-price-0-0_p-1.html

A ovaj tip je recenzirao mnoge: https://www.youtube.com/channel/UCYeF5HjQaEr_b5TAUu7VCfw/videos

Keyword koji tražiš je ECG, a fizički sat sa strane koja dira kožu mora imati dvije veće metalne pločice za kontakt, najmanje 5mm svaka.

Ako to nema, ne može raditi ECG. Krvni pritisak radi s malom kamericom i zelenim svjetlom diode, gleda žile valjda kako se rastežu.

 No pa eto. Dakle ne vidim što me se napada zbog kritike Applea koji se opet proglasio izumiteljima "nikad viđenog i revolucionarnog patenta", i to naplaćuju stostruko od dostupnih uređaja. 
Naravno da će biti ljudi koji žele baš apple watch (iako vidim da u appleu zavlače s implementacijom tog reklamiranog ECG/EKG, s posebnim naglaskom na EU), jer ipak je apple "nešto bolje od integralnog kruha s sjemenkama", ali dakle te stvari postoje, no svi ih ignoriraju (osim uskog kruga zainteresiranih) dok god to ne predstavi amejzing apple. Ja kad koristim digitalan sat na ruci, uzmem baš fitness tracker, jer mi je to jedino što ne pruža klasičan sat, a smartwatch poput AppleWatcha i ostalih koji glume klasične satove me ne zanimaju, preglomazni su i prenatrpani. No jasno, to su osobne preferencije. Činjenice su da se Apple opet po tko zna koji put uspio predstaviti kao neki predvodnik trenda za nešto što je odavno na tržištu.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
15 godina
offline
Re: Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Wat
HarryPlopper kaže...

 Kako točno funkcionira, jel to nes ko ovo sa slike ? Ovaj appleov kolko sam shvatio ima na dnu metalni dio koji dodiruje ruku i drugu elektrodu u kruni, kad s drugom rukom stisnes krunu zatvori se strujni  krug i mjeri srčani ritam. 
 

Za EKG (engl. "ECG") mu trebaju te elektrode i zatvoren strujni krug (moraš držati prst druge ruke na trećoj elektrodi dok ti snima EKG).

Za mjerenje tlaka ne moraš držati prst na elektrodi, jer tlak mjeri kamericom i zelenim led svjetlom, ali ne znam kako točno ga odredi, pretpostavljam da gleda žile kako se šire.

Za mjerenje tlaka moraš biti miran, i pričekati 20s da izmjeri, ne trebaš prst držati nigdje. Moraš prvo kalibrirati tako da medicinskim tlakomjerom izmjeriš pa uneseš vrijednosti.

Ako je kalibrirano ispada prilično točno, do 5mmHg pogreška, rijetko se zalomi da je više. Ali kalibracija vrijedi samo za jednu osobu. Nova osoba - moraš ponovo kalibrirati.

Mjerenje broja otkucaja je najlakše, to može i dok mašeš, ne treba ništa držati, ne treba kalibrirati, to radi dobro bez posebnih preduvjeta. Rijetko se zalomi neka čudna vrijednost, to je kad je ruka jako znojna ili je zbilja drmaš.

15 godina
neaktivan
offline
Liječnik pojasnio EKG funkciju novog Apple Watcha

Koristim EKG na Apple  watch 6 i jako sam zadovoljan da ne kažem prezadovoljan.

Inače sat mi teško očitava EKG tako da sam ga nosio na servis gdje su mi rekli da je ispravan ali su mi loše vene najvrojatnije što i jeste problem. Kada stavim sat na unutarnje zapešće očitava solidno.

Ugrađene su mi tri premosnice  u studenom 2021.Međutim po nekad mi se pojavi fibrilacije atrija te sam išao na hitnu pa na infuziju.Za to vrijeme sam pratio pokazatelje na monitoru i na watch 6 .Rezultati su bili isti tako da više ne idem na Hitnu već sam uz pomoć sata postignem sinusnom ritam.Pojačam dozu

-Betaloc Zok

-Cordenone

koje lijekove sam dobivao i na Inteznivnoj i problem je rješen.

Koliko je to opasno neznam ali za sad funkcionira.Pratim pođete koje mi Watch 6 nudi i kada sam više aktivan parametri mi daju naslutiti da je moguća pojava fibrilacije atrija ta tada umanjim aktivnosti i pojačam dozu ovih lijekova.

Kardiolozi još ne prihvaćaju watch medicinske sestre govore

-a to je onaj sa satom

jer su se uvjerile.

To je moje iskustvo.

A tražim kardiologa kojem bi podatke sa watchOS prosljeđivao do njegai koji bi mi bio kardiolog.

Imam 77godina.

 

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice