Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješno 3D

poruka: 13
|
čitano: 4.049
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješno 3D".
15 godina
offline
Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješno 3D

hvala, doc, no strahujem da će za deset godina biti prekasno. tad ću imati (ako poživim, ipak sam M61) 68 i još uvijek dovoljno masnog tkiva u trbuhu (hipodermički, ofkors) za ispis mnogih srdaca no bivša draga kojoj sam htio dati srce svoje na dlanu (uz dozu rezerve, ipak; još bi mi pravo moglo trebati) već je daleko a bit će dotad još dalje. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 3
6 godina
protjeran
offline
Re: Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješn
Ajar kaže...

... već je daleko a bit će dotad još dalje.

 

frajerica
6 godina
protjeran
offline
Re: Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješn
Ajar kaže...

hvala, doc, no strahujem da će za deset godina biti prekasno. tad ću imati (ako poživim, ipak sam M61) 68 i još uvijek dovoljno masnog tkiva u trbuhu (hipodermički, ofkors) za ispis mnogih srdaca no bivša draga kojoj sam htio dati srce svoje na dlanu (uz dozu rezerve, ipak; još bi mi pravo moglo trebati) već je daleko a bit će dotad još dalje. 

 naći ćete se vas dvoje u sljedećoj reinkarnaciji... 

 

nego, no, već.. očekivah u ovome životu novi mozak al niš od toga, izgleda... 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
14 godina
offline
Re: Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješn
Ajar kaže...

hvala, doc, no strahujem da će za deset godina biti prekasno. tad ću imati (ako poživim, ipak sam M61) 68 i još uvijek dovoljno masnog tkiva u trbuhu (hipodermički, ofkors) za ispis mnogih srdaca no bivša draga kojoj sam htio dati srce svoje na dlanu (uz dozu rezerve, ipak; još bi mi pravo moglo trebati) već je daleko a bit će dotad još dalje. 

 Ajare, kvrgo stara, ne treba žemskinjama srce, nego srce treba ciljano upumpati krv u spužvasto tkivo, i onda..... tučak i prašnici, mama medo i tata medo, Jovanka i Jozo....

 

toliko godina natuko' a pameti ništ'!

 

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješno 3D

jetru vi meni ispišite. lako ćemo za ostale iznutrice, fileke i hladetinu. još, doduše, nisam pijandura ali s obzirom na to gdje živim i da do komercijalne dostupnosti ima još 10 godina ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješno 3D

ma jetra se obnavlja sama...

 

ali mozak, već mi je sad malo na kiselo, dok do kraja ode na kvasinu....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješn
Ajar kaže...

hvala, doc, no strahujem da će za deset godina biti prekasno. tad ću imati (ako poživim, ipak sam M61) 68 i još uvijek dovoljno masnog tkiva u trbuhu (hipodermički, ofkors) za ispis mnogih srdaca no bivša draga kojoj sam htio dati srce svoje na dlanu (uz dozu rezerve, ipak; još bi mi pravo moglo trebati) već je daleko a bit će dotad još dalje. 

 

Danas živiš ono što je od jučer, a što će biti sutra praviš - danas. Amen i ad finitum.

 

I ja se pridružujem zahvalama Docu.

Where else are you going to practice, other than at your actions, speech and thoughts?
15 godina
offline
Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješno 3D

Sad se Davy Jones lupa po glavi... Mogao je staviti jedno isprintano u škrinju i gotovo!

In vino veritas
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješno 3D

Postavio bi pitanje gospodinu Bereckiju, iako vi niste izravno sudjelovali u tome ali me zanima vaše mišljenje.


Može li se po istom principu izgraditi organ poput "pužnice" da bi osoba koja ima umjetnu pužnicu ili nosi slušne aparatiće dakle djelomično ostečenje da bi mogla ponovno čuti kao da imaju zdravo uho.


Ja nosim slušne aparatiće i mogu reći da sam stekao dojam da slušni aparati ne mogu biti savršeni kao zdravo uho. Oni mogu pojačati zvuk ali i dalje je problem razumijevanje. Meni je davno jedan profesor u Zagrebu na suvagu rekao

da su ostečene dlačice u pužnici, ne sve već onoliko koliko ne čujem. Kasnije sam razmišljao o tome, što ako je cijela pužnica sa svojom svrhom u smislu, da svaka dlačica ima svoju frekvenciju zvuka i mozak te frekvencije kombinira zajedno i tako ljudi čuju i razumiju riječi tj slova u rečenici jer kada meni brzo govore ja ne uspijem raspoznati neke riječi ili slova, pa su mi često slične riječi tj imena poput Marko, Darko, Žarko Varko itd. No zovem se Marko pa sam naučen da prvo čujem to ime.


Ja sam stekao dojam da je slušni aparatić kao umjetna proteza za ruku, ona nije autonomna i potrebno je koristiti drugu ruku da bi se ta proteza pomaknula. Slušni aparati šalju zvuk i pojačaju zvuk da bi postojeće dlačice u pužnici čule zvuk i zbog toga je teško sa slušnim aparatima čuti kao zdravo uho jer postojeće dlačice ne mogu sve, postoje ograničenja.

 

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješn
T700 kaže...

Postavio bi pitanje gospodinu Bereckiju...

Bereckom. To je dativ mojega prezimena.


Može li se po istom principu izgraditi organ poput "pužnice"...

 

Kako se čini po do sada dostupnim podacima, da - moguće je isprintati 3D pužnicu ("unutrašnje uho") od živoga tkiva.

 

...da bi osoba koja ima umjetnu pužnicu (...) mogla ponovno čuti kao da ima zdravo uho.

 

To ne znam. Ali ne vjerujem da je za sada moguće. Jedno je forma, a sasvim drugo je funkcija. Ni ovo 3D-printano srce još uvijek nije organ koji pumpa krv, nego njegova anatomski i imuno-histološki doslovna reprodukcija koja za sada nema zadovoljavajuću razinu funkcionalnosti.

Isto tako je i s pužnicom: vjerojatno s tehničke strane nije problem isprintati vjernu kopiju pužnice od živih stanica i tkiva. Ali problem je "naučiti" ju da radi svoj fiziološki posao.

 

O tome govori i zadnji odlomak mojeg teksta na BUG Online. (citiram) -- "Istraživači sada planiraju kultivirati printana srca u laboratoriju i "…uvježbati ih da se i ponašaju kao funkcionalna srca“, kaže prof. Dvir. „Printano srce moramo naučiti njegovom poslu. Srce je pumpa, pa i 3D-printano srce mora pumpati krv kroz krvne žile. Srčane stanice našeg 3D-srca su žive i imaju sposobnost kontrakcije, ali ih još treba uskladiti da to čine sinkrono, zajednički. Nadamo se da ćemo u tome uspjeti i dokazati učinkovitost i korisnost naše metode“

 

 

 

 

 

 

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.4.2019 15:11 (Doc Berecki).
6 godina
offline
Re: Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješn
Počinjem vjerovati da je ljudska vrsta tiho mutirala u dvije vrste. Kako objasniti da neki printaju funkcionalne ljudske organe, a drugi tvrde da je zemlja ravna ploča u centru svemira?
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješno 3D

prva skupina, ako su i malo zaostali po kriterijima te skupine, možda nemaju laserske puške, ali su bar stali na AK-47...

 

druga skupina ima toljage...

 

gdje je problem?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Ljudsko srce s krvožiljem po prvi puta uspješno 3D

svemu je kriv pero preradović "peki":

 

ljudskom srcu uvijek nešto treba,
zadovoljno nikad posve nije:
čim željenog cilja se dovreba,
opet iz njeg sto mu želja klije.

zašto tako, prezirući hljeba
svakidanjeg, u prsima grije
vrućom željom okrutnog jastreba
koj ga uvijek gladnim kljunom bije?

međ kolijevkom traje i međ rakom
našem žiću odveć kratko doba,
zato srce u nazočju groba

uvijek dršće željom svejednakom,
misleć uvijek: zemlja ima slasti
koja neće s njime u grob pasti!

 

dakle, ne samo da ga moraš ispisivati, već ga moraš i dresirati: "aj kucaj! kucaj, jebatepatak! kucaj više, suncetijebem! taaaaako! dobro srce! eo keksić. vidite kako je mali dobar? tek sam ga ispisao, a već zna samo i kucati!" a usput i ponoviš gradivo iz "sunca na prozorčiću." 

 

(u sljedećoj epizodi: deklinacija prezimena Berecki. ponovo, po ne znam koji put. za one koji markiraju, ne paze na nastavi ili više volu jezici bez padeži.)

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.4.2019 10:13 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice