Novameni - nova nada nanotehnologije

poruka: 4
|
čitano: 2.606
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novameni - nova nada nanotehnologije".
15 godina
offline
Novameni - nova nada nanotehnologije

ok. projektira se molekula i svi se vesele, napiju i laboraratorij izgori nesretnim slučajem. ipak, koliko članak bio dobar, mislim da mu nedostaje barem jedan "ovako", odn. opis kao se ti projekti pretvaraju u konkretnu modifikaciju. jel netko zgrabi pyrexovu tikvicu i nekaj mućka povrh bunsena ili je ipak malo složenije (pa treba i u digestor gurnut njušku)? fala. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.8.2018 9:40 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Novameni - nova nada nanotehnologije

Pokušat ću nekako odgovoriti. Očito se još ne zna pravi sintetski put kad ovaj znanstvenik iz članka kaže da se traže  sintetske procedure. Dakle, može se sintetizrati iz jednostavnijih spojeva (put odozgo prema gore), ali se može modificirati složenije (put prema dolje). Primjerice, može se sintetizirati kopolimer iz dviju vrsta jedinica, jedne koje grijanjem daju dijamant, a druge grafit. Ili se može djelovati na grafit (recimo laserom) da se tu i tamo pretvori u dijamant. To bi bilo onako načelno govoriti jer organska sinteza je valjda najteža grana kemije. Treba smisliti sintetički put, a onda ga realizirati u praksi, uz mnoge modifikacije, razumije se. Sve skupa nimalo jednostavno - no ipak dostižno. 

 
11 0 hvala 8
8 godina
offline
Re: Novameni - nova nada nanotehnologije
Fantastično!
Za koju godinu ili desetljeće bit će poplava novih materijala. I to otvara nezamislive mogućnosti.
Hvala za odličan članak.
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Novameni - nova nada nanotehnologije
Fantastično!
Za koju godinu ili desetljeće bit će poplava novih materijala. I to otvara nezamislive mogućnosti.
Hvala za odličan članak.
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice