NASA traži inženjersko rješenje za male nuklearne

poruka: 14
|
čitano: 4.834
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "NASA traži inženjersko rješenje za male nuklearne ".
14 godina
offline
NASA traži inženjersko rješenje za male nuklearne

Izvrsna prilika za inženjere s foruma. Neka bude bug(free) proizvod.

Moj PC  
8 0 hvala 0
11 godina
offline
NASA traži inženjersko rješenje za male nuklearne

da sad ne guglam i ne tražim satima nešto o čemu nemam pojma, ali zar nemaju već nešto slično na nuklearnim podmornicama i nosačima aviona

ili su to sustavi daleko veći od ovoga što traže u natječaju, a meni se samo čine kao 'kompaktni' 

zar nije jednostavnije već upotrijebiti te poznate sustave, pa ih eventualno smanjiti i prilagoditi

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: NASA traži inženjersko rješenje za male nuklea
Žalosno da žele ponavljati iste greške kao i kod kuće. Ovo je bila izvrsna prilika za promociju torija kao napredne tehnologije budućnosti.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: NASA traži inženjersko rješenje za male nuklea
Idealist kaže...

Izvrsna prilika za inženjere s foruma. Neka bude bug(free) proizvod.

 Mislim da je jača ekipa na Indexovo forumu. 

15 godina
offline
NASA traži inženjersko rješenje za male nuklearne

ovo je potcjenjivanje bug-a, iako je kokošinda talambasala kako smo im mi "važan strateški partner u regionu". tek kad ispuše na fejsbuku, aliexpressu, e-bay-u i njuškalu, onda se tek oglase tu na forumu. predlažem bojkot i da im umjesto malih nuklearnih elektrana damo velik odeblji nuklearan qqruz. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: NASA traži inženjersko rješenje za male nuklea

Daleko su veci:

 

The 220 MWth S8G reactor compartment for the Ohio submarines is 42 feet (13 m) in diameter, 55 feet (17 m) long and weighs 2,750 tons

 

Ali i to nije najveci problem, nego kako ces hladiti nesto na mjesecu, nema konvekcije. Na marsu je atmosfera 1% gustoce zemljine.

3 godine
offline
Re: NASA traži inženjersko rješenje za male nuklea
F10EXX kaže...

 

Ali i to nije najveci problem, nego kako ces hladiti nesto na mjesecu, nema konvekcije. Na marsu je atmosfera 1% gustoce zemljine.

 

What is the Temperature on the Moon? | Space

14 godina
offline
Re: NASA traži inženjersko rješenje za male nuklea
F10EXX kaže...

Daleko su veci:

 

The 220 MWth S8G reactor compartment for the Ohio submarines is 42 feet (13 m) in diameter, 55 feet (17 m) long and weighs 2,750 tons

 

Ali i to nije najveci problem, nego kako ces hladiti nesto na mjesecu, nema konvekcije. Na marsu je atmosfera 1% gustoce zemljine.

 Učio ja nekad davno u OŠ i srednjoj: toplina se prenosi konvekcijom, kondukcijom i radijacijom. Dakle, na Mjesecu imamo 2 od 3 načina za prijenos topline, moglo bi biti dovoljno.

dolazim odmah - Godot
2 godine
protjeran
offline
Re: NASA traži inženjersko rješenje za male nuklea

Misliš li da nisu razmišljali o tome?

7 godina
offline
Re: NASA traži inženjersko rješenje za male nuklea

Ne bi, tj. može biti dovoljno, samo koliku površinu trebaš da bi disipirao istu količinu energije?

A pogotovo zato kaj je radijacijska komponenta jako mala, tj. u odnosu na disipacijsku površinu, a i kondukcija je isto skoro pa zanemariva zbog rijetke atmosfere (nema termalne mase koja bi preuzela energiju).

U osnovi, trebao bi samo par milijuna puta veće hladnjake u odnosu na istu elektranu na Zemlji da bi ohladio, tak da ništ od toga.

Najbolje rješenje je strateško postavljanje solarnih panela na suprotne strane Mjeseca i onda da uvijek jedna bude na dobroj strani i umrežit cijeli Mjesec s jedne strane na drugu.

Ili otapat led i radit hidroelektrane 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.11.2021 15:25 (fer-de-lance).
15 godina
offline
NASA traži inženjersko rješenje za male nuklearne

.. da, tj za laike, možda razumljivije, kao recimo hlađenje računala, heatpipeom.. odvodimo toplinu dalje od cpu-izvora, no nismo je se riješili tj samo smo je premjestili.. dok se konačna disparacija topline svodi na transfer kroz zrak-atmosferu (medij, bilo koji), u svemir kao i beskonačna entropija. Hlađenje bilo čime osim zrakom ne hladi (kolokvijalnim riječnikom, točnije, ne odvodi toplinu jer je nema kamo efikasno prenjeti, medij.. tj transfer je slabiji-sporiji, neefikasan, kao kad ventilator ne radi ili ovisno o brzini vrtnje, strujanje-protok zraka u kubicima.. čeg recimo u vakuumu nema tj zanemarivo-malo=neefikasno).

-no svemir je i hladan, tj bez sunca kao izvora topline sve u sjeni je smrznuto, tako da hlađenje nije poseban problem, tj neće napraviti na 'havajima' s +200c nego u 'garmišparkenkihenu' gdje je -200c.. u hladu, ako je to problem.

-svako hlađenje na kraju dođe do zračnog, tj disparacija u okolinu-zrak-atmosferu, vodeno, bilo koje, samo je stvar karika lanca, dok je mjesec nešto kao peltier-hlađenje ili kao grijalica-frižider ovisno s koje strane svjetlosti gledamo.

-sad je pravo vrijeme za ona dva talijanca koji su već prije par desetljeća imali senzaciju, fuziju u tegli.. naravno glupost, no bit će sad revajvanja kao i novih nastavaka dosjea-x, puta na mars, borbe protiv elijenaca koje ubijemo klasičnim pc-virusom s maca (nitko se ne pita zašto ne DOS..) itd..

 

-toplina, svako kretanje atoma stvara toplinu, jedan od oblika, agregatnih stanja energije, dok je i sama masa-tijelo ekšli energija (e=mc2..).

-nula (apsolutna) znači da nema kretanja, ni jedan atom.. kao smrznuto-led-voda.

-kakav god mali otpor postojao, čim postoji kretanje, posotji i otpor, time i toplina, tj energija može mijenjati agregatna stanja, no zadana je, trajna, neuništiva .. osim u qvantnoj gdje može nastati iz ničega što bi tad komutativno sugeriralo da se može i uništiti identičnom suprotnom energijom tj ono što ide pod antimateriju.

-zato u svemiru nemamo nigdje apsolutnu nulu, mada ima dovoljno blizu, kao i pokusi s supravodićima.. tj kad to budemo imali, imat ćemo sve, sveti gral.. a možda nikad ako nas zakoni fizike spriječe kao s brzinom svjetlosti itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: NASA traži inženjersko rješenje za male nuklea
Zakopati hladnjake u ona zaleđena jezera koja su navedena u linku koji sam dao gore. Dalo bi dovoljno površine za kondukciju, vjerujem.
15 godina
offline
Re: NASA traži inženjersko rješenje za male nuklea
Gallu kaže...
Zakopati hladnjake u ona zaleđena jezera koja su navedena u linku koji sam dao gore. Dalo bi dovoljno površine za kondukciju, vjerujem.

 -znanost nije stvar 'vjere' (karikiram).. tj pokus-test, pa tako za helikpterić na marsu nije bilo sigurno hoće li poletjeti (uzgon, gustoća zraka..), tj dok se teorija ne provjeri u praksi ostaje možda-nada i sl. jer postoje razni faktori koje se može previdjeti u teoriji na papiru..

-vjerojatno hlađenje nije veći problem, no ipak sam laik, lajkin rođak, ovčar-njemački .. :))

-za sad je problem teret koji treba podići, cijena.. a posebna fora ili paradox da će možda ispasti da je na mjesecu daleko manje problema nego tu doma.. možda čak dovoljno da kompenzira kao ušteda na lansiranju, jer kod reaktora je tu doma potrebno imati izolaciju, tj radijacija je opasna, ... a na mjesecu nema za što biti opasna + već je opasno jer nema atmosferu itd. Karikiram do boli.. npr možda uopće neće brinuti o sigurnosti pa ako se i desi melting, nikom ništa.. tj malo izmjenimo izgled mjeseca, napravimo rupe i tad je sličniji siru (što objašnjava zašto ga miševi i mačke gldaju..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
NASA traži inženjersko rješenje za male nuklearne

Brzina hlađenja radijacijom lako se izračuna, prema Stefan-Boltzmannovom zakonu: M = s T4, s (sigma) = 5,7 x 10(-8) W m-2 K-4. Pa sad računajte... 

 
2 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice