Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednje nu

poruka: 151
|
čitano: 30.888
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednje nu".
12 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
silvio3105 kaže...
Reaktor je Černobila je prastar dizajn.
Čemu temeljit stav na prastarom dizajnu?

 Zašto bi uopće stav temeljio na dizajnu?

 

I zašto misliš da je moderni dizajn sigurniji? Ljudi hakiraju tuđe Tesle i igraju se s njima ko s autićima na daljinski. Ajd nek hakira moju Toyotu. U ratu smo imali svakojakih modernih protuoklopnih oružja. Znaš koje oružje se pokazalo najučinkovitije, nemoguće za ometati i najubojitije? Ruska Maljutka. Raketa dizajnirana 50tih godina koja za sobom pušta kabel. Mene čak dizajn modernih nuklearki puno više brine od prastarih jer prastare možeš sabotirati samo iznutra.

 

12 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
Mariner kaže...

 

 Ma kakvi, nema teorije... Kina ulaže u Afriku iz političkih, ideoloških i vojnih razloga iz čega proizlazi ekonomska korist kroz diplomaciju zamke dugova. Ista stvar kao što su to i Zapadnjaci radili. Kina tobože podupire Afričke zemlje u međunarodnim ključnim pitanjima kako bi stekla njihovu naklonost i prikazala se kao lider zemalja u razvoju, a uz to ideološki propagirala svoj razvojni model koji je ništa drugo već kombinacija autoritarizma i državnog kapitalizma. Svoj prodor Kina osigurava vladinim stipendijama i programima izgradnje za afričke elite čime osigurava njihovu sklonost i preslik svoje politike u tim zemljama. Ova strategija im je omogućila i otvaranje vojne baze u Djiboutiju što samo potvrđuje i tu komponentu njihovog prodora u Afriku. Znači, stvaranjem svog tobožnjeg imidža kao doprinositelja miru i stabilnosti u Africi Kina u stvari legitimizira i širi vlastitu vojnu prisutnost. Rekao bih da nevjerojatno naivno gledaš na prodor Kine na afrički kontinent. 

 Kina radi ono što najbolje zna - kopira. Žele postati dominantna sila a iz povijesti uče što treba raditi, a što izbjegavati. Pojednostavljeno, uče na američkim greškama. Ako gledamo različite strategije koje ja Amerika upotrebljavala za stjecanje kontrole nad strateški bitnim državama možemo usporediti Afganistan i Poljsku. U Afganistan su ušli strategijom neprijateljstva i kao neprijatelji su morali podviti rep i otići. U Poljsku su ušli strategijom prijateljstva i u kratkom roku stekli vojnu i ekonomsku kontrolu nad državom a stanovnici te države ih smatraju najvećim prijateljima i spremni su voditi njihove ratove. Kad Kinez to promatra sa strane jasno mu je koja je strategija učinkovitija i isplatljivija. Čak i to postavljanje vojne baze se tumači kao prijateljski akt. Ko raketni štit u Poljskoj.

5 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
BlueMax kaže...
encoding kaže...

 

Ništa nije apsolutno sigurno. Ali nusprodukti nuklearnih elektrana u prosjeku ispuštaju manje radijacije u okoliš nego oni elektrana na ugljen. 

 

Statistika je neumoljiva - ovim tempom, iduća će se nesreća možda dogoditi za 15 godina. A možda se u međuvremenu svi pokoljemo oko naftnih rezervi i plinovoda.

 

Kao i kod leta avionom, na N letnih sati, dogodit će se nesreća. Znači li to da ne treba koristiti avione? 

 

Nerealno je očekivati da neće biti nesreća, ali nuklearke su manje štetne za okoliš od frackinga plina i elektrana na ugljen, a održivije nego vjetro/solarna energija

 Zar stvarno uspoređuješ posljedice pada aviona i nuklearne katastrofe? Avion padne i poginu ljudi koji su bili u njemu, te eventualno neki nesretnici na tlu. Počiste se ostaci i sutra kao da se ništa nije dogodilo. Posljedice nuklearne katastrofe su trajne. Niti jedan oblik proizvodnje energije nije bez negativnog utjecaja na okoliš. Ni solarne elektrane, ni vjetro, hidro... samo su posljedice neusporedive.

 

Ne uspoređujem posljedice. Nuklearke i let avionom su oboje izumi modernog doba gdje se nesreće "moraju" desiti nakon N odrađenih sati. "Riskantne" tehnologije koje ne bismo koristili da se bojimo najgoreg slučaja. 

 

Usporedba posljedica uopće nije poanta. Ali kad si već tu, famozna Fukushima koju stalno spominješ nije imala ljudskih žrtava (bar ne izravno), ali čak i ako ubrojiš neizravne, kroz okoliš, broj ne dolazi do broja stradalih u avionskim nesrećama u periodu od Černobila do Fukushime (jer drugih incidenata nije bilo). Pa ipak, nitko ne tvrdi da su avioni "opasniji" od nuklearki

11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
Feudalac kaže...
Kiwi_91:

Stari dobri Jacobson, čitah, kako ne. Računica je da ti imaš spremanje topline i hladnoće na svojoj strani, da je barem 10% finalne energije iz vodika, da se korištenje energije prilagodi vremenu kad je ima i tako redom. Za siću od 13 tisuća milijardi dolara u današnjem novcu nakon što obnovljivi pojeftine još nekoliko puta do 2050-e. Samo za SAD.

Niegove studije traže teoretske načine provođenja ove ideje, nikako nisu finalno rješenje koje se sada može početi graditi

 Molim te citiraj mi iz ovog istraživanja gdje je navedeno točno tako kako si ti rekao. Ne kažem da je netočno, ali mislim da nije točno. Npr. onih 13 mlrd USD ne mogu pronaći jer za SAD je u istraživanju navedeno "6,7 trillion USD" (3350. stranica časopisa) što je 6,7 tisuća mlrd USD, no i da je 13 tisuća mlrd, zar bi NE (ako ih i ti zagovaraš) bile jeftinije od toga?

I nerealno je očekivati (u konačnici i neostvarivo) da će se cjelokupni energetski sustav promijeniti preko noći, a to znači da će se tijekom godina mijenjati cijene OIE i ostalih tehnologija pa je time istraživanje točnije ako se to uzme u obzir. Također, OIE se grade već sada i EU je tijekom zadnjih 8 godina često mijenjala ciljeve postotka OIE koje treba zadovoljiti do 2030., odnosno povećala udio s prvotno dogovorenih 27 % iz 2014. na 45 % koje su dogovorene ovogodišnjim programom "REPowerEU Plan" tako da bismo mogli i puno ranije od 2050. prijeći na 100 % ili približno 100 % OIE.

14 godina
online
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
encoding kaže...
BlueMax kaže...
encoding kaže...

 

.....

 ....

 

... Pa ipak, nitko ne tvrdi da su avioni "opasniji" od nuklearki

 Evo, ja tvrdim da su avioni opasniji od nuklearki.

I u civilne svrhe, a pogotovo ratne...

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.10.2022 12:38 (konjRR).
12 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
encoding kaže...

 

Ne uspoređujem posljedice. Nuklearke i let avionom su oboje izumi modernog doba gdje se nesreće "moraju" desiti nakon N odrađenih sati. "Riskantne" tehnologije koje ne bismo koristili da se bojimo najgoreg slučaja. 

 

Usporedba posljedica uopće nije poanta. Ali kad si već tu, famozna Fukushima koju stalno spominješ nije imala ljudskih žrtava (bar ne izravno), ali čak i ako ubrojiš neizravne, kroz okoliš, broj ne dolazi do broja stradalih u avionskim nesrećama u periodu od Černobila do Fukushime (jer drugih incidenata nije bilo). Pa ipak, nitko ne tvrdi da su avioni "opasniji" od nuklearki

 Više je ljudi umrlo od prehlade nego od heroina. Po tvom načinu razmišljanja to je razlog da heroin dajemo djeci u vrtiću? Zanemarimo li da avioni nikakve veze nemaju s raspravom o štetnosti nuklearki, ostaje činjenica da je let avionom stvar vlastitog izbora pojedinca dok izgradnja nuklearki nije. Svesan si rizika i hoćeš li ući u avion je tvoja odluka.

Osim toga, koliki je broj neizravno stradalih od posljedica Černobila i Fukushime? Očito je da ti znaš broj pošto tvrdiš da ih je više poginulo u zrakoplovnim nesrećama. 

11 godina
online
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
BlueMax kaže...

 Zanemarimo li da avioni nikakve veze nemaju s raspravom o štetnosti nuklearki...

 za razliku od heroina u vrtićima, maljutke i hakiranja tvoje toyote 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.10.2022 12:44 (picajzla0707).
12 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
konjRR kaže...

 Evo, ja tvrdim da su avioni opasniji od nuklearki.

I u civilne svrhe, a pogotovo ratne...

 Ja tvrdim da ti nemaš blage veze o čemu pričaš. Em uspoređuješ kruške i jabuke, em ni u tako glupoj usporedbi nisi u stanju postaviti usporedbu kako treba.

Dnevno prometuje cca 10 000 aviona i kroz njih prođe 10 000 000 putnika. Prenesi to na broj nuklearki i koliko ljudi prođe kroz njih.

12 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
picajzla0707 kaže...
BlueMax kaže...

 Zanemarimo li da avioni nikakve veze nemaju s raspravom o štetnosti nuklearki...

 za razliku od heroina u vrtićima, maljutke i hakiranja tvoje toyote 

 Ako ćeš gledati odvojeno ispada kako nema veze. Ako gledaš u kontekstu da je netko napisao kako je moderna tehnologija sigurnija od prastare onda je to direktan odgovor na takav post. Možeš slobodno uvrstiti i prastaru raketnu tehnologiju koju koriste rusi i usporediti je s modernim američkim raketama. Svako peta im ne eksplodira po lansiranju.

 

5 godina
offline
Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednje nu

Više je ljudi umrlo od prehlade nego od heroina. Po tvom načinu razmišljanja to je razlog da heroin dajemo djeci u vrtiću? Zanemarimo li da avioni nikakve veze nemaju s raspravom o štetnosti nuklearki, ostaje činjenica da je let avionom stvar vlastitog izbora pojedinca dok izgradnja nuklearki nije. Svesan si rizika i hoćeš li ući u avion je tvoja odluka.

Osim toga, koliki je broj neizravno stradalih od posljedica Černobila i Fukushime? Očito je da ti znaš broj pošto tvrdiš da ih je više poginulo u zrakoplovnim nesrećama.

 

 

heroin djeci u vrtiću? O čem ti

 

Ignoriraš očite poveznice, jasnije ti ne mogu nacrtati nego zadnja 2 posta. Ali mislim da nisi glup nego samo selektivno čitaš. Izgradnja nuklearke jest tvoja oduka. Realno ne trebamo tu struju, odi živjeti bez grijanja, PC-a i klime pa nećeš trebati nuklearke za struju.

 

NE su potrebne dugoročno ako ne želimo svi pomrijeti od toplinskih udara, povišene razine mora, izuimanja flore i faune pa posljedično i nemogućnosti uzgoja osnovnih žitarica... Ne trebamo ih ako želiš umrijeti od klimatskih promjena.

 

Nema smisla raspravljati s tobom, pročitaj malo pa se onda javi, dotad trabunjaj "nuklearke bad" jer je to otprilike tvoj doseg u ovoj raspravi

 
5 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
BlueMax kaže...

 Ako gledaš u kontekstu ...

gledam u kontekstu kako drugima govoriš o neusporedivim usporedbama, a sam ih koristiš obilato

malo poštivanja osnovnih uzusa dobre rasprave dovelo bi do boljih rezultata 

14 godina
online
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
BlueMax kaže...
konjRR kaže...

 Evo, ja tvrdim da su avioni opasniji od nuklearki.

I u civilne svrhe, a pogotovo ratne...

 Ja tvrdim da ti nemaš blage veze o čemu pričaš. Em uspoređuješ kruške i jabuke, em ni u tako glupoj usporedbi nisi u stanju postaviti usporedbu kako treba.

Dnevno prometuje cca 10 000 aviona i kroz njih prođe 10 000 000 putnika. Prenesi to na broj nuklearki i koliko ljudi prođe kroz njih.

 Ja tvrdim da ti nemaš blage veze o čemu pričaš. Em uspoređuješ kruške i jabuke, em ni u tako glupoj usporedbi nisi u stanju postaviti usporedbu kako treba.

Dnevno nuklearke su 2020. g. davale cetvrtinu struje u EU ( tvoje brojke realno nemaju veze sa icim? ). Pa prenesi to na avione ( mozda su zasluzni za cetvrtinu prometa ( putnickog, teretnog... jos kakvog? ) prometa u EU? ).  

 

p.s. Eh da i nuklearke se grade bez da se ikoga ista pita? Ako ja ne udem u avion on ne leti? 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.10.2022 14:02 (konjRR).
12 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
picajzla0707 kaže...
BlueMax kaže...

 Ako gledaš u kontekstu ...

gledam u kontekstu kako drugima govoriš o neusporedivim usporedbama, a sam ih koristiš obilato

malo poštivanja osnovnih uzusa dobre rasprave dovelo bi do boljih rezultata 

 Pa ako na besmislenu usporedbu stavim sličnu, ne bi li čovjek uvidio kako je njegova besmislena, onda to ne znači da ih ja koristim nego samo pokazujem kako izgleda kad se uspoređuje neusporedivo. 

12 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
konjRR kaže...

 Ja tvrdim da ti nemaš blage veze o čemu pričaš. Em uspoređuješ kruške i jabuke, em ni u tako glupoj usporedbi nisi u stanju postaviti usporedbu kako treba.

Dnevno nuklearke su 2020. g. davale cetvrtinu struje u EU ( tvoje brojke realno nemaju veze sa icim? ). Pa prenesi to na avione ( mozda su zasluzni za cetvrtinu prometa ( putnickog, teretnog... jos kakvog? ) prometa u EU? ).  

 A 30% marmelade dobivamo od marelica. Kakve veze ima promet s energetikom? Ako ćeš uspoređivati nuklearne elektrane, ne bi bilo loše uspoređivati ih s ostalim vrstama elektrana koje sve od reda imaju svoje vrline i mane te niti jedna vrsta nije neutralna po okoliš. Kad avioni počnu proizvoditi struju za kućanstva i industriju, možemo se vratiti na njih.

12 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
encoding kaže...

 

 

 

heroin djeci u vrtiću? O čem ti

 

Ignoriraš očite poveznice, jasnije ti ne mogu nacrtati nego zadnja 2 posta. Ali mislim da nisi glup nego samo selektivno čitaš. Izgradnja nuklearke jest tvoja oduka. Realno ne trebamo tu struju, odi živjeti bez grijanja, PC-a i klime pa nećeš trebati nuklearke za struju.

 

NE su potrebne dugoročno ako ne želimo svi pomrijeti od toplinskih udara, povišene razine mora, izuimanja flore i faune pa posljedično i nemogućnosti uzgoja osnovnih žitarica... Ne trebamo ih ako želiš umrijeti od klimatskih promjena.

 

Nema smisla raspravljati s tobom, pročitaj malo pa se onda javi, dotad trabunjaj "nuklearke bad" jer je to otprilike tvoj doseg u ovoj raspravi

 Malo spusti tenzije. Bacaš usporedbe sigurnosti nuklearki sa sigurnosti aviona a te usporedbe su potpuno promašene.

Pročitaj malo pa se onda javi? Možeš li me uputiti što da pročitam? Evo ja sam linkao znanstvena istraživanja o povezanosti disfunkcije i raka štitnjače s Černobilskom katastrofom u tisućama kilometara udaljenim krajevima i desetlječima nakon što je radijacija pobjegla. Jesi li to pročitao? Hoćemo li nastaviti raspravu o tome?

Hoćeš li malo o hidropotencijalu Hrvatske? Potencijalu vjetra, sunca?

Hoćemo li o floskulama kako je samo Njemačka zatvorila nuklearke jer se zeleni populisti petljaju u vlast? Koliko Italija ima aktivnih reaktora i kakav je udio zelenih u njihovoj vlasti?

Černobil i Fukushima? Ništa prije toga? Zanimljivo je da Ameri snimaju serije o smotanom SSSR-u i njihovom nuklearnom programu a zaboravljaju na vlastite.

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Nuclear_Event_Scale

16 godina
moderator
online
Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednje nu

Ne pisati vlastiti post za postom, postoji opcija "Višestruko citiranje" koju treba koristiti.

 

 
3 0 hvala 0
14 godina
online
Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednje nu

Cini mi se da bluemax pokusava svima objasniti da koristenje NE ima svoje posljedice. 

Pitanje moje je jeli itko ovdje misli da je koristenje NE bez posljedica?

 

Cini mi se da ostali pokusavaju objasniti maxu da i ostali izvori energije imaju svoje posljedice, dapace cak i vece?

Ajmo sad probat bez vrtica, aviona i heroina.

 

Svi izvori energije imaju posljedice direktne i indirektne sto po ljude sto po okolis. 

Misljenja sam da ijedan izvor energije nemozemo eliminirati posve nego da trebamo koristiti po pojedinacnom slucaju i pratiti razvoj tehnologije.

Sva forsiranja, pogotovo u njemackoj gasenja NE u koje su vec ulozena ogromna sredstva, su glupost, neracinalno i za okolis neprihvatljivo razbacivanje.

Gasenje onih koja su zastarjela, kojima je istekao "rok trajanja", naravno da je racinalno i normalno.

 

Bluemax ostavlja dojam da bi on danas, istog trena, ugasio sve NE na planetu? Jesam li dobro razumio? 

 

Sto bluemax smatra da trebamo ciniti?

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.10.2022 15:07 (konjRR).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
encoding kaže...

 

Ignoriraš očite poveznice, jasnije ti ne mogu nacrtati nego zadnja 2 posta. Ali mislim da nisi glup nego samo selektivno čitaš. Izgradnja nuklearke jest tvoja oduka. Realno ne trebamo tu struju, odi živjeti bez grijanja, PC-a i klime pa nećeš trebati nuklearke za struju.

 

NE su potrebne dugoročno ako ne želimo svi pomrijeti od toplinskih udara, povišene razine mora, izuimanja flore i faune pa posljedično i nemogućnosti uzgoja osnovnih žitarica... Ne trebamo ih ako želiš umrijeti od klimatskih promjena.

 

Nema smisla raspravljati s tobom, pročitaj malo pa se onda javi, dotad trabunjaj "nuklearke bad" jer je to otprilike tvoj doseg u ovoj raspravi

 Jesu li i ako jesu, u kojoj mjeri? Po onim istraživanjima koje sam stavio NE nisu potrebne, a čak je i u zadnjem izvješću od IPCC-a, u simulaciji ograničenja globalnog zagrijavanja na 1,5 °C do 2050., pretpostavljeni udio NE u ukupnim izvorima el. energije od 2 do 27 %.

15 godina
offline
Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednje nu

Kondenzirano i prikazano na lako probavljiv način, sve informacije potrebne da se razumije sigurnost nuklearnih elektrana:





Poruka je uređivana zadnji put pon 24.10.2022 13:08 (Serious NERD).
Moj PC  
5 0 hvala 1
8 godina
online
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
BlueMax:

Daj molim te, prestani tratiti vrijeme nama ostalima. Nije nimalo pristojno nabaciti linkove koji ne podržavaju tvoju tezu, a praviti se kao da je obrnuto. Prvi link je empty, drugi upućuje na studiju koja nije našla nikakve dokaze u Turskoj, a treći na studiju koja nije našla nikakve dokaze u Fukušimi.

Ako na ovako površno nabacanim podacima baziraš svoje iskazano protunuklearno mišljenje, bolje bi bilo da sjedneš, zagriješ klupu i javiš se kad budeš imao nešto doista argumentirano za reći.
Ja rekoh
8 godina
online
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
Kiwi_91:

Ne znam otkud ti nešto citiraš, linka nema. Ako je iz časopisa, normalno da nema svega. Po tekstu google je izbacio full text studije objavljen na researchgateu pa su od tamo direktni podaci. Znam za tu studiju otprije i update koji je napravljen nakon poprilične količine opravdanih kritika. Zeleni prodaju poprilično muda pod bubrege pa tako umjesto price, trošak i slično treba gledati rubriku “capital cost”, obično neka opskurna tabela na 3451. strani studije. Stoga, procijenjeni trošak je 13 trilijuna kad se kompenzira sa 3 mjeseca dužim životom prosječne 80 godišnje babe, ispada 6 trilijuna. Neki su to nagurali u samo jedan trilijunčić.

Ciljevi Evrope za iduće godine su bez ikakve veze s dosadašnjim troškovima, planovima i zdravim razumom. Radi se pod prisilom, a uz trenutnu cijenu struje od 200-300 eura po megavatu, i drek je bolja opcija. Dolazimo na originalni prijedlog - da manje jedemo za spas klime. Samo što nije dobrovoljno…
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.10.2022 22:00 (Feudalac).
11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Feudalac

 

U prvom postu sam stavio izvor (evo još jednom: link 1), a to je izašlo ove godine pa se možda ti referiraš na starija Jacobsonova istraživanja.

 

Da, možemo reći da se taj plan radi pod prisilom, no to ne znači nužno da on nema veze sa zdravim razumom i da nije ostvariv. Netko je valjda detaljno proanalizirao što je potrebno napraviti kako bi se taj plan realizirao i na osnovi toga procijenio je li ga moguće provesti i što je potrebno napraviti da bi se na kraju krajeva i proveo. I ako gotovo sve LCOE analize tvrde da je el. energija dobivena iz OIE u konačnici najjeftinija, nisu li onda one ta najbolja opcija? Da smo ranije krenuli s, od vanjskih utjecaja, neovisnim OIE, EU bi uštedjela puno više od 11 mlrd eura u ovoj krizi s Rusijom.

16 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...

I ako gotovo sve LCOE analize tvrde da je el. energija dobivena iz OIE u konačnici najjeftinija, nisu li onda one ta najbolja opcija?

Volio bi vidjeti te analize, ne samo kao cijena po kWh već cijelog sustava.

OIE ne može biti (niti će u skoro vrijeme biti) isključivi izvor električne energije. Koliko treba investirati uz OIE da bude dostatno i kolika je onda cijena po kWh?

11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Niti ne mora još, a ni kasnije (ali vjerojatno hoće, pogotovo u EU) jer prethodno spomenuti IPCC (6. izdanje, 3. radna skupina, 6. odjeljak, graf na 6-104 stranici - *još uvijek draft) u onoj simulaciji navodi kako je dovoljan udio solarnih i vjetroelektrana od čak oko 30 % u 2050. (za postizanje granice zatopljenja od 1,5 °C), no vjerojatnije je da bi to bilo od 40-80 % jer u slučaju tih niskih postotaka solarnih i vjetroelektrana, udio drugih niskougljičnih izvora energije (hidro, bio, geo, NE) bi bio veći, a također i sustava za hvatanje CO2.

 

LCOE analize - 12 / 34 / 5

 

Čak je evo navodno (po nekim izvorima, no nema javno još tog izvješća) izašla prognoza švicarske banke Credit Suisse kako će u SAD-u nedavno uvedeni zakon za smanjivanje inflacije (Inflation Reduction Act) potencijalno dovesti LCOE trošak solarnih i vjetroelektrana na gotovo pa 0 $/kWh tijekom druge polovice ovog desetljeća.

16 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...

Niti ne mora još, a ni kasnije (ali vjerojatno hoće, pogotovo u EU) jer prethodno spomenuti IPCC (6. izdanje, 3. radna skupina, 6. odjeljak, graf na 6-104 stranici - *još uvijek draft) u onoj simulaciji navodi kako je dovoljan udio solarnih i vjetroelektrana od čak oko 30 % u 2050. (za postizanje granice zatopljenja od 1,5 °C), no vjerojatnije je da bi to bilo od 40-80 % jer u slučaju tih niskih postotaka solarnih i vjetroelektrana, udio drugih niskougljičnih izvora energije (hidro, bio, geo, NE) bi bio veći, a također i sustava za hvatanje CO2.

 

LCOE analize - 12 / 34 / 5

 

Čak je evo navodno (po nekim izvorima, no nema javno još tog izvješća) izašla prognoza švicarske banke Credit Suisse kako će u SAD-u nedavno uvedeni zakon za smanjivanje inflacije (Inflation Reduction Act) potencijalno dovesti LCOE trošak solarnih i vjetroelektrana na gotovo pa 0 $/kWh tijekom druge polovice ovog desetljeća.

Moram priznati da mi se Hogar Strašni čini kao ozbiljnija literatura.

 

A i dalje ne vidim cijenu po ukupnom održivom kWh u odnosu na danas kao i na ogovarajuće područje.

11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Ne znam može li i biti nešto više od "činiti se" u 6 minuta pregleda ovih analiza od nekoliko stotina stranica.

 

A za ovo što si tražio bi vjerojatno svaka država trebala zasebno za sebe napraviti analizu pa možeš eventualno poslati upit na hawaiianelectric.com jer oni imaju dosta napredne planove za 100 % OIE u budućnosti, a i sljedeće godine bi im trebao proraditi KES s Tesla Megapack-ovima (Kapolei Energy Storage: 185 MW (565 MWh)) kao zamjena za trenutnu elektranu na ugljen pa oni vjerojatno imaju nekakve analize troškova. I Australci također imaju dosta baterijskih spremnika pa možda i njima poslati neki upit, a i probaj pročitati Jacobsonovo istraživanje gdje u onim dodatnim materijalima ima dosta detaljna tablica LCOE od svih komponenti po različitim regijama.

16 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...

Ne znam može li i biti nešto više od "činiti se" u 6 minuta pregleda ovih analiza od nekoliko stotina stranica.

 

A za ovo što si tražio bi vjerojatno svaka država trebala zasebno za sebe napraviti analizu pa možeš eventualno poslati upit na hawaiianelectric.com jer oni imaju dosta napredne planove za 100 % OIE u budućnosti, a i sljedeće godine bi im trebao proraditi KES s Tesla Megapack-ovima (Kapolei Energy Storage: 185 MW (565 MWh)) kao zamjena za trenutnu elektranu na ugljen pa oni vjerojatno imaju nekakve analize troškova. I Australci također imaju dosta baterijskih spremnika pa možda i njima poslati neki upit, a i probaj pročitati Jacobsonovo istraživanje gdje u onim dodatnim materijalima ima dosta detaljna tablica LCOE od svih komponenti po različitim regijama.

Nije samo tih 6 minuta.

Problem i je u geografskoj problematici, a računati na OIE + baterije u sljedećih bar 50 godina je smiješno, za neke države neće nikad ni biti moguće.

8 godina
online
Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednje nu

Dobar video na temu nuklearki - "Why I changed my mind about nuclear power"

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.10.2022 17:14 (dtdtdt).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Old Iggy

 

OIE + baterije (i one kućne i u vozilima koji su u sustavima virtualne mreže) + vodik + hidro pumpe + solarni tornjevi s topljivim solima + podzemni/nadzemni termalni spremnici + dio NE...

Havajci računaju na to sve (100 % OIE) već 2045. (za 23 godine), tu je nama blizu Austrija koja ima cilj to dostići već 2030. (za 8 godina), Danska isto negdje 2030./2035. (za 13 godina), Švedska 2040. (za 20 godina; iako sada imaju u politici neke priče o promjeni plana s "100 % OIE" na "100 % fossil-free" (NE)), znači sve duplo kraće od 50 godina.

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.10.2022 17:28 (kiwi_91).
14 godina
online
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...

Old Iggy

 

OIE + baterije (i one kućne i u vozilima koji su u sustavima virtualne mreže) + vodik + hidro pumpe + solarni tornjevi s topljivim solima + podzemni/nadzemni termalni spremnici + dio NE...

Havajci računaju na to sve (100 % OIE) već 2045. (za 23 godine), tu je nama blizu Austrija koja ima cilj to dostići već 2030. (za 8 godina), Danska isto negdje 2030./2035. (za 13 godina), Švedska 2040. (za 20 godina; iako sada imaju u politici neke priče o promjeni plana s "100 % OIE" na "100 % fossil-free" (NE)), znači sve duplo kraće od 50 godina.

 Nije pametno planirat/osnivat buducnost na nedokazanim i problematicnim tehnologijama. 

Baterije kakve tenutno koristimo su ekoloski nesto jako neprihvatljivo.

Vecina vlada buducnost dalju planira i najavljuje na principu "masta cini svasta".

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice