Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle već id

poruka: 30
|
čitano: 6.900
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle već id".
12 godina
odjavljen
offline
Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle već id

I ja bi dvije tete za večeras pa eto... 

 
10 1 hvala 0
15 godina
offline
Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle već id

bio bih zadovoljan i s dva euro-jackpota. zaredom. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
Dex.pwn kaže...

I ja bi dvije tete za večeras pa eto... 

 

Ajar kaže...

bio bih zadovoljan i s dva euro-jackpota. zaredom. 

On je to sve dobio i probao, nije zadovoljan, sad želi ovo što su prenili.

coffe,coffe,coffe.....
15 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
metallic kaže...

On je to sve dobio i probao, nije zadovoljan, sad želi ovo što su prenili.

 da je navedeno imao, ovo njegovo ne bi mu bilo ni na kraj pameti. možda zato jer više nema ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle već id

Nemoguce je ovo realizirat bez pravog 5G ili doslovno gigabitnog mobilnog interneta...

 
1 3 hvala 0
16 godina
offline
Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle već id

Koliko postajemo ovisni o tehnologiji, uzas... Ljudska rasa hrli da se cim prije pretvori u android-cyborg-rasu...

Kako se samo forsira umjetna "inteligencija", automatika, robotika... 

 

Planet nam se raspada i oneciscuje, biljni i zivotinjski svijet izumire, a vodecima je najbitnije bit najnapredniji u realno nebitnim segmentima...

Fakat smo odvratno "napredna" rasa... 

 

Posjedujemo tehnologiju i mogucnosti da ovaj planet usavrsimo kako i zasluzuje, no nije to bitno... Jest i srat cemo zlato... Jebena pamet...

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.4.2019 9:27 (Batista).
 
6 5 hvala 0
16 godina
offline
Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle već id

Ljudi whine-aju bezveze. Naravno da tehnologija ide naprijed, naravno da ljudi uglavnom nekaj kenjkaju ali na kraju itekako brzo prihvate nove tehnologije i pitaju se kako su prije mogli bez njih. 

Samovozeći automobili će istisnuti 'obične' aute u idućih 10-tak godina u večini zemalja, vjerovao netko u to ili ne :) 

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
Dado_ZG78 kaže...

Ljudi whine-aju bezveze. Naravno da tehnologija ide naprijed, naravno da ljudi uglavnom nekaj kenjkaju ali na kraju itekako brzo prihvate nove tehnologije i pitaju se kako su prije mogli bez njih. 

Samovozeći automobili će istisnuti 'obične' aute u idućih 10-tak godina u večini zemalja, vjerovao netko u to ili ne :) 

Meni sama taj ideja samovozećih auta zvuči odlično i poprilično sam siguran da će biti sigurnije stanje na cestama. Tako da podržavam bilo kakve inicijative koliko god (ne)realne bile.

16 godina
offline
Re: Batista
Robi Buterin kaže...

Ovo je daleko od toga da bude "realno nebitini segment" jer godišnje u automobilskim nesrećama strada 1,35 milijuna ljudi. Autonomija vozila je vrlo važna za ljudski napredak jer je očigledno

čovjek nesposoban i neodgovoran da upravlja automobilom.

 Čovjek je svugdje najrizičniji faktor...

 O nesposobnosti i neodgovornosti uopce nema smisla razgovarat...

 

 Ovo je toliko nebitan problem naspram zagadenja planeta, vode, zraka i tla da jednostavno ne znam kako bi slikovitije ukazao na bitnost problematike, bome niti nemam volje.

 Uz svu silu napretka i tehnologije, ljudska rasa ide u krivom smjeru...

Truth in engineering.
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
Mitch kaže...

Nemoguce je ovo realizirat bez pravog 5G ili doslovno gigabitnog mobilnog interneta...

 
Kakve veze 5G i Gbit internet ima bilo kakve veze sa ovime?

9 godina
neaktivan
offline
Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle već id

Sve ce dobro funkcionirat tek kad svi automobili u prometu budu autonomni. Sve dok imas predvidivo nepredvidivi faktor (čoeka) bit ce belaj.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle već id

Autonomna vozila su budućnost. U to nema sumnje. Evo prvi korak ka tome su najave novih zakona da svi auti do dvije tisuće dvadeset i neke morati imati ugrađen sustav prepoznavanja znakova i ograničavanja brzine. Ljudi jednostavno više neće moći "žuriti" s autima po cesti pa će onda doći ljudima iz dupeta u glavu da nema baš previše smisla niti upravljati vozilom i da bi bilo lijepše npr. pročitati knjigu ili odigrati neku igru na putu do posla ... Uglavnom čini mi se da Musk ima poprilično dobar plan.

King in the castle, king in the castle ...
 
2 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
A što ćemo s profesionalnim vozačima i onima koji vole voziti? Da oduzmemo svu slobodu ljudima ili da ih pobijemo?
A kompjuteri ne mogu griješiti? Neće biti problema s autonomnim vozilima?
Mreža će uvijek funkcionirati, neće se dogoditi ništa nepredviđeno?
Divnog li novog svijeta. Čovjek neće više morati ništa raditi, ni misliti. Ni postojati.
 
0 6 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
Tebi je svođenje ljudi na lijene, glupe igrače igrica dobar plan?
14 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
Kokobil50 kaže...
A što ćemo s profesionalnim vozačima i onima koji vole voziti? Da oduzmemo svu slobodu ljudima ili da ih pobijemo?
A kompjuteri ne mogu griješiti? Neće biti problema s autonomnim vozilima?
Mreža će uvijek funkcionirati, neće se dogoditi ništa nepredviđeno?
Divnog li novog svijeta. Čovjek neće više morati ništa raditi, ni misliti. Ni postojati.

 
Tvoje pitanje je OK - medjutim takve stvari se desavaju skoro svaki dan i to stoljecima. Sto je sa Urarima? Vise ih skoro pa nema. Satovi se kupuju, jako rijetko popravljaju etc. Sto je sa zenama koje su prije radile na telefonskim centrima i spajale pozive? Sto je sa brijacima? Sto je ovima ili onima, primjera ima mislion.

Samim time sto tu komentiras na BUG forumu znaci da koristis tehnologiju koja je nekome uzela / unistila posao koji danas vjerovatno vise niti ne postoji. Treba biti optimistican prema buducnosti i svim problemima koje to donosi.

Ti jos uvijek imas opciju otici negdje na selo, zivjeti bez struje, interneta, kanalizacije etc, ako ti je to osobno bolje za tebe i ako tebe to cini sretnim! (Ovo mislim u najboljem smislu).


15 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
Autonomna vozila generiraju 4 TB prometa u sat i pol voznje. Kako ces ti to prenijet i jos ktome kalibrirat ML modele bez 5G? Pogotovo kad uzmes u obzir cinjenicu da je 5G u Americi doslovno dostupan (u 2020.) na najuzem mogucem centru s obzirom da idu na 28+ Ghz?

Milijun autonomnih vozila odmah od pocetka nema smisla niti je moguce, pogotovo izvan najuzih centara metropola
5 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
Kokobil50 kaže...
A što ćemo s profesionalnim vozačima i onima koji vole voziti? Da oduzmemo svu slobodu ljudima ili da ih pobijemo?
A kompjuteri ne mogu griješiti? Neće biti problema s autonomnim vozilima?
Mreža će uvijek funkcionirati, neće se dogoditi ništa nepredviđeno?
Divnog li novog svijeta. Čovjek neće više morati ništa raditi, ni misliti. Ni postojati.

 Isto što i sa ljudima koji voli brzo voziti bijesna auta. Imas trkace staze za to....Gdje je njihova sloboda? 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
Mitch kaže...
Autonomna vozila generiraju 4 TB prometa u sat i pol voznje. Kako ces ti to prenijet i jos ktome kalibrirat ML modele bez 5G? Pogotovo kad uzmes u obzir cinjenicu da je 5G u Americi doslovno dostupan (u 2020.) na najuzem mogucem centru s obzirom da idu na 28+ Ghz?

Milijun autonomnih vozila odmah od pocetka nema smisla niti je moguce, pogotovo izvan najuzih centara metropola

 To i je ljepota tehnologije. Sto ti 4TB danas zvuci jako puno i nemoguce za prenjet i obradit... Ja se samo sjetim da sam 90-tih imao komp 286 sa 300 mb hard diska i to mi se cinilo neopisivo mnogo i nemoguce za prenjeti prenjieti na disketama :D

A pazi ovo: Da ti je onda netko pisao na forumu da ce za 20-tak godina svatko u svakoj vukojebini imati u đepu stotinama puta jaci komp sa pristupom na neku mrezu sa koje ce za relativno malo novaca moci komunicirati sa bilo kim na svijetu ili namjerno stavljati svoje slike na net da drugi lajkaju i da ces na taj "komp" moci spremiti nekoliko stotina puta vise podataka? reko bi mu isto i da je nemoguce i da nema smisla? A vidis, ima smisla... DOGADJA SE!

4 godine
protjeran
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve

Hvala ti na lijepim željama ali ne radi se o tome. Što je s onima koji vole voziti ili jednostavno ne žele biti zatvoreni u plastičnu kutiju na milost  i nemilost kompjuteru? Nametanje toga i oduzimanje ljudskog prava na izbor zove se fašizam.

Bte, nije sve napredno ujedno i dobro.

12 godina
offline
Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle već id

Kako autopilot zna kad dolazi na cestu s prednoscu prolaza bez znakova,kako zna jel ima lijevo i desno auto,sto ako on ima prednost a dolazi mu auto s ljeva koji je u preksaju,ubiti kakve su kamere sa strana,sta ako je grm,znak,parkirno auto,kako su rijesili te situacije?

AUDIOFIL
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
Mitch kaže...
Autonomna vozila generiraju 4 TB prometa u sat i pol voznje. Kako ces ti to prenijet i jos ktome kalibrirat ML modele bez 5G? Pogotovo kad uzmes u obzir cinjenicu da je 5G u Americi doslovno dostupan (u 2020.) na najuzem mogucem centru s obzirom da idu na 28+ Ghz?

Milijun autonomnih vozila odmah od pocetka nema smisla niti je moguce, pogotovo izvan najuzih centara metropola

 
O cemu ti pricas? Kakvih 4 TB prometa u sat i pol voznje? Kako ti mislis da automatska voznja radi tocno?

11 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve

@Nemon

Tesla istice kao znacajnu prednost da imaju puno automobila po svijetu i mogu prikupit puno podataka za treniranje AI modela. Da bi to funkcioniralo, morao bi prebacit te podatke u centralu. Pretpostavljam da je Mitch mislio na to, samo procesiranje jednom kad je AI model treniran nije u cloudu.
Koliko sam citao, oni bi samo skupljali "neobicne" situacije ili one u kojima je vozac morao reagirat ili se desio neki interni problem itd. To bi bilo izvedivo, ako takvih situacija nema puno. Mada svejedno mislim da Musk lupeta bez pokrica...

11 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
Urtz kaže...
 Ja se samo sjetim da sam 90-tih imao komp 286 sa 300 mb hard diska i to mi se cinilo neopisivo mnogo i nemoguce za prenjeti prenjieti na disketama :D

A pazi ovo: Da ti je onda netko pisao na forumu da ce za 20-tak godina svatko u svakoj vukojebini imati u đepu stotinama puta jaci komp sa pristupom na neku mrezu sa koje ce za relativno malo novaca moci komunicirati sa bilo kim na svijetu ili namjerno stavljati svoje slike na net da drugi lajkaju i da ces na taj "komp" moci spremiti nekoliko stotina puta vise podataka? reko bi mu isto i da je nemoguce i da nema smisla? A vidis, ima smisla... DOGADJA SE!

Da mi je netko rekao '95 da cemo imat 100x jaca racunala u djepu 2019., ja bi rekao da je to moguce. Da mi je rekao da cemo ih imat krajem '96, ja bi se nasmijao. Musk ne kaze sta ce imat za 20g, vec slijedece godine.

14 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
CyberK kaže...

@Nemon

Tesla istice kao znacajnu prednost da imaju puno automobila po svijetu i mogu prikupit puno podataka za treniranje AI modela. Da bi to funkcioniralo, morao bi prebacit te podatke u centralu. Pretpostavljam da je Mitch mislio na to, samo procesiranje jednom kad je AI model treniran nije u cloudu.
Koliko sam citao, oni bi samo skupljali "neobicne" situacije ili one u kojima je vozac morao reagirat ili se desio neki interni problem itd. To bi bilo izvedivo, ako takvih situacija nema puno. Mada svejedno mislim da Musk lupeta bez pokrica...

 

Znaci, na nacin kako je Mitch to komentirao, ispada ti moras imati "real time" internet konekciju automobila da bi ti imao svoj autopilot-auto. To je totalno krivo i debilno. Nikakva internet konekcija nije potrebna. AI model se ne trenira u real time, niti se trenira u automobilu, tj auto samo dobije update sa novim AI modelom (kada se unaprijedi i slicno). Skidanje podataka voznji (skupljenih u shadow modu) se najcesce desava preko wifi-a (kada se auto spoji) a moze i preko SIM kartice (znaci LTE or whatever), tj Tesla ima ugovor za pokrivanje citavog svijeta, pa na taj nacin dobiva podatke sa kojima trenira svoje AI modele.

11 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve

Da, pricam o podacima skupljenim u shadow modu. Prebacit 4TB preko 1Gbps veze je 8-10 sati, a tko ima toliki upload, pogotovo preko wifi? A tek LTE. Dodjes kuci i internet ti je uvijek u klincu jer Tesla cucla sav BW.
Niti svi imaju wifi pristup tamo gdje parkiraju. Sve skupa, bez teske selekcije podataka, neizvedivo uz trenutnu tehnologiju.

14 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
CyberK kaže...

Da, pricam o podacima skupljenim u shadow modu. Prebacit 4TB preko 1Gbps veze je 8-10 sati, a tko ima toliki upload, pogotovo preko wifi? A tek LTE. Dodjes kuci i internet ti je uvijek u klincu jer Tesla cucla sav BW.
Niti svi imaju wifi pristup tamo gdje parkiraju. Sve skupa, bez teske selekcije podataka, neizvedivo uz trenutnu tehnologiju.

 
Znaci, to nije istina. Tesla (auto) ne skuplja podatke na taj nacin, pogotovo ne skuplja podatke u kolicini od 4 TB-a i slicno. (Nema niti mjesta u autu za takvu kolicinu podataka). U najboljem slucaju se radi o par GB-ajta podataka.

Malo vise detalja na link ispod. (Ali ima jos lokacija na netu gdje se ljudi bave sa time). Uglavnom, ova sranja koja ljudi pisu su skoro pa 100% kriva.

https://electrek.co/2017/06/14/tesla-autopilot-data-floodgates/

15 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
Nemon kaže...
CyberK kaže...

Da, pricam o podacima skupljenim u shadow modu. Prebacit 4TB preko 1Gbps veze je 8-10 sati, a tko ima toliki upload, pogotovo preko wifi? A tek LTE. Dodjes kuci i internet ti je uvijek u klincu jer Tesla cucla sav BW.
Niti svi imaju wifi pristup tamo gdje parkiraju. Sve skupa, bez teske selekcije podataka, neizvedivo uz trenutnu tehnologiju.

 
Znaci, to nije istina. Tesla (auto) ne skuplja podatke na taj nacin, pogotovo ne skuplja podatke u kolicini od 4 TB-a i slicno. (Nema niti mjesta u autu za takvu kolicinu podataka). U najboljem slucaju se radi o par GB-ajta podataka.

Malo vise detalja na link ispod. (Ali ima jos lokacija na netu gdje se ljudi bave sa time). Uglavnom, ova sranja koja ljudi pisu su skoro pa 100% kriva.

https://electrek.co/2017/06/14/tesla-autopilot-data-floodgates/

To o cemu pricas nema veze s L5 V2X i telcosima.

Napisat cu ti detaljan post cim nadem vremena i mojim (radnim) iskustvima s Waymo.

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.4.2019 19:09 (Mitch).
11 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
Nemon kaže...

 
Znaci, to nije istina. Tesla (auto) ne skuplja podatke na taj nacin, pogotovo ne skuplja podatke u kolicini od 4 TB-a i slicno. (Nema niti mjesta u autu za takvu kolicinu podataka). U najboljem slucaju se radi o par GB-ajta podataka.

Malo vise detalja na link ispod. (Ali ima jos lokacija na netu gdje se ljudi bave sa time). Uglavnom, ova sranja koja ljudi pisu su skoro pa 100% kriva.

https://electrek.co/2017/06/14/tesla-autopilot-data-floodgates/

Dao si clanak star 2g. Nije vazno koliko tocno podataka dolazi od senzora, poanta je da je previse, sami ljudi iz Tesle su to rekli:
https://arstechnica.com/cars/2019/04/teslas-autonomy-event-impressive-progress-with-an-unrealistic-timeline/

"But while Tesla has potential access to a vast amount of data, Tesla vehicles don't have enough bandwidth to stream every minute of driving to Tesla headquarters. Instead, Tesla's engineers tell cars what types of situations to watch for, and cars then stream back short video clips when they encounter something that matches one of the queries.
This means that Tesla will only be able to collect data on a rare situation if engineers have the foresight to request that type of data from the cars. If a situation is so strange that its engineers never think to look for it, then it may never make its way into Tesla's training data."

14 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve
CyberK kaže...

Dao si clanak star 2g. Nije vazno koliko tocno podataka dolazi od senzora, poanta je da je previse, sami ljudi iz Tesle su to rekli:
https://arstechnica.com/cars/2019/04/teslas-autonomy-event-impressive-progress-with-an-unrealistic-timeline/

"But while Tesla has potential access to a vast amount of data, Tesla vehicles don't have enough bandwidth to stream every minute of driving to Tesla headquarters. Instead, Tesla's engineers tell cars what types of situations to watch for, and cars then stream back short video clips when they encounter something that matches one of the queries.
This means that Tesla will only be able to collect data on a rare situation if engineers have the foresight to request that type of data from the cars. If a situation is so strange that its engineers never think to look for it, then it may never make its way into Tesla's training data."

 
Znaci, to sto je Arstehnica napisala je istina, to sam i napisao. Da TESLA auti ne salju TB prometa na internet, nikada nisu, niti su dizajnirani da tako rade. Pogledaj si prezentaciju od prije par dana, gdje Andrej Karpathy rekao / objasnio da kada imaju edge case, da rade query da nadju jos takvih situacija kako bi trenirali NN model koji ce nauciti o cemu se tu radi (Recimo leteci auto koji se prevernuo radi nesrece ili whatever).

To sto je arstechnica napisala "vast amount of data, Tesla vehicles don't have enough bandwidth" nije napisano da opovrgnu nesto sto je Tesla rekla ili whatever, nego objasnjavaju osobi koja cita clanak (tebi) zasto to tocno rade i na koji nacin. Kuzis?

Btw, clanak od prije dvije godine nije outdated - i dalje se tako radi, ne kuzim kaj zelis reci? Zelis reci da sada skupljaju manje podataka ili kaj? Znaci, ako imas neki argument, daj to malo bolje napisi, a ne "clanak je star dvije godine". 

Napisi "Taj clanak je od dvije godine. Onda su podatke skupljali na nacin 1-2-3-4-5. Dok danas u 2019 podatke skupljaju na 6-7-8-9-10" - onda kada ja to procitam, vidim da li imam kakve rupe u znanju ili informacije koje imam su krive (ili polu-tocne) i zahvalim se na navedenom. Ovako si napravio kurac.

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.4.2019 22:12 (Nemon).
11 godina
offline
Re: Musk bi milijun autonomnih taksija iz Tesle ve

A gdje sam ja rekao da salju TB? Toliko podataka se generira u autu i koristi da bi AI donosio odluke.
LOL, ti meni objasnjavas nesto sto sam doslovce rekao u svom prvom postu: "oni bi samo skupljali "neobicne" situacije..."
I ponovio u drugom: "Sve skupa, bez teske selekcije podataka, neizvedivo uz trenutnu tehnologiju".

Da, Karpathy to pojasnjava i tek onda vidis da su koristi od ogromne flote automobila ipak znatno limitiranije negoli to Musk sugerira. Oni ne skupljaju "edge" situacije jer je to bolji pristup od kolekcije svega, vec da maksimiziraju korist od ogranicene kolicine podataka koje mogu dobavit na ovaj nacin.

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice