Njemačka napušta ugljen do 2038. godine

poruka: 33
|
čitano: 8.189
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Njemačka napušta ugljen do 2038. godine".
16 godina
offline
Njemačka napušta ugljen do 2038. godine

Gašenje termoelektrana na ugljen i nuklearki neki su već prozvali "najglupljom energetskom politikom na svijetu.

 

Ne, gašenje nuklearki je najgluplja energetska politika na svijetu.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
32 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
Vratit ćemo se mi nuklearkama, prije ili kasnije. Svijet treba previše energije da bi fosili potrajali. Drugo rješenje je planetarno organiziran sustav solarnih elektrana i prijenosa energije - sunce uvijek negdje sja. Preduvjet za to je, naravno, svjetski policajac koji će spriječiti bilo koga da se igra s takvim planetovodima
Ja rekoh
12 godina
neaktivan
offline
Njemačka napušta ugljen do 2038. godine

Struja je vec poskupila. Ne zelim znati sta ce biti kad se sve pogase.

 

Sta je jos zanimljivo...Njemacka izvozi 9% svoje struje te je praksa gasiti vjetrenjace kad ne mogu vise primati toliko struje..Ako ne zele okrenuti narod protiv sebe moraju tu nesto promijeniti

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
coso9288 kaže...

Struja je vec poskupila. Ne zelim znati sta ce biti kad se sve pogase.

 

Sta je jos zanimljivo...Njemacka izvozi 9% svoje struje te je praksa gasiti vjetrenjace kad ne mogu vise primati toliko struje..Ako ne zele okrenuti narod protiv sebe moraju tu nesto promijeniti

 Nije to samo u Njemačkoj. U Hrvatskoj gase hidroelektrane kad imaju viškove jer MORAJU po ugovoru otkupljivati po povlaštenoj cijeni od vjetrenjača! Wtf?!

15 godina
offline
Njemačka napušta ugljen do 2038. godine

mi smo morali napustiti ugljen kad su nam uveli najskuplji plin u galaksiji. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
gurusinj kaže...
coso9288 kaže...

Struja je vec poskupila. Ne zelim znati sta ce biti kad se sve pogase.

 

Sta je jos zanimljivo...Njemacka izvozi 9% svoje struje te je praksa gasiti vjetrenjace kad ne mogu vise primati toliko struje..Ako ne zele okrenuti narod protiv sebe moraju tu nesto promijeniti

 Nije to samo u Njemačkoj. U Hrvatskoj gase hidroelektrane kad imaju viškove jer MORAJU po ugovoru otkupljivati po povlaštenoj cijeni od vjetrenjača! Wtf?!

 Posve ispravno i logično. Vjetroelektrane koriste vjetar, njega se ne može Tompsonirati ni skladištiti kao niti sunce. Vodu može, hidroelektrane su idealne za peglanje generacije, odnosno praćenje opterećenja. Dapače, ovisno o veličini hidroakumulacije, moguće je maksimalno koristiti trenutne izvore, a vodu skladištiti za mirne zimske dane... Ili barem za noć čime se izbjegava korištene fosilnih goriva.

Ja rekoh
12 godina
neaktivan
offline
Njemačka napušta ugljen do 2038. godine

To sam cak negdje procitao da se vjetrenjace moraju gasiti...ali evo ideje. Visak energije se moze koristiti za proizvodnju hidrogen za auto koja voze na taj pogon. I pored e auta to moze biti jos jedna cista alternativa. I to je onda stvarno cisto

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Njemačka napušta ugljen do 2038. godine

Evo još samo da proradi ovaj HHT reaktor i mogu odmah pogasiti sve ugljene elektrane https://www.businesswire.com/news/home/20190131005155/en/Brillouin-Energy-Awarded-Patent-Potentially-World-Changing

I`m silicon-based life-form
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Njemačka napušta ugljen do 2038. godine

Ja ne kužim tko je tu lud - ako Nijemci imaju "viška struje" - zašto plaćaju jednu od najskupljih računa za struju u Europi? I još ovakvi memeovi po Internetu dio su te neke propagande:

 

Dakle, kad sam koristio Vattenfall, koji je jedan od najjeftinijih providera električne energije, opet je bilo puno skuplje nego kod HEP-a u Hrvatskoj i nisu mi nikada plaćali da "trošim struju" - hahaha! :-D Uz to, posve su ukinuli dvotarifna brojila.

 

 

In the land of the blind, the one-eyed man is stoned to death. - Joan D. Vinge
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Njemačka napušta ugljen do 2038. godine

Veći standard, veća cijena ? Veći udio "zelenih" izvora koji se "stimuliraju" novcem potrošaća?

 
1 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine

Nuklearke moraju bit prioritet pri trenutnoj gradnji elektrana.

Od dva zla, nuklearke su ono manje.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.2.2019 21:41 (Mitch).
16 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine

Francuska ima isto solidan standard pa je cijena struje tamo gotovo upola manja u odnosu na Njemacku (hint: nuklearke).

Danska s druge strane, kao i Njemacka, forsira obnovljive izvore pa je i cijena u skladu s time, prakticki dupla u odnosu na FR

 

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Electricity_price_statistics

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
11 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
4ndY kaže...

Ja ne kužim tko je tu lud - ako Nijemci imaju "viška struje" - zašto plaćaju jednu od najskupljih računa za struju u Europi? I još ovakvi memeovi po Internetu dio su te neke propagande

pravo pitanje je - zašto mi plaćamo struju po toj cijeni, ako hep grupa ima preko milijardu i pol kuna profita i tako iz godine u godinu

a riječ je o državnoj firmi koja bi po defoltu morala raditi po komunalnom principu što bolje usluge uz što nižu cijenu

 

btw., niti jedna druga firma u hrvatskoj, bilo privatna ili državna, nema niti blizu milijarde kuna profita

dakle, struja bi u hrvatskoj mogla biti daleko jeftinija i opet bi hep imao solidan profit

14 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
picajzla0707 kaže...
4ndY kaže...

Ja ne kužim tko je tu lud - ako Nijemci imaju "viška struje" - zašto plaćaju jednu od najskupljih računa za struju u Europi? I još ovakvi memeovi po Internetu dio su te neke propagande

pravo pitanje je - zašto mi plaćamo struju po toj cijeni, ako hep grupa ima preko milijardu i pol kuna profita i tako iz godine u godinu

a riječ je o državnoj firmi koja bi po defoltu morala raditi po komunalnom principu što bolje usluge uz što nižu cijenu

 

btw., niti jedna druga firma u hrvatskoj, bilo privatna ili državna, nema niti blizu milijarde kuna profita

dakle, struja bi u hrvatskoj mogla biti daleko jeftinija i opet bi hep imao solidan profit

 Prvo ne žele, a drugo ne smiju radi EU (mislim da je to bilo aktualno prije par godina). Radi EU se i dio biznisa Hep-a mora izvaditi iz samog Hep-a i nastupat kao samostalna tvrtka.

8 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
picajzla0707 kaže...
4ndY kaže...

Ja ne kužim tko je tu lud - ako Nijemci imaju "viška struje" - zašto plaćaju jednu od najskupljih računa za struju u Europi? I još ovakvi memeovi po Internetu dio su te neke propagande

pravo pitanje je - zašto mi plaćamo struju po toj cijeni, ako hep grupa ima preko milijardu i pol kuna profita i tako iz godine u godinu

a riječ je o državnoj firmi koja bi po defoltu morala raditi po komunalnom principu što bolje usluge uz što nižu cijenu

 

btw., niti jedna druga firma u hrvatskoj, bilo privatna ili državna, nema niti blizu milijarde kuna profita

dakle, struja bi u hrvatskoj mogla biti daleko jeftinija i opet bi hep imao solidan profit

 HEP treba prodati privatniku koji će se riješiti svih pratećih djelatnosti (od onih što je ostalo), dignuti hipoteke na imovinu, prestati s održavanjem i izgradnjom mreže, a onda na tu firmu s neto vrijednošću od par milijuna kuna prikazivati enormnu dobit od 25% godišnje. 

Ja rekoh
11 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
mac92 kaže...
picajzla0707 kaže...
4ndY kaže...

Ja ne kužim tko je tu lud - ako Nijemci imaju "viška struje" - zašto plaćaju jednu od najskupljih računa za struju u Europi? I još ovakvi memeovi po Internetu dio su te neke propagande

pravo pitanje je - zašto mi plaćamo struju po toj cijeni, ako hep grupa ima preko milijardu i pol kuna profita i tako iz godine u godinu

a riječ je o državnoj firmi koja bi po defoltu morala raditi po komunalnom principu što bolje usluge uz što nižu cijenu

 

btw., niti jedna druga firma u hrvatskoj, bilo privatna ili državna, nema niti blizu milijarde kuna profita

dakle, struja bi u hrvatskoj mogla biti daleko jeftinija i opet bi hep imao solidan profit

 Prvo ne žele, a drugo ne smiju radi EU (mislim da je to bilo aktualno prije par godina). Radi EU se i dio biznisa Hep-a mora izvaditi iz samog Hep-a i nastupat kao samostalna tvrtka.

 kako misliš da ne smiju spustit cijene radi eu?

imali su oni normalnije cijene i sasvim solidan profit dok nam nisu 2012. digli cijenu političkom odlukom za 20% odjednom - tada navodno zbog nužne potrebe za investicijama

međutim, umjesto investicija hep je taj profit od milijardu i pol kuna morao vraćati vlasniku (državi) za krpanje proračuna, što se nastavilo i promjenom vlasti iako je tadašnja oporba to svojevremeno zvala udarom na standard građana

cijena struje je ostala visoka do danas, možda je čak i dodatno poskupila, a bogme i profit je ostao preko milijarde kuna i već godinama su tvrtka s najvišim profitom 

pa jebem ga ja ako državna tvrtka mora imati najviši profit od svih tvrtki u državi i taj profit nabijati rastom cijena po političkoj odluci

10 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
Njemacka je to sine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
picajzla0707 kaže...
mac92 kaže...
picajzla0707 kaže...
4ndY kaže...

Ja ne kužim tko je tu lud - ako Nijemci imaju "viška struje" - zašto plaćaju jednu od najskupljih računa za struju u Europi? I još ovakvi memeovi po Internetu dio su te neke propagande

pravo pitanje je - zašto mi plaćamo struju po toj cijeni, ako hep grupa ima preko milijardu i pol kuna profita i tako iz godine u godinu

a riječ je o državnoj firmi koja bi po defoltu morala raditi po komunalnom principu što bolje usluge uz što nižu cijenu

 

btw., niti jedna druga firma u hrvatskoj, bilo privatna ili državna, nema niti blizu milijarde kuna profita

dakle, struja bi u hrvatskoj mogla biti daleko jeftinija i opet bi hep imao solidan profit

 Prvo ne žele, a drugo ne smiju radi EU (mislim da je to bilo aktualno prije par godina). Radi EU se i dio biznisa Hep-a mora izvaditi iz samog Hep-a i nastupat kao samostalna tvrtka.

 kako misliš da ne smiju spustit cijene radi eu?

imali su oni normalnije cijene i sasvim solidan profit dok nam nisu 2012. digli cijenu političkom odlukom za 20% odjednom - tada navodno zbog nužne potrebe za investicijama

međutim, umjesto investicija hep je taj profit od milijardu i pol kuna morao vraćati vlasniku (državi) za krpanje proračuna, što se nastavilo i promjenom vlasti iako je tadašnja oporba to svojevremeno zvala udarom na standard građana

cijena struje je ostala visoka do danas, možda je čak i dodatno poskupila, a bogme i profit je ostao preko milijarde kuna i već godinama su tvrtka s najvišim profitom 

pa jebem ga ja ako državna tvrtka mora imati najviši profit od svih tvrtki u državi i taj profit nabijati rastom cijena po političkoj odluci

 Ako pogledaš cijene prije ulaska u EU i nakon vidjet ćeš da je dosta toga ošlo gore. Prilično sam siguran da je bila direktiva iz EU (jedno od poglavlja za pristup) za povećanje cijene  tj. dodatan porez na plin i struju jer naši vrli "pregovarači" nisu uspjeli odgoditi na 10 godina. Kyoto protokolom smo se također obvezali koristi "zelene" izvore energije. 
Feudalac vezano za prijenos el. en (dalekovodi) iz Hepa napravljena dodatna firma HEP opskrba tako da ti RWE i ostatak ekipe mogu prodavat el.en. Jedan od prepristupnih "uvjeta" (liberalizacija tržišta). Veći je problem što HR ne proizvodi dovoljno el.en za svoje potrebe, a dosta često se zadnjih godina događalo da je bilo jeftinije kupiti struju vani nego i ugasiti našu elektranu nego je pustiti da radi. Mislim da se to lagano mijenja i da više "jeftine" el. en neće baš i biti.

15 godina
online
Njemačka napušta ugljen do 2038. godine

Nuklearke su odlične (ako izuzmemo sitnicu odlaganja nuklearnog otpada) sve dok nešto ne pođe po zlu.

Za sada imamo dva velika zajeba (Černobil i Fukušima) i ko zna koliko "za dlaku smo se izvukli" situacija širom svijeta za koje javnost ni ne zna.

Sve je super dok se nesreće dešavaju na drugom kraju svijeta i dok su samo članak na nekom portalu (mada su se posljedice ove iz Černobila osjetile i kod nas), ali kada ti se dese u susjedstvu i počne direktno uticati na tebe onda je druga priča.

 

Ljudi su se previše uljuljkali u udobnost i radimo stvari na način da nam bude lakše a ne pametnije.

Počevši da ćemo baciti papirić od žvake ili opušak na zemlju jer nam je lakše nego da napravimo deset koraka do kante za otpatke pa do mnogo većih stvari.

I plastika je odavno prerasla iz jednog od najvećih izuma u istoriji čovječanstva do jednog od najvećih problema koji će na žalost postajati sve veći jednostavno jer nam je lakše nastaviti da je koristimo.

Lakše nam je svaki dan u radnji uzeti plastičnu vrećicu koju odmah bacimo nego da sa sobom nosimo neku platnenu, lakše nam je na poslu svaki dan upotrijebiti 2-3 plastične čaše za vodu koje ćemo odmah baciti nego da imamo jednu staklenu koju možemo koristiti godinama ali je moramo i i oprati ponekad itd. i dok trepneš već smo zatrpani smećem jer nam je tako lakše.

 

Isto tako je i sa energijom, dok god gledamo da nam je lakše i jeftinije koristiti "prljave" izvore bez obzira na posljedice nećemo na zelene (pun intended) grane.

 
7 1 hvala 2
8 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
mac92 kaže...

Feudalac vezano za prijenos el. en (dalekovodi) iz Hepa napravljena dodatna firma HEP opskrba tako da ti RWE i ostatak ekipe mogu prodavat el.en. Jedan od prepristupnih "uvjeta" (liberalizacija tržišta). Veći je problem što HR ne proizvodi dovoljno el.en za svoje potrebe, a dosta često se zadnjih godina događalo da je bilo jeftinije kupiti struju vani nego i ugasiti našu elektranu nego je pustiti da radi. Mislim da se to lagano mijenja i da više "jeftine" el. en neće baš i biti.

 Liberalizacija nije loša sama po sebi, da bila je preduvjet ulaska. Za cijene se ne trebamo previše brinuti, struja je već neko vrijeme oko 50 € MWh ili 35 lipa ko kwh. Ne znam zašto se stalno apostrofira uvoz struje, mi uvozimo tipa 10% a u planu je nekoliko hidrocentrala plus vjetar plus solar.

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
Widowmaker kaže...

 

Isto tako je i sa energijom, dok god gledamo da nam je lakše i jeftinije koristiti "prljave" izvore bez obzira na posljedice nećemo na zelene (pun intended) grane.

 po cemu je nuklearka prljava?

nitko ne prica o tome da se grade nuklearke sa dizajnom iz 60ih, fala bogu tehnologija je napredovala kao i spoznaje.

panicaris tipicno "zeleni", ko i ovi koji ubijaju njemacku sa svojim prohtjevima, iracionalno.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
Feudalac kaže...
mac92 kaže...

Feudalac vezano za prijenos el. en (dalekovodi) iz Hepa napravljena dodatna firma HEP opskrba tako da ti RWE i ostatak ekipe mogu prodavat el.en. Jedan od prepristupnih "uvjeta" (liberalizacija tržišta). Veći je problem što HR ne proizvodi dovoljno el.en za svoje potrebe, a dosta često se zadnjih godina događalo da je bilo jeftinije kupiti struju vani nego i ugasiti našu elektranu nego je pustiti da radi. Mislim da se to lagano mijenja i da više "jeftine" el. en neće baš i biti.

 Liberalizacija nije loša sama po sebi, da bila je preduvjet ulaska. Za cijene se ne trebamo previše brinuti, struja je već neko vrijeme oko 50 € MWh ili 35 lipa ko kwh. Ne znam zašto se stalno apostrofira uvoz struje, mi uvozimo tipa 10% a u planu je nekoliko hidrocentrala plus vjetar plus solar.

 Uvoz el.en je oko 39%, ako bude sušnih razdoblja to onda ide i više. Ne budemo onda samo i mi imali probleme nego i ostali i to opet povlači veću cijenu. Zatvaranjem elektrana po EU u korist vjetar/solar povećava cijenu na tržištu (možda se to još ne vidi, ali se bude). Moguće je vidjeti dnevne cijene €/MWh na "europskoj burzi el. en." (čak i po satu). 

Po meni baš i nema gradnje "elektrana" (osim solarnih koje svi forsiraju). Geotermalna snage 10MW blizu Bjelovara od privatnih investitora i prodavat će se po povlaštenoj cijeni Hepu. Plomin i Peruča bolje da niš s toga. Moguće dvije Hep-ove HE (Molve1 i 2) na Dravi su stale radi udruge "Spasimo Dravu". Sve ostalo kaj čitam su samo solarne.

14 godina
offline
Njemačka napušta ugljen do 2038. godine

Da idem na magisterij ili da imam neki seminar za napravit evo baš bih probao "konstruirati" energetski sustav male države npr. Hrvatske. Znači forsiranje tih solar/vjetar, poneka hidroelektrana, možda koja reverzna hidroelektrana, baterijski sutav za stabilizaciju od starlorda Musk-a (sustav je ok inače). Tek tolko da se pokaže da to ne bi tako išlo. Ne gradiš kuću na pijesku.

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
nixass kaže...
Widowmaker kaže...

 

Isto tako je i sa energijom, dok god gledamo da nam je lakše i jeftinije koristiti "prljave" izvore bez obzira na posljedice nećemo na zelene (pun intended) grane.

 po cemu je nuklearka prljava?

nitko ne prica o tome da se grade nuklearke sa dizajnom iz 60ih, fala bogu tehnologija je napredovala kao i spoznaje.

panicaris tipicno "zeleni", ko i ovi koji ubijaju njemacku sa svojim prohtjevima, iracionalno.

Kada sam napisao prljavi nisam mislio izričito na nuklearke nego na ostale izvore koji veoma zagađuju, prvenstveno elektrane na ugljen.

Nuklearke su prilično čisti izvori energije i bile bi idealne da nema ono ali. Već dva puta su nas dobro opekle i opet će. I uopšte ne paničarim, to je čista statistika. Desiće se ponovo samo je pitanje kada i gdje.

Možemo se samo nadati da to neće biti Krško već da će se desiti nekom drugom tamo negdje daleko.

 

A kad već spominješ iracionalnost, šta kažeš na činjenicu da se stariji ljudi sjećaju ne tako davne prošlosti kada si iz većine rijeka mogao popiti vodu bez ikakve bojazni, a koliko je takvih rijeka sada ostalo, kako se isti ti ljudi sjećaju kakav je bio vazduh u njihovom gradu dok su bili djeca, a kakav je sada. Koliko se miliona tona smeća svakog dana razbaca po kojekakvim deponijama generisanih od strane sve više ljudi koji bacaju sve više stvari sve kraćeg roka trajanja?

Taj napredak po svaku cijenu i uz samo gledanje ekonomske računice i što kraći put od A do B bez obzira na posljedice će nas skupo koštati kada se na kraju podvuče crta.

 

16 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
Widowmaker kaže...

 

A kad već spominješ iracionalnost, šta kažeš na činjenicu da se stariji ljudi sjećaju ne tako davne prošlosti kada si iz većine rijeka mogao popiti vodu bez ikakve bojazni, a koliko je takvih rijeka sada ostalo, kako se isti ti ljudi sjećaju kakav je bio vazduh u njihovom gradu dok su bili djeca, a kakav je sada. Koliko se miliona tona smeća svakog dana razbaca po kojekakvim deponijama generisanih od strane sve više ljudi koji bacaju sve više stvari sve kraćeg roka trajanja?

Taj napredak po svaku cijenu i uz samo gledanje ekonomske računice i što kraći put od A do B bez obzira na posljedice će nas skupo koštati kada se na kraju podvuče crta.

 

malo skaces sa teme na temu i ne znam kaj te brine zapravo.

kuzimo da je to ekologija al se gubis u raspravi i poanti.

 

da, nuklearna je najbolji izbor uz sve rizike koje nosi, a rizici u modernom dizajnu su poprilicno niski

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
6 godina
protjeran
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
Ajar kaže...

mi smo morali napustiti ugljen kad su nam uveli najskuplji plin u galaksiji. 

 skontao si generacijo da nisam ulizica.

tražio sam protivU tebe nekakove razloge što si/bi napsal, no nisam uspio...uglavnom, čovlek,,,,,,,,,............. ti pomažeš protivU depre i nema tih "zlih" farmaceuta koji me mogu oraspoložiti kako možeš TI... (jezična strukturaodn stil  mi  je vrh)

 

hvaaaaala ti.. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
8 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
mac92 kaže...

 Uvoz el.en je oko 39%, ako bude sušnih razdoblja to onda ide i više. Ne budemo onda samo i mi imali probleme nego i ostali i to opet povlači veću cijenu. Zatvaranjem elektrana po EU u korist vjetar/solar povećava cijenu na tržištu (možda se to još ne vidi, ali se bude). Moguće je vidjeti dnevne cijene €/MWh na "europskoj burzi el. en." (čak i po satu). 

Po meni baš i nema gradnje "elektrana" (osim solarnih koje svi forsiraju). Geotermalna snage 10MW blizu Bjelovara od privatnih investitora i prodavat će se po povlaštenoj cijeni Hepu. Plomin i Peruča bolje da niš s toga. Moguće dvije Hep-ove HE (Molve1 i 2) na Dravi su stale radi udruge "Spasimo Dravu". Sve ostalo kaj čitam su samo solarne.

 Naravno da postoje otpori za bilo kaj, pomalo.

 

Kaj se tiče uvoza, evo podatak s HEPove stranice za 2017-u - uvoz 2190 GWh od 15599 iliti 14%. Mnogi, kardinalno pogrešno, Krško računaju kao uvoz a on to nije - mi smo (su)vlasnici i dirketno s izlaza preuzimamo 50% generacije što je u 2017 bilo oko 3000 GWh ili 19 posto pa to dvoje zajedno izgledaju kao da uvozimo skoro 40%.

 

Kao i uvijek, treba gledati tko nešto piše, to je velik biznis i uvijek je u pozadini nečiji milijunski interes i manje-više skrivena agenda.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.2.2019 0:49 (Feudalac).
14 godina
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
Feudalac kaže...
mac92 kaže...

 Uvoz el.en je oko 39%, ako bude sušnih razdoblja to onda ide i više. Ne budemo onda samo i mi imali probleme nego i ostali i to opet povlači veću cijenu. Zatvaranjem elektrana po EU u korist vjetar/solar povećava cijenu na tržištu (možda se to još ne vidi, ali se bude). Moguće je vidjeti dnevne cijene €/MWh na "europskoj burzi el. en." (čak i po satu). 

Po meni baš i nema gradnje "elektrana" (osim solarnih koje svi forsiraju). Geotermalna snage 10MW blizu Bjelovara od privatnih investitora i prodavat će se po povlaštenoj cijeni Hepu. Plomin i Peruča bolje da niš s toga. Moguće dvije Hep-ove HE (Molve1 i 2) na Dravi su stale radi udruge "Spasimo Dravu". Sve ostalo kaj čitam su samo solarne.

 Naravno da postoje otpori za bilo kaj, pomalo.

 

Kaj se tiče uvoza, evo podatak s HEPove stranice za 2017-u - uvoz 2190 GWh od 15599 iliti 14%. Mnogi, kardinalno pogrešno, Krško računaju kao uvoz a on to nije - mi smo (su)vlasnici i dirketno s izlaza preuzimamo 50% generacije što je u 2017 bilo oko 3000 GWh ili 19 posto pa to dvoje zajedno izgledaju kao da uvozimo skoro 40%.

 

Kao i uvijek, treba gledati tko nešto piše, to je velik biznis i uvijek je u pozadini nečiji milijunski interes i manje-više skrivena agenda.

 Da zaboravio sam na to. Istina od Krška ide 50% nama i u statistikama se ubraja kao uvoz. Ako nekog zanima izvještaj od HROTE za 2017 (za 2018 još nema).

13 godina
neaktivan
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
mac92 kaže...

Po meni baš i nema gradnje "elektrana" (osim solarnih koje svi forsiraju). Geotermalna snage 10MW blizu Bjelovara od privatnih investitora i prodavat će se po povlaštenoj cijeni Hepu. Plomin i Peruča bolje da niš s toga. Moguće dvije Hep-ove HE (Molve1 i 2) na Dravi su stale radi udruge "Spasimo Dravu". Sve ostalo kaj čitam su samo solarne.

 

Hidroenergetski sustav u Kosinju u Lici (mjesto koje bude svakih par godina u vijestima jer je poplavilo) je sljedeća HEP-ova investicija uz LNG terminal. Kosinj bi nakon 5 godina radova Hrvatskoj trebao dati dodatnih 400 MW (za usporedbu TE Plomin 2 - 220MW), a što je najbitnije raditi će se većinom o vršnoj energiji. To se sve super uklapa s modernim trendom gradnje vjetroelektrana, od kojih se dvije velike planiraju na tom području: jedna kod Brinja i druga iznad Senja, a to je ukupno 150 MW vjetra (Hrvatska je u 2018. imala ~500MW vjetra).

Bit priče je da će Kosinj imati rezervu vode u Lici, i da će peglati rupe nedostatka struje kad nema vjetra ili će akumulirati vodu u Lici dok ima vjetra. Da ne govorim o potencijalu lokalnog razvoja izgubljenog kraja Hrvatske koji odumire značajno. Par tisuća ljudi će biti zaposleno kroz 5 godina od takvog projekta.

 

Čisto kao usporedba, radi se o investiciji velikoj 500 milijuna eura, što je malo manje od Pelješkog mosta i LNG-a zajedno.

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.2.2019 12:14 (Keops).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Njemačka napušta ugljen do 2038. godine
Imamo dvije nuklearne katastrofe koje su rezultat kombinacije grube ljudske pogreške i loše ideje u startu u jednom slučaju i niza okolnosti u drugom. Nuklearka traži disciplinu i držanje protokola da bi bila sigurna.

Međutim, ni drugi tipovi elektrana nisu ništa bolji. Nuklearne nesreće su usporedive s avionskim - sustav avionskog prometa je, u odnosu na druge tipove prometa, najstrože reguliran, nesreće su rijetke, a većina tipova incidenata prođe bez težih posljedica (razna prinudna slijetanja). Ali, kad do teže nesreće dođe, broj mrtvih se broji u stotinama. Međutim, i dalje je najsigurniji tip prometa.

Tako i elektrane. Teške nesreće su iznimno rijetke, iako posljedice mogu biti ogromne. S druge strane, daleko je vjerojatnije pucanje brane hidroelektrane, odron brda prokrčenog za postavljanje vjetrenjača i slično i kad pogledaš umnožak posljedica jednog događaja s očekivanim brojem događaja za proizvodnju iste količine energije, NE su jedne od sigurnijih.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice