Objavljena je prva povijesna fotografija crne rupe

poruka: 59
|
čitano: 15.404
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Objavljena je prva povijesna fotografija crne rupe".
11 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
tjodalv kaže...
ludizao kaže...
Louis Pluto kaže...
Milka30 kaže...
...jer nas opet hebe kut koji se konstantno mjenja!

 

na temelju čega se mijenja kut? kako se zemlja kreće? i zašto mene pitaš? ako ti nije jasno googlaj, dosadan si

O ovome sam pisao i upozoravao na religijsku prirodu "znanstvenog" uma. Zapravo se nema pojma kako nešto točno radi. Samo se nabiflaju (izguglaju) službeni podaci, a kad se počne malo kopati po tome, gotovo redovito reakcija bude kao što se vidi u priloženom. Ne samo da se Zemlja okreće oko svoje osi nego se još okreće oko Sunca, koje orbitira oko središta galaktike, koja i sama rotira te juri boktepitaj kamo. Promatrana galaktika isto nije statična pa se postavljaju opravdana pitanja kako točno - ne zato da se nešto dovede u pitanje i obezvrijedi nego da se zna kako, jer kako je bitno. Guglaj, kaže. Za to se nisi morao ni javljati. Ako ne znaš, šuti.

 

Mislim da te kretnje zemlje oko sunca i orbita sunca nisu bitne za promatranje tako udaljenih galaksija pošto su ta naše kretnje relativno male kad gledaš tako udaljene objekte u svemiru. Što želim reći. Ako promatraš helikopter s velike udaljenosti i helikopter ide gore dolje za npr. 2 metra ti kao promatrač nećeš možda niti primjetiti to kretanje zbog velike udaljenosti - tebi će se kao promatraču činiti da helikopter stoji na mjestu.

 Otprilike tako. Ali kako se helikopter ipak miće, ako dobro ne pratiš njegovu putanju, kad ga fotografiraš bit će mutan. Baš kao i fotografija M87*.

42
11 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
Milka30 kaže...

Oprosti sto sam te pitao!

Posto si tako samouvjereno odgovarao na moje pitanje,pomislio sam da mozda i znas odgovor....iako sam ja njubina sto se tice toga,vidim ja da ti blage veze nemas sta pises

 

Pošto nitko ne zna odgovor na moje pitanje:

Flat earth comfirmed!

Svaka čast, sve si nas zajeba. Sad je Zemlja još ravnija. 

42
16 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
ludizao kaže...
Louis Pluto kaže...
Milka30 kaže...
...jer nas opet hebe kut koji se konstantno mjenja!

 

na temelju čega se mijenja kut? kako se zemlja kreće? i zašto mene pitaš? ako ti nije jasno googlaj, dosadan si

O ovome sam pisao i upozoravao na religijsku prirodu "znanstvenog" uma. Zapravo se nema pojma kako nešto točno radi. Samo se nabiflaju (izguglaju) službeni podaci, a kad se počne malo kopati po tome, gotovo redovito reakcija bude kao što se vidi u priloženom. Ne samo da se Zemlja okreće oko svoje osi nego se još okreće oko Sunca, koje orbitira oko središta galaktike, koja i sama rotira te juri boktepitaj kamo. Promatrana galaktika isto nije statična pa se postavljaju opravdana pitanja kako točno - ne zato da se nešto dovede u pitanje i obezvrijedi nego da se zna kako, jer kako je bitno. Guglaj, kaže. Za to se nisi morao ni javljati. Ako ne znaš, šuti.

 Zemlja, sunce, zvijezde i cijeli milky way imaju jako predvidljivo i matematički dokazivo gibanje. Samim time se lako dizajniraju i programiraju mehanički trackeri.

Trackere na istom principu možeš kupiti i za osobnu upotrebu i nisu pretjerano skupi.

Na istu foru se dobijaju visokoeksponirane amaterske slike maglica, zvijezda i ostalih galaksija, bez "prugastih" tragova po slici.

Npr https://www.reddit.com/r/Astronomy/comments/bbl8xi/m81_and_m82_with_a_200mm_camera_lens_and_dslr/?utm_medium=android_app&utm_source=share

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2019 12:25 (nixass).
Moj PC  
9 1 hvala 3
14 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
Milka30 kaže...

Malo njubersko pitanje:

Kako se uopce moze pogledati(fixirati pogled teleskopom) jako udaljeni objekat u svemiru,ako se zemlja okrece oko svoje osi?

....Nisam ravnozemljas,zaista me zanima kako su rijesili to "fixanje pogleda"

 Vidi se da nikada nisi gledala kroz teleskop. Kako se okreće nebo, tako se okreće i teleskop na svom postolju i prati određenu točku na nebu. To mu omogućavaju motori koje ima u svojoj montaži, koja može biti alt-azimutna ili ekvatorijalna. Kod alt - azimutne posebno se pomiče gore-dolje, a posebno lijevo - desno. Kod ekvatorijalne imaš deklinaciju i rektascenziju, teleskop prati tako da se pomiče po osi rektascenzije. Ovo ti je ugrubo, da ti ne pričam o usjeveravanju i ostalim stvarima.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.4.2019 8:05 (učo).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
Milka30 kaže...

Da bi znali tocnu lokaciju necega,moramo se koristiti triangulacijom.Za triangulaciju nam je potrebno 2 "fixna objekta"(recimo zvijezda X i zvijezda Y),te nam je potreban i kut gladanja.Kako odrediti kut gledanja kada se on svake milisekunde mjenja?

Sama triangulacija se vjerovatno u ovome slucaju ne koristi,ali princip mora biti slican,isto tako ovdje se govori o milionima svjetlosnih godina udaljenosti,svako mjenjanje kuta gledanja za makrometar je gore fulanje ogromnih razmjera i nije mi jasno kako danas uopce postoji uređaj koji automatski moze ponovo pogledati tu crnu rupu?

Triangulacija se moze primjeniti i bez kuta (zvjezda X Y i Z),ali onda opet imamo problem kada zelimo opet pogledati taj objekat,jer nas opet hebe kut koji se konstantno mjenja!

 

 

Mislim da znam što te buni. Ti misliš da trebaju tri koordinate da nešto promatramo u svemiru. Ne, trebaju nam dvije. Da bi odredili te dvije koordinate koristimo jedan od dva tipa koordinatnih sustava https://en.wikipedia.org/wiki/Celestial_coordinate_system. Taj koordinatni sustav je stalan za svaku točku na Zemlji. Ako u Australiji odrediš koordinate crne rupe, onda su te iste koordinate crne rupe u Europi ili Americi. Za samo promatranje ne trebamo znati udaljenost.

A jedan način za odrediti udaljenost je da se objekt promatra sa 6 mjeseci razlike. Tako se Zemlja pomakne 300 milijuna km i imaš dvije točke za napraviti triangulaciju.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2019 13:17 (GhostLoveScore).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
Posto ovdje ima umnih ljudi, iskoristiti cu vas da upitam da li neko zna kako funkcioniše ovaj sistem teleskopa, zasto tako odvojeni puno bolje funkcionisu i daju bolje rezultate. Da li se također mogu posmatrati neki drugi objekti i da se dobije bolja\detaljnija slika. Meni prvo na pamet pada pokusaj posmatranja planeta.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
tjodalv kaže...

 

Mislim da te kretnje zemlje oko sunca i orbita sunca nisu bitne za promatranje tako udaljenih galaksija pošto su ta naše kretnje relativno male kad gledaš tako udaljene objekte u svemiru. Što želim reći. Ako promatraš helikopter s velike udaljenosti i helikopter ide gore dolje za npr. 2 metra ti kao promatrač nećeš možda niti primjetiti to kretanje zbog velike udaljenosti - tebi će se kao promatraču činiti da helikopter stoji na mjestu.

Iako ponavljam,ne znam o tome,odgovorno tvrdim da je ovo tvoje pogrešno!

Zamisli da se ti nalaziš na London eye-u i kreces se u krug.Promatras u daljini nekakav objekt i ne skidaš pogled sa njega...kako se krece wheel u krug/gore/dolje tvoj pogled/glava i dalje zuri u taj objekt.

Tvoj vrat pravi kutkoji je meni problematićan i koji se stalno mjenja dok ti zuriš u taj objekat.

London wheel je zemlja,tvoja glava je teleskop,vrat mehanizam,objekat je udaljeni planet!

 

U stvarnosti,L wheel stoji nakoso/juri/rotira se oko svoje osi/pravi kružnicu oko cijeloga grada....

markoBT kaže...

 Otprilike tako. Ali kako se helikopter ipak miće, ako dobro ne pratiš njegovu putanju, kad ga fotografiraš bit će mutan. Baš kao i fotografija M87*.

Sve 5,ali pitanje je kako pratiti taj helihopter(ćitaj gore)

markoBT kaže...

Svaka čast, sve si nas zajeba. Sad je Zemlja još ravnija. 

Sarkazam Markane!

ludizao kaže...

Pošalji ti nama fotku ravne Zemlje, u visokoj rezoluciji, tako da nije sastavljena od više manjih fotki i da se lijepo vidi kako ju Antarktika omeđuje 

 Sarkazam Ludi

nixass kaže...

 Zemlja, sunce, zvijezde i cijeli milky way imaju jako predvidljivo i matematički dokazivo gibanje. Samim time se lako dizajniraju i programiraju mehanički trackeri.

Trackere na istom principu možeš kupiti i za osobnu upotrebu i nisu pretjerano skupi.

Na istu foru se dobijaju visokoeksponirane amaterske slike maglica, zvijezda i ostalih galaksija, bez "prugastih" tragova po slici.

Npr https://www.reddit.com/r/Astronomy/comments/bbl8xi/m81_and_m82_with_a_200mm_camera_lens_and_dslr/?utm_medium=android_app&utm_source=share

 Hvala!

učo kaže...

 Vidi se da nikada nisi gledao kroz teleskop. Kako se okreće nebo, tako se okreće i teleskop na svom postolju i prati određenu točku na nebu. To mu omogućavaju motori koje ima u svojoj montaži, koja može biti alt-azimutna ili ekvatorijalna. Kod alt - azimutne posebno se pomiče gore-dolje, a posebno lijevo - desno. Kod ekvatorijalne imaš deklinaciju i rektascenziju, teleskop prati tako da se pomiče po osi rektascenzije. Ovo ti je ugrubo, da ti ne pričam o usjeveravanju i ostalim stvarima.

Mislim da je ovo jedini konkretan odgovor na moje pitanje! Hvala!

GhostLoveScore kaže...

Mislim da znam što te buni. Ti misliš da trebaju tri koordinate da nešto promatramo u svemiru. Ne, trebaju nam dvije. Da bi odredili te dvije koordinate koristimo jedan od dva tipa koordinatnih sustava https://en.wikipedia.org/wiki/Celestial_coordinate_system. Taj koordinatni sustav je stalan za svaku točku na Zemlji. Ako u Australiji odrediš koordinate crne rupe, onda su te iste koordinate crne rupe u Europi ili Americi. Za samo promatranje ne trebamo znati udaljenost.

A jedan način za odrediti udaljenost je da se objekt promatra sa 6 mjeseci razlike. Tako se Zemlja pomakne 300 milijuna km i imaš dvije točke za napraviti triangulaciju.

  

Hvala i tebi!

 

...U temi se spominje crna rupa koja je udaljena 55 miliona svjetlosnih godina od zemlje promjera 100 miliardi kilometara,to odprilike znaci promatrati na zvjezdanome nebu u jednome kvadratnome nanometru nešta...,uzevši sve probleme gore navedene,bez tocnih kordinata-nemoguće!

Ako je ta slika nastala sasvim slućajno,onda ok,posrecilo im se,moje pitanje pada u vodu!

Znanstvenici sada znaju tocne kordinate polozaja te crne rupe i vjerovatno koriste samo dvije,ali koji to stroj moze teleskop kalibrirati da fixira pogled na tako nešto malo i udaljeno?

JBM nije isto promartati Merkur sa zemlje teleskopom(za njega vjerovatno paše i motorić brisača od Fiće koji ce vrtiti mehanizam) i promatrati nešto udaljeno 50 miliona svjetlosnih godina!

 

No,bolje da ovu problematiku lockamo,da se zaista ne bi ravnozemljaši javili!

 

Ne vjeruj ženi koja laže!
11 godina
offline
Objavljena je prva povijesna fotografija crne rupe

Evo npr. fotka saturna koju sam nekad 2007. g. okinuo sa K800i mobacem kroz svoj teleskop (dobson 8"), iako saturn "pobjegne" iz vidokruga za mozda 30ak sekundi ipak ga je moguce ufotkati bez ikakvog automatskog pracenja. Naravno, problem kod ove m87 galaksije je sto se ipak mora dosta dugo raditi ekspozicija pa je bez automatskog pracenja besmisleno i pokusati snimiti je u nekom spektru. Uglavnom ovo je strasan uspjeh astronomske zajednice. Kapa dole :)

 

 
14 0 hvala 2
16 godina
offline
Objavljena je prva povijesna fotografija crne rupe

Evo tu vam je sve objasnila dr. Katie Bouman koja radi na EHT projektu i jedna je od najzaslužnijih za algoritam koji je izradio ovu sliku:

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
 
1 0 hvala 2
6 godina
neaktivan
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
Milka30 kaže...

Hvala i tebi!

 

...U temi se spominje crna rupa koja je udaljena 55 miliona svjetlosnih godina od zemlje promjera 100 miliardi kilometara,to odprilike znaci promatrati na zvjezdanome nebu u jednome kvadratnome nanometru nešta...,uzevši sve probleme gore navedene,bez tocnih kordinata-nemoguće!

Ako je ta slika nastala sasvim slućajno,onda ok,posrecilo im se,moje pitanje pada u vodu!

Znanstvenici sada znaju tocne kordinate polozaja te crne rupe i vjerovatno koriste samo dvije,ali koji to stroj moze teleskop kalibrirati da fixira pogled na tako nešto malo i udaljeno?

JBM nije isto promartati Merkur sa zemlje teleskopom(za njega vjerovatno paše i motorić brisača od Fiće koji ce vrtiti mehanizam) i promatrati nešto udaljeno 50 miliona svjetlosnih godina!

 

No,bolje da ovu problematiku lockamo,da se zaista ne bi ravnozemljaši javili!

 

 

Nisam upoznat sa sustavima koji kontroliraju kamo je usmjeren teleskop ali s obzirom da pouzdano radi sustav za mjerenje gravitacijskih valova koji mora biti kalibriran jako jako jako jako točno, pretpostavljam da ni ovo nije problem.

11 godina
offline
Objavljena je prva povijesna fotografija crne rupe

Evo u ovom clanku ima nekih detalja sta dalje planiraju s projektom:

https://www.space.com/black-hole-photography-event-horizon-telescope-future.html

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
ludizao kaže...

O ovome sam pisao i upozoravao na religijsku prirodu "znanstvenog" uma. Zapravo se nema pojma kako nešto točno radi. Samo se nabiflaju (izguglaju) službeni podaci, a kad se počne malo kopati po tome, gotovo redovito reakcija bude kao što se vidi u priloženom. Ne samo da se Zemlja okreće oko svoje osi nego se još okreće oko Sunca, koje orbitira oko središta galaktike, koja i sama rotira te juri boktepitaj kamo. Promatrana galaktika isto nije statična pa se postavljaju opravdana pitanja kako točno - ne zato da se nešto dovede u pitanje i obezvrijedi nego da se zna kako, jer kako je bitno. Guglaj, kaže. Za to se nisi morao ni javljati. Ako ne znaš, šuti.

 pitao je mene, nije pitao nekog drugog... nakon što sam mu već ranije rekao da pita google i ja mu izgooglao ono što njega interesira

mene uopće ne zanima njegovo pitanje niti kako što pronaći u svemiru, zanima me crna rupa

Milka30 kaže...

učo kaže...

 Vidi se da nikada nisi gledao kroz teleskop. Kako se okreće nebo, tako se okreće i teleskop na svom postolju i prati određenu točku na nebu. To mu omogućavaju motori koje ima u svojoj montaži, koja može biti alt-azimutna ili ekvatorijalna. Kod alt - azimutne posebno se pomiče gore-dolje, a posebno lijevo - desno. Kod ekvatorijalne imaš deklinaciju i rektascenziju, teleskop prati tako da se pomiče po osi rektascenzije. Ovo ti je ugrubo, da ti ne pričam o usjeveravanju i ostalim stvarima.

Mislim da je ovo jedini konkretan odgovor na moje pitanje! Hvala!

 nisam li ti ostavio alt-azimut mount wikipedia link, nisi ga ni pogledao...

Milka30 kaže...

Oprosti sto sam te pitao!

Posto si tako samouvjereno odgovarao na moje pitanje,pomislio sam da mozda i znas odgovor....iako sam ja njubina sto se tice toga,vidim ja da ti blage veze nemas sta pises

 

Pošto nitko ne zna odgovor na moje pitanje:

Flat earth comfirmed!

 samouvjereno sam odgovarao, da upitaš google prije nego što pitaš mene,

dakle uopće te ne zanima pitanje, već te zanima obezvrijediti moj trud googlanja za tebe, čini mi se bit će ignore list ako me nastaviš zajebavati

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2019 16:26 (Louis Pluto).
 
1 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
strawa kaže...

Evo npr. fotka saturna koju sam nekad 2007. g. okinuo sa K800i mobacem kroz svoj teleskop (dobson 8"), iako saturn "pobjegne" iz vidokruga za mozda 30ak sekundi ipak ga je moguce ufotkati bez ikakvog automatskog pracenja. Naravno, problem kod ove m87 galaksije je sto se ipak mora dosta dugo raditi ekspozicija pa je bez automatskog pracenja besmisleno i pokusati snimiti je u nekom spektru. Uglavnom ovo je strasan uspjeh astronomske zajednice. Kapa dole :)

 

 Imam i ja 8" dobsona, nisam znao da možeš sa mobačem napraviti tako dobru sliku Saturna (vjerovatno i Jupitera. Probati ću i ja, naime ja sam radio slike Sunca sa mobačem (sa Astrosolar filterom) za moje male astronome u školi i ispale su solidno, ali nisam slikao Jupiter i Saturn mobačem, ali jesam DSLR-om na ekvatorijalnoj montaži s automatskom pratnjom.

dolazim odmah - Godot
11 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne

Zavisi od moba, K800 je to dobro radio, LG G3 isto solidno, s nekima je bilo pretesko. Imam i fotku jupitera pri ruci, ali se sjecam da je bio presvijetal za mob. Mjesec je uvijek ok :)

6 godina
neaktivan
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
.jpg kaže...
Posto ovdje ima umnih ljudi, iskoristiti cu vas da upitam da li neko zna kako funkcioniše ovaj sistem teleskopa, zasto tako odvojeni puno bolje funkcionisu i daju bolje rezultate. Da li se također mogu posmatrati neki drugi objekti i da se dobije bolja\detaljnija slika. Meni prvo na pamet pada pokusaj posmatranja planeta.

 

Zato jer zajedno djeluju kao jedan teleskop promjera takvog koliki je ukupni razmak između teleskopa.  To se zove very long baseline interferometry https://en.wikipedia.org/wiki/Very-long-baseline_interferometry.

Ne znam previše o tome pa ne znam kakve bi se slike dobile od npr planeta.

 

 

7 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
GhostLoveScore kaže...

 

 

Ne znam previše o tome pa ne znam kakve bi se slike dobile od npr planeta.

 

 

disclamer:

također ne znam previše a ono što mislim da znam je...

 

veliki planeti tipa jupiter dobro zrače u radio spektru što se ostalih manjih planeta tiče oni slabo zrače, planeti su općenito vrlo slabi izvori em zračenja uspoređujući ih sa ostalim većim astrofizičkim objektima, VLBI snima isključivo radio zračenje zato se za planete koriste druge tehnike otkrivanja i snimanja gdje se više promatra njihov gravitacijski utjecaj na zvijezde oko kojih se okreću ili pad jakosti svjetla matične zvijezde kad je planet u tranzitu...

 

koji su astronomski radio izvori, wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/Astronomical_radio_source

 

 

The Sun.
Jupiter.
The galactic center.
Supernova remnants.
Neutron Stars.
Star forming regions.
Radio galaxies.
Cosmic microwave background.

 

grgabug kaže...
DuxCro kaže...

Space doughnut.

 

 bio bi strašan meme kad bi netko ovu ruku bar približno stavio u kontekst (mislim geometrijski) tog doughnuta

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2019 20:44 (Louis Pluto).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
Milka30 kaže...

Znanstvenici sada znaju tocne kordinate polozaja te crne rupe i vjerovatno koriste samo dvije,ali koji to stroj moze teleskop kalibrirati da fixira pogled na tako nešto malo i udaljeno?

JBM nije isto promartati Merkur sa zemlje teleskopom(za njega vjerovatno paše i motorić brisača od Fiće koji ce vrtiti mehanizam) i promatrati nešto udaljeno 50 miliona svjetlosnih godina! 

Postoje hrpe koordinatnih sistema ovisno o tome što se mjeri i gdje se mjeri i svi oni imaju različite kombinacije podataka koje trebaju. Kvragu, u nekima se pravci mogu sijeći i dvaput.

 

Ako nisi prijetio moderni teleskopi su ogromna i skupa zdanja koja su dizajnirana da budu izuzetno precizna. LINK Aktuatori su uređaji koji stvaraju pokret u jednom smjeru i koriste se za kontroliranje teleskopa. Za one kojima se ne da čitati, preciznost ovog aktuatora koji sam prvo našao na Googleu je 32 mikrometra. To je manje od pola debljine ljudske vlasi. Ekstremno veliki teleskop (ELT) će imati angularnu preciznost od 0.005 kutnih sekundi. Nisam siguran, ali njegovi aktuatori bi trebali imati preciznost pomaka u nanometrima. Jedna kutna sekunda je milijundvjestodevedesetšesttisućiti dio punog kruga (1/1296000), a ovaj teleskop će imati preciznost dvjesto puta veću od toga, iliti dvjestopedesetdevetmlijundvjestotisućiti (1/259200000) dio. Nemam pojma pišu li se te brojke uopće tako, zato sam napisao i brojke.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2019 20:54 (JozoBozo121).
15 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
Milka30 kaže...
Iako ponavljam,ne znam o tome,odgovorno tvrdim da je ovo tvoje pogrešno!

 

 

Kako možeš odgovrno tvrdit nešto, o nečemu o čemu nemaš pojma?!

 

Jedino kretanje, o kojem teleskopi moraju voditi računa kod promatranje nebeskih tijela, je rotiranje Zemlje oko svoje osi, sva ostala kretanja koja navodiš su nebitna jer predugo traju.

 

15 godina
offline
Objavljena je prva povijesna fotografija crne rupe
I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 0
13 godina
offline
Objavljena je prva povijesna fotografija crne rupe

I još jedna, prigodna za rvacke prilike :-)

Moj PC  
8 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
Milka30 kaže...
tjodalv kaže...

 

Mislim da te kretnje zemlje oko sunca i orbita sunca nisu bitne za promatranje tako udaljenih galaksija pošto su ta naše kretnje relativno male kad gledaš tako udaljene objekte u svemiru. Što želim reći. Ako promatraš helikopter s velike udaljenosti i helikopter ide gore dolje za npr. 2 metra ti kao promatrač nećeš možda niti primjetiti to kretanje zbog velike udaljenosti - tebi će se kao promatraču činiti da helikopter stoji na mjestu.

Iako ponavljam,ne znam o tome,odgovorno tvrdim da je ovo tvoje pogrešno!

Zamisli da se ti nalaziš na London eye-u i kreces se u krug.Promatras u daljini nekakav objekt i ne skidaš pogled sa njega...kako se krece wheel u krug/gore/dolje tvoj pogled/glava i dalje zuri u taj objekt.

Tvoj vrat pravi kutkoji je meni problematićan i koji se stalno mjenja dok ti zuriš u taj objekat.

London wheel je zemlja,tvoja glava je teleskop,vrat mehanizam,objekat je udaljeni planet!

 

U stvarnosti,L wheel stoji nakoso/juri/rotira se oko svoje osi/pravi kružnicu oko cijeloga grada....

 Mislim da kuzim na sto ciljas.

Zamisli ovu situaciju. Stojis na jednom kraju sobe, hajmo reci da je soba 10x10m. 1m ispred tebe stoji osoba i hoda od jednog do drugu zida, okomite osi na tvoj pogled. Tvoj zadatak je da cijelo vrijeme imas tu osobu na oku i da ne mices oci s te osobe.

Ako je osoba 1m od tebe, moras okretati vrat da bi ju konstantno imao na oku.

Ako je osoba na drugom kraju sobe, 10m od tebe, ne postoji vise potreba da okreces vrat da bi mogao ispratiti pomicanje osobe.

Da je netko 1km od tebe (i da si sposoban vidjeti osobu 1km daleko), 10 metara lijevo/desno se nece ciniti kao pomicanje.

I sad zamisli objekt koji je 550 mil svj. godina daleko od tebe. Ako znas gdje je, i ako si ga u stanju vidjeti i pratiti relativno na tvoju poziciju, on se moze pomicati stravicno brzo ali ce se tebi ciniti nepomican.

7 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
sexytoiletpaper kaže...

 Mislim da kuzim na sto ciljas.

Zamisli ovu situaciju. Stojis na jednom kraju sobe, hajmo reci da je soba 10x10m. 1m ispred tebe stoji osoba i hoda od jednog do drugu zida, okomite osi na tvoj pogled. Tvoj zadatak je da cijelo vrijeme imas tu osobu na oku i da ne mices oci s te osobe.

Ako je osoba 1m od tebe, moras okretati vrat da bi ju konstantno imao na oku.

Ako je osoba na drugom kraju sobe, 10m od tebe, ne postoji vise potreba da okreces vrat da bi mogao ispratiti pomicanje osobe.

Da je netko 1km od tebe (i da si sposoban vidjeti osobu 1km daleko), 10 metara lijevo/desno se nece ciniti kao pomicanje.

I sad zamisli objekt koji je 550 mil svj. godina daleko od tebe. Ako znas gdje je, i ako si ga u stanju vidjeti i pratiti relativno na tvoju poziciju, on se moze pomicati stravicno brzo ali ce se tebi ciniti nepomican.

imo - nisi u pravu, odnosno jesi ali nije bitno za temu, objekt koji pratimo je ekstremno udaljen, koliko veliko je područje uzorka svjetlosti koji uzimam, mogu uzeti kut od 180 stupnjeva tada uopće ne moram micati teleskop ali tada rezolucija mora biti ekstremna da bi vidio detalje, što je kut, uzorak, površina koju zahvaćam, bilježim manja to moja preciznost pozicioniranja, usmjeravanja teleskopa odnosno zakretanja glave mora biti veća, jozobozo je dao dobar odgovor o tome koliko mehanika zakretanja mora biti precizna, ja sam mu (milki) dao odgovor koji traži daljnje googlanje što milki nije ni u primozgu, već pita i čudi se kakoto?

 

ljudi pričajmo malo o crnoj rupi, zanima li ikog crna rupa?

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.4.2019 14:52 (Louis Pluto).
7 godina
offline
Objavljena je prva povijesna fotografija crne rupe

Ne kužim se ni malo u astronomiju, ali komentirat ću dio nevezan uz to, tj. samo radiovalove koje su hvatali i obrađivali da dobiju sliku.

Naime, sumnjam da je ta crna rupa točni na granici mogućnosti detekcije, budući su hvatali signale praktički u svim kutcima planeta.

A dijagram zračenja svakog tijela nikad nije pravac (fizički nemoguće), nego ima primarnu i sporedne latice, koje pokrivaju neki kut, i onda je idealno gađati antenom središte primarne latice jer je tamo najjači signal.

A iz cijelog dijagrama zračenja (kojemu znaju oblik) onda znaju iz kojeg je točno "sektora" došao taj dio zračenja i onda prema očitanim podacima rade rekonstrukciju oblika.

E sad, da jedan observatorij radi sam, ima ograničeno vrijeme u kojemu može uopće detektirati signal, i bilo bi jako komplicirano raditi onda sustav antena koji bi s jednog mjesta pratio veći dio sektora, pa je ova upotreba više njih pun pogodak.

A budući je glavna latica na udaljenosti koja je od nas do te crne rupe široka vjerovatno par stotina svjetlosnih godina, neko praćenje objekta nije ni potrebno (dobije se samo malo više prikupljenih podataka u svakom ciklusu) i prijem u određenom observatoriju ovosi samo o tome jel strana Zemlje na kojoj se nalazi izložena u tom smjeru da može primati signale iz tog smjera.

A tanjur antene se i koriste zato kaj same imaju dijagram zračenja (što im je i dijagram prijema) takav da i ako nisu idealno usmjerene imaju svejedno jako velik dobitak, pa mogu pratiti signal praktički i ako im pada skoro pod 90° (naravno, ako nije preslab, pa da ga hvataju samo manje-više u centru, što je ovdje možda slučaj, pa prikupljanje podataka ide puno sporije).

 

Edit: zaboravio sam napisati, vrijeme u kojemu pojedini observatorij može detektirati signal određenog tijela je dodatno skraćeno zbog toga što ostala nebeska tijela imaju u određenim intervalima jači signal na istim valnim duljinama (frekvencijama) pa je onda nemoguće razaznati signal onog tijela kojeg želimo pratiti, ili pojednostavljeno: SNR je premali.

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.4.2019 15:12 (fer-de-lance).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
sexytoiletpaper kaže...

 Mislim da kuzim na sto ciljas.

Zamisli ovu situaciju. Stojis na jednom kraju sobe, hajmo reci da je soba 10x10m. 1m ispred tebe stoji osoba i hoda od jednog do drugu zida, okomite osi na tvoj pogled. Tvoj zadatak je da cijelo vrijeme imas tu osobu na oku i da ne mices oci s te osobe.

Ako je osoba 1m od tebe, moras okretati vrat da bi ju konstantno imao na oku.

Ako je osoba na drugom kraju sobe, 10m od tebe, ne postoji vise potreba da okreces vrat da bi mogao ispratiti pomicanje osobe.

Da je netko 1km od tebe (i da si sposoban vidjeti osobu 1km daleko), 10 metara lijevo/desno se nece ciniti kao pomicanje.

I sad zamisli objekt koji je 550 mil svj. godina daleko od tebe. Ako znas gdje je, i ako si ga u stanju vidjeti i pratiti relativno na tvoju poziciju, on se moze pomicati stravicno brzo ali ce se tebi ciniti nepomican.

Opet krivo,jer u ovome slucaju,promatrac u sobi se rotira i krece-u tome je kvaka.

Zamisli da je Eiffeloveiffelov toranj teleskop,on je fixiran za zemlju i okomit je na nju.Uzduz tornja povuci crtu i to je u biti pogled teleskopa!

Taj fixirani okomiti pogled Eiffelovoga tornja je 12.4.2019 u 12:37:55 h bacao tocno na Merkur....vec nakon protekle 2 sekunde,zbog rotacije zemlje,taj okomiti pogled tornja gore debelo fula Merkur za cc 200000 km-kuzis?Da bi mi zadrzali taj pogled na Merkuru,potreban je stroj Aktuator (hvala kolega  JozoBozo121 ),koji ce "zakutati" Eifellov toranj da bi on drzao fixan pogled na Merkuru!

 

Eh sada,hebes Merkur,on je "blizu",ovdje se govori o "Promjeru od jedne mikro kutne sekunde otprilike biste dobili da iz svojeg doma promatrate točku na kraju ove rečenice – na Mjesecu. Kutna rezolucija dobivena EHT teleskopima potrebna za ovakvo snimanje iznosi 20 mikro kutnih sekundi. Znaci o crnoj rupi udaljenoj od zemlje 55 miliona svjetlosnih godina.

Gotovo mi je nepojmljivo da postoji Aktuator koji moze raditi na takvoj udaljenosti raditi da se opet dobije ta slika crne rupe.

 

Na videu od 0:59 pogledaj kako ovaj teleskop uz pomoc aktuatora fixa pogled na nešta konstantno mjenjajuci mu kut kroz timelapse kako se zemlja okrece!

Ne vjeruj ženi koja laže!
12 godina
neaktivan
offline
Objavljena je prva povijesna fotografija crne rupe

:D

 
4 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
fer-de-lance kaže...

Naime, sumnjam da je ta crna rupa točni na granici mogućnosti detekcije, budući su hvatali signale praktički u svim kutcima planeta.

Stvar je u tome da je zapravo nijedan od tih radioteleskopa ne vidi crnu rupu. Točnije vidi nekakav signal iz tog smjera koji ima toliko loš SNR da iz njega ne možeš očitati sliku crne rupe. Međutim, kad preklopiš nekoliko takvih signala s različitih lokacija na Zemlji i preklopiš im faze, dobiješ puno veći SNR jer se signali iz crne rupe pojačavaju, a šum se poništava. Kad dobiješ nekakav signal kojeg je moguće raspoznati, onda sliku možeš još dodatno poboljšati tako da je radiš na temelju više pojedinačnih fotografija ili duljom "ekspozicijom", ali kod radioteleskopa zapravo nemaš ekspoziciju, već kontinuiranu snimku signala.

 

Sad, kako se Zemlje rotira, tako je, prije spajanja, potrebno i tu snimku korigirati jer se međusobni odnos faza među teleskopima mijenja iz sekunde u sekundu, zbog čega je bilo nužno obraditi na jednom mjestu veliku količinu podataka iz svih teleskopa.

 

Milka30 kaže...

Opet krivo,jer u ovome slucaju,promatrac u sobi se rotira i krece-u tome je kvaka.

Zamisli da je Eiffeloveiffelov toranj teleskop,on je fixiran za zemlju i okomit je na nju.Uzduz tornja povuci crtu i to je u biti pogled teleskopa!

Taj fixirani okomiti pogled Eiffelovoga tornja je 12.4.2019 u 12:37:55 h bacao tocno na Merkur....vec nakon protekle 2 sekunde,zbog rotacije zemlje,taj okomiti pogled tornja gore debelo fula Merkur za cc 200000 km-kuzis?Da bi mi zadrzali taj pogled na Merkuru,potreban je stroj Aktuator (hvala kolega  JozoBozo121 ),koji ce "zakutati" Eifellov toranj da bi on drzao fixan pogled na Merkuru!

 

Eh sada,hebes Merkur,on je "blizu",ovdje se govori o "Promjeru od jedne mikro kutne sekunde otprilike biste dobili da iz svojeg doma promatrate točku na kraju ove rečenice – na Mjesecu. Kutna rezolucija dobivena EHT teleskopima potrebna za ovakvo snimanje iznosi 20 mikro kutnih sekundi. Znaci o crnoj rupi udaljenoj od zemlje 55 miliona svjetlosnih godina.

Gotovo mi je nepojmljivo da postoji Aktuator koji moze raditi na takvoj udaljenosti raditi da se opet dobije ta slika crne rupe.

Tu brkaš promjenu kuta zbog rotacije Zemlje i zbog kretanja planeta s promjenom kuta zbog gibanja galaksija.

Kretanje Zemlje je poznato i predvidljivo, pa je moguće aktuator unaprijed isprogramirati da prati određeni objekt kojem znaš kut u barem jednom položaju Zemlje i udaljenost, s tim da, što je udaljenost veća, potreba za njenim preciznim poznavanjem je manja (kao što fokus fotoaparata ima fine korake na makro fotografiranju, a progresivno se povećavaju kako ideš prema fokusu u beskonačnosti).

 

Kretanje galaksije je reda veličine 0,1"/godišnje, što znači da joj treba gotovo 2 sata da pomak od 20 mikro kutnih sekundi, što baš i nije neki tehnički izazov za praćenje. 

Da, preciznost takvog aktuatora je užasno velika, međutim, ista je potrebna da bi se uopće mogao objekt naciljati. Dodatno, podaci se kasnije obrađuju, pa se eventualne greške aktuacije i tu mogu eliminirati.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne

Što kaže Louis Pluto, zanima li ikog crna rupa?

Jedan interesantan članak, pogotovo nastavno na tekst g. Hrupeca na tu temu.

Uglavnom, najuzbudljivija je ovdje činjenica da je sve ispalo točno po predviđanjima. Ako uzmemo u obzir da teorija relativnosti osim crnih rupa i gravitacijskih valova (dosad potvrđenih) predviđa i crvotočine i vremenski stroj, uzbudljiva vremena leže pred nama!

Gledam te!
14 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne
1samek kaže...

I još jedna, prigodna za rvacke prilike :-)

 Za ovo ti nije trebao poseban setup teleskopa, to možeš lako naći kod većine 'rvata   

dolazim odmah - Godot
16 godina
offline
Re: Objavljena je prva povijesna fotografija crne

Ma kakva crna rupa, od kad je umro drug Tito u Hrvaškoj više nema crne rupe.

 

https://twitter.com/AMDRyzen/status/1116379166260301829

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice