NH-L9i-17xx chromax.black - Minijaturom protiv rig

poruka: 7
|
čitano: 16.987
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "NH-L9i-17xx chromax.black - Minijaturom protiv rig".
11 godina
offline
NH-L9i-17xx chromax.black - Minijaturom protiv rig

dobro decki koja korist od ovoga testa?

 

kako kupac moze znati sto ocekivati od ovoga hladnjaka, kojega planira kupiti za i5 12400f recimo, i slicne kojima je namijenjen?

 

stvarno propustena prilika, za jedan on najboljih SFF hladnjaka koji se moze nabaviti, pogotovo sto ste imali i ITX kuciste i ITX maticnu plocu i mogli ste testirati ponasanje u stvarnim uvjetima

 

ovako kupac nema pojma kako ce mu hladnjak hladiti 12400f niti koliko je tih dok hladi taj procesor

 

ili ako ste vec se odlucili za i9 K seriju, onda ste mogli napraviti test s time hladnajom sa ogranicavanjem power limit, PL1 i PL2 i vidjeti koje je najoptimalnija postavka gdje ovaj hladnjak moze komotno obuzdati cak i i9 i koliko je to udar na performanse u tome slucaju

 

stvarno steta 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
NH-L9i-17xx chromax.black - Minijaturom protiv rig

Denise, nikad na recenziji ne napišete o uvjetima testiranja: nije isto je li u kutiji (i kakvoj i kojoj, s koliko ventilatora u njoj i kako posloženih - sve ovo može dodati ili oduzeti snazi hlađenja) ili onak, na stolu, propuh kondišn. mislim, z noktuom nemreš fulati nikak (+ kaj se z njom u pakiranju dobije sve i svašta, osobito jedna od ponajboljih pasta) - u svim strojevima koje ikad složih, jasno i mojima, je noktua i to dere nemilice dugim godinama, tiho, pouzdano i djelotvorno (jedino, doduše, nisam probal nikad s amd-om; sve su inteli). koliko zapravo kanta, njezina popunjenost (kartice, kabeli, ram, bla) i raspored dovoda/odvoda po njoj utječe na učinak hlađenja? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.3.2022 12:06 (Ajar).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: NH-L9i-17xx chromax.black - Minijaturom protiv
Timo kaže...

dobro decki koja korist od ovoga testa?

 

kako kupac moze znati sto ocekivati od ovoga hladnjaka, kojega planira kupiti za i5 12400f recimo, i slicne kojima je namijenjen?

 

stvarno propustena prilika, za jedan on najboljih SFF hladnjaka koji se moze nabaviti, pogotovo sto ste imali i ITX kuciste i ITX maticnu plocu i mogli ste testirati ponasanje u stvarnim uvjetima

 

ovako kupac nema pojma kako ce mu hladnjak hladiti 12400f niti koliko je tih dok hladi taj procesor

 

ili ako ste vec se odlucili za i9 K seriju, onda ste mogli napraviti test s time hladnajom sa ogranicavanjem power limit, PL1 i PL2 i vidjeti koje je najoptimalnija postavka gdje ovaj hladnjak moze komotno obuzdati cak i i9 i koliko je to udar na performanse u tome slucaju

 

stvarno steta 

Poanta ovog hladnjaka je da je super malen, tih i kvalitetan. Koliko će biti bučan dok hladi i5-2400F zavisi o masi faktora - što radiš s procesorom, koju matičnu ploču koristiš, kakvo ti je hlađenje kućišta, kako je uopće podešen ventilator na hladnjaku (automatika ili ručno, ako je automatika, koji profil), kakva je ambijentalna temperatura...itd. 

 

U članku je navedeno koliko je hladnjak bučan na brzini od 100% i komentirano je koliko je bučan kad je opterećenje na i9 vrlo nisko. Isto tako je demonstrirano da procesor throttla do razine od 140 W, a i5-12400F ima max Turbo power od 117 W. Dakle hladnjak definitivno nije ograničenje za i5. 

"ili ako ste vec se odlucili za i9 K seriju, onda ste mogli napraviti test s time hladnajom sa ogranicavanjem power limit, PL1 i PL2 i vidjeti koje je najoptimalnija postavka gdje ovaj hladnjak moze komotno obuzdati cak i i9" - pa sam procesor si je ograničio power limit zbog ograničenja hlađenja, ne? Ako je nekome prihvatljiva vršna temperatura od 100 °C pod punim opterećenjem, hladnjak se može boriti s do 140 W. 

16 godina
moderator
offline
Re: NH-L9i-17xx chromax.black - Minijaturom protiv
Ajar kaže...

Denise, nikad na recenziji ne napišete o uvjetima testiranja: nije isto je li u kutiji (i kakvoj i kojoj, s koliko ventilatora u njoj i kako posloženih - sve ovo može dodati ili oduzeti snazi hlađenja) ili onak, na stolu, propuh kondišn. mislim, z noktuom nemreš fulati nikak (+ kaj se z njom u pakiranju dobije sve i svašta, osobito jedna od ponajboljih pasta) - u svim strojevima koje ikad složih, jasno i mojima, je noktua i to dere nemilice dugim godinama, tiho, pouzdano i djelotvorno (jedino, doduše, nisam probal nikad s amd-om; sve su inteli). koliko zapravo kanta, njezina popunjenost (kartice, kabeli, ram, bla) i raspored dovoda/odvoda po njoj utječe na učinak hlađenja? 

 Pa zapravo napisano je - 

 

"Igrom slučaja, dolazak Noctuina mini ITX pulena na test poklopilo se s testiranjem Fractal Designovog mini ITX kućišta Torrent Nano, ali i Asusove Z690 ploče mini ITX formata Strix Z690-I. Core i9-12900K nabavili smo za potrebe testiranja LGA-1700 ploča, pa se stvorila odlična prilika da u praksi provjerimo tvrdnje Noctuina šefa."

Kartica nema veze jer je procesor pod opterećenjem kod testa, ne kartica. 

12 godina
offline
NH-L9i-17xx chromax.black - Minijaturom protiv rig

No, treba li se bojati te vrlo visoke temperature? Objektivno, ne. Moderni procesori vrlo se dobro sami štite od pregrijavanja te isporučuju onoliko performansi koliko im rashladno rješenje dozvoljava. Jedini nedostatak je, naravno, taj pad performansi koji, mjereno Cinebenchom R23, iznosi 16,5 posto nakon 10-minutnog opterećenja. Sasvim prihvatljivo, ako nas pitate.

 

Sasvim neprihvatljivo ako mene pitate.

 

Kupiti procesor od 5000kn, na njega nakeljiti 500kn hladnjak i onda nakon 10 minuta rada, za koji kupovina ovog procesora jedino ima smisla, izgubiti 16,5% performansi je sve samo ne prihvatljivo. Teška srca bi prihvatio do 2%.

 

Alder Lake procesori su odlični u renderingu osim ako stvarno želite nešto renderirati. Ako uložite 1500+kn u hlađenje onda je jednako dobar ko 5950X.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: NH-L9i-17xx chromax.black - Minijaturom protiv
BlueMax kaže...

No, treba li se bojati te vrlo visoke temperature? Objektivno, ne. Moderni procesori vrlo se dobro sami štite od pregrijavanja te isporučuju onoliko performansi koliko im rashladno rješenje dozvoljava. Jedini nedostatak je, naravno, taj pad performansi koji, mjereno Cinebenchom R23, iznosi 16,5 posto nakon 10-minutnog opterećenja. Sasvim prihvatljivo, ako nas pitate.

 

Sasvim neprihvatljivo ako mene pitate.

 

Kupiti procesor od 5000kn, na njega nakeljiti 500kn hladnjak i onda nakon 10 minuta rada, za koji kupovina ovog procesora jedino ima smisla, izgubiti 16,5% performansi je sve samo ne prihvatljivo. Teška srca bi prihvatio do 2%.

 

Alder Lake procesori su odlični u renderingu osim ako stvarno želite nešto renderirati. Ako uložite 1500+kn u hlađenje onda je jednako dobar ko 5950X.

 Doista ne znam zašto si ti zaključio da ja preporučujem korištenje i9 s ovakvim hladnjakom u svrhu renderiranja. 

Štos je u tome da i9 s ovakvim hladnjakom bez bojazni možeš koristiti za sve druge stvari koje ne uključuju dugotrajno puno opterećenje svih jezgri - gaming, photoshop i slično. Da, performanse neće biti tako visoke kao da se koristi veći hladnjak, no to je cijena korištenja super kompaktnog mini ITX kućišta kojima je ovaj hladnjak i namijenjen. 

Re: NH-L9i-17xx chromax.black - Minijaturom protiv

Tko normalan će koristiti SFFPC za renderiranje??

 

Za poslove gdje će CPU samo tu i tamo skočiti na 100% je idealan. Pogotovo za i5/r5 do 65W i sl. Ili neki posao gdje ti trebaju paralelne jezgre, no ne toliko i takt (pa nešto od 8+jezgara usporiš da koristi do 60-80W).

 

Takve mašine (te time ovakvi hladnjaci) postoje za male prostore, ljude kojima ne treba puno performansi (office, photo-edit, web browsing) a ne za profesionalni video edit ili 3d modeliranje.

Za takvo što kupiš full tower sa 280+mm vodenim hladnjakom.

 

Poanta teksta je da je teoretski moguće koristiti tako jaki procesor, no uz određene penale. Sve slabije od njega će raditi besprijekorno.

Zašto testirati 100 različitih procesora, ako možeš najjači i reći da oni koji troše manje će raditi bez problema?

 

The planet broke before the Guard did!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice