Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija

poruka: 15
|
čitano: 4.325
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija".
13 godina
offline
Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija

može li se ovo lišće upotrijebiti i za neke druge metale?

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija

Vezivanje drugih metala osim kadmija nije istraživano, no vrlo je vjerojatno da ih lišće zelenog graha adsorbira. Slični pripravci od drugih biljaka vezuju olovo i arsen, a sudeći po funkcionalnim skupinama kojih ima u listu to bi moglo činiti i lišće zelenog graha. Iako autori nisu najavili nastavak istraživanja u tom smjeru, vrlo je vjerojatno da će iskušati svoju metodu i za druge metale. 

 
1 0 hvala 2
10 godina
offline
Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija

 Da "zlatni grah". Opet naša wikpedija ima ispade sa nazivima i nepotpune i zbunjujuće informacije. 

Radi se o mungo grahu. Tj naziva se grahom iako zapravo nema puno veze s grahom već je po sastavu puno sličniji soji(zovu ga i zelena soja), a okus mu je kombinacija između soje i graška, nimalo sličan grahu. Mungo grah nije grah. To je Vigna. Vigna i Phaseolus(naše mahunarke) nemaju isti biokemijski sastav. Vigna ima potpuno drugačije lišće od običnog graha, mahune dozrijevaju na drugačiji način i korjenje mu je puno dublje i razgranatije od "našeg" graha. Vigna radiata ima lišće koje se razlikuje i od V. angularis-azuki grah i V.unguiculata- Duga Vigna ili metar mahuna kako ju kod nas zovu (inače Vigna koju je jedan genijalac u školskom udžbeniku nazvao Mletački grah i sad se taj naziv pojavljuje na wikipediji i tu i tamo na stranicama iako ga nikad nigdje u nikakvoj ozbiljnoj vrtlarskoj i botaničkoj literaturi nećete naći al to je druga tema). Vigna radiata je inače kod nas teže uzgojiva od graha i mahuna jer traži određen raspon temperature. Ne voli direkno sunce, ali voli temperaturu iznad 25, ne voli preveliku vlagu(dovoljno joj je dubinsko zalijevanje 4 puta tokom rasta) i tak. Uglavnom uspoređivati vignu i phaseolus je kao da netko kaže kako je paradajz i paprika(ili još bolje krumpir) isto zato što su i jedno i drugo Solanaceae. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
 
14 0 hvala 4
15 godina
offline
Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija

nije zlato sve što mahunari. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija

Hvala na izvrsnom botaničkom objašnjenju. A što se tiče terminologije...  Postoji samo jedno pravo, stručno ime za tu biljku, a to je Vigna radiata. Sva druga imena su trivijalna, netočna, promašena, kriva. Stoga se s imenima biljaka ne treba opterećivati. Ako se za biljku uvriježio naziv "zlatni grah" onda je tako treba zvati, bez obzira koliko je ona srodna s pravim grahom. Kažemo "morski pas" iako znamo da nije riječ o psu nego o ribi. U engleskom još slobodnije: catfish, jellyfish i sl. Znam da je u nas bilo botaničara koji su htjeli napraviti sustavnu hrvatsku biljnu nomenklaturu, no to je promašeno. Sustavnu nomenklaturu već imamo - onu koju je uspostavio Linneaus. Stoga treba reći ili Vigna radiata (može i kreće, samo "vigna") ili bilo što drugo, glavno da vas ljudi razumiju. 

 
7 0 hvala 1
15 godina
online
Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija

kad se nakrkaš zlatnog graha ima da prdiš ko mitraljez

 
3 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija

Nikad nisam čuo za zlatni grah ali za mung ili mungo grah jesam jer se pod tim imenom prodaje u našim dućanima.

Kažu da su zrna dobra za detoksifikaciju organizma.
Okus nema veze s našim grahom ali mi je dovoljno ukusan da ga pojedem dva puta mjesečno.

Dakle, mung u vodu, dodajte sol i lovorov list. Skuhajte i imate dobar prilog za ručak.

 
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija

Ne bi me začudilo ni da se negdje naziva japanski grah - kod nas je svaka "čudna" biljka, japansko nešto...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija
dj1 kaže...

Nikad nisam čuo za zlatni grah ali za mung ili mungo grah jesam jer se pod tim imenom prodaje u našim dućanima.

Kažu da su zrna dobra za detoksifikaciju organizma.
Okus nema veze s našim grahom ali mi je dovoljno ukusan da ga pojedem dva puta mjesečno.

Dakle, mung u vodu, dodajte sol i lovorov list. Skuhajte i imate dobar prilog za ručak.

 Kakvi prilozi kurci palci, drito s tim u maneštru

6 godina
protjeran
offline
Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija

Ili, jednostavno 3d isprintamo sami sebe (sa nekim, errrm, manjim izmjenama), pa se samo preselimo u 3d isprintano tijelo...

žene ga vole
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija
Byron kaže...

može li se ovo lišće upotrijebiti i za neke druge metale?

 moš si zafrkat jedan, unešto dulji, i smješkajući se odvrnuti heavy metal. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija
Statsman kaže...
dj1 kaže...

Nikad nisam čuo za zlatni grah ali za mung ili mungo grah jesam jer se pod tim imenom prodaje u našim dućanima.

Kažu da su zrna dobra za detoksifikaciju organizma.
Okus nema veze s našim grahom ali mi je dovoljno ukusan da ga pojedem dva puta mjesečno.

Dakle, mung u vodu, dodajte sol i lovorov list. Skuhajte i imate dobar prilog za ručak.

 Kakvi prilozi kurci palci, drito s tim u maneštru

Baš je lijepo da voliš maneštru.

10 godina
offline
Re: Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija
dj1 kaže...
Statsman kaže...
dj1 kaže...

Nikad nisam čuo za zlatni grah ali za mung ili mungo grah jesam jer se pod tim imenom prodaje u našim dućanima.

Kažu da su zrna dobra za detoksifikaciju organizma.
Okus nema veze s našim grahom ali mi je dovoljno ukusan da ga pojedem dva puta mjesečno.

Dakle, mung u vodu, dodajte sol i lovorov list. Skuhajte i imate dobar prilog za ručak.

 Kakvi prilozi kurci palci, drito s tim u maneštru

Baš je lijepo da voliš maneštru.

EH sto ti je zivot, ko mulac nisam mogao smislit nista na zlicu a sad se davim. Plus dao sam si truda i utrenirao ovu moju kontinentalku na primorsku kuhinju, tako da vise ne koluta ocima cim spomenem kakvu buzaru ili brudet

 

 

 

11 godina
offline
Re: Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija
Statsman kaže...

...dao sam si truda i utrenirao ovu moju kontinentalku na primorsku kuhinju, tako da vise ne koluta ocima cim spomenem kakvu buzaru ili brudet

 hahaha, a ja sam utrenirao svoju dalmatinku da radi bolji grah s buncekom od mene

brudet joj više ne pada na pamet, a buzaru za ručak moram ja inicirati 

6 godina
protjeran
offline
Lišćem zlatnoga graha protiv kadmija

Bitno je buzaru istrenirat na kuzinu :D

žene ga vole
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.9.2018 18:34 (Gorstak79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice