Njemačka regija Donja Saska također napušta Linux

poruka: 85
|
čitano: 23.146
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Njemačka regija Donja Saska također napušta Linux".
15 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
nine kaže...

 

Ali i da se migrira kompletno na linux opet je potrebno ponešto Client Windows licenci i popratnog SW-a. jelte kao što sam rekao, i oni koji su klijentska računala skroz prebacili na linux i dalje imaju win. virtualke za specijalne aplikacije koje rade samo pod win... onda još i pokoji win server, backup software (i ne, rsync nije backup ). To se ne može izbjeći, kompletno izbaciti winse je živi SF..

Mail ide preko Landratsamtovog Exchange-a (Landkreis kaj sam gore spominjao).

 

 

 

Ali cekaj, ti govoris licencama kao "minornom trosku" a dobro znas da nije tako. Ne razumijem zasto.

 

Ok, ustedio si 1 licencu za Exchange, ali svejedno si morao platiti dodatne CAL-ove, office, antiviruse...

 

Takodjer ponovimo, ovisno vrsti licence, ili je moras ponovo platiti prilikom kupovine novog hardvera ako si uzimao OEM, ili moras ponovo produziti ugovor, ako si isao na VLK, svakih 5-7 godina. U svakom slucaju ponavljajuci trosak, kojeg kod GPL-a i srodnih licenci nemas.

 

I ono sto se rijetko spominje kada se govori o drzavnim upravama i softweru, a to je ovisnost o jednom dobavljacu. Sa cistog aspekta drzavne sigurnosti, to se minimalno moze okarkterizirati kao nemar, ako ne i gore.

 

Sto se tice utrosenih radnih sati, tesko mi je povjerovati da se ta razlika ne bi pokrila iz licenci.

S obzirom da ne baratam konkretnim brojkama, ako imas sto god po tom pitanju, bilo bi zgodno da podijelis brojke radi smislenog nastavka rasprave, jer u suprotnom osjecaj mi govori da bi se tu najprije moglo raditi o "dvostrukom bojanju tunela".

Ali kao sto rekoh, nemam konkretne podatke pa je ovo cisti "educated guess".

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li

Pitanje isplativosti Linuxa povrh Windowsa i obrnuto, ovisi o previše parametara da bi se išta moglo zaključiti u nekoj općenitoj raspravi. I kad bi Linux u određenom slučaju bio isplatljiviji od Windowsa, ništa ne sprečava CEO-a Microsofta da odmah sleti avionom i da CEO-ovski discount toliki da bude niži od konkurencije na Linuxu ako im je to bitno za pojedinog klijenta (vidi slučaj Muenchen). To je zato što softver ionako nema proizvodnju cijenu po kopiji, već ona u praksi iznosi nula. MS stoga može "donirati" svog softvera u iznosu od par milijuna dolara, a da zapravo ništa ne izgubi kao da je besplatan softver.

 

Windowsi u domeni administracije i uredskih poslova ekonomski imaju izuzetnu prednost jer su ukorijenjeni tamo od 90-tih. Svi dokumenti, baze, aplikacije na koje su ljudi navikli, ono što ljudi kod kuće koriste.. sve ide u prilog Windowsima. I pretpostavljam čini Windowse jeftinijima od Linuxa i to vjerojatno toliko da Microsoft stavlja cijenu licenci na onu razinu da se prelazak klijentima baš i ne isplati ekonomski. Da Microsoft nema takvu taktiku i slučajno promaši cijenu licenci i stavi je prevelikom, migracije bi na Linux počele nicati posvuda i MS bi ubrzo korigirao cijenu. Ovako se to drži što je višim mogućim da generira profit, ali opet nižim da se ne gubi tržišni udio. To što cijene lincenci windowsa postaju kroz vrijeme, iz verzije u verziju, sve jeftinije mi govori samo da je Linux (ali i drugi OS-ovi, kao OS X) na desktopu sve konkurentniji Windowsima. Zato MS i mijenja strategiju razvoja i više ne misli zarađivati na prodaji licenci Windowsa ili Officea, već na prodjai usluga.

 

Operacijski sustavi postajat će sve manje relevantni kako će se aplikacije seliti u "cloud" i manje ovise o API/ABI-ju OS-a, a to je tendencija koja je prisutna već godinama. Za par godina bit će posve irelevantno za krajnjeg korisnika koristi li Windows, klasičan GNU/Linux, Chrome OS, Android, OS X ili nešto deseto kad će ionako sve aplikacije biti unutar web browsera ili nekog klijentskog fronenda. U takvoj budućnosti, ako MS ne učini Windowse besplatnim, vjerojatno će izgubiti bitku od konkurencije.

In the land of the blind, the one-eyed man is stoned to death. - Joan D. Vinge
15 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
4ndY kaže...

Pitanje isplativosti Linuxa povrh Windowsa i obrnuto, ovisi o previše parametara da bi se išta moglo zaključiti u nekoj općenitoj raspravi. I kad bi Linux u određenom slučaju bio isplatljiviji od Windowsa, ništa ne sprečava CEO-a Microsofta da odmah sleti avionom i da CEO-ovski discount toliki da bude niži od konkurencije na Linuxu ako im je to bitno za pojedinog klijenta (vidi slučaj Muenchen). To je zato što softver ionako nema proizvodnju cijenu po kopiji, već ona u praksi iznosi nula. MS stoga može "donirati" svog softvera u iznosu od par milijuna dolara, a da zapravo ništa ne izgubi kao da je besplatan softver.

Nista novo. Ne treba ici do Minhena za takav primjer.

Upravo to je Ballmer i napravio, kada je sletio u Zg. 2013. Tom prilikom smo iskasljali oko 10mil eura po treci ili cetvrti puta, a od tada smo ih minimalno jos jednom iskasljali (tih tricavih 10tak milijuna eura). U 15tak godina ~40-50milijuna eura za sto? Za, realno i u praksi sto se dogodilo, jednu nadogradnju OS-a (WinXP na WIN7) i eventualno dvije nadogradnje Officea (2007 i 2010).

Koliko znam, potpuna migracija na Win10 jos uvijek je u fazi planiranja, a do implementacije cemo zasigurno jos jednom dati 10 milijuna eura

 

 

Ne komplicirajmo. Kada govorimo o drzavnoj upravi, gdje je 95% posla obrada dokumenata, slanje emailova i eventualno popunjavanje neke baze podataka, pitanje isplativosti migracije na Linux je nepostojece.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
offline
Njemačka regija Donja Saska također napušta Linux

-soft je samo soft, biz je biz. Free OS je najmanji problem/stavka/bitno..

-desktop nije server ili mobitel.. jedanko kao što osobno vozilo nije traktor, kamion, autobus, brod, avion, mada su to sve vozila..

-MS ima AD/GPO, linux ima ''slobodu''.. sloboda je beskorisna u bizu, u bizu je važno da radi i zarađuje, razlika uloženo-dobiveno, bitna je ta razlika, ne cijena uloženog pa tako ni softa/OSa ili FOSSa. Usluge se naplaćuju, konobar će naplatiti kavu/uslugu, .. od tog je kava skoro free i to je legitimno u RL/bizu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
6 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
4ndY kaže...

Pitanje isplativosti Linuxa povrh Windowsa i obrnuto, ovisi o previše parametara da bi se išta moglo zaključiti u nekoj općenitoj raspravi. I kad bi Linux u određenom slučaju bio isplatljiviji od Windowsa, ništa ne sprečava CEO-a Microsofta da odmah sleti avionom i da CEO-ovski discount toliki da bude niži od konkurencije na Linuxu ako im je to bitno za pojedinog klijenta (vidi slučaj Muenchen). To je zato što softver ionako nema proizvodnju cijenu po kopiji, već ona u praksi iznosi nula. MS stoga može "donirati" svog softvera u iznosu od par milijuna dolara, a da zapravo ništa ne izgubi kao da je besplatan softver.

 

Windowsi u domeni administracije i uredskih poslova ekonomski imaju izuzetnu prednost jer su ukorijenjeni tamo od 90-tih. Svi dokumenti, baze, aplikacije na koje su ljudi navikli, ono što ljudi kod kuće koriste.. sve ide u prilog Windowsima. I pretpostavljam čini Windowse jeftinijima od Linuxa i to vjerojatno toliko da Microsoft stavlja cijenu licenci na onu razinu da se prelazak klijentima baš i ne isplati ekonomski. Da Microsoft nema takvu taktiku i slučajno promaši cijenu licenci i stavi je prevelikom, migracije bi na Linux počele nicati posvuda i MS bi ubrzo korigirao cijenu. Ovako se to drži što je višim mogućim da generira profit, ali opet nižim da se ne gubi tržišni udio. To što cijene lincenci windowsa postaju kroz vrijeme, iz verzije u verziju, sve jeftinije mi govori samo da je Linux (ali i drugi OS-ovi, kao OS X) na desktopu sve konkurentniji Windowsima. Zato MS i mijenja strategiju razvoja i više ne misli zarađivati na prodaji licenci Windowsa ili Officea, već na prodjai usluga.

 

Operacijski sustavi postajat će sve manje relevantni kako će se aplikacije seliti u "cloud" i manje ovise o API/ABI-ju OS-a, a to je tendencija koja je prisutna već godinama. Za par godina bit će posve irelevantno za krajnjeg korisnika koristi li Windows, klasičan GNU/Linux, Chrome OS, Android, OS X ili nešto deseto kad će ionako sve aplikacije biti unutar web browsera ili nekog klijentskog fronenda. U takvoj budućnosti, ako MS ne učini Windowse besplatnim, vjerojatno će izgubiti bitku od konkurencije.

 Upravo tako. Kako se stvari migriraju u cloud pitanje odabira desktop OS-a će pasti na to jesi li developer, gamer ili nešto slično. Migracije u cloud višestruko smanjuju troškove kompanijama, od opreme, struje pa do ljudstva, s time da sva sigurnost, backup i sve ostalo sada pada na providera usluga. Danas velike kompaije više niti ne čuvaju ppodatke kod sebe, osim ako nije bankarski sektor ili ako nije sam provider nekih usluga. Aplikacije odlaze u cloud, servisi su tu, a licence polako odlaze u prošlost jer sve preuzima pretplata (daleko bolje nego licenca).

 

Da ne govorimo samo koliko su male i srednje firme uštedjele sa dolaskom clouda i cloud servisa. Sjećam se kad su sve takve firme imale vlastite mail servere, file servere i rijetko kojoj je uspjevalo to održavati kako spada, a da ne govorimo o tome da je bilo up to date. Danas uzmeš primjerice google apps za tvrtku, i u par klikova i par sati setupa imaš email za sve korisnike, pohranu podataka, online office paket (doduše osnovan), i hrpu pratećih business aplikacija. Za one koji ne znaju sve se to fino vrti na linuxu.

 

Moja američka kompanija (datacentar) forsira sve da bude opensource i free da se smanje troškovi. Polako se migrira sa vsphere-a (jer je cijena i podrška očajna), sve ostalo se vrti na linuxu, osim mašina od klijenata koji trebaju windows mašine, ali što se kompanije tiče, jedino za što se još windows koristi jest E-mail server. Windowsi su još samo u računovodstvu i HR departmentu. Ostalo, NOC i slično sve linux/OSX.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.7.2018 10:04 (Entry Point).
15 godina
offline
Njemačka regija Donja Saska također napušta Linux

ustvari je linux došao raditi u njemačku no razočaravši se (u odnosu na očekivanja; jebga, nije sve bauštela) sam ode drugdje potražiti sreću. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Njemačka regija Donja Saska također napušta Linux

čekaj malo...jer nije ista Njemačka prelazila sa Majkrosofta(dok su vladali windows 7) na linux kako bi uštedjeli na licenci? Ja sam mislio da je meni dosadno u ovom životu.

Svaka akcija ima svoju reakciju.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.7.2018 14:05 (Igor150).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
bnaci kaže...

Linux, besplatan, pa opet samo 1% na desktopu. Ili su 99% ljudi idioti, ili on ne valja. Samo mi nemojte reci da je problem u edukaciji. Vecina ga je probala pa je vecina imala problema, inace bi ostala na njemu.

 Nažalost, većina korisnika računala nije probala Linux, mnogi i ne bi znali definirati što je to...

13 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
syncmaster245b kaže...

I ono sto se rijetko spominje kada se govori o drzavnim upravama i softweru, a to je ovisnost o jednom dobavljacu. Sa cistog aspekta drzavne sigurnosti, to se minimalno moze okarkterizirati kao nemar, ako ne i gore.

 

Pa nije baš da imaš puno izbora što se tiče softvera za štancanje osobnih, putovnica, upisa ljudi u registar građana i sličnih stvari koje obavljaju takve institucije.

Ja to ne bih okarakterizirao kao nemar nego kao uhodani biznis. 

 

syncmaster245b kaže...

Sto se tice utrosenih radnih sati, tesko mi je povjerovati da se ta razlika ne bi pokrila iz licenci.

 

Napisao sam već u prvom postu koliko je sa naše strane trajalo preuzimanje korisnika u jednom mjesecu uz implementaciju standardnih điđamiđa.

Koliko bi trajalo da se složi all Linux setup je teško procijeniti, ali sigurno osjetno više (uz to da bi opet trebao nešto navedenih licenci). Što se klijentskih računala tiče, računaj da bi pri cijeni radnog sata od min. 70€ na tih 10 komada samo instalacija i image-iranje skoro pokrilo cijenu Win10 OEM licenci, s obzirom da računala dolaze predinstalirana (OEM Winse ne možeš baš samo tako kupiti ali računaj oko 100$ po licenci).

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
15 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
syncmaster245b kaže...

 

Ne komplicirajmo. Kada govorimo o drzavnoj upravi, gdje je 95% posla obrada dokumenata, slanje emailova i eventualno popunjavanje neke baze podataka, pitanje isplativosti migracije na Linux je nepostojece.

Državna uprava ima 101 podizvođača. Mjenati bilo što (ne moramo uopće pričati o OS-u - baza, hosting, stack) bi značilo 101 javni natječaj kroz slijedećih 10 godina. Uz svo dužno poštovanje, ali prema postovima, imam osjećaj da niste bili niti blizu bilo čega ozbiljnijeg u državnoj upravi.

Koliko firmi u hrvatskoj ima iskustva sa implementacijom sustava po Uredbi o uredskom poslovanju (po kojoj ti mora raditi svaka katica bilo gdje u državnoj upravi) i radi na Linux stacku?

Promjenit office alat je tik posla. Zamjeniti OCR-anje, lepljenje i čitanje barkodova, DMS sustave, kojekakve plug-inove i slične stvari koje su usko vezane uz MS Office daleko više od 10 mil. eura. Još je ta cifra najmanji problem - vremenski da se to izvede je možda i preko 5 godina (u glavi su mi jedinice poput ministarstva, veće agencije i veliki gradovi). Jbg, naprasto je takva realnost. Da sutra otvaram svoju firmu, vjerojatno bi i nabavka WC papira išla preko Linuxa. Da imam svoj odjel u državnoj upravi, po kratkom postupku bih izbijao ideje o Linuxu ljudima iz glave.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
neaktivan
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
2016.g., a u pitanju je bio Dell laptop. Točan model neznam ali znam da je 15” , i7, 16GB RAM i mislim da je bila zasebna grafa. Mrak od laptopa ali upoginiti WiFi i 2 Ekaterina monitora ni za lijek...
12 godina
offline
Njemačka regija Donja Saska također napušta Linux

OS je po definiciji čisti mallware i spyware

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
bunker kaže...

 Krajnji korisnik racunala će uz minimalni napor nakon vrlo kratkog vremena pod linuxom raditi sve ono sto je radio i na win platformi. 

 

 To je laž. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
rjakopec kaže...
bunker kaže...

 Krajnji korisnik racunala će uz minimalni napor nakon vrlo kratkog vremena pod linuxom raditi sve ono sto je radio i na win platformi. 

 

 To je laž. 

 To je laž.

Only real programmers collect their own garbage.
9 godina
offline
Njemačka regija Donja Saska također napušta Linux

kako vjesto ignoriranje mojih pitanja s prve stranice od strane linuksasa, linuksoida i slicnih..

a cak ovaj put nikog ne vrijedam.. mozda bi trebao?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
digitall kaže...

kakvo je sad stanje na linux-u po pitanju periferije? ponajvise uredskih multifunction uredaja, pisaca, skenera i sl.

i kakvo je stanje podrske raznih komponenti? npr. rikne graficka, mozes kupiti samo neku najnoviju super uber turbo kul graficku, i da bez kemije radi sa 3 monitora npr. 

ne podjebavam (mozda tako izgleda), ozbiljno pitam, davnih dana sam se igrao sa linuxom pa me zanima kakvo je stanje sada..

 

jos uvijek je situacija da visual studio, android studio i sl. mogu prekriziti kao i kompletno sav softver koji se tice mobitela bilo kojeg proizvodaca?

ajd ovo ostalo, tipa knjigovodstveni programi, baratanje dokumentima i sl. drke moze bez beda kroz cloud u danasnje vrijeme.. ali vjerojatno ne moze fina/porezna/mirovinsko/banke, tj. instalacija raznog sofvera za baratanje karticom, chrome dodataka i sl.

 Što se tiče uredskih pisača itd ne znam, ali trebalo bi biti u redu. Naravno ovisi o proizvođaču, ne linuxu, da li će izdati drivere ili ne.

 

Multi monitor radi bez problema, driveri za grafičke kartice u globalu rade kako spada. 

 

Visual studio je MS proizvod i kao takav neće raditi na linuxu. Imaš neke alternative kao Mono ako radiš u C#. Da si samo napisao android studio linux u google vidio bi da možeš instalirati bez problema. Koliko se sjećam moglo se oduvijek, tako da u ovom slučaju izmišljaš probleme.

 

Fina/porezna itd nisu baš poznati po tome da ažuriraju svoj software redovito, pa tako to vrijedi za linux. Postoje paketi za linux koji oni izdaju uz sve ostale ali često nisu ažurirani dugo vremena pa dolazi do problema. Opet, to je njihov problem, ne problem linuxa.

 

Eto odgovoreno ti je.

Samomrzeći hrvat
9 godina
offline
Njemačka regija Donja Saska također napušta Linux

hvala

nisam nikad rekao da je linux problem sam po sebi, nego je problem sve oko linuxa, za sto nije kriv sam linux. sjecam se da sam imao 200 problema sa 100 drivera, odradivanje nekih instalacija i podesavanja putem naredbenog redka (sto je znanstvena fantastika za prosjecnog korisnika racunala, a ne za prosjecnog uhljeba u drzavnoj firmi), pa zato pitam kakvo je stanje danas.. 

 

u teoriji, neka prosjecna hr firma moze zaboraviti prijelaz na linux (desktop), sjebat ce ih fina/banka/porezna/mirovinsko i sl., a onda dotuci driveri za raznu periferiju i sl., pa onda specijalizirani sofver, osim ako se firma ne bavi baratanjem jednostavnim dokumentima i koristenjem iskljucivo cloud rjesenja..

iako ce sve na kraju zavrsiti na cloudu, pa ce sam os postati nebitan, tj. onda ce ostati samo pitanje baratanja sa hardverom tj. drivera, a tu bi onda mogao uletjeti i android zbog uigranosti i rasirenosti na svim poljima (ili chrome os)

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.8.2018 10:03 (digitall).
Moj PC  
1 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
rjakopec kaže...
bunker kaže...

 Krajnji korisnik racunala će uz minimalni napor nakon vrlo kratkog vremena pod linuxom raditi sve ono sto je radio i na win platformi. 

 

 To je laž. 

 

Ma da ?? Teti na šalteru hzzoa ili hzmoa je potrebna dosjex obuka da dnevno po stotinama puta ponavlja identicnih par klikova unoseći podatke u nekaj kaj joj je sve netko unapred pripremio... ? A tu pripremu nije odradio krajnji korisnik, tako da slobodno elaboriras svoj stav ako ga nisi promjenio.....

 

😀

16 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
bunker kaže...

 

Ma da ?? Teti na šalteru hzzoa ili hzmoa je potrebna dosjex obuka da dnevno po stotinama puta ponavlja identicnih par klikova unoseći podatke u nekaj kaj joj je sve netko unapred pripremio... ? A tu pripremu nije odradio krajnji korisnik, tako da slobodno elaboriras svoj stav ako ga nisi promjenio.....

 

😀

Ako je sve u čemu radi nekakvo web sučelje, onda da. No to su rijetki slučajevi, i time ne definiraš krajnjeg korisnika kao SVI IKAD.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
7 godina
offline
Njemačka regija Donja Saska također napušta Linux

 

@father , pa krajnji korisnik će imati identicne pokrete i radnje jer će mu sve do tog trenutka netko drugi to pripremiti...  Pisala mail u chromeu ( gmail, webmail..) ili zasebnoj apk , nebu neka velika razlika ovisna o op sistemu....

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Njemačka regija Donja Saska također napušta Linux

-da, client side front end.. OS je nevažan, važno je ono ispod haube, standardi, licence ili the biz.

-svaki soft može sve, svaki PC, može sve, razlika je samo u raspoloživim resursima (brzini computinga) od Turinga i Babbaga nadalje (+ Ida, Neumann itd.).

-hoće li netko nešto napraviti, soft.. to ovisi o interesu/želji/novcu-resursima i patentima. Google može ono što Canonical ne uspjeva desetljećima s ubuntuom dok MS zarađuje više na linuxu..

OS je sporedan, to je samo nakupina operativnog softa i licenci, samo poluga, dok su ostale MSove poluge .net, directx, xml/doc, standardi.. dok npr SMB1.0 rupa jednako pogađa linux kao i java itd. itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Njemačka regija Donja Saska također napušta Linux

Javnoj upravi mora biti bitno neovisiti o jednom dobavljaču. 

Only real programmers collect their own garbage.
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
hrvooje kaže...

Javnoj upravi mora biti bitno neovisiti o jednom dobavljaču. 

 

Misli li i general ( neki zamišljeni, naravno, koji je npr baš istovremeno slučajno i ministar i dio klike neke korporacije )  tako...??

 

 

.....

16 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
hrvooje kaže...

Javnoj upravi mora biti bitno neovisiti o jednom dobavljaču. 

Ne. Mora biti bitno čim brže i efikasnije odraditi posao.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
15 godina
offline
Re: Njemačka regija Donja Saska također napušta Li
hrvooje kaže...

Javnoj upravi mora biti bitno neovisiti o jednom dobavljaču. 

 -problem je 'dobavljivost'? npr kao ruski plin? :)

-soft odavno nije problem dobavljivosti, već desetljeće ni kompatibilnosti. Problem je knowhow, interesi, politika kao trump 8trgovinski (ne)sporazumi ili ratovi... pa i to tko će s kim koalirati u fotelji za vlast. Soft nije problem jednako kao što MS nije zli bauk ''666''.. problem su interesi i vrlo izgledno je za očekivati za koju godinu ponavljanje naslova, 'minken prelazi na linux' pa opet napušta itd.. ciklički, kao burzovne krize, jer stabilnost je potrebna-poželjna ''nama'' (običnima), dok mešetarima više odgovara nestabilnost, lov u mutnom, uspjeh ili propast (koja se tad sanira porezima i krene novi ciklus mlaćenja para, intes i oni koji inerese mogu kreirati..).

 

-ili, možda je ovisnost o dobavljaču jednog papira (za print) ili mineralne vode, nešto što je za javnu upravu (natječaj) nepoželjno, ali za sys/sustav koji radi se to ne može 'razbiti', kao što kad kupiš automobil, nije zdelanac, nego je jedan proizvođač i tad ovisiš o njegovim rezervnim dijelovima mada svi imaju ''iste'' farove, kotače itd.. Kupuje se jedan automobil, od jednog branda, mada su na natječaju bili svi. Jednako je sa svim stvarima pa i softom-alatom. Odnosno, ako je npr kriterij npr ACAD, tad je izbor što?.. itd.

-ne vidim kako je to soft ograničen dobavljačem.. no s godinama se oćiravi na takve idealistično anarhistične poglede, možda je to.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.8.2018 15:51 (ihush).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice