Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednje nu

poruka: 151
|
čitano: 30.667
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednje nu".
14 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
Drago kaže...

 

Općenito smatram da je bitka za mir i normalnost izgubljena ili blizu toga da bude izgubljena i čekaju nas i ekološke i ratne katastrofe na globalnom nivou, a za koje su dijelom krivi i zeleni ideolozi koji se ne vode nikakvim stvarnim brojkama i rezultatima nego magičnim razmišljanjem devetogodišnjaka koji misli ako on želi da je nešto istina (Djed Mraz) onda to mora biti istina.

 

Politička kasta je sebi stvorila sistem koji je pogodan njihovoj neprestanoj reprodukciji, ljudi gotovo nikakvih stvarnih znanja, ali s sociopatskih osobnosti i vještih u manipulaciji drugih ljudi gdje je održanje stalno istih na vlasti osnovni cilj sistema, a ne mijenjanje i nepredak društva i kompletne ljudske vrste.

Baš si "Doomer".

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
Old Iggy kaže...

Ne bi uopće imao bateriju.

Tu je osnovni problem: čemu uopće baterija? Za off grid? Backup? Ako sam off grid, onda sam off. Backup? Backup (ako bi i imao) sigurno ne bi bio za punu potrošnju ili za punjenje mreže.

Netko bi morao ozbiljno složiti business case i cijelu kalkulaciju.

 Dobro, to je onda tvoj osobni izbor. U primjerima Australije (onih cca. 30.000 kućanstava u 2021.) pa i SAD-a s Powerwall-ovima (npr. u Kaliforniji) gdje nagrađuju ljude koji uđu u virtualnu mrežu radi stabilizacije, ima onih koji to iskoriste.

 

captain_soap_McTawish kaže...

Poznate rezerve o kojima ti govoriš su poznate rezerve u zemlji, uranija itekako ima u oceanu samo ga još nije komercijalno isplativo vaditi iz njih jer ga ima dovoljno u zemlji. Doslovno svaki link koji guglaš, ti govori o uraniju u oceanima. Ima ga u rijekama.

 

Ono što sam ti gore linkao, to je čovjek uzimao konzervativne procjene i računao s njima (npr. uzeo je ukupnu procjenu uranija u oceanima, rekao da se za 1600 godina izmijeni polovica duboke vode i vode pri površini na Pacifiku, i pretpostavio da u tih 1600 godina možemo uzeti 10% uranija u njima, i zaključio da s ovdašnjim elektranama može biti održivo).

 Kažem, kada ti izvori budu relevantni i budemo imali potrebe za njihovim korištenjem, onda će valjda ući u statistike poznatih rezervi i možemo ih spominjati.

 

captain_soap_McTawish kaže...

A mislim, možemo mi sad svatko linkati člnake ili mišljenja koji idu u naš prilog. Poanta je da je sve zasada dosta špekulativno, tvoje ako "samo" dodamo baterije i pokrijemo krovome i još XX površine solarnim panelima, oni mogu biti jedini izvor energije nije ništa manje špekulativno o vađenju uranija iz oceana i korištenju oplodnih reaktora.

 

Uostalom, članak koji si mi linkao, a kojeg citira wikipedia u kritikama oplodnih reaktora govori o pogrešnim pretpostavkama, između ostalog i o pretpostavci nestašice uranija. U članku se jasno na početku govori kako je trenutno uranij jeftin i lako dostupan. Ti si meni u pretprošlom postu citirao kako je uranij ograničen, i da izračunam koliko bi nam trebalo da potrošimo sve zalihe iz zemlje kad bi sve zamijenili nuklearkama (5 i nešto godina). Oplodni rekatori su zamišljeni kao jedno od rješenja toga problema, dakle kada želimo skalirati proizvodnju energije i tada neće vrijediti ove trenutno lažne pretpostavke iz članka. (dakle članak tvrdi da je tvoja pretpostavka iz pretprošlog posta lažna, a ti mi nju iznosiš kontra nuklearki, kontradiktoran si).

 

Nuklearnoj energiji tražiš dlaku u jajetu da bi je već u startu otpisao (bez ikakve mogućnosti daljnjeg istraživanja), a za OIE nekritčki prihvaćaš bilokakve procjene koje uzmu brojke i kažu da će sve moći skalirati na cijeli svijet, uz naravno baterije.

 Pa ja i tražim da staviš analize i istraživanja koja će reći da je moguće napraviti ono što ti zagovaraš (NE umjesto OIE?), ja osobno nisam naišao na niti jedan koncept koji to zagovara, a pogotovo ne u ozbiljnim analizama i istraživačkim projektima (npr. IPCC).

 

Onaj članak koji sam stavio je gledao količine rezerve prirodnog uranija u kontekstu realnih prognoza o korištenju NE, a ne da u potpunosti svi energetski sustavi u svijetu budu NE. Taj kontekst je pretpostavljam da će ostati tu gdje jesu, dakle oko 10 % udjela u ukupnim izvorima el. energije u svijetu.
I taj članak je očito bio na tragu nečega u toj 2010. jer ni danas nemamo niti jedan takav komercijalni reaktor, a imam neke podatke o planiranim komercijalnim projektima i eksperimentalnim/prototipnim, ali s obzirom da ih ti zagovaraš, ti ih iznesi i usporedi s planiranim projektima OIE + baterije i trenutno instaliranim kapacitetima baterija u svijetu pa ćemo na osnovi tih brojki procijeniti što su pametniji ljudi od nas procijenili da je naša trenutna budućnost. Dopuštam da se ta budućnost promijeni zbog novih spoznaja, ali trenutne brojke idu u prilog OIE + baterije (i naravno drugi oblici spremnika).

 

Arctic Skies kaže...

Ako nekog zanima malo poveci tweet o bakru i rudarenju istoga. Plus koliko je zelena energija zaista zelena.

https://threadreaderapp.com/thread/1584306032653717505.html

 

Strasan lik.

 Daleko zelenija od onoga što će zamijeniti, dakle najbolje što trenutno imamo.

LCA: 12

16 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...
Old Iggy kaže...

Ne bi uopće imao bateriju.

Tu je osnovni problem: čemu uopće baterija? Za off grid? Backup? Ako sam off grid, onda sam off. Backup? Backup (ako bi i imao) sigurno ne bi bio za punu potrošnju ili za punjenje mreže.

Netko bi morao ozbiljno složiti business case i cijelu kalkulaciju.

 Dobro, to je onda tvoj osobni izbor. U primjerima Australije (onih cca. 30.000 kućanstava u 2021.) pa i SAD-a s Powerwall-ovima (npr. u Kaliforniji) gdje nagrađuju ljude koji uđu u virtualnu mrežu radi stabilizacije, ima onih koji to iskoriste.

 

Već sam rekao: primjeri Australije ili Kalifornije su loši primjeri i potpuno neprikladni za nas.

I jedni i drugi imaju velikih problema s mrežom i tamo su nestabilnosti češće. Ovdje se solari prvenstveno stavljaju kao smanjenje troška el. energije, ne kao osnova ili strateška rezerva pojedinca.

Zato je kalkulacija jako bitna. Da bi netko investirao u takvo što s ciljem da dijelom prodaje struju, mora imati ozbiljan financijski benefit.

Dok god taj benefit ne može utjecati na moj izbor (odnosno odluku) na to se ne može računati kao imalo smisleni izvor energije.

Čak i da imam sve (solari + baterije) ne ih ih nikad dao u upotrebu mreži bez da HEP to gadno plati. Ne sitnicu već ozbiljnu lovu.

11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Old Iggy

 

Slažem se sa svime što si rekao jer sam i na početku naveo da je pretpostavka da nećeš kupiti bateriju s ciljem prodavanja el. energije, već isključivo zbog redundancije (ili BEV). I onda, ponovit ću, ako smatraš da ti jedan dan ta redundancija neće trebati, zašto ne bi prodajom struje zaradio ili otplatio dio investicije?

 

Za onaj slučaj što si naveo u posljednjoj rečenici, je li ozbiljna lova 8,33x cijene struje po kWh? Toliko navodno u Kaliforniji plaćaju one koji se uključe u projekt virtualne energetske mreže.

9 godina
offline
Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednje nu

Naravno da nece, cak i ove stare pale, najstarija je u Lauffen am Neckar,(Neckarwestheim) u mojoj blizini, prije mjesec dana je ponovno pustena u pogon nakon sto je radila godinama u "leru"(samo za potrebe odrzavanja sistema)....

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...

Old Iggy

 

Slažem se sa svime što si rekao jer sam i na početku naveo da je pretpostavka da nećeš kupiti bateriju s ciljem prodavanja el. energije, već isključivo zbog redundancije (ili BEV). I onda, ponovit ću, ako smatraš da ti jedan dan ta redundancija neće trebati, zašto ne bi prodajom struje zaradio ili otplatio dio investicije?

 

Za onaj slučaj što si naveo u posljednjoj rečenici, je li ozbiljna lova 8,33x cijene struje po kWh? Toliko navodno u Kaliforniji plaćaju one koji se uključe u projekt virtualne energetske mreže.

Opet imaš par problema: što točno znači "redundancija ti možda neće trebati" - smisao nije da sad taj višak energije na brzinu prodam već da ga imam. Možda zatreba koji drugi dan. Zatp baterije nisu tako česta opcija kod solara, koštaju, imaju ograničeno trajanje.

A sama ideja toliko veće cijene nema poslovnu logiku, ako otkupe za toliko, moraju nekome prodati bar za 10x, a tko će naći takvog kupca. Kad bi HEP došao  takvom idejom svi bi sutra ostavili poslove i krenuli se baviti time.

A to mi ne drži vodu nimalo.

11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Ne znam, procijeniš da nećeš nekoliko dana biti kod kuće ili hoćeš, ali ćeš "preživjeti" s polovicom kapaciteta baterije (ali u redovnim uvjetima ne bi pa si zato morao kupiti taj kapacitet...), znaš da će solarke (ili što već imaš) napuniti bateriju do potrebnog kapaciteta kada bi ti to moglo zatrebati i sl.

 

To je specifičan slučaj tamo jer je u pitanju Teslin (i lokalne elektre) beta program tako da vjerojatno neće biti stalno ta cijena, a i koliko sam shvatio ne možeš ciljano odrediti kada ćeš predati energiju u mrežu, već oni pošalju zahtjev od tebe u potrebnom trenutku te ti biraš hoćeš li prihvatiti.

16 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...

Ne znam, procijeniš da nećeš nekoliko dana biti kod kuće ili hoćeš, ali ćeš "preživjeti" s polovicom kapaciteta baterije (ali u redovnim uvjetima ne bi pa si zato morao kupiti taj kapacitet...), znaš da će solarke (ili što već imaš) napuniti bateriju do potrebnog kapaciteta kada bi ti to moglo zatrebati i sl.

 

To je specifičan slučaj tamo jer je u pitanju Teslin (i lokalne elektre) beta program tako da vjerojatno neće biti stalno ta cijena, a i koliko sam shvatio ne možeš ciljano odrediti kada ćeš predati energiju u mrežu, već oni pošalju zahtjev od tebe u potrebnom trenutku te ti biraš hoćeš li prihvatiti.

Takvo što je prevelika gnjavaža za prosječnu osobu. Investicija, planiranje, što ako se planovi poremete, da ne govorim kako je otkupna cijena manja od prodajne pa nema smisla. Zato je bitno definirati cijenu dugoročno. I to je ta kalkulacija o kojoj pričam.

Ovo s Teslom je smiješan primjer, bilo bi im pametnije da sami naprave takvu elektranu nego se hnjave s brdom malih proizvođača. Da ne govorim o "mi pošaljemo zahtjev pa vi birate" - ono, ozbiljno?

O tome da su mogli biti frajeri pa reći "evo mi platimo da ugradimo kod vas" ako se tako isplati.

11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Onome kome je to gnjavaža neće zaraditi na struji i to je to. Njegov izbor.

 

Očito oni znaju zašto su implementirali takav sustav pa tko smo mi da im govorimo što je njima pametnije.

16 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...

Onome kome je to gnjavaža neće zaraditi na struji i to je to. Njegov izbor.

 

Očito oni znaju zašto su implementirali takav sustav pa tko smo mi da im govorimo što je njima pametnije.

Iskreno? Toj priči ne vjerujem nimalo. Niti je izvediva "na veliko".

11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Ako misliš na ovaj Tesla projekt, evo linkovi: 12

14 godina
online
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...

I taj članak je očito bio na tragu nečega u toj 2010. jer ni danas nemamo niti jedan takav komercijalni reaktor, a imam neke podatke o planiranim komercijalnim projektima i eksperimentalnim/prototipnim, ali s obzirom da ih ti zagovaraš, ti ih iznesi i usporedi s planiranim projektima OIE + baterije i trenutno instaliranim kapacitetima baterija u svijetu pa ćemo na osnovi tih brojki procijeniti što su pametniji ljudi od nas procijenili da je naša trenutna budućnost. Dopuštam da se ta budućnost promijeni zbog novih spoznaja, ali trenutne brojke idu u prilog OIE + baterije (i naravno drugi oblici spremnika).

 Nije nitko pametniji ništa od nas odlučio već je propaganda u korist OIE nevjerojatna, a nuklearno se antagonizira pa se sve vrti OIE-a, što ne znači da će to u stvarnosti tako i biti moguće. Tvoje "ozbiljne" studije ustvari nisu ništa ozbiljno, isto je to računanje brojevima na "veliko" (pokrijmo ovoliko krovova, stavimo baterije u "kuće") kao i kad gledaš kako s nuklearkama pokriti cijeli svijet.

 

Jedine nove spoznaje koje se mogu dogoditi su sudari sa stvarnošću koji će nas prisiliti da mislimo u drugome smjeru ili budemo još više ovisni o fosilinim gorivima, ili neće biti struje.

 

Inače, ako raspravljamo o budućnosti gdje bi većinu struje dobivali iz nukiearki, moramo raspravljati o uraniju iz oceana i kako bi se to moglo skalirati na više. Ti kreneš kako nemamo dovoljno uranije za cijeli svijet da pobiješ moju tezu da bi se većinski mogli okrenuti nuklearkama, ja tebi kako ima uranija u moru (i Japanci su razvili metode da ga vade) i s nekim grubim procjenama. Ti meni kako to nisu raspoloživi izvori jer sa sadašnje perspektive nam ne trebaju (u kojoj je svega 10% nuklearno). To je doslovno jebanje u mozak i intelektualno nepošteno.

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.10.2022 20:41 (captain_soap_McTawish).
16 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...

Ako misliš na ovaj Tesla projekt, evo linkovi: 12

Čim je Tesla u igri pušem i na hladno.

11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

captain_soap_McTawish

 

Ponovit ću se. Stavi onda ti istraživanja za koja smatraš da su ozbiljna i da kažu kako su nuklearke rješenje. Ukoliko su stvarno ozbiljna, promijenit ću mišljenje.

 

Ako su te rezerve zaista relevantne, zašto nisu u statistici? Ne bi li to bilo u interesu svih udruženja koji promiču nuklearnu energiju? No eto, iz određenih razloga nisu u toj statistici pa takvo što ni ne može ući u planove za nuklearnu energiju, odnosno politike država ne mogu računati s tim.

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.10.2022 21:39 (kiwi_91).
8 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
Kiwi_91:

Nije baš 8,33 puta već 4. Njihova skupa tarifa 16-21h je 49 centi a tada se koriste baterije.
Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...
Old Iggy kaže...

Ne bi uopće imao bateriju.

Tu je osnovni problem: čemu uopće baterija? Za off grid? Backup? Ako sam off grid, onda sam off. Backup? Backup (ako bi i imao) sigurno ne bi bio za punu potrošnju ili za punjenje mreže.

Netko bi morao ozbiljno složiti business case i cijelu kalkulaciju.

 Dobro, to je onda tvoj osobni izbor. U primjerima Australije (onih cca. 30.000 kućanstava u 2021.) pa i SAD-a s Powerwall-ovima (npr. u Kaliforniji) gdje nagrađuju ljude koji uđu u virtualnu mrežu radi stabilizacije, ima onih koji to iskoriste.

 

...

I taj članak je očito bio na tragu nečega u toj 2010. jer ni danas nemamo niti jedan takav komercijalni reaktor, a imam neke podatke o planiranim komercijalnim projektima i eksperimentalnim/prototipnim, ali s obzirom da ih ti zagovaraš, ti ih iznesi i usporedi s planiranim projektima OIE + baterije i trenutno instaliranim kapacitetima baterija u svijetu pa ćemo na osnovi tih brojki procijeniti što su pametniji ljudi od nas procijenili da je naša trenutna budućnost. Dopuštam da se ta budućnost promijeni zbog novih spoznaja, ali trenutne brojke idu u prilog OIE + baterije (i naravno drugi oblici spremnika).

Moj osobni izbor je u biti i izbor većine ljudi. Ta priča s Teslom je samo marketinška pričica, ništa više od toga.

Poslovno potpuno neupotrebljiva jer to nitko ne bi htio platiti. To je na razini one besplatne energije za prve kupce Tesla vozila. Čak i ovako definirani imaju jako puno rupa.

 

Što se NE / solari tiče, solari nikad neće globalno postati glavni izvor energije, bar dok se ne smisli ozbiljan način pohrane energije (u to ne idu baterije).

Ista stvar je i s vjetrom. Ostalo je pitanje što je sve OIE (i koliko realno može stvarno proizvesti energije). Neke zemlje mogu s hidrom, ali u pravilu jako malo zemalja može bazirati takvu strategiju na solaru.

Jedini problem NE je cijena i rok izgradnje.

11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Feudalac

 

0,24 $ mi je izbacio Google za Kaliforniju, ali na stranicama njihovog opskrbljivača stoji i ta cijena koju si naveo. Iako je to neka maksimalna tarifa za one koji premaše najveće kvote, no cijena nije ni toliko bitna, samo sam htio vidjeti što kolegi znači "ozbiljna lova". 

 

 

Old Iggy

 

Za Njemačku ima navoda kako čak 70 % instaliranih kućnih solarnih sustava sadrži i bateriju (link), ali i za SAD kažu da je ta brojka ispod 20 %. Vidjet ćemo kako će se situacija dalje odvijati kada takvi sustavi postanu pristupačniji.

Ta visoka cijena koju plaćaju je vjerojatno jednim dijelom i marketing, no mislim da im je prvotna namjena bila nagraditi one koji se odluče ući u taj beta program kako bi dobili što više korisnika za isprobavanje sustava.

 

Solarne elektrane same neće postati globalni izvor energije, ali OIE + spremnici (i jednim manjim dijelom NE) hoće. Oko pitanja jesu li baterije ozbiljan način pohrane energije se vjerojatno nećemo složiti jer jednostavno i sada već ima dovoljno primjera država koje ga primjenjuju u relevantnoj mjeri. Evo najnoviji veći primjer je i Crimson Storage u Kaliforniji (350 MW / 1400 MWh). Za usporedbu sa skorašnjim puštanjem novih nuklearnih reaktora u rad u SAD-u (prvi u zadnjih 30 godina), taj Crimson projekt bi trebao imati još 350 MW solarnih kapaciteta i zajedno s tim je navodno investicija vrijedna 550 milijuna $, dok je ova NE premašila očekivane troškove od 14 milijardi $ pa se procijenjuje da su ukupni troškovi oko 30 milijardi $ (dva reaktora ukupne snage 2,2 GW). Dobro, treba biti pošten pa reći da je taj projekt bio odobren 2009. nakon čega ih je pogodila Fukushima i kasnije COVID koji su vjerojatno jednim dijelom utjecali na povećanje troškova, no i dalje puno previše. Eno Kina je u svojim planovima najavila potencijalnu gradnju vjetroelektrane ukupne snage 43 GW, ali šteta što još nemaju nikakve brojke koliko bi iznosila ta investicija.

I ne bih se složio da su cijena i vrijeme izgradnje jedini problemi NE. Uz još neke (proizvodnja, dobava i neobnovljivost goriva, školovanje kadra, odlaganje potrošenog goriva...), mislim da je Fukushima najveći problem (ili uzrok problema) jer od tada NE svakom godinom postaje skuplja i nepoželjnija.

8 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
Kiwi_91:

Kad već spominješ baterije na mreži, Kalifornija ih ima instalirano preko jednog GW koji se koristi svakodnevno. To im je preko 2% ukupne snage u večernjim satima. S druge strane, plinske elektrane im generiraju oko 30 GW tako da tu treba još puno novaca utući da ih se makne
Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

kiwi_91 

 

dakle mi (Evropejci) smo super jer imamo baterije, koje rastu iz Majčice Zemlje  po Duhu Svetome, uz leteće jednoroge koji prde dugu...

 

samo za tebe, okrutno istinita parodija:

 

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Feudalac

 

Da, cjelokupna promjena energetskog sustava nije jeftina. I čisto da se ne bi krivo shvatilo, baterije nisu jedina (i ne vjerujem da će ikada biti u većem udjelu od drugih OIE) zamjena za konvencionalne elektrane u tim večernjim/noćnim uvjetima.

 

 

Stric_Jura

 

Dio odgovora sam dao u drugoj temi gdje si postavio taj video, a da bismo mogli reći da smo super, potrebno nam je rješenje za koje bismo se svi na temi složili da je najbolje. Ovako ipak moramo još birati što je u kojim uvjetima bolje (ili manje zlo), a OIE + baterije (i ostalo) to očito jesu kada govorimo o zamjeni konvencionalnih elektrana.

14 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Gle, suludo je da se Sunčeva energija ne koristi ili vetroelektrane, ali zbog eratičnosti njihova rada i prinosa ne mogu biti osnova...

 

Uz to jedino što možepš gajbati na mjestu gdje pukneš solarke je eventualno janjet'na...

 

gledam ove koje postavljaju uz HE Donja Dubrava, a koja je 1/5 snage te HE preko puta ceste, uz 4x veću površinu koju zauzima (a HE i uredi i parkirališta nisu previše stisnuta)...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
online
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...

captain_soap_McTawish

 

Ponovit ću se. Stavi onda ti istraživanja za koja smatraš da su ozbiljna i da kažu kako su nuklearke rješenje. Ukoliko su stvarno ozbiljna, promijenit ću mišljenje.

 

Ako su te rezerve zaista relevantne, zašto nisu u statistici? Ne bi li to bilo u interesu svih udruženja koji promiču nuklearnu energiju? No eto, iz određenih razloga nisu u toj statistici pa takvo što ni ne može ući u planove za nuklearnu energiju, odnosno politike država ne mogu računati s tim.

 Kako oni uopće mogu biti u statistici koja samo uračunama izvore uranija u zemlji, a ne u oceanima?

 

Uranij je u oceanu, tamo postoji, postoji način vađenja iz oceana, trenutno se to  ne razmatra jer za sadašnje stanje nije potreban. No, ako bi govorili o promjeni sadašnjeg stanja, onda će biti potreban.

 

Ti smo kompiliraš tobožnja "istraživanja" u rangu studenta koji hvata citate za seminarski rad. Hoćeš istraživanje, eno ti na prošloj stranici link na istraživanje koje to uzima u obzir ako hoćeš neki citat.

 

Jel tebi jasno koliko su "istraživanja" špekulativna i koliko je to u osnovi samo mahanje rukama i nadanje najboljemu?

11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Stric_Jura

 

Da, oni sami ne mogu biti osnova, ali uz druge OIE i spremnike je pokazano kako je moguće postići 100 % OIE, a i određene države očito idu u tom smjeru.

 

Na LCA analizama stoji kako solarne elektrane uz one konvencionalne na ugljen mogu imati najveći utjecaj u korištenju zemljišta (kada se ne postavljaju na krovove). To će se s vremenom malo smanjiti s povećanjem učinkovitosti panela, ali i potencijal krovova objekata je još uvijek dosta velik, kao i neiskorištena zemljišta koja imamo u HR.

 

 

captain_soap_McTawish

 

Otvorim takozvanu "Crvenu knjigu" i ne nađem niti jedno spominjanje oceana, čak ni kao potencijalnu upotrebu u budućnosti. Što bi moglo značiti da ne postoji komercijalno isplativi način "rudarenja" uranija iz oceana, a čak i da se primjenjuje ovaj eksperimentalni način što su naveli na linku kojeg si stavio, NE bi bila još skuplja i pitanje je bi li i u tom slučaju LCA bio dovoljno konkurentan OIE.

 

A što bih trebao "kompilirati"? Mišljenja laika bez ikakvih referenci? Nije li baš to onako kako si naveo, "špekulativno i u osnovi samo mahanje rukama i nadanje najboljem"?

16 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...

Stric_Jura

 

Da, oni sami ne mogu biti osnova, ali uz druge OIE i spremnike je pokazano kako je moguće postići 100 % OIE, a i određene države očito idu u tom smjeru.

Koje točno države? gdje je moguće postići 100% OIE i uz koju cijenu?

11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Bio sam već stavio primjere država koje planiraju postići 100 % OIE pa uz one koje sam naveo (Havaji, Austrija, Danska, Švedska) još ima nekoliko europskih država (link), Kostarika i Paragvaj su već sada vrlo blizu postizanju tog cilja, a neke države poput Norveške, Islanda i Albanije bi matematički mogle zadovoljiti potrošnju s OIE, ali zbog izvjesnih razloga nemaju udio od 100 % OIE u potrošnji, no recimo da su i one relativno blizu ostvarenju tog cilja.

 

Procjene cijena imaju u onim istraživanjima, a za Los Angeles (100 % OIE do 2045.) su recimo naveli 57 - 81 milijarde dolara kumulativnih troškova do te 2045.

16 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...

Bio sam već stavio primjere država koje planiraju postići 100 % OIE pa uz one koje sam naveo (Havaji, Austrija, Danska, Švedska) još ima nekoliko europskih država (link), Kostarika i Paragvaj su već sada vrlo blizu postizanju tog cilja, a neke države poput Norveške, Islanda i Albanije bi matematički mogle zadovoljiti potrošnju s OIE, ali zbog izvjesnih razloga nemaju udio od 100 % OIE u potrošnji, no recimo da su i one relativno blizu ostvarenju tog cilja.

 

Procjene cijena imaju u onim istraživanjima, a za Los Angeles (100 % OIE do 2045.) su recimo naveli 57 - 81 milijarde dolara kumulativnih troškova do te 2045.

Zato sam i pitao koje točno zemlje. Sve te zemlje imaju komparativnu prednost pred ostalima (primarno hidro), uz visok investicijski potencijal, a i neke ulaze u ozbiljne probleme s opskrbom (Austrija). Albanija tu iskače iz dva razloga: na dnu su Europske potrošnje (lošija je samo Moldavija), a tri najveće elektrane su iz vremena prije '90-ih. Oni (iliti, stranci, Albanija sama ne može) moraju ozbiljno investirati da bi imali kakav - takav razvoj. K tome, proizvodnja im je primarno hidro, ali uvoz nije.

 

Havaji i Kalifornija ni nisu države, imaju prednost sunca, Havaji su ujedno i američka država s najmanjom potrošnjom el. energije po glavi stanovnika, Kalifornija je jedna od država s najvećim problemima jer jedan od OIE izvora (hidro) pada iz godine u godinu, a sunce im je problem koliko i dijelom rješenje, zato su i odustali od gašenja zadnje NE i produžili rad plinskim elektranama. A uz probleme koje imaju i oslanjanje na OIE i jedna i druga država su na pola prosjeka SAD po potrošnji.

14 godina
online
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...
 

captain_soap_McTawish

 

Otvorim takozvanu "Crvenu knjigu" i ne nađem niti jedno spominjanje oceana, čak ni kao potencijalnu upotrebu u budućnosti. Što bi moglo značiti da ne postoji komercijalno isplativi način "rudarenja" uranija iz oceana, a čak i da se primjenjuje ovaj eksperimentalni način što su naveli na linku kojeg si stavio, NE bi bila još skuplja i pitanje je bi li i u tom slučaju LCA bio dovoljno konkurentan OIE.

 

A što bih trebao "kompilirati"? Mišljenja laika bez ikakvih referenci? Nije li baš to onako kako si naveo, "špekulativno i u osnovi samo mahanje rukama i nadanje najboljem"?

 A istovremeno prva rečenica: Sufficient uranium resources exist to support the long-term, sustainable use of nuclear energy for low-carbon electricity generation as well as for other uses such as industrial heat applications and hydrogen production. Da se ne baviš samo kompiliranje im traženjem citata, prvo bi o tome i onda zaključio da bi to na prvu bilo kontradiktorno onome s prošle stranice (da ne možemo ići većinski na nuklearke jer je uranij ograničen).

 

Zatim bi shvatio da nije jer ovaj izvještaj nema veze s onim o čemu smo mi krenuli načelno raspravljati tj. o prelasku na proizvodnju većinski iz nuklearki. Ovaj izvještaj se uopće time ne bavi, nema nikakvog razloga zašto bi se on, koji se bavi totalno drugim stvarima, išao baviti izvorima uranija iz oceana.

11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Ajde sada ti meni objasni po čemu si ti zaključio da bih ja zaključio to što si rekao da bih zaključio?

Znači doslovno si mi stavio riječi u usta koje ne bih izgovorio/napisao, tj. odmah bih shvatio da nije kontradiktorno i da ta citirana rečenica jednostavno znači da vjerojatno u sljedećem relevantnom vremenskom razdoblju NE neće postati primarni izvor energije već da će u najboljem slučaju ostati tu gdje je u udjelima ukupnih kapaciteta te da s obzirom na to, postojeće poznate rezerve će biti dostatne za navedene potrebe.

 

I taj izvještaj se upravo bavi pitanjima koje tu spominjemo jer da si se potrudio barem ga djelomično proći vidio bi da je izvor uranija iz morske vode ipak spomenut. A odgovor zašto još uvijek nije u rezervama se može iščitati iz jednog od zaključaka: "...developing a cost-effective method of extraction remains a challenge and elusive."

14 godina
online
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj
kiwi_91 kaže...

Ajde sada ti meni objasni po čemu si ti zaključio da bih ja zaključio to što si rekao da bih zaključio?

Znači doslovno si mi stavio riječi u usta koje ne bih izgovorio/napisao, tj. odmah bih shvatio da nije kontradiktorno i da ta citirana rečenica jednostavno znači da vjerojatno u sljedećem relevantnom vremenskom razdoblju NE neće postati primarni izvor energije već da će u najboljem slučaju ostati tu gdje je u udjelima ukupnih kapaciteta te da s obzirom na to, postojeće poznate rezerve će biti dostatne za navedene potrebe.

 

I taj izvještaj se upravo bavi pitanjima koje tu spominjemo jer da si se potrudio barem ga djelomično proći vidio bi da je izvor uranija iz morske vode ipak spomenut. A odgovor zašto još uvijek nije u rezervama se može iščitati iz jednog od zaključaka: "...developing a cost-effective method of extraction remains a challenge and elusive."

 Pa problem je s tobom što ne znaš o čemu bi raspravljao. Ja raspravljam mogu li nuklearke biti glavni izvor električne energije, ti raspravljaš o tome kakvi su trendovi trenutno, razmišlja li se o njima kao glavnom izvoru energije ili ne, i tu je odgovor očit.

To što sam ti stavio usta, tako bi rezonirao da si intelektualno pošten, ili bi odmah rekao na što ciljaš.

Ja zagovoram da se mi kao društvo krenemo okretati nuklearkama više, da počnemo razmatrati tu opciju, a onda će se i društveni uvjeti mijenjati.

11 godina
offline
Re: Njemačka ipak neće još ugasiti svoje posljednj

Ne, ja isto raspravljam o tome mogu li nuklearke biti glavni izvor el. energije i mislim da sam dovoljno jasno rekao zašto ja smatram da ne mogu to biti, a uz to sam samo naveo da i netko puno upućeniji od nas misli zašto to ne mogu biti.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice