Microsoft mijenja zadani font Officea i traži povr

poruka: 22
|
čitano: 4.798
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Microsoft mijenja zadani font Officea i traži povr".
10 godina
offline
Microsoft mijenja zadani font Officea i traži povr

Citajuci ovaj tekst nekako mi na pamet pada izreka "Besposlen pop i jarice krsti!" 

 
13 2 hvala 0
9 godina
offline
Re: Microsoft mijenja zadani font Officea i traži
10alex kaže...

Citajuci ovaj tekst nekako mi na pamet pada izreka "Besposlen pop i jarice krsti!" 

 

...i pri tome je razlika toliko drastična da 99% korisnika neće to ni primijetiti bez da gleda naziv fonta.

14 godina
offline
Re: Microsoft mijenja zadani font Officea i traži
Bogami morat ce i strelice stavit da "vidim" razliku jer mi jensve isto... Mozda da izvadim mikroskop i brojim piksele bi i skuzio razliku....
VenAtoR#2231
3 godine
offline
Re: Microsoft mijenja zadani font Officea i traži
Napokon da Calibri više neće biti default. Bezvezan font iz bezveznog doba Microsofta.
 
1 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Microsoft mijenja zadani font Officea i traži povr

Calibri je sasvim ok font. Nepotrebno, bilo je bitno samo da Times New Roman ode u povijest.

 
8 0 hvala 0
12 godina
offline
Microsoft mijenja zadani font Officea i traži povr

calibri je super, spoj modernog i čitljivog fonta.

kaj god da izaberu, namo nek se lako razlikuju nule i jedinice, slova o i l...

proljev dobijem kada gledam te prezentacije gdje ljudi žele biti kul i originalni, nabacaju te animacije i neki ogavan font pa da golog qrca ne razlikujem pola sastanka.

Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Microsoft mijenja zadani font Officea i traži povr

Comic Sans

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Microsoft mijenja zadani font Officea i traži povr

Comic Sans 4EVER!!!!111

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Microsoft mijenja zadani font Officea i traži povr

Od ovih mi se vidi Skeena pa Grandview...

 

ja inače koristim Tahomu..

 

uostalom evo ankete...

 

koji se Tebi, štioče Buga, font od ovih predloženih (abecednim slijedom) sviđa ?

 

 

4 Bierstadt
9 Grandview
1 Seaford
2 Skeena
7 Tenorite
Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
Re: Microsoft mijenja zadani font Officea i traži
Times new roman je super font kada se citaju knjige ili ga se koristi kao naslov, gdje je sadrzaj drugi font .

Times new roman su unistili nasi birokrati u javnin sluzbama
15 godina
offline
Re: Microsoft mijenja zadani font Officea i traži
Biće mijenjanja normal.dotm-a

Nego, mene je najviše nervirala promjena proreda na 1,5x, tako da sam to prvo vratio u postavkama paragrafa. Defaultni font mi je bio ok.
morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.4.2021 9:22 (morrisoN).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Microsoft mijenja zadani font Officea i traži
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
Times new roman je super font kada se citaju knjige ili ga se koristi kao naslov, gdje je sadrzaj drugi font .

Times new roman su unistili nasi birokrati u javnin sluzbama

Times New Roman je serifni font koji je dugi niz godina bio u upotrebi kao font kojim su se uglavnom tiskali časopisi i knjige. Zbog svojih serifa vrlo je zahvalan za čitanje jer je ugodan - ne zamara oči i ne umara čitatelja jer su prevladavajuće horizontalne ili vertikalne linije slova ujednačene ili "razbijene" s dodacima na rubovima slova (serifama).

Za info o serifnim i beserifnim fontovima bacite pogled ovdje.

Problem s čitljivošću serifnog fonta nastaje kod ljudi koji imaju problema s vidom i kada se gleda neki natpis s veće udaljenosti. Zato su uvedeni beserifni ili sans serif fontovi koji se koriste na letcima, plakatima, posterima, znakovima i obavijestima. Uskoro su ljudi primijetili da je čitljivost sans serif fontova veća nego kod serifnih i malo po malo uvode se noviji fontovi koji imaju smanjene serife da bi postepeno došli do upotrebe sasn serifnih fontova i u časopisima i u knjigama.

Da bi se pomoglo ljudima koji imaju problem s vidom, uvodi se Arial kao službeni font na web stranice i dokumente u Ministarstvima RH i to nema veze s "birokratima u javnin službama" već je direktiva koja se proteže kroz EU u sklopu projekta koji se zove digitalna pristupačnost.

 

Ovo sve navodim da pojedini kolege shvate da upotreba fontova nema veze s njihovim nastankom i razvojem (jer su neki fontovi stariji o od naših djedova) i da se sada više vodi briga o čitljivosti fonta nego o umaranju čitatelja jer se smatra da je čitatelju važniji sam sadržaj i informacije unutar otisnutog teksta nego ugoda čitanja.

 

Za više informacija: How Typography Determines Readability: Serif vs. Sans Serif, and How To Combine Fonts. (freecodecamp.org)

16 godina
offline
Re: Microsoft mijenja zadani font Officea i traži
Apachy kaže...

kaj god da izaberu, namo nek se lako razlikuju nule i jedinice, slova o i l...

 This. Prvo sam uočio da l ima kukicu na dnu samo na prva fonta. Mora biti praktično. 

16 godina
moderator
offline
Re: Microsoft mijenja zadani font Officea i traži
user2206 kaže...

Calibri je sasvim ok font. Nepotrebno, bilo je bitno samo da Times New Roman ode u povijest.

Yep. Iako treba reći da su Calibri i Times New Roman drugačije vrste fontova (sans-serifni i serifni - serifni ima "ukrase" na krajevima slova, namijenjene između ostalog lakšem praćenju redova teksta), drugačije namjene. Calibri je odličan ekranski font, vrlo čitljiv i pri malim veličinama (zapravo me ugodno iznenadio ekrankskom čitljivošću kad se pojavio, čak i naspram Ariala, koji je u teoriji trebao biti čitljiviji na ekranu, ali na ekranu izgleda "nespretno").

 

Namjena Times New Romana bila je čitljivost na papiru (na ekranu izgleda grozno jer ekrani za računala obično imaju prenisku gustoću piksela za adekvatan prikaz teksta ispisanog Times New Romanom), no meni osobno to je tako nezgodan font da ni ispisan na papiru ne izgleda dobro i zapravo ne vrši glavu funkciju - ne olakšava čitanje. Besplatni (Open Font) serifni fontovi čine mi se puno boljima od Times New Romana. Npr. s aplikacijom ReadEra za čitanje knjiga za Android dolazi nekoliko fontova - defaultni je Merriweather, koji je lijepo čitljiv na 10" tabletu rezolucije 1920x1200. To je oko 220 PPI i to je već dovoljna gustoća piksela za korištenje serifnih fontova i tu su oni zapravo već čitljiviji od sans-serifnih. Iako je Merriweather serifni font, zapravo izgledom jako naginje sans-serifnim fontovima, ono kao da je nešto između. U aplikaciji se može odabrati i Alice - vrlo lijep serifni font, klasični, "starinski", baš pogodan za knjige, ali i dalje čitljiviji od Times New Romana. Nije loš ni Noto Serif ili Droid Serif. Sve, samo ne Times New Roman.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.4.2021 13:45 (mbaksa).
12 godina
offline
Re: Microsoft mijenja zadani font Officea i traži
10alex kaže...

Citajuci ovaj tekst nekako mi na pamet pada izreka "Besposlen pop i jarice krsti!" 

 Nije ovo besposlenost. Ovo je smišljeni potez ka smanjivanju kompatibilnosti alternativnih Office alata. 

15 godina
offline
Microsoft mijenja zadani font Officea i traži povr

bmq. mogu zveknut i script font (vivaldi?). ionak sve mijenjam u arial (default). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Microsoft mijenja zadani font Officea i traži povr

Comic Sans

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Microsoft mijenja zadani font Officea i traži povr

Ne može se font ocjenjivati u ovoj veličini na ilustraciji, nego ga treba staviti na veličinu 11, koja je default u Office paketu, pa onda vidjeti kako izgleda.

Meni je, sa slabijim vidom, čitljivost presudna kod fonta, s time da mi je na ekranu ~100 ppi sve teško čitati u veličini 11. Na 150 ppi je znatno lakše, s istom fizičkom veličinom slova. Posebno me oduševe web stranice koji imaju veličinu 8 ili 9, po mogućnosti na slikovnoj pozadini.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Microsoft mijenja zadani font Officea i traži
Ajar kaže...

bmq. mogu zveknut i script font (vivaldi?). ionak sve mijenjam u arial (default). 

Ja sam isto fan ariala, ali definitivno jedini font kojim sam potpuno zadovoljan je ovaj s kojim mi stara opera renderira, mislim da je basis grotesque light (bar kaj sam googlao).

https://www.colophon-foundry.org/typefaces/basis-grotesque/

A poprilično sam ćorav i kad smanjim skroz na mobitelu na najmanju veličinu i dalje mogu normalno čitat bez naprezanja s jedno 15-20 cm udaljenosti.

Čudo jedno, ali kak bi se generički nazivala takva skupina fontova?

Znači ful "geometrijski" i uski, s ravnomjernom širinom i omjerom visine znaka i čim jednostavnijim dizajnom, kak bi se reklo da ima "flow"?

Jer ovo je definitivno i na malom DPI-u super, tak da bi se i na računalu dalo koristit.

(općenito pitanje, ne samo kolegi Ajaru).

 

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: Microsoft mijenja zadani font Officea i traži
fer-de-lance kaže...
Ajar kaže...

bmq. mogu zveknut i script font (vivaldi?). ionak sve mijenjam u arial (default). 

Ja sam isto fan ariala, ali definitivno jedini font kojim sam potpuno zadovoljan je ovaj s kojim mi stara opera renderira, mislim da je basis grotesque light (bar kaj sam googlao).

https://www.colophon-foundry.org/typefaces/basis-grotesque/

A poprilično sam ćorav i kad smanjim skroz na mobitelu na najmanju veličinu i dalje mogu normalno čitat bez naprezanja s jedno 15-20 cm udaljenosti.

Čudo jedno, ali kak bi se generički nazivala takva skupina fontova?

Znači ful "geometrijski" i uski, s ravnomjernom širinom i omjerom visine znaka i čim jednostavnijim dizajnom, kak bi se reklo da ima "flow"?

Jer ovo je definitivno i na malom DPI-u super, tak da bi se i na računalu dalo koristit.

(općenito pitanje, ne samo kolegi Ajaru).

 

 

 sans serif condensed? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
moderator
offline
Re: Microsoft mijenja zadani font Officea i traži
fer-de-lance kaže...
Ja sam isto fan ariala, ali definitivno jedini font kojim sam potpuno zadovoljan je ovaj s kojim mi stara opera renderira, mislim da je basis grotesque light (bar kaj sam googlao).

https://www.colophon-foundry.org/typefaces/basis-grotesque/

A poprilično sam ćorav i kad smanjim skroz na mobitelu na najmanju veličinu i dalje mogu normalno čitat bez naprezanja s jedno 15-20 cm udaljenosti.

Čudo jedno, ali kak bi se generički nazivala takva skupina fontova?

Groteska, groteskni fontovi.  Podvrsta sans-serifnih fontova. https://hr2.wiki/wiki/Sans-serif#Grotesque

7 godina
offline
Re: Microsoft mijenja zadani font Officea i traži

Ups, nisam ni znao da je to podvrsta, a ne naziv za specifični font 

Uglavnom, sad kad gledam na tom linku na wiki, zapravo sam skužio da mi je jedino bitno da su znakovi čim uži i bez zaobljenja (npr. na velikom R nogica mora biti ravna) i da su proporcije ravnomjerne, sve ostalo je nebitno.

 

Kruha i igala...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice