Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?

poruka: 19
|
čitano: 6.351
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?".
Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?

Nedavno sam kupio novi Nikon d810. Imam 18-55 i 70-300. Leće su super, obe su stabilizirane, sadrže ED elemente i asferične elemente. No otvor blende je 3.5-5.6 i 4.6-6.nešto. Sve je to lijepo krasno kad ste vani na svijetlu, no u zatvorenom prostoru je beskorisno. Zato sam morao kupiti 50mm 1.4g. Jeftina leća, fenomenalnih performansi. Toliko je koristim da zaboravim na sve ostale leće. DAT BOKEH!! Preporučujem. Čak i ako nemate za 1.4, 1.8 je svejedno više no dovoljno, bilo za portret ili noćno snimanje. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.4.2018 9:57 (imsonotgonnatellyoumyname).
Moj PC  
5 0 hvala 2
12 godina
protjeran
offline
Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?

Koristio sam Nikonov 50mm 1.8 koji je odlican za portrete, u kuci je doslovno beskoristan jer sam se nalazio u situaciji da slikam iz ugla sobelp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.4.2018 10:22 (Stjepanj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?

50mm na APS-C senzoru je sve samo ne univerzalno. Kad govorimo u univerzalnosti - Sigma 17-50 je way-to-go.

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?

Kaj se tice UV filtera je bi ga samo koristio na mjestu gdje ima puno prasine (recimo rally utrka)
Za ostalo nema bas smisla.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

Nedavno sam kupio novi Nikon d810. Imam 18-55 i 70-300. Leće su super, obe su stabilizirane, sadrže ED elemente i asferične elemente. No otvor blende je 3.5-5.6 i 4.6-6.nešto. Sve je to lijepo krasno kad ste vani na svijetlu, no u zatvorenom prostoru je beskorisno. Zato sam morao kupiti 50mm 1.4g. Jeftina leća, fenomenalnih performansi. Toliko je koristim da zaboravim na sve ostale leće. DAT BOKEH!! Preporučujem. Čak i ako nemate za 1.4, 1.8 je svejedno više no dovoljno, bilo za portret ili noćno snimanje. 

 

Stjepanj kaže...

Koristio sam Nikonov 50mm 1.8 koji je odlican za portrete, u kuci je doslovno beskoristan jer sam se nalazio u situaciji da slikam iz ugla sobelp

D810 je FF aparat tako da se 50mm ponaša onako kako bi se kod tebe ponašao cca 35mm APS-C objektiv a kut kojeg ti imaš s 50mm on na FF bi imao sa 75mm objektivom.

50mm na FF je nekakav univerzalac (nije za manje sobe) jer je vrlo blizu 55mm što je FF ekvivalent kutu koje vidi ljudsko oko.

A lijepo ti to piše i u ovom članku.

 

 

8 godina
offline
Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?

Po meni pravi univerzalac je 35mm na FF zato je meni 23mm na X-T2 vecinu vremena priljepljen :) 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?

Glede loše kvalitete kit objektiva 16-50mm od Sony-a nije loše pogledati ovaj video gdje se uspoređuje sa 3 ili 4 puta skupljim objektivom slične namjene koji nosi Zeissov potpis....

Kao vlasnik istog definitivno ne mogu prijeći preko tvrdnje da "je toliko loš da ga se ne isplati kupiti uz aparat" (btw, imam i 50mm/1.8, 55-210mm/4.5-6.3 i macro 30mm/3.5) - najviše zato što je gotovo besplatan u odnosu na alternative, a njih nema puno.

Snimljene fotografije koje sam dao izraditi  u veličini 15x20cm (a i one koje sam sam printao na A4 format) su sasvim zadovoljavajuće... Rijetko radim korekcije na njima, obično samo napravim lens correction u Lightroom-u (nužno ako se snima samo RAW - jer je velika distorzija slike prema rubovima) i export u jpg najviše kvalitete.

Kadriranje je sa 16-50mm vrlo jednostavno - sa fiksnih 50mm je ako se baš ne želi snimiti portret često izazov.

Mene ova kombinacija koju posjedujem zadovoljava u svim pogledima trenutno - relativno je lagano i kompaktno za prenošenje i uz malo izviđanje situacije koju želim snimiti brzo odaberem prikladni objektiv.

Obzirom da sam amater, od toga ne zarađujem i ne planiram investirati u brdo opreme svako malo ovo što sam si složio mi je i cjenovno prihvatljivo na duži rok.

Ako bude prilke među objektive će mi se useliti jedna Sigma - 16mm/1.4 - kombinacija relativno prihvatljive cijene, širokog kuta i odlične propusnosti svjetla - da konačno prestanem snimati noćne pejsažne fotografije uz (pre)duge ekspozicije i visoki ISO.....

Tek poslije toga mogao bi razmisliti o tome da se riješim 16-50mm i 55-210mm koje bi mogao zamijeniti jedan zoom objektiv - Sony 18-200mm f/3.5-6.3. Do onda ostaju u upotrebi jer svoju funkciju i više nego dobro obavljaju.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.4.2018 12:36 (MatB).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?
Santana kaže...

Po meni pravi univerzalac je 35mm na FF zato je meni 23mm na X-T2 vecinu vremena priljepljen :) 

 Ja na APS-C 80% vremena imam 30mm. 

12 godina
offline
Re: Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?
MatB kaže...

Glede loše kvalitete kit objektiva...

 Video je subjektivan. Ono što autor videa naziva "a little bit sharper" meni je razlika nebo-zemlja. 

 

Međutim, PZ 16-50 ne da nije loš objektiv nego je odličan. Zadržava smisao malih mirrorless aparata. Ako mi je cilj kvaliteta fotografije i nije mi problem nositi torbu okolo, ponijeti ću DSLR. Ako mi je cilj nositi aparat u džepu i još uvijek imati dobre fotke onda je PZ 16-50 way to go. Mali mirrorlessi s optikom većom od tijela mi nikako nemaju smisla. Nemaju grip ko DSLR, pristupačnost postavki uglavnom je sporije riješena, baterija je slabija... a opet moraš nositi torbu.

Što se tiče distorzija, Lightroom to ne može popeglati bez gubitaka. Ili se priviknite na njih ili snimajte od 24mm naviše.

8 godina
offline
Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?

A nije bas da se i taj "Zeiss" objektiv nesto hvali 


Nego po meni ovo je dobra recenzija tog malog objektiva



 

 

Za mene DSLR je daleka proslot :) :P 
Kak god erognomican bio ima glupi špigel i opticko trazilo.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.4.2018 13:24 (Santana).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?
BlueMax kaže...

 

Stjepanj kaže...

Koristio sam Nikonov 50mm 1.8 koji je odlican za portrete, u kuci je doslovno beskoristan jer sam se nalazio u situaciji da slikam iz ugla sobelp

D810 je FF aparat tako da se 50mm ponaša onako kako bi se kod tebe ponašao cca 35mm APS-C objektiv a kut kojeg ti imaš s 50mm on na FF bi imao sa 75mm objektivom.

50mm na FF je nekakav univerzalac (nije za manje sobe) jer je vrlo blizu 55mm što je FF ekvivalent kutu koje vidi ljudsko oko.

A lijepo ti to piše i u ovom članku.

 

 

 Sry zaboravio sam napisati da koristim crop(Nikon D5200), inace sebi sam uzeo allrounder 18-140mm i iznimno sam zadovoljan, fali mu malo sirine za pejzaže no mogu preci prek toga posluzi i ovih 18mm. Nema potrebe da mi objasnjavas osnove.lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Re: Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?
Santana kaže...

A nije bas da se i taj "Zeiss" objektiv nesto hvali 


Nego po meni ovo je dobra recenzija tog malog objektiva



 

 

Za mene DSLR je daleka proslot :) :P 
Kak god erognomican bio ima glupi špigel i opticko trazilo.

 DSLR je zastarjeo, to se se slažem. No puno je jeftiniji, leće su jeftinije i ima više izbora. Mirrorless je kompaktniji, no razlog zašto imam DSLR jest baterija. Jedva 400 slika na a6000 u odnosu na nekih 800-900 ako ne i više na d810. Jednostavno neusporedivo. Da, ne mogu slikati 11 fps, no nikad mi to nije ni koristilo. 

12 godina
offline
Re: Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?
Stjepanj kaže...

 

 

 Sry zaboravio sam napisati da koristim crop(Nikon D5200), inace sebi sam uzeo allrounder 18-140mm i iznimno sam zadovoljan, fali mu malo sirine za pejzaže no mogu preci prek toga posluzi i ovih 18mm. Nema potrebe da mi objasnjavas osnove.lp

 Jebiga kad si se nadovezao na njegov post mislio sam da ili ne znaš ili nisi skužio da on tih 50mm koristi na FF aparatu. Direktno si uspoređivao a to nije moguće.

15 godina
offline
Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?

imam frenda koji je snimatelj na hrt-u i kupuje samo sonyje. ima preko nekoliko alfi (ilce) i kune se u 6300 + veli da ima objektiva za nj kakvih hoćeš (ne nužno sonyjevih). sam ak imaš love i volju spizdit je. a fotke su mu (ok, profić je) mrak mrakova. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

 DSLR je zastarjeo, to se se slažem. No puno je jeftiniji, leće su jeftinije i ima više izbora. Mirrorless je kompaktniji, no razlog zašto imam DSLR jest baterija. Jedva 400 slika na a6000 u odnosu na nekih 800-900 ako ne i više na d810. Jednostavno neusporedivo. Da, ne mogu slikati 11 fps, no nikad mi to nije ni koristilo. 

 Dakle nosiš okolo DSLR, možda i cijelu torbu s opremom, ali je problem u džep staviti jednu-dvije dodatne baterije?

8 godina
offline
Re: Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?
imsonotgonnatellyoumyname kaže...
Santana kaže...

A nije bas da se i taj "Zeiss" objektiv nesto hvali 


Nego po meni ovo je dobra recenzija tog malog objektiva



 

 

Za mene DSLR je daleka proslot :) :P 
Kak god erognomican bio ima glupi špigel i opticko trazilo.

 DSLR je zastarjeo, to se se slažem. No puno je jeftiniji, leće su jeftinije i ima više izbora. Mirrorless je kompaktniji, no razlog zašto imam DSLR jest baterija. Jedva 400 slika na a6000 u odnosu na nekih 800-900 ako ne i više na d810. Jednostavno neusporedivo. Da, ne mogu slikati 11 fps, no nikad mi to nije ni koristilo. 

 To stoji, no ti fotoaparati uopce nisu za usporedbu. 


Sony a73 ti daje 710 slika sa jednom baterijom 

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?
Kao fotograf koji profesionalno radi 7 godina mogu vam reci da se opterecavate opremom, ljudi su sa mnogo losijom opremom radili fotografije 10x bolje sto sam ja ikad sa objektivom od 1500eura. I onako kada radite fotogrsfije to su max 13x18cm pa kvaliteta stakla se i ne moze pretjerano viditi , plus dodate filtere i vignete. Da ne spominjem drustvene mreze gdje su fotke jako male i sa visokom jpg. kompresijom. Bolje fotografije potrazite u sebi a ne u opremi 😊😊
 
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?

Najbolje je jednostavno preskociti Sony mirrorless upravo zbog objektiva.

Taj 16-50mm je zaista smece jer u zivotu nisam vidio opticki losiji objektiv...cak mi se i onaj Sony 16mm cinio manje smece iako je i on katastrofa.

Imao sam Sony mirrorless na kojemu se mogla deaktivirati opcija ispravljanja oblika (distorzije) pa me bas zanimalo kakav je sam objektiv i u rasponu od 16-20mm je uzasan...tek od 20mm je donekle OK.

Alternativa je Sigma 19mm koja je tek f/2.8 ili Sony 20mm takodjer f/2.8 ili 18-55mm KIT objektiv koji je isao uz NEX seriji koji je opticki znatno bolji, ali i znatno veci od 16-50mm.

 

Uglavnom ja da kupujem nebi ni gledao Sony vec bi izabrao neko m4/3 tijelo aparata...istina, radi se o manjem senzoru, ali i dalje dovoljno velikom.

Na tom sustavu ima toliko fenomenalnih objektiva (po nekoliko za svaku fokalu) da me cudi da uopce netko i kupuje Sony...ili ga kupuju ljudi iz neznanja.

Kod m4/3 jedino treba vidjeti sto je nekome bitnije...ako je bitnija fotografija treba gledati Olympus, ako je i video bitan onda Panasonic.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Objektivi - 50 mm kao univerzalni objektiv?
ocean77 kaže...

Najbolje je jednostavno preskociti Sony mirrorless upravo zbog objektiva.

Taj 16-50mm je zaista smece jer u zivotu nisam vidio opticki losiji objektiv...cak mi se i onaj Sony 16mm cinio manje smece iako je i on katastrofa.

Imao sam Sony mirrorless na kojemu se mogla deaktivirati opcija ispravljanja oblika (distorzije) pa me bas zanimalo kakav je sam objektiv i u rasponu od 16-20mm je uzasan...tek od 20mm je donekle OK.

Alternativa je Sigma 19mm koja je tek f/2.8 ili Sony 20mm takodjer f/2.8 ili 18-55mm KIT objektiv koji je isao uz NEX seriji koji je opticki znatno bolji, ali i znatno veci od 16-50mm.

 

Uglavnom ja da kupujem nebi ni gledao Sony vec bi izabrao neko m4/3 tijelo aparata...istina, radi se o manjem senzoru, ali i dalje dovoljno velikom.

Na tom sustavu ima toliko fenomenalnih objektiva (po nekoliko za svaku fokalu) da me cudi da uopce netko i kupuje Sony...ili ga kupuju ljudi iz neznanja.

Kod m4/3 jedino treba vidjeti sto je nekome bitnije...ako je bitnija fotografija treba gledati Olympus, ako je i video bitan onda Panasonic.

Nakon 6 godina i 7 objektiva Sony APS-C E mounta ozbiljno razmišljam o prelasku na m4/3. Uz razloge koje si naveo, možda najbitniji je da Sonyja APS-C E mount ni najmanje ne zanima i najrađe bi ga ubili a to pokušavaju besmisleno visokim cijenama tijela i nikakvim izborom objektiva. Osnovna dilema mi je, u biti, da li uzeti m4/3 ili neki napredni kompakt. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice