MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

poruka: 90
|
čitano: 27.210
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)".
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
SpikericaCK kaže...

* * * Kamera ne stane u tanki poklopac?

Pa danas i DJI dron Mini 2 ima 4K kameru. Huawei mobitel ima 50 megapixela kameru. Kako ne stane?

 

* * *

 

Ispričavam se post za postom, ali je sam li ja ovo dobro razumio da taj laptop nema web kamericu? 

16 godina
odjavljen
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Envy kaže...

Jesi li multić ili novi korisnik. Ako si novi korisnik - izjasni se da jesi.

 

Multic 100%. Vidis da ide okolo i kenja po temama gdje misli da je ostao duzan...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Friday kaže...
Envy kaže...

Jesi li multić ili novi korisnik. Ako si novi korisnik - izjasni se da jesi.

 

Multic 100%. Vidis da ide okolo i kenja po temama gdje misli da je ostao duzan...

Čuti ću se sa Miroom da ovo riješi kao proljetno čišćenje... od 13h.. raspravljam se sa vjetrenjačama na nekoj temi Z-5500.. još hoće da me ubjede da to nisu PC Zvučnici.. nego eto treba ti kao razglas nešto kao što je Sensation White od 20M USD.

Odo popit šta... da mi je sada onih čokoladnih kolača od tvoje supruge... ubio bih za njih.

15 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

..sva sreća da je već četvrtak ... :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
SpikericaCK kaže...

Dobar je za rad na terenu, kada nema napajanja. I za šminku.

To je laptop sa mobitelskim čipom. Dakako da je brz u multimediji i svemu što je povezano sa specifičnim hardverskim akceleratorom ugrađenim u M1 (video, foto).

Same jezgre nisu brže od Intela, ma koliko teenageri ovdje govorili o uriniranju po Intelu.

Ne isplati se kupiti AIR, jer ono što Maca karakterizira je kvalitetan ekran, dobri mikrofoni i zvučnici. To ima samo Pro. Air ne.

Touchbar je meni prva stvar zašto bih kupila Maca, iako ga Macovci ne vole.

No da je brži od nekakvog punogrvnog gamerskog laptopa, nije ni u kom slučaju.

A i ima PREMALO i RAM-a (8 GB u 2021?) i HDD-a (256 u 2021?).  Dakle, dolazi u obzir samo konfa od 512 GB "diska" i 16 GB memorije.

Nema čitač kartica i ima premalo thunderbolt konektora. Kamera ne stane u tanki poklopac?
Pa danas i DJI dron Mini 2 ima 4K kameru. Huawei mobitel ima 50 megapixela kameru. Kako ne stane?

 

Dakle da ponovim: Apple se sada isfurao na mobitelski SoC, i zastarjelo sve ostalo.

 

 

Nit brige nit pameti ali puno sranja.

16 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

Jeste provalili ciji je "nasljednik"? Ocito ga peru frustracije i pati sto nije mogao izreci svoje misljenje

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
12 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

Ja koji sam iz čistog hira, pošto radim na naftnoj platformi i imam nelošu zaradu krenuo u apple vode jer to si mogu priuštiti, ono što za sada mogu reči je samo to, da se više nikada neću vratiti na windows i android jer to zaista nema smisla... Uzeo sam sve od apple-a osim ipada, jer mi ne treba tablet.... i šta ćemo sada....? Pljuvanje.... ma dajte, samo naprijed !

Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
southy kaže...

Jeste provalili ciji je "nasljednik"? Ocito ga peru frustracije i pati sto nije mogao izreci svoje misljenje

 

Evo ga, javio se kolega sam dolje

 

sminigo kaže...

Ja koji sam iz čistog hira, pošto radim na naftnoj platformi i imam nelošu zaradu krenuo u apple vode jer to si mogu priuštiti

 

Freak Show Inc.
12 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

O čemu ti govoriš? , pa ja sam na forumu 9 godina i nikada,ali baš nikada ne favoriziram u stilu fanboya iti jednu vrstu tehnologije. Ovo što sam napisao je bilo namjenjeno nekom drugome, ali eto baš mi je drago što si se javio... U ostalom imaš moje postove pa ih malo bolje prouči...

16 godina
odjavljen
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
sminigo kaže...

O čemu ti govoriš? , pa ja sam na forumu 9 godina

 

Znaci taman kad su Sanadera osudili ti si odlucio ovdje otvoriti profil? Slucajnost?

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
sminigo kaže...

O čemu ti govoriš? , pa ja sam na forumu 9 godina i nikada,ali baš nikada ne favoriziram u stilu fanboya iti jednu vrstu tehnologije. Ovo što sam napisao je bilo namjenjeno nekom drugome, ali eto baš mi je drago što si se javio... U ostalom imaš moje postove pa ih malo bolje prouči...

Ne osuđujemo mi ovdje fanbojizam, zapravo ga čak i potičemo da svatko iza svojih linija zauzme svoj stav. The Stand.

 

Ali zato osuđujemo pravljenje duplih ili lažnih ili svojekakvih nepodobnih profila.
Gore dotična gđica još se nije izjavila da "nije dupli porfil".

Inače da ne bude OffTopic u budućnosti gdje se ova gore serija spominje svu su M1 Mac-ovi.

12 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Friday kaže...
sminigo kaže...

O čemu ti govoriš? , pa ja sam na forumu 9 godina

 

Znaci taman kad su Sanadera osudili ti si odlucio ovdje otvoriti profil? Slucajnost?

Znači proglasiš ne lopovom, lažovom, kriminalcem i ratnim profiterom... OK, hvala. Ne kužim na osnovi čega...?

 

Evo ovdje možeš vidjeti da ne govorim gluposti, u ostalom imam 54 godine u guzici i nemam se potrebe nikome dokazivat.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/299.aspx?page=377&jumpto=6301950&sort=asc&view=flat

15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
sminigo kaže...
Friday kaže...
sminigo kaže...

O čemu ti govoriš? , pa ja sam na forumu 9 godina

 

Znaci taman kad su Sanadera osudili ti si odlucio ovdje otvoriti profil? Slucajnost?

Znači proglasiš ne lopovom, lažovom, kriminalcem i ratnim profiterom... OK, hvala. Ne kužim na osnovi čega...?

 

Evo ovdje možeš vidjeti da ne govorim gluposti, u ostalom imam 54 godine u guzici i nemam se potrebe nikome dokazivat.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/299.aspx?page=377&jumpto=6301950&sort=asc&view=flat

Ajde dobro, pogriješio je i što sad.. Definitivni su problem Riotovci odnosno sâm lik koji nakon dugo čuvanog profila letio je za 12 sati.

Nego da se mi vratimo na glavu temu. M1 temu.
De ti meni reci koja ti je zvijezda vodilja da napišeš opis tvoh PC-a ovako:

"Mac mini: M1, 512GB
Apple M1 čip
- 4 jezgre performansi - 4 jezgre učinkovitosti - 8 grafičkih jezgri - 16-jezgreni Neural Engine
8 GB pojedinačne memorije
512GB SSD pohrana
Dva priključka Thunderbolt 3

13-inčni MacBook Pro: M1 512GB - svemirski sivi
Apple M1 čip
- 4 jezgre performansi
- 4 jezgre učinkovitosti
- 8 grafičkih jezgri
- 16-jezgreni Neural Engine
8 GB pojedinačne memorije
512GB SSD pohrana
Retina zaslon s True Tone
Touch Bar i Touch ID
Dva Thunderbolt 3 priključka"

Je li ovo C/P sa službenih stranica?

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.4.2021 11:30 (Envy).
12 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Envy kaže...
sminigo kaže...
Friday kaže...
sminigo kaže...

O čemu ti govoriš? , pa ja sam na forumu 9 godina

 

Znaci taman kad su Sanadera osudili ti si odlucio ovdje otvoriti profil? Slucajnost?

Znači proglasiš ne lopovom, lažovom, kriminalcem i ratnim profiterom... OK, hvala. Ne kužim na osnovi čega...?

 

Evo ovdje možeš vidjeti da ne govorim gluposti, u ostalom imam 54 godine u guzici i nemam se potrebe nikome dokazivat.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/299.aspx?page=377&jumpto=6301950&sort=asc&view=flat

Ajde dobro, pogriješio je i što sad.. Definitivni su problem Riotovci odnosno sâm lik koji nakon dugo čuvanog profila letio je za 12 sati.

Nego da se mi vratimo na glavu temu. M1 temu.
De ti meni reci koja ti je zvijezda vodilja da napišeš opis tvoh PC-a ovako:

"Mac mini: M1, 512GB
Apple M1 čip
- 4 jezgre performansi - 4 jezgre učinkovitosti - 8 grafičkih jezgri - 16-jezgreni Neural Engine
8 GB pojedinačne memorije
512GB SSD pohrana
Dva priključka Thunderbolt 3

13-inčni MacBook Pro: M1 512GB - svemirski sivi
Apple M1 čip
- 4 jezgre performansi
- 4 jezgre učinkovitosti
- 8 grafičkih jezgri
- 16-jezgreni Neural Engine
8 GB pojedinačne memorije
512GB SSD pohrana
Retina zaslon s True Tone
Touch Bar i Touch ID
Dva Thunderbolt 3 priključka"

Je li ovo C/P sa službenih stranica?

Da copy /paste ali ne sa službenih stranica, nego sa ove stranice: https://www.store.com.hr/proizvodi/mac-mini?option_values%5B%5D=29&option_values%5B%5D=833&option_values%5B%5D=836#product-specification-values

15 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)

.. cijene su katastrofa, razlika 256-512gb diska 2000kn.. jednostavno nismo tržište za maca (cijene +30/50%).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
ihush kaže...

.. cijene su katastrofa, razlika 256-512gb diska 2000kn.. jednostavno nismo tržište za maca (cijene +30/50%).

 Cijene osnovnih modela su odlične. Cijene dodatnog storagea i RAM-a su, jebiga, pretjerane.

Za 9000kn ne možeš kupiti ni približno jak ultrabook drugog proizvođača. Primjera radi, procesorskom snagom tu negdje, grafičkom dosta lošiji, s lošijim ekranom,  lošijim touchpadom, a autonomijom neusporedivo lošiji je:

https://www.nabava.net/prijenosna-racunala/dell-xps-7390-cijena-133-1920x1080-intel-core-i7-10510u-8gb-ram-133730171

Jedino mu je tipkovnica bolja i to ne puno i ima ektra 256GBH SSD-a, ali košta 35% više. Ako bismo zanemarili sve prednosti Macbooka i fokusirali se samo na ovih 256GB SSD-a više kod Della, pitanje je koliko Dell onda naplaćuje taj SSD?

Da mi je netko prije godinu dana rekao "this time, next year" Macbook će biti best buy poslovni laptop, rekao bi mu da je lud. Jedino je Lenovo s Yogom tu negdje ali zaostaje kvalitetom materijala i izrade, ima nekih svojih prednosti no ipak bi i ja koji sam rekao "Apple nikad više" prije uzeo Macbook jer je razlika u autonomiji ogromna.

Čak i kad gledamo cijene RAM-a i storagea unutar istih linija drugih proizvođača, ispada da Apple čak ni to ne naplaćuje puno skuplje od drugih. Surface, XPS, Thinkpad... sve je to tu negdje. 

15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
sminigo kaže...
Envy kaže...
sminigo kaže...
Friday kaže...
sminigo kaže...

O čemu ti govoriš? , pa ja sam na forumu 9 godina

 

Znaci taman kad su Sanadera osudili ti si odlucio ovdje otvoriti profil? Slucajnost?

Znači proglasiš ne lopovom, lažovom, kriminalcem i ratnim profiterom... OK, hvala. Ne kužim na osnovi čega...?

 

Evo ovdje možeš vidjeti da ne govorim gluposti, u ostalom imam 54 godine u guzici i nemam se potrebe nikome dokazivat.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/299.aspx?page=377&jumpto=6301950&sort=asc&view=flat

Ajde dobro, pogriješio je i što sad.. Definitivni su problem Riotovci odnosno sâm lik koji nakon dugo čuvanog profila letio je za 12 sati.

Nego da se mi vratimo na glavu temu. M1 temu.
De ti meni reci koja ti je zvijezda vodilja da napišeš opis tvoh PC-a ovako:

"Mac mini: M1, 512GB
Apple M1 čip
- 4 jezgre performansi - 4 jezgre učinkovitosti - 8 grafičkih jezgri - 16-jezgreni Neural Engine
8 GB pojedinačne memorije
512GB SSD pohrana
Dva priključka Thunderbolt 3

13-inčni MacBook Pro: M1 512GB - svemirski sivi
Apple M1 čip
- 4 jezgre performansi
- 4 jezgre učinkovitosti
- 8 grafičkih jezgri
- 16-jezgreni Neural Engine
8 GB pojedinačne memorije
512GB SSD pohrana
Retina zaslon s True Tone
Touch Bar i Touch ID
Dva Thunderbolt 3 priključka"

Je li ovo C/P sa službenih stranica?

Da copy /paste ali ne sa službenih stranica, nego sa ove stranice: https://www.store.com.hr/proizvodi/mac-mini?option_values%5B%5D=29&option_values%5B%5D=833&option_values%5B%5D=836#product-specification-values

Da, al čemu ovakav opis? Istina za volju, čuniji opis nisam nikada vidio.
Staviš CPU: M1, Memorije 8 GB, SSD: 512.. i to je to manje više.. ali nema veze.. onako me zanimalo.

ihush kaže...

.. cijene su katastrofa, razlika 256-512gb diska 2000kn.. jednostavno nismo tržište za maca (cijene +30/50%).

Cijene su takve da Apple kompaniju od 2B uskoro napravi sa još jednom nulom više tj. 10B.
CIjena inače jednog NMVe SSD-a od 1 TB oko 150 USD.

BlueMax kaže...
ihush kaže...

.. cijene su katastrofa, razlika 256-512gb diska 2000kn.. jednostavno nismo tržište za maca (cijene +30/50%).

 Cijene osnovnih modela su odlične. Cijene dodatnog storagea i RAM-a su, jebiga, pretjerane.

Za 9000kn ne možeš kupiti ni približno jak ultrabook drugog proizvođača. Primjera radi, procesorskom snagom tu negdje, grafičkom dosta lošiji, s lošijim ekranom,  lošijim touchpadom, a autonomijom neusporedivo lošiji je:

https://www.nabava.net/prijenosna-racunala/dell-xps-7390-cijena-133-1920x1080-intel-core-i7-10510u-8gb-ram-133730171

Jedino mu je tipkovnica bolja i to ne puno i ima ektra 256GBH SSD-a, ali košta 35% više. Ako bismo zanemarili sve prednosti Macbooka i fokusirali se samo na ovih 256GB SSD-a više kod Della, pitanje je koliko Dell onda naplaćuje taj SSD?

Da mi je netko prije godinu dana rekao "this time, next year" Macbook će biti best buy poslovni laptop, rekao bi mu da je lud. Jedino je Lenovo s Yogom tu negdje ali zaostaje kvalitetom materijala i izrade, ima nekih svojih prednosti no ipak bi i ja koji sam rekao "Apple nikad više" prije uzeo Macbook jer je razlika u autonomiji ogromna.

Čak i kad gledamo cijene RAM-a i storagea unutar istih linija drugih proizvođača, ispada da Apple čak ni to ne naplaćuje puno skuplje od drugih. Surface, XPS, Thinkpad... sve je to tu negdje. 

A vidjet ćemo pred nama je... ja inače mrzim laptope (samo ih popravljam) a ovdje i neću baš imati nekog posla (što mi i nije primarni posao). Inače ti XPS meni nešto se ne doimaju kvalitetom.

Kod Applea je poznato da se neki problemi počinju (ne pojavljivati se) biti vidljivi nakon određenog vremena.  

12 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Envy kaže...

 

ihush kaže...

.. cijene su katastrofa, razlika 256-512gb diska 2000kn.. jednostavno nismo tržište za maca (cijene +30/50%).

Cijene su takve da Apple kompaniju od 2B uskoro napravi sa još jednom nulom više tj. 10B.
CIjena inače jednog NMVe SSD-a od 1 TB oko 150 USD.


Kod Applea je poznato da se neki problemi počinju (ne pojavljivati se) biti vidljivi nakon određenog vremena.  

 cijena 1TB NVMe SSD-a, i to ne nekog no name kineza nego Samsung 970 EVO Plus je prije par dana bila 40€. Dakle maloprodajna cijena s uključenim porezom i trgovačkom maržom. Cijena kompletnog SSD-a, sa PCB-om, kontrolerom, pakiranjem, transportom...

Ako to uzmemo u obzir, vjerujem da je cijena dodatnih 256GB memorijskih modula koju će Apple platiti proizvođaču ne veća od 50kn ilitiga 7€.

15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
BlueMax kaže...
Envy kaže...

 

ihush kaže...

.. cijene su katastrofa, razlika 256-512gb diska 2000kn.. jednostavno nismo tržište za maca (cijene +30/50%).

Cijene su takve da Apple kompaniju od 2B uskoro napravi sa još jednom nulom više tj. 10B.
CIjena inače jednog NMVe SSD-a od 1 TB oko 150 USD.


Kod Applea je poznato da se neki problemi počinju (ne pojavljivati se) biti vidljivi nakon određenog vremena.  

 cijena 1TB NVMe SSD-a, i to ne nekog no name kineza nego Samsung 970 EVO Plus je prije par dana bila 40€. Dakle maloprodajna cijena s uključenim porezom i trgovačkom maržom. Cijena kompletnog SSD-a, sa PCB-om, kontrolerom, pakiranjem, transportom...

Ako to uzmemo u obzir, vjerujem da je cijena dodatnih 256GB memorijskih modula koju će Apple platiti proizvođaču ne veća od 50kn ilitiga 7€.


Ne znam kako se srušila ova cijena na 40€ pa se vratila na 150€, ali 40€ za Samsung 970 Evo je bagatela. Izgleda da uskoro pohrana na HDD odlazi u prošlost.


16 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Envy kaže...
A vidjet ćemo pred nama je... ja inače mrzim laptope (samo ih popravljam) a ovdje i neću baš imati nekog posla (što mi i nije primarni posao). Inače ti XPS meni nešto se ne doimaju kvalitetom.


Kod Applea je poznato da se neki problemi počinju (ne pojavljivati se) biti vidljivi nakon određenog vremena.  

Već 15-ak godina praktički radim na laptopu i moram priznati da sam se odviknuo uopće od desktopa kao "kutije", a laptop uglavnom imam dock-an. Ja iz hobija popravljam laptope i Macove (to me opušta ) i sa M1 više ne možeš ni primirisati, moći ćeš jedino zamijeniti ekran, bateriju i poneku komponentu kao već sad na npr. MacBook 12. Još ako uređaji budu kvalitetni pa se ne kvare puno stvarno neće biti posla.

 

Što se tiče XPS-a moram priznati (prema iskustvu sa modelima iz 2015 i 2017) da se moram složiti oko pitanja kvalitete izrade. Od uređaja s kojima sam ikad imao direktan kontakt jedino Surface Book mi se čini u rangu kvalitete MacBooka. Jedan primjer koji me šokirao na XPS-u je da novi novcati XPS 15 kad se izvadio iz kutije klackao na nogicama tj. jedna je bila u zraku. XPS je super mašina i uvjetno je preporučujem, ali ne po cijeni kao MacBook, a ove nove generacije vidim da su u istom rangu cijene.

 

Apple je imao nekoliko velikih problema sa svojim laptopima u prošlosti, poznata situcija sa ATI grafičkim karticama na seriji 2011, problemi sa tipkovnicom na MBP 2016-2019,... no dobra je stvar da su za to dali programe zamjene pa kad to zahvati tvoj model iskoristi, stavi na oglasnik uz disclaimer i riješi se toga dok još možeš i kreni dalje.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
BlueMax kaže...

cijena 1TB NVMe SSD-a, i to ne nekog no name kineza nego Samsung 970 EVO Plus je prije par dana bila 40€. Dakle maloprodajna cijena s uključenim porezom i trgovačkom maržom. Cijena kompletnog SSD-a, sa PCB-om, kontrolerom, pakiranjem, transportom...

Ako to uzmemo u obzir, vjerujem da je cijena dodatnih 256GB memorijskih modula koju će Apple platiti proizvođaču ne veća od 50kn ilitiga 7€.

Odakle je ova grafika? Mislim da je to neka greška, nema šanse da 970 EVO Plus bude po 40 EUR u retailu. Zadnje što sam nabavljao je bilo neto cca 110 EUR, sve ispod 100 "buy now" zona. Uglavnom, tu cijenu sigurno nećeš tako brzo dobiti jer vidim da se starije serije još uvijek dobro drže.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
12 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Envy kaže...


Ne znam kako se srušila ova cijena na 40€ pa se vratila na 150€, ali 40€ za Samsung 970 Evo je bagatela. Izgleda da uskoro pohrana na HDD odlazi u prošlost.


 Akcija :)

 

Ko što vidiš na grafu nije to jedno rušenje nego ga je bilo više puta u proteklih par mjeseci.

HDD kod mene ne postoji već odavno, osim u jednom NAS-u jer sam ih lijen zamijeniti.

 

Evo jedan fini eksterni za 95€ (piše 105€ ali registriraš se i doboješ kod za 10€ popusta na kupovinu iznad 100€). Kod mene je već i pas registriran, pa uzimam na susjede.

 

 

15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
southy kaže...
Envy kaže...
A vidjet ćemo pred nama je... ja inače mrzim laptope (samo ih popravljam) a ovdje i neću baš imati nekog posla (što mi i nije primarni posao). Inače ti XPS meni nešto se ne doimaju kvalitetom.


Kod Applea je poznato da se neki problemi počinju (ne pojavljivati se) biti vidljivi nakon određenog vremena.  

Već 15-ak godina praktički radim na laptopu i moram priznati da sam se odviknuo uopće od desktopa kao "kutije", a laptop uglavnom imam dock-an. Ja iz hobija popravljam laptope i Macove (to me opušta ) i sa M1 više ne možeš ni primirisati, moći ćeš jedino zamijeniti ekran, bateriju i poneku komponentu kao već sad na npr. MacBook 12. Još ako uređaji budu kvalitetni pa se ne kvare puno stvarno neće biti posla.

 

Što se tiče XPS-a moram priznati (prema iskustvu sa modelima iz 2015 i 2017) da se moram složiti oko pitanja kvalitete izrade. Od uređaja s kojima sam ikad imao direktan kontakt jedino Surface Book mi se čini u rangu kvalitete MacBooka. Jedan primjer koji me šokirao na XPS-u je da novi novcati XPS 15 kad se izvadio iz kutije klackao na nogicama tj. jedna je bila u zraku. XPS je super mašina i uvjetno je preporučujem, ali ne po cijeni kao MacBook, a ove nove generacije vidim da su u istom rangu cijene.

 

Apple je imao nekoliko velikih problema sa svojim laptopima u prošlosti, poznata situcija sa ATI grafičkim karticama na seriji 2011, problemi sa tipkovnicom na MBP 2016-2019,... no dobra je stvar da su za to dali programe zamjene pa kad to zahvati tvoj model iskoristi, stavi na oglasnik uz disclaimer i riješi se toga dok još možeš i kreni dalje.

Ja ako ne sjednem na ugodnu (čitaj: kuhinjsku) stolicu ispred najmanje 2 27" monitora QHD rezolucije, za sve ostalo trebao bi na fizikalne... Nekome godi laptop a nekome ne godi. Meni ne, nikako. Ok ako je to jedan laptop isto na ovoj stolici koju spominjem i na istom radnom stolu pa se mora nešto obaviti.. ali iole izbiljni radovovi (SketchUp i Publisher su mi zadnji došli pod ruke kao i sam Word) nema šanse da se to obavi kvaliteno na jednom monitoru (bio on Laptop ili spojen na kutiju).

Za M1 me ne čudi da će ga teško biti popraviti, i hvala za informacije iz prve ruke a ostalo manje više sve znamo.

12 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
southy kaže...
BlueMax kaže...

cijena 1TB NVMe SSD-a, i to ne nekog no name kineza nego Samsung 970 EVO Plus je prije par dana bila 40€. Dakle maloprodajna cijena s uključenim porezom i trgovačkom maržom. Cijena kompletnog SSD-a, sa PCB-om, kontrolerom, pakiranjem, transportom...

Ako to uzmemo u obzir, vjerujem da je cijena dodatnih 256GB memorijskih modula koju će Apple platiti proizvođaču ne veća od 50kn ilitiga 7€.

Odakle je ova grafika? Mislim da je to neka greška, nema šanse da 970 EVO Plus bude po 40 EUR u retailu. Zadnje što sam nabavljao je bilo neto cca 110 EUR, sve ispod 100 "buy now" zona. Uglavnom, tu cijenu sigurno nećeš tako brzo dobiti jer vidim da se starije serije još uvijek dobro drže.

 idealo.de

 

na mydealz.de je nedavno bio 65€.

16 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
ihush kaže...

.. cijene su katastrofa, razlika 256-512gb diska 2000kn.. jednostavno nismo tržište za maca (cijene +30/50%).

Apple će morati prilagoditi cijene i versificirati ponudu jer do sada je bila takva razlika između 2 modela sa spomenutim kapacitetima, ali tu je bio i drugi procesor. U BTO konfiguraciji cijene jesu visoke, ali u masovnoj ponudi modela nema previše opravdanja za takvu razliku sad kad se sve svodi na M1 te dodatno M1X (ili što će već danas predstaviti). Zadnja postava MacBooka prije M1 je bila raspršena na 4-5 modela procesora i 2-3 generacije.

 

Da li smo tržište za Mac - vjerojatno nismo, ali nismo ni za mnoge druge proizvode. Što god da kupujemo kod nas svugdje nas deru, no činjenica da na Macu posebice. Nikad nisam shvaćao zašto nastane ta razlika koja pretvara 1 USD u 10 kn, da li je to uračanata pojedinačna avionska karta za svaki uređaj?

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
BlueMax kaže...

idealo.de

 

na mydealz.de je nedavno bio 65€.

To su automatizirani siteovi, mnogi proizvođači deklariraju SSD kao 256GB - 2 TB i to se pojavi kao najniža cijena što god da tražiš. Pretpostavljam da je to bilo za 256 GB

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
12 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
southy kaže...
BlueMax kaže...

idealo.de

 

na mydealz.de je nedavno bio 65€.

To su automatizirani siteovi, mnogi proizvođači deklariraju SSD kao 256GB - 2 TB i to se pojavi kao najniža cijena što god da tražiš. Pretpostavljam da je to bilo za 256 GB

 Možda na idealo, ali na mydealz je bio legit. Kupio poznanik jednog i to iz Švicarske.

16 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Envy kaže...

Ja ako ne sjednem na ugodnu (čitaj: kuhinjsku) stolicu ispred najmanje 2 27" monitora QHD rezolucije, za sve ostalo trebao bi na fizikalne... Nekome godi laptop a nekome ne godi. Meni ne, nikako. Ok ako je to jedan laptop isto na ovoj stolici koju spominjem i na istom radnom stolu pa se mora nešto obaviti.. ali iole izbiljni radovovi (SketchUp i Publisher su mi zadnji došli pod ruke kao i sam Word) nema šanse da se to obavi kvaliteno na jednom monitoru (bio on Laptop ili spojen na kutiju).

Za M1 me ne čudi da će ga teško biti popraviti, i hvala za informacije iz prve ruke a ostalo manje više sve znamo.

Ja sam sa laptopom dockan na 27" iMac 2013 (koristim target display mode) i to mi je zadnjih godinu dana više od 90% radnog vremena, no moram zadržati mobilnost jer prije korone sam bio skoro 50% u uredu, 50% na putu. Nedavno sam se prebacio kod kuće na 5K iMac i sad mi više povratak na ovaj redovni teže ide, no naći cjenovno prihvatljiv monitor u tom rangu je poprilično teško pa razmišljam da se prebacim sa laptopa na iMac. Gledao sam i neke wide monitore, ali opet nešto malo bolje tu stoji da glava boli

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
2 godine
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Kad dolazi iMac M1 24’’ u iStyle?

Sorry, kriva tema.
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.5.2021 21:27 (Amondajet).
 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Brz, hladan i tih (1. dio)
Kad dolazi iMac M1 24’’ u iStyle?
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice