Mini Linux računalo Meerkat dolazi s 12. generacij

poruka: 9
|
čitano: 14.717
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mini Linux računalo Meerkat dolazi s 12. generacij".
12 godina
offline
Mini Linux računalo Meerkat dolazi s 12. generacij

Nikad mi nisu bila jasna ova "Linux računala".

U pravilu za puno manje novca možeš kupiti računalo istih specifikacija, bez OS-a ili čak s licencom Windowsa i na njega instalirati što želiš. Ajde da je ovo neki proizvod koji je namijenjen neukim kupcima.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Mini Linux računalo Meerkat dolazi s 12. gener
BlueMax kaže...

Nikad mi nisu bila jasna ova "Linux računala".

U pravilu za puno manje novca možeš kupiti računalo istih specifikacija, bez OS-a ili čak s licencom Windowsa i na njega instalirati što želiš. Ajde da je ovo neki proizvod koji je namijenjen neukim kupcima.

 Meni su super minijaturna računala. To "Linux računalo" u nazivu nije bitno, na njega najnormalnije instaliraš Windowse koje hoćeš, a licencu možeš kupiti za < 1€.

Draže su mi AMD verzije, jer je integrirani GPU puno bolji. To će biti još puno bolje kad se pojave verzije sa Ryzenom koji ima integrirani RDNA3 GPU, na njemu praktički možeš igrati nove AAA igre u 1080p.

 

Npr. imam jedan Asusov minijaturni PC veličine 11cm x 11cm x 5cm, sa 5700U CPUom (8 core / 16 thread), 32GB rama, 1TB NVME i 2 TB 2.5" SSD, WiFi6, LAN, mislim da ide i do 3 monitora (HDMI, DP i USB-c).

Super mašina na kojoj imam dual boot Win/Linux. Odlična za development po Linuxom, a pod Win se mogu igrati stila GTA V bez problema.

12 godina
offline
Re: Mini Linux računalo Meerkat dolazi s 12. gener
Ali zašto bi kupio ovo mini računalo kad Zotac, Gigabyte, Asus, MSI... pa čak i Intel daju bolje specifikacije za manje novca? Jedino što ovaj mini PC ima a drugi nemaju je Linux u imenu i predinstaliran na računalu. Odi na njihove stranice pa složi računalo s i5 13th, 16Gb,1TB pa onda odi na stranice proizvođača koje sam ranije spomenuo i vidi što oni nude za tu cijenu. Razlike su ogromne. Na maksimalnoj konfiguraciji ispada da ovi 500$ naplaćuju... što? Instalaciju Ubuntua?
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Mini Linux računalo Meerkat dolazi s 12. gener
BlueMax kaže...
Ali zašto bi kupio ovo mini računalo kad Zotac, Gigabyte, Asus, MSI... pa čak i Intel daju bolje specifikacije za manje novca? Jedino što ovaj mini PC ima a drugi nemaju je Linux u imenu i predinstaliran na računalu. Odi na njihove stranice pa složi računalo s i5 13th, 16Gb,1TB pa onda odi na stranice proizvođača koje sam ranije spomenuo i vidi što oni nude za tu cijenu. Razlike su ogromne. Na maksimalnoj konfiguraciji ispada da ovi 500$ naplaćuju... što? Instalaciju Ubuntua?

 Generalno ne bi uzimao Intel, jer je GPU dosta lošiji od AMDa. A i kad kupujem mini PC, nađem ga povoljno bez RAMa i diskova, jer to oni naplate više nego što sam možeš kupiti.

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.3.2023 16:35 (Sasoon).
10 godina
offline
Re: Mini Linux računalo Meerkat dolazi s 12. gener
BlueMax kaže...
Ali zašto bi kupio ovo mini računalo kad Zotac, Gigabyte, Asus, MSI... pa čak i Intel daju bolje specifikacije za manje novca? Jedino što ovaj mini PC ima a drugi nemaju je Linux u imenu i predinstaliran na računalu. Odi na njihove stranice pa složi računalo s i5 13th, 16Gb,1TB pa onda odi na stranice proizvođača koje sam ranije spomenuo i vidi što oni nude za tu cijenu. Razlike su ogromne. Na maksimalnoj konfiguraciji ispada da ovi 500$ naplaćuju... što? Instalaciju Ubuntua?

 Čini se da ne razumiješ osnovnu premisu, a to je da je to mini računalo, a ne PC. Tko ide kupovat mini računalo, kupuje ga jer je...mini. Idi pogledaj cijene Intel NUC-a.

Nadglednik dina
12 godina
offline
Re: Mini Linux računalo Meerkat dolazi s 12. gener
Meni se čini da ti ne razumiješ osnovnu premisao da o mini PC-ju cijelo vrijeme i govorim. Usporedi cijenu Asus-a, Zotac-a, Gigabyte-a
mini PC-ja npr sa i7 13th, 16GB, 1TB SSD s ovim kad ga konfiguriraš. Zašto je ovaj mini PC 30% skuplji od Gigabyte mini PC-ja s istim komponentama i s Windowsima (očito moram ovako pisati da bi neki shvatili)?
15 godina
offline
Re: Mini Linux računalo Meerkat dolazi s 12. gener
BlueMax kaže...

Nikad mi nisu bila jasna ova "Linux računala".

U pravilu za puno manje novca možeš kupiti računalo istih specifikacija, bez OS-a ili čak s licencom Windowsa i na njega instalirati što želiš. Ajde da je ovo neki proizvod koji je namijenjen neukim kupcima.

- nisi jedini .. :) tj sad ću ti objasniti .. :))

- krenimo od kraja, namjenjen neukim kupcima.. (rečenica isčupana je zapravo točna) .. jer to je kutijica, ne računalo, više-sličnije recimo nas-u, ima storagea, ima rama.. dok je snaga adekvatna takvoj namjeni, tj nije klasa gamerskog ili workstation računala.. nego nešto bzvz i kao što primjećuješ realno-skupo, ako ćemo samo uspoređivati cijene-komponente.. (no što tad s ostalim robama-uslugama, npr mobiteli-auti, zašto je neki x-puta skuplji a radi isto ili zašto kava u jednom kafiću košta 1€ u drugom 2-3€ .. kad je kava ista, voda, šećer itd.

-prodaje se znanje, design, image, prodaje se magla, možeš tvrditi bilo što i jednako biti u pravu-krivu.

 

BlueMax kaže...
Ali zašto bi kupio ovo mini računalo kad Zotac, Gigabyte, Asus, MSI... pa čak i Intel daju bolje specifikacije za manje novca? Jedino što ovaj mini PC ima a drugi nemaju je Linux u imenu i predinstaliran na računalu. Odi na njihove stranice pa složi računalo s i5 13th, 16Gb,1TB pa onda odi na stranice proizvođača koje sam ranije spomenuo i vidi što oni nude za tu cijenu. Razlike su ogromne. Na maksimalnoj konfiguraciji ispada da ovi 500$ naplaćuju... što? Instalaciju Ubuntua?

 -da, prodaju fore-bakrače-muda.. no prodaju i (ne)znanje, ovisno o kupcu-juzeru.. i to je normalno, to je kapitalizam na djelu, pa jednako tako možeš prodavati sliku picassa za desetke-stotine milijuna bez da realno možemo znati zašto je cijena takva (i raste na svakoj idućoj aukciji, rekli bi zato jer postoji kupac koji plati tražen-viši iznos, odnosno svaka roba-cijena ima svog kupca.. i to je osnovna tržišne ekonomije kapitalizma).

-zašto je neki brand dvosturko skupji od drugog.. ajde kad posotji nešto kao 'dojč-kvaliteta' ili svis-vura, no u slučaju računala kao mobitel-ajfona istu stvar rade isti pogoni-trvornice u kini, kinezi, dok ovisno o logotipu nagrižene jabuke to košta 2-3x više nego kad jabuke nema, pri čemu jabuka ne radi ništa, rade kinezi, .. znanje-vlasništvo, to se naplaćuje, masno, ne komad lima-plastike koju može raditi svaki zombie (kad ima odgovarajuću hi-teč tvornicu koju hr nema... ne radimo ni miša, ništa..).

 

BlueMax kaže...
Meni se čini da ti ne razumiješ osnovnu premisao da o mini PC-ju cijelo vrijeme i govorim. Usporedi cijenu Asus-a, Zotac-a, Gigabyte-a
mini PC-ja npr sa i7 13th, 16GB, 1TB SSD s ovim kad ga konfiguriraš. Zašto je ovaj mini PC 30% skuplji od Gigabyte mini PC-ja s istim komponentama i s Windowsima (očito moram ovako pisati da bi neki shvatili)?

 -zašto ne bi bo skuplji, jeftiniji, iste cijene.. ili bilo koje? zašto te zanima cijena tog uređaja? što ćeš s time ako se sad svi složimo da je realno precjenjen, da ne vrijedi 50%.. što? osim što brbljamo.. ništa. :)

 

-cijena je nominalni-novčani iznos vrijednosti neke robe na tržištu u nekoj valuti.. a da bi roba bila roba, da bi tržište bilo tržište, osim cijene, prodavača, moraš imati i kupca koji će to za taj iznos kupiti, tj vidjet ćemo, hoće li tržište po toj cijeni prihvatiiti (kupovati) ili ne.. a o tome ne odlučujemo ja-ti-cenzus ili logika nego nešto treće-deseto.. hype-design pa i logo nagrižene jabuke koji da je na tom uređaju već bi u startu osigurao bolje šanse da im to uspije dok nagrižena kruška ili neka lubenica neće imati takav efekt pri čemu je sama roba i dalje ista-identična, brand-image.. pa tako litru vina platiš par eura ili par-više stotina, zagorski kiseliš ili domperignon, sat koji dobiješ u prašku za veš đabe ili rolex kojeg imaju svi (pa i mamićevi sudci na fotkama) koji košta kao luxuzniji automobil... a jedino pametno je što povremeno osoba na njega pogleda i vidi recimo točno vrijeme, dok ga danas više nitko zbog tog ne korisit-kupuje nego imamo mobače.. tj rolex na ruci je stvar statusa, ne sata koji pokazuje vrijeme, da je sat samo sat tad bi mu cijena bila samo cijena tog sata, par nula niža, zar ne? .. i kad to sve spojiš u humanreadible formu (jer je teško s ovim textom i mojim stilom tipkanja) dođeš do zaključka.. ili 'spoznaje' zašto je to upravo tako i da pišati protiv vjetra nema smisla, tržište je organizam za sebe, čudovište i promašaji.. važniji je image-hype nego kvaliteta a kad netko krene u to tad je zapravo pametnije ići na excluzivu, ne na kinesku masovnost i nisku cijenu jer tad gubiš iscrpljivanjem.

 

-zato je ta kutijica realno dvostruko skuplja nego što bi bilo normalno, a i to je normalno u statru, dok nema masovnosti koja omogući prepolovljavanje cijena kao masovna konkurencija.

-pošto ova kutijica nije nešto što će prosječan juzer 'željeti' (ako neki auto, žene, slavu, mobitel, jackpot..) tj kao kad kupuješ radijatore, lajsne, frižider.. imaš dimenzije, zanima te dok kupuješ više dimenzija i boja, nakon tog zaboraviš i igraš šah, gta, pecaš, .. ne razmišljaš o parketima-frižiderima mada ih svakodnevno koristiš. .. a ova kutijica želi biti 'poželjna' recimo exckuzivom, tj to je za start zapravo preporučljiviji način, kao u turizmu viša kategorija apartmana, jer je u nižoj klasi mala margina, mobač-auto.. no i u tome većina ne uspije, propadnu pa će tako i ovaj isprdak ni po čemu značajan osim visokoj cijeni kako sam kažeš.. pa što? čuditi se? čudio bi se da nema takvih tema.. jer to je naprosto tako, svaki klinac koji lupne loptu misli da će biti lukamodrić i da vrijedi milijune.. a ne misli da se za to prvo mora dokazati dok dio uspije na blef-prevarom ili uspiju dovoljno dugo dok ih ne pohapse (kao onu žensku-muža za medicinsku opremu, analiza krvi, uređaj-fejk.. no trebalo je par godina da se to uoči i presudi, do tad je imala slavu i nalsovnice a time i mogućnost zarade milijusnkih iznosa na realno fejku-prevari-ničemu..). .. zašto bi bilo koja roba bila drugačija? tj slažem se da ovo ne vrijedi taj iznos, slažem se da je linux u nazivu besmislica-nevažan.. no to je tržište-roba i svi pokušavaju svašta pa tako i ovaj pokušaj dok statistički i da ne znamo ništa možemo predvidjeti s 99% točnosti da je to samo pokušaj i da neće uspjeti, nestat će.. jer nema baš ništa što bi ga izdiglo iz mase, ali nije imao ni gangamstyle pa su postali popularni globalno, tako da uvjek postoji neka šansa, kao za loto-jackpot.. zar ne? :)

 

edit: ili ovako.. kad netko smišlja neku cijenu, bilo čega, neovisno o tome koliko nešto stvarno vrijedi (a to tome se da natezati do beskonačnosti tj realnoj vriejdnosti vs cijena), prvi korak, inicijalno, ideja mora biti iz džepa kupca, tj približno znati-procjeniti koliko kupac ima (viška) novca u dežepu a tad kao roybean smislimo upravo takav iznos (kazne) odnosno ideja je 500 dolara-eura minus jedan jer je to glavni trgovački fičer od izuma vatre-kotača.. i zato je cijena upravo 499, ne 501 što bi kao netržištno moglo povući i tužbu levisa :) ..

-a stvar je da prosječni zapadnjak, stare članice eu-12, usa, kanada, australija.. zemlje zapadnog standarda-plaće-novca, kupovne moći, mogu lako potrošiti tih 500tinjak nečega (nevažna valuta), na bilo što, mobitel, kolači, zabava.. pa i takva kutijica koja je ekšli nas-mediaplayer, jedan od bezbroj na tržištu. Zašto cijena nije recimo 300 (299) ili 200? .. pa zato jer onaj tko prodaje, tko želi zaradu, ako može skuplje, prodat će skuplje, to je primarna logika, maximum ako je moguć.. a kupac će prihvatiti ili neće, ako neće tad će cijena ići dolje, .. ako hoće? a prosječan kupac na zapadu to lako kupi, dok naš standard to ne dozvoljava tj moramo malo razmisliti ima li to smisla, no da su sudci razmišljali kad su se naslikavali sa rolexima imali bi manje problema a rekli bi da su oni pametni, dokazano-nisu.. pa zašto bi svi ostali od 7 milijardi bili bolji-pametniji, tj imamo zapravo isti kriterij i da smo milijarderi trošili bi ko ruski kneževi neovisno o vrijednosti čak iz image-gušta-kerenja, tek da selo vidi.. ne zato što je neka cijena opravdana, kao cijena picassa..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.3.2023 18:10 (ihush).
10 godina
offline
Re: Mini Linux računalo Meerkat dolazi s 12. gener
BlueMax kaže...
Meni se čini da ti ne razumiješ osnovnu premisao da o mini PC-ju cijelo vrijeme i govorim. Usporedi cijenu Asus-a, Zotac-a, Gigabyte-a
mini PC-ja npr sa i7 13th, 16GB, 1TB SSD s ovim kad ga konfiguriraš. Zašto je ovaj mini PC 30% skuplji od Gigabyte mini PC-ja s istim komponentama i s Windowsima (očito moram ovako pisati da bi neki shvatili)?

Skuplji je jer je to System76 koji precijenjuje svoje proizvode.

Skuplji je jer uvoze sve komponente, a mala su firma pa nemaju popuste ko veliki ili oni u Aziji.

I zato su 30% skuplji.

 

No nitko nikog ne prisiljava da kupi System76 mini računalo.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.3.2023 19:14 (Entry Point).
12 godina
offline
Mini Linux računalo Meerkat dolazi s 12. generacij

Pa mogu valjda komentirati kako je nešto preskupo za ono što daje? I ti u ovom postu kažeš kako precjenjuju svoje proizvode a to je točno ono što ja od početka tvrdim. Nije samo stvar u System76 nego u svima koji uz nekakav hardware, nebitno je li mini PC, desktop PC, laptop... stavljaju ime Linux. Onaj ko koristi Linux zna da je to glupost a onoga ko Linux ne koristi svakako time neće privući. Možda misle da je to ko kad uz neki komad hardwarea piše "for Mac". Pa nisu Linux korisnici tupi ko moderni Mac korisnici. 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice