Ljudi ili strojevi: tko je pravedniji?

poruka: 7
|
čitano: 3.233
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ljudi ili strojevi: tko je pravedniji?".
14 godina
offline
Ljudi ili strojevi: tko je pravedniji?

Priznajem da o ovom pitanju često razmišljam jer sam dva aktivna sudska spora za koja vjerujem da bi ih AI riješio istog trenutka, a u stvarnosti se cijeli proces oteže, zamagljuje. Strojno potpomognuto donošenje presuda bi sve nevjerojatno ubrzalo. Nadm se da će jednog dana postojati i potpuno samostalno donošenje presuda AI-ja. Zamisli ovaj scenarij: ja i susjed se svadimo oko međe, zajedno odemo do računala sa svojim odvjetnicima, iznesemo sve oko čega se slažemo i oko čega se ne slažemo. I računalo nam fino da trenutačni pravorijek. Nešto poput izravne demokracije.

 

Kad Musk osvoji Mars i uvede novi poredak, nadam se da će uvesti i ovo.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Ljudi ili strojevi: tko je pravedniji?

Ljudski nadzor....to je bit svega,i dalje taj ljudski faktor odlucuje.

Ono o cemu vi pricate je pravi AI....ravan ili nadmocan ljudskom intelektu a u biti je ovo sto danas postoji tek skupina parametara odredjena od strane....ljudskog faktora.

Moj PC  
2 0 hvala 0
4 godine
offline
Ljudi ili strojevi: tko je pravedniji?

Problem je jedino što van "ljudske" domene pravednost ne postoji, a i mi ljudi imamo različite definicije "pravde", ovisno o religiskoj ili ideološkoj pripadnosti... Tako da nez kako bi AI trebao znati što je "pravedno" ako ni mi sami nemamo pojima što je doista pravedno?.

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.10.2022 12:45 (NoDe31).
Moj PC  
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Ljudi ili strojevi: tko je pravedniji?

 

 

Uf, ovo je vrlo zanimljiva tema. Obožavam ML. 

Učiti, proučavati, vrlo dobar osjećaj je sve to oko ML.

 

Ne volim petljanje drugih struka u IT domenu. Nek' se drže svojih problema.

Neka kaj se tiče tih odluka vezano za ljudske potrebe, čovjek bude taj. A, ne model ML.

 

Znam, znam ML je u nekim stvarima bolji, brži, jednostavniji, nego ljudska odluka, al' neka za osjetljive stvar, ostane ljudski faktor prisutan.

dzg
Moj PC  
0 2 hvala 0
14 godina
offline
Ljudi ili strojevi: tko je pravedniji?

To čak ne mora biti AI, dovoljno je da bude jednostavan mehanizam koji će presuditi strogo po Zakonu. Ovako kad uključimo (lažnu) humanost i subjektivnu pravednost otvaraju se beskrajne prilike za muljažu. Jer što je za jednog suca i okrivljenika (ličko) rukovanje, za drugog je silovanje.
Stroj koji donosi presude bi bio vrlo učinkovit u našim uvjetima: to je otprilike kao kad dobiješ kaznu iz inozemstva. Znaš da nemaš baš neke praktične instrumente žalbi i rastezanja postupka. Pomiriš se s presudom i platiš kaznu. Tad bi pravni sustav zaista funkcionirao, a pravo je vrlo egzaktno i funkcionalno dok se u proces ne uključe (zlonamjerni) ljudi.

Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ljudi ili strojevi: tko je pravedniji?
Na kraju je netko dizajner i vlasnik softwera, zvao se on ai ili nekako drugacije.

Zbog toga napori u tom pravcu izgledaju kao pokusaj izbjegavanja odgovornosti, it wasn't me AI did it.
 
1 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Ljudi ili strojevi: tko je pravedniji?
NoDe31 kaže...

Problem je jedino što van "ljudske" domene pravednost ne postoji, a i mi ljudi imamo različite definicije "pravde", ovisno o religiskoj ili ideološkoj pripadnosti... Tako da nez kako bi AI trebao znati što je "pravedno" ako ni mi sami nemamo pojima što je doista pravedno?.

To je bar lako: dođeš pred sutkinju AI Šupe, optužba za ubojstvo dvoje ljudi.

E sad, budući da AI-u dobro ide matematika, nabaci računicu.

Algoritam Pravde po definiciji Hrvatskog kaznenog zakona glasi:

-svakih 10 milijuna eura na računu ti daje pravo na jedno ubojstvo, i kumulativno ide 1+1 gratis pa dobiješ presudu iz "nehaja" + olakotna okolnost "sinkope" za svakih dodatnih 10 milijuna.

Presuda: mjesec dana toplica s besplatnom masažom.

-isto i u kontra smjeru, npr. uhvate te s 5 grama trave, i imaš na računu -2000 kuna.

Množi se 5*2000 i onda cajger ide prema strožoj strani skale (zbog minusa).

Npr. na tu stranu krene od uznemiravanja javnog reda i mira, pa krađe, pa onda na razbojstva pa na ubojstva.

I sad recimo imaš izračun od 10000 u tu stranu == ubojstvo s predumišljajem == 40 godina zatvora za 5 grama trave.

 

Znači, pravednost se definira kao jednostavni matematički izračun, tak da AI lako može biti najpravedniji (štoviše, to mu je inherentno).

Sve u skladu s Kaznenim zakonom...

 

pan y agujas
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.10.2022 9:14 (fer-de-lance).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice